Prezidento rinkimai 2019, Politika, Žiniasklaida

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Aušra Maldeikienė. Asmen. alb. nuotr.

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 12 d. 8:06

33     

    

Aušra Maldeikienė. #debatai2019Laidotuvės, arba Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

Pirmas signalas apie debatų kokybę – nuotrauka. Sovietinių laikų politbiurą geriau sukomponuodavo, jei ką.

O dabar – iš esmės. Vakar dienos, ketvirtadienio, debatai Kaune mano akimis. Vaizdelis nevykęs. Problema – kodėl? Dabar bus tik atsakymo ištakos.

Tiesa, visų, kas norite man padėti padaryti rinkimus panašius į rinkimus ir norite mane, bekraitę (t.y. be partijos ir pinigų), paremti, labai prašau pasidalinti šiuo įrašu.

Visi esame buvę tolimų giminaičių arba bobutės draugės vyro laidotuvėse: močiutę juk reikia „remti“, nuo mažų dienų į galvą įkalta, kad giminaičiai yra stebuklas, kuris visada su tavimi (nesvarbu, ar to nori), ir šiaip po to kartais duoda kokio tortuko. Kita vertus, nors viešai to ir nerodai, o, priešingai, sėdi rimtas ir kojomis nemaskatuoji, šiaip tai tas kūnas karste visai nejaudina: visi, žinia, kada nors mirsime, amžius daro savo, kaip sakoma, tad va guli žmogus atkentėjęs ir jau daugiau nebekentės. Nuobodu, bet jautiesi atlikęs pareigą ir kuo ilgiau išlaikai „solidų“ įvaizdį, tuo labiau savimi esi patenkintas.

Panašiose laidotuvėse buvau vakar.

Prisidengęs gelžbetonine tema „Prezidento vaidmuo valstybės vidaus politikoje: dabarties problemos ir jų sprendimo būdai“ Akademinis (?) politologų (?) klubas laidojo Lietuvos aukštąjį mokslą, akademinius standartus, politinius debatus ir – pakeliui – prezidento rinkimus bei visą Lietuvos politiką.

Politika, kuri yra nuobodi, nėra politika. Vakar buvo nuobodu. Bet koks publikos bandymas reaguoti buvo nutildomas iš karto. Jaunieji XXI amžiaus komjaunuoliai (dabar vadinasi jaunieji politologai) vargiai gromuliavo iš esmės labai lokalius klausimus, kurių ištakas įžvelgčiau tikrai ne moderniose dabarties pasaulio realijose ir/ar jų intelektualiame svarstyme, o tiesiog DELFI.lt antraštėse.

Įdomus ir kandus žurnalistas Paulius Gritenas žvelgė į mus liūdnomis minčių atrajotojo akimis, visa povyza demonstravo atšiaurų pasitraukimą anapus gyvenimo žaismės. Šitas aktualijų žurnalistas, politikos komentatorius, baigęs filosofijos (!) studijas, Universiteto (!) auditorijoje kalbėjo it mirštančios namų bendrijos susirinkime, kur eilinį kartą gvildenamas visiems jau ganėtinai pabodęs dar vienas pelių naikinimo atvejis. 15min pristatydama Gritėną akcentuoja, kad jis „aprašo svarbiausius įvykius, kurie vyksta Lietuvoje, ir pateikia argumentuotą nuomonę apie galimus tolesnius įvykių scenarijus bei sprendimus“. Seniau tikėjau. Net labai tikėjau. Dabar ties šiuo vardu dedu klaustuką. Manau ir pats Gritėnas sau vakar klaustuką padėjo.

Lauras Bielinis buvo sukrečiantis. Net įsivaizduoti negalėjau, jog retorikos analitikas, vertingų politikos tekstų autorius ir buvęs prezidentinio veikimo praktikas (prezidento Valdo Adamkaus patarėjas) gali taip nuolankiai vaidinti padorų senstantį šeimos tėvą, kuris lyg ir supranta, kad dukrą jau laikas išduoti, bet tingu galvą sukti… tegul pati apsisprendžia. Nors žadėjo jai patarimų duoti…

Dabar čia praleisiu argumentuotą prelegentų kalbų analizę (ji kraustysis į rašomą knygą), bet pateiksiu trumpus pirmus įspūdžius. Jeigu pradėsite man aiškinti, kad tai nekorektiška, tai neskaitykit. Aš atėjau dalyvauti rinkimuose, t.y. konkurencinėje kovoje, ir vakar galų gale suvokiau, kad atėjo laikas pereiti į kitą diskusijų stadiją, nes kitaip rinkimai mirs vos gimę.

Taigi…

Šalia manęs nuolat savo planšetinuke tapšnojęs ir iš anksto užsirašytas mintis mėtęs Gitanas Nausėda prieštaravo pats sau: jei atsakydamas į vieną klausimą liepia viešąjį sektorių „liesinti“, tai po to jau siūlo viešąsias išlaidas didinti tai tam, tai anam.
Kalbose nėra ryšio su anksčiau jo paties skelbtomis rinkimų tezėmis.
Išrinktas darys (tiksliau nedarys nieko, bet pasirašinės) ir kalbės taip, kaip dar dešimtojo dešimtmečio pradžioje rašė ekonomikos vadovėliai, t.y. verks dėl finansinio sektoriaus bėdų, kovos už konkurencingumą (Lietuvos ūkio struktūros ir jos ekonominio modelio kontekste tai reiškia, jog reikalaus pigios darbo jėgos); toliau varys valstybę į žemų algų ir „pažadinės“ (nuo žodžio pažadas) „gėrovės“ [dažnai mąstau, ar tai nuo žodžio gėris ar nuo žodžio gerti (iš nevilties)] valstybę.

Akademinis politologų klubas nepastebi jokių prieštaravimų, jokio atotrūkio nuo modernios ekonomikos/politikos dilemų, nes jiems tuose debatuose įdomūs tik jie patys, jei ką. O klausimų turinys ir struktūra nesuteikia galimybės manyti, kad jie ilgai mąstė, kaip pasaulis pasirodo Lietuvos politikoje ir ką tai reiškia skelbtos debatų temos kontekste.

Bendrai imant, Gitanas Nausėda yra žavus, klasikinis buitinio populizmo etalonas: kalbėsiu bile ką, kad tik išrinktų; esu gražus pats sau, turiu vieną kitą kostiumuką, moku frazes, kurios maloniai šildo naivias nuo buities privargusių moteriškių širdis ir nukelia jas į tolimą stiklinių pilių miškuose rojų. Kai anos supras, kad ir vėl apgavo, eilinis Bartusevičius jau rašys memuaras apie tai, kaip „su almut… tfu Daina nešiau gėles eilinei karalienei“.

Naglis Puteikis kalba it iš trumpojo populizmo katekizmo: žmonių valia yra viskas, įstatymas – palauks, tarėjai, vaikus skriaudžia, etc. etc. etc. Kada nors vėliau – plačiai. Nepyk, Nagli, labai nuspėjama, labai nekoherentiška (žmonių kalba, jokio ryšio su tuo ar kitu metu aptariamu objektu); nuobodu.

Arvydas Juozaitis labai iškilus. Labai malonus. Nuosekliai remia naująją moderniąją pastarųjų metų populizmo atmainą, tiesa, šiuose debatuose kalba itin aptakiai, o sakinių formulavimas toks, kad ką jis vis dėlto nori pasakyti, būtų galima išsiaiškinti tik patikslinus ir paprašius atsakyti į papildomus klausimus.

Klausti, žinoma, niekas nesivargina. Jaunieji politologai savo galvose šimtąjį kartą svarsto galai žino kada susiformuluotus klausimus.

Bendrai imant, Arvydas Juozaitis yra labai rimtas šių rinkimų žaidėjas, nes geriausiai atspindi naująją vakarietiško populizmo atmainą, kuri akcentuoja demokratijos, o ne teisės viršenybę. Pernelyg akcentuodami asmenybę, esame įpratę nematyti už jos stovinčio laikmečio. Tai atsimerkime ir pradėkime klausyti. Tiesa, jaunųjų politologų klausos aštrumu abejoju.

Kai stoviu šalia, mąstau, o ar Arvydas (pagal seną pažintį vadinu vardu) pats patektų į istorijos klaidų sąvadą? Gaila, sužinoti istorijos atsakymo jau nepavyks – istorija tokia lėtapėdė...

Ingrida Šimonytė, kaip visada, buvo dalykiška, racionali, pakankamai tiksli ir nuspėjama. Deja, kaip ir visi vakarykščių debatų dalyviai (skiriu ir sau, jei ką) dažniausia tiksli nuobodžiai.

Kam iš tų pretendentų Lietuvos pelenai beldžia į širdį...

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

gytis       2019-01-15 13:49

rašinėlio pabaigoje matyt paskambino draugė...

Anupras       2019-01-13 11:04

O kodėl nepaminėjote iškilaus europarlamentaro P.Auštrevičiaus? Na tiesa tai koks yra studentų išsilavinimo ;lygis;  o koks lygis tų kurie giriasi ;tipo baigiau bakalaurą;Bet gal nevaidinkite ;komedijos; jei palaikote I.Šimonytę tai junkitės prie jos komandos.ŠAUKŠTAS MEDAUS DEGUTO STATINĖS NEPAVERS MEDUMI…..

Pažiūrėjus seimo paskutio posėdžio gabaliuką       2019-01-13 10:28

Maldeikienė vėl savo amplua pasirodė. Kiek neapykantos telpa šioje kandidatėje. Man baisu pasidarė, stebint jos repliką A. Širinskienei. Vėl prisiminiau jo “malonius” epitetus apie G. Kildišienę

>>kad       2019-01-13 10:18

Mažai bus už A.Juozaitį, N. Puteikį, o balsus išsklaidys. Tuo jau patenkintos konservatorių pajėgos

pasvajokim       2019-01-13 10:12

Ar tik svajonės? 1.Prezidentą išrenkam 1 ture?Sutaupom pinigų,ne tik matom,kas tinkamiausias išsaugoti Tėvynę.2.Į antrą turą nepatenka nei G.N.,nei I.Š.Teoriškai įmanoma,kai kalbamės ČIA arba giminės suėjimuose.O praktiškai?

StasysG       2019-01-13 7:52

Bus kaip Rusijoje? Putinas išeina ir vėl sugrįžta…
—————————-
Šiandien skaitau tv3-”„Nėra jokių nuostatų, kiek kadencijų iš viso gali eiti prezidento pareigas. Tik vienas – ne daugiau nei dvi kadencijas iš eilės. Turi būti pertrauka, o po to, vėl gali būti renkamas dviem kadencijom iš eilės“, – tv3.lt kalbėjo Konstitucijos ekspertas. V. Sinkevičius patvirtina, kad D. Grybauskaitė po pertraukos galėtų vėl dalyvauti šalies vadovo rinkimuose. Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, dabartinė prezidentė į Daukanto aikštę galėtų grįžti net greičiau nei po penkerių metų”.

kad       2019-01-12 22:31

Juozaičiui nėra lygių.Aukščiausia klasė,visapusiškai.

tiek       2019-01-12 21:42

kur dingo info apie gerb Neringą Venckienę ir jos sūnų Karolį ? Kodėl nėra jokios info apie Lietuvai givybiškai svarbios jos bylos USA baigtį  ? Kiek gali dar tęstis tokia nežinia žeminanti visuomenę. Laukiama ,kol prasidės tiesioginiai kreipinia į Prezidentą Trampą? Juk nelogiška.

StasysG       2019-01-12 21:32

Dar čia nustebino talentingoji p. Maldeikienė. Tokį realistišką laidojimo tradicijų aprašymą pateikė:—-“Visi esame buvę tolimų giminaičių arba bobutės draugės vyro laidotuvėse: močiutę juk reikia „remti“, nuo mažų dienų į galvą įkalta, kad giminaičiai yra stebuklas, kuris visada su tavimi (nesvarbu, ar to nori), ir šiaip po to kartais duoda kokio tortuko. Kita vertus, nors viešai to ir nerodai, o, priešingai, sėdi rimtas ir kojomis nemaskatuoji, šiaip tai tas kūnas karste visai nejaudina: visi, žinia, kada nors mirsime, amžius daro savo, kaip sakoma, tad va guli žmogus atkentėjęs ir jau daugiau nebekentės. Nuobodu, bet jautiesi atlikęs pareigą ir kuo ilgiau išlaikai „solidų“ įvaizdį, tuo labiau savimi esi patenkintas.

Panašiose laidotuvėse buvau vakar…. “

ah1       2019-01-12 19:54

Tik Aušrinė gintų antros Lietuvos skurdžių interesus, bet pagal pastebėtą rinkiminę praktiką rinkimų rezultatus galutnai nulemia Kauno ir Vilnio rinkėjai.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2019-01-12 19:02

Aušra Maldeikiene ar buvai komunistė?

Klok       2019-01-12 18:47

maskoliškas popierkas mums ant stalo, kaip svaiginančią karjerą su savo vyrioku darėt, o ne dinderį muškit čia be popierių.

Kaimo Jurgis       2019-01-12 17:33

Siūlau ponią Maldeikiene į premjerus.Tarptautinėje politikoje tokia karštakošė netinka, o premjero kėdėje manau galėtu prajudinti stovinčia kūdrą.

StasysG       2019-01-12 17:28

tam(tai) (StasiuiG     2019-01-12 17:06 )

Na tai geriau balsuoti už gražų vyrą, negu už durną...

StasiuiG       2019-01-12 17:06

Esi 100%-nė lietuvė kaimo bobelė- rinksi pagal “griooožį”.
Visiškai apgailėtina. Būtent dėka tokių pusgalvių balsuotojų Lietuva ir sužlugdyta.

StasysG       2019-01-12 16:49

Beje, A Juozaitis ne tik auksaburnis. Jo išvaizda (tikras Costneris), laikysena labai tinka Lietuvos prezidento pareigoms. Nuvažiuoja jis kaip prezidentas į kokį Briuselį, tai yra į ką pažiūrėti. Nenusileistų kokiam tai kaimynui Dudai…

Juozaitis       2019-01-12 15:59

yra populistas ir akcentuoja demokratijos virsenybe?Pasirodo, pagal Maldeikiene, Lietuvoje bujoja teisine virsenybe.Taskas.Tokiai kandidatei, jeigu ji mano, kad Lietuva yra teisine valstybe.

Ponia Babūne,        2019-01-12 15:29

vadinasi, balsuosi už Juozaitį, kad greičiau Maskvon nubogintų, tiesa?

Tata       2019-01-12 14:57

Ar bent vienas tikras žurnalistas paklaus šimonytės apie orientaciją ir kodėl neturi šeimos.

Babūnė       2019-01-12 14:54

Balsuosiu už labiausiai prorusišką ir antiliberalinį kandidatą.

Maldeikiene       2019-01-12 14:37

Sunku patiketi,kad gausi bent 1 procenta balsu,as tikrai netikiu,bet Juozaitis tikrai gaus ir ne 1 procenta

paslėpta reklama       2019-01-12 14:29

Aušra , nors vieną prekę išsirinkai - šimonytę, ir mums “tugodumams”  “padėjai”-bus aišku už ką balsuoti: tavęs vertos Ingridos už kurios stovi daukantynės gyventojos su konservatnykais.

Žodžio laisvė...       2019-01-12 14:10

Senstančiai moteriškei laikas auginti ir auklėti anūkus,o ne svajoti apie Prezidento postą.Nuo senų bobų ir diedų Lietuvai nebus geriau,nes dimensinių smegenų veikla
neleis Lietuvai kopti iš duobės.
Mūsų Konstitucinis Teismas irgi, tikriausiai ,paveiktas senatvinio dimensinio smegenų
surūdijimo.Priėmė sprendimą dėl gėjų ,kai Lietuvos Konstitucija vienalyčių santuokų
nenumato.Tai gal jau mūsų Konstitucija neveikia?O gal ir esame valstybė be Konstitucijos????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Kazys       2019-01-12 12:12

Tuoj bus įdomiau.Komandos išrikiuotos,tik pasirodys koks dar nenumatytas į rūmus - puolimas garantuotas.

to StasysG       2019-01-12 11:28

O ką Juozaitis darė vardan tos Lietuvos be Gorbio ar Savisaro žmonelės leidimo, nežinai?

Amžinas svyruoklis "Senai"       2019-01-12 11:23

Pritariu! Galbūt aš esu teisus, o gal – neteisus. Eisiu ir paklausysiu, ką kiti tais klausimais kalba. Galbūt aš esu teisus, o gal – neteisus. Eisiu ir paklausysiu, ką kiti tais klausimais kalba.  Galbūt aš esu teisus, o gal – neteisus. Eisiu ir paklausysiu, ką kiti tais klausimais kalba. Ir t.t ir t.t.

StasysG       2019-01-12 11:19

Neblogai paršė AM apie Juozaitį. Ir aš balsuosiu už jį.
——- Bet filosofas turėtų paaiškinti, ką rašytojas aa Jonas Mikelinskas turėjo galvoje 2012 metais (tiesos.lt perspausdino 2018 m) apie dabartinį kandidatą, kai kalbėjo, į ką turi lygiuotis Lietuvos JAUNIMAS: “... gal lygiuotis į buvusį Sąjūdžio numylėtinį, auksaburnį filosofą Arvydą Juozaitį, kuriam savo gyvenimo ir veiklos credo patikėjo ir patarimo nepagailėjo net pagarsėjęs sovietinio komunizmo triuškintojas Aleksandras Zinovjevas: „Reikia pačiam sau pasakyti, kad esi genialus, nes niekas šito už tave nepasakys. Reikia nepamiršti savęs. Nes pasaulio istorija – tai konkrečių žmonių vardai. Vardų vardai.“ Taip, per Sąjūdžio kūrimąsi jis buvo riteris be priekaišto. Bet tik iki „Istorinės klaidos“ ir „Aukso amžiaus”. O toliau… „Kosmopolitizmas su gravitacijos centru Maskvoje“. Tad belieka „Postmodernistinis dialogas ant savitarpio supratimo griuvėsių“. O kol jis, tas dialogas, vyksta, bet kokia orientacija betikslė. Argi ne?”“”

Jules       2019-01-12 11:15

Artėja rinkimai - konspiratoriai vėl žygyje(En Marche!). Tai ambalistas, tai MGUščica, tai dezi propagandinių knygų graužikė, tai Macron’o apvaizda - nieko naujo.

Netikėtai žaismingai       2019-01-12 11:07

parašė A.Maldeikienė.Tačiau vistiek balsuosim už Juozaitį.Nors ir jis susidurs su dideliais iššūkiais,pačiam sau netikėtai.Svarbiausia,kad Biblija visada būtų po ranka.Tada atsilaikys.Pasitardamas su dvasinininkais.

Winnie ir Joe duetas       2019-01-12 10:36

Maldeikiene, klok savo maskoliškas disertacijas ant stalo - vertinsime. Mes, mažaraščiai ir diletantai be išsilavinimo, vertinsime pagal logikos dėsnius, o ne pagal Banko pageidavimus ir valią ar Neosovietijos fundamentorių, vadinamą KT.

Sena       2019-01-12 10:21

dainele,visi kvailiai,tik as proto bokstas.

O duoda lietuvaičiai,       2019-01-12 10:11

kai sovietikės kraustosi iš proto dėl Banko interesų.

beldimas       2019-01-12 9:02

Sunku padakyti kam ir kas beldžia į širdį. Ypač kai neturi širdies.
O tuo metu kol ponai posėdžiauja, Lietuvėlei subinėn stuksi grabas.


Rekomenduojame

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Seimo narių balsavimų gyvybės ir šeimos klausimais apžvalga

Ar egzistuoja laisva valia? Vytauto Sinicos atsakymas

Algimantas Rusteika. Jei balsuosi už mažus, „tavo balsas prapuls“

Liudvikas Jakimavičius. Gražus rudenėlis ir rinkimų aritmetika

Ramūnas Aušrotas. Istorinės savimonės pabaiga

Neredaguota.lt. Vytautas Sinica: Kova dėl istorijos

Vytautas Radžvilas. Baltarusija: į laisvę ir demokratiją Putino glėbyje?

JT Orhuso konvencijos priežiūros komitetas pripažino: Lietuvos Respublika pažeidė Orhuso konvenciją

Mokytojai iš Kvetkų, Pandėlio, Papilio premjerui Sauliui Skverneliui: Pagal galimybes ištaisykite padarinius savo didžiosios klaidos

Spalio 6 dieną bus atidengtas antkapinis paminklas Adolfui Ramanauskui-Vanagui

Vygantas Malinauskas. Krikščioniškas pasirinkimas

Geroji Naujiena: Kad ir mes duotume vaisių

Andrius Švarplys. Cukrus, Linai

Algimantas Rusteika. Susipažinkime – naujoji, modernioji, nuostabioji, jaunoji LSDP karta

Gediminas Kulikauskas. Istorikas: „Dešimt kautynių“ – kitokia knyga apie partizanus

Algimantas Rusteika. Apie kritinę masę

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.