Demokratija ir valdymas

Aušra Maldeikienė: „Nežinomų žvėrių medžioklė darnos giriose“

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 13 d. 23:31

11     

    

Aušra Maldeikienė: „Nežinomų žvėrių medžioklė darnos giriose“

Šiandien naują savo šalies Vyriausybę palydime medžioti Lietuvos ateities.  Deja, net po to, kai keliskart sąžiningai perskaičiau Vyriausybės programą, negaliu pasakyti, ką konkrečiai darnos giriose persekios šios moterys ir šie vyrai.

Iki rinkimų valstiečių ir žaliųjų programose ir kalbose vyravo du žodžiai – pokyčiai ir darna. Dabar matau vieną – darna. Tekste įvairiuose kontekstuose jis paminėtas net 112 kartų, tad tampa savotišku raktu, kuris privalėtų spręsti esmines Lietuvos gyvenimo problemas. Vis dėlto – ar 100 kart pakartojus šokoladas, tikrai taps saldu? Ir ar kiekviename puslapyje minint darną šiuo, matyt, gražiu žodžiu išspręsime esmines Lietuvos problemas?

Ar tikrai gali ką nors sumedžioti, jeigu nežinai, ką medžioji? Tikrai niekada negaudžiau žvėrių miškuose ar stepėse, tačiau ilgus metus mokiausi sekti mąstymo gijas, tad žinau, kad jeigu nežinai, ką pasakyti, tai kalbi ir rašai daug, nuolat kartoji kokį nors užkeikimą ir taip tikiesi, kad niekas nepastebės, jog šiandien nelabai turi, ką pasakyti. Taip kartais atsitinka kiekvienam ir taip, bijau, šį kartą atsitiko mūsų laiminamai Vyriausybei.

Pirmas klausimas – kur ir kodėl pasislėpė žodis pokyčiai? Tekste jis paminėtas vieną kartą (tikrai vieną kartą (!), jei atsiribosime nuo išvestinių formų). Mano atsakymas – pokyčiai pabėgo, nes biurokratai, kurie, panašu, kompiliavo šitą tekstą, jokių pokyčių nenori. Matyt, todėl net kalbant apie europinius reikalus tiek programoje, tiek premjero kalbose pokyčius keičia kitas žodis – tęstinumas. Europos reikalų komiteto posėdyje pristatant programą tas tęstinumas buvo minimas taip dažnai, kad nebesupratau, kuriais čia mes metais šitą programą priiminėjame – 2006 ar 2016?

Europa kasdien svarsto savo ateitį. Europa kinta. Europa aižėja ir skyla. Dar daugiau – aižėja ir skyla visas pasaulis: Artimieji ir Viduriniai Rytai, Afrikos šiaurė, vėl stiprėja įtampos židiniai Tolimuosiuose Rytuose, net JAV pastarųjų prezidentų rinkimų rezultatas parodė, kad pokyčiai neišvengiami, o mes jų nematome. Bet ar nematome, ar nenorime matyti? Ir ar tikrai, jeigu užsimerki, tampi nematomas? Mažai labai atvirai ekonomikai, kokia yra Lietuva, tokios slėpynės žada ypatingai dideles bėdas. Ir tikrai mąstančios Vyriausybės programoje privalo būti bent porą alternatyvių veiklos strategijų, jeigu pokyčiai pakryptų viena ar kita linkme.

Nutylėtos išorinės ir vidinės grėsmės yra didžiausia pateikiamos programos yda. Moksleiviški paaiškinimai, kaip turėtume suprasti vieną ar kitą sąvoką, užuot aiškiai suformulavus, kokie pavojai Lietuvos tyko artimiausiais metais, kalba apie intelektualinį programos rengėjų nepasirengimą. Ir tai, deja, yra tikrasis apgailėtinas tęstinumas, kurio jokiu būdu neturi būti.

Antras klausimas – ką medžiosite, vyrai ir moterys? Kur regite didžiausią šios šalies bėdą ir kaip aiškinate jos prigimtį? Ar tai problema, kuri primesta iš išorės, ar tai mūsų visuomenės vidinės plėtros vaisius? Aišku viena – kol nebandai suformuluoti, kur šalies didžiausios bėdos, negali numatyti ir objekto, su kuriuo kausiesi.

Programoje kalbama apie viską ir kalbama vienodai aptakiai, minčių iš esmės nesieja jokia vidinė gija, išskyrus mažai ką konkretizuojantį autoriams lyg ir neginčijamą darnos troškimą. Pabandžius pažiūrėti detaliau, aptinkame, kad kultūra minima 253 kartus, sveikata – 195 kartus, verslas – 167 kartus, ekonomika – 152 kartus… Galima tęsti.

Tačiau daugybė apklausų ir mūsų kasdienis gyvenimas sako, kad didžiausios grėsmės ir kultūrai, sveikatai, ir ekonomikos ateičiai kyla iš kito šaltinio. Beje, jeigu būtų aptartos Europos ir JAV įtampų ištakos, atsakymas ateitų savaime. Pasauliui – ir Lietuva nėra išimtis – graso pajamų nelygybė. Apie ją kalba visi pasaulio mąstytojai. Jos priežastis ir pasekmes analizuoja visi rimti politikos centrai. 

Ne kas kita, o pajamų nelygybė yra ir pagrindinė Lietuvos emigracijos priežastis. Matydami skaičius savo sąskaitose ir kainas parduotuvėse, vertindami savo galimybes išgyventi, emigracijos kelią jau renkasi net mokslų daktarai, kurių atlyginimai, palaipsniu didinant minimalias pajamas, visiškai priartėjo prie valytojų atlygio. Jeigu dešimtmečio sudėtingas studijas valstybė vertina lygiai taip, kaip nekvalifikuotą veiką, ji neturi ateities. Pateikiu tik vieną pavyzdį, nors jų begalė.

Nelygybės klausimas programoje prisimintas vos porą kartų darnios (taip, tikrai darnios, ką tai bereikštų) skurdo įveikimo politikos kontekste. Ir tai reiškia viena – nei šita Vyriausybė žino, ką medžios, nei suvokia, koks pavojingas, nors jiems ir nematomas žvėris po girias laksto.

Perfrazuodama garsų klasiką apibendrinu: ieškodamas prarasto, laiko ateities nesumedžiosi. Tikiu (tikiuosi), kad, kaip ne kartą žadėjo Saulius Skvernelis, veiksmų programa bus trumpesnė, konkretesnė ir tikslesnė. O dabar susilaikau. Bijau, kad palydėjusi jus į medžioklę, galiausiai galiu pamatyti, kad laimikis ne tas, o šalies žmonių nusivylimas ir emigracija dar didesni.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Raigerdas        2016-12-15 15:15

Šitas straipsnis jokio ryšio su kritika neturi. Štai vienas iš A. Maldeikienės kritikos momentų:“Ar tikrai gali ką nors sumedžioti, jeigu nežinai, ką medžioji? Tikrai niekada negaudžiau žvėrių miškuose ar stepėse, tačiau ilgus metus mokiausi sekti mąstymo gijas, tad žinau, kad jeigu nežinai, ką pasakyti, tai kalbi ir rašai daug, nuolat kartoji kokį nors užkeikimą ir taip tikiesi, kad niekas nepastebės, jog šiandien nelabai turi, ką pasakyti. Taip kartais atsitinka kiekvienam ir taip, bijau, šį kartą atsitiko mūsų laiminamai Vyriausybei”. Atsiprašau, koks ryšys yra tarp medžioklės ir Vyriausybės programos? Štai medžioklės apibrėžimas:“Medžioklė – tikslingas laukinių žvėrių, paukščių ir kai kurių stambiųjų roplių (pvz., krokodilų) sekimas, tykojimas, persekiojimas, šaudymas arba gaudymas. Tai gali būti verslas, pramoga ar apsirūpinimo maistu būdas”. O kas yra programa? “Veikimo, darbo ir kt. planas”. Taigi, “medžioklė” yra lyginama su “mąstymo gijomis” ir visa tai turėtų būti, kaip paaiškinimas, kas yra programa. Rezultatas yra toks, kad nei lietuviškuose žodynėliuose galite atrasti teisingo apibrėžimo, nei ponia A. Maldeikienė nesusigaudo, kad PROGRAMA yra plano dalis. Planas visada yra didesnis už programą, todėl plane gali būti ne viena programa. Lietuviškuose žodynėliuose planas yra tapatinamas su programa, todėl makalynė čia bus neišvengiamas rezultatas. Bet koks yra A. Maldeikienės tikslas? Jai reikia tikslių skaičių, nes paskiau, kai vyriausybė nepasieks tų nurodytų skaičių, ją galima būtų apkaltinti, kad ji ŽADĖJO NUŠAUTI 100 VILKŲ, O NUŠOVĖ TIK 10. Eilinį kartą A. maldeikienė nori įrodyti, kad ji geriau išmano apie programas, nei Vyriausybė. Bet šito iš tikrųjų nėra. Jeigu jūs pamatysite dar tokius A. Maldeikienės akibrokštus, tai pradėkite su ja kalbėti apie ekonomiką ir pinigus. kai pradės pasakoti, kiek ji daug apie tai išmano, tada užduokite jai klausimą: kokį vaidmenį atlieka pinigai ekonomikoje? Ir tada jūs pamatysite, kaip A. Maldeikienė pradeda slydinėti į įvairius šonus ir jos nusišnekėjimo momentų pradės daugėti ir daugėti. Ir kuo ilgiau ji apie tai kalbės, tuo daugiau bus nusišnekėjimo epizodų. Bet ekonomistui, tai yra PRIVALOMA ŽINOTI apie tokius dalykus, antraip, koks jis ekonomistas.

Dzeikas       2016-12-14 19:05

Purui:
Nesiimu vertinti Latifundijaus su Policajumi.Anksti dar. Taciau jie man patinka vis labiau ir labiau.
Sian Policajus pasake, kad pensijos 40 eu didinamos nebus.
As zagtelejau. Sitaip lietuviska valdzia su mumis nekalbejo. Mus visalaika zemino melu arba verbaline masturbacija a la “ieskosime galimybiu kazkaip pakeisti situacija bla bla bla…”. Pasakytu angliskai - neapgautu.Iskart pasakyciau ,kad lietuvis kalba. Nes jei taip kalbetu amerikietis ar anglas tai tik zemo lygio, smulkus sukcius. Ne politikas.
Taip kakton rezdavo tik Churchillis ( “As neturiu jums ka pazadeti isskyrus krauja, varga, asaras ir prakaita”, pirmoji kalba MP pareigose).
Lietuviskam politikui taip kalbeti savizudybe. Reakcija neuztruko, paskaitykite kokie isteriski komentarai pratruko.Tikras buduliu sukilimas. Nezinau su kuo sulyginti, su vaiko isterika gulint ant grindu ir kulnais trypiant i grindis, ar nuo abstinencijos kenciancio narko baubimu.Stai tokie mes , lietuviai.
Ir stebimes kodel musu politikai visi pagal savo vidine esme viena didele subine tesugebanti ji isrinkusiu zmoniu pusen bezdeti.
Skvernelis neisipaiso i si peizaza.
Ko gero ilgai netemps.

Puikus p. Aušros komentaras.        2016-12-14 18:53

Ši citata “ieškodamas prarasto, laiko ateities nesumedžiosi” yra nusotabi. Deja atrodo pernelyg optimistinė. Abejotina ar ten kas nors ko nors dar apskritai ieškoti ruošiasi - jau bus suradę...

Visi       2016-12-14 17:45

brakonieriai nemėgsta, kai padorūs medžiotojai sutrukdo brakonieriavimą. Meldaikienė ne išimtis.

Julius Puras       2016-12-14 16:49

Maldeikienė pasidarė demagogo apsimetėlio Karbauskio ir jo bendro Skvernelio rakštimi. Karbauskis stumemas juodųjų informacinių technologijų skleidžiamos propagandos pateko į valdžia tik su velniai tik žino kokiais tikslais. Aš esu įsitikines kad tai asmeniniai turtiniai tikslai ir daugiau nieko.

Iš tiesų       2016-12-14 16:02

Vis dažniau Maldeikienė nusišneka.Kas jai nutiko?

Kiekvienas       2016-12-14 14:10

bent kiek prakutęs kvailys sugeba kritikuoti. Nei viename iš “išmintingų” Maldeikienės straipsnių neradau jokio konstruktyvumo. Kritika dėl kritikos. Suskaičiuoti pasikartojančius žodžius gali ir antrokas. O kas toliau? O toliau ir taip toliau žavėsimės Maldeikienės sugebėjimu nieko nepasakyti daug kalbant. Jeigu čia ir kitur kritika laisvai liejasi dėl to, kad medžiotojai poniutei neleido nusišauti automobilio mokesčių mokėtojų sąskaita, tai gal geriau būtų neafišuoti savo gobšumo.

Dzeikas       2016-12-14 10:27

——————-“Ne kas kita, o pajamų nelygybė yra ir pagrindinė Lietuvos emigracijos priežastis.”——————————
Karta jau sakiau, ir dar karta pakartosiu. Skaitau, kad susikoncentravimas i pajamu nelygybe , kaip vienintele jos priezasti yra apgaules rusis kuri TIK KENKIA problemos sprendimo paieskoms.
Kalbesiu amerikietiskai, t.y. pirme kelsiu teigini, o po to pagri(n)siu:
—Emigracijos pagrindine priezastis socialines rotacijos suvarzymas kylantis is aukstenes klases(pagal pajamas) suvarzymu zemesniajai teisingai, lygiateisei konkuruoti del padeties visuomeneje.—

Jeigu tokia konkurencija nebutu suvarzyta ir butu realios galimybes pasikeisti vietomis - vyktu varzybos salies viduje. Nebutu prasmes emigruoti(ir karciu prakaitu ir kanciomis uzmoketi uz savo sekme kitoje visuomeneje) jeigu butu galimybes sutelkus jegas daryti proverzi savojoje terpeje. Emigracija tada butu tiesiog neprotinga. Avantiurizmas. Vyniu kalimas kaktos pagalba ir po to ju traukimas dantimis.Butu itampa visuomeneje. Taciau ji butu stabili ir pritraukianti stipriuosius.
Ka duos pajamu skirtumo sumazinimas? Idea fix nesant istatymo virsenybes pries jega (turime tokia virsenybe Lietuvoje?), taciau sakykim pavyko paslept nuo akiu turtinguju prabanga. Visi likusieji gyvena kaip TSRS.Nespurdek - ant duonos visad bus, o sviesto tau nereikia nes nesi jo ragaves.
Tada sekanciu zingsniu tures buti sienu uzdarymas YPAC su turtingesnemis valstybemis. Juk jau dabar (atkreipkite demesi) ant sakiu keliamas sovietinis lozungas(!) “socialistine tevyne jiems dave nemokama issilavinima, o jie isduoda ja ir dirba kapitalistams”. Pamenat kaip sajudistai 1988-91mm sukirsdavo si argumenta? “Valstybe nieko negali duoti nemokamai, nes ji islaikoma pacio studento tevu mokesciais”.Kodel gi dabar patriotai-idiotai nebepriima sio argumento Lietuvos valstybes atzvilgiu kaltindami emigravusius specialistus valstybes lesu “nemokamam” issilavinimui vagyste? Nes turintys ambiciju ir ismoke daugiau negu verzle isukti (nors ir verzle verzlei nelygi) visa gyvenima tik duona valgyti nesutiks matydami, kad lenkui uz 100km sviestas ne prabanga.
Koks sekantis loginis zingsnis laikantis p. Maldeikienes linijos apie “pajamu nelygybes skirtumus”? Jeigu islyginus pajamas(tiksliau paslepus ta skirtuma) emigracija tesis ja reikia dirbtinai suvarzyti. ES teise priestarauja? Nera tokiu kliuciu, kurias bolshevikai negaletu pasalinti! Juo blogiau teisei. Isstojame is ES ir tapsime laisva ir nepriklausoma su savo litu kurio verte bus kaip tarybinio rublio.63 cento-kapeikos uz 1 USD. Tiesa tik Valstybiniame Lietuvos banke (patriotu svajone) kuris netgi iskeis 100 lituku i tuos dolerius kai atnesite kruva “spravkiu” kad turite tam teise ir jums reikia.Kitose vietose kursas bus kitoks: “spekuliantinis”.
Vienzo teks atsisakyti laisves , kad islaikyti tokia pajamu lygybe. O kaip jau karta irode TSRS patirtis, atsisake laisves vardan duonos, praranda ir laisve ir duona. Taciau kvailiai mokosi is savu klaidu, o visiski idiotai mokosi kartodami savas klaidas.

ponia Maldeikene       2016-12-14 9:08

Kur buvote kai buvo kuriama Vyriausybės programa?

$+$       2016-12-14 4:03

Visi supranta, kad tai deklaracijos ir lozungai, tik niekas neužduoda klausimo, kodėl ji vadinama Vyriausybės programa. Seimas, balsuodamas už tokią “programą”, perka katę maiše, nes Vyriausybės veiklos priemonių plano nesvarstys ir už jį nebalsuos.
Visa kas vyks, tai darnus paukščiukų dėjimas prie ministerijų, departamentų, agentūrų ir tarnybų laukelių: įvykdyta, įvykdyta, įvykdyta.
Statistikos departamentas - apie darnų kainų augimą, Socdarbinė ministerija - apie darniai augantį skurdą, Migracijos departamentas - apie darnią emigraciją.
Tauta darniai sės į maximinio tipo autobusus ir važiuos į valstybės monopolį. Grįždami paleis ratu bambalį ir darniai užtrauks: ” Lietuva Tėvynė mūsų... “

StasysG       2016-12-14 1:48

“The Complexity of Inequality”

Rekomenduojame

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.