Aplinkosaugos politika, Vyriausybė

Aurelija Stancikienė. Kodėl premjeras S. Skvernelis skatina tarnautojus pažeisti įstatymus?

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 30 d. 22:16

14     

    

Aurelija Stancikienė. Kodėl premjeras S. Skvernelis skatina tarnautojus pažeisti įstatymus?

Panašu, kad žaliųjų (ir valstiečių) vyriausybės žaliosios idėjos baigėsi iškart po rinkimų.

„Neringoje šiandien susipažinau su stulbinančiais kai kurių valstybės institucijų „perliukais“. Griuvėsių valstybės institucijos eilę metų pajudinti neįstengia. Arba tingi. Arba nenori. Užtat labai aktyviai priešinasi naujo statinio toje pačioje vietoje atsiradimui. Motyvai visiškai nesuprantami: esą negerai, jei pastatas matysis iš jūros pusės. Taip kietakaktiškai saugodami teritorijas sėkmingai apsisaugome ir nuo pažangos, ir nuo investicijų. Turiu liūdną žinią: kietakaktišką požiūrį institucijoms teks keisti. Bent jau kol dirbs mūsų Vyriausybė“, – išdidžiai savo veidaknygėje pareiškia „žaliųjų“ premjeras S. Skvernelis.

Jau tapo bloga tradicija, kad kiekvienas naujas premjeras, dorai neapšilęs kojų, būtinai nuskuodžia į pasaulio labiausiai saugomą Lietuvos teritoriją – Kuršių nerijos nacionalinį parką – ir iškilmingai pasipiktina „Neringos savivaldybėje stabdoma pažanga ir investicijomis“. Šįkart nauja gal tik tiek, kad premjeras S. Skvernelis gerai ir sąžiningai savo darbą dirbančius valstybės tarnautojus išvadino „kietakakčiais“.

Ar pats premjeras, besipiktinantis Kuršių nerijoje išduotais neteisėtais leidimais statyboms, supranta, tokiais pareiškimais vėl stumiantis tarnautojus į nusikaltimą, o valstybę – į aklavietę?

Kada valstybės tarnautojas išduoda neteisėtus leidimus statyboms? Dviem atvejais: kada gauna kyšį arba kada aukštesnis viršininkas sąžiningą teisės aktų laikymąsi vadina kietakaktiškumu ir grasina atleisti iš darbo.

Stebimės, kaip dešimtmečius Verkių ir Pavilnio parkuose buvo masiškai pažeidinėjami įstatymai, užgrobiama valstybės žemė, taikomi trigubai standartai ir pan. Spėju, kad viskas vyko būtent taip: atėjo iš savivaldybės parkų direktorės viršininkas ir nurodė: žiūrėk į įstatymus kūrybingai. Jei būsi kietakaktė ir stabdysi šią miestui pelningą investiciją, lėksi iš darbo. Ir kuo turtingesnis investitorius – tuo greičiau.   

Dabar tas pats vyksta su Trakų nacionalinio parko direktoriumi Gintaru Abaravičiumi.

„Šiandien Trakų istorinis nacionalinis parkas bei jo vadovas G. Abaravičius yra esminis darnios Trakų plėtros ir progreso stabdis, kurį identifikuoja tiek Trakų miesto valdžia, tiek verslas“, – aiškina dar vienas naujai iškeptas „aplinkosaugos profesionalas“, konservatorius, Seimo narys Vytautas Kernagis. Ir Trakų parko vadovą skundžia ministrei: ne, ne dėl kyšių ar blogo darbo. Dėl per gero darbo. Dėl to, kad Nacionalinis parkas, anot V. Kernagio, „prižiūrimas per padidinamą stiklą“. Dėl to, kad Trakų parke nėra masinių įstatymų pažeidimų, kaip kad yra Verkių ar Kuršių nerijos parkuose. Dėl to, kad mūsų istorinis miestas Trakai, kaip ir Užutrakio dvaras, taip gerai išsaugotas, kad juo žavisi šimtai tūkstančių užsienio svečių, dėl to, kad jį patys siūlome įtraukti į Pasaulio paveldo sąrašą. Anksčiau už šiuos pasiaukojančius darbus, kainavusius infarktą, G. Abaravičius buvo apdovanojamas (2012 m. net „piliečių simpatijų“ prizu), dabar koneveikiamas – tapo „kietakaktis“, nes nepasidavė kelių itin turtingų „investitorių“ spaudimui.

Tam, kad Trakuose ir kitose Lietuvos saugomose teritorijose neprasidėtų dar viena teismų dėl neteisėtų statybų karuselė (kaip Kuršių nerijoje ar Verkių parke), paminėsiu kelis elementariausius dalykus, būtinus žinoti profesionalų vyriausybei ir aplinkosauga „susirūpinusiems“ Seimo nariams.

* Pirmasis pasaulyje nacionalinis parkas (Jeloustounas) buvo įkurtas JAV tam, kad jį apsaugotų nuo gamtą darkančių pramonės ir investicijų. Jeloustoune draudžiama bet kokia gamybinė veikla, nuo 1872 metų šio parko saugojimo statusas ir planas nė karto nekeisti.

* Didžiausio JAV miesto Niujorko centre yra milžiniškas parkas, vadinamieji „miesto plaučiai“ – niujorkiečiai jau 150 metų sėkmingai jį saugo nuo įžūliai besibraunančių milijardinių „investicijų“.

* Pasaulio paveldo organizacija (UNESCO) jau ne kartą įspėjo Lietuvą, kad jei Kuršių neriją ir Vilniaus Senamiestį toliau leisime darkyti tiems, ką premjeras vadina „investitoriais ir pažanga“, abi šios Lietuvą garsinančios vietovės bus įrašytos į pavojuje esančio pasaulio paveldo sąrašus.

* Lietuva yra ratifikavusi Europos kraštovaizdžio konvenciją pasižadėdama kraštovaizdį „saugoti“, „kaip reiškinį integruoti į savo teritorijų ir miestų planavimo politiką“, „įsipareigoja didinti visuomenės, privačių organizacijų ir valdžios institucijų supratingumą apie kraštovaizdžių vertę, jų vaidmenį ir pokyčių žalą“ (apie kokį visuomenės supratimą galime kalbėti, jei pats „žaliųjų“ (!) premjeras viešai propaguoja Kuršių nerijai visiškai nebūdingą didžiagabaritinį statinį, kuris esmingai pažeistų Kraštovaizdžio konvenciją, jei Seimo Kultūros komiteto narys piktinasi, kad Trakuose, kaip ir dera civilizuotai europietiškai vietovei, laikomasi Kraštovaizdžio konvencijos?).

* Gamtosaugininkams nesuteikta jokių teisių spręsti sovietinių griuvėsių likimą – tą gali daryti tik jų savininkai ir savivaldybių administracijos. Esmė paprasta – tokį sovietinį pastatą ar jo likučius įsigijęs „investuotojas“ nesutinka laikytis įstatymų, reikalauja, kad jie būtų pakeisti pagal jo norą, taip įkaitais darydamas visus aplinkinius ir valstybę. Seimas yra suteikęs galias merams bausti baudomis tokių apleistų pastatų savininkus, tad premjeras S. Skvernelis, besipiktinantis sovietų reliktais, turėtų keikti ne aplinkosaugininkus, bet raginti merus pasinaudoti jiems suteiktomis galiomis. 

* Visų neteisėtų statybų Kuršių nerijoje iniciatorius yra vienas – savivaldybė. Todėl teismas ir priteisė jai kompensuoti nuostolius už neteisėtai išduotus leidimus. Dėl to kaltinti aplinkosaugininkus paprasčiausiai neteisinga – šiuo metu teismai liepia griauti tuos pastatus, kurie buvo statomi nepaisant aplinkosaugininkų prieštaravimų ir stabdymų (Neringos savivaldybės dėka parko atstovai net nebuvo įtraukti į nuolatinę statybų derinimo komisiją!).

* Nacionalinių parkų planai yra patvirtinti Seime ir Vyriausybėje, prieš tai juos suderinus su ta pačia savivaldybe. Dėl beveik kiekvieno gamtosaugininkų projektų nederinimo turtingi „investitoriai“ kartu su gerai apmokamais advokatais tuoj pat skundžiasi teismui. Vienintelės institucijos, kurios pačios ruošia sau planus, yra savivaldybių administracijos. Todėl premjero S. Skvernelio vieši samprotavimai, jog „mes turime daug institucijų, inspekcijų, parkų direkcijų, kurios kiekviena pasidaro savo planą ir tada individualiai sako, kad „mano nuomone taip“, o „mano nuomone – kitaip“, neatitinka tikrovės. 

*Ir pabaigoje – atsakymas saugomų teritorijų modernizuotojams, pažangos skleidėjams ir vis naujų planų kūrėjams. 2007 m. birželio 27 d. Konstitucinis Teismas pasakė labai aiškiai: „Įtraukus kultūros ar gamtos vertybę į Pasaulio paveldo sąrašą, valstybė toliau vykdo savo įsipareigojimą ją saugoti ir perduoti ateities kartoms su tomis vertybėmis, dėl kurių ji buvo įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą; valstybė privalo laikytis Konvencijos (Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo apsaugos konvencijos – A.S. past.) ir Konvencijos įgyvendinimo gairių.“

Tas pats Konstitucinis Teismas 2006 m. kovo 14 d. pareiškė ir dar vieną labai svarbų dalyką: „Pabrėžtina ir tai, kad teisinėje valstybėje negali būti nepaisoma bendrojo teisės principo, kad niekas negali turėti naudos iš savo padaryto teisės pažeidimo. Tokių teisės pažeidimų padariniai jokiais pagrindais ir jokiomis aplinkybėmis negali būti įteisinti (legalizuoti) vėliau priimtais kokių nors institucijų ar pareigūnų sprendimais“.

Deja, turime visiškai priešingai vaizdą: neteisėtų statybų savininkai tiesiog lobsta iš savo padaryto teisės pažeidimo – valstybei rimtai nesiginant teismuose prisiteisia iš jos didesnę kainą, nei kainavo statybos, teismų nutarimus griauti neteisėtus pastatus vyriausybės legalizuoja naujais planais, neteisėtas statybas inicijavusios institucijos ir neteisėtus parašus dėję pareigūnai tampa aukomis, o principingi, tarptautinę valstybės pareigą ginantys tarnautojai – „kietakakčiais“, kuriems nelieka vietos valdant „žaliųjų“ vyriausybei.   

Trumpai apie autorę: Aurelija Stancikienė paveldosaugos ekspertė, ICOMOS Lietuvos komiteto narė.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2017-04-9 2:59

“Aurelija Stancikienė. Kodėl premjeras S. Skvernelis skatina tarnautojus pažeisti įstatymus?”

Ponia Aurelija Stancikienė būdama Seimo nare tapo konstitucine nusikaltėle, kuri prisiekė Konstitucijai tačiau sąmoningai, piktybiškai ir ilgalaikiai jos nevykdė, kaip ir kiti Seimo nariai VIENODAI. To įrodymui pasiskaitykite 2016-9-11 straipsnį “Ultimatumas Seimui dėl LR teisinių pagrindų griovimo”
http://www.ekspertai.eu/ultimatumas-seimui-del-lr-teisiniu-pagrindu-griovimo89825

Kai Seimo nariai NEVYKDO Konstitucijos, kuriai patys prisiekė, tai tikėtis ir reikalauti iš kitų laikytis įstatymų yra visiškai nelogiška.

Pasiskaitykite 2016-9-23 straipsnį “Dėl neteisėtų, antikonstitucinių Seimo rinkimų”
http://www.ekspertai.eu/del-neteisetuantikonstituciniu-seimo-rinkimu89967/

Beje tokį pat komentarą portalas alkas.lt negailestingai ištrynė, paskiau trynė ir kitus komentarus, tai teko apie tai parašyti 2017-04-07 straipsnį “Alko cenzūra lietuvių kalbai įsisiautėjo”
http://www.ekspertai.eu/alko-cenzura-lietuviu-kalbai-isisiautejo91963/?comm=1

Taigi alkui LR Konstitucijos ir savo priesaikos laužytojai randa užtarimą.

Julius Puras       2017-03-31 17:36

Agne yra dviejų tipų žmonės sąžiningi ir nesąžiningi. Tokio tipo kaip vidutinybės nėra.

Paukštelį grūst lauk       2017-03-31 16:59

Jis pats TVORĄ neteisėtai užsitvėrė.

Agnė       2017-03-31 16:26

Todėl taip ir gyvename, kad neįvertinome išsilavinusių žmonių, vidutinybės veržėsi į valdžią, o mes tik akelėm mirksėjom.
O Karbauskis “perspjovė” vidutinybes, ir ką?

Julius Puras i Agne       2017-03-31 15:32

Meluoti Karbauski išmokino jo išsilavinimas. Po perkūnas toksai išsilavinimas. Lietuvai iš tokio Karbauskio išsilavinimo jokios naudos.

Agnė Purui       2017-03-31 15:12

Apsirinkate ponas! Karbauskis išsilavinęs , apsiskaitęs, tik gal per daug idealistas. Be reikalo nereklamuoja savo gerų darbų. O jų yra daug.
Skverneliui iki Karbauskio išprusimo toli toli. Ir tai tiesa.

Julius Puras i Agne       2017-03-31 14:46

Karbauskis lygiai toks pats kaip ir Skvernelis. Tik dar didesnis apsimetėlis.

Agnei       2017-03-31 12:22

Skvernelis ne parsilpnas,per daug suktas, niekšingas. Tai padaras, neturintis nei gėdos, nei sąžinės. Baisią klaidą padarė Karbauskis, priimdamas šį padarą, kuris atėjo tik niekšybių daryti. Dabar išvaikys dar esančius padoresnius žmones, pakeis juos visokiais šlykščiais anūkais ir toliau klestės tarybų valdžia, sauganti pedofilus ir vagis

Arvydas       2017-03-31 11:35

Manau, kad Skvernelis nėra nei žalias, nei raudonas. Jis bespalvis. Prie kokio fono jį pridėsi, tokios spalvos jis bus.
O foną pasirinkti jis moka. Manau, jog čia ir yra didžiausias jo talentas.
Šiuo metu tai vadinama lankstumu.

Agnė       2017-03-31 9:01

Ačiū Aurelijai išsamų straipsnį.
Netikėjau Skverneliu, kai tapo premjeru, man atrodė per silpnas.

Pagarba       2017-03-31 8:19

Autorei. Ji tūkstantį kartų teisi. Dvikojai plėšrūnai pavojingi, todėl turi būti tramdomi. Kas galėjo pagalvoti, kad Vyriausybės vadovas supranta tik Eligijaus Masiulio lygmens “dimensijas”. Teks ieškoti kito Vyriausybės vadovo.

ruta       2017-03-31 7:45

Aciu Autorei uz aktualia tema .  Tokio Masiulio kysio priemimas is ‘verslinyko’ Mockaus parodo kam dirba politikai / valdzia/ ..

Nu Skverneli       2017-03-31 7:23

Ar gi čia piemjero toks darbas?

Jei apie kraštoviazdį,       2017-03-31 6:50

tai kaip suprasti Skvernelio užmojus apmokestinti ir sugriauti smulkius ūkius,kurie ir dirbo kraštovaizdžio naudai.Dabar liks tik stambūs ūkiai ir nesibaigiantys miežių,kvietrugių laukai.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.