Dienos aktualija

Audrys Karalius. Nacionalinis stadionas Vilniuje 1984–2020: trumpa Ligos istorija

Tiesos.lt redakcija   2020 m. gegužės 25 d. 0:37

3     

    

Audrys Karalius. Nacionalinis stadionas Vilniuje 1984–2020: trumpa Ligos istorija

Šią savaitę projekto-ligonio gyvenime įvyko kai kas esminio…

Eilinės prioritetinio projekto laidotuvės?
Eilinės aferos demaskavimas?
Eilinis susidorojimas su „auksinio užsakymo“ konkurentais?
Eilinis smūgis Lietuvos futbolui?
Eilinė proga nuo galvos atsistoti ant kojų?
Eilinė proga viską padaryti geriau ir teisingai?

Kai studijavau paskutiniame architektūros kurse VISI (dabar VGTU), teko atlikti architektūrinę praktiką savo mokytojo Algimanto Nasvyčio studijoje MSPI. Visa studija sušilusi triūsė prie 30 000 vietų stadiono ant Šeškinės kalvų konkursinio projekto. Netrukus A.Nasvytis su architektūriniais bendraautoriais R.Stasėnu ir R.Krištapavičium konkursą laimėjo, tačiau euforijos nebuvo. Bijau, kad nebūtų kaip su viešbučiu „Lietuva“, nuogąstavo A.Nasvytis, kurį man statė 20 metų...

Šią savaitę Vilniaus meras Remigijus Šimašius padarė pareiškimą, atvirai kaltindamas „valstiečių Vyriausybę, nužudžiusią Nacionalinį stadioną“.

Meras teigė, kad „peržengtos visos ribos“ ir kad „valstiečių Vyriausybė nacionalinio stadiono projektą bandė žudyti ir anksčiau. [...] Projektas torpeduotas daug kartų (FNTT, Švietimo, sporto ir mokslo ministerija)“.

Anot R.Šimašiaus*, „galiausiai projektą nužudė Viešųjų pirkimų tarnyba. Šįvakar pareiškė, kad projektas nėra koncesija, todėl viskas turi būti anuliuota“.

Beje, meras priminė, jog „kovo mėnesį VPT sustabdė stadiono sutarties pasirašymą“, o Savivaldybė tokį sprendimą apskundė teismui.

Suprantama, kad ima siutas, kai ketverius metus kryptingai dirbus Nacionalinio stadiono projektas imamas ir pakasamas.

Tačiau ar Vilniaus meras kažko nesupainiojo…?

Juk 2017-aisiais buvo paskelbtas konkursas visai ne Nacionaliniam stadionui, o „Daugiafunkcio sveikatinimo, ugdymo, švietimo, kultūros ir užimtumo skatinimo projektui“. Ir, kaip žinia, šį abrakadabrinį darinį lydėjo itin lakios savivaldybininkų vaizduotės pagimdyta projekto programa:

1. Vaikų darželis, pastatas – 3 640 kv.m, aptverta lauko teritorija – 4 747 kv.m.
2. Kultūros ir ugdymo centras ir biblioteka – 1 600 kv.m
3. Neformaliojo ugdymo veiklai skirta sporto infrastruktūra: multifunkcinės, gimnastikos, bokso, imtynių, fizinio pasirengimo salės, administracinės ir kt. patalpos – 10 400 kv.m, 2 futbolo treniruočių aikštės – 21 250 kv.m, futbolo treniruočių aikštė su apšilimo takais – 10 625 kv.m, lengvosios atletikos stadionas – 14 000 kv.m, iš viso – 56 275 kv.m
4. Sporto muziejus – 1 500 kv.m
5. Viešųjų kultūros ir sporto renginių infrastruktūra (stadionas) – ne mažiau 15 000 vietų
6. Automobilių stovėjimo aikštelė – 1 600 vietų

Šiuo atveju net objektų prioritetinis eiliškumas kelia pagrįstų klausimų. O ką jau kalbėti apie funkcinę logiką, kasdienę logistiką ir darną kontekste.

Šimašiaus Kompleksą ne kartą kritikavo architektūros ir urbanistikos specialistai, tačiau vietoje argumentuotų atsakymų liejosi vilnietišku patriotizmu užgazuota euforija arba biurokratyvi dūmų uždanga – „taip reikia!“

Ko gero, didžiausią kantrybę debatuose su liberaliai užtrenktomis durimis pasiekė architektūros profesorius Vytautas Jurgis Dičius. Metras aplankė ne tik Vilniaus savivaldybę, bet ir Vyriausybę, Seimą, Aplinkos ministeriją. Profesorius skundėsi, kad niekas taip ir neatsakė į jo kritiką argumentais…

Galiausiai 2017-ųjų pabaigoje Šimašiaus konkursas sulaukė dviejų pasiūlymų. Abu keisti, abu ne be trūkumų. Stadionai, įstrigę nesuvirškinto urbanizmo garnyruose, styrojo it nubausti už lengvabūdišką gimdytojų gyvenimą. Nacionaliniu formatu čia net nekvepėjo…

Netrukus „Vilniaus nacionalinio stadiono“ projektas dėl formalių priežasčių buvo pašalintas ir dėl to ilgai bylinėtasi. „Axis Industries“ projektas priimtas, tačiau Vilniaus savivaldybės derybos pagal formulę „iš vieno – vienas“ netruko apaugti įspūdingais nutylėjimais ir mistika (prisiminti ČIA).

Ypač „vaizdingai“, anot kritikų, sukonstruotos ir Šimašiaus-Axis projekto finansavimo ašys.

Todėl, nepaisant fatališkos Vilniaus mero kalbos, pasakytos prie Daugiaprasmio Daugiaproblemiško Daugiafunkcinio projekto kapo, – man jo negaila. O futbolo – gaila. Ir savo tautos – gaila. O labiausiai gaila kvailai ištaškyto laiko – 36 metų...

Ar tikrai tauta, kuri dievina krepšinį, turi būtinai nekęsti futbolo?

Kodėl Vilnius nugriauti „Žalgirio“ stadioną sugebėjo per porą metų, o pastatyti Nacionalinio neišgali ir per tris su puse dešimtmečio?

Kodėl ant futbolo vejos reikalaujame profesionalaus žaidimo galva, o tokio pat žaidimo vardan futbolo, tik ant parketo – jau nebe?

Ar tikrai 131 vieta Pasaulio futbolo reitinge atitinka ambicingos, atakuojančios lietuvių tautos savimonę...? (Kai net mūsų kariuomenė Pasaulio reitinge yra 83-čia)

#nacionalinisstadionas #simasius #Lietuvosfutbolas #architekturosguma #nepabaiga

* R.Šimašiaus prakeiksmas Stadiono žudikams – ČIA

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

stasys       2020-05-25 16:23

youtube.com/watch?v=ORVy4RG7TQY , antra dalis .

stasys        2020-05-25 8:51

alfa.lt/straipsnis/50419457/aukstasis-r-kurlianskio-pilotazas-galimybe-issisukti-ir-akmuo-i-liberalu-darza .. Štai kur verta autoriui pirštus smalsius sumerkti ..

stasys        2020-05-25 7:39

Šis konkretus atvejąs parodo kaip valdžia per ilga laika pakeičia ir sugadina žmogų . Jei pirma Vilniaus mero kadencija ir buvo galima pasidžiaugti jauno mero energija , idėjomis Vilniui , gerinant jo gerbuvį ..tai po antros staiga viskas politizavosi ..gatvės pradėjo keisti savo pavadinimus , paslapčia pradėta nuiminėti atminimo lentas Lietuvos didvyriams , paprasti ekonominiai projektai tapo politiniais o jaunas pragmatiškas protas įklimpo spekuliacijose. .Kodėl R.Šimašius elgesys taip kardinaliai keitėsi gali tik Jis pats atsakyti , gal apetitas augo su metais griebiantis vis didesnio masto statybų , o gal Nacionalinis projektas kažkuriuo laikotarpiu tapo asmeniškas .Jame norėjosi visada matyti kažkokį vykstantį veiksmą ..ir ne tik futbolo varžybas . Gal Lietuvai reikia pakeisti sprendimą ir vietoj futbolo imti statyti krepšinio arena ? viskas įmanoma ..Autorius kaip ir teisingai klausia , tik nedrįsta užduoti kito klausimo, garsiai .  Lietuva ne futbolo tėvynė ..todėl po vienu stogu galima tiek daug ir visko sutalpinti . Taip jau nutiko , kad jam skirta vieta labiau tiktu naujai Gedimino piliai pastatyti iš kurios lango atsiveria toks karališkas vaizdas . Problema ne statybos ir korupcija o idėja kuri per tiek metu prarado aktualumą . Šiandieniniai poreikiai diktuoja jog Lietuvai reikia visai kitokio stadiono , o vietos tiems poreikiams trūksta .  Čia ne korupcija kvepia ,  kažkuriuo momentu R.Karbauskio dauguma nusisuko nuo tu Nacionaliniu interesu ir leido tęstis derybų procesams . Vilnius Lietuvos sostinė o ne atskira respublika .. respublikoje .


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Pagaliau. Vygantas Malinauskas. Katalikų jaunuoliai neleido nugriauti šv. Junipero Serra statulos Kalifornijoje

Ramūnas Aušrotas. Hipsteriai, į Seimą!

Česlovas Iškauskas. Smėlis pro pirštus. Ironiškos pastabos

Iš propagandos frontų: LRT atsiskaito visuomenei: birželio 29 d. 16 h per LRT TELEVIZIJĄ ir portale LRT.lt. rengia spec. laidą, kviečia klausti

Ne juokas. Tadas Skukas vilniečių vardu: mere Š., pasitikrink sveikatą!

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (I)

Vidmantas Valiušaitis. Geopolitinė „senosios tvarkos“ griūtis ir Birželio sukilimas

Liudvikas Jakimavičius. Heraklio beieškant

Gedimino Jankaus kreipimasis į TS-LKD atstovus Vilniaus Taryboje: Kodėl jūs veidmainiaujate, kolaboruojate su mankurtais?

Algimantas Rusteika. Riba, kurią peržengus jūsų neišgelbės jokia jėga, policija ar vandens patrankos

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Nebūkime aukos

Nida Vasiliauskaitė. Miesto valdžios akimis esate infantilūs buzzwordais valdomi pampersiniai

Arūnas Bubnys. 1941 m. birželio sukilimas Vilniuje

Seime registruotas įstatymas siekiant apsaugoti Lukiškių aikštę nuo tolesnio jos išniekinimo

Rasa Čepaitienė. Pornokratija*

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.