Aplinkosaugos politika

Audronė Audzevičiūtė – Daubarienė. In memoriam Raudondvario medžiams

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 26 d. 11:56

4     

    

Audronė Audzevičiūtė – Daubarienė. In memoriam Raudondvario medžiams

Su liūdesiu pranešame, kad, liepos 20 d., suėjo lygiai 7 dienos, kai Raudondvaryje, Kauno rajone centrinėje gatvėje, vedančioje į Raudondvario pilį, buvo beatodairiškai iškirsti 43 sveiki medžiai, ir tik 3 (su didelėm išlygom gal 4) buvo tikrai pažeisti puvinio ir, galbūt, kirstini. Liūdina ir tai, kad kirvis prieš medžius buvo pakeltas, nepaisant surinktų parašų dėl medžių išsaugojimo: (https://www.peticijos.lt/visos/74704).

Medžių nebėra. Skelbiama kirtimo priežastis buvo Instituto gatvės tvarkymo darbai. Ta rekonstrukcija, be abejo, buvo reikalinga ir svarbi miesteliui, bet medžiai tiesiog privalėjo būti saugomi kaip vertingas valstybės ir tuo pačiu mūsų visų turtas. Ir tai ne vien jausmais pagrįstas teiginys – senų medžių vertingumą patvirtina ir šalyje galiojantys teisės aktai. Vadovaujantis įstatymu patvirtintais įkainiais vien atkuriamoji šių nukirstų medžių vertė yra virš 30 000 eurų, tačiau net ir ne piniginė žala yra svarbiausia – svarbiausia yra tai, kad tų medžių nebėra. O kaip priedanga tokiems nemoraliems veiksmams pateisinti pasitelkiami nuvalkioti teiginiai apie tai kaip labai medžiai kenkia progresui ir modernizacijai. Tačiau faktai yra tokie:

* Nors medžiai, be abejo, yra gyvi organizmai, bet ne jie kalti, kad šaligatvių ir gatvės dangos yra senos ir išsiklaipę – šiuo atveju dangos klotos prieš keturiasdešimt-penkiasdešimt metų, o visuomenės nuomonė formuojama taip, kad jeigu šioje gatvėje nebūtų medžių, tai tų dangų ir visai nereikėtų keisti dar gal kokį šimtą metų...

* Neteisybė, kad medžių neįmanoma išsaugoti, esant tokiam dideliam šiuolaikinių arboristinių priemonių pasirinkimui, be to, tuose pačiuose Lietuvos įstatymuose, reglamentuojančiuose šią sritį, yra labai tiksliai aprašyti atvejai kaip ir kas daroma, kai medis patenka į statybvietės zoną – reikia tik persiskaityti ir laikytis aprašymo.

* Mes tiesiog akis į akį susidūrėme su atsakingų žmonių, tarkime, NEŽINOJIMU. Bet tada reikia išvardinti kas yra tos pareigūnų grupės, kurios nežino nei teisės aktų, nei varginasi paieškoti kitokių, ne tokių drastiškų sprendimų ir ramiai sau priiminėja arba leidžia priimti, antivisuomeniškus ir nusikalstamai betikslius sprendimus – susidaro labai ilga grandinė specialistų: 1) architektai / projektuotojai, visai neišmanantys šios srities ir net nežinanty,s kas yra profesinė etika, todėl lengva ranka kepantys tokius banalumą skleidžiančius projektus, nes taip greičiau, o ir galvoti reikia mažiau; 2) visokiausi derintojai, kurie deda parašus ant pateikto projekto, net nestabtelėdami pagalvoti; 3) ir paskutinis lygmuo – įstatymų leidžiamoji valdžia, palaiminanti visus tokius barbariškus naikinimo planus.

* Ir galiausiai yra taip, kad įstatymai – sau, gyvenimas – sau. Ir niekas nežiūri nei to vadinamojo visuomenės intereso, nei saugo gamtinių objektų, t.y. medžių

* Rezultatas – neūkiškumas ir nuostoliai tiek valstybei, tiek visuomenei, besiplečianti technogeninė dykuma aplink mus, bei siaurėjantis aplinkos suvokimas.

Labai gaila, kad medžiai, prieš kuriuos nedrįso pakelti rankos net sovietiniais laikas, buvo sunaikinti dabartinių modernių ,,šviesaus rytojaus“ kūrėjų.

Š. m. liepos 13 d. žuvo šie medžiai: vienas PAPRASTASIS UOSIS, penki PAPRASTIEJI ĄŽUOLAI, dvylika MAŽALAPIŲ LIEPŲ, dvidešimt du RAUDONIEJI ĄŽUOLAI, šeši PAPRASTIEJI KLEVAI ir viena BALTAŽIEDĖ ROBINIJA. Visi jie, išskyrus tris, buvo sveiki ir galėjo augti šioje vietoje dar dešimtis, o kai kurie ir šimtus metų.

Mūsų medžiai pasitikdavo Raudondvario svečius, jų alėja vedė į pilį, su šiais medžiais ir prie jų užaugo ir gyveno ne viena raudondvariečių karta, jie buvo savi, visada buvo šalia mūsų, saugojo mus nuo vėjų ir kepinančios vasaros saulės. Jie visus džiugino savo žydėjimu vasarą, šerkšnotomis viršūnėmis žiemą... O kaip smagu buvo vaikams rudenį rinkti ąžuolų giles – viso to jau niekada nebebus…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Irena > Juozui       2018-08-1 22:35

Ir jus, ponas, manote, kad Masiulis uzdare tas lesyklas?Prisiminus jo “gerus” darbus su ta didele gelda Klaipedoje, as kazkodel manau, kad galimai atsirado kitokio pobudzio lesyklos.Be lesyklu musu politikai ir valdininkai kazin ar gali apsieiti?Girdisi,kad Masiulis kandidatuos i Prezidentus.Tamsta, ko gero, ji rinksi?As tai tikrai NE.Cia mano nuomone.

Al.       2018-07-26 18:40

Nemanau, kad čia lemia pinigai. Gal pinigai čia yra tik priemonė priversti pašalinti medžius pagrindinėse gatvėse ir aikštėse? Gal ES komisarai vykdo slaptą planą kovai su galimu terorizmu, o tuo pačiu su galimais maištininkais ?
https://www.youtube.com/watch?v=TlO2gcs1YvM (atkreipkit dėmesį į ženklą 3:02).

Apuokiukas       2018-07-26 18:17

Dar ir dar kartą sakau: Lietuvoje specialiai daroma, kad žmonės būtų kuo labiau nusivylę Lietuvos valstybės nepriklausomybe ir atėjus valandai X - nieko nesiimtų.

Juozas       2018-07-26 13:14

Ne taip kovoti reikia už medžius- dabartinių valdininkų neveikia gėdinimai, visuomenės nuomonės. Jiems yra vienas Dievas- pinigai. Anksčiau neblogai nubyrėdavo ploninant asfaltą. Bet atsirado toks ministras Masiulis ir uždarė šią lesyklą. Tai dabar sugalvojo per medžius pasidaryti pinigų. Tiesiog manija kažkokia- kirsti ir sodinti naujus, būtinai importinius, brangius. Gal kas gali pasidomėti jų tiekėjais- gali būti įdomūs ryšiai…
Gal reikia kovoti už Masiulio atstatydinimą- gal liks tada medžiai gyvi ir vėl bus pradėtas kloti vienadienis asfaltas.
O jei rimtai- tikrai atėjo barbarų laikai. Būtinai prisiminkime šį vaizdą, kai eisime prie rimkiminių urnų...


Rekomenduojame

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.