Naujienos

Audronė Audzevičiūtė – Daubarienė. In memoriam Raudondvario medžiams

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 26 d. 12:56

4     

    

Audronė Audzevičiūtė – Daubarienė. In memoriam Raudondvario medžiams

Su liūdesiu pranešame, kad, liepos 20 d., suėjo lygiai 7 dienos, kai Raudondvaryje, Kauno rajone centrinėje gatvėje, vedančioje į Raudondvario pilį, buvo beatodairiškai iškirsti 43 sveiki medžiai, ir tik 3 (su didelėm išlygom gal 4) buvo tikrai pažeisti puvinio ir, galbūt, kirstini. Liūdina ir tai, kad kirvis prieš medžius buvo pakeltas, nepaisant surinktų parašų dėl medžių išsaugojimo: (https://www.peticijos.lt/visos/74704).

Medžių nebėra. Skelbiama kirtimo priežastis buvo Instituto gatvės tvarkymo darbai. Ta rekonstrukcija, be abejo, buvo reikalinga ir svarbi miesteliui, bet medžiai tiesiog privalėjo būti saugomi kaip vertingas valstybės ir tuo pačiu mūsų visų turtas. Ir tai ne vien jausmais pagrįstas teiginys – senų medžių vertingumą patvirtina ir šalyje galiojantys teisės aktai. Vadovaujantis įstatymu patvirtintais įkainiais vien atkuriamoji šių nukirstų medžių vertė yra virš 30 000 eurų, tačiau net ir ne piniginė žala yra svarbiausia – svarbiausia yra tai, kad tų medžių nebėra. O kaip priedanga tokiems nemoraliems veiksmams pateisinti pasitelkiami nuvalkioti teiginiai apie tai kaip labai medžiai kenkia progresui ir modernizacijai. Tačiau faktai yra tokie:

* Nors medžiai, be abejo, yra gyvi organizmai, bet ne jie kalti, kad šaligatvių ir gatvės dangos yra senos ir išsiklaipę – šiuo atveju dangos klotos prieš keturiasdešimt-penkiasdešimt metų, o visuomenės nuomonė formuojama taip, kad jeigu šioje gatvėje nebūtų medžių, tai tų dangų ir visai nereikėtų keisti dar gal kokį šimtą metų...

* Neteisybė, kad medžių neįmanoma išsaugoti, esant tokiam dideliam šiuolaikinių arboristinių priemonių pasirinkimui, be to, tuose pačiuose Lietuvos įstatymuose, reglamentuojančiuose šią sritį, yra labai tiksliai aprašyti atvejai kaip ir kas daroma, kai medis patenka į statybvietės zoną – reikia tik persiskaityti ir laikytis aprašymo.

* Mes tiesiog akis į akį susidūrėme su atsakingų žmonių, tarkime, NEŽINOJIMU. Bet tada reikia išvardinti kas yra tos pareigūnų grupės, kurios nežino nei teisės aktų, nei varginasi paieškoti kitokių, ne tokių drastiškų sprendimų ir ramiai sau priiminėja arba leidžia priimti, antivisuomeniškus ir nusikalstamai betikslius sprendimus – susidaro labai ilga grandinė specialistų: 1) architektai / projektuotojai, visai neišmanantys šios srities ir net nežinanty,s kas yra profesinė etika, todėl lengva ranka kepantys tokius banalumą skleidžiančius projektus, nes taip greičiau, o ir galvoti reikia mažiau; 2) visokiausi derintojai, kurie deda parašus ant pateikto projekto, net nestabtelėdami pagalvoti; 3) ir paskutinis lygmuo – įstatymų leidžiamoji valdžia, palaiminanti visus tokius barbariškus naikinimo planus.

* Ir galiausiai yra taip, kad įstatymai – sau, gyvenimas – sau. Ir niekas nežiūri nei to vadinamojo visuomenės intereso, nei saugo gamtinių objektų, t.y. medžių

* Rezultatas – neūkiškumas ir nuostoliai tiek valstybei, tiek visuomenei, besiplečianti technogeninė dykuma aplink mus, bei siaurėjantis aplinkos suvokimas.

Labai gaila, kad medžiai, prieš kuriuos nedrįso pakelti rankos net sovietiniais laikas, buvo sunaikinti dabartinių modernių ,,šviesaus rytojaus“ kūrėjų.

Š. m. liepos 13 d. žuvo šie medžiai: vienas PAPRASTASIS UOSIS, penki PAPRASTIEJI ĄŽUOLAI, dvylika MAŽALAPIŲ LIEPŲ, dvidešimt du RAUDONIEJI ĄŽUOLAI, šeši PAPRASTIEJI KLEVAI ir viena BALTAŽIEDĖ ROBINIJA. Visi jie, išskyrus tris, buvo sveiki ir galėjo augti šioje vietoje dar dešimtis, o kai kurie ir šimtus metų.

Mūsų medžiai pasitikdavo Raudondvario svečius, jų alėja vedė į pilį, su šiais medžiais ir prie jų užaugo ir gyveno ne viena raudondvariečių karta, jie buvo savi, visada buvo šalia mūsų, saugojo mus nuo vėjų ir kepinančios vasaros saulės. Jie visus džiugino savo žydėjimu vasarą, šerkšnotomis viršūnėmis žiemą... O kaip smagu buvo vaikams rudenį rinkti ąžuolų giles – viso to jau niekada nebebus…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Irena > Juozui       2018-08-1 23:35

Ir jus, ponas, manote, kad Masiulis uzdare tas lesyklas?Prisiminus jo “gerus” darbus su ta didele gelda Klaipedoje, as kazkodel manau, kad galimai atsirado kitokio pobudzio lesyklos.Be lesyklu musu politikai ir valdininkai kazin ar gali apsieiti?Girdisi,kad Masiulis kandidatuos i Prezidentus.Tamsta, ko gero, ji rinksi?As tai tikrai NE.Cia mano nuomone.

Al.       2018-07-26 19:40

Nemanau, kad čia lemia pinigai. Gal pinigai čia yra tik priemonė priversti pašalinti medžius pagrindinėse gatvėse ir aikštėse? Gal ES komisarai vykdo slaptą planą kovai su galimu terorizmu, o tuo pačiu su galimais maištininkais ?
https://www.youtube.com/watch?v=TlO2gcs1YvM (atkreipkit dėmesį į ženklą 3:02).

Apuokiukas       2018-07-26 19:17

Dar ir dar kartą sakau: Lietuvoje specialiai daroma, kad žmonės būtų kuo labiau nusivylę Lietuvos valstybės nepriklausomybe ir atėjus valandai X - nieko nesiimtų.

Juozas       2018-07-26 14:14

Ne taip kovoti reikia už medžius- dabartinių valdininkų neveikia gėdinimai, visuomenės nuomonės. Jiems yra vienas Dievas- pinigai. Anksčiau neblogai nubyrėdavo ploninant asfaltą. Bet atsirado toks ministras Masiulis ir uždarė šią lesyklą. Tai dabar sugalvojo per medžius pasidaryti pinigų. Tiesiog manija kažkokia- kirsti ir sodinti naujus, būtinai importinius, brangius. Gal kas gali pasidomėti jų tiekėjais- gali būti įdomūs ryšiai…
Gal reikia kovoti už Masiulio atstatydinimą- gal liks tada medžiai gyvi ir vėl bus pradėtas kloti vienadienis asfaltas.
O jei rimtai- tikrai atėjo barbarų laikai. Būtinai prisiminkime šį vaizdą, kai eisime prie rimkiminių urnų...


Rekomenduojame

Nuo bačkos. Gitanas Nausėda: stulbinamai greitai auga atlyginimai ir beveik nebedidėja kainos!

Karolis Venckus. Žinia apie Neringos Venckienės likimą sklinda po pasaulį

Vytautas Sinica ir Martynas Katelynas apie A.Žukausko ir V.Vyšniausko susitaikymą: Kas iš tiesų buvo paneigta, o kas patvirtinta?

Nuo bačkos. Dovilė Šakalienė apie „per metus užaugusį visuomenės pilietiškumą“ ir „jo dėka“ nuo liepos 1 d. „pradėtą matyti realybę“

Kaune teisiamas 13 vaikų nuskriaudęs pedofilas – aukos būdavo apsvaiginamos

Vytautas Radžvilas. Partizanų šmeižimas – tik žaidimas?

Vytautas Landsbergis. Dar apie sukilimą

Algimantas Rusteika. Jūsų dėmesiui – naujas, valstybės lėšomis statomas spektaklis

Algimantas Zolubas. Aktualūs pašto vokai

Italijos vidaus reikalų ministras nori „sugriauti“ Briuselį ir lygina jį su Berlyno siena

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: Ar tikrai norime reklamuotis kaip sekso turizmo miestas?

Tėčiai pasakoja apie aborto patirtis

Geroji Naujiena: „Aš esu gyvybės duona! Kas ateina pas mane, niekuomet nebealks, ir kas tiki mane, niekuomet nebetrokš“ (Jn 6, 34–35)

Valdas Vasiliauskas. Kur šiandieniniai Lietuvos Oginskiai?

Kaip rasti kompromisą tarp paveldo išsaugojimo ir miesto modernaus vystymo?

Liutauras Stoškus: „Libeskindo projektas“, arba Kam tarnauja Vilniaus miesto valdžia

Rasa Baločkaitė. Ir draudimas kalbėti apie patirtą prievartą, ir sankcijos prabilusiems yra vienas esminių smurto komponentų

Prof. dr. Vytautas Radžvilas. Vienintelis atsakas – sutelktas pasipriešinimas

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Algimantas Zolubas. LKP įvertinti ir pasmerkti būtina

Gytis Padegimas. Gyvybės ir mirties kultūra

Liudvikas Jakimavičius. Apie vidinės politinės krizės priežastis

Kokio prezidento dabartiniame valstybės raidos etape reikia Lietuvos pilietinei daugumai?

Arvydas Juozaitis. Lietuva ir Latvija. Palaiminta sandrauga

Carolyna Moynihan. Keistas konfliktas Anglijoje: feministės prieš translyčius

Algimantas Zolubas. Ne tik netesėti pažadai, bet ir Lukiškių aikštės relikvijų sąrašas atsidūrė ten, kur uždarytos Žaliojo tilto skulptūros

Donaldas Trumpas Europos šalių vadovams: atsisakykit daugiakultūriškumo ir atkurkite Europą, tokia imigracija yra „gėda“

Apie Belgijos atlyginimų ir socialinių išmokų indeksavimo sistemą

Mindaugas Puidokas. VSD turi paaiškinti, kodėl Lietuvai pavojingi verslo ir politikų ryšiai nebuvo laiku bei tinkamai paviešinti

Arvydas Juozaitis. Latvijos ir Lietuvos sandraugos tikslų bei principų metmenys

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.