Kultūros, kalbos, istorijos politika

Audrius Bačiulis. Vasario 16-osios akto galėjo ieškoti tik kaunietis

Tiesos.lt siūlo   2017 m. balandžio 3 d. 4:36

10     

    

Audrius Bačiulis. Vasario 16-osios akto galėjo ieškoti tik kaunietis

„Lietuvos žinios“

Tai, kad Vasario 16-osios aktą, liudijusį nacionalinės Lietuvos valstybės gimimą, atrado vienos žymiausių „smetoniškos Lietuvos“ šeimų atstovas, yra didis istorinis teisingumas bei kartu paaiškinimas, kodėl kai kam šių dokumentų visiškai nereikėjo.

Ne visa Lietuva džiūgavo dėl profesoriaus Liudo Mažylio atradimo Vokietijos diplomatinės tarnybos archyve.

Nedidelė, bet įtakinga dalis viešuomenės veikėjų, laikiusių save naujosios lietuviškos tapatybės formuotojais, iš pasiutimo ir nevilties griežė dantimis ir tryško pagieža.

Tauta šventė, istorikai ignoravo

Berlyno archyve aptikti Vasario 16-osios akto originalai tapo ne tik šimtmečio atradimu Lietuvos istorijoje, jie pagimdė daugeliui netikėtą konfliktą tarp atradėjo ir istorikų bendruomenės.

Pastaroji, įkandin profesoriaus Mažylio atradimą visaip sumenkinti bandžiusio profesoriaus Alfredo Bumblausko, kurio didinga povyza tris dešimtmečius visuomenės akyse įkūnija Lietuvos istorijos mokslą, draugiškai ignoravo Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečio didvyrį.

Į iškilmingą profesoriaus Mažylio sutikimą Vilniaus oro uoste neatvyko nė vienas Lietuvos istorijos instituto atstovas, iš Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto atėjo vienintelis docentas Aurimas Švedas. Totalinis boikotas.

Teoriškai Vasario 16-osios aktų originalų atradimas kiekvienam Lietuvos istorikui, ypač – XX amžiaus Lietuvos istorikui – turėjo tapti grandiozine profesine ir asmenine švente.

Praktiškai vietoje šventės į istorikų kiemą atėjo gedulas – visa Lietuva pamatė, kad garsiais vardais tituluojama, ordinais apkabinėta, valstybės finansavimą gaunanti, komisijose ir tarybose posėdžiaujanti, savo svarbą valstybingumui bei nacionalinės tapatybės įtvirtinimui kiekviena proga pabrėžti nesikuklinanti profesionalių istorikų bendruomenė per tris dešimtmečius nuveikė mažiau nei vienas Kauno Vytauto Didžiojo universiteto politologijos profesorius, laisvalaikiu mėgstantis kolekcionuoti ir medžioti istorinius artefaktus.

Bumblauskas tiesiog pavydi Mažyliui sėkmės – nutarė visuomenė, išgirdusi, kaip visiems iš televizijos laidų apie istoriją gerai pažįstamas profesorius besipinančiu liežuviu piktai burbuliuoja apie „kažkokį tipą“, kuris nugvelbia atradimą „tikriems tyrėjams iš panosies“. Bet tokiame manyme tiesos labai nedaug, o gal ir visai nėra. Viešumon išvirtusio konflikto šaknys glūdi kur kas giliau.

Smetoniška Lietuva – Mažyliams sava

Konfliktas tarp pofesoriaus Liudo Mažylio ir profesoriaus Alfredo Bumblausko – tai ne konfliktas tarp sėkmingo istorijos mėgėjo ir susimovusio istoriko-profesionalo.

Tai tapatybinis konfliktas tarp Vasario 16-osios „smetoniškos Lietuvos“ aristokrato ir sovietinės Lietuvos į mokslus pakylėto prasčioko, savo sovietinę tapatybę ir jos sąlygotą egzistencinę neapykantą „smetoniškai Lietuvai“ dangstančio Gegužės 3-osios Abiejų Tautų Respublikos Konstitucija ir jos pažadu lietuvių mužikams, kad ir jie kaip lenkai būsią.

Kas tas Mažylis? – sužinojęs apie profesoriaus atradimą Berlyne retoriškai klausė Bumblauskas, taip rodydamas ne tik savo pyktį ir panieką, bet ir profesinį neišprusimą, nes tokią įtaką moderniosios Lietuvos valstybės raidai turinčias gimines privalo atmintinai žinoti kiekvienas istorikas.

Kas tas Mažylis? – įkandin Bumblausko klausė ir visa Lietuva, nes istorijos mokslo atstovai, panašu, padarė viską, kad tokios „smetoniškos Lietuvos“ pavardės būtų trinte ištrintos iš tautos kolektyvinės atminties. O atsakymas į klausimą paaiškina daug ką. Gal net viską.

Straipsnio tęsinį skaitykite portale lzinios.lt ČIA.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

chenyingying       2017-11-30 3:56
Smagu       2017-04-6 16:23
Žmogus       2017-04-4 8:01

Ačiū prof.L.Mažyliui, ačiū žurnalistui A.Bačiuliui.Vasario 16 Akto suradimas Šventė Lietuvai, Šventė tikriesiams istorikams. Panieka- apsišaukėliams

drįstu prisipažinti - esu iš senojo Kauno       2017-04-3 22:54

Sekantis žingsnis - nepamiršti ką pajautėm sutikdami prof. Mažylį aerouoste, neįsivelti į skyrybas kas už vieną bet prieš kitą, nebemokyti lietuviškai viens kito: “ką tu, juk tu neišmanai, o vat aš tai…”. Tai tik pradžia, tik raidė A. Nuo savęs pradėkim kiekvienas. Tyliai, ramiai, bet kryptingai, drįstu kreiptis į jus, darbštūs lietuviai

tai va       2017-04-3 19:03

manyčiau - bumblauskas turėtų būti išmestas iš visų komisijų, tarybų ir pan. Užtenka ...

Jeigu       2017-04-3 18:47

visokie bumblauskai, nikžentaičiai ir Ko tebūtų absoliutūs nuliai, tai būtų pusė bėdos. Visa bėda tame, kad šios susireikšminę personos jau daugiau kaip du dešimtmečius uoliai klastoja Lietuvos istoriją. Bumblausko klastotes labai argumentuotai į dienos šviesą iškėlė V. Terleckas. Tačiau polonofilas Bumblauskas ir toliau apdovanojamas lyg būtų lietuviško mokslo šviesulys.

albina       2017-04-3 9:07

Už ką vertinu Autorių? Už tai,kad perskaičius galiu visiškai pritarti.Mane žavi atviras,paprastas rašinio tonas,suprantamas kiekvienas pavyzdys.Už ką Lietuva pamilo,tikra šio žodžio prasme,L.Mažylį? Už nuoširdumą! Kiek daug gali vienas valstybę mylintis žmogus.Ne svarbu,kad Vilniaus istorikai praleido progą pasveikinti,nenustebino nei Valatka,nei Bumblauskas,tik dar kartą pamatėme kas yra kas.Profesoriaus laikysena,jo kalba,jo darbo įvardinimas namų darbais tiesiog žavi!

puikiai parašyta       2017-04-3 8:52

Dėkui Audriui Bačiuliui. Tiksliai pataikyta ir įvardinta “naujosios tapatybės formuotojai”. Tokie bumblauskiai neturėtų tokio populiarumo Lietuvoje, jei ne televizijos ekranai, kur jie nuolat šmėžuoja visu savo “didumu”. O Kaune dar tikrai yra “smetoninės” Lietuvos dvasia nors ir trečioje ar ketvirtoje kartoje.

Bet kaip išsišoko        2017-04-3 7:01

Valatka delfyje.Na,kažkas turėtų būti švento,kad patylėti bent jau.

Tikrai geras straipsnis.       2017-04-3 6:51

Įvardyta labai daug.Fariziejiška Lietuva ir širdies Lietuva.Žinoma,,tai galėtų neprieštarauti vienas kitam,jei būtų randamas kompromisas.Tačiau kai vieni nesuvaldo savo noro valdyti kitus,tada kiti daro tyliai.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai devintoji (rugsėjo 20 diena)

Ramūnas Aušrotas ir Rengimo šeimai asociacija. Niekam, net įstatymo teikėjams, nėra aišku, kokias teises įgis, partnerystę sudarę asmenys

Karas Ukrainoje. Fronto linijos pokyčiai 2022 metų vasaris-rugsėjis

COVID-19 finansų tyrimas: influencerių palankumas valdžiai ne už dyką?

Karas Ukrainoje. Du šimtai aštuntoji (rugsėjo 19 diena)

Vengrija nebegali būti laikoma visiškai demokratiška šalimi, tvirtina ES įstatymų leidėjai paskutiniame išpuolyje prieš Orbano vyriausybę

Linas Karpavičius. Oi neteisus jūs Arestovičiau, neteisus…

Karas Ukrainoje. Du šimtai septintoji (rugsėjo 18 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Sunkus pasirinkimas – XXV eilinis sekmadienis

Ramūnas Aušrotas. Pamatėme, kad problema ne tokia jau išsigalvota

Karas Ukrainoje. Du šimtai šeštoji (rugsėjo 17 diena)

Dominykas Vanhara. Maksimaliai užkardyta galimybė vietos politikams dalyvauti savivaldos rinkimuose ne per partijas

Demografinio sprogimo mitas

Česlovas Iškauskas. 1939 – ųjų rugsėjis: ko mus moko istorija?

Karas Ukrainoje. Du šimtai penktoji (rugsėjo 16 diena)

Briuselis nori 70% sumažinti ES vykdomą Vengrijos finansavimą

Ramūnas Aušrotas. Vienos lyties asmenų sąjungos kaip būdas paneigti šeimos instituto prigimtinį pobūdį

Vengrų politikai: Europos Parlamentas atvirai šantažuoja mūsų šalį

Elektros krizė arba kaip sutaupyti 3 milijardus eurų. Šarūnas Andriukaitis-Sutkus

Karas Ukrainoje. Du šimtai ketvirtoji (rugsėjo 15 diena)

Andrius Gudaitis. Vartotojų interesų gynimo imitavimas

Lenkija planuoja statyti šešis branduolinius reaktorius

Vygantas Malinauskas. Ar vienalytės santuokos yra žmogaus teisė?

Vidmantas Janulevičius. Verslas stoja dėl elektros kainų

Karas Ukrainoje. Du šimtai trečioji (rugsėjo 14 diena)

Švedijos vidurio dešinysis sparnas pirmauja įtemptuose ir intriguojančiuose rinkimuose

Vytautas Sinica. Elektros krizė: vartotojai paskutinėje vietoje

„Už balos“. Karalienė-Trumpas-JAV ekonomika

Edvardas Čiuldė. Nutylėjimo subkultūros Lietuvoje ypatumai

Energetinės krizės akivaizdoje estai atnaujina naftingojo skalūno gavybą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.