Gynybos politika, Užsienio politika

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Tiesos.lt redakcija   2020 m. lapkričio 17 d. 9:33

13     

    

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Vyriausybei skaičiuojant paskutines darbo savaites, jas skaičiuoja ir amžinasis užsienio reikalų, krašto apsaugos ministras, ambasadorius prie NATO ir prie Andriaus Kubiliaus (dėl šio akibrokšto 2011 metais atsistatydino krašto apsaugos ministrės patarėjas generolas Jonas Kronkaitis) Linas Linkevičius.

Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų (nors turėtų būti atvirkščiai) dėl šio savo low profile ir tylėjimo visais aštriais klausimais labai nepelnytai pelnė labai neblogą reputaciją žmonių akyse.

Tai aš nebūčiau aš, jei ta proga nepriminčiau (juoba, FB Memories kaip tik atnešė 2015 metų įrašą) tų juodų Lino Linkevičiaus darbų Lietuvos kariumenei, už kuriuos jis pelnytai pragare ilgiems metams bus pristatytas kurstyti senomis komjaunimo bilietų koračkomis katilą su smala, kurioje virs Algirdas Mykolas Brazauskas:

“Nuosprendis Lietuvos kariuomenei

Jis turi vardą, datą ir autorystę. Tai 2003 liepos 4 dieną krašto apsaugos ministro Lino Linkevičiaus pasirašytos „Krašto apsaugos sistemos 2004-2009 metų plėtros gairės“.

Vertindama jų poveikį kariuomenei, politologė Jūratė Novagrocienė rašė: „ KAS reforma įgavo naują pagreitį 2003 m. Gairės pirmą kartą buvo numatytos ne įprastam trejų metų periodui, bet planuojamam šešerių metų ciklui, kaip ir NATO šalyse. Numatytos konkrečios Lietuvos ginkluotųjų pajėgų struktūros pertvarkymo užduotys: iki 2008 metų beveik 2 kartus sumažinti ginkluotąsias pajėgas, suformuoti vieną greitojo reagavimo brigadą (dar prieš dvejus metus planuota turėti dvi brigadas - „Veido“ past.), aprūpinti ją reikiama ginkluote, iki 2005 m. pradžios parengti vieną batalioną, visiškai atitinkantį Aljanso dalyvavimo tarptautinėse operacijose reikalavimus“.

Gairėse, pasak J.Novagrockienės, „buvo numatyta šauktinių dalį kariuomenėje mažinti, nustatytas jų ribinis skaičius: 2003 m. – 4 500, 2004 m. – 3 681, 2005 m. – iki 3500 karių. Kitaip tariant, iki 2008 m. numatyta perpus sumažinti tiek profesinės tarnybos, tiek šauktinių skaičių, tai yra, jie turėjo sudaryti mažiau nei 18 proc. viso kariuomenės personalo. Mažinami krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) daliniai. KASP savanorių aktyvųjį rezervą planuojama sumažinti iki 4 200 karių, o profesinės karo tarnybos karių-savanorių skaičių – iki 800.“

Palyginimui – pusantrų metų anksčiau, 2001-ųjų lapkričio 21-ąją, to paties ministro L.Linkevčiaus pasirašytos „Krašto apsaugos sistemos 2002-2005 metų plėtros gairės“ numatė, be jau minėtų dviejų Sausumos pajėgų brigadų, kasmet didinti karuomenės personalo skaičių po 5-6 procentus, kad 2005 metais jis sudarytų 18 220 žmonių. Tuomet gairėse dar rašyta: „Daug dėmesio bus skiriama kariuomenės mobilizacinio rezervo rengimui. Aktyvusis rezervas sudarys iki 25 000 karių, iš jų kariai savanoriai- iki 13 000“.

Kai tik 2002-ųjų lapkritį NATO viršūnių susitikime Prahoje oficialiai pakvietė Lietuvą tapti Aljanso nare, socialdemokratų vadovaujama Vyriausybė nedelsdama šoko naikinti ir mažinti kariuomenę, o ir tam, kas iš jos liko, buvo nuolat mažinami pinigai.

„Nors 2001 m. gegužės 23-iąją buvo pasirašytas parlamentinių partijų susitarimas dėl gynybos politikos 2001–2004 metais, kuriame patvirtinamas partijų įsipareigojimas plėtoti šalies nacionalinio saugumo ir gynybos sistemą kaip bendrosios Europos saugumo ir transatlantinės sistemos dalį ir Krašto apsaugos sistemai skirti 2 proc. BVP, tačiau iš tikrųjų gynybos poreikiams išleidžiama apie 1,41 proc. BVP, kitais duomenimis – 1,28 proc.“ - rašė J.Novagrockienė.

2004-2005 metais, remiantis kariuomenės reformos planais, į iš kovinių į logistikos dalinius pertvarkyti Vytenio ir Vaidoto motorizuotieji pėstininkų batalionai, Dragūnų batalionas tapo mokomuoju. Panaikintos Rytų ir Vakarų apygardos, Sausumos pajėgas sudarė tik nepabaigta formuoti mechanizuotoji brigada „Geležinis Vilkas“ ir nuo 10 iki 5 rinktinių sumažintos savanorių pajėgos.

2008-siais, ministrui J.Olekui nusprendus, buvo atsisakyta ir privalomojo šaukimo, taip 2009-siais paliekant sausumos pajėgų batalionus be eilinių karių, nes šauktinių vietoms užimti reikalingų profesionalų samdymui pinigų biudžete nebuvo numatyta, o krizės sąlygomis papildomai paimti nebuvo iš kur.”

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Stasiuk,       2020-11-19 12:07

o kaip ta bombačka pas sovietus pateko? Kodėl ją jankiai stalinistams padovanojo? Norėtume tamstos išsamaus komentaro ir ačiū avansu už būsimą Jūsų atsakymą.

ar ne?       2020-11-18 12:48

Jei klausti ne novagrodzkienių, o pačių kariškių, tai jie labiausiai dėl gynybos sužlugdymo kaltina komsomolką Juknevičienę. Tai gal po jos katilu ugnis bus kaitri, kaip ir po kitų kgb generolų

Baciuli ne praleisk progos       2020-11-18 10:20

Trumpas iesko nauju klapciuku

stasys       2020-11-17 21:14

> stasys 2020-11-17 10:36 .. tai ką pavardinote neturi jokios reikšmės .Tegul ir atominis trigalvis Putino slibinas, besispjaudantis iš nasrų mažais komunistais . Kariuomenės išlaidos sukuria kitose šalyse tiek aukštos pridėtinės vertės darbo vietų ,jog jos grįžta su kaupu . Nejau manote Lenkai tik geopolitinio onoro vedami taip kviečiasi amerikonus pas save netgi primokant aniems ? Tai vienas tu būdu padidinti šalies BVP ir gana reikšmingai .

ah1       2020-11-17 19:08

kgbistų prievaiza?

Kas ? Linkevičius? Čia shitas?:       2020-11-17 16:59

L. Linkevičius ragino parlamentarus ratifikuoti Stambulo konvenciją
L.Linkevičius susitiko su LGBT bendruomene išreikšti solidarumo
L. LINKEVIČIUS: PAKABINUSIEJI J. NOREIKOS LENTĄ KENKIA LIETUVAI

Kietai       2020-11-17 16:34

cia Baciulis pristate “populiariausia” visu laIku ministra.Taip lenda mintis - tai kas tas Linkevicius?

vizitas       2020-11-17 15:16

prezidentas Duda tikisi atvažiuoti pas draugus, o gaus klausytis liberastinės publikos priešiškų pamokslų, atrodo, kad po šio vizito Lietuvos-Lenkijos santykiai stipriai atšals. konservai su savo vaivorykštiniais partneriais moka tik griaut dar nieko nepastatę :(

> stasys 2020-11-17 10:36       2020-11-17 13:53

O tamsta matai rezultato skirtumą- su šakėmis prieš tanką ar su vienu tanku prieš tankų diviziją, dengiamą iš oro naikintuvų eskadrilės? Ir kai jūroje atominis laivas raketas kelia?

Žinot, draugai,       2020-11-17 10:54

bolševikai mums geriausi - geriau nebūna, kaip faina.

stasys       2020-11-17 10:36

Bačiuliui 2020-11-17 10:10 ..pliurpalai mielasis , su šakėmis prieš tanką..mokykimės iš svetimų klaidų ..pav. armėnų.?

stasys       2020-11-17 10:33

Ta laikotarpį galima pavadinti juoduoju Lietuvos kariuomenei , bet autoriau ar nemanote jog susiklosčiusi politinė situacija šalyje žiūrint į kariuomenę buvo padiktuota tuo pačiu požiūriu ir į šalies istoriją tikrą ? Nepakeitus esmingai kripties jos tirinejimuose neįmanomas buvo teigiamas poslinkis ir kariuomenės pertvarkos planuose. Nuo to priklauso ir pačios visuomenės požiūris kas svarbiau ? supriešinant soacial.demokratais socialini paketa visuomenės ir teiginį ‘rusai puola ’ žiūrint į kariuomenę .Paskutiniai Linkevičiaus darbai buvo skirti kaip tik siekiant nuplauti ta jo padaryta ‘kleksa’ ,manau ten apačioje jam priklauso tam tikri nuolaidų bonusai o gal ir kaltės atleidimas isperkant ją sąžiningų darbų . Neverta Lietuvai barstytis tokias žmonėmis visi klistame ir keliamas suklupe dėl bendro tikslo .

Bačiuliui       2020-11-17 10:10

Bačiuli, o toliau tavo atmintis jau nesiekia? Gal pasiskaityk, ką apie karines pajėgas svarstė Sąjūdžio žmonės. Tie svarstymai tikrai buvo teisingi, priimtini tautai. Na neprilygsime karine galia didiesiems kaimynams net visą BVP skirdami ginklams. Todėl turime jų turėti tik pirmam šūviui. Dar tam šūviui turime turėti patriotiškų ir tvirtų žmonių- ir kaimuose, ir valdžioje. Jie bus, jei bus geras švietimas, teisinga teisėsauga, gerai organizuota ekonomika ir socialinis gyvenimas. Štai kuo reikia rūpintis pirmiausia.


Rekomenduojame

Eva Tombak. Kairė – dešinė

Šarūnas Jasiukevičius. Tik pasižiūrėkite – taip atrodė paskutinis „žmonių zoologijos sodas“

Andrius Švarplys. Apmąstant giliamintišką Lietuvos TikToko ministrės ištarmę „pokyčiai-po pokyčių / pokyčiai-po pokyčių ir t.t.“...

Nuo bačkos. Ekonomikos ir inovacijų ministrė: pokyčiai po pokyčių... Šarūno Jasiukevičiaus pastebėjimai

Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga. Pareiškimas dėl iškilmingo Birželio 23 d. sukilimo 80 metų sukakties minėjimo

Tomas Baranauskas. Mokslas prieš 10 dienų ir po 10 dienų...

Nida Vasiliauskaitė. JEI tik… arba Tik tiek reikėtų

Papunkčiui. Vytautas Sinica apie Koronos pasą:

Delegatas. Andrius Švarplys apie naująją Vito Vasiliausko misiją

Ramūno Aušroto pastabos apie Seimo Priklausomybių prevencijos komisijoje pristatytus tyrimus

Tomas Viluckas. Kun. James Martin SJ paskaita: mitais apipinta LGBT pastoracija

Priklausomybių prevencijos komisija: ruošiamės galimoms Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms

Valdas Vasiliauskas. Tautos genijus

Kastytis Braziulis. Gal valstiečiams reikėtų sukurti savo naujienų portalą ir viešinti savo pozicijas?

Andrius Švarplys.  Laisvės partijai labiau rūpi ES piliečių teisės nei Lietuvos valstybė ir jos piliečiai

Dr. Irena Eglė Laumenskaitė. Išmokome nešioti kaukes, kad saugotume save…

Ar švietimas valdžiai tikrai yra prioritetas? Dovilo Petkaus pokalbis su Robertu Ramanausku

Nida Vasiliauskaitė. Grįžta feodalizmas?

iš propagandos frontų. Linas Karpavičius. Štai kas sukūrė mūsų istorijos griovimo planą ir davė komandą pulti. Silpnų nervų žmonėms nerekomenduoju

Tomas Baranauskas pastebi: Jei „nėra tobulų vakcinų“, vadinasi, ...

Geroji Gailestingumo sekmadienio Naujiena: „Palaiminti, kurie tiki nematę!“ (Jn 20, 29)

Andrius Švarplys apie progresyvųjį liberalizmą

Europos Parlamente išpuolis prieš žmogaus gyvybę ir krikščionis

Vytautas Sinica. Vata, ne stiklo

Agnė Širinskienė. Koks praregėjimas…

Policijos virtualus patrulis informuoja: „Pradedame „patruliuoti“ elektroninėje erdvėje“

Ramūnas Karbauskis. Šis Seimas išrinks ir kitą prezidentą, arba Kokius konservatorių planus pridengia liberalų nesąmonės

Nida Vasiliauskaitė: veikiantys laisvės vardu labiausiai nori ją iš žmogaus atimti

Andrius Švarplys. Tradicionalistai turi teisę ginti savo konstitucines sampratas, tačiau gintis ir pulti yra tiktai pirma ir nebrandi politinė fazė

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: kas vyksta Turkijoje ir kodėl dėl šio projekto verda aistros, o mūsų LRT tyli?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.