Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugsėjo 14 d. 6:06

29     

    

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Pažangiausia, revoliucingiausia ir labiausiai prieš Lukašenką nusiteikusia Baltarusijos visuomenės dalimi priimta vadinti IT sferos darbuotojus.

Kaip manot, į kurią šalį jie ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Atsakymą rasite iliustracijoje (daugiau skaityti ČIA).

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Gordon 12 vertimas       2020-09-17 14:40

- Patarkit kaip apsisaugoti internete, kad mano srauto neskaitytų ir nepakeistų kiti.
- Jei naudojatės internetu ne Rusijoje, esat saugus. Be to,  pirmiausia patariu periodiškai įdiegti operacinę sistemą iš naujo. Antra, jokiu būdu neturėtumėte savo naršyklėje įdiegti jokių papildomų plėtinių. Tai yra pagrindiniai saugumo klausimai. Be plėtinių ir kartą per savaitę visiškai ištrinant visus slapukus.
- Ką daryti, jei dažniausiai prisijungiu prie interneto per nešiojamą telefoną?
- „iPhone“ šia prasme yra 100 kartų saugesnis nei bet kuris kitas mobilusis įrenginys. „Android“ nėra saugi sistema; tai įsilaužėlių rojus. Bet kuri „Android“ telefono programa gali bendrauti su kitomis programomis, o „iPhone“ - ne. Atkreipkite dėmesį, kad „iPhone“ nėra antivirusų, jų nėra, nes „iOS“ patikimiausia ir saugiausia operacinė sistema.

- Kartą netyčia patekau į uždarą posėdį, kur buvo keli nusikaltėlių vadai. Nė vienas iš jų neturėjo išmaniojo telefono, tik senovinę Nokia.
- Suprantu, kodėl. Jie slepiasi nuo amerikiečių. Bet kuriame išmaniajame telefone stebėjimo kamerą galite įjungti be savininko prašymo. Iki šiol niekas manęs neįtikino, kad net „iPhone“ nefilmuoja nuolat. Bet įrašas skirtas JAV nacionalinio saugumo agentūrai, o ne Putino šeškėms. Jei laikotės įstatymų, neturit ko bijoti amerikiečių.
Bet pagrindinis dalykas kaip galite apsisaugoti - kovoti už demokratiją. Kaip Baltarusija tai daro dabar. Baltarusiams noriu pasakyti: mielieji,jei nieko nepakeisite savo šalyje, jūsų laukia tas, kas Rusijoje. 2011 metais Rusijos opozicija užgeso, ji neturėjo drąsos eiti iki galo. Jei viskas Baltarusijoje dabar užges, jūs pavirsit ta pačia skaitmenine koncentracijos stovykla kaip ir Putino Rusija. Neleiskit tam atsitikti.

Gordon 11 vertimas       2020-09-17 14:33

- Taigi ši sistema veikė varganai, kaip ir viskas Rusijoje.
- Jūs be reikalo taip, ji veikė, nesvarbu kaip. Svarbu, kad sistema buvo surinkta ir paleista per dvi dienas. Ne mažiau svarbu, kad jie neapsaugo sistemos, tai yra toje pačioje juodojoje rinkoje, jūs galite nusipirkti duomenis iš veido valdymo sistemos. Ir tai baisu.
Jungtinėse Valstijose buvo nuspręsta uždrausti veido atpažinimo sistemą valstijų lygiu. Tai yra, privatus verslas gali tai padaryti, bet valstybė negali. Kodėl? Nes jei, pavyzdžiui, Vašingtone bus įdiegta veido atpažinimo sistema, kameros susidurs su CŽV, FTB, Teisingumo departamento darbuotojais, teisėjais ir kitais, kuriuos galima viešai atpažinti. Tačiau Rusijos Federacijoje tai niekam nerūpi. Beje, atkreipkite dėmesį į Rosgvardijos šalmus.

- Kuo jie blogi? Paprasti policininkų šalmai.
- Prieš pusantrų metų Maskvos nacionalinė gvardija užsidėjo visiškai nepermatomus šalmus. Kodėl? Dėl veido atpažinimo sistemos. Protestuojančiame Chabarovske tokių nėra, yra Nacionalinė gvardija paprastais šalmais. O Maskvoje jie supranta: jie pateks į veido atpažinimo sistemą. Jie bijo, nes aiškiai supranta, kad daro nusikaltimą prieš savo žmones.

- Sakėte, kad tiek veido atpažinimo, tiek srauto filtravimo sistema pradėta kurti 2011 m. Ar po devynerių metų ji dirba ne tik Maskvoje, bet ir visoje Rusijoje?
- Veidai kol kas tik Maskvoje, srautas - visoje šalyje. Vystoma kelios dešimtys projektų kituose miestuose, bet viskas dar tik pačioje pradžioje.
- Ar yra šios sistemos analogų kitose šalyse? Pavyzdžiui, Kinijoje ar Didžiojoje Britanijoje.
- Panašių technologijų yra visur, bet viskas priklauso nuo masto. Toks mastas yra tik Rusijoje ...

-… Nes nėra teisinės bazės, nėra ribojančių veiksnių?
- Jūs teisus. Kinija, beje, bandė sukurti tokią sistemą, tačiau ji nepasiteisino, bet dėl ​​kitų priežasčių. Pekinas tai pradėjo daryti labai anksti, kamerų kokybė buvo prasta, sistema pigi ir galiausiai neveikė. O Maskvoje, labai brangi įranga, jie negailėjo pinigų. Ir čia svarbiausia yra klientas. Bet kuri normali visuomenė bijo tokių sistemų kaip ugnis, nes supranta, kad tai rimtas įrankis ir kelias į diktatūrą.

Gordon 10 vertimas       2020-09-17 14:27

- Kodėl mūsų pokalbyje staiga atsirado paaugliai?
- Ar žinote paskutinį jų užsakymą? Jie pradėjo rinkti moksleivių duomenų bazę!

- Kam jiems vaikų duomenų bazė?
- Šią vasarą buvo paskelbtas atitinkamas projektas, kurį laimėjo Putino mentorius Vokietijoje ponas Čemezovas. Jis turi draugą Aleksandrą Mininą, kuris užsiims slaptu vaikų biometrinių duomenų rinkimu. Tikslas - susieti vaikus su tėvais duomenų bazės lygiu. Žinai kodėl? Iš anksto raudona vėliavėle pažymėti politiškai aktyvių tėvų vaikus. Mokyklų mokytojai gaus vaikų, kuriems reikalinga „priežiūra“, sąrašus. Didžiausias Kremliaus rūpestis dabar jaunimas. Baltarusijoje tai aiškiai matoma: Lukašenka valdžioje buvo 26 metus, o dabar jo didžiausias rūpestis yra politiškai aktyvus jaunimas. Nes jis visai nesinaudoja „Facebook“, „Instagram“, „VKontakte“, „Odnoklassniki“, „Mail.Ru“. Kaip gauti jų nuotraukas judėjimo ir srauto kontrolei bei stebėjimo bazei? Taigi valdžia pradėjo kurti biometrinių duomenų rinkimo iš mokinių mokykloje sistemą. Tam nėra precedento, tai draudžiama visame civilizuotame pasaulyje. JAV į darželį atvykau pas savo penkerių metų sūnų ir negaliu fotografuotis darželio viduje, nes jame yra ir kitų vaikų. Tai yra tabu, tu negali! Kiti darželio vaikai - jie turi savo gyvenimą, ir jį nuo mažens saugo valstybės įstatymai. Dėl to aš labai myliu Ameriką. Čia įstatymai gyvybę saugo, o ne griauna. Įsivaizduokite, kad vaikas nėra užfiksuotas labai gerai, pavyzdžiui, ant naktipuodžio. Tada jis tapo žinomu asmeniu ir jie pradės jį šantažuoti paveikslu iš jo vaikystės. Ir Kremlius išleidžia milijardus šios sistemos įdiegimui mokyklose, kad būtų saugus. Ir visi Rusijoje tam abejingi, ar suprantate?
- Ar nemanot, kad pernelyg demonizuojate Kremlių? Ten, einant link tikslo, grobiama pusė biudžeto, viskas daroma su būdingu rusams aplaidumu. O iš jūsų pasakojimo mes gauname didžiulę galybę su nuostabiais specialistais, kurie sukūrė unikalų skaitmeninį ginklą ...
- Ar pastebėjote, kaip Maskvos valdžia per dvi dienas sukūrė koronaviruso epidemijos metu piliečių stebėjimo per QR kodus sistemą? Surinkta ir paleista į daugiamilijoninę Maskvą. Ir ji veikė.

Gordon 9 vertimas       2020-09-17 14:19

- Užrašas „Nesaugi“ [kaip ir tiesos.lt svetainėje - vert.].
- Taigi. O paprastai šalia bet kurios svetainės adreso yra rakto ženklas, tai reiškia, kad srautas apsaugotas. O dabar, pavyzdžiui, oficialiose FSB ir Kremliaus svetainėse nėra užšifruoto srauto. Tai yra, JAV panaikino daugumos svetainių, susijusių su oficialia Rusijos vyriausybe, sertifikatus. Mano nuomone, tai yra beprecedentis demonstravimas, ką Vašingtonas yra pasirengęs padaryti, jei Maskva nesielgs padoriai. Jei jie nepradės gerbti savo kaimynų ir elgtis, kaip turėtų. Manau, kad kitas galimas žingsnis yra atšaukti SSL sertifikatus Ališerio Usamanovo „Mail.Ru“ įmonei ir „Yandex“. Juk JAV visi supranta, kas yra Ališeris Usmanovas - Putino piniginė, nieko daugiau. Ir visi supranta, kas yra „Mail.Ru“ - tai pirmasis interneto milžinas, kurį Kremlius atėmė po 2011 m., kad gautų prieigą prie visų visų Rusijos piliečių, kurie naudojasi šiuo pašto serveriu, duomenų. Todėl tvirtinu, kad sprendimas uždrausti Rusijos socialinius tinklus Ukrainoje buvo visiškai teisingas. Tai padidino jūsų piliečių saugumą.
Kitas pavyzdys. Rusijos bankų bendruomenėje yra toks Andrejus Kostinas - labai garsus bankininkas ...
- ... Rusijos valstybinio banko VTB vadovas. Aleksejus Navalnas atliko tyrimą dėl jo pavadinimu „Jachta. Lėktuvas. Mergina. Uždrausta meilė jūsų sąskaita “.
- Jis yra sunkiasvoris bankininkas, gerai pažįsta pramonę. Prieš tris ar keturis metus viename forume jis pasakė: neduok Dieve, jei amerikiečiai mums išjungtų SWIFT, tai tolygu karo paskelbimui. Man tai sukėlė nevaldomą juoką.

- Kodėl?
- Nes tai patvirtinimas, kad Kostinas visiškai nesupranta, kas vyksta internete. Jis kažkoks tiranozauras. Pakanka atšaukti jo banko ir visų susijusių finansinių struktūrų SSL sertifikatą - ir viskas, visiškas žlugimas, kurio pasekmės nepalyginamos su SWIFT išjungimu. Joks bankas negalės dirbti, nes kitos šalys nepriima nešifruoto srauto. Įsivaizduokite, kad jūsų kreditinės kortelės numeris dabar yra viešai prieinamas. Kostinas to nesupranta, jie visi yra Krymnašistų dopinge, jie vis tiek nepabus, jie tiki kažkokiu savo „išskirtinumu“, nors taiiš dalies tiesa - tai išskirtiniai neišmanėliai. Maskvos Rosgvardija užsidėjo visiškai nepermatomus šalmus. Kodėl? Dėl veido atpažinimo sistemos. Beje, nesu prieš veido aptikimo technologiją kaip tokią. Tai fantastiška technologija, norint pagauti nusikaltėlius. Bet nusikaltėlius, o ne penkiolikmečius!

Gordon 8 vertimas       2020-09-17 14:11

- O tai reiškia: filtruoja tai, ką žiūriu internete? Ir ar jie filtruojasi internete?
- Jie slepia „Facebook“ turinį, kurio nenori, kad matytum. Perrūšiuoja. Visa tai veikia Rusijoje. Pavyzdžiui, jei aš esu JAV, aš paskelbiu ką nors Facebooke, mano draugai ukrainiečiai man suteikia daugybę pritarimų. Tuo pat metu mano draugai rusai kartais net nemato mano įrašo. Vyksta nuolatinis filtravimas. Arba kitas pavyzdys: šiuo metu tai hipotetiška, bet visiškai įmanoma ir labai baisu. Jūs galite gauti pranešimą iš savo draugo žiniatinklyje: „Ei, broli, susitinkam už 20 minučių metro ten ir ten“. O draugas to nesiuntė, šis turinys jums buvo pakeistas. Ši technologija yra puikus būdas kompromituoti bet ką. Pažvelkite į šią situaciją kibernetinę erdvę suprantančio užsieniečio akimis. Jis supranta, kad vykti į Rusiją yra pavojinga. Pavyzdžiui, jūsų įrenginyje gali būti informacijos, kurios nesugeneravote. Visa tai yra dėl to, kad Rusijoje nėra privačios erdvės koncepcijos. Putinas spjovė į viską. Koks privatumas? Internetinis srautas yra virtualus dalykas, vadinasi, jo nėra. Įsivaizduokite, jūs užsiregistravote viešbutyje, o kambaryje visur buvo įrengtos kameros. Tai tas pats: jūs išdedate visą savo gyvenimą interneto sraute, o kažkas jį skaito ir keičia. Tai katastrofa, apie kurią niekas nekalba. JAV panaikino daugumos svetainių, susijusių su oficialiomis Rusijos valdžios institucijomis, sertifikatus. Tai beprecedentiška.
- Kaip Amerika, pirmoji galybė pasaulyje, jaučiasi, ką Rusija veikia internete?
- JAV viską žino absoliučiai. Kantrybės taurė baigėsi, ką liudija naujausi valstybių veiksmai Rusijos atžvilgiu. Patikėkite, tai buvo paskutinis šaltas dušas. Šeškės pabudę staiga suprato, kad nieko nesupranta apie interneto dalyvių teisių apsaugos priemones ir technologijas.
- O ką JAV tiksliai padarė Rusijos atžvilgiu?
- Amerikiečiai panaikino SSL sertifikatus 35 organizacijoms. Tai neįtikėtina. Turiu prisipažinti, kad netikėjau, jog JAV panaikins Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos SSL sertifikatą. Bet jie atšaukė. Pavyzdžiui, eikite į oficialią FSB arba Kremliaus svetainę. Ką matote šalia šių svetainių adreso juostos?

Gordon 7 vertimas       2020-09-17 14:05

- J8s tikras, kad srautą įmanoma skaityti „rankiniu būdu“? Tam juk reikia milžiniškų žmogiškųjų ir finansinių išteklių, kad būtų galima stebėti kiekvieno politiškai aktyvaus piliečio susirašinėjimus ir interneto naršymus visą parą.
- Dar kartą primenu: didžiausias velnio išrastas triukas buvo įtikinti pasaulį, kad jo nėra. Pastaruosius ketverius metus užsiimu didžiųjų duomenų verslu. Mačiau petabaitus duomenų. Jums atrodo, kad neįmanoma rankiniu būdu visko stebėti. Gal būt. Bet tam nereikia didelių išlaidų. Galima perskaityti tik pranešimus, kuriuose yra raktiniai žodžiai. Galite išmesti šiukšles ir skaityti tik tai, kas skirta konkrečiam asmeniui. Rusijos vyriausybė visiškai kontroliuoja visus, kurie rodo bent tam kokią politinės opozicijos veiklą. Jei asmuo nėra politiškai aktyvus, jo srautas vis tiek iššifruojamas ir saugomas. Jei per opozicijos mitingą toks asmuo pastebimas kamerose, jam priskiriamas asmens dokumentas. Išvardinau tris šio skaitmeninio ginklo komponentus: SSL sertifikato pakeitimą jūsų srautui skaityti, visišką veido atpažinimo sistemą ir jo prijungimą prie pasų duomenų bazės ir socialinės žiniasklaidos duomenų. Taip pat yra ketvirtasis komponentas - turinio pakeitimas.
- Ką tai reiškia?
- Trys mano klasės draugai dirba „Facebook“, vienas iš jų yra kibernetinio saugumo skyriuje. Jis man pasakė, kad „Facebook“ kovoja su padirbtais SSL sertifikatais, tačiau jie yra bejėgiai prieš pakaitinius SSL sertifikatus - tai yra skirtingi dalykai (internete yra oficialus dokumentas, jį lengva rasti pagal šią paieškos eilutę „Analizuojant suklastotus SSL sertifikatus laukinėje facebook“). ). Su klasės draugu pradėjome diskutuoti, kokios galimybės atsiveria valstybei, naudojančiai pakaitinius SSL sertifikatus. Jis nusijuokė ir sako: jei jūsų srautą galima perskaityti, tai jį galima ir suklastoti. Jam buvo juokinga, bet aš  išsigandau. Norėdami tuo įsitikinti, atlikom bandymą. Paprašiau savo draugo Karelijoje - jis nuėjo į pasienio zoną su nešiojamuoju kompiuteriu, kirto sieną, nusipirko suomišką SIM kortelę, įdėjo ją į telefoną ir grįžo į Rusiją. Tada jis paėmė nešiojamą kompiuterį, prijungtą prie interneto per rusišką SIM kortelę, prisijungė prie „Facebook“, padarė ekrano kopiją. Tada jis perkrovė kompiuterį, iš naujo nustatė naršyklės talpyklą ir prisijungė prie „Facebook“ naudodamas Suomijos SIM kortelės internetą. Dar kartą padarė ekrano kopiją. Tai pasirodė du visiškai skirtingi vaizdai, nors vartotojas yra tas pats.

Gordon 6 vertimas       2020-09-17 13:51

- Suprantu, kaip kamera gali pritraukti žmogaus veidą, nufotografuoti ir išsaugoti duomenų bazėje. Bet kaip atpažinimo sistema žino į objektyvą pakliuvusio asmens vardą?
- O jūs nėjot fotografuotis pasui? Vairuotojo pažymėjimui? Vaizdas iš kameros uždedamas Rusijos pasų duomenų bazėje, taip pat socialinių tinklų „VKontakte“, „Odnoklassniki“ ir kt. duomenų bazėse. Pagalvokite, kas iš tikrųjų yra „VKontakte“ ir „Odnoklassniki“. Vartotojai ten dažniausiai skelbia nuotraukas su savo vardu ir pavarde. Jei sujungsite tai su paso nuotraukų duomenų baze, gausite visą duomenų bazę. Sacharovo prospekte Maskvos valdžia ištobulino sistemą, leidusią pamatyti visų protesto dalyvių pavardes. Todėl buvo surinkta visų opozici6kai nusiteikusių ir politiškai aktyvių rusų duomenų bazė su nuorodomis į jų profilius socialiniuose tinkluose. Be to, duomenų bazėje yra net tie, kurie internete neparodė savo opozicinio požiūrio. Žmogus gali neturėti „Facebook“ ar „VKontakte“ paskyros, bet jis kelis kartus atvyko į Sacharovą - ir iškart pateko į duomenų bazę per veido atpažinimo sistemą. Precedento neturintis skaitmeninis ginklas Maskvoje buvo sukurtas, kai skaitmeninių veidų duomenų bazė buvo prijungta prie „suverenaus interneto“. Ką šiuo metu veikia valdžia? Jie turi visų opozicionierių sąrašus, jie rankiniu būdu skaito šių žmonių interneto srautus. Todėl žmonėms neleidžiama fiziškai susirinkti. Jie tiesiogine prasme to negali padaryti. Kaip? Keli žmonės eina metro, o jų veidai sutampa su opozicijos bazėje esančiais asmenimis - ir viskas, saugumo pareigūnai nedelsiant pasiunčiami juos suimti. Jums nebus leista susirinkti į valdžios nesankcionuotą susirinkimą. Jie naudojasi visais skaitmeniniais ginklais prieš tave. Iš metro neišlipsi.

Gordon 5 vertimas       2020-09-17 13:45

- Na, daugelyje pasaulio miestų yra panašių vaizdo kamerų. Jie masiškai pradėti montuoti prieš kelerius metus, kai miestų ir šalių valdžia susidūrė su savižudžiais, kurie sprogdino metro, įėjimus į pastatus ir pan.
- Velnias detalėse. Taip, mes gyvename pasauly, kur vaizdo kameros stebi iš visur. Bet klausimas, kaip apdorojamas vaizdas. Pavyzdžiui, įvyko nusikaltimas, o atitinkamos įstaigos ar vaizdo sistemos valdytojas stebi vaizdo įrašą, randa tinkamą momentą ir nustato galimus įtariamuosius. Rusijos valdžia įdiegė visiškai kitokią sistemą - pašalina teksto atributus iš vaizdo, analizuoja ir saugo šiuos duomenis. Prieš 10 metų atsirado automatinis veido aptikimas. Jis pasirodė viešai, tiksliau, jis buvo išslaptintas prieš 10 metų. Iš tikrųjų šiai technologijai yra daugiau nei 20 metų. Šiandien veido atpažinimo tikslumas yra toks, apie ką gali tik svajoti. Vieną  nuotrauką iš milijono galima rasti greičiau nei per sekundę. Įsivaizduokit: yra 10 milijonų skirtingų žmonių nuotraukų duomenų bazė. Reikia susirasti vieną žmogų. Veido atpažinimo technologija per sekundės dalį duomenų bazėje ras reikiamą asmenį. Šiuolaikinių gatvių kamerų kokybė yra neįtikėtina. Pamenate, kaip aktorius Michailas Jefremovas savo džipu numušė vyrą? Ar matėte nuo namo stogo paimtą įvykio vaizdo įrašą, kurį parodė Maskvos valdžia? Pastebėjote įrašo kokybę? Mažiausiai iš 500–700 metrų iki automobilio ir matomas net numeris! Jūs neįsivaizduojate, kaip tai puiku! Net prieš 10 metų tai buvo neįmanoma. Buvo didelės raiškos kamerų, bet jos kainavo fantastiškus pinigus. O dabar jie nieko nekainuoja ir yra įrengti visoje Maskvoje. Mano skaičiavimais, jų yra apie 200 tūkst. Jau 2018 metais labai didelės skiriamosios gebos kameros kainavo centus, o Maskvos valdžia Sacharovo prospekte sukūrė bandymų sistemą. Visur įdėjo šimtus kamerų ir prijungėme jas prie veido atpažinimo sistemos. Visiems, patekusiems į šių kamerų akiratį, išmetama informacija: pavardė, vardas, tėvavardis.

Gordon 4 vertimas       2020-09-17 13:38

Jie pagavo krūvą įsilaužėlių ir leido jiems pasirinkti: vaikinai, arba jūs sėsit arba greitai sukuriat srauto perėmimo sistemą, negalvokite apie sertifikatus, mes juos gausime. Nereik nė sakyti, kad visus socialinius tinklus, kurie saugo savo vartotojų duomenis Rusijoje, Kremlius atėmė iš jų savininkų. Tai apie „VKontakte“ ir „Odnoklassniki“.
- O Mail.Ru?
- Jų neatėmė, tyliai sutiko. Žinote, žmonės, kurie Ukrainoje uždraudė Rusijos socialinius tinklus, tokius kaip „VKontakte“, „Odnoklassniki“ ir „Mail.Ru“, nusipelno didvyrių vardo. Tai buvo visiškai teisingas sprendimas, nes fizinis visos šių socialinių tinklų informacijos ir duomenų saugojimas vykdomas Rusijos teritorijoje, o tai reiškia, kad visa Ukrainos piliečių korespondencija eina į Kremlių.

- Ar saugu naudoti Viber ?
- Viber yra japonų kompanija, neturinti nieko bendra su Rusija, todėl yra saugi.

- O Telegram?
–Telegram buvo saugi iki tol, kai jos kūrėjas Paša Durovas visus išdavė. Išdavė ir pardavė. Už pinigus.
Durovas atidavė Kremliui Telegram su visais visų vartotojų duomenimis. Aš tuo 100% įsitikinęs. Taigi, jei jūs vis dar naudojate „Telegram“ Ukrainoje, aš raginu ištrinti visą korespondenciją iš ten ir uždaryti savo sąskaitą, nes Telegram dabar yra Kremliaus įrankis.
- Grįžkime prie „suverenaus interneto“. Anot jūsų, Kremlius rado būdą, kaip skaityti visų Rusijos interneto vartotojų srautus naudojant suklastotus SSL sertifikatus. Kodėl interviu pradžioje tai įvardijote kaip vieną iš politiškai aktyvių Rusijos Federacijos piliečių „pasyvumo, sąstingio ir apsvaigimo“ priežasčių?
- Nuo 2011 metų Rusijos opozicijai buvo leista rengti mitingus tik Sacharovo prospekte. Ar kada pagalvojai, kodėl būtent ten? Kadangi ši svetainė buvo pirmoji vieta Maskvoje, kur valdžia įdiegė visiško veido atpažinimo per vaizdo kameras sistemą, ir jiems išbandyti reikėjo tikrų žmonių minios.

Gordon 3 vertimas       2020-09-17 13:31

- Vienas iš „suverenaus interneto“ įstatymo autorių yra LDPR deputatas Andrejus Lugovojus, kurį Londono teismas apkaltino pabėgusio FSB pareigūno Aleksandro Litvinenkos apsinuodijimu poloniu 210. Dabar jis yra parlamentinėje komisijoje, kuri „tirs“ opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno apnuodijimą. Šį įstatymą suvokiau kaip dar vieną Rusijos retrogradų bandymą pažaboti internetą, be to, valdyti biudžetą, nes įstatymui įgyvendinti skiriamos didžiulės lėšos. Iš jūsų žodžių paaiškėja, kad „suverenas internetas“ yra pasaulinė strateginė Rusijos plėtra.
- Kvailio įvaizdis yra labai didelė jėga. Jums tik atrodo, kad įstatymą sukūrė ir įgyvendino „retrogradai“ siekdami pelno. Aš apibūdinau tik ledkalnio viršūnę. Amerikiečiai sako: „Didžiausias velnio triukas, buvo įtikinti pasaulį, kad jo nėra. Tai esminis dalykas. „Suverenaus interneto“ įvykiai buvo slapti ir priskiriami „slaptiems“. Metams bėgant buvo tik vienas nutekėjimas: tapo žinoma, kad įrangą gamino „Nokia“, be to, atsirado kelios schemos. Aš išanalizavau šias schemas, jos patvirtino viską, kas diskutuojama čia, JAV. Jie visiškai patvirtina FTB laišką Kongresui.

- Jame sakoma: įspėjame, kad bet koks interneto srautas iš Rusijos teritorijos po šios technologijos įvedimo kelia grėsmę.
Pirmas dalykas, kurį padarė Rusijos valdžia, buvo priversti visus savo interneto tiekėjus įdiegti specialią įrangą, per kurią jie galėtų naudotis tinklu. Be to, įranga įrengiama ne nemokamai, o pačių interneto tiekėjų sąskaita. Jie turi tris skirtingus tiekėjus, iš kurių gali rinktis, tačiau visi jie yra valdomi vyriausybinių agentūrų. Kas yra šios įrangos viduje, nežinoma, nėra prieigos. Ši įranga yra ne tik tarpininkas, bet tarpinė!
Antra. SSL sertifikatai pakeičiami šios juostos viduje. Nes neįmanoma sulaužyti interneto ryšio šifruojančio šifro. Bet jūs galite pakeisti raktą vartotojui. Ir čia 99,9% IT specialistų klysta manydami, kad naršyklė matys SSL sertifikatų pakeitimą. Ne, ji to nedarys.
Interneto vartotojai mano, kad netikras SSL sertifikatas neveiks. Dar kartą sakau: ne netikras, o suklastotas, ir valstybės prašymu ją išduoda šakninė sertifikavimo institucija kovai su terorizmu. Suprantat? Jie vėl „parduoda“ kovos su terorizmu idėją. Taigi jie privertė visus išduoti jiems pažymėjimus, tačiau iškilo antroji problema - kaip juos įtraukti į srautą. Ir jie išsprendė šią problemą labai elegantiškai.

Gordon 2 vertimas       2020-09-17 13:26

- Ar svetainės, ypač amerikiečių „Google.com“ ar „Facebook.com“, prieš atidarydamos neprašo patvirtinimo ir tada nešifruoja vartotojo ir serverio ryšio? Kaip rusams pavyko ten įterpti „tarpininką“ ir perskaityti užšifruotą srautą?
- Nukreipdami suklastotą SSL sertifikatą į interneto naršyklę. Pabrėžiu: tai pakaitalas, o ne padirbinys. SSL sertifikatas yra autentifikavimo technologija, kuri, atidarius „Google“, žiniatinklio naršyklei sako: taip, tai tikrai „Google“. SSL sertifikato klastojimas iš tikrųjų yra pagrindinė įsilaužėlių ataka, tačiau apgaulė yra pagrindinė šio sertifikato pardavėjo funkcija. Pakeitimą gali atlikti tik oficiali įstaiga, ir tai daroma remiantis prašymu ir, paprastai, „kovojant su terorizmu“. Rusija neturėjo kito būdo įgyvendinti užduotį stebėti ir skaityti bet kurio vartotojo srautą internete. Valstybės Dūmos priimtas vadinamojo „suverenaus interneto“ įstatymas priverčia visus Rusijoje veikiančius interneto tiekėjus pirkti ir montuoti specialią įrangą. Kas yra šios įrangos viduje, oficialiai neskelbiama, bet visi ryšiai internete vyksta tik per ją.

- Kas gali būti šios įrangos viduje - šnipinėjimo programos?
- Mes tikrai žinome, kas yra viduje - SSL sertifikatų pakeitimas (kuriuos patikimos šakninio sertifikavimo institucijos Rusijai išdavė jos prašymu), srauto iššifravimas, atsarginė kopija ir šifravimas siunčiant į serverį. Ir žmonės, užuot tiesiogiai prisijungę prie bet kurios interneto svetainės, patys to nežinodami, jungiasi per tarpininką, kuris įsilaužia į jų privatumą, tiksliau, nuskaito jų srautus. Blogiausia tai, kad visi prisijungimo duomenys ir slaptažodžiai lieka šiuose serveriuose. Galų gale srautas užmezgus ryšį, pavyzdžiui, iš „Gmail.com“, yra užšifruotas, kitaip visi jūsų interneto vartotojai gali skaityti jūsų paštą. Pats ryšys yra užšifruotas ir tai yra labai svarbu. Dabar ši „problema“ Rusijoje išspręsta: interneto tiekėjų lygmenyje yra įranga, kuri pirmiausia iššifruoja visą srautą, perskaito ir saugo, tada vėl užšifruoja ir siunčia į tą pačią JAV, kur yra daug populiarių svetainių.

Gordon 1 vertimas       2020-09-17 13:23

https://gordonua.com/publications/it-biznesmen-iz-ssha-talan-protiv-politicheski-aktivnyh-rossijan-primenjaetsja-sovremennoe-tsifrovoe-oruzhie-prevrativshee-rossiju-v-kontslager-1516609.html
Natalija Dvali kalbina IT verslininką Pi5 Cloud vadovą Maiklą Talaną.
- Šio ginklo sukūrimo istorija siekia 2011 m., kai Maskvoje prasidėjo masiniai protestai prieš rinkimų sukčiavimą ir nesibaigiančius Putino „perrinkimus“. Šimtai tūkstančių žmonių išėjo į gatves. Tai buvo pirmasis tikrai rimtas pasipriešinimas Putino Rusijoje. Valdžią labai gąsdino ne tiek protestuotojų skaičius, kiek tai, kad viskas vyko nuo jų kontrolės. Ji nesuprato, kas yra protestų organizatoriai ir koordinatoriai, kas ir kaip jiems tai tvarko, o tada Putinas tikrai bijojo, kad jis negrįš į Kremlių. Išanalizavę situaciją, Rusijos valdžia padarė akivaizdžią ir visiškai teisingą išvadą: protesto judėjimo organizavimas vyko internete, ypač „VKontakte“. Būtent šis socialinis tinklas tada tapo protestų koordinavimo ir informacijos sklaidos centru. Vyriausybė suprato, kad jei ji nepradės kontroliuoti ar geriau valdyti interneto, tai pasibaigs. 2011 m. gruodžio mėn. Yra ne tik masinių protestų prieš Putiną, bet ir Rusijos IT rinkos išnykimo pradžia, nes prasidėjo interneto smaugimas ir pasikeitė civilizuotose šalyse galiojančios taisyklės. Dabar, praėjus devyneriems metams, Rusija naudoja visiškai neregėtas technologijas, norėdama kontroliuoti ir stebėti politiškai aktyvius piliečius, pavertusius šalį skaitmenine koncentracijos stovykla.
- Rusijos Federacijos vadovybė savo IT tarnyboms iškėlė užduotį sukurti interneto srauto stebėjimo priemones. Svarbiausia čia yra srautas. Žodžiu, kalbėta apie tai, kad valdžios institucijos turėtų galėti visiškai sekti visą tinklo srautą.
Teisėtai išspręsti šią problemą yra labai sunku. Bet tai buvo išspręsta nešvariais metodais, kuriuos juodieji hakeriai naudojo Kremliaus tarnyboje. Ši technologija vadinama „Suvereniu internetu“ ir „Jarovaya įstatymu“.
Tą akimirką, kai jūs, būdamas Rusijoje, atidarote savo naršyklę ir užmezgate ryšį su serveriu (pavyzdžiui, eikite į „Google“ ar „Facebook“), yra ne vienas vartotojo ir serverio ryšys, kaip civilizuotose šalyse, bet du: „vartotojas - tarpininkas - serveris “. Tai yra, pirma, jūsų kompiuteris ar programėlė prisijungia prie to paties rusiško „suverenaus interneto“ serverio ir tik po to serveris atidaro „Google“ arba „Facebook“.

prasau isversti       2020-09-17 0:48

Gal kas nors gali komentarus isversti i lietuviu kalba?

Gordon 12       2020-09-15 1:21

– Дайте рецепт, как себя обезопасить в сети, чтобы мой трафик не читался третьими лицами и не подменялся.
– Если вы выходите в интернет не с территории России – вы в безопасности. Кроме того, я советую, во-первых, периодически с нуля устанавливать операционную систему. Во-вторых, ни в коем случае не устанавливать на свой браузер никаких дополнительных расширений. Это базовые вопросы безопасности. Никаких extensions и раз в неделю полное удаление всех cookies.
– А если я чаще всего выхожу в интернет через свой мобильный?
– iPhone в этом смысле в 100 раз более безопасный любого другого мобильного устройства. Android вообще не является безопасной системой, это рай для хакеров. Любое приложение на андроидном телефоне может общаться с другими приложениями для интеграции, на iPhone – нет. Обратите внимание, антивирусов для iPhone нет, не существуют, потому что iOS – это самая надежная и безопасная операционная система.

– Я когда-то случайно попала на закрытую встречу, где было несколько криминальных авторитетов. Ни у одного из них не было смартфона, только старенькие допотопные Nokia.
– Я понимаю почему. Это они от американцев прячутся. На любом смартфоне можно без спроса владельца включить камеру для слежки. Меня до сих пор тоже никто не убедил, что даже у iPhone камера не все время включена. Но запись ведется для Агентства национальной безопасности США, а не для путинских шестерок. Если вы соблюдаете закон, вам американцев бояться нечего.
Но, главное, как можно себя обезопасить – бороться за демократию. Так, как это делает сейчас Беларусь. Хочу сказать именно белорусам: дорогие, вас ждет то, что сейчас происходит в России, если вы ничего не измените в вашей стране. В 2011-м российская оппозиция потухла, ей не хватило духу идти до конца. Если и в Беларуси сейчас все потухнет, вы превратитесь в такой же цифровой концлагерь, как путинская Россия. Не позвольте этому случиться.

Gordon 11       2020-09-15 1:18

– Так эта система работала через пень-колоду, как все в России.
– Вы зря так, она работала, как именно – уже неважно. Система собрана и запущена за два дня, это важно. Не менее важно, что они не ставят на систему защиту, то есть на том же черном рынке можно купить выгрузку из системы контроля за лицами. И это страшно.
В США было принято решение о запрете системы распознавания лиц на государственном уровне. То есть частный бизнес это может делать, а государство – нет. Почему? Потому что если, к примеру, в Вашингтоне установят систему распознавания лиц, на видеокамеры будут попадаться сотрудники ЦРУ, ФБР, министерства юстиции, судьи и прочие, кого можно будет публично идентифицировать. Зато в РФ всем все равно. Кстати, обратите внимание на шлемы Росгвардии.

– А что с ними не так? Обычные ментовские шлемы.
– Полтора года назад московская Росгвардия надела абсолютно непрозрачные глухие шлемы. Почему? Из-за системы распознавания лиц. В протестующем Хабаровске таких нет, там Росгвардия в обыкновенных шлемах. А в Москве они понимают: попадут в систему распознавания лиц и их сольют. Боятся, потому что четко понимают: совершают преступление против собственного народа.

– Вы говорили, что разработка системы и распознавания лиц, и фильтрации трафика стартовала в 2011-м. Сейчас, девять лет спустя, она работает не только в Москве, но и по всей России?
– Лица пока только в Москве, трафик – по всей стране. По лицам идет несколько десятков проектов в других городах, но все пока в самом начале.
– Аналоги этой системы есть в других странах? В Китае, например, или Британии.
– Подобные технологии есть везде, но все дело в масштабах. Такой размах и масштаб – только в России…

– …Потому что отсутствует правовое поле, нет сдерживающих факторов?
– Совершенно верно. Китай, кстати, пытался сделать подобную систему, не получилось, но по другим причинам. Пекин начал это делать очень рано, качество камер было плохое, система – дешевая, в итоге не заработало. А в Москве очень дорогая техника, денег не жалели. И самое главное тут – заказчик. Любое нормальное общество боится как огня таких систем, потому что понимают: это серьезный инструмент и путь к диктатуре.

Gordon 10       2020-09-15 1:16

– Почему вдруг в нашем разговоре возникли подростки?
– Вы знаете их последнее распоряжение? Они начали собирать базу данных из школьников!

– Зачем им база данных детей?
– Летом этого года был объявлен соответствующий проект, его выиграл господин Чемезов – наставник Путина в Германии. У него есть друг, Александр Минин, который и будет заниматься скрытым сбором биометрии с детей. Задача стоит связать на уровне базы данных детей с их родителями. Знаете зачем? Чтобы заранее привязать к детям политически активных родителей красный флажок. И учителя в школах получат списки детей, за которыми нужен “присмотр”. Для Кремля сейчас самая большая проблема – это молодежь. По Беларуси это четко видно: Лукашенко 26 лет у власти и теперь для него самая большая проблема – политически активная молодежь. Потому что она вообще не пользуется Facebook, Instagram, “ВКонтакте”, “Одноклассниками”, Mail.Ru. Как получить их фотографии для базы по контролю и мониторингу за трафиком и перемещениям? Вот власти и стали в школе устанавливать систему сбора биометрики у учеников. Это беспрецедентно, это запрещено во всем цивилизованном мире. У нас в США я пришел в садик к своему пятилетнему сыну и не могу внутри садика сделать фото, так как на нем будут другие дети. Это табу, нельзя! Другие дети в садике – у них своя жизнь, и она охраняется законами государства с самых ранних лет. За это я очень люблю Америку. Здесь законы охраняют жизнь, а не уничтожают ее. Представьте, что на фото ребенок запечатлен не в очень хорошем виде, например на горшке. Потом он стал известным человеком и его начнут шантажировать снимком из детства. А Кремль тратит миллиарды для установки этой системы в школах, чтобы себя обезопасить. И всем в России это безразлично, понимаете?
– Вам не кажется, что вы чересчур демонизируете Кремль? Там на пути к цели половина бюджета разворовывается, все делается с типичным русским головотяпством. А из вашего рассказа получается сверхмощная держава с изумительными специалистами, которые разработали уникальное цифровое оружие…
– Вы обратили внимание, как московские власти за два дня собрали систему по контролю через QR-коды за гражданами во время эпидемии коронавируса? Собрали и запустили в многомиллионной Москве. И она работала.

Gordon 9       2020-09-15 1:13

– Надпись “Not secure”.
– Во-о-от, а обычно рядом с адресом любого сайта стоит значок замочка, то есть трафик защищен. А теперь у официальных сайтов ФСБ и Кремля, например, трафик не зашифрован. То есть США отозвали сертификаты большинству сайтов, связанных с официальной российской властью. На мой взгляд, это беспрецедентная демонстрация того, на что готов пойти Вашингтон, если Москва не начнет вести себя нормально. Если они не начнут уважать соседей и вести себя так, как положено. Думаю, следующий возможный шаг – отзыв SSL-сертификатов для компании Mail.Ru Алишера Усаманова и для “Яндекса”. Ведь в США все понимают, кто такой Алишер Усманов – кошелек Путина, не более. И всем понятно, что представляет из себя компания Mail.Ru – это первый интернет-гигант, который Кремль отобрал после 2011 года, чтобы получить доступ абсолютно ко всем данным всех российских граждан, кто пользуется этим почтовым сервером. Поэтому я утверждаю, что решение о запрете российских соцсетей в Украине было абсолютно правильным. Это усилило безопасность ваших граждан.
Еще пример. Есть в российском банковском сообществе некий Андрей Костин – очень известный банкир…
– …Глава российского госбанка ВТБ. О нем Алексей Навальный расследование сделал под названием “Яхта. Самолет. Девушка. Запретная любовь за ваш счет”.
– Это банковский тяжеловес, хорошо знает индустрию. Три или четыре года назад он выступал на одном из форумов и сказал: мол, не дай бог американцы нам отключат SWIFT, это равносильно объявлению войны. У меня была истерика в прямом смысле – я сидел и хохотал.

– Почему?
– Потому что это подтверждение того, что Костин вообще не понимает, что происходит в интернете. Он тиранозавр какой-то. Достаточно отозвать SSL-сертификат для его банка и всех связанных с ним финансовых структур – и все, наступит полный коллапс, последствия которого будут несопоставимы с отключением SWIFT. Ни один банк не сможет работать, потому что контрагенты не принимают незашифрованный трафик. Ну представьте, что номер вашей кредитной карты теперь станет общедоступным. Костин этого не понимает, они все там в крымнашистском дурмане, все никак не проснутся, верят в какую-то свою “исключительность”, хотя доля смысла есть – они исключительные невежды. Московская Росгвардия надела абсолютно непрозрачные глухие шлемы. Почему? Из-за системы распознавания лиц. К слову, я не против технологии определения лиц как таковой. Это фантастическая технология, чтобы ловить преступников. Но преступников, а не 15-летних подростков!

Gordon 8       2020-09-15 1:03

– И это означает: фильтруют то, что я смотрю в интернете? Причем в режиме онлайн фильтруют?
– Они скрывают в Facebook контент, который не хотят, чтобы вы видели. Они его пересортировывают. Это все работает именно на территории России. Например, если я, находясь в США, что-то пишу в Facebook, мои украинские друзья ставят мне кучу лайков. При этом мои российские друзья иногда даже не видят мой пост. Идет постоянная фильтрация. Или другой пример: на данный момент он гипотетический, но абсолютно возможен и это очень страшно. Вы можете получить от своего друга сообщение в мессенджер: “Эй, братан, встречаемся через 20 минут у метро такого-то”. А друг его не посылал, вам этот контент подменили. Подобная технология – фантастическое средство компрометации любого человека. Взгляните на эту ситуацию глазами иностранца, который понимает в киберпространстве. Он осознает, что в Россию опасно ездить, могут подставить. Например, у вас на устройстве может появиться информация, которую вы не генерировали. Все это из-за того, что в России нет понятия частного пространства. Плевал Путин на все. Какая частная жизнь? Трафик же нельзя пощупать, это виртуальная вещь, а значит, его нет. Представьте, вы заселились в гостиницу, а там в номере везде установлены камеры. Это то же самое: у вас в интернет-трафике вся ваша жизнь, а кто-то ее читает и подменяет. Это катастрофа, о которой никто не говорит. США отозвали сертификаты большинству сайтов, связанных с официальной российской властью. Это беспрецедентно.
– Как Америка, первая держава мира, относится к тому, что Россия вытворяет в интернете?
– США все знают абсолютно. Чаша терпения переполнилась, о чем говорят последние действия Штатов по отношению к России. Поверьте, это стало для последней холодным душем. Шестерки проснулись и вдруг поняли: они ничего не понимают в мерах и технологиях защиты прав участников интернета.
– А что именно США предприняли по отношению к России?
– Американцы отменили 35 организациям SSL-сертификаты. Это невероятно. Я, признаться, не верил, что США отменят SSL-сертификат Федеральной службе безопасности РФ. Но они отменили. Зайдите на официальный сайт ФСБ или Кремля, например. Что вы видите рядом с адресной строкой этих сайтов?

Gordon 7       2020-09-15 1:00

– Вы уверены, что трафик читается “вручную”? Это же требует колоссальных человеческих и финансовых ресурсов, чтобы 24 часа в сутки мониторить переписку и интернет-запросы каждого политически активного гражданина.
– Еще раз напоминаю: The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist. Я в бизнесе больших данных последние четыре года. Я видел петабайты данных. Вам кажется, что невозможно вручную все мониторить. Возможно. Более того, это не требует больших расходов. Можно читать только те сообщения, в которых содержатся триггер-слова. Можно отбросить мусор и читать только то, что направлено конкретному человеку. Российская власть поставила на тотальный контроль абсолютно всех, кто проявляет хоть какую-то политическую оппозиционную активность. Если человек политически не активен, его трафик все равно расшифровывается и хранится. Если такой человек засветился на камеры во время оппозиционного митинга, ему присваивают ID и он попадает под полный сканер. Я перечислил три составляющие этого цифрового оружия: подмена SSL-сертификата для считывания вашего трафика, тотальная система распознавания лиц и соединение ее с паспортной базой и данными соцсетей. Есть еще четвертая составляющая – подмена контента.
– А это что значит?
– Три моих одноклассника работают в Facebook, один из них – в отделе кибербезопасности. Он мне и рассказал, что Facebook борется с поддельными SSL-сертификатами, но они бессильны против подменных SSL-сертификатов – это разные вещи (есть официальная бумага в интернете, ее легко найти по этой строке поиска “Analyzing Forged SSL Certificates in the Wild facebook”). Мы с моим одноклассником стали обсуждать, какие возможности открываются для государства, использующего подменные SSL-сертификаты. Он засмеялся и сказал: если ваш трафик можно читать, значит, его можно подменять. Ему было смешно, а я вздрогнул от этого. Чтобы удостовериться в этом, пришлось провести эксперимент. Я попросил своего друга в Карелии поучаствовать в эксперименте: он поехал в приграничную зону с ноутбуком, пересек границу, купил финскую сим-карту, вставил ее в телефон и вернулся в Россию. Дальше он взял ноутбук, подключился к интернету через российскую сим-карту, зашел в Facebook, сделал скриншот ленты. После он перегрузил компьютер, сбросил кеш в браузере и зашел в Facebook, используя интернет финской сим-карты. Опять сделал скриншот. И это оказались две абсолютно разные по содержанию ленты, хотя пользователь один и тот же.

Gordon 6       2020-09-15 0:56

– Я понимаю, как камера может выхватить лицо человека, сфотографировать и сохранить в базу данных. Но откуда система распознавания знает ФИО попавшего в объектив?
– А вы не ходили фотографироваться на паспорт? А на загранпаспорт? Водительские права? Изображение с камеры накладывается на базу паспортов, которая есть у российских властей, плюс базу соцсетей “ВКонтакте”, “Одноклассники” и так далее. Вдумайтесь, что на самом деле представляют из себя “ВКонтакте” и “Одноклассники”. Пользователи постят там в основном фотографии со своими именем и фамилией. Если совместить это с базой паспортных фотографий, получается полная база. На проспекте Сахарова московские власти отточили систему, которая позволила им видеть текстовым файлом фамилии и имена всех, кто вышел на протест. В итоге была собрана база данных всех оппозиционно настроенных и политически активных россиян со ссылками на их профайлы в социальных сетях. Причем в базе даже те, кто в интернете своих оппозиционных взглядов не выказывал. То есть человек может не иметь аккаунта в Facebook или “ВКонтакте”, но он пришел на Сахарова несколько раз – и сразу через систему распознавания лиц попал в базу данных. Беспрецедентное цифровое оружие в Москве было создано, когда базу цифровых лиц соединили с “суверенным интернетом”. Что власти делают в данный момент? У них есть списки всех оппозиционеров, интернет-трафик этих людей они читают вручную. В итоге не дают людям физически собраться. Буквально не дают. Как? Идет несколько человек в метро, а их лица совпадают с тем, что в оппозиционной базе – и все, на их задержание мгновенно выдвигаются силовики. Вам не дадут собраться на несогласованный митинг. Против вас применяют тотальное цифровое оружие. Вы из метро не выйдете.

Gordon 5       2020-09-15 0:55

– Ну во многих мировых мегаполисах есть подобные видеокамеры. Массово их начали устанавливать несколько лет назад, когда власти городов и стран столкнулись с террористами-смертниками, взрывавшими метро, входы в здания и так далее.
– Дьявол в деталях. Да, мы живем в мире, где на нас отовсюду смотрят видеокамеры. Но вопрос в том, как обрабатывается изображение. Например, произошло преступление и соответствующие органы или менеджер видеосистемы отсматривают видео, находят нужный момент и делают стоп-кадр потенциальных подозреваемых. Российские же власти внедрили совершенно другую систему – они снимают текстовые атрибуты с изображения, анализируют и хранят эти данные. 10 лет назад появилось автоматическое определение лиц. Публично появилось, точнее его рассекретили 10 лет назад. На самом деле этой технологии более 20 лет. На сегодняшний день точность распознавания лиц такая, что вам и снилось. Одну фотографию из миллионов можно найти менее чем за секунду. Представьте: есть база данных из фото 10 миллионов разных людей. Вам нужно найти одного человека. Технология распознавания лиц найдет в базе нужного человека за доли секунды. Качество современных уличных камер феноменально. Помните, как актер Михаил Ефремов на своем джипе насмерть сбил человека? А видели видеозапись инцидента, снятую с крыши дома, которую показали московские власти? Обратили внимание на качество записи? Там же феноменальное качество картинки: до машины метров 500–700 минимум, а виден даже номер! Вы не представляете, как это круто! Еще 10 лет назад такая четкость изображения была невозможна. То есть камеры с высоким разрешением существовали, но стоили фантастических денег. А сейчас не стоят ничего и установлены по всей Москве. По моим подсчетам, их порядка 200 тысяч. Уже в 2018 году камеры с очень высоким разрешением стоили копейки, и московские власти на проспекте Сахарова сделали тестовую систему. Поставили везде сотни камер и подключили их к системе распознавания лиц. На каждого, кто попадает в фокус этих камер, выдается информация: фамилия, имя, отчество.

Gordon 4       2020-09-15 0:52

Они поймали кучу хакеров и поставили их перед выбором: ребята, либо сядете, либо быстро создайте систему перехвата трафика, о сертификатах не думайте, мы их получим. Уже даже нет смысла говорить, что абсолютно все социальные сети, которые хранят данные своих пользователей на территории России, были Кремлем отобраны у владельцев. Речь о “ВКонтакте” и “Одноклассниках”.
– А Mail.Ru?
– Не отбирали, там по-тихому договорились. Знаете, люди, которые в Украине запретили российские соцсети вроде “ВКонтакте”, “Одноклассники” и Mail.Ru заслуживают звания героев. Это было абсолютно правильным решением, потому что физическое хранение всей информации и данных этих соцсетей осуществляется на территории России, а значит, вся переписка украинских граждан уходит в Кремль.

– Насколько безопасно в смысле сохранения личных данных использовать Viber?
– Viber – японская компания, не имеющая отношения к России, а потому это безопасный мессенджер.

– А Telegram?
–Telegram был нормальным мессенджером до момента, пока создатель Telegram Паша Дуров всех предал. Предал и продал. За бабки.
Дуров отдал Telegram Кремлю со всеми данными всех пользователей. Я убежден в этом на 100%. Так что если в Украине вы до сих пор используете Telegram, я вас призываю: удалите оттуда всю переписку и закройте аккаунт, потому что сейчас Telegram – это инструмент Кремля.
– Вернемся к “суверенному интернету”. По вашим словам, Кремль с помощью подменных SSL-сертификатов нашел способ читать трафик всех пользователей интернета на территории России. Почему в начале интервью вы назвали это одной из причин “пассивности, ступора и оцепенения” политически активных граждан РФ?
– Начиная с 2011 года российской оппозиции разрешали проводить митинги только на проспекте Сахарова. Не задумывались, почему именно там? Потому что эта площадка была первым местом в Москве, где власти внедряли систему тотального распознавания лиц через видеокамеры, и им нужны были реальные скопища людей для тестирования.

Gordon 3       2020-09-15 0:45

– Один из авторов закона о “суверенном интернете” – депутат ЛДПР Андрей Луговой, обвиненный лондонским судом в отравлении полонием-210 беглого сотрудника ФСБ Александра Литвиненко. Он сейчас в парламентской комиссии, которая будет “расследовать” отравление оппозиционера Алексея Навального. Я воспринимала этот закон как очередную попытку российских ретроградов обуздать интернет, плюс освоить бюджет, ведь под реализацию закона выделяют колоссальные средства. А из ваших слов выходит, что “суверенный интернет” – глобальная стратегическая разработка России.
– Имидж дурака – это очень большая сила. Вам лишь кажется, что закон разрабатывали и внедряли “ретрограды” ради наживы. Я очертил лишь вершину айсберга. Американцы говорят: “The greatest trick the Devil ever pulled was convincing the world he didn’t exist. Это фундаментальная вещь. Разработки по “суверенному интернету” были тайными, им присвоен гриф “секретно”. За эти годы была лишь одна утечка: стало известно, что оборудование делает Nokia, плюс появились несколько схем. Я эти схемы проанализировал, они подтвердили все, что обсуждается здесь, в США. И полностью подтверждают письмо ФБР в Конгресс.

– Там написано: мы предупреждаем, что любой интернет-трафик с территории России после внедрения этой технологии представляет угрозу.
Первое, что сделала российская власть, – заставила всех своих интернет-провайдеров установить спецоборудование, через которое осуществляется выход в сеть. Причем оборудование устанавливается не бесплатно, а за счет самих интернет-провайдеров. У них есть три разных поставщика на выбор, но все они близки к госорганам. Что внутри этого оборудования, неизвестно, нет доступа. Это оборудование не просто посредник, а, простите, прокладка!
Второе. Внутри этой прокладки происходит подмена SSL-сертификатов. Потому что взломать шифр, которым шифруется соединение в интернете, невозможно. Но можно подменить пользователю ключ. И здесь 99,9% IT-специалистов заблуждаются, думая, что браузер увидит подмену SSL-сертификатов. Нет, не увидит.
В головах у интернетчиков бытует мнение – поддельный SSL-сертификат не сработает. А я еще раз говорю: не поддельный, а подменный, и он выдается корневым центром сертификации по запросу государства для борьбы с терроризмом. Понимаете? Они опять “продают” идею борьбы с терроризмом. Они таким образом заставили всех выдать им сертификаты, но встала вторая проблема – как их встроить в трафик. И они решили эту задачу очень изящным способом.

Gordon 2       2020-09-15 0:36

– Разве сайты, тем более американские Google.com или Facebook.com, перед открытием не запрашивают подтверждение и после не шифруют соединение “пользователь – сервер”? Каким образом россиянам удалось вставить туда “посредника” и считывать зашифрованный трафик?
– Подсунув подменный SSL-сертификат в веб-браузер. Подчеркиваю: именно подменный, а не поддельный. SSL-сертификат – это технология аутентификации, которая, если вы открываете Google, говорит веб-браузеру: да, это точно Google. Подделка SSL-сертификата – это, по сути, базовая хакерская атака, а вот подмена – это базовая функция того, кто этот сертификат продает. Подмена доступна исключительно официальному органу, и делается это на основании запроса и, как правило, “для борьбы с терроризмом”. У России не было способа по-другому реализовать задачу контроля и считывания трафика любого пользователя в интернете. Закон о так называемом “суверенном интернете”, принятый в Госдуме, заставляет всех интернет-провайдеров, работающих на территории России, закупать и ставить у себя специальное оборудование. Что внутри этого оборудования, официально неизвестно, но все соединения в интернете идут исключительно через него.

– А что может быть внутри этого оборудования – шпионские программы?
– Мы точно знаем, что там внутри – подмена SSL-сертификатов (которые доверенные корневые центры сертификации выдали России по ее запросу), расшифровка вашего трафика, резервное копирование и шифровка для отправки на сервер. И люди вместо того, чтобы подключиться в интернете напрямую к любому сайту, сами того не зная, подключаются через посредника, который влезает в их частную жизнь, точнее – читает их трафик. Самое страшное, что на этих серверах остаются все ваши логины и пароли. Ведь трафик, когда вы устанавливаете соединение – например, с Gmail.com – зашифрован, иначе любой в интернете сможет читать вашу почту. Само соединение зашифровано, и это очень важно. Теперь эта “проблема” в России решена: на уровне интернет-провайдеров стоит оборудование, которое сначала расшифровывает весь трафик, читает его и сохраняет, потом шифрует обратно и отправляет в те же США, где расположено много популярных сайтов

Gordon 1       2020-09-15 0:34

https://gordonua.com/publications/it-biznesmen-iz-ssha-talan-protiv-politicheski-aktivnyh-rossijan-primenjaetsja-sovremennoe-tsifrovoe-oruzhie-prevrativshee-rossiju-v-kontslager-1516609.html
Natalija Dvali kalbina IT verslininką Pi5 Cloud vadovą Maiklą Talaną.
– История создания этого оружия уходит в 2011 год, когда в Москве начались массовые протесты против фальсификаций на выборах и бесконечного “переизбрания” Путина. На улицы вышли сотни тысяч людей. Это было первое действительно серьезное сопротивление в путинской России. Власть была очень сильно напугана не столько количеством протестующих, сколько тем, что все происходит вне их контроля. Она не понимала, кто организаторы и координаторы протестов, кто и как этим управляет, а Путин тогда реально испугался, что не вернется в Кремль. Проанализировав ситуацию, российская власть пришла к очевидному и абсолютно правильному выводу: организация протестного движения происходила в интернете, в частности во “ВКонтакте”. Именно эта социальная сеть стала тогда центром координации протестов и распространения информации. Власть осознала: если она не начнет контролировать, а лучше – управлять интернетом, ей придет конец. Декабрь 2011-го – это не только начало массовых антипутинских протестов, но и начало вымирания российского IT-рынка, поскольку началось удушение интернета и изменение правил, существующих в цивилизованных странах. Сейчас, девять лет спустя, в России применяются абсолютно беспрецедентные технологии контроля и мониторинга за политически активными гражданами, которые и превратили страну в цифровой концлагерь.
– Руководство РФ поставило перед своими IT-службами задачу по созданию инструментов по контролю за трафиком в интернете. Ключевое здесь – за трафиком. Буквально речь шла о том, что власть должна иметь возможность полностью читать весь трафик в сети.
Цивилизованным способом решить эту задачу очень непросто. Но ее решили, хоть и очень грязными методами, используемыми черными хакерами на службе у Кремля. Эта технология получила название “суверенный интернет” и “закон Яровой”.
В тот момент, когда вы, находясь в России, открываете браузер и устанавливаете соединение с сервером (например, заходите в Google или Facebook), происходит не одно соединение “пользователь – сервер”, как в цивилизованных странах, а два: “пользователь – посредник – сервер”. То есть сначала ваш компьютер или гаджет соединяется с тем самым российским сервером “суверенного интернета” и лишь после сервер открывает Google или Facebook.

Al.       2020-09-14 11:47

Ar Bačiuliui būtų geriau, jei jie atvažiuotų į Lietuvą ? Jei jie rusakalbiai, jiems arčiau Rusija. Rusijoj ne vien čekistai gyvena. O jei kas atvažiuos į Lietuvą, tai irgi suprantama - visgi buvusi metropolija.

Būtent!       2020-09-14 9:57

Kai dar veikė Ignalinos atominė, Lietuvos vartotojai mokėjo dirbtinai užkeltą elektros kainą, tuo tarpu Baltarusiams elektrą po centą atidavinėjom, o šie net ir tokią kainą neskubėdavo mokėti. Dėl krovinių tranzito per Klaipėdą Lukašenka visada derėosi praktiškai ultimatumais. Prisiminkim Tapino akciją - tiesė tiesė ranką, bet prie sienos nė vieno baltarusio nebuvo. Tapinui beliko susikišti tą ranką į vieną vietą. Ponui dar ilgai ilgai smirdės. Gal klystu, bet kažkaip atrodo, jog su baltarusiais santykiai beveik visada maždaug tokie ir buvo - tapiniški, ir Rusija jiems visada geresnis kaimynas buvo… O mūsų valdžia vėl tapiniška, beprecedentės krizės akivaizdoje už mūsų arba mūsų vardu skolintus pinigus siūlo baltarusiams ir nemokamą mokslą, ir butus… Žinoma, kad atsiras norinčių, kaip sako, o ko nevažiuot? Bet žiūrėkim, kas atvažiuos - vėl bus statybininkai, vairuotojai ir panašūs “specialistai”, kurie toliau spaus lietuvius emigruoti. Lietuviui gi už butą ir už visą kitą pačiam teks susimokėti, ar ne? O koks avulis-dargis, kad sutaupytų keletą euriukų, vietoj to lietuvio įdarbins baltarusį ar ukrainietį. Turbūt Lietuvai, tiek dėl mūsų valdžios durnumo, avulio-dargio godumo, tiek dėl koronaviruso sukeltos krizės, vėl gresia nauja emigracijos banga…

kuo tikėt       2020-09-14 9:15

lrt.lt “Investuotojai: atvykti į Lietuvą nori 60 Baltarusijos IT įmonių, joms reikia pagalbos”

???       2020-09-14 8:33

Negi vėl karalius nuogas?


Rekomenduojame

Neringa Venckienė. Kas padaryta Deimantei?!

Viešas kreipimasis į LRT tarybą dėl žurnalisto E. Jakilaičio verslo interesų, ryšių su lobistais ir eterio naudojimo privatiems interesams

In memoriam. Romas Pakalnis: Vykdytojų visuomenė vėl turi tapti Valstybe

Algimantas Rusteika. Demokratijos negalima įjungti ir išjungti kaip virdulio

Gediminas Merkys. „Tečerizmo“ ir neoliberalizmo grimasos Lietuvoje

Kun. Virgilijus Poškus: keturi pedagoginiai maldos žingsniai

Geroji Naujiena: Sugrąžinti į Jo vynuogyną: ar pirmi, ar paskutiniai

Andrius Švarplys. Būtina padėti šeimai, bet ne diktuojant sistemai patogias sąlygas

Algimantas Rusteika. Pasirenkame kasdien ir kiekvienas. Ką?

Liudvikas Jakimavičius. Tema, kuria turėtų diskutuoti visos sisteminės ir nesisteminės partijos

Liudvikas Jakimavičius. Fokusas marokusas

Nida Vasiliauskaitė. Apie reklamą. Rimtai

Joana Noreikaitė. Tylioji tiesos akcija

Audrius Bačiulis. #Sorososus_vulgaris

Vinco Kubiliaus reportažas iš Simono Daukanto aikštėje vykusios tradicinės „Tie-SOS!“ akcijos

Vytautas Sinica. „Politikai, kurie tokiam diktatui nusileistų, laikytini nebent vasalais, bet ne tautos atstovais demokratinėje valstybėje“

Vytautas Radžvilas. Valstybė prieš Albiną Kentrą

Pagerbta pirmoji sovietų okupacijos auka

Andrius Švarplys apie Tėvynės Sąjungos programą: „Čia ne konservatizmas, čia yra grynasis liberalizmas“

Vincentas Vobolevičius. Kaip vertinti politikų apklausas? – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Vytautas Sinica. Fasadinė demokratija Lietuvoje: rinkimai tik tiems, kas jau Parlamente

Gintaras Furmanavičius.· STT nerimsta

Ramūnas Aušrotas. Viskas, ką jūs turite žinoti apie Laisvės partiją

Andriaus Švarplio replika: Tuomet buvo šūkis „Visa valdžia Taryboms!“ O dabar…

Algimantas Rusteika. Garsėjantis kompų šnaresys ir klaviatūrų barškėjimas, negęsta ilgai langai redakcijose

D.Stancikas: „Lietuvos istoriją pasauliui privalome rodyti ne žydo, ruso ar amerikiečio, bet lietuvio žvilgsniu, nes niekas kitas už mus to nepadarys“

Nuo bačkos. Virginijus Sinkevičius: Europa bus pavyzdys pasauliui

Andrius Švarplys. Partijos: tarp progreso ir tradicijos – partijų atsakymų „Artumai“ apžvalga

Povilas Urbšys. „Seimo sesijos pradžia su dviveidiškumo kauke“

Robertas Grigas. Smirsteli kažkuo netikru. Net jei ten yra tiesos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.