Įžvalgos

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 10 d. 15:45

10     

    

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Veidaknygė

Vokietijos visuomeninis žiniasklaidos koncernas „Deutsche Welle“ šiandien pranešė, kad neva Lietuva paragino Rusiją atšaukti pratybas „Zapad’2017“.

Šios pratybos, kaip žinoma, oficialiai prasidės ketvirtadienį, o faktiškai jau dabar vyksta, nes visi dalyvaujantys daliniai ir junginiai arba jau atvykę į išeitines pozicijas, arba pakeliui į jas.

Tokiu metu raginti atšaukti „Zapad’2017“ gali tik visiškas kvailys arba neatsakingas politikas, kokį „Deutsche Welle“ ir parodo Lietuvos užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių. Žinoma, ministras to nesakė.

Tikrovėje buvo taip:

Vokietijos regioninės žiniasklaidos susivienijimo „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ žurnalistas paklausė Linkevičiaus apie „Zapad’2017“.

Ministras atsakė, kad šios pratybos savo dydžiu kelia nerimą Lietuvai ir mestelėjo (spėju, iš anksto parengtą ir gerai apgalvotą): „Šis pavojingas žvanginimas kardais turi liautis“.

Originale: „Wir sind besorgt. Moskau hat 4000 atomwaffenfähige Trägersysteme nach Weißrussland und an die Grenzen des Baltikums verlegt. Dazu kommen wenigstens 30.000 Soldaten. Dieses gefährliche Säbelrasseln muss aufhören“, sagte Linkevicius“.

Kodėl manau, kad ministro žodžiai apie „pavojingą žvanginimą kardais“ buvo gerai apgalvoti?

Nes Linkevičius žodis žodin atkartojo 2016 metais nuskambėjusius tuomet Vokietijos užsienio reikalų ministro, o dabar – Federalinio Prezidento Franko-Walterio Steinmeierio žodžius apie NATO pratybas „Saber Strike“ Baltijos šalyse: „Ko mes dabar neturėtume daryti – tai nežvanginti garsiai kardais ir nešūkauti karo šūkių, taip dar labiau kaitindami padėtį“.

Originale: „Die Nato-Manöver in Osteuropa hat er scharf kritisiert: „Was wir jetzt nicht tun sollten, ist durch lautes Säbelrasseln und Kriegsgeheul die Lage weiter anzuheizen“.

Senas Putino draugelis Steinmeieris taip ragino NATO nepiktinti Rusijos savo pratybomis, o L. Linkevičius, primindamas tuos skandalingus žodžius apie „žvanginimą kardais“, nutarė elegantiškai patrolinti poną Bundesprezidentą pakartodamas jo frazę dabar jau pačios Rusijos adresu.

Tik Linkevičius neįvertino, jog Vokietijos žiniasklaida, ypač visuomeninė, visados atspindi valdžios poziciją, o Berlyno pozicija Rusijos adresu labai aiški – su Maskva reikia atkurti gerus santykius ir pirmu pasitaikiusiu pretekstu atšaukti sankcijas dėl Krymo užgrobimo, nes Putinas mums draugas, o Amerika ir Trumpas – priešai.

Tad „Redaktionsnetzwerk Deutschland“, pacitavęs Linkevičiaus žodžius teisingai ir netgi į antraštę juos iškėlęs, kartu įmetė jau ir savo pačių kūrybos paantraštę: „Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino Rusiją sustabdyti pasirengimą didžiulėms pratyboms „Zapad’2017“ rytniame NATO flange“.

Originale „Litauens Außenminister Linas Linkevicius hat Russland aufgefordert, die Vorbereitungen für das Großmanöver „Zapad 2017“ an der Ostflanke der Nato zu stoppen“.

„Deutsche Welle“ savo rusiškoje versijoje meluoja dar labiau – „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ žurnalisto sukurtą paantraštę iškėlė į savo teksto antraštę, o pačiame tekste nė akim nemirktelėję sumelavo: „Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino Rusiją sustabdyti pasirengimą didžiulėms pratyboms „Zapad’2017“ rytniame NATO flange“.

Originale: „Литва призвала Россию отменить учения „Запад-2017“. Министр иностранных дел Литвы Линас Линкявичюс призвал Россию отменить запланированные крупные военные учения „Запад-2017“ на восточном фланге НАТО“.

Nors čia pat „Deutsche Welle“ cituoja tikruosius Linkevičiaus žodžius ir negali nematyti, jog juose nėra nieko apie „pasirengimo pratyboms sustabdymą“.

Bet rašyti, žinia, reikia tai, ką reikia rašyti, o ne kaip yra – ypač apie Amerikos draugus, karštai pritariančius naujoms JAV sankcijoms Vokietijos įmonėms, padedančioms Rusijai išgauti naftą, dujas ir tiesti vamzdynus apeinant Rytų Europą.

„Deutsche Welle“ padavimu ši Fake News apie „Lietuvą, raginančią Rusiją nutraukti pasirengimą pratyboms „Zapad’2017“ jau pateko į „Radio Svoboda“ ir, neabejotinai, keliaus toliau per rusakalbes medijas. O gal ir ne vien rusakalbes.

Šaltiniai:

„Redaktionsnetzwerk Deutschland“: Linkevicius: „Russisches Säbelrasseln muss aufhören“

„Deutsche Welle“ (rusų k.): Литва призвала Россию отменить учения „Запад-2017

Spiegel-online: Steinmeier kritisiert Nato-Manöver: „Säbelrasseln und Kriegsgeheul“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-09-11 18:25

Atsiprašymų specialisto Likevičiaus intelekto aukštinimą būčiau linkęs vertinti LABAI skeptiškai. wink

Marginalas Clerkenwellui       2017-09-11 15:47

Kas teisybė tai ne melas, tačiau “komunistai”, “fašistai” ir kt. “istai” tėra tik etiketės. Ne pavadinimai daro politiką, pavadinimai seniai nebeveikia, jie tik kvailiams, einantiems rinkti “balsų daugumą”.

Marginalas       2017-09-11 15:44

Dvi išvados:
1) demokratijoje viskas padaroma taip, kaip “turi būti”;
2) su Lietuvos “Nepriklausomybe” skaitomasi lygiai taip, kaip ir su Lietuvos ministrais. Linkevičius gali būti genijus ir pacituoti Steinmeierį taip, už ką po analogiško JAV valstybės sekretoriaus pacitavimo būtų kilęs tarptautinis skandalas. Deja, Linkevičiaus genialumas nulis ir bet koks idiotas žurnalistas padarys su juo ką nori (jo valdžia).

Clerkenwell       2017-09-11 14:58

Kaip rasiau anksciau, Vokietija ir Prancuzija mus (visa rytu Europa) isduos rusam pasitaikius pirmai progai. Niekada nepasitikek komunistu.

to Vokietija ima šalis       2017-09-11 10:27

O pats ką duodi? Ar tik irgi imi?

$+$       2017-09-11 4:42

Kai pereitos savaitės pradžioje žiniasklaida metė priekaištus Prezidentei, kad ši sprunka iš Lietuvos kaip Smetona keturiasdešimtais, tai ši išreiškė nepasitenkinimą: “nereikia mūsų gąsdinti, nereikia patiems gąsdinti​s”. Tačiau vakar, Seimo pirmininkas, pradedamas sesiją, nesugebėjo suvaldyti savo trigrašio, nepagąsdindamas pratybomis​. Atseit, supraskite tautiečiai, piliečiai ir seimiečiai, jog pratybos reikalas rimtas. Nepamirškite su savimi nešiotis atsarginio popieriaus ritinėlio.

O gal, vis dėl to, yra paprastesnis variantas, tiesiog, neskirti į pirmininkus daržų ravėtojų, tada ir reitūzų raitotis nereikės. Brendant per upelį. Ir komjaunuoliai netaps kramtyta guma ant asfalto. Vokiška.

StasysG       2017-09-11 1:20

Kai reikia runkeliams, tai paprastutė žyniasklaida. O elitui medijos? cit: “neabejotinai, keliaus toliau per rusakalbes m e d i j a s.”

>Vokietija ima šalis       2017-09-10 19:54

ir ims kol pinigų spausdinimo staklės stovės Frankfurte/M

Vokietija ima šalis       2017-09-10 19:30

be karo?Kaip aveles?

tuo viska pasakyta       2017-09-10 17:50

“Senas Putino draugelis Steinmeieris”


Rekomenduojame

Partizanas Jonas Kadžionis-Bėda ir jo testamentinė kalba: „Lietuva išliks, nes laisvę gavo per stebuklą“

Štai ir sulaukėm. Liudvikas Jakimavičius: „Net okupantų valstybė TSRS valstybinių švenčių proga skelbdavo amnestijas, o ne nuosprendžius“

Verta prisiminti. Kaip okupantai baiminosi Lietuvos nepriklausomybės 70-mečio

Irena Vasinauskaitė. Gražuolių kaime iki šiol vaidenasi?

Ramutė Bingelienė. Cenzūros grimasos Seime

Kiek verti 100 eurų Lietuvoje ir likusioje ES?

Algimantas Rusteika. Tiesos išbandymus pereina ne visi

Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ sutiktuvės

Janina Survilaitė. Klampūs archyvų atstatymo keliai

Bernardas Dringis. Klausimai, kylantys Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio išvakarėse

Popietė su Laisvės premijos laureate s.Nijole Sadūnaite

Apie išprievartavimą melavusi feministė nuteista už šiurkštų šmeižtą

Algimantas Zolubas. Pilietinė veikla – politinė

Teisininko žvilgsnis į BK normą dėl seksualinio priekabiavimo. Vytautas Sirvydis: sunku rasti kitą tokį lengvai „pritempiamą“ straipsnį

Vytautas Vyšniauskas. Neiškęstas privatusis patriotizmas

Alvydas Jokubaitis, Mindaugas Kubilius. Europos Sąjunga: kur mes keliaujame?(III). Nedemokratiškų nuostatų įsivyravimas demokratijoje?

Dariaus Kuolio atrinkta. Justino Marcinkevičiaus atsakas savo kaltintojams: „Valstybę praradote jūs, o tautą mes vis dėlto išsaugojome“

Raimondas Kuodis. „Ekonomikos dėstymą yra užvaldę neoliberalai“

Valdas Vasiliauskas. Tauta nebuvo pakviesta į  šimtmečio šventę

Nuo bačkos. Vilniaus meras Remigijus Šimašius: „Vilnius yra kosmopolitinis, atviras miestas ir turi labai simbolizuoti tokias idėjas“

Nida Vasiliauskaitė. #TuIrgiKaltas?

Vladimiras Laučius. „Pagrindinis žurnalistikos tikslas yra ieškoti tiesos“

Lietuvos Respublikai – 100. Darius Kuolys: Vilniuje – Valstybės atkūrimo takas (II)

Vasario 13-ąją Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymas

Irena Vasinauskaitė. Nieko asmeniško… Tik vykdau pažadą [2], arba Šis bei tas apie politinį priekabiavimą

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Paskutinė idėja Lietuvai

Vasario 16-ąja Lukiškių aikštėje įvyks šventinis renginys „Atmintis ir pagarba“

Kun. Robertas Skrinskas. Lietuvos paaukojimai Marijai: istorinė apžvalga

Kun. Vytenis Vaškelis. Tėvynės paaukojimas Marijai

Geroji Naujiena: Viešpaties ranka pagydo ligotus kūnus ir nuvalo nuo sielos nuodėmės raupsus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.