Įžvalgos

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 10 d. 15:45

10     

    

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Veidaknygė

Vokietijos visuomeninis žiniasklaidos koncernas „Deutsche Welle“ šiandien pranešė, kad neva Lietuva paragino Rusiją atšaukti pratybas „Zapad’2017“.

Šios pratybos, kaip žinoma, oficialiai prasidės ketvirtadienį, o faktiškai jau dabar vyksta, nes visi dalyvaujantys daliniai ir junginiai arba jau atvykę į išeitines pozicijas, arba pakeliui į jas.

Tokiu metu raginti atšaukti „Zapad’2017“ gali tik visiškas kvailys arba neatsakingas politikas, kokį „Deutsche Welle“ ir parodo Lietuvos užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių. Žinoma, ministras to nesakė.

Tikrovėje buvo taip:

Vokietijos regioninės žiniasklaidos susivienijimo „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ žurnalistas paklausė Linkevičiaus apie „Zapad’2017“.

Ministras atsakė, kad šios pratybos savo dydžiu kelia nerimą Lietuvai ir mestelėjo (spėju, iš anksto parengtą ir gerai apgalvotą): „Šis pavojingas žvanginimas kardais turi liautis“.

Originale: „Wir sind besorgt. Moskau hat 4000 atomwaffenfähige Trägersysteme nach Weißrussland und an die Grenzen des Baltikums verlegt. Dazu kommen wenigstens 30.000 Soldaten. Dieses gefährliche Säbelrasseln muss aufhören“, sagte Linkevicius“.

Kodėl manau, kad ministro žodžiai apie „pavojingą žvanginimą kardais“ buvo gerai apgalvoti?

Nes Linkevičius žodis žodin atkartojo 2016 metais nuskambėjusius tuomet Vokietijos užsienio reikalų ministro, o dabar – Federalinio Prezidento Franko-Walterio Steinmeierio žodžius apie NATO pratybas „Saber Strike“ Baltijos šalyse: „Ko mes dabar neturėtume daryti – tai nežvanginti garsiai kardais ir nešūkauti karo šūkių, taip dar labiau kaitindami padėtį“.

Originale: „Die Nato-Manöver in Osteuropa hat er scharf kritisiert: „Was wir jetzt nicht tun sollten, ist durch lautes Säbelrasseln und Kriegsgeheul die Lage weiter anzuheizen“.

Senas Putino draugelis Steinmeieris taip ragino NATO nepiktinti Rusijos savo pratybomis, o L. Linkevičius, primindamas tuos skandalingus žodžius apie „žvanginimą kardais“, nutarė elegantiškai patrolinti poną Bundesprezidentą pakartodamas jo frazę dabar jau pačios Rusijos adresu.

Tik Linkevičius neįvertino, jog Vokietijos žiniasklaida, ypač visuomeninė, visados atspindi valdžios poziciją, o Berlyno pozicija Rusijos adresu labai aiški – su Maskva reikia atkurti gerus santykius ir pirmu pasitaikiusiu pretekstu atšaukti sankcijas dėl Krymo užgrobimo, nes Putinas mums draugas, o Amerika ir Trumpas – priešai.

Tad „Redaktionsnetzwerk Deutschland“, pacitavęs Linkevičiaus žodžius teisingai ir netgi į antraštę juos iškėlęs, kartu įmetė jau ir savo pačių kūrybos paantraštę: „Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino Rusiją sustabdyti pasirengimą didžiulėms pratyboms „Zapad’2017“ rytniame NATO flange“.

Originale „Litauens Außenminister Linas Linkevicius hat Russland aufgefordert, die Vorbereitungen für das Großmanöver „Zapad 2017“ an der Ostflanke der Nato zu stoppen“.

„Deutsche Welle“ savo rusiškoje versijoje meluoja dar labiau – „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ žurnalisto sukurtą paantraštę iškėlė į savo teksto antraštę, o pačiame tekste nė akim nemirktelėję sumelavo: „Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino Rusiją sustabdyti pasirengimą didžiulėms pratyboms „Zapad’2017“ rytniame NATO flange“.

Originale: „Литва призвала Россию отменить учения „Запад-2017“. Министр иностранных дел Литвы Линас Линкявичюс призвал Россию отменить запланированные крупные военные учения „Запад-2017“ на восточном фланге НАТО“.

Nors čia pat „Deutsche Welle“ cituoja tikruosius Linkevičiaus žodžius ir negali nematyti, jog juose nėra nieko apie „pasirengimo pratyboms sustabdymą“.

Bet rašyti, žinia, reikia tai, ką reikia rašyti, o ne kaip yra – ypač apie Amerikos draugus, karštai pritariančius naujoms JAV sankcijoms Vokietijos įmonėms, padedančioms Rusijai išgauti naftą, dujas ir tiesti vamzdynus apeinant Rytų Europą.

„Deutsche Welle“ padavimu ši Fake News apie „Lietuvą, raginančią Rusiją nutraukti pasirengimą pratyboms „Zapad’2017“ jau pateko į „Radio Svoboda“ ir, neabejotinai, keliaus toliau per rusakalbes medijas. O gal ir ne vien rusakalbes.

Šaltiniai:

„Redaktionsnetzwerk Deutschland“: Linkevicius: „Russisches Säbelrasseln muss aufhören“

„Deutsche Welle“ (rusų k.): Литва призвала Россию отменить учения „Запад-2017

Spiegel-online: Steinmeier kritisiert Nato-Manöver: „Säbelrasseln und Kriegsgeheul“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-09-11 18:25

Atsiprašymų specialisto Likevičiaus intelekto aukštinimą būčiau linkęs vertinti LABAI skeptiškai. wink

Marginalas Clerkenwellui       2017-09-11 15:47

Kas teisybė tai ne melas, tačiau “komunistai”, “fašistai” ir kt. “istai” tėra tik etiketės. Ne pavadinimai daro politiką, pavadinimai seniai nebeveikia, jie tik kvailiams, einantiems rinkti “balsų daugumą”.

Marginalas       2017-09-11 15:44

Dvi išvados:
1) demokratijoje viskas padaroma taip, kaip “turi būti”;
2) su Lietuvos “Nepriklausomybe” skaitomasi lygiai taip, kaip ir su Lietuvos ministrais. Linkevičius gali būti genijus ir pacituoti Steinmeierį taip, už ką po analogiško JAV valstybės sekretoriaus pacitavimo būtų kilęs tarptautinis skandalas. Deja, Linkevičiaus genialumas nulis ir bet koks idiotas žurnalistas padarys su juo ką nori (jo valdžia).

Clerkenwell       2017-09-11 14:58

Kaip rasiau anksciau, Vokietija ir Prancuzija mus (visa rytu Europa) isduos rusam pasitaikius pirmai progai. Niekada nepasitikek komunistu.

to Vokietija ima šalis       2017-09-11 10:27

O pats ką duodi? Ar tik irgi imi?

$+$       2017-09-11 4:42

Kai pereitos savaitės pradžioje žiniasklaida metė priekaištus Prezidentei, kad ši sprunka iš Lietuvos kaip Smetona keturiasdešimtais, tai ši išreiškė nepasitenkinimą: “nereikia mūsų gąsdinti, nereikia patiems gąsdinti​s”. Tačiau vakar, Seimo pirmininkas, pradedamas sesiją, nesugebėjo suvaldyti savo trigrašio, nepagąsdindamas pratybomis​. Atseit, supraskite tautiečiai, piliečiai ir seimiečiai, jog pratybos reikalas rimtas. Nepamirškite su savimi nešiotis atsarginio popieriaus ritinėlio.

O gal, vis dėl to, yra paprastesnis variantas, tiesiog, neskirti į pirmininkus daržų ravėtojų, tada ir reitūzų raitotis nereikės. Brendant per upelį. Ir komjaunuoliai netaps kramtyta guma ant asfalto. Vokiška.

StasysG       2017-09-11 1:20

Kai reikia runkeliams, tai paprastutė žyniasklaida. O elitui medijos? cit: “neabejotinai, keliaus toliau per rusakalbes m e d i j a s.”

>Vokietija ima šalis       2017-09-10 19:54

ir ims kol pinigų spausdinimo staklės stovės Frankfurte/M

Vokietija ima šalis       2017-09-10 19:30

be karo?Kaip aveles?

tuo viska pasakyta       2017-09-10 17:50

“Senas Putino draugelis Steinmeieris”


Rekomenduojame

Europos Parlamentas griežtina poziciją dėl Lenkijos

Pirmoji pasaulyje „gyvybės vizas“ žydams išdavė Lietuva, bet pasaulis to nežino

Pirmą kartą Danijos teismas už teroristinius nusikaltimus atėmė pilietybę

Kviečiame paremti Andriaus Švarplio peticiją – apginkime ir krikščioniškų pažiūrų Seimo nario žodžio laisvę

Karolis Kaupinis. Viešas laiškas tiems, kuriems rūpi

1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus siūloma palaidoti Rasų arba Bernardinų kapinėse

Vytautas Radžvilas. Prigimties pabaiga

Dr. Ignas Kalpokas. Kodėl socialiniai tinklai tapo politikos technologijų dalimi?

Povilas Urbšys. Esu seksistas ir mužikas

Žilvinas Nečiūnas. Kas „gelbėja“ Gedimino kalną

Andrius Navickas. Sutrikusio žmogaus žalojimas nėra rūpestis jo teisėmis ir laisve

Apie Dainiaus Kepenio „lengvatikystę“, arba Kokia argumento „atsimena iš pasakojimų“ vertė?

Savo parašu paremkime Aldonos Jankevičienės peticiją: apginkime tuos, kurie žuvo vardan Tėvynės, pareikalaukime teisingumo

Rita Miliūnaitė. Ar požiūris į kalbą reiškia požiūrį į valstybę?

Mihailas Neamţu. Sorosas ar Tocquevilleʾis?

Kas pagimdė medikų bruzdėjimus?

Giulio Meotti. Naujoji oficiali Europos istorija: krikščionybė trinama, islamas propaguojamas

Eugenija Vaitkevičiūtė. Propagandos žodynas: Kaip bendrauti su kontroversiškais žurnalistais. Patarimai priešiškiems propagandistams ir agitatoriams

Kokį užnugarį turi Lietuvos juodintojai?

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

Irena Vasinauskaitė. Atsitiktinumas ar sąmoningas tiesos slėpimas?

Vytautas Radžvilas. Valdo nematoma baimės ranka

Vytautas Sinica. Siūlomos Civilinio kodekso pataisos sieks uždrausti Lietuvoje lyties keitimą

Irena Vasinauskaitė. Šiaulių Nevyriausybinių organizacijų konfederacija tęsia darbus

Nuo bačkos. Linas Kukuraitis: „Atverkime duris, statykime tiltus, nebijokime, priimkime vieni kitus ir visi kartu judėkime bendrystės link“

Rasa Čepaitienė. „Tvirtai į savą kultūrą įaugęs žmogus nesileis taip lengvai nupučiamas globalizacijos vėjų“

Geroji Naujiena: „Budėkite, nes nežinote nei dienos, nei valandos“

Liudvikas Jakimavičius. Apie laiko dramaturgiją

LLKS vadovas apie prokurorų sprendimą dėl Rūtos Vanagaitės: „Tai – nesuvokiama“

Vytautas Sinica: Kas atsitikę su tais žmonėmis?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.