Įžvalgos

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Tiesos.lt redakcija   2017 m. rugsėjo 10 d. 14:45

10     

    

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Veidaknygė

Vokietijos visuomeninis žiniasklaidos koncernas „Deutsche Welle“ šiandien pranešė, kad neva Lietuva paragino Rusiją atšaukti pratybas „Zapad’2017“.

Šios pratybos, kaip žinoma, oficialiai prasidės ketvirtadienį, o faktiškai jau dabar vyksta, nes visi dalyvaujantys daliniai ir junginiai arba jau atvykę į išeitines pozicijas, arba pakeliui į jas.

Tokiu metu raginti atšaukti „Zapad’2017“ gali tik visiškas kvailys arba neatsakingas politikas, kokį „Deutsche Welle“ ir parodo Lietuvos užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių. Žinoma, ministras to nesakė.

Tikrovėje buvo taip:

Vokietijos regioninės žiniasklaidos susivienijimo „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ žurnalistas paklausė Linkevičiaus apie „Zapad’2017“.

Ministras atsakė, kad šios pratybos savo dydžiu kelia nerimą Lietuvai ir mestelėjo (spėju, iš anksto parengtą ir gerai apgalvotą): „Šis pavojingas žvanginimas kardais turi liautis“.

Originale: „Wir sind besorgt. Moskau hat 4000 atomwaffenfähige Trägersysteme nach Weißrussland und an die Grenzen des Baltikums verlegt. Dazu kommen wenigstens 30.000 Soldaten. Dieses gefährliche Säbelrasseln muss aufhören“, sagte Linkevicius“.

Kodėl manau, kad ministro žodžiai apie „pavojingą žvanginimą kardais“ buvo gerai apgalvoti?

Nes Linkevičius žodis žodin atkartojo 2016 metais nuskambėjusius tuomet Vokietijos užsienio reikalų ministro, o dabar – Federalinio Prezidento Franko-Walterio Steinmeierio žodžius apie NATO pratybas „Saber Strike“ Baltijos šalyse: „Ko mes dabar neturėtume daryti – tai nežvanginti garsiai kardais ir nešūkauti karo šūkių, taip dar labiau kaitindami padėtį“.

Originale: „Die Nato-Manöver in Osteuropa hat er scharf kritisiert: „Was wir jetzt nicht tun sollten, ist durch lautes Säbelrasseln und Kriegsgeheul die Lage weiter anzuheizen“.

Senas Putino draugelis Steinmeieris taip ragino NATO nepiktinti Rusijos savo pratybomis, o L. Linkevičius, primindamas tuos skandalingus žodžius apie „žvanginimą kardais“, nutarė elegantiškai patrolinti poną Bundesprezidentą pakartodamas jo frazę dabar jau pačios Rusijos adresu.

Tik Linkevičius neįvertino, jog Vokietijos žiniasklaida, ypač visuomeninė, visados atspindi valdžios poziciją, o Berlyno pozicija Rusijos adresu labai aiški – su Maskva reikia atkurti gerus santykius ir pirmu pasitaikiusiu pretekstu atšaukti sankcijas dėl Krymo užgrobimo, nes Putinas mums draugas, o Amerika ir Trumpas – priešai.

Tad „Redaktionsnetzwerk Deutschland“, pacitavęs Linkevičiaus žodžius teisingai ir netgi į antraštę juos iškėlęs, kartu įmetė jau ir savo pačių kūrybos paantraštę: „Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino Rusiją sustabdyti pasirengimą didžiulėms pratyboms „Zapad’2017“ rytniame NATO flange“.

Originale „Litauens Außenminister Linas Linkevicius hat Russland aufgefordert, die Vorbereitungen für das Großmanöver „Zapad 2017“ an der Ostflanke der Nato zu stoppen“.

„Deutsche Welle“ savo rusiškoje versijoje meluoja dar labiau – „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ žurnalisto sukurtą paantraštę iškėlė į savo teksto antraštę, o pačiame tekste nė akim nemirktelėję sumelavo: „Lietuvos užsienio reikalų ministras paragino Rusiją sustabdyti pasirengimą didžiulėms pratyboms „Zapad’2017“ rytniame NATO flange“.

Originale: „Литва призвала Россию отменить учения „Запад-2017“. Министр иностранных дел Литвы Линас Линкявичюс призвал Россию отменить запланированные крупные военные учения „Запад-2017“ на восточном фланге НАТО“.

Nors čia pat „Deutsche Welle“ cituoja tikruosius Linkevičiaus žodžius ir negali nematyti, jog juose nėra nieko apie „pasirengimo pratyboms sustabdymą“.

Bet rašyti, žinia, reikia tai, ką reikia rašyti, o ne kaip yra – ypač apie Amerikos draugus, karštai pritariančius naujoms JAV sankcijoms Vokietijos įmonėms, padedančioms Rusijai išgauti naftą, dujas ir tiesti vamzdynus apeinant Rytų Europą.

„Deutsche Welle“ padavimu ši Fake News apie „Lietuvą, raginančią Rusiją nutraukti pasirengimą pratyboms „Zapad’2017“ jau pateko į „Radio Svoboda“ ir, neabejotinai, keliaus toliau per rusakalbes medijas. O gal ir ne vien rusakalbes.

Šaltiniai:

„Redaktionsnetzwerk Deutschland“: Linkevicius: „Russisches Säbelrasseln muss aufhören“

„Deutsche Welle“ (rusų k.): Литва призвала Россию отменить учения „Запад-2017

Spiegel-online: Steinmeier kritisiert Nato-Manöver: „Säbelrasseln und Kriegsgeheul“

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-09-11 17:25

Atsiprašymų specialisto Likevičiaus intelekto aukštinimą būčiau linkęs vertinti LABAI skeptiškai. wink

Marginalas Clerkenwellui       2017-09-11 14:47

Kas teisybė tai ne melas, tačiau “komunistai”, “fašistai” ir kt. “istai” tėra tik etiketės. Ne pavadinimai daro politiką, pavadinimai seniai nebeveikia, jie tik kvailiams, einantiems rinkti “balsų daugumą”.

Marginalas       2017-09-11 14:44

Dvi išvados:
1) demokratijoje viskas padaroma taip, kaip “turi būti”;
2) su Lietuvos “Nepriklausomybe” skaitomasi lygiai taip, kaip ir su Lietuvos ministrais. Linkevičius gali būti genijus ir pacituoti Steinmeierį taip, už ką po analogiško JAV valstybės sekretoriaus pacitavimo būtų kilęs tarptautinis skandalas. Deja, Linkevičiaus genialumas nulis ir bet koks idiotas žurnalistas padarys su juo ką nori (jo valdžia).

Clerkenwell       2017-09-11 13:58

Kaip rasiau anksciau, Vokietija ir Prancuzija mus (visa rytu Europa) isduos rusam pasitaikius pirmai progai. Niekada nepasitikek komunistu.

to Vokietija ima šalis       2017-09-11 9:27

O pats ką duodi? Ar tik irgi imi?

$+$       2017-09-11 3:42

Kai pereitos savaitės pradžioje žiniasklaida metė priekaištus Prezidentei, kad ši sprunka iš Lietuvos kaip Smetona keturiasdešimtais, tai ši išreiškė nepasitenkinimą: “nereikia mūsų gąsdinti, nereikia patiems gąsdinti​s”. Tačiau vakar, Seimo pirmininkas, pradedamas sesiją, nesugebėjo suvaldyti savo trigrašio, nepagąsdindamas pratybomis​. Atseit, supraskite tautiečiai, piliečiai ir seimiečiai, jog pratybos reikalas rimtas. Nepamirškite su savimi nešiotis atsarginio popieriaus ritinėlio.

O gal, vis dėl to, yra paprastesnis variantas, tiesiog, neskirti į pirmininkus daržų ravėtojų, tada ir reitūzų raitotis nereikės. Brendant per upelį. Ir komjaunuoliai netaps kramtyta guma ant asfalto. Vokiška.

StasysG       2017-09-11 0:20

Kai reikia runkeliams, tai paprastutė žyniasklaida. O elitui medijos? cit: “neabejotinai, keliaus toliau per rusakalbes m e d i j a s.”

>Vokietija ima šalis       2017-09-10 18:54

ir ims kol pinigų spausdinimo staklės stovės Frankfurte/M

Vokietija ima šalis       2017-09-10 18:30

be karo?Kaip aveles?

tuo viska pasakyta       2017-09-10 16:50

“Senas Putino draugelis Steinmeieris”


Rekomenduojame

Nigelas Farage’as Europos Komisijos pirmininkui J.-C. Junckeriui: „Jūs nieko nepasimokėte!“

J.-Cl. Junckeris: „Pernai teturėjom dvi galimybes: drauge parengti konstruktyvią Europos darbotvarkę arba išsiskirstyti. Aš pasirinkau vienybę“

Vengrijos vyskupas: popiežius yra neteisus dėl pabėgėlių, tai invazija

Scott Yenor. Biologinė ir socialinė lytis bei kultūrinių karų kilmė (I dalis)

Vytautas Sinica. Traukis, Radžvilai!

Algimantas Rusteika. Iš struktūrinių frontų

Skandalas. Norvegijos tarnybos „Barnevernet“ užkulisiai: pelnas didesnis net už naftos įmonių

Jonas Grigas. Akademinė „skelbk arba žūk“ kultūra vertina tik mokslo publikacijas

Kęstutis Navakas. Ąžuolyną pavers disneilendu?

„NE Stambulo konvencijai!“: paraginkime laišku Europos Parlamento narius ryžtingai atmesti Stambulo konvenciją

Naujienos iš propagandos frontų: manevrai „Rinkimai“ prasideda. Pirmieji Algimanto Rusteikos komentarai iš užfrontės

Kodėl tauta negali atleisti Vytautui Landsbergiui „už kolūkius“?

Vytautas Sinica. Apie politikų dviveidystę, arba „Kieno gyvybė brangesnė“?

Romas Lazutka apie tuščias kalbas be faktų: „Jei sovietmetis yra lygiava, Lietuvą tektų pripažinti labiausiai sovietine“

Algimantas Zolubas. LR Seimo kėslas Lietuvoje statyti babelio bokštą

Audrius Bačiulis. Kaip gaminamos Fake News: „Deutsche Welle“ ir „Redaktionsnetzwerk Deutschland“ atvejis

Geroji Naujiena: „Kur du ar trys susirinkę mano vardu …“, arba Kaip nepralaimėti brolio

Norvegiškasis vaiko teisių apsaugos modelis Lietuvoje jau pareikalavo pirmos aukos – kas dabar prisiims atsakomybę?

Pigių dujų mitas

Algimantas Rusteika. Kalno „darkytojų“ melas ekspertų akimis

Politinis teismų procesas tęsiasi: Kauno apygardos teismas toliau tirs Garliavos šturmo liudytojų bylos įrodymus

Kūdikių kūno dalių pardavimą užfiksavęs aktyvistas laimėjo kovą teisme

Lietuvos vyskupai kviečia melstis už taiką: „Su pasitikėjimu ir viltimi kreipkimės į mūsų Motiną, Lietuvos Globėją ir Taikos Karalienę“

Marius Markuckas. Radžviliada, arba Kas liko iš politikos mokslų Lietuvoje?

Ąžuolyno rododendrizacija (2). Danguolė Liagienė: Dendrologinė klaida būtų fatališka

Ąžuolyno „kraštovaizdiniai kirtimai“: Kauno savivaldybė keičia taktiką?

JK premjerė Theresa May raginama atskleisti nuslėptą tiesą apie imigracijos poveikį atlyginimams

Vengrija: „ES „žagina“ savo pačios įstatymus ir vertybes“

Tomas Baranauskas. Gedimino kalno papėdėje įvykdytas baisus nusikaltimas

Vytautas Vyšniauskas. Vilniaus universiteto naujovės iš filosofijos studijų perspektyvos

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.