Dienos aktualija, Savivaldos rinkimai 2019, Visuomenės pokyčių analizė

Atrodo, Lietuvoje vyksta rinkimai

Tiesos.lt redakcija   2019 m. kovo 3 d. 13:28

15     

    

Atrodo, Lietuvoje vyksta rinkimai

Bent jau taip tvirtina VRK darbuotojai – kas jau kas, bet jie tai tikrai turėtų žinoti.

Jei rinkimai įvyks, jie tvirtins, kad pasinaudojome savo konstitucine teise rinkti ir būti renkami ir laisvuose bei lygiuose rinkimuose išsirinkome savivaldybių merus ir tarybas.

Atsiras ir tokių, kurie juos vadins savivaldos rinkimais. Klausti, ką TAI, ką ir kaip išsirenkame Lietuvos Respublikoje, turi bendra su Vakarų Europos savivalda, neverta – prieš Seimo rinkimus nuolat kartojasi tas pats marionečių spektaklis: į Seimą besiveržiantys grūmoja – „grąžinkite mums savivaldą“, jame atsidūrę tik dūsauja – problemą matantys, bet kol neturintys daugumos, nieko pakeisti negalintys… Be to, virkauja, tokioms permainoms nesubrendę ir rinkėjai…

Taigi, dar negreit sulauksime laikų, kad patys politikai save suvaržytų įsipareigojimu atstovauti konkretiems rinkėjams ir būti jiems atskaitingi.

Šiemet, kai „savivaldos“ rinkimus visuomeninio transliuotojo ir komercinių televizijų etery užgožė Lietuvos Respublikos prezidento rinkimai, tapo ypač akivaizdu: savivaldybių merų ir tarybų rinkimai, turintys įtakos kiekvienam gyventojui, darosi vis labiau panašesni į „aklą vištą“, žaidžiamą kone informacinės blokados sąlygomis. Todėl nenuostabu, kad dažnas rinkėjas tik moja ranka: renkasi tą sąrašą, kuriame atpažįsta nors kokią gerą asociaciją keliančią pavardę, puslapiuko „programas“ tiesiog praverčia – jų akimis žiūrint, skiriasi tik stilistika, o jei ir būta kokių debatų ar diskusijų, kurios leistų padaryti nors kiek sąmoningesnį pasirinkimą, tai tik paraštėse – informacija apie juos fragmentiška, klaidžioja kažkur internete, jau seniai paskendę kasdienės informacijos sraute… Negi gaiši laiką ieškodamas ko nepametęs?

Tie reti avejai, kai apie „savivaldos“ rinkimus kalbėjo ir žurnalistai, irgi dažniausiai būdavę savotiški – sukviesti politikai, kuriems dar leidžiama kalbėti tiesioginiame eteryje, sklandžiai atsakę į „amžinus“ klausimus, o svarbiausiojo – kodėl tą patį žadėję prieš aną ar dar ankstesnę kadenciją, taip nieko doro ir nenuveikė? – ir nesulaukdavę (viena kita „nemaloni“ akistata esmės nekeičia).

Beje, tada dažniausiai nuskambėdavęs ir kvietimas rinktis atsakingai – kone visi, girdėję, kaip ką tik postringauja pateptaisiais pasijutę išrinktieji, žinoma, pasižada…

Taigi šiuo metu rinkimų teisę turi 2 458 013 rinkėjų.

Daugiau kaip 153 tūkst. gyventojų, t.y. 6,25 proc. rinkėjų, sekmadienio nelaukė – pasinaudojo galimybe balsuoti anksčiau laiko.

Dėl savivaldybės tarybos nario mandato – iš viso jų 1502 – varžosi net 13 662 politikai.

Iš jų 60 mandatų – merų: į šią poziciją taikosi 410 kandidatų.

Beje, kandidatų sąrašus iškėlė 90 visuomeninių rinkimų komitetų ir 14 partijų, tiek pat – 14 – sudaryta ir koalicijų.

Mažėjant gyventojų skaičiui, šiemet bus išrinkta 22 tarybos nariais mažiau nei 2015-aisiais.

Didžiausia taryba renkama Vilniaus mieste – ją sudaro 51 tarybos narys, mažiausios – Neringoje ir Birštone – po 15 tarybos narių. Paprastai vidutinio dydžio rajono tarybą sudaro 25 atstovai.

Kol balsavimas tęsis – rinkimų apylinkės bus uždarytos 20-tą valandą – galioja draudimas agituoti.

Šįkart VRK suimprovizavo ir uždraudė agitaciją ne tik šios dienos rinkimuose, bet ir būsimuose, pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimuose, referendumuose.

Ta proga primenama, jog agitacija nelaikoma informacija, kad šalyje apskritai vyksta rinkimai, pasvarstymai, kaip svarbu juose dalyvauti, duomenų apie atvykusių balsuoti rinkėjų skaičių skelbimas, net kvietimas atvykti balsuoti.

Ar parašų, remiančių vieną ar kitą pretendentą į kandidatus būsimuosiuose LR Prezidento rinkimuose, rinkimas bus laikomi agitacija, nepranešama, kaip ir tai, kokios bausmės laukia taip „agituojančių“. Nutylima ir tai, ar dėl tokios improvizacijos bus pratęstas agitacijos laikas – matyt, ir toliau improvizuos.

Labai tikėtina, kad kovo 17 dieną daugely savivaldybių vyks ir pakartotinis balsavimas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Viskas labai paprasta        2019-03-5 13:03

Jei Lietuvoje būtų įteisinta pilietinė savivalda, negalėtų klestėti išrinktųjų savivalė. o savivaliauti yra labai malonu, todėl savivaldos, skirtos visiems piliečiams, niekaip neįšeina įteisinti smile

tiesos portale bijoma rašyti tiesą?       2019-03-5 12:31

OLIGARCHINĖS-nomenklatūrinės santvarkos-ONS- salygomis neimanomi nei sąžiningi rinkimai, nei demokratų sėkmė ir ji salygoja savivaldos nebuvimą.  Gaila, bet net ANONIMIŠKAS portalo rinkimų temos apžvalgininkas bijo minėti šios santvarkos apibūdinimą ir nemini jos lemiamos reikšmės Lietuvos nykimui ir realios savivaldos seniūnijų lygyje nebuvimui…Dabar tik oligarchinė vietovalda ,pagal prof. A.Kulakausko teisingą apibūdinimą egzistuoja pinigų perpumpavimui į reikalingas kišenes…

stasys        2019-03-4 12:39

erlas ..panašu kad tamsta labiau rūpi Konstitucija nei Lietuvos žmonės.. leiskite spėti ? esate dar vienas ‘užjurio princas’ pasiruošes gelbėti Lietuva Konstituciškai .smile)

stasys        2019-03-4 12:36

Kaip ir tikėtasi Lietuvos rinkėjas nebuvo linkęs rizikuoti ir perleisti savivaldos raktus naujiems veidams . Koks tas gyvenimas kam Lietuvoje bebūtu paskutiniais trupiniais Lietuvos visuomenė nėra linkusi rizikuoti .Tai geras ženklas ..visuomenė sveiksta ir po truputi pradeda galvoti kaip rytoj gyvensime , su ubago terba ar be jos ir paskutiniu duonos kąsniu .? 

grybautoja       2019-03-4 7:36

jau kad rinkom tai pririnkom!
grybautojai niekada neklysta.
nebent vieną kartą.
bet po to- daugiau jau niekad.

mazgys       2019-03-4 2:35

draugeliai pasirašė susitarimus dėl pinigų dalybų

zasranų kronikoms       2019-03-4 0:29

Sorošistus filtravome, bent jau mes. Bet pasirodymas smarkiai ir nenustebino, kai daugelis rinkėjų apie “Bendruomenišką Vilnių” sužinojo tik atėję balsuoti.

zasranų kronikos       2019-03-4 0:10

dr. D. Kuolio visuomeniškas plepalų sorošas finišavo “didingai” -
nulis mandatų.
makaronai buvo lyg ir skanūs, gaila tik kad niekas nenorėjo valgyti.
teks eiti šieną ravėti.
juk šūdmašius vargu ar duos kokį postą buvusiam klapčiukui.

erlas       2019-03-4 0:08

šie rinkimai, kaip ir anksteski, yra antikonstituciniai ( neatitinka LR Konstitucijos 119 str.) ir yra neteisėti. čia tik buvo reitinguojamos banditų gaujos ( LR Konstitucija 6 str. ...“kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija”, 35 str.  “... niekas negali būti verčiamas priklausyti kokiai nors bendrijai, politinei partijai ar asociacijai”). dabar LR Tautos forumo sprendimas turi būti - kreipimasis į vrk organizuoti savivaldybių tarybų rinkimus pagal LR Konstituciją (119 str.). vrk turi atsakyti per vieną mėnesį. jei vrk neorganizuos savivaldybių rinkimų pagal LR kostituciją, LR Tautos forumas organizuoja savivaldybių tarybų rinkimus pagal LR Konstituciją, nebūtinai tą pačią dieną kiekvienoje savivaldybėje.

visada laiku!       2019-03-3 21:58

Kai eini balsuoti, nėra jokio skirtumo kada prisisiųsi asilo ausis, ryte ar vakare.

Praeiviui       2019-03-3 19:34

Reikia eiti vakarop, bent po 16 val. Tada paprastai būna tuščia. Niekada nebėgu rytais, nes po pamaldų suplūsta visos davatkos balsuoti. O ir rinkimų komisijoms tie visi žmonių antplūdžiai - stresas. Geriau savo pavyzdžiu tolygiau paskirstyti srautą. Ėjau, kaip visada, po 16 val. pas save Vilniuje ir buvo tuščia.

Praeivis       2019-03-3 17:56

Vilnius. 57 apygarda, Taikos apylinkė 302 rinkimų komisija. 11 val. 30 min. 03.03.2019.
Taikos progimnazija.
Eilės pabaiga 20 m. už mokyklos durų. Eilė driekiasi visu koridoriumi, kyla į antrą aukštą, 2 kart vyniojas vestibiulyje ir patenka į rinkimų salę.
Sėdi viena mergina, kuri registruoja rinkėjus. Gal 15 žmonių susėdę pria stalų, kur suskirstyta pagal namų numerius. Krapšto nosis.
Paklausius sekretorės, kodėl toks prastas organizavimas, išgirstu, kad toks finansavimas.
Išėjau namo, nebalsavau…
Lauksiu finansavimo.

>keistas       2019-03-3 16:57

,,Tauta negali dalyvauti Valstybės valdyme tiesiogiai’‘kur ir kada taip buvo, kad tauta dalyvautu tiesiogiai valdyme?, teisingai kažkut taip buvo, tai linčio teismas, tiokgal dabar tik taip yra džiunglėse.

"Savivaldos" rinkimai slepia savivaldos nebuvimą       2019-03-3 16:02

Be žemutinės grandies savivaldos, o jos Lietuvoje valdžią uzurpavęs elitas tautai negrąžina nuo 1995-ųjų, politinė šalies valdymo forma nevadintina demo-kratine.
Taip yra todėl, kad neįgyvendintas subsidiarumo principas
ir tauta negali dalyvauti valstybės valdyme tiesiogiai, vietose, nedidelėse teritorijose pati išsirinkdama ir seniūną, ir tarybą (toliau išlaikomus valstybės).
Taip “savivaldos” (aukštutinės grandies) terminas tampa tik priedanga
tikrosios, tiesioginės savivaldos (žemutinės grandies) nebuvimui Lietuvoje.
Toks valdžią turinčiųjų (“atstovų”) tautos mulkinimas ilgiau tęstis negali. Gana!

Teisingai       2019-03-3 15:41

Rinkimai tikrai vyksta, yra biuletėniai, laisvas pasirinkimas, ko dar galima norėti, todėl negalima sakyti kad atrodo kad vyksta rinkimai, jie vyksta,o rezultatai priklausys nuo rinkėjų, tai tikrai.


Rekomenduojame

Verta prisiminti. Partizanas Jonas Gediminas Rudis-Rickus 1947 m. vasario 16-ąją: „Vėl žaliuos, klestės gyvenimas“

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.