Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas, Kultūros, kalbos, istorijos politika

Atidarytas muziejus „Homo sovieticus“

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 21 d. 21:26

27     

    

Atidarytas muziejus „Homo sovieticus“

Šiandien Tuskulėnų dvaro rūmuose buvo atidarytas naujas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro muziejus „Projektas – Homo sovieticus“. Ekspozicijos tikslas – atskleisti sovietinio totalitarinio režimo pastangas ir priemones kurti naują socialinę, kultūrinę ir politinę aplinką ir jos produktą – sovietinį pilietį.

Atidaryme kalbėjo LGGRTC gen. direktorius dr. Arūnas Bubnys, Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos pirmininkė Paulė Kuzmickienė, Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Kovo 11-osios akto signataras Vytautas Landsbergis, politinis kalinys, kardinolas Sigitas Tamkevičius, Radvilų rūmų dailės muziejaus vedėjas, vienas iš ekspozicijos „Homo sovieticus“ kūrėjų Remigijus Černius ir muziejaus „Projektas – Homo sovieticus“ kūrėja ir vedėja Dovilė Lauraitienė.

Kaip sakė LGGRTC gen. direktorius A. Bubnys, „simboliška, kad šis muziejus yra Tuskulėnų parke, toje erdvėje, kur okupantai slapčia užkasinėjo pirmais okupacijos metais KGB kalėjime sušaudytas savo aukas. Taip pat simboliška, kad ekspozicija yra įrengta buvusiame dvare ir taip atspindi to laikmečio esmę – tikruosius namų šeimininkus sovietai išvarydavo iš namų ir juos naikino, trėmė, o jų būstuose ir žemėse prievarta kūrė savo fantasmagorišką pasaulį, kuriame išvarytų, sunaikintų šeimininkų vaikai turėjos virsti nemąstančiais robotais, pamiršusiais savo tikrąją istoriją, Tėvynę, papročius. Buvo kuriama sovietinė laboratorija, kur įvairiais prievartiniais būdais – tiek fiziniais, tiek moraliniais – buvo stengiamasi išugdyti naują žmonių rūšį – homo sovieticus: spaliukus, pionierius, komjaunuolius, komunistus ir kitus besąlygiškai paklusnius sovietinius piliečius. Šį istorinį dvilypumą sėkmingai pavyko pavaizduoti ekspozicijos kūrėjams, nes pakėlus galvą už komunistinės laboratorijos lubų matosi buvusio pasaulio – dvaro – fragmentai.“

Muziejaus direktorė Dovilė Lauraitienė, dėkodama visiems, prisidėjusiems prie naujo muziejaus atsiradimo, pabrėžė, kad dabartinė ekspozicija nėra baigtinė, ji bus nuolat atnaujinama žmonių dovanojamais eksponatais ir pakvietė visus, turinčius sovietinių reliktų, prisidėti prie tolesnio muziejaus kūrimo.

Šiuo metu muziejuje demonstruojami 200 eksponatų, ekskursijas lydi gidas (vienos ekskursijos trukmė apie 1,5 val.), pavieniams lankytojams yra parengtas išmanusis gidas, kuriuo naudojantis galima išklausyti eksponatų aprašus, taip pat išgirsti su jais susijusių sovietmečio anekdotų ar teatralizuotų pasakojimų.

Kiekvienoje iš penkų salių yra interaktyvi erdvė (terminalas), kur lankytojai gali peržiūrėti sovietinės propagandos ir melo demaskavimo vaizdo siužetus, nuotraukų galeriją, viktoriną ir sovietiniu laikmečiu naudoto žodyno paaiškinimą.

Žaidimus mėgstantiems lankytojams prie atskiro kompiuterio galima išmėginti savo atvaizdą perkelti į sovietinius plakatus ar kronikas arba atsidurti baudžiamuose režimo gniaužtuose, pasidaryti šias nuotraukas ir atsisiųsti jas prisiminimui apie apsilankymą muziejuje.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro informacija

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2021-09-23 11:15

Tokie prasalaiciai deka lietuviu pasileidimo kazkaip isvenge uztarnauto finalo 1991 - pakabinimo ant raudonos veliavos susuktos i virve.

Dzeikas       2021-09-23 11:10

Diede’ui:
Kai matau anonima bandanti isvemti kazka “zinau,bet nesakysiu.Atspekite” - mano ranka iesko sverto nuleist vandeniui.

Diede,       2021-09-23 9:11

neieškok durnių tarp mūsų, o parašyk čia, kas tokie pasauliui suvairavo Sovietiją ir dabartinę Kiniją arba Karūnos konspiraciją ir agresiją? Jei neatsakysi sąžiningai, o pradėsi meluoti ir išsisukinėti, slėpsi priežastis - tai toks pats ir žmogus.

Diedas       2021-09-23 7:52

Visi houmo sovietikai serga ta pači smegenų liga.
Jie savo fantazijose tolsta vis tolyn ir tolyn nuo realybės
Pasaką apie gerą žigulį girdėjau daug sykių.
Bet Prašalietis iškovojo dar vieną pergalę nusišnekėjimų fronte, pasekė pasaką apie gerą žigulinį alų.

stasys       2021-09-23 7:02

Tema pasuko į šoną . Dėka tu dvieju ‘niurzglu’ norų ‘homo sovietikus’muziejaus biudžetas aiškiai per mazas ..bijau ir litexpo tokio didžio patalpu neturi visu ju noru sutalpinti . Aš tai siūlau kompromisą ..traukti pirštais .Kieno pirštai pasirodys stipresni tas ir bus vertas atskiro kampo tame V.Lanzbergio pasaulyje .
p.s. Jules , dėl dezinformacijos besiliejančios iš to centro su Jumis sutinku , o va ‘prasčiokas’ jau senai tapo ne socialiniu reiškiniu o gyvenimo būdų kurį renkasi pats žmogus .

Prašalietis       2021-09-22 19:09

Diedas     2021-09-22 9:32
Ei, prašalieti.
Taigi, “jeigu nori būti teisingas” tai palygink Lietuvą su pasauliu” ne Sovietniais laikais, bet ir šiandiena, kaip ir palygink paprastų Lietuvos žmonių atlyginimus, kokią dalį jie savo atlyginimo vidutiniškai išleisdavo maistui, būstui ir būtiniausiom prekėms ir t.t. Nepasakok apie gorbačiovinės perestroijkos pagimdytų liumpenų pasidždžiavimais išgerto importinio alaus skarbonkėmis ar besididžiuojančių išgerto kontrabanda atvežto importinio tecninio spirito Roial buteliais. Iki Gorbačiovinės perestroijkos pagal Gostus pagamintas alus “Žigulinis”, galėjo “konkuruoti” nebent su importiniu čekišku “pilzeno” alumi. Tuometinio “Baltijos” alaus lyginti su komerciniu importiniu aliniu “myžalu"net liežuvis nesiverčia. “Turtingiausių valstybių  keturiasdešimtuke” įsitaisęs, lansberginiame durnių laive iki absurdo “supatriotėjęs” bičiuli, pademonstruok savo pajamas ir kiek iš jų skiri kelionėms kruiziniais laivais po pasaulį. Apie daugelio lietuvių sezonines ” pramogines keliones” savais padėvėtais automobiliais į Europą ar JAV “užsikalti bapkių” pramitimui, nenorėdami sukompromituoti vienos iš 40 turtingų šalių, nutylėsime.. Tad kiekvienu atveju drąsiai rėžk visiems į akis praturtėjusios iki 40 lygio šiandienius išsivaikščiojančio lansberginio durnių laivo pirmavimus Europoje ir pasaulyje…

Žinot,        2021-09-22 18:44

Šiandien reiktų Karūnos konspiracijos ir agresijos muziejaus.

tiesa apie homo sovietikus       2021-09-22 14:30

Homo sovietikus dirba valdžioje, įslaptinus 75 metams bendradarbiavimą su KGB, ir griauna paminklus, kurie jau nieko nebedaro, o tik stovi.

ah.ą       2021-09-22 13:14

manau kad muziejus neišbaigtas, trūksta “karūnos” “idioti lansbergieticus” eksponatų.

amam       2021-09-22 12:00

Kazkoks nykus totalus absurdas,nesinori net kalbet.Stasys ir tas i tema beveik pataike.Ehehe..

tai       2021-09-22 11:58

Dabar Lietuvos valdžioje pati konststencija tarybinio prieauglio, o geriausias jo ugdytojas – atidaryme veblenęs kuprotas marksistinės estetikos profesorius

Eksperte,       2021-09-22 10:39

žinai, taip gali nutikti, be jokios abejonės per Pasaulinę kovidistų revoliuciją. Tai labai rimta ir ženklas, kad ateity bus naudojami biologiniai-virusiniai ginklai, siekiant Auksinio milijardo, apie kurį svajota jau labai seniai.

Standartinis       2021-09-22 10:23

Homo Sovieticus - tai Žalimas, kurį išugdė buvę okupacinio režimo aktyvūs kolaborantai. Sovietijos fundamentų grandai Kapsukėje.

Ekspertas       2021-09-22 10:20

Dabar žymiau aktualiau gyvai stebėti kaip pasauliniu mąstu gaminamas homo-koronafašistus. Jie tiki moksliniu koronafašizmu, kaukėmis, skiepais ir pišpasiais. Jie pateisina bet kokius ribojimus ir teisių pažeidimus, kadangi VIRUSAS YRA. Visi, kurie tam nepritaria yra priešai, kol kas dar nešaudomi, bet jau darbą galima iš jų atimti. Pavykus atlikti perkrovimą, pagal koronafašistinį modelį, Hitleris, Stalinas ir Mao Dzedunas į istoriją įeis, kaip paskutiniai demokratai.

Diedas       2021-09-22 9:32

Ei, prašalieti.
Vėl tu užsiimi tūpais palyginimais.
Nu visai kaip žurnaliūgos.
Randa Lietuvoje kokio nors varguolio išvietę, nufilmuoja ir triūbyja va žiūtėkit kokia jūsų Lietuva, va pasigrožėkit, kokie jūs lietuviai.
Jeigu nori būt teisingas, tai palygink Lietuvą su Europa ir Pasauliu sovietiniais laikais.
Kaip tada prieš kitus atrodė.
A?
Kai subinę laikraščiu valėm ir tuščią skarbonke nuo importinio alaus prieš kaimynus didžiavomės.
Dabar esam turtingiausių valstybių 40 tuke. Ir pavažinėjus po Pasaulį ir palyginus su kitais, tas tikrai ryškiai matosi.
O tada?
Uždarytas buvsi ir propaganda mitai.

LTSR nusipelnes mokitojas       2021-09-22 9:21

Taip vadiname “muziejuja” viskas lanzberginis melas.
Teisibe tokia:
Visi visko turejo visiem visko uzteko visi buvo laimingi.
As turejau:
2 namus po 300 kvadratu
1 juoda volga
3 zigulius astuntukus
1 zigulis devintukas su kasetiniu mageliu.
2 meiluzes po 16 (sesiolika) metu.
Priedo kambari proletaru benrike ir matarauka Riga 13
Bet ejo per respublika landzbergis su kuvalda kolukius greudamas, namus sugriove, masinas sudegino, meiluzes isveze i savo pili.
Liko tik kambaris bendrike uzkrautas butelkom is po vodkes ir sugadinta matarauka Riga 13
Reikalaujam referendumo su klausimu apie uzgropto liaudies turto grazinimu.

Prašalietis       2021-09-22 9:11

Kad geriau atskleisti „Homo sovieticus“ ekspozicijos pristatomus buvusius “baisumus”,greta parodoje reiktų visiems pailiustruoti šiandieninio išsivaikščiojančio lansberginiuo durnių laivo per 30 “nepriklausomybė ir laisvės” šiandieniniame eurosojūze “tautinių runkelių, kurdupelių, šunaujos, vakserių ir t.t.pasiekimus” Europoje ir pasaulyje. Būtų labai įdomu palyginti…

senai jau veikia       2021-09-22 9:09

visose biudžetinėse organizacijose
o ypač teisingumo sistemoje.
O daugiausia homo sovieticus žmogėnų tai TM, VRM, GP.
aišku, nepralenkti - tai antstolių kontoros.

aga       2021-09-22 8:42

Abu landsbirbius ten padeti reikia. Tipiniai sovietizmo eksponatai.

kazys       2021-09-22 8:05

tokį muziejų labai greitai ir paprastai galima būtu pavadinti HOMOKONSERVATNIKUS PIŠus ,tereikia pakeisti portretus ir pasenusias komunikacijos priemones, ideologija taigi vienas prie vieno.

Stasiuk,       2021-09-22 7:54

o už ką tie moksliniai laipsniai suteikiami? Už dezinformacijos propagandą? Norėtume aiškumo ir iš Jūsų pusės. Juk visuotinai žinoma, kad dezinformacijos pagalba valdoma prastuomenė ir kitaip būti negali. Kas būtų, jei ir prasčiokai sužinotų Tiesą? Kaip juos būtų galima tada valdyti ir engti - išnaudoti ir zombinti? Pasiieškok Bušo vyresniojo atsakymą Sarai, kas būtų, jei mužikai sužinotų Tiesą? Pagarbiai, - Jules.

Jules       2021-09-22 7:49

O kada atidarysite “Homo neosovieticus” muziejų? Neosovietikų dominavimo muziejų.

Šaunu       2021-09-22 7:44

Na kaip be didžiausio homo sovietikus eksponato ožio galėjo apsieiti.

Dzeikas       2021-09-22 7:43

Dedulen geriau pakvieskite i Sovietinio totalitarinio rezimo nusikaltimu muzieju, ekspozicijos “stukaciai” atidaryma.
O siaip jeigu zurnalistas teisingai parase muziejaus veiklos pobudi tai antrinis pabezdejimas i vandeni tikintis pirmojo efekto.Jo nebus. Visi tik nosis surauks akcentuodami kvapa, o ne “originaluma”.
Homo sovieticus muziejus turetu pasakoti ne apie totalitarines valstybes savo gyventoju(pilieciu ten nelaikoma) ideologini apdorojima, - yra kam apie tai papasakoti, -o zmogu ir jo psichotipa tokios valstybes kuriama.
Tauta gautu pasiziureti i veidrodi.

stasys       2021-09-22 7:19

Nu matai kokie šaunuoliai ? Atidarė homo sovieticus muzieju , o P.Cvirka vis dar savo a. stovi .Arūnas Bubnys galėtu pakomentuoti kiek lėšu ten buvo investuota ? Ar LGGRTC kompetetingoms darbuotojoms jau algu didžiai pasiekė jų moksliniams laipsniams prideramus skaičius? Taip kaip nelankiau to muziejaus spėlioju matyt jame sudėta viskas ko pasiekė tas centras per tuos dešimtmečius dirbdamas ? Reikėjo įdėti video atidarymo ,..na netikiu jog jo neimanoma buvo gauti .. tikrai filmavo esu tikras . Lieku skeptiškas ir piktas .

del globalis       2021-09-22 6:00

“globalis” dabar atidarytas, kol kas kai kam dar be bilietų

Raimundas       2021-09-22 5:24

Norėčiau, kad kada nors būtų įsteigtas muziejus “ Homo globalis”…..

Rekomenduojame

Ignas Vėgėlė. Kai aliejaus žinios tampa niekam neįdomios, tenka atidirbti propagandai

Tikrieji neapykantos kurstytojai – LRT nori atverti pragarą?

Moterimi persirenginėjęs Airijos kunigas nutraukė savo tarnystę: nesulaukė palaikymo iš vyskupo

Europos Komisija atsisako skelbti Ursulos von der Leyen ir Pfizer korporacijos vadovo susirašinėjimo žinutes

Edvardas Čiuldė. Dar kartą apie Vilniaus universitetą: universiteto dvasios atstatyti jau nepavyks niekados niekam

Vytautas Sinica. Valdžia su visuomenės dauguma ir toliau renkasi gyventi karo sąlygomis

Dominykas Vanhara. Ar Šimonytės vyriausybė vis dar turi pasitikėjimą Seime?

Leonas Milčius. Išduoti Sąjūdžio pažadai ir vertybės, pažeminta lietuvių valstybinė kalba

Daiva Tamošaitytė. Dvi Lietuvos: kas daugiau?

Bažnyčios krizės grimasos: Čikagos kardinolas vadovavo pagoniškai ceremonijai

Anglija panaikina visus COVID pasus, reikalavimus dėvėti kaukes, darbo apribojimus

Vytautas Radžvilas. Žvelgiant į seną nuotrauką

Albertas Žostautas. Jie sulaužė Lietuvos Konstituciją ir išdavė

Vytautas Radžvilas. Prisikėlė jedinstvo ir LKP, pasidalijusi į skirtingų pasivadinimų atskiras partijas

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Klausimai ir atsakymai

Nacionalinis susivienijimas dėl galimos korupcijos Vilniaus savivaldybėje kreipėsi į STT

Lenkija: kritikuoti Kiniją vien tam, kad įtiktume Amerikai nėra mūsų interesas

Vytautas Sinica. „Valdantieji meluoja, kad dėl asmenvardžių nepažeidžia Konstitucijos“

Vakcinacijos pasais pasipiktinę bulgarai šturmavo parlamentą

Edvardas Čiuldė. Ar jau atėjo laikas atsidalinti Lietuvą?

Naujoje „Trys riešutėliai Pelenei“ versijoje – homoseksualios scenos

Vlogerių veikla be priežiūros tuoj taps praeitimi

LRT laidą prodiusuoja Edmundas Jakilaitis, o jo žmona – premjerės patarėja, veda Rasa Tapinienė

Europarlamentaras Stasys Jakeliūnas ir teisininkas doc. Vaidotas Vaičaitis. Europos komisijos įsipareigojimai bendrovei „Pfizer“

Laima Kalėdienė. Lyg įstatymas būtų priimamas ne Lietuvos, o Lenkijos Seime

Vytautas Radžvilas. Ne, – krepšinis vis dėlto nevienija

Amerikiečiai nepasitiki žiniasklaidos informacija apie Covid-19

Vidas Rachlevičius. Ponios ir ponai, ar ne laikas prilaikyti arklius?

Regina Statkuvienė. Blogio veidas

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Dvi minios, dvi Lietuvos, dvi baimės ir du tikėjimai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.