Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: Vykstant tyrimams dėl pažeidimų, energetikai tyliai skolinasi milijonines sumas

Tiesos.lt redakcija   2014 m. lapkričio 10 d. 23:46

7     

    

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: Vykstant tyrimams dėl pažeidimų, energetikai tyliai skolinasi milijonines sumas

Išnagrinėjęs Lietuvos Respublikos bei Rudaminos bendruomenės paaiškinimus byloje dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties statybų, Berno konvencijos biuras bylą pripažino galima ir perdavė ją šios konvencijos nuolatiniam komitetui, Strasbūre susirinksiančiam š.m. gruodžio mėnesį. Tai pirmas kartas, kai Lietuva pateko į tokį nuodugnų tarptautinį tyrimą dėl neigiamo poveikio gamtai. Tuo tarpu sunkiųjų energetikos projektų statyba suinteresuotos struktūros, nesulaukusios Europos Sąjungos finansinės paramos, tyliai kreipėsi 65 mln. eurų paskolos į Europos investicijų banką.

Šių metų pavasarį, Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos konvencijos (dar vadinamos Berno konvencija) atsakingos institucijos Lietuvai rekomendavo sustabdyti 400 kV elektros energijos perdavimo oro linijos tiesimo per gamtiškai vertingas vietoves darbus ir atlikti nešališką saugomų rūšių tyrimą. Taip jos reagavo į Lazdijų rajono Rudaminos miestelio bendruomenės surinktą informaciją apie galimus pažeidimus vertinant projekto poveikį aplinkai ir valdžios institucijų bandymus nuslėpti informaciją apie biologinę įvairovę. Tačiau Lietuvos valdžiai numojus ranka į gamtos apsaugos bei diplomatijos plonybes ir darbus masiškai pradėjus vykdyti gyvūnijos veisimosi bei migracijos metu, konvencijos biuras perkėlė bylos nagrinėjimą į kitą lygmenį.

Paviešintame konvencijos biuro sprendime, atsiųstame ir Aplinkos ministerijai, reiškiamas susirūpinimas dėl projekto darbų skubos ir jų galimo poveikio konvencijos saugomoms rūšims. Lietuvos Respublikos atsakingos institucijos yra kviečiamos pateikti paaiškinimus konvencijos nuolatinio komiteto posėdyje, kuris taip pat spręs ir dėl Lenkijos Respublikos įtraukimo į šią bylą. Konvencijos struktūros taip pat kreipiasi į Europos Sąjungą dėl duomenų apie elektros jungties finansavimą ir aplinkosauginius vertinimus.

Pasak Rudaminos bendruomenės atstovo dr. Ramūno Valioko, šios bylos tyrimas pademonstravo apgailėtiną valdžios institucijų atsakingumą. Pavyzdžiui, statybos ekologinė priežiūra pradėta tik po to, kai Lazdijų rajone buvo iškirsti miškai jų vietoje iškilsiantiems keliasdešimt metrų aukščio elektros linijos bokštams. Šios priežiūros vykdymui rangovo pasitelktą viešąją įstaigą, nepaisant akivaizdaus interesų konflikto, Aplinkos ministerija Berno konvencijos struktūroms bandė pristatyti kaip nešališko tyrimo organizatorių. Be to, aplinkos viceministras savo paaiškinimuose konvencijai gynėsi, kad ginčijamoje gamtiškai vertingoje pasienio teritorijoje Lietuva daugiau sunkiųjų infrastruktūros projektų neplėtos. Tačiau netrukus tapo viešai žinoma, kad ten pat projektuojamas ir į Lenkiją vesiantis dujotiekis.

Rudaminos bendruomenės pirmininkė Rūta Cimakauskienė pastebi, kad nors neskaidrūs sprendimai šį projektą lydi nuo pat pradžių, bendruomenei nemalonu, kad painiodamiesi savo mele valdininkai ir verslininkai Lietuvą dabar žemina jau tarptautinėje akivaizdoje. Kol vyksta tyrimai dėl galimų Berno ir Orhuso konvencijų pažeidimų, rudaminiečiai toliau sulaukia įvairių bandymų jų pasipriešinimą palaužti. Pavyzdžiui, Varšuvoje registruota bendrovė LitPol Link iš bendruomenės siekia išsireikalauti tūkstantines išlaidas už tuometinio direktoriaus Jaroslavo Neverovičiaus automobilio nuomą ir kelionės išlaidas vykstant į teismo posėdžius Kaune. Tuo pačiu metu energetikų įmonės dosniai remia Lazdijų rajono šventes ir bando pasiekti, kad pagal elektros tilto statytojų, o ne pačių parapijiečių norus iš naujo būtų perstatyti Rudaminos miestelio bažnyčios bokštai. Pirmininkė piktinasi, kad tokios intrigos prieš savo piliečius finansuojamos mokesčių mokėtojų lėšomis.

Europos Sąjungai neskubant Lietuvoje vykdomiems elektros linijos statybos darbams suteikti finansinės paramos (nors ja jau džiaugiasi Lenkija), bendrovė LITGRID vieną po kito teikia prašymus paskoloms gauti iš bankų. Rugsėjo mėnesį pasigyrę Šiaurės investicijų banko dešimčiai metų suteikta 50 milijonų eurų paskola, spalio pradžioje energetikai tyliai pateikė paraišką dėl dar 65 milijonų eurų pasiskolinimo iš Europos investicijų banko.

* * *

Daugiau apie Rudaminos bendruomenės kovą su valdžios ir verslo struktūrų nedemokratiniais veiksmais skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Asociacija „Rudaminos bendruomenė“: prezidentės pasidžiaugimas „gražiu“ energetikų ir bendruomenės „susikalbėjimu“ neturi pagrindo

Byla dėl Lietuvos–Lenkijos elektros energijos jungties – Aarhuso konvencijos Atitikties komitete

 

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

pensininkui       2014-11-15 9:49

Nereikia kišti tos savo Rusijos- yra 10 km trumpesnis kelias, kur jau pastatyti ir statomi geležinkeliai, elektros stulpai. Apie tai N kartų prirašyta, pasidomėkit prieš komentuodami. O gerais žmonėmis galėtų pabūti Grybę pastačiusi grupuotė, Kubilius, Sekmokas, pusbroliai Škiudai, Sweco, Žilinskis, LAWIN ir kt. kurie dalyvavo šitame reikale- pasiūlykit jiems pasidalinti savo gerumu.

pensininkas       2014-11-14 20:55

Tai gal prašyti Rusijos, kad leistų tiesti per Karaliaučiaus sritį, o visi dzūkus giria , kad labai geri žmonės.

Kur žiūri prezidentė       2014-11-11 14:36

didžioji kovotoja su korupcija? Ar ji tik renka otkatus kitam milijonui?

Beta       2014-11-11 10:40

Girdėjau kažkuris konservas (berods K. Masiulis) per tv laidą leido Lietuvos žmonėms suprasti, kad Asociacija „Rudaminos bendruomenė“ dirba Kremliui.
- Baisus čia dalykas jei ir išnyks kažkokie ten vėžliai, pareiškė ponas. Va taip va! Nuo šiol konservatoriai sprendžia kokioms gyvūnijos rūšims galima Lietuvoje gyventi, o kurioms ne. Ir nebandykite priešintis, nes būsite apšaukti nepriklausomybės (kol kas tik energetinės) priešais. wink

ruta       2014-11-11 10:11

Lietuvos politiku VISI sprendimai , tai kaip prikomunizdint dar pinigu , todel ir vyksta statybu , projektu, gigantomanija , nes lengviau vogti ten , kur funkcionuoja dideles liesos .Kad ir ‘Shevron’ atveju , politikams visiskai dzin ir i pilieciu nuomone ir i poveiki gamtai , svarbu otkatai , o Lietuvoje be otkatu niekas nevyksta. Milijardai dingsta , kaip i smeli ,o emigracija -ne .Socialine atskirtis dideja , gimstamumas mazeja , korupcija klesti .Kas sumoka uz patupdytus i sugalvotus etatus politinius vagis ir luzerius? ‘Regitra’ ,  ‘Lietuvos gelezinkeliai’ ir dar eibe siltu vietu ministerijose , Seime , prezedenturoje ..., tik jus durneliai mokekyte mokescius , o mes jau rasime kur juos issvaistyti ..

Tadas       2014-11-11 10:11

Gal ta linija 400kv,o ne 400kw.

o ka sakon MT pirmininkas ir       2014-11-11 0:33

dabar Europai patarinesiantis Maazuronis? Kur ju atsakomybe?!


Rekomenduojame

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Linas V. Medelis. Skaudės, bet privalome eiti

Robertas Grigas. Kas yra tikrasis „seksizmas“ politikoje

„Nu… nu… tai prieš šimtą metų gal net tokių klausimų nebūtų uždavę“

Ramūnas Karbauskis. Neleisime, kad su mumis būtų elgiamasi kaip su „šunauja“

Karolis Venckus. Apie cenzūrą LRT

Andrius Švarplys. Visuomeninis transliuotojas neatstovauja nei Lietuvos konstitucinėms vertybėms, nei piliečiams

Vidas Rachlevičius. Visiškai nesvarbu, kas bus kultūros ministras, nes tai NIEKO nekeičia ir nekeis

Zigmas Tamakauskas. Žmogus, Lietuvai atidavęs savo sielą ir širdį...

Audriaus Bačiulio pastebėjimas: konservatoriai nutarė pradėti atvirą karą su Prezidentūra

Joana Noreikaitė ir Vincas Kubilius. Šimtoji „Tie-SOS!“ akcija

Jei dar negirdėjote. Vytautas Bakas klausė. „Gabrieliau, Ingrida: kas Jums yra aukšta politinės kultūros ir etikos kartelė?“

Andrius Švarplys. Facebookas ir Twitteris bendradarbiauja su Vietnamo, Turkijos, Rusijos ir Kinijos režimais

Andrius Švarplys. Čia tas pats, kas mokinių parlamentui suteikti tikrojo parlamento statusą

Algimantas Rusteika. Jie niekada nesikauna iki paskutinio šovinio

Papunkčiui su Vytautu Sinica. Naujosios koalicijos susitarimas: ko tikėtis?

Nacionalinis susivienijimas: pareiškimas dėl solidarumo su Lenkijos valdžia

Robertas Grigas. Atmintinė lenkų „abortų teisių“ gynėjoms

Vytautas Radžvilas. Konvergencijos svajonė ir tikrovė

Audrius Bačiulis. Tikriausiai vienas labiausiai viešumoje nematomų Lietuvos ministrų

Algimantas Rusteika. Tegyvuoja Didžiosios Tolerancijos Revoliucijos metinės!

Andrius Švarplys. Žinios iš paralelinės visatos

Ramūnas Trimakas. Totalitarizmas grąžinamas septinmyliais žingsniais

Algimantas Rusteika. Apie bukumą ir lavonus

Raimondas Navickas. Nusprendžiau pats pasižiūrėti, ko tie respublikonai nerimsta

Andrius Švarplys. Pagaliau Facebookas bus paduotas į teismą dėl cenzūros

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.