Kultūros, kalbos, istorijos politika

Asmenvardžiams pasuose nevalstybine kalba pritaria kas ketvirtas gyventojas

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 6 d. 17:48

12     

    

Asmenvardžiams pasuose nevalstybine kalba pritaria kas ketvirtas gyventojas

Nuo gegužės 1 dienos Lietuvoje įsigaliojo sausio mėnesį priimtos pataisos, leidžiančios Lietuvos Respublikos piliečiams savo vardus ir pavardes asmens dokumentuose vietoje valstybinės kalbos rašyti kita pasirinkta kalba lotyniško pagrindo rašmenimis.

Jau po pataisų priėmimo visuomenės apklausų ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta visuomenės apklausa parodė, kad naujajai tvarkai pritarė vos ketvirtis apklausų šalies piliečių. Vasario 3–8 dienomis Valstybingumo studijų centro užsakymu atlikta apklausa, kurioje klausta, ar gyventojai pritaria tam, kad Lietuvos piliečių vardai ir pavardės pasuose būtų rašomi kita (nevalstybine) kalba vietoje valstybinės (lietuvių) kalbos.

Tam pritarė 26,7 procento, nepritarė – 55,1 procento, negalėjo atsakyti 18,2 procento respondentų.

Tos pačios tendencijos matyti visose pajamų, išsilavinimo ir amžiaus grupėse, gyvenamosiose vietovėse: visose jose nepritariančiųjų naujajai tvarkai yra dviženkliu procentu daugiau nei ją palaikančiųjų.

Pastebėtina, kad net Vilniuje, kur beveik pusė gyventojų yra ne lietuvių tautybės, įrašus pasuose nevalstybine kalba palaikė 26,5 procentai, nepalaikė – 45 procentai respondentų.

„Vilmorus“ taip pat klausė, ar gyventojai pritarė, kad viešieji užrašai (gatvių, gyvenviečių pavadinimai) kitakalbių gausiai gyvenamose vietovėse būtų rašomi nevalstybine kalba vietoje valstybinės lietuvių kalbos.

Tokiam pakeitimui pritartų 16,3 procento, o nepritartų 67,3 procento respondentų. 16,4 procentų teigė nežinantys arba į klausimą neatsakė.

„Prieš kiek daugiau nei dešimtmetį į Lietuvos politinę darbotvarkę asmenvardžių rašymo pasuose ir vietovardžių rašymo nevalstybine kalba vietoje valstybinės klausimus atnešė Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Nuo tada šiuos klausimus perėmė ir pradėjo kelti didžiausios nacionalinės partijos – iš pradžių LSDP, o galiausiai ir TS-LKD.

Būtent jų ir liberalų balsais 2022 metų pradžioje įteisinti paso įrašai nevalstybine kalba vietoje valstybinės. Dėl tokio sprendimo atitikimo Konstitucijai įvertinimo kreiptasi į Konstitucinį Teismą, o lenkakalbiai politikai iš karto pareiškė, kad pakeitimai nepakankami ir nesprendžia Lietuvos lenkų problemų.

Tam esą būtinas ir diakritinių ženklų, kaip perbraukta „L“ ir kiti, įteisinimas.

TS-LKD atstovai, įskaitant premjerę I. Šimonytę, neatmetė tokios galimybės ateityje.

Toliau keliamas lieka ir vietovardžių – gatvių ir gyvenviečių – pavadinimo rašymo klausimas. Nors dažniausiai teigiamas noras rašyti kita kalba greta valstybinės, faktiškai ypač Pietryčių Lietuvoje nuolatos susiduriama su tuo, kad lenkiški užrašai tiesiog pakeičia lietuviškus.

Reikšminga tai, kad nei asmenvardžių, nei vietovardžių klausimu niekada nebuvo tiriama visuomenės nuomonė, viešumoje nebuvo pasirodę jokie apklausų rezultatai. „Vilmorus“ atliktas tyrimas pagaliau suteikia tokią galimybę“, – situaciją komentavo politologas, VU doktorantas Vytautas Sinica.

Gyventojų apklausą įmonė „Vilmorus“ vykdė 2022 vasario 3–8 dienomis. Tyrimo metu telefonu buvo apklausti 1005 respondentai. Galima tyrimo paklaida – 3,1 procento.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vikipedija       2022-05-8 21:25

Tiesos redakcija:,,net Vilniuje, kur beveik pusė gyventojų yra ne lietuvių tautybės”

2012 m. Vilniuje gyveno 63,2 % lietuvių ir 16,5 % lenkų (sulenkėjusių lietuvių) - iš viso 80 %.

https://lt.wikipedia.org/wiki/Vilnius

taip, teisinga aritmetika       2022-05-7 14:37

10 proc. rusų
15 proc. kolaborantų: komunistų, kgbistų, “dirbančių” valstybinėse ypač teisėsaygoje
——-
kadangi jie valdantys ir dominuojantys - kitų nuomuonė yra homofobiška, violetinė, katalikiška, patriotiška-idiotiška ir t.t. - būtina tą 75 proc. atmesti ir likviduoti.
——
VOT !!!

 

Dzekuti       2022-05-7 12:48

„kas pasikesins i JAV.“
I JAV kesinasi visokie ANTIFA, BLM ir liberalkoniagos…
Kodėl niekas jiems iš „pasirenge gerkle savais dantimis perkasti bet kam,kas pasikesins i JAV“ nekanda!
Ar tu bent lietuvišką tekstą įkerti.

Dzeikas       2022-05-7 12:40

TO 10:11ui:
Gerai cia pasakei - “matome”.
Patikslink, matei ar tau pasake, kad mate?
Kiek as MACIAU, kipieza kelia ne immigrantai, o prodzektu(kartoju - PRODZEKTU, o ne dirbantys ar verslaujantys) negrai ir prijauciantys jiems hipiai ar ju nudienos isperos is baltuju tarpo.

To 10:11       2022-05-7 12:35

„Rezultatas: 80-90% atvykeliu net brandziame amziuj atvyke pasirenge gerkle savais dantimis perkasti bet kam,kas pasikesins i JAV.“
Jau matome kaip jie kanda visokiems ANTIFA, BLM ir liberalkoniagom…

Šlovė našim       2022-05-7 12:06

JAV apmokė 200 ukrainiečių karių, kaip naudotis JAV haubicomis 155 mmm M777, lyg 200 karių kažką reikš ☺☺☺☺ kai rusai jau permalė 30 tūkstančių nacių vien gruz200, o kiek dungusių be žinios, kiek gruz300 (sužeistų). Vienas JAV karys papuolęs į rusų ligoninę sako, kad nori grįžti atgal, matyt, kad nesusigaudo, kas jį priglaudė. Akių nebeturi, nemato, bet galvoje dar košė, kad vėl nori kariauti. Rusai gydo, matina, tiek ukrainiečių belaivius, tiek tuos samdinius. Humaniški. Mums žinoma to nerodys, aš visą tą matau per telegramą ir Ru TV, kai DNS pasikeičiau. Ir tu gali, jei nori žinoti TIESĄ. EUROPA vėl deda sankcijas, bent jau labai nori, tik ant dujų neuždėjo nes nėra kuom pakeisti rusų dujas, o ant naftos irgi. Dabar lenkai perka vokiečių dujas ir italų naftą, kurią rusai tiekia, bet sako, kad čia itališka, vokiška. Toks d e b i l i n i m a s. Europai nėra šansų nei gauti, nei pakeisti rusų resursų. Kaip ir mums. Viskas kas vyksta bandant tą atlikti, tai kainų augimas. Ir iš to kainų pikų pelnosi kas? Mūsų konservatorių valdžiukė ir su jais susiję verslai. Jie tyčia melžia mus. Tyčia. Tikri niekšai ir banditai.

Mickėyus Mouseas       2022-05-7 10:57

DZeikui
Lietuviškai Čainataunas rašosi “ChinatOwnas”. Ne ChinatAwnas.

Dzeikas       2022-05-7 10:11

Durneliai, mokinkites is JAV, kaip padaryti zmones salies kur jie gyvena patriotais:
Stai Niujorko Chinatownas: visur gatviu pavadinimai kur kinieciu dauguma 2 kalbomis: angliskai ir kinietiskai hieroglifais.Konfucijaus aikste beje Chinatawno centre.
Rezultatas: 80-90% atvykeliu net brandziame amziuj atvyke pasirenge gerkle savais dantimis perkasti bet kam,kas pasikesins i JAV. Diskriminacija? Del kilmes - jokios. Reikalavimas vest rastvedyba anglu kalba, taciau kol jos neismokai viokeriopos informacijos TAVO kalba rasi apsciai.
Aisku,kalbine tolerancija(buityj, bet ne versle ir biurokratijoje) tik razinka ant torto. Realus pagrindas , kad po 5-10 metu atvykelis gali uzsidirbt automobiliui ir butui ar namui. Ir reikalavimai tai paciai anglu kalbai yra lankstus.Jeigu teisme sakykime tu prastai,su klaidomis kalbi angliskai, niekas neissidirbines kad veiksni ne vietoj (anglu k. sintakse labai svarbi)padejai.Perklaus jei ka ir neskubins.
Man susidaro ispudis,kat patriotai samoningai zlugdo Lietuva daugindami jos priesus. Pasiilgo matyt naujos okupacijos.Nes neokupuoti lietuviai niekam neidomus.

Dzeikas       2022-05-7 9:52

Mariau, je
igu tu kritinio proto zmogus , moki analizuoti ir patriotai tau neiskruso smegenu, tai tu laisvai atsakysi kodel patriotams drimba putos nuo nasru pamacius raide W.
Nezinantiems, bet ieskantiems atsakymo atsakau:
Patriotai, t.y. “patriotai” nes si kodla ir skystu ismatu surinkimas tik profanuoja zodi “patriotizmas”, kovoja su W ir yra inertiski socialinei neteisybei ir priespsudai Lietuvoje, todel kad tokie zmones daugumoje(naivuoliai pasitaiko) menkystos.Kodel as juos ir apibudinau skystais ekskrementais. Nes eziui aisku, jeigu tu kovosi uz realius dalykus,realiai itakojancius gyvenima Lietuvoje,piniginiu srautu paskyrstyma - gyvensi tu kaip Venckiene - sunkiai,bet neilgai.Ises ir sues.Patriotai sedes ausytes suglaude ir nuduos kad tas ju neliecia,nes cia ne apie W raide, kitas patriotas ziurek dar ir pades tave pjudyti.
O uz W raide gali kovoti iki pamelynavimo.Nieko tau iz tai negresia. Ar tu su W raide,ar tu be W raides - kaip buvai pedofilu “zertva” ,taip ir toliau liksi.
Ta W raides tariama problema lietuviu tautai kaip morka asiliukui tempianciam vezima panosyj pakabinta , tiesiasi jis prie tos morkos is paskutiniuju tempdamas vezima.Kol nugais.

Dieve, Dieve atleisk nežinančiam ką daro       2022-05-7 1:02

Štai prie ko privedė 30 metų be lietuviškos mokyklos ir be mokymo:
“Marius, blaivaus proto lietuvis 2022-05-6 21:23”
Vargšelis net nesupranta, ką jis čia ką tik pademonstravo.

Marius, blaivaus proto lietuvis       2022-05-6 21:23

Na ir dar sykį įsitikinau, kad kritinė masė lietuvių, net 55,1 proc. yra empatijos neturintys žmonės ir išvis neišmanėliai. Nėra tokio dalyko kaip asmenvardis “valstybine kalba”, asmenvardis visad yra originalus, toks kokį žmogui suteikė jo tėvai gimtąja kalba. Diskusija tegali būti tik ar yra galimybė rašyti dikaritinius ženklus. Tai vėl ne problema: dar nuo Windows 95 (su W!) laikų galima parašyti bet kokį diakritinį ženklą lotyniškoje abecėleje: ö õ ó ņ ń. Prilipdyti galūnės dokumentuose “-as”, “-is” žmonėms kurių gimtoji kalba nėra lietuvių kalba yra tyčiojimasis iš žmogaus. Patriotiniai durneliai, kol jūs kovojate dėl raidės W, lietuvių Lietuvoje mažėja, emigruoja, laisvos darbo vietos užimamos ukrainiečiais, lietuvaitė iš Anglijos parsiveža negriuką. Kvailiai, lietuvių tauta nyksta, o jūs kovojate dėl W raidės. Ko jos bijote, lietuvių kalboje jos nėra, ir mums, lietuviams, ji grėsmės nekelia, nes jos savo rašte nenaudojame. Ir neapsimeskite kad nemokėsite parašyti, ar nerasite klaviatūroje. Šlykštūs veidmainiai, ką nematote viešoje erdvėje užrašų: WC, Swedbank, Windows 10?

Stiklo valytuvas       2022-05-6 18:18

Ko norėti iš gojų neturinčių ir ne norinčių turėti kritinio-analitinio mąstymo.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.