Verta prisiminti: Arvydas Šliogeris. Sietuvos

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 19 d. 10:14

23     

    

Verta prisiminti: Arvydas Šliogeris. Sietuvos

2014 m. rugsėjo 12 d.

Rugsėjo 12-ąją lietuvių visuomenė tyliai paminėjo filosofo Arvydo Šliogerio 70-metį.

Tiesos.lt siūlo prisiminti 1992 metais publikuotą profesoriaus esė.

… galbūt paslaptingiausias dalykas šioje žemėje yra pastovumas ir tapatybė. Didžiausią nuostabą man visada keldavo tai, kad aš galiu sugrįžti į tą patį namą, kasdien pasimatyti su tuo pačiu medžiu, pažvelgti į tą pačią žvaigždę, išvysti tą pačią moterį ...

… taip mes susipažįstame su daiktais ir juos pamilstame. Taip į šį pasaulį ateina dar vienas nuostabus dalykas – meilė. Taip atsiranda meilės laukai. Taip mes atsiveriame būčiai ...

… netgi tai, ką mes vadiname kaita ir tapsmu, yra pastovu. Heraklitas klydo. Galima įbristi į tą pačią upę. Ne dukart, o daug sykių …

… upė teka ir mainosi, bet joje yra sietuvų. Tai skaidriausios ir giliausios upės vietos. Jose gyvena didelės ir kilnios žuvys. Sietuvų ramybė vis ta pati. Sietuvos nekinta …

… istorijos upė irgi turi sietuvų. Jei jų nebūtų, nebūtų ir istorijos. Istorija tikra savo nekintamumu. Savo sietuvų ramybe. Mes ieškome istorijos sietuvų ir nugrimztame į jų gelmę ir skaidrumą …

… ir retkarčiais mums pavyksta sietuvose išvysti kilnios žuvies šešėlį. Jos žvyno blyksnį. Grožio vaivorykštę. Tiesos ribuliavimą …

… dabar sietuvos nyksta. Jas užneša dumblas. Jų vanduo drumsčiasi. Miršta kilnios žuvys …

… bet mumyse nemiršta sietuvų ilgesys …

… ir mes nuolat sugrįžtame prie būties sietuvų …


Publikuojama iš knygos: Arvydas Šliogeris, Sietuvos. Eseistikos rinktinė, Vilnius: Mintis, 1992, p. 5–6.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Sietuvas sudrapalino       2019-12-19 15:16

AMBalo prichvatizatoriai, 2K(Kirkilas-Kubilius), žalieji kolchoznikai ir dvigubų standartų maniakai. Pristatė verslinykai elektrinių ir pakeitė gamtovaizdį, upių pakrantes, vagas - vandenį pagadino. Drumzlinu kartu su politikos bebrais pavertė ir užtvenkė. Panaikino skaidrumą, tyrumą, šviesumą, gaivumą ir t.t. Mane auginusį upelį pavertė, net nežinau, kaip ir pasakyt - trūksta žodžių. Tą patį jie padarė ir su Lietuvių nunykstančia tauta, tie užsislaptinę teritorijos atlaisvintojai nuo lietuvių.

stasys        2019-12-19 14:11

Taip jau nutinka kad apie žmogų prisimenama tik jam mirus ...delfi.lt/news/daily/lithuania/in-memoriam-paskutinis-arvydo-sliogerio-interviu-delfi-visi-musu-nacionaliniai-projektai-yra-aferos.d?id=83074077 .. Keletas jo paskutiniu minčių to nusivylimo valstybe tema.

G.P.       2019-12-19 13:31

Nuostabus tekstas. Grožio jėga įkrautas iki ribos.

apie elitą       2019-12-19 13:02

Filosofas Arvydas Šliogers: „Apie dabartinį mūsų elitą galima pasakyti štai ką: tai tamsūs, bailūs, kvaili, žiaurūs, agresyvūs, godūs, klastingi, gudrūs, demoralizuoti egoistai, nė iš tolo nematantys valstybės idėjos ir net vadinamąjį valstybingumą traktuojantys vien instrumentiškai, kaip savo intereso tenkinimo įrankį.“ („Nerimas“, Vilnius, 2012, p. 87)

būties adoracija       2019-12-19 12:39

Kažkoks liūdnas filosofas buvo.”Žiūrėkite, kad kas jūsų nepavergtų tuščia ir apgaulinga filosofija, žmonių padavimu bei pasaulio pradmenimis, o ne Kristumi.
 Kristuje kūniškai gyvena visa dievystės pilnatvė,ir jūs esate pripildyti jame.Kol2-8”
A.Šliogeris: „Dievas – tuštumos vardas“google

Arvydas mėgdavęs sakyti,        2019-12-19 10:52

kad jeigu jam dabar būtų 25-eri ir jis turėtų dabartinę patirtį – tylėtų:
„Bet kadangi tiek metų kalbu, tai galiu priimti kaip savotišką savo egzistencinį pralaimėjimą: kalbėjau apie tai, apie ką reikėjo tylėti. Galėčiau pasakyti ir sentimentaliau: kalbėti apie Šventenybę – nedera. Jos akivaizdoje reikia tylėti. Nesvarbu, ar ta Šventenybė yra Saulė, ar medis, ar upelis, ar žolynai.
Bet dabar jau per vėlu. Aš apgavau save ir prišnekėjau į valias. Todėl galiu pasakyti, kad pralaimėjau. Bet tai – nieko nepaprasto. Visi mes pralaimime. Nugalėtojų šiame pasaulyje nėra ir būti negali. Tačiau yra vienas labai svarbus dalykas – ar dėl to, kad tu pralaimėjai, kas nors kitas nukentėjo? Ar nukentėjo artimas žmogus? Mylimas žmogus? Draugas?“.
*******************************************************************************
Arvydas vylėsi, kad dėl jo vadinamojo pralaimėjimo niekas rimtai nenukentėjo
išskyrus, kaip guodėsi, jį patį. Ši mintis jį ir stiprino.
*******************************************************************************
Dabar tepaguodžia Tave Visagalis, daug kančios,
bet ir daug dar tikro džiaugsmo patyręs, Lietuvos sūnau!
Ilsėkis ramybėje.

StasysG/       2014-09-15 16:02

O aš sakau nuoširdų  Ačiū tai internautei,  kuri pasirašė  taip——“Nuoširdus     2014-09-14 10:44
ačiū,gerbiamas mastytojau…..”

Įdomu        2014-09-14 20:27

būtų interviu.

kacius       2014-09-14 14:02

… ir mes nuolat sugrįžtame prie būties sietuvų … Kuriose tyliai skęsta kaimyno karvės.

optimistas       2014-09-14 11:14

Beveik visu prisiminimuose,ta siluma ir meile dazniausiai patirdavo is mociuciu ar seneliu.Tie vyresni zmones jau patyre netekciu,suvoke materialiu dalyku laikinuma,spinduliavo dieviska isminti.Ne, jie nesake ispudingu kalbu ir nesigyre ka jiems teko isgyventi,tiesiog prisilietimu,zvilgsniu,judesiais savo ramybe ir susitaikymu, jie rode tikraji kelia.Jie buvo nuolatiniame rysyje su Butimi at Dievu.Todel salia ju buvo taip gera buti.Jie daugeliui yra tos sietuvos.

optimistas       2014-09-14 10:27

Aciu Kritikui,bet as nesu tikras,kad pats sau pritariu.☺Taip,viskas kinta,bet ta nuolatine kaita vyksta lyg aplink esancia serdi,esme. Ir tie vaikystes priminimai, mane itikina,kad tuomet budami nuosirdziausi,gryniausi dvasine prasme,mes budavome rysyje su ta esme,butimi ar dievu.Ir mes ko gero ilgimes to prarastojo rysio,....sietuvos.

ne į temą.       2014-09-14 9:54

gal pastebėjot ,kad po sotaus pasibuvimo europarlamente Donskiui nebekyla jokių būties klausimų.o gal aš klystu? gal tik sutapimas.bet prieš tarnystę jis dar dažnokai parašinėdavo į portalus,nors nebuvo įdomus,greičiau varginantis plepys.dabar nutilo.

Nuoširdus       2014-09-14 9:44

ačiū,gerbiamas mastytojau.
Tik ,kai tvirtas pamatas ant jo gali atsirasti nauja kūrybinė galia,kuri kūrybinėje sekoje paliks išliekamąją vertę turintį kūrinį-pamatą naujai sodriai vertingai kūrybai.
  Veidu priglūstu prie trobelės sienos,užsimerkiu:štai aš atbėgu iš laukų- laiminga basakojė.Įbėgu į trobą ir priglustu prie močiutės,kuri sukos prie pečiaus.Ji visad kvepėjo ant ajerų kepta duona.Jos išvagotos rankos glosto man galvelę.Tose rankose buvo viskas:šiluma,šviesa,mano tvirtybė ateityje, mano apsisprendimai,renkantis gyvenimo prioritetus.Tai buvo pamatas ant kurio kūriau savo gyvenimą,auklėjau vaikus.

Kritikas Pikčiurna       2014-09-14 7:52

Pritariu Optimistui. Gražiai ir romantiškai parašyta, bet filosofiškai prieštaringa, nes patirtis rodo, kad viskas kinta. Tačiau nėra nieko pastovesnio už kintamumą, o pats kitimas yra tvarus - niekas iš niekur neatsiranda ir niekur neišnyksta. Jei atsisakai kitimo tvermės aksiomos, nebegali mąstyti - jauti kad egzistuoji, bet nieko nebegali pasakyti, nes sąvokos nebetenka savo prasmių, nuolat keičia savo turinį, telieka formalus žongliravimas žodžiais bei ženklais, tik tušti ginčai dėl sąvokų ir mėgavimasis jų skambesiu. Ar šitaip galima susikalbėti? Ar toks egzistavimas gali būti vaisingas? Bet gal Arvydas Šliogeris ir teisus, kad egzistavime tėra tik tiek prasmės, todėl gyvenimas yra absurdas? Bet kaip tai dera su jo romantika?
Kaip ten bebūtų, žiūrint iš filosofijos kritikos aukštumų, nuoširdžiai sveikiname mūsų Arvydą su šiuo nepakartojamu įvykiu… Didelės ir romantiškos kūrybinės sėkmės bei viso kito, kas turi būti tvaru! Gilių sietuvų.

Canada       2014-09-13 23:32

Pagarba ir sveikinimai Arvydui Sliogeriui. Zmogus, kuris aistringai ieskojo tiesos. Nesusitaike su sovietija.

Irena tam "komunistai"       2014-09-13 21:27

Kam piktas nesąmones rašote? Jau kuo kuo, bet vadinti Šliogerį ateistu ir komunistu? Dar pedofilija kaltinti?
Totalus blūdas. Taip tyčia ar netyčia kompromituojamas tiesos ieškojimas.

keista       2014-09-13 21:18

Kad apie Arvydo Šliogerio jubiliejų parašyta tik čia. Kiek tokio lygio gyvų filosofų lietuviai turi?

nuostabu       2014-09-13 21:13

... ir retkarčiais mums pavyksta sietuvose išvysti kilnios žuvies šešėlį. Jos žvyno blyksnį. Grožio vaivorykštę. Tiesos ribuliavimą ...

Filosofijos       2014-09-13 20:47

haiku.

Marija to Taip       2014-09-13 18:54

Čia gi apie tą patį amžiną sietuvų ilgesį. Nuolatinė lietuvių bėda yra laisvos minties spraudimas į savus stalčius. Tai “religinius-patriotinius”, tai “liberalius”, tai “kairiosios minties”...
Kodėl tiesiog nepasidžiaugus šviesiu tekstu?

Brinkazis       2014-09-13 17:25

Apie pastovumą ir kaitą. Iš Ivano Duridanovo fundamentalios studijos apie trakų kalbą, vertimas į anglų k.: trakų kalbos žodis sei(e)tuva ‘deep place in the river’ [Lith. sietuvà ‘deep place in the river’]. 

optimistas       2014-09-13 14:16

  Graziai parasyta.Bet kur tas pastovumas?Tiesa I ta pati nama gali sugrizti, bet tik todel,kad zmogaus gyvenimas trumpesnis,nei namo egzistensija.O to pacio medzio gali nebeatpazinti po 10 ar daugiau metu.O apie moteris kaip?Ar sutikes jaunysteje zavejusia moteri,tebematysi jos spindincias akis,labai retai tai pavyksta issaugot,....viskas nuolat kinta ir prisirisimas prie daiktu,vietu man nepanasu I meile, tai greiciau isgyventu maloniu akimirku ilgesys…

Taip,        2014-09-13 6:04

tikros sietuvos: lietuvių religiniai - patriotiniai rašytojai ir mąstytojai: A.Maceina, J.Prunskis, S.Yla, V.Brizgys ir kiti.
Tarybiniai rašytojai bei filosofai nepasiekia tokių aukštumų ir gilumų.


Rekomenduojame

Švedija keičia kursą – jungiasi prie rytų europiečių: policija prabilo apie „grėsmę sistemai“, griežtinti įstatymus reikalauja net buvęs ABBA narys

Eidamas 101-uosius metus mirė partizanas Jonas Svilainis-Liūtas

Liudvikas Jakimavičius. Papolitikuokim

Tikėjimo mokymo kongregacija: Tikintieji turi žinoti – ant kortos statoma moralinės tvarkos esmė, susijusi su visapusiška žmogaus gerove

Geroji Naujiena: būti Jo

Andrius Martinkus. 1/10, arba Mintys po rinkimų

Nacionalinis susivienijimas: dėl kandidatų parėmimo antrajame Seimo rinkimų ture

Vytautas Radžvilas. Apie valdomą ir tikrąjį antisistemiškumą

Algimantas Rusteika. Praradom balsą

Agnė Širinskienė. #MeloKojosTrumpos

Andrius Švarplys. Apie rinkimų rezultatus trumpai

Audrius Bačiulis. Geras švogeris ir už giminę geresnis

Vytautas Sinica. Apie neva politizuotą Genocido ir rezistencijos tyrimų centro darbą

Andrius Švarplys. Žlunga kitas didelis mitas: kad islamas nekelia didelių problemų

Irena Vasinauskaitė. Rinkimai ar pilietinės visuomenės koma?

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.