Verta prisiminti: Arvydas Šliogeris. Sietuvos

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 19 d. 10:14

23     

    

Verta prisiminti: Arvydas Šliogeris. Sietuvos

2014 m. rugsėjo 12 d.

Rugsėjo 12-ąją lietuvių visuomenė tyliai paminėjo filosofo Arvydo Šliogerio 70-metį.

Tiesos.lt siūlo prisiminti 1992 metais publikuotą profesoriaus esė.

… galbūt paslaptingiausias dalykas šioje žemėje yra pastovumas ir tapatybė. Didžiausią nuostabą man visada keldavo tai, kad aš galiu sugrįžti į tą patį namą, kasdien pasimatyti su tuo pačiu medžiu, pažvelgti į tą pačią žvaigždę, išvysti tą pačią moterį ...

… taip mes susipažįstame su daiktais ir juos pamilstame. Taip į šį pasaulį ateina dar vienas nuostabus dalykas – meilė. Taip atsiranda meilės laukai. Taip mes atsiveriame būčiai ...

… netgi tai, ką mes vadiname kaita ir tapsmu, yra pastovu. Heraklitas klydo. Galima įbristi į tą pačią upę. Ne dukart, o daug sykių …

… upė teka ir mainosi, bet joje yra sietuvų. Tai skaidriausios ir giliausios upės vietos. Jose gyvena didelės ir kilnios žuvys. Sietuvų ramybė vis ta pati. Sietuvos nekinta …

… istorijos upė irgi turi sietuvų. Jei jų nebūtų, nebūtų ir istorijos. Istorija tikra savo nekintamumu. Savo sietuvų ramybe. Mes ieškome istorijos sietuvų ir nugrimztame į jų gelmę ir skaidrumą …

… ir retkarčiais mums pavyksta sietuvose išvysti kilnios žuvies šešėlį. Jos žvyno blyksnį. Grožio vaivorykštę. Tiesos ribuliavimą …

… dabar sietuvos nyksta. Jas užneša dumblas. Jų vanduo drumsčiasi. Miršta kilnios žuvys …

… bet mumyse nemiršta sietuvų ilgesys …

… ir mes nuolat sugrįžtame prie būties sietuvų …


Publikuojama iš knygos: Arvydas Šliogeris, Sietuvos. Eseistikos rinktinė, Vilnius: Mintis, 1992, p. 5–6.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Sietuvas sudrapalino       2019-12-19 15:16

AMBalo prichvatizatoriai, 2K(Kirkilas-Kubilius), žalieji kolchoznikai ir dvigubų standartų maniakai. Pristatė verslinykai elektrinių ir pakeitė gamtovaizdį, upių pakrantes, vagas - vandenį pagadino. Drumzlinu kartu su politikos bebrais pavertė ir užtvenkė. Panaikino skaidrumą, tyrumą, šviesumą, gaivumą ir t.t. Mane auginusį upelį pavertė, net nežinau, kaip ir pasakyt - trūksta žodžių. Tą patį jie padarė ir su Lietuvių nunykstančia tauta, tie užsislaptinę teritorijos atlaisvintojai nuo lietuvių.

stasys        2019-12-19 14:11

Taip jau nutinka kad apie žmogų prisimenama tik jam mirus ...delfi.lt/news/daily/lithuania/in-memoriam-paskutinis-arvydo-sliogerio-interviu-delfi-visi-musu-nacionaliniai-projektai-yra-aferos.d?id=83074077 .. Keletas jo paskutiniu minčių to nusivylimo valstybe tema.

G.P.       2019-12-19 13:31

Nuostabus tekstas. Grožio jėga įkrautas iki ribos.

apie elitą       2019-12-19 13:02

Filosofas Arvydas Šliogers: „Apie dabartinį mūsų elitą galima pasakyti štai ką: tai tamsūs, bailūs, kvaili, žiaurūs, agresyvūs, godūs, klastingi, gudrūs, demoralizuoti egoistai, nė iš tolo nematantys valstybės idėjos ir net vadinamąjį valstybingumą traktuojantys vien instrumentiškai, kaip savo intereso tenkinimo įrankį.“ („Nerimas“, Vilnius, 2012, p. 87)

būties adoracija       2019-12-19 12:39

Kažkoks liūdnas filosofas buvo.”Žiūrėkite, kad kas jūsų nepavergtų tuščia ir apgaulinga filosofija, žmonių padavimu bei pasaulio pradmenimis, o ne Kristumi.
 Kristuje kūniškai gyvena visa dievystės pilnatvė,ir jūs esate pripildyti jame.Kol2-8”
A.Šliogeris: „Dievas – tuštumos vardas“google

Arvydas mėgdavęs sakyti,        2019-12-19 10:52

kad jeigu jam dabar būtų 25-eri ir jis turėtų dabartinę patirtį – tylėtų:
„Bet kadangi tiek metų kalbu, tai galiu priimti kaip savotišką savo egzistencinį pralaimėjimą: kalbėjau apie tai, apie ką reikėjo tylėti. Galėčiau pasakyti ir sentimentaliau: kalbėti apie Šventenybę – nedera. Jos akivaizdoje reikia tylėti. Nesvarbu, ar ta Šventenybė yra Saulė, ar medis, ar upelis, ar žolynai.
Bet dabar jau per vėlu. Aš apgavau save ir prišnekėjau į valias. Todėl galiu pasakyti, kad pralaimėjau. Bet tai – nieko nepaprasto. Visi mes pralaimime. Nugalėtojų šiame pasaulyje nėra ir būti negali. Tačiau yra vienas labai svarbus dalykas – ar dėl to, kad tu pralaimėjai, kas nors kitas nukentėjo? Ar nukentėjo artimas žmogus? Mylimas žmogus? Draugas?“.
*******************************************************************************
Arvydas vylėsi, kad dėl jo vadinamojo pralaimėjimo niekas rimtai nenukentėjo
išskyrus, kaip guodėsi, jį patį. Ši mintis jį ir stiprino.
*******************************************************************************
Dabar tepaguodžia Tave Visagalis, daug kančios,
bet ir daug dar tikro džiaugsmo patyręs, Lietuvos sūnau!
Ilsėkis ramybėje.

StasysG/       2014-09-15 16:02

O aš sakau nuoširdų  Ačiū tai internautei,  kuri pasirašė  taip——“Nuoširdus     2014-09-14 10:44
ačiū,gerbiamas mastytojau…..”

Įdomu        2014-09-14 20:27

būtų interviu.

kacius       2014-09-14 14:02

… ir mes nuolat sugrįžtame prie būties sietuvų … Kuriose tyliai skęsta kaimyno karvės.

optimistas       2014-09-14 11:14

Beveik visu prisiminimuose,ta siluma ir meile dazniausiai patirdavo is mociuciu ar seneliu.Tie vyresni zmones jau patyre netekciu,suvoke materialiu dalyku laikinuma,spinduliavo dieviska isminti.Ne, jie nesake ispudingu kalbu ir nesigyre ka jiems teko isgyventi,tiesiog prisilietimu,zvilgsniu,judesiais savo ramybe ir susitaikymu, jie rode tikraji kelia.Jie buvo nuolatiniame rysyje su Butimi at Dievu.Todel salia ju buvo taip gera buti.Jie daugeliui yra tos sietuvos.

optimistas       2014-09-14 10:27

Aciu Kritikui,bet as nesu tikras,kad pats sau pritariu.☺Taip,viskas kinta,bet ta nuolatine kaita vyksta lyg aplink esancia serdi,esme. Ir tie vaikystes priminimai, mane itikina,kad tuomet budami nuosirdziausi,gryniausi dvasine prasme,mes budavome rysyje su ta esme,butimi ar dievu.Ir mes ko gero ilgimes to prarastojo rysio,....sietuvos.

ne į temą.       2014-09-14 9:54

gal pastebėjot ,kad po sotaus pasibuvimo europarlamente Donskiui nebekyla jokių būties klausimų.o gal aš klystu? gal tik sutapimas.bet prieš tarnystę jis dar dažnokai parašinėdavo į portalus,nors nebuvo įdomus,greičiau varginantis plepys.dabar nutilo.

Nuoširdus       2014-09-14 9:44

ačiū,gerbiamas mastytojau.
Tik ,kai tvirtas pamatas ant jo gali atsirasti nauja kūrybinė galia,kuri kūrybinėje sekoje paliks išliekamąją vertę turintį kūrinį-pamatą naujai sodriai vertingai kūrybai.
  Veidu priglūstu prie trobelės sienos,užsimerkiu:štai aš atbėgu iš laukų- laiminga basakojė.Įbėgu į trobą ir priglustu prie močiutės,kuri sukos prie pečiaus.Ji visad kvepėjo ant ajerų kepta duona.Jos išvagotos rankos glosto man galvelę.Tose rankose buvo viskas:šiluma,šviesa,mano tvirtybė ateityje, mano apsisprendimai,renkantis gyvenimo prioritetus.Tai buvo pamatas ant kurio kūriau savo gyvenimą,auklėjau vaikus.

Kritikas Pikčiurna       2014-09-14 7:52

Pritariu Optimistui. Gražiai ir romantiškai parašyta, bet filosofiškai prieštaringa, nes patirtis rodo, kad viskas kinta. Tačiau nėra nieko pastovesnio už kintamumą, o pats kitimas yra tvarus - niekas iš niekur neatsiranda ir niekur neišnyksta. Jei atsisakai kitimo tvermės aksiomos, nebegali mąstyti - jauti kad egzistuoji, bet nieko nebegali pasakyti, nes sąvokos nebetenka savo prasmių, nuolat keičia savo turinį, telieka formalus žongliravimas žodžiais bei ženklais, tik tušti ginčai dėl sąvokų ir mėgavimasis jų skambesiu. Ar šitaip galima susikalbėti? Ar toks egzistavimas gali būti vaisingas? Bet gal Arvydas Šliogeris ir teisus, kad egzistavime tėra tik tiek prasmės, todėl gyvenimas yra absurdas? Bet kaip tai dera su jo romantika?
Kaip ten bebūtų, žiūrint iš filosofijos kritikos aukštumų, nuoširdžiai sveikiname mūsų Arvydą su šiuo nepakartojamu įvykiu… Didelės ir romantiškos kūrybinės sėkmės bei viso kito, kas turi būti tvaru! Gilių sietuvų.

Canada       2014-09-13 23:32

Pagarba ir sveikinimai Arvydui Sliogeriui. Zmogus, kuris aistringai ieskojo tiesos. Nesusitaike su sovietija.

Irena tam "komunistai"       2014-09-13 21:27

Kam piktas nesąmones rašote? Jau kuo kuo, bet vadinti Šliogerį ateistu ir komunistu? Dar pedofilija kaltinti?
Totalus blūdas. Taip tyčia ar netyčia kompromituojamas tiesos ieškojimas.

keista       2014-09-13 21:18

Kad apie Arvydo Šliogerio jubiliejų parašyta tik čia. Kiek tokio lygio gyvų filosofų lietuviai turi?

nuostabu       2014-09-13 21:13

... ir retkarčiais mums pavyksta sietuvose išvysti kilnios žuvies šešėlį. Jos žvyno blyksnį. Grožio vaivorykštę. Tiesos ribuliavimą ...

Filosofijos       2014-09-13 20:47

haiku.

Marija to Taip       2014-09-13 18:54

Čia gi apie tą patį amžiną sietuvų ilgesį. Nuolatinė lietuvių bėda yra laisvos minties spraudimas į savus stalčius. Tai “religinius-patriotinius”, tai “liberalius”, tai “kairiosios minties”...
Kodėl tiesiog nepasidžiaugus šviesiu tekstu?

Brinkazis       2014-09-13 17:25

Apie pastovumą ir kaitą. Iš Ivano Duridanovo fundamentalios studijos apie trakų kalbą, vertimas į anglų k.: trakų kalbos žodis sei(e)tuva ‘deep place in the river’ [Lith. sietuvà ‘deep place in the river’]. 

optimistas       2014-09-13 14:16

  Graziai parasyta.Bet kur tas pastovumas?Tiesa I ta pati nama gali sugrizti, bet tik todel,kad zmogaus gyvenimas trumpesnis,nei namo egzistensija.O to pacio medzio gali nebeatpazinti po 10 ar daugiau metu.O apie moteris kaip?Ar sutikes jaunysteje zavejusia moteri,tebematysi jos spindincias akis,labai retai tai pavyksta issaugot,....viskas nuolat kinta ir prisirisimas prie daiktu,vietu man nepanasu I meile, tai greiciau isgyventu maloniu akimirku ilgesys…

Taip,        2014-09-13 6:04

tikros sietuvos: lietuvių religiniai - patriotiniai rašytojai ir mąstytojai: A.Maceina, J.Prunskis, S.Yla, V.Brizgys ir kiti.
Tarybiniai rašytojai bei filosofai nepasiekia tokių aukštumų ir gilumų.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Jis yra čia ir dabar, Jis yra su mumis per visas dienas iki pasaulio pabaigos

Vitalijaus Balkaus replika „Iš savo varpinės“: Maistininkai grasina supūdyti produkciją, arba Kodėl „nematoma rinkos ranka“ taip ir lieka nematoma?

Justas Stankevičius. Ar Sorošas šeimininkauja Lietuvoje?

Neringa Venckienė: „Jie mano, kad mane žemina. Bet manęs jie nepažemins…“

Iš Tiesos.lt pašto: Edmundas Paškauskas. Pandemijos ir rizika vyresnio amžiaus žmonėms, arba Kada bus išrasti skiepai nuo nužmogėjimo? (II)

Verta paminėti. Julijonas Būtėnas: žurnalistas ir laisvės kovotojas

Algimantas Rusteika. Kai suprasit, kad turim ką turim, turėsit gerą laiką

Atmintinos datos: operacija „pavasaris“ – 1948 m. gegužės 22–24 d. iš Lietuvos ištremta apie 40 tūkst. žmonių

Nacionalinis susivienijimas reikalauja nutraukti vyresnio amžiaus asmenų diskriminaciją

Dovilas Petkus. Įtakingi veikėjai susirūpino savo tamsia praeitimi

Robertas Grigas. Šv. Jono Pauliaus II šimtmečiui

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka pristato: knyga „Lietuvos partizanų valstybė“

Andrius Švarplys. Legenda

Vytautas Radžvilas. Apie lietuviškąjį čiukčio sindromą

Skiepų karai. Ramūnas Aušrotas: Klausimas tik toks: ar bus taikoma „grubi prievarta“, ar…

8-tosios Garliavos antpuolio metinės: neabejingi piliečiai ir vėl klausė: „Ar dar gyva Deimantė?“ Papildyta Neringos Venckienės komentaru

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kaip atkurti pašlijusią ES reputaciją?

Per 500 žmonių pasirašė laišką Lietuvos vyskupams dėl Komunijos dalijimo būdo

Liudvikas Jakimavičius. Gyvenimo redaktorius Covidas

Kerouaco vertėja Irena Balčiūnienė – apie Mykolaitį-Putiną ir kiekviena proga jį menkinantį Tomą Venclovą

Neringa Venckienė. Valstybė laikosi ant melo pamatų

Algimantas Rusteika. Gyvename linksmiau ir laisviau

Liudvikas Jakimavičius. Prisiklausėme

Jonas Švagžlys. Apie opozicijos atstovų sekamas sėkmės istorijas

Rasa Čepaitienė. Mažumų valstybė

Vytautas Sinica. Būtina naikinti Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą

Rasa Čepaitienė. Čiukčiai prie Baltijos

Geroji Naujiena: Tiesos Dvasia – mūsų Globėjas

Algimantas Rusteika. Įtampą žūtbūt reikia išlaikyti

Povilas Urbšys. Apie opiumą liaudžiai ir Jo Ekscelenciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.