Ugdymo politika

Arvydas Juozaitis. Švietimo reforma, o paskui –  nors ir tvanas

Tiesos.lt redakcija   2018 m. lapkričio 29 d. 21:21

12     

    

Arvydas Juozaitis. Švietimo reforma, o paskui –  nors ir tvanas

Tęsiasi mokytojų, kurie ieško teisybės, streikas. Atrodo, kad Švietimo ir mokslo ministrė tikisi tik išlaukti, kol streikuotojų kantrybė baigsis. Jokių klaidų pripažinti neketina, o jų taisyti neketina tuo labiau. Tai mus verčia pažvelgti į šį reikalą atidžiau. Ar iš tiesų mokytojų reikalavimai neturi pagrindo?

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė pastarąją savo veiklą pradėjo teiginiu, kad švietime iki šiol „nieko nebuvo daroma“. Klipinio filmuko triukas, kurį žiniasklaida pasigavo ir gerą pusmetį kartojo. Ir vėl buvo viliamasi, kad situacija švietime keisis radikaliai „į gerąją pusę“. Lyg maža radikalių švietimo revoliucijų būtų buvę „tik į gera“.

Įdomūs mes, lietuviai, kietos galvos: tvok grėbliakočiu kiek tinkamas – laikosi galvelės.

Beje, nuo kurių metų, anot J. Petrauskienės, „nieko nebuvo daroma“? Gal nuo amžiaus pradžios? O gal nuo 1990-ųjų? Bėda, dingo daugiau nei 1000 mokyklų, atleista per 20 tūkstančių Lietuvos mokytojų – nepaklausi.

Pirmiausiai reikėtų priminti ministrei J. Petrauskienei, kad ji buvo Stebėsenos centro vadovė, ir apie etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį turėjo žinoti jau 2003 metais, negirdėti negalėjo.

Patogu užmiršti – galima pasiskelbti pirmeiviu.

O dabar – iš esmės.

Eilinės reformos (kuri nusipelno eksperimento vardo) autoriai, įvesdami etatinio darbo apmokėjimo modelį, numatė mokytojams atlyginti už visus mokyklos bendruomenei atliekamus darbus. Puiku. Vadinasi, anksčiau neatlygindavo? Vadinasi, pradedama mokėti ne tik už pamokas, bet ir su jomis susijusią veiklą. Norai geri.

Tačiau kaip apeitos smegduobės?

Pedagogo darbo kokybė kenčia dėl dviejų dalykų: pirma, mokytojui užkrauta nepakeliama pareigų ir prievolių našta; antra, didelė darbo dalis nėra apmokama.

Šios bėdos neapeitos.

Dabar Darbo ir socialinės apsaugos ministerijos norminiai dokumentai leidžia pedagogams nustatyti 36 valandų darbo savaitę. Tai reiškia gudrybę: darbo valandų skaičius per savaitę neleidžia pedagogo darbo esmės keisti, nes… Nes čia mokama už etatą, o ne už valandas ir darbų apimtis. Tai yra į etatą „neįdėsi“ visų 36 valandų. O jei kažkaip įdėsi, tai ar mokytojas per tą laiką atliks visus darbus?

Nustatant mokytojų krūvį reikia atsižvelgti į visus komponentus. Pedagogų profsąjungos seniai šitai paskaičiavo. Alekso Bružo vadovavimo laikais (iki 2012 m.) paskaičiuota, kad kokybiškai dirbančio mokytojo etatas pagal darbo laiko normatyvus sudaro 3484–4024 valandas per metus, o per savaitę – 79–91 valandą. Jeigu kontaktinių pamokų bus ne daugiau nei 18 valandų. Ne daugiau.

Šiuo metu pagal „modelį“ jau gali būti net 28 valandų tų kontaktinių pamokų. Ir priklauso jos nuo direktoriaus malonės ar nemalonės.

Iki šiol daugelis kitų „nekontaktinių“ darbų nebuvo reglamentuoti.

O dabar – sureglamentuota? Rezultatas lieka miglose. Už tas miglas (moksleivių ugdymo ir auklėjimo darbus po pamokų), jų nepadarius, galima bausti administracine nuobauda.

Įdomus daiktas tos kontaktinės ir nekontaktinės valandos.

O dabar – esmė:

Kuo daugiau į etatą įeis (jau įeina) kontaktinių valandų, tuo mažiau pedagogų liks (lieka) bendro lavinimo mokyklose. Ministerija padidino kontaktinių valandų skaičių iki 28? Puiku. Ir štai pedagoginių normų skaičius akimirksniu sumažės (sumažėjo) 14–16 procentų. O tai reiškia, kad iš dabar dirbančių Lietuvoje mokytojų atleisti, ekspertų teigimu, reikės (reikia) mažiausiai apie 3–4 tūkstančius.

Gera reforma.

Tačiau kol kas geri direktoriai neskuba. Gerų mokytojų atleisti negalima. Kas daroma? Visi „sukišami“ į tas padidintas valandas.

Taip įvyksta oficiali apgaulė: dirba 100 mokytojų, o etatų atrėžta tik kokie 70. Vadinasi, 30 – „mirusios sielos“, kurių mokykla negali laidoti.

Ministrė J. Petrauskienė ir premjeras S. Skvernelis paskelbė, kad šimtu su viršum eurų padidėjo „etatinis atlyginimas“. O iš tikrųjų tai – oficiali vyriausybinė apgaulė. Nes etatai „supjaustyti“ mokyklose, kad neišmirtų pasmerktos sielos.

Žinia, moksleivių katastrofiškai mažėja. Lietuva išsivaikšto ir mažai gimdo. Tai numato šis eksperimentas? Savitai numato. Priešingai, negu teigia ministrė, naujas modelis jaunų mokytojų tikrai nepritrauks.

Ši etatinio darbo apmokėjimo sistema negarantuos (negarantuoja) pirmiausia jaunų mokytojų saugumo. Kontaktinės valandos, kurios tiesiogiai priklauso nuo klasių skaičiaus, vis dėlto kalba apie glausminimą. Ir glausminami bus jaunieji. Švietimo ministrė teigia: atlyginimai 2020 metais vidutiniškai sieks 1000 eurų, vadinasi, per 2018–2020 metus papildomai bus skirta 95 mln. eurų. Tai pasaka. Vyriausybė per trejus metus tuos pinigus gaus atleisdama 3–4 tūkstančių mokytojų.

Civilizuotų šalių skaičiavimo metodika tokia: mokytojams mokamas 50–55 procentų priedas prie šalies vidutinio mėnesio ikimokestinio darbo užmokesčio. Augant vidutiniam šalies darbo užmokesčio vidurkiui, perskaičiuojamas ir mokytojo atlyginimas.

Lietuvai tai svajonė? Nuolat augant BVP (bendrajam vidaus produktui)? Matant, kaip masiškai moksleiviai ruošiami bėgti iš šalies. Ir ruošiami šiam baisiam žygiui būtent mokyklose?

Tad jau šiandien, o ne 2020 metais mokytojo vidutinis atlyginimas turėtų būti ne 1000 eurų, o 1300–1350 eurų.

Ir pagaliau tokia išvada:

Jaunimas nesirenka darbo mokykloje ne tik dėl mažų atlyginimų, bet ir dėl teisinės bazės, nesaugumo. Dabartinis Darbo kodeksas leidžia pašalinti (atleisti) jauną specialistą pirma, o didesnio darbo stažo mokytoją – po to. Tad kas nutiks? Gyvenimas sako: didžiausią atleidžiamų mokytojų dalį sudarys jaunieji pedagogai.

50–52 procentai Lietuvos pedagogų yra peržengę 50 metų ribą. Daugumoje mokyklų vyresnieji pedagogai sudaro kolektyvo daugumą. Ką tai reiškia? Jų kovą už būvį. Štai tokią kovų areną sukūrė ministrės politika. Išvada būtų tokia: didindama kontaktinių valandų skaičių, didindama darbo krūvį, Švietimo ir mokslo ministerija mokytojų gerove ir mokinių mokymo kokybe rūpinasi mažiausiai. Numatytas tik esminis efektas: 3–4 tūkstančių mokytojų atleidimas, paliuosavimas, pašalinimas. Atgrasymas nuo mokyklos. Gal taip dabar mėginama spręsti mokytojų stygiaus problemą rajonuose? O kas paskui?

O paskui – nors tvanas.

Viešojoje erdvėje kažkaip aptilo svarstymai dėl padėties mokyklose. Nejaugi tai tiktai pačių mokytojų rūpesčiai? Manau, kad tai kiekvieno piliečio reikalas. Jau senai nieko nebeįmanoma tikėtis iš ministrės. Premjeras į viešus laiškus neatsakinėja. Todėl siūlau Seimui skubos tvarka svarstyti susidariusą padėtį, išklausyti mokytojų profsąjungų atstovus, suvaldyti kritinę padėtį.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Lina       2018-12-2 13:06

Arvydai, jūs teigiate, kad “Jaunimas nesirenka darbo mokykloje ne tik dėl mažų atlyginimų, bet ir dėl teisinės bazės, nesaugumo”. Leiskite jums nepritarti, nes neįsivaizduoju jaunimo, kuris galėtų dirbti su tokiu kolektyvu, kurį matome televizoriaus ekrane. “Besiplaikstantį”, landžiojantį pro langus. Jaunimui reikia bendravimo su intelektualia pedagogų bendruomene.

"Arnei"       2018-12-1 11:07

Kolchozninkų-gestapininkų propagandistės avelės-fanės “Agnės” reputacija pašlijo, tad dabar persivadinai “Arne”? Galime tau pažadėti- tau parazite čia baliavoti bus sudėtinga. Supratai?

Arne       2018-12-1 9:53

Dėkui už išsamią situacijos apžvalgą (žiniasklaida to negeba, ar nenori?). Kaip pažvegi - profsąjungos dalyvavo ir prašėsi šios pertvarkos, procesas seniai juda.., tai kas dabar? Kur tie streikuotojai buvo iki šiol?

>>lietuviškam jungtiniam spamui       2018-11-30 21:27

pikasiau, a čia tu?

Pdorumo nulis       2018-11-30 19:08

Gal Juozaiti pamatei kokio padorumo mūsų negerbiami mokytojai?

vis kitaip       2018-11-30 8:19

Ilgas,ne nuobodus straipsnis,bet kodėl nė sakinio apie tokią *vienybės*išraišką kaip keletas,o galėtų ir turėtų būti viena,profsąjungų?Derybos dėl kolektyvinės sutarties turėjo vykti tol,kol bus susitarta.Niekada ultimatumais nieko neišspręsi.Man čia daug šou elementų:vandens pritrūko,alkaniems opozicija picas perka,palaikyti ateina.Vaikus dar įtraukia,Olekas balsuoti leis,kuom ne chunveibinų revoliucija.Paskaitykite abiturientų rašinius,ten aibė gramatinių klaidų,apie mintį ir stilių nekalbu.Kokybės nėra,ir padidintos algos žinių vaikams nepridės.Dėl to ir bėga iš Lietuvos,kad viskas yra pinigai.Ir to pavyzdį rodo mokytojai.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-11-30 8:10

Nenusakomai daug bėdų turim bet juk reikia jas ir (su)tvarkyti. Kas jei ne mes. L. lengva būtų tai (pa)daryti štai tokio eiliškumo tvarka.
_______________________________________________________________
(Žinia)
Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos sudėtyje yra Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga - nuo komunistų nukentėjusiųjų piliečių visuomeninė organizacija.

Turim straipsnius, išryškinusius iki šiol buvusią nematomą Vytauto Landsbergio klastą. Va tokį
http://www.propatria.lt/2018/08/jonas-burokas-nepaneigsime-to-kas.html?showComment=1534473122762#c8995651840707352202
ir va tokį
http://www.vilniausforumas.lt/2018/08/tautos-forumo-pareiskimas-del-lkp.html
Išvada: nejusdama klastos, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, susidėjo su iki šiol LKP budelius dangstančiaisiais landsberginiais. Vienareikšmiškai, tokią klaidą reikia nedelsiant atitaisyti.
_____________________________________________________________
Veiksmų planas
1. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga (pirmininkas Gvidas Rutkauskas) privalo nedelsiant panaikinti (2004 metų) politinį sandorį su klastingiausiaisiais komunist_kgb’istiniais landsberginiais ir tai duotų nenuspėjamai didelę jėgą dar vieno Tautos Sąjūdžio startui. Reikalingas Tautos forumo (bei kitų) kreipimasis į LPKTS pirmininką Gvidą Rutkauską ir jo pavaduotojus bei į visus LPKTS valdybos ir tarybos narius. Kontaktai va čia http://www.lpkts.lt/kontaktai
2. Tautos forumui LRT eterį, šiuo metu užgrobtą landsberginių, grybauskinių, brazauskinių, kirkilinių gaujų ir laiminga Tauta turės:

- Tautos naudai dirbančią prezidentinę tarnybą (be juozaičių, nausėdinių, ...);

- Tautos naudai dirbantį Seimą;

- Tautos naudai dirbančią vyriausybę;

- Tautos naudai dirbančią teisėtvarką;

- Tautos naudai dirbančią saugumo tarnybą;

- Tautos naudai dirbančią žiniasklaidą;

- Tautos naudai dirbančią mokyklą tik ir tik lietuvių konstitucine kalba;

- pavyzdingiausią pasaulyje tvirtovę - Lietuvą.

3. Tautą skurdinusių Lietuvą naikinusių landsberginių, brazauskinių, kirkilinių, karbauskinių ir kitų 7 antikonstitucinių suėjimų (Seimų) partinių gaujų l. lengvas “išjungimas” (iš politikos). Nes turim dr. Jono Ramanausko straipsnius

va tokius

http://www.ekspertai.eu/eilini-karta-antikonstituciniai-rinkimai-valdzia-nelegitymi88021/

http://www.ekspertai.eu/ultimatumas-seimui-del-lr-teisiniu-pagrindu-griovimo89825/

http://www.ekspertai.eu/okupuota-nepriklausomybe91670/

Jei trumpiau, Seimo rinkimų įstatymas nedera su konstitucija.

Visos klastingosios partinės gaujos turi būti nukenksmintos (išjungtos).

_________________________________________________

Lietuvos gynėjų ginklas - Lietuvos konstitucija pirminio pavidalo.

Sąjūdis (iki pergalės)

P. S. Šių minčių nepaisymas - pražūtingas Tautai, kasdien vis labiau skurdinamai.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-11-30 7:41

Lietuvos konstitucijoje pirminio pavidalo (n_e_p_a_i_s_a_n_t partinių gaujų daugybinių pakeitimų), visuose straipsniuose aiškiai parašyta, kad Lietuvoje šeimininkauja Lietuvos piliečiai – Tauta turi suvereno galias. Tačiau komunistams tai nepatiko ir jie pradėjo juodus darbus. Lietuvos partizanų neišjungtos, rublinių maskvėnų komunistų liekanos (landsberginių, brazauskinių, grybauskinių, kirkilinių, karbauskinių, bei kt. gaujos), susidėjo su eurorubliniais briuseliniais komunistais ir savo d_a_r_b_a_i_s parodė, kad Lietuva buvo ruošiama svetimšalių šeimininkavimui.
Pavyzdžiai, dėl aiškumo:
I. Jau 1996 metais komunistuojančios partinės gaujos, antikonstituciniame suėjime (Seime), „nepastebimai“ pakeitė žemės 47 straipsnį būsimų svetimšalių šeimininkų smulkių sklypelnikų naudai, pakeitė be Tautos valios (!). Kai Tauta nepastebėjo tokios „smulkmenos“, komunistuojančios gaujos dirbo savo juodus darbus kitame antikonstituciniame suėjime (Seime) tol, kol 2003 pakeitė žemės 47 straipsnį ir vėl būsimųjų svetimšalių šeimininkų tik jau stambių (!) žemgrobių naudai.
II. Svetimšalių šeimininkų naudai Lietuvos litas buvo ilgai pririštas ir tąsomas valkiojamas svetimšalių tol, kol galutinai sunaikintas. Svetimšalių naudai mums yra primestas eurorublis.
III. Svetimšalių šeimininkų naudai, Seimo konstitucijos salėje, šalia Lietuvos konstitucijos (kuklios knygutės) žaibišku kvailu greičiu atsirado komunistuojančių gaujų Lisabonos sutarties viršvalstybinių (!) taisyklių tekstų knyga (l. didelis griozdas).
***
Vienintelė Tautos paguoda, kad Lietuvos respublika nuo pat savo Konstitucijos priėmimo 1992.10.25 dar nė karto neturėjo teisėtai išrinkto Seimo ir Lietuvoje galioja konstitucija tik p_i_r_m_i_n_i_o pavidalo.

Tvanas       2018-11-30 7:41

Jeigu Nojus dabar statytų Arką Lietuvoje, avinų ir asilų vidun nebepriimtų.
Nes Blogis veši būtent kvailių terpėje.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2018-11-30 7:28

Arvydai Juozaiti,
štai skaičiai parodantys mirtiną pavojų Tautai ir Lietuvai.
Lietuviškame ES pakraštyje bei vakariniame ES pakraštyje maisto ir daiktų kainos yra (bemaž) vienodos, o (v_i_s_ų_) algos ir pensijos (apie) 4 kartus (!!!) mažesnės nei vakariniame ES pakraštyje.
Mokytojų bėdos (gydytojų bėdos, ...)  išryškina ir visuotinę (Tautos) bėdą. Tik visuotinę bėdą sprendžian, sprendžiasi visuomenės visų kitų padalinių bėdos, automatiškai.
****
Be Lietuvos televizijos ir radijo, Sąjūdis - netikras.
______________________________________
Okupuotoji Lietuva (komunistuojančių partinių gaujų)
2018 lapkričio 30

fanė Agnė       2018-11-29 23:02

Leiskime Gerb. Ministrei dirbti! Vyriausybėje dirba profesionalai, pasitikėkime. Lietuvos žmonės išrinko gerb. Valstiečius į valdžią. Tie kurie juodina ir šmeižia- tokie yra Tautos Valios niekintojai. Atminkite- Tauta niekada neklysta!

branguslietuvosžmogus       2018-11-29 22:46

“Nejaugi tai tiktai pačių mokytojų rūpesčiai? Manau, kad tai kiekvieno piliečio reikalas.”
Cha, o kodėl če turėtų būti mano reikalas? Ma tai niaidomu.
Tegul atpigina dešrą!
O visa kita - dzin!
O vot balsuoti, če kitas dalykas. Balsuoti labaj mėgstu:)


Rekomenduojame

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Kam tas „šešėlis“? Darius Kuolys: Smurtas – valdžios silpnumo ir baimės išraiška. Kad ir kokia „kieta“ toji valdžia dėtųsi

Nida Vasiliauskaitė apie Stambulo konvenciją:  dabar – trumpai, kone prieš trejus metus – išsamiai

Kun. Robertas Grigas. Kuo blogi „specialioms grupėms“ kuriami įstatymai

Algimantas Matulevičius. Negi valstybės piliečių nuomonė lygi nuliui?

Andrius Švarplys. JAV vyskupų pozicija dėl seksualinės orientacijos ir ‘gender identity’ sąvokų įtraukimas į įstatymus yra blogis

Audris Narbutas. Per Stambulo konvenciją – į melo visuomenę

Kun. Andrius Narbekovas. Stambulo konvencija – Trojos arklys

Elagu Eesti! Tegyvuoja Estija! Vidmantas Valiušaitis: Pagarbos žodis broliams estams

Rasa Čepaitienė. Kvalifikacija

Vytautas Sinica. Kaip iš Toliato pavyzdį darė

Andrius Švarplys. Priešingai – tai jūs puolate Lietuvos Konstituciją, o visuomenė reaguoja ir, beje, labai demokratiniu bei civilizuotu būdu

Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimas – Vasario 16-osios važiuotynės

T. Elijas Leyds. Virusas, hidra ir Bažnyčia

Raimondas Navickas. „Neapykantos kalbos“ kriminalizavimo per ANK afera yra antikonstitucinė ir antidemokratinė

Audrius Bačiulis apie „Coca Cola“ kursus, kaip „tapti mažiau baltaisiais žmonėmis“

Vidas Rachlevičius. Kaukės nusimestos: kada skersime šventąją karvę?

Algimantas Rusteika. Stukačių epocha sugrįžta

Andrius Švarplys. Štai kas yra tikroji demokratijos erozija

Dovydas Norkūnas: Norėčiau būti šių laikų Antanas Gustaitis, bet aš tikrai nekursiu lėktuvų valstybei, kuri man neužtikrina laisvės ugdyti savo vaikus

Politinės užuovėjos nebus: Genocido centras ir toliau bus puolamas

Lietuviškai įgarsintas filmas „Plandemija. Indaktarnacija“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.