Ugdymo politika

Arvydas Juozaitis. Mokytojas – prestižinė profesija?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 18 d. 22:35

18     

    

Arvydas Juozaitis. Mokytojas – prestižinė profesija?

Visos mūsų Vyriausybės deklaravo švietimą kaip prioritetinę sritį. Mokytoją, pedagogą vadino pagrindiniu šios sistemos veikėju. Mokinį vadino pagridiniu sistemos tikslu. Visa tai atrodo natūralu, suprantama, kilnu.

Tačiau metai bėgo ir mokyklos reikšmė, jos autoritetas ėmė smukti. O tai jau nebebuvo natūralu. Švietimo problemų vajus tiek paaštrėjo, kad apie 2010 metus buvo pasiekta „kritinė riba“. Tiesa, tada iš esmės prasidėjo ir demografinis Lietuvos nuosmukis.

Ką daryti?

2018 metų pradžioje pagaliau prabilta apie „mokytojo prestižą“. Surengtas net žiniasklaidos konkursas, o liūdnos atminties švietimo ir mokslo ministrė viešai ir retoriškai paklausė: „Kodėl Lietuvai būtina pedagoginių profesijų prestižo kėlimo programa?“ Ir šou biznį primenanti žiniasklaida trinktelėjo: „Mokytojas – prestižinė profesija iki 2025 metų“.

Šis prestižas baigėsi mokytojų profsąjungų nariams sulipus pro ministerijos langus ir pasiekus, kad ministrė-reformatorė būtų atstatydinta.

Nusitaikyta į Vilniaus edukologijos universitetą

Vilniaus edukologijos universitetas, ši prestižinės profesijos kalvė, prijungtas prie Kauno Vytauto Didžiojo universiteto. Tai bent reforma. Naujo darinio pavadinimas įspūdingas: Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija. Suglausminta, o realiai sunaikinta švietimo esmė.

Švietimo žinovams aišku: profiliniuose, mažesniuose universitetuose yra geriausios galimybės parengti konkrečios srities specialistus. Tuo tarpu mūsų šalis, atsisakiusi rengti mokytojus specializuotoje aukštojoje mokykloje, dabar nubloškiama į „daktaravimo“ sąlygas, o iš esmės — į trečiojo pasaulio šalių tarpą.

Edukologijos universitetas sudraskytas į skutelius.

Kaip šitai galėjo nutikti? Kokios jėgos to pasiekė?

Pirmu ideologiniu smuiku užgrojo Laisvosios rinkos institutas. O vėliau — ir Pramonininkų konfederacijos šulai. Veikta Lietuvoje įprastu būdu: iš pradžių „paleista“ žiauri žiniasklaidos kampanija. Jos tikslas buvo toks: Vilniaus edukologija ruošia nepakankamai gerus specialistus. Antras veiksmas: Švietimo ir mokslo ministerija apkarpo finansavimą, tad universitetui pritrūko finansų netgi dėstytojų algoms. Žiniasklaidoje purvų drabstymas sutirštėjo, edukologijos analfabetai ėmė mokyti universitetą kaip reikia dirbti. Net Lietuvos Prezidento patarėja pataikavo žiniasklaidai.

Sisteminio požiūrio trūkumas reformuojant šalies švietimą

Edukologijos universiteto giljotinavimas yra ne kas kita, o brutalus, precedento neturintis smūgis mokytojo profesijos prestižui. Liūdniausia, kad visi esminiai pokyčiai vykdomi stichiškai, neatlikus jokios išsamios kokybinės švietimo analizės, prognozių, nematant strategijos. Todėl ir „klasės krepšelis“, ir etatinis apmokėjimas, ir tinklo optimizavimas — visa tai ne moksliniais tyrimais, realiais poreikiais, o biudžeto padėtimi paremtos reformos.

Pemjeras S. Skvernelis viešai pareiškė, kad būtina optimizuoti mokyklų tinklą, nes apie 2000 mokyklų Lietuvai esą per daug. Tuo tarpu statistika skelbia, jog iš 2311 bendrojo lavinimo mokyklų, buvusių 2000-2001 mokslo metais, šiandien likę tik 1125. Taip panašiai improvizuojama ir skaičiuojant mokytojus. Premjeras teigia, kad esama 50 tūkstančių mokytojų. O iš tikrųjų po daugiau nei 20-ies metų reformų Tėvynėje liko tik 28 tūkstančiai mokytojų.

Štai ir gyvena pedagogų bendruomenė nuolatinėje įtampoje ir net baimėje. Švietimo sistema nuosekliai stumiama į netvarką ir chaosą.

Šaliai būtinų specialistų valstybinis užsakymas atrodo jau net nebeįmanomas.

Laimė, pasirodė naujas ir patyręs šios srities ministras Algirdas Monkevičius. Tikėtis sveiko proto? Kas mums belieka.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kai       2019-01-21 1:25

atsakymas : kai mokyklose direktorių ir kitų mokyklos darbuotojų kabinetuose bus vaizdo kameros fiksuojančios direktorių ir mokytojų veiksmus vaikų ir pavaldinių atžvilgiu ir prasidės jų drausminimas.

StasysG       2019-01-20 13:52

...prieš... Atsiprašau.

StasysG       2019-01-20 13:50

Norėčiau pažiūrėti TV šou: Juozaitis prie Monkevičių. Įdomu, kas laimėtų?

ah1       2019-01-19 20:14

o kada bus žmonėms atlyginta sąjūdžio padaryta žala Lietuvai už  sunaikintą pramonę, sunaikintas apie milijonas darbo vietas?Apie milijonas lietuvių velka tremtinio jungą ES, apie milijonui lietuvių atimta tėvynė, TSRS laikais vežė vagonais tremtin į Sibirą, sąjudžio pasekoje - mikroautobusias tremtin į ES, tik keliskart daugiau nei prie “okupanto ruso”

Gaila       2019-01-19 20:09

Aš irgi žinau, kad turi būti prestižinė. Kas iš to? Ne paslaptis, kad dauguma vyresnio amžiaus mokytojų mokėsi šios profesijos, nes nepateko kitur. Kiek turi praeiti metų, kad ateitų gabūs, jauni? O direktoriai? Sėdi nuo neatmenamų laikų, konkursus jau susitarę laimėti. Švietimo skyriai, ministerija… Iš visų švietimo darbuotojų kiek mokytojų, kiek nemokytojų? Gal Roko Masiulio organizuotas auditas truktels ką nors

Šviesa       2019-01-19 18:27

Uždekime naują švietimo lemputę, ir visi kas tik ateina tas dega ir dega bet kaip tamsu taip tamsu, matyt degios medžiagos nebėra.

Broliukas Aurimas Juozaitis       2019-01-19 17:51

buvo pirmoje vyriausybeje sviet.ministro Kuolio pavaduotoju. Ka jie dare?! -griove, uzdarinejo, o Arvydas-patarinejo? Po 30 m. vel ant bangos?! Kokias reformas igyvendins, jei pataps prezidentu?! Deja, jis ne reformatorius, jis parasines, pakalbes, bet tes ramaus gyvenimo buda.  Reikia ne PISATELIO, bet reformatoriaus su aiskiu protu ir nuoseklumu. Ar yra tokiu tarp kandidatu?!

Al.       2019-01-19 17:40

Vilniuj lietuviškose mokyklose jau planuoja kai kuriuos dalykus mokyklose dėstyti užsienio kalbom - ką į tai Monkevičius su Juozaičiu? Tai senas planas, atskleistas dar Tamoševskio - Vilnius turi būti anglakalbis.

ah1       2019-01-19 17:07

mokytojas ne prestižinė specialybė - kokiu proteliu ir kuo garsėdavo pedagoškių mergos dauguma žino nuo TSRS laikų.

Monkevičius- Steponavičius-       2019-01-19 16:55

bele kokia moterėlė (Pitrėnienė?)- petrauskienė-Monkevičius: ck vadybininkai- laisvos rinkos institutas-pertrauka- institutas-ck vadybininkas. Neoliberalizmas vs komunizmas - nuoseklus tęstinumas iš rankų į rankas ir švietimo nebeliko…nes reikia tik pigiausios darbo jėgos su automatiniu išlavinimu (vadinamoji IT - vieno mygtuko funkcijos smile, stambiojo verslo (?)interesai…

ah1       2019-01-19 16:46

Skvernelis teisus - būtent Skvernelis seime ir demaskavo mokytojų algos dydį - apie tūkstantį eurų į rankas.Esant dabartiniam mokytojų skaičiui, pensijiniam amžiui 65 metams,nauji mokytojai iš viso neturėtų būti “gimdomi” , nes neišvengiamai bus mokytojų perteklius ateityje, dėl ko ir toliau seks mokytojų reikalavimai mažinti vaikų skaičių klasėse ir algų didinti. O vietoj darbo streikuojantys mokytojai turėjo būt atleisti už pravaikštas - bet ne - vėl dvigubi standartai taikomi biudžetininkams mokytojams ir proletariatui.

Arvydai       2019-01-19 16:33

Nesiblaškyk, geriau pasitikrink savo komandą, puola, kaip amarai.

ah1       2019-01-19 15:45

Nėra vaikų - nereikia ir mokytojų.  Jaunimas neturi jokios ateities o pensininkai kankinami šalčiu ir skurdu - tokie juozaičių sąjūdžio veiklos padariai po 28 metų. Jaunimas bėgo ir bėgs iš Lietuvos, nes likus Lietuvoje laukia žiauri pensija.

žinia       2019-01-19 11:56

# okupantai “išėjo”, žiaurūs komunistai pasiliko #

AAA       2019-01-19 11:46

Siekiant okupuoti ir vėliau aneksuoti kraštą, pirmiausiai būtina sunaikinti išsilavinusius žmones, inteligentiją, ką ir darė okupantai rusai, o dabar daroma tai švelniau “savomis”(?) rankomis. Kas viso to - užsakovas? Čia tai klausimas.

Gaila       2019-01-19 9:04

Nuliūdino DELFI TV pokalbis su švietimo ministru. Apie viską ir nieko konkretaus

Gyvenimo aprašymas       2019-01-19 2:27

1983-1985 m. - Akmenės rajono Švietimo skyriaus inspektorius, 1985-1988 m. - Lietuvos komunistų partijos Akmenės rajono komiteto skyriaus vedėjas.

1988-1991 m. buvo Maskvos visuomenės mokslų akademijos Sociologinių tyrimų centro aspirantas. 1991 m. apgynė sociologijos mokslų kandidato (dabar - socialinių mokslų daktaro) disertaciją „Asmenybės sąmonės schematizmai: teorinės analizės ir operacionalizacijos patirtis”.

Vienuoliktosios Vyriausybės (Pakso-Gentvilo) švietimo ir mokslo ministras
Dvyliktosios Vyriausybės (Brazausko) švietimo ir mokslo ministras.

Juozaičio žiniai...       2019-01-19 0:46

Būtent tas pats Monkevičius viename Rytų Lietuvos lietuviškas kaimo mokyklas prieš maždaug 20 metų  kaip dalgiu nušienavo .Kaip Pilsuckio laikais lietuviukai negalėjo mokytis lietuviškose mokyklose,nes be perstojo naikino,taip Nepriklausoma Lietuva
vėl negailestingai susidorojo su lietuviškomis kaimo mokyklomis.Dabr ten kaimai stovi
tušti.Visi kas galėjo išvažiavo.Neliko nei mažų ,nei didelių.Amen.Su mokyklų naikinimu pradėtas Lietuvos tuštinimas.Suslovo priesakai sėkmingai įvykdyti.


Rekomenduojame

Dalius Stancikas. Kaip lietuviai suvokė getus

Neringa Venckienė kreipėsi į JAV Aukščiausiąjį teismą prašydama išaiškinti ir peržiūrėti Ekstradicijos įstatymą

Leonas Merkevičius. Absurdas

Algimantas Rusteika. Šių laikų herojai

Vidmantas Valiušaitis. Dar vienas išpuolis prieš Lietuvos istorinės atminties ženklus – kas šįkart „įsiamžino“?

Ramūno Bogdano įžvalgos apie norvegų „Barnevernet“ ideologines prielaidas

Algis Avižienis ir Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“ –  apie 20 Putino valdymo metų

R. Šimašiaus veiksmai apskųsti Generaliniam prokurorui

Neringos Venckienės ekstradicija atidedama 30 dienų

Irena Vasinauskaitė. Signataras: „Valdžiai pasakiau – pritrūks geros valios stabdyti medžiapjūtę, važiuosim aiškintis pas ES pinigų dalintojus“

Vidmantas Valiušaitis. Prezidentiniam Kultūros forumui

Šiaulių medžių gynėjai siūlo premjerui bendradarbiauti stabdant nusikalstamą medžiapjūtę

Krescencijus Stoškus. Kontrkultūrinė kultūros politika!? arba Tragikomiška opera su priedainiu

Rasa Čepaitienė. Tai visai kita istorija

Jono Vaiškūno viešas kreipimasis į Prezidentą Gitaną Nausėdą ir Kultūros forumo istorinės atminties klausimams nagrinėti dalyvius

Irena Vasinauskaitė. Kovo 11-osios Akto signataras kviečia vilniečius į piketą

Tarp tūkstančių šalies pirmakursių nėra nė vieno būsimo matematikos mokytojo!

Blogas Zeppelinus. Obuolys nuo obels netoli nurieda

Br. Lukas Skroblas OSB. Mergelės Marijos gimimas

Geroji Naujiena: „Dievas su mumis“

Vytautas Sinica. Akcija dėl Lietuvos didvyrių Kazio Škirpos ir Jono Noreikos atskleidė ypatingą, ilgai nepastebėtą reiškinį

Justas Mundeikis. Apie vaiko pinigus, politikų pažadus ir bunkančią visuomenę

Mitingo „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE“ rezoliucija

Vidmantas Valiušaitis. „Nagi, išgirskite, pagaliau, žmonių balsą, pone mere!..“

Sąjunga „Vardan šeimos“ kviečia į protesto akciją „STOP Barnevernet ideologijai, STOP Lietuvos VTAĮT savivalei“

Tomas Baranauskas pokštauja. Nekonfliktiška istorija

Vygandas Trainys. Jono Noreikos-Generolo Vėtros ir jo atminimo lentos istorija trumpai

Mitingas „Laisvės kovų atminties trynimui ir šliaužiančiai okupacijai – NE!“ (vaizdo įrašas)

Rasa Čepaitienė. Naktinės istorijos politikos rezultatas: savivaldybė jokių pretenzijų reikšti negali

Algimantas Rusteika. Amžinai tyčiotis iš visų neįmanoma

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.