Ugdymo politika

Arvydas Juozaitis. Mokytojas – prestižinė profesija?

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 18 d. 21:35

18     

    

Arvydas Juozaitis. Mokytojas – prestižinė profesija?

Visos mūsų Vyriausybės deklaravo švietimą kaip prioritetinę sritį. Mokytoją, pedagogą vadino pagrindiniu šios sistemos veikėju. Mokinį vadino pagridiniu sistemos tikslu. Visa tai atrodo natūralu, suprantama, kilnu.

Tačiau metai bėgo ir mokyklos reikšmė, jos autoritetas ėmė smukti. O tai jau nebebuvo natūralu. Švietimo problemų vajus tiek paaštrėjo, kad apie 2010 metus buvo pasiekta „kritinė riba“. Tiesa, tada iš esmės prasidėjo ir demografinis Lietuvos nuosmukis.

Ką daryti?

2018 metų pradžioje pagaliau prabilta apie „mokytojo prestižą“. Surengtas net žiniasklaidos konkursas, o liūdnos atminties švietimo ir mokslo ministrė viešai ir retoriškai paklausė: „Kodėl Lietuvai būtina pedagoginių profesijų prestižo kėlimo programa?“ Ir šou biznį primenanti žiniasklaida trinktelėjo: „Mokytojas – prestižinė profesija iki 2025 metų“.

Šis prestižas baigėsi mokytojų profsąjungų nariams sulipus pro ministerijos langus ir pasiekus, kad ministrė-reformatorė būtų atstatydinta.

Nusitaikyta į Vilniaus edukologijos universitetą

Vilniaus edukologijos universitetas, ši prestižinės profesijos kalvė, prijungtas prie Kauno Vytauto Didžiojo universiteto. Tai bent reforma. Naujo darinio pavadinimas įspūdingas: Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademija. Suglausminta, o realiai sunaikinta švietimo esmė.

Švietimo žinovams aišku: profiliniuose, mažesniuose universitetuose yra geriausios galimybės parengti konkrečios srities specialistus. Tuo tarpu mūsų šalis, atsisakiusi rengti mokytojus specializuotoje aukštojoje mokykloje, dabar nubloškiama į „daktaravimo“ sąlygas, o iš esmės — į trečiojo pasaulio šalių tarpą.

Edukologijos universitetas sudraskytas į skutelius.

Kaip šitai galėjo nutikti? Kokios jėgos to pasiekė?

Pirmu ideologiniu smuiku užgrojo Laisvosios rinkos institutas. O vėliau — ir Pramonininkų konfederacijos šulai. Veikta Lietuvoje įprastu būdu: iš pradžių „paleista“ žiauri žiniasklaidos kampanija. Jos tikslas buvo toks: Vilniaus edukologija ruošia nepakankamai gerus specialistus. Antras veiksmas: Švietimo ir mokslo ministerija apkarpo finansavimą, tad universitetui pritrūko finansų netgi dėstytojų algoms. Žiniasklaidoje purvų drabstymas sutirštėjo, edukologijos analfabetai ėmė mokyti universitetą kaip reikia dirbti. Net Lietuvos Prezidento patarėja pataikavo žiniasklaidai.

Sisteminio požiūrio trūkumas reformuojant šalies švietimą

Edukologijos universiteto giljotinavimas yra ne kas kita, o brutalus, precedento neturintis smūgis mokytojo profesijos prestižui. Liūdniausia, kad visi esminiai pokyčiai vykdomi stichiškai, neatlikus jokios išsamios kokybinės švietimo analizės, prognozių, nematant strategijos. Todėl ir „klasės krepšelis“, ir etatinis apmokėjimas, ir tinklo optimizavimas — visa tai ne moksliniais tyrimais, realiais poreikiais, o biudžeto padėtimi paremtos reformos.

Pemjeras S. Skvernelis viešai pareiškė, kad būtina optimizuoti mokyklų tinklą, nes apie 2000 mokyklų Lietuvai esą per daug. Tuo tarpu statistika skelbia, jog iš 2311 bendrojo lavinimo mokyklų, buvusių 2000-2001 mokslo metais, šiandien likę tik 1125. Taip panašiai improvizuojama ir skaičiuojant mokytojus. Premjeras teigia, kad esama 50 tūkstančių mokytojų. O iš tikrųjų po daugiau nei 20-ies metų reformų Tėvynėje liko tik 28 tūkstančiai mokytojų.

Štai ir gyvena pedagogų bendruomenė nuolatinėje įtampoje ir net baimėje. Švietimo sistema nuosekliai stumiama į netvarką ir chaosą.

Šaliai būtinų specialistų valstybinis užsakymas atrodo jau net nebeįmanomas.

Laimė, pasirodė naujas ir patyręs šios srities ministras Algirdas Monkevičius. Tikėtis sveiko proto? Kas mums belieka.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

kai       2019-01-21 0:25

atsakymas : kai mokyklose direktorių ir kitų mokyklos darbuotojų kabinetuose bus vaizdo kameros fiksuojančios direktorių ir mokytojų veiksmus vaikų ir pavaldinių atžvilgiu ir prasidės jų drausminimas.

StasysG       2019-01-20 12:52

...prieš... Atsiprašau.

StasysG       2019-01-20 12:50

Norėčiau pažiūrėti TV šou: Juozaitis prie Monkevičių. Įdomu, kas laimėtų?

ah1       2019-01-19 19:14

o kada bus žmonėms atlyginta sąjūdžio padaryta žala Lietuvai už  sunaikintą pramonę, sunaikintas apie milijonas darbo vietas?Apie milijonas lietuvių velka tremtinio jungą ES, apie milijonui lietuvių atimta tėvynė, TSRS laikais vežė vagonais tremtin į Sibirą, sąjudžio pasekoje - mikroautobusias tremtin į ES, tik keliskart daugiau nei prie “okupanto ruso”

Gaila       2019-01-19 19:09

Aš irgi žinau, kad turi būti prestižinė. Kas iš to? Ne paslaptis, kad dauguma vyresnio amžiaus mokytojų mokėsi šios profesijos, nes nepateko kitur. Kiek turi praeiti metų, kad ateitų gabūs, jauni? O direktoriai? Sėdi nuo neatmenamų laikų, konkursus jau susitarę laimėti. Švietimo skyriai, ministerija… Iš visų švietimo darbuotojų kiek mokytojų, kiek nemokytojų? Gal Roko Masiulio organizuotas auditas truktels ką nors

Šviesa       2019-01-19 17:27

Uždekime naują švietimo lemputę, ir visi kas tik ateina tas dega ir dega bet kaip tamsu taip tamsu, matyt degios medžiagos nebėra.

Broliukas Aurimas Juozaitis       2019-01-19 16:51

buvo pirmoje vyriausybeje sviet.ministro Kuolio pavaduotoju. Ka jie dare?! -griove, uzdarinejo, o Arvydas-patarinejo? Po 30 m. vel ant bangos?! Kokias reformas igyvendins, jei pataps prezidentu?! Deja, jis ne reformatorius, jis parasines, pakalbes, bet tes ramaus gyvenimo buda.  Reikia ne PISATELIO, bet reformatoriaus su aiskiu protu ir nuoseklumu. Ar yra tokiu tarp kandidatu?!

Al.       2019-01-19 16:40

Vilniuj lietuviškose mokyklose jau planuoja kai kuriuos dalykus mokyklose dėstyti užsienio kalbom - ką į tai Monkevičius su Juozaičiu? Tai senas planas, atskleistas dar Tamoševskio - Vilnius turi būti anglakalbis.

ah1       2019-01-19 16:07

mokytojas ne prestižinė specialybė - kokiu proteliu ir kuo garsėdavo pedagoškių mergos dauguma žino nuo TSRS laikų.

Monkevičius- Steponavičius-       2019-01-19 15:55

bele kokia moterėlė (Pitrėnienė?)- petrauskienė-Monkevičius: ck vadybininkai- laisvos rinkos institutas-pertrauka- institutas-ck vadybininkas. Neoliberalizmas vs komunizmas - nuoseklus tęstinumas iš rankų į rankas ir švietimo nebeliko…nes reikia tik pigiausios darbo jėgos su automatiniu išlavinimu (vadinamoji IT - vieno mygtuko funkcijos smile, stambiojo verslo (?)interesai…

ah1       2019-01-19 15:46

Skvernelis teisus - būtent Skvernelis seime ir demaskavo mokytojų algos dydį - apie tūkstantį eurų į rankas.Esant dabartiniam mokytojų skaičiui, pensijiniam amžiui 65 metams,nauji mokytojai iš viso neturėtų būti “gimdomi” , nes neišvengiamai bus mokytojų perteklius ateityje, dėl ko ir toliau seks mokytojų reikalavimai mažinti vaikų skaičių klasėse ir algų didinti. O vietoj darbo streikuojantys mokytojai turėjo būt atleisti už pravaikštas - bet ne - vėl dvigubi standartai taikomi biudžetininkams mokytojams ir proletariatui.

Arvydai       2019-01-19 15:33

Nesiblaškyk, geriau pasitikrink savo komandą, puola, kaip amarai.

ah1       2019-01-19 14:45

Nėra vaikų - nereikia ir mokytojų.  Jaunimas neturi jokios ateities o pensininkai kankinami šalčiu ir skurdu - tokie juozaičių sąjūdžio veiklos padariai po 28 metų. Jaunimas bėgo ir bėgs iš Lietuvos, nes likus Lietuvoje laukia žiauri pensija.

žinia       2019-01-19 10:56

# okupantai “išėjo”, žiaurūs komunistai pasiliko #

AAA       2019-01-19 10:46

Siekiant okupuoti ir vėliau aneksuoti kraštą, pirmiausiai būtina sunaikinti išsilavinusius žmones, inteligentiją, ką ir darė okupantai rusai, o dabar daroma tai švelniau “savomis”(?) rankomis. Kas viso to - užsakovas? Čia tai klausimas.

Gaila       2019-01-19 8:04

Nuliūdino DELFI TV pokalbis su švietimo ministru. Apie viską ir nieko konkretaus

Gyvenimo aprašymas       2019-01-19 1:27

1983-1985 m. - Akmenės rajono Švietimo skyriaus inspektorius, 1985-1988 m. - Lietuvos komunistų partijos Akmenės rajono komiteto skyriaus vedėjas.

1988-1991 m. buvo Maskvos visuomenės mokslų akademijos Sociologinių tyrimų centro aspirantas. 1991 m. apgynė sociologijos mokslų kandidato (dabar - socialinių mokslų daktaro) disertaciją „Asmenybės sąmonės schematizmai: teorinės analizės ir operacionalizacijos patirtis”.

Vienuoliktosios Vyriausybės (Pakso-Gentvilo) švietimo ir mokslo ministras
Dvyliktosios Vyriausybės (Brazausko) švietimo ir mokslo ministras.

Juozaičio žiniai...       2019-01-18 23:46

Būtent tas pats Monkevičius viename Rytų Lietuvos lietuviškas kaimo mokyklas prieš maždaug 20 metų  kaip dalgiu nušienavo .Kaip Pilsuckio laikais lietuviukai negalėjo mokytis lietuviškose mokyklose,nes be perstojo naikino,taip Nepriklausoma Lietuva
vėl negailestingai susidorojo su lietuviškomis kaimo mokyklomis.Dabr ten kaimai stovi
tušti.Visi kas galėjo išvažiavo.Neliko nei mažų ,nei didelių.Amen.Su mokyklų naikinimu pradėtas Lietuvos tuštinimas.Suslovo priesakai sėkmingai įvykdyti.


Rekomenduojame

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Andrius Švarplys. Parklupdyti Vakarai nesugeba apginti net savęs, tai kaip mes galime iš jų tikėtis pagalbos?..

Ramūnas Aušrotas. Ar Prancūzijos parlamentas paseks Lietuvos pavyzdžiu ir pasmerks surogaciją kaip prieštaraujančią moterų ir vaikų orumui?

Trakų salos pilyje bus pristatyta Daliaus Stanciko knyga „Kūju per Lietuvos istoriją“

Raimondas Navickas. Nanto katedrą padegė keršydamas Prancūzijos valdžiai

Agnė Širinskienė. Apie neliečiamuosius

Audrius Bačiulis.Beprotybės kronikos: Leftistinių propagandistų miniai nepavyko parklupdyti didžiausio JAV verslo dienraščio „The Wall Street Journal“

Raimondas Navickas. Panašu, kad antisemitizmo ir etninės nesantaikos kurstytojai Lietuvoje išties kelia galvą

Andrius Švarplys. Vyksta didžiulė, giluminė, fundamentali demoralizacija

Geroji Naujiena: Kad ieškotume Jo Karalystės ir Jo teisumo

Vytautas Sinica. Kas yra leftizmas?

Vygandas Trainys. Partizanų ir kitų Lietuvai pasiaukojusių žmonių juodintojai nusipelno platesnio komentaro

Raimondas Navickas. Rinkimų naujienos iš ateities

Vitalijus Karakorskis. Atviras laiškas advokatei Fainai Kukliansky

Karolis Venckus demaskuoja: vaikų prievartautojas, ištvirkinęs pasaulio elitą. Lietuvoje to nėra?

Algimantas Rusteika. Dar kartą apie idiotus ir idiotizmą

Neringa Venckienė. Nušautas pedofilo Džefrio Epšteino ir DEUTSCHE BANK bylą nagrinėjusios teisėjos sūnus

Arvydas Anušauskas. Prašau pagalbos – tai gali sustabdyti insinuacijomis ir iš piršto laužtais teiginiais grįstą šmeižto kampaniją

Bronius Puzinavičius. Ar sprendimą dėl Lukiškių aikštės monumento turėtų priimti tik menininkai?

Vytautas Sinica. Užsienio „gerąją patirtį“ reikia įvertinti iš anksto

Rinkimai Lenkijoje – kova ir pramoga

Verta prisiminti. Arvydas Šliogeris. Pamatinė žmogaus dorybė yra drąsa

Vytautas Radžvilas. Remti Bideną – tiesti kelią Merkel-Putino paktui

Jolanta Miškinytė. Dar viena šeima prašosi oficialaus prieglobsčio Lenkijoje

Algimantas Rusteika. Pabaigos pradžia

240 000 žmonių pasirašė Baltųjų rūmų peticiją raginančią paskelbti George’ą Sorosą teroristu

Vytautas Radžvilas. Laisvė – tai ne teisė voliotis smėlio dėžėje ant didvyrių kaulų…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.