Įžvalgos

Arvydas Juozaitis. Metas vienyti Lietuvos ir Latvijos ateitį

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 27 d. 15:21

10     

    

Arvydas Juozaitis. Metas vienyti Lietuvos ir Latvijos ateitį

Geresnių kaimynų vieni kitiems, nei latviai lietuviams ar lietuviai latviams, retai būna. Tačiau vidutinio lietuvio požiūris į Latviją toks, tarsi latvių visai nebūtų. Pagalvokime ir prisiminkime: XX amžiaus pradžioje pusės Lietuvos signatarų likimai buvo glaudžiausiai susiję su Latvija–Jelgava (Mitava), Liepoja (Libava), Ryga. Ir vėliau, nepriklausomybę įtvirtinant, kas buvo geriausi mūsų broliai? Žinoma, latviai. Net latvių politinis elitas, kad ir sunkiai, bet palankiausiai mums „išsprendė Palangos klausimą“– gavome kone pusę dabar mums priklausančio pajūrio.

Latvius pamilau dar vaikystėje. Manau, kad šį jausmą išgyvenę daugelis lietuvių. Vos ausis palietė jų kalba, bemat sučiurleno kitas, pakeliantis ir mūsų kalbą balsas. Ak, prisimenu (jausmas likęs!) tai juk mes patys, tik kitokie! Kaip įdomu! Platėjanti, akmeningą upės sietuvą primenanti kalba, ausis ir sielą medumi tepanti kalba. Ir kartu nuostaba: kodėl mūsų nemoko prabilti lietuvių kalbos sesės kalba mokyklose? 

Šiuo metu galima išmokti ir „pašmacības“ būdu, kaip sako latviai, internetu bent pusę metų kasdien klausantis LR-1, tai yra „Latvijas radio viens“, bent po penkiolika minučių kasdien. Įsikišai į ausis ausinukus troleibuse ar autobuse – ir tu jau Latvijoje. Arba kas antrą vakarą žiūrėti jų „Panarāma“, užuot žiūrėję mūsų, – viskas išeis tik į naudą.

Dabar juk keista ir net – sveikai pažvelgus – nepakenčiama padėtis: susitikę kalbamės rusiškai arba, kas dar keisčiau, baisinga, vos gyva anglų kalba. Net minčių padoriai vienas kitam pasakyti nemokame. O galėtume ir be vertėjo susikalbėti. Tai taip, brolyčiai, gyvename vieni kitus atstumdami alkūnėmis. Atsukę  nugaras. Latviai dar dairosi per petį, o mes net susikūprinę neatsisukame.

Žinoma, Lenkija padarė viską, kad XX amžiaus pirmoje pusėje Latvijos ir Lietuvos suartėjimas neįvyktų. Pasekmės net šiandien išlikę Rygos centre, iš kurio išvažiuodamas Vilniaus kryptimi matai Kauņa, tai yra Kauno kryptį. Lietuvos sostinės sostinė kelio ženkluose latvių sostinėje ištvėrė ir pirmąją nepriklausomybę, ir Maskvos komunistinį režimą, ir persirito į XXI amžių.  Tai taip liudijamas mūsų „artumas“, tai yra, neleistiną aklumas. Ir jau kone šimtą metų.

Nuo 2020 metų visos Latvijos viduriniosios valstybinės mokyklos ir gimnazijos pervedamos į mokymą valstybine latvių kalba. Ar kas nors Lietuvoje apie tai rimtai prabilo? Paanalizavo LRT, kas vyksta čia pat, giminėje gentyje? Ar palaikė latvius mūsų Seimas? viduje. Gal kokį menką Seimo pareiškimą, palaikantis latvių Saeimą, priėmė? Jeigu priėmė, negirdėti jo. O juk latviai gelbstisi, juos baisingai užsipuolė Maskva, skatindama rusų bendruomenę. Ne, mums neįdomu. Mes juk patys nutarėme nuskęsti „trijose lenkiškose raidėse”. Būtų juokinga, jeigu ne graudu. Juk trys raidės savigarbos nenuramdys, gali nutikti priešingai – įaudrinti, nes jos tik parodys, kad darkoma tikra lenkų kalba, ir aistros užvirs iš naujo.  Juk bus ir vėl įžeista kalba, kurią įspaudus į lūpas Vilnijos žmonėms jie buvo pasukti veidu į Varšuvą.  Užburtas ratas. Reikia vykdyti Konstituciją: valstybinė kalba – lietuvių. Argi mūsų knygnešiai tam purvą ir sibirus brido, kad dabar iš kalbos, vos iš mirties išplėštos, taip tyčiotumėmės? Juk kalba Lietuvoje – valstybės siena. Kaip ir Latvijoje – siena.

Kad nors koks žingsnis būtų žengtas (valstybiniu lygiu) suartinant informacines erdves. Atsiperkame vėliavų pakėlimu ir himnų sugiedojimu. Viskas. Nei kultūros atašė mūsų ambasadoje Rygoje, nei LRT informacinės politikos (apie korpunktą Rygoje net svajoti baisu!) Tai trunka trisdešimt metų. Vadinasi, tai neatsitiktina, ir ne vien LRT generalinio direktoriaus reikalas. Tai sisteminio latvių ignoravimo politikos vaisiai. Jeigu ne Arūnas Vaikutis, kuris visam gyvenimui atsisėdo mažyčiame kambarėlyje Latvijos radijuje (LR1), mes net negirdėtume nė balso iš Rygos.

Turėjau vilties, kad Seimo rinkimus laimėjus Valstiečiams-žaliesiems įvyks bent menkų palankių pokyčių – neįvyko. Ir mes toliau vieniši skendime Vakarų-Rytų pafrontės zonoje. O latviai?  Tiesa, jie bent jau nacionalinio transliuotojo (LTV-1) korespondentų punktą Vilniuje senokai įkūrę. Žinios iš Lietuvos yra kone kasdienis Latvijos žiniasklaidos reikalas. Jie geriau žino, kas pas mus vyksta. O mums nerūpi net strateginis Rygos uostas. Kiek būtume galėję kartu su latviais nuveikti jame, kooperuodamiesi.

Neidealizuoju latvių, matau jų būdo savybių, kurios ne itin simpatiškos. Bet jos labai panašios į mūsiškes, kai laikome save kone Europos bamba. 

Išvada vis dėlto turi būti tik viena: negalima ilgiau gyventi nesimokant vieni kitų kalbos, negalima gyventi be kasdieninio bendravimo tarp Latvijos ir Lietuvos seimų. Negalime ilgiau gyventi nematant ir negirdint Latvijos bent eterio bangomis – per radiją ir TV.

* * *

2018 m. Vasario 16-ąją, Latvijai sveikinant Lietuvą valstybingumo atkūrimo 100-mečio proga, Arvydas Juozaitis Latvijos Prezidento Raimondo Vėjuonio kvietimu iškilmingai iškėlė Lietuvos tautinę vėliavą Rygos pilyje Latvijos Prezidento rezidencijoje:

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Jules       2018-06-29 13:34

Negalima nepritarti pono Marginalo nuomonei čia, nes ji - objektyvi. O va tiems, kurie kelia į LR Prezidento postą AMBalo, Centro Komiteto, gelbėtoją - negalima pritarti. Tai būtų išdavikiška ir svarbiausia - nelogiška. Sunku suvokti, kas su mumis darosi, kai žadame vėl rinktis Centro Komiteto bufeto ir autoūkio keliamus kandidatus? Lietuviai yra nušokę nuo proto ir atsakomybės.

Nekreipkit        2018-06-28 20:02

dėmesio į pono “M” išsišokimus. Jam dvejinasi.

PIkc       2018-06-27 23:49

Įdomu, ar “marginalo” kliedesiams “pliusus” dėję žmonės IKI GALO perskaitė jo komentarą? wink

> Al.       2018-06-27 23:24

Artėkite, artėkite. Tik, prieš artėdamas, pasiklauskite latvių. O jau tada, kai sužinosite savo vietą jų požiūriu, bandykite artėti toliau. Manau, kad ir kitiems siūlytojams bus įdomu pažiūrėti bei suprasti, kad tango šokamas dviese.

Al.       2018-06-27 19:50

Duginas Duginu, bet bent kultūriškai su Latviais būtina suartėti. Tikėjimo skirtumai ne tokį jau didelį poveikį mums daro. Žemaičiai irgi skiriasi nuo aukštaičių, bet sugyvena.

puiku, bet       2018-06-27 19:07

ant šito baltų arklio i prezidentūrą neįjoti. Ilgas kelias.

Marginalas Liepai       2018-06-27 18:44

Pirma, kodėl prūsai trejetuke? O kur jotvingiai?
Antra, kodėl iškeliavo? Jie niekur neškeliavo, bet 1945 m. juos iškėlė. Iškėlė būtent prūsus, nes tikri vokiečiai iš esmės miesto gyventojai, bet šalies gyventojų dauguma - valstiečiai, prūsų, lietuvių ir mozūrų palikuonys, prūsų pagrindu susiformavęs vietinis baltų etnosas. Ketvirta, dar ir dabar tebegyva prūsiška savimonė, ji atgimtų savoje žemėje, bet dabartinėmis globalizmo aplinkybėmis tai neįmanoma. Kol kas prūsų savimonę palaiko smulkios grupelės visame pasaulyje, bet dalis - ir savo žemėje (Lenkijoje - mišrios kilmės, o Karaliaučiaus srityje - tarp naujos kartos vietos gyventojų, kurie asocijuoja save su prūsais). Kalba yra atgaivinta, bent dviejose šeimose kalba vaikai.
Kas kita - menkas suvokimas, kad baltų etnosai istoriškai labai skiriasi. Skiriasi net lietuvių ir latvių būdas, katalikiška ir liuteroniška tradicijos, jau neminint vokiečiams būdingos savos liuteroniškos (net Lietuvoje lietuviai ir lietuvininkai ne visada susišneka).
Sakyti, neva metas vienyti Lietuvos ir Latvijos ateitį, yra absurdas. Metas buvo iki įstojimo į ES, kuri tuo laiku net pati dar nebuvo tapusi tokia orveliškai agresyvi, kaip dabar. Dabar kaip tik jokio meto nebėra, traukinys išėjo. Juozaitis kalba Dugino doktrinos rėmuose apie tautinį pagonišką vienijimąsi, kuris pagal Duginą turi būti antikatalikiškas. Dugininkams reikia sunaikinti Lietuvos-Lenkijos “katalikišką kordoną” ir prieš puolant Vakarus atkurti situaciją iki I pasaulinio karo. Visa tai juodu ant balto dėstoma Dugino doktrinoje.
Juozaitis, kaip prezidentas, vykdytų būtent šitokį užsakymą, tai Brazausko linijos tęsėjas.

Žmogaus teisės...       2018-06-27 18:32

Paldies,Latvija.Lai dzivuo Latvija ir t.t.

Rasa       2018-06-27 16:48

MUSU BUSIMAS PREZIDENTAS.

Liepa       2018-06-27 16:47

Iš mūsų trejetuko iškeliavus prūsams, telikom dviese su latviais. Likom pusiau gyvi.// Taip, apie latvius išmanom mažai. Bet ir latviai į mus kreipiasi ruskai, o ne lietuviškai.// Valstybiniu lygmeniu - seimūnų, prezidento ir kt. valdžiažmogių- jokių padorių santykių su kaimynais neturim dėl dviejų priežasčių: “mūsų” ponai seniai nutautėję ir jokių bendrumų su giminiška tauta neišgyvena, o latviai nėra įdomūs dar ir dėl to, kad ES fondus dalina Briuselynas, o ne Ryga.//


Rekomenduojame

Andrius Navickas.  Aš myliu savo Tėvynę

Arvydo Juozaičio kreipimasis į brolius ir seseris dainoje

Ir LAT patvirtino – Garliavos šturmo liudytojai nusikaltimo nepadarė

Liutauras Stoškus. Normali politinė diskusija dėl miesto vystymo ateities, dėl konkrečių miesto raidos rodiklių ir siekių net nepradėta

Leonas Merkevičius. Teismas tars žodį – Garliavos šturmo liudytojai ir K. Betingio „skriaudikė“ išgirs nuosprendžius

Vytautas Landsbergis. Gintaras ginčijasi su savim

Andrius Švarplys. „Geras metas permąstyti Europos vertybes“

Kaip veiks naujoji vaiko teisių apsaugos sistema: svarbiausi aspektai

Vytautas Sinica. A. Maldeikienė – už gėjus ir abortus po katalikybės vėliava

Arvydas Juozaitis. Seimas siekia įteisinti daugybinę pilietybę pažeisdamas Konstituciją?

Eglė Mirončikienė.  Turime teisę žinoti, kam turime būti dėkingi už „Vaivorykštės perėją“

Kauno pilies kieme – pastatyta Vyčio skulptūra (nuotraukos, video)

Liudvikas Jakimavičius. Kaip atsiimti Sąjūdį?

Valdas Vasiliauskas. Dainų shwentė

Vytauto Radžvilo knygos „Kiek kartų gali atgimti tauta“ pristatymas Gargžduose

Nuo bačkos. Bronius Matelis. A. Juozaitis – praeities fotoalbumas. Ar malonūs prisiminimai sukurs modernią Lietuvą?

Andrea Tornielli. Nykstančios krikščionybės Vakarų Europoje statistika

Aušra Maldeikienė. Po tamsos ateina aušra: 2019 m. Prezidento rinkimų programos 95 tezės

ES krizė: Yanis Varoufakis susitarimą dėl migrantų pavadino „visiška nesėkme“ ir apkaltino Angelą Merkel „meluojant“

Geroji Naujiena. „Mirčiai neduota valdyti pasaulio“

Algimantas Zolubas. Lukiškių aikštę dar tik bandoma prisijaukinti

Josephas E. Stiglitzas. Ar euras gali būti išgelbėtas?

Algimantas Rusteika. Apie mokesčių reformą trumpai ir drūtai

Neringos Venckienės ekstradicijos klausimas atidedamas iki liepos 12 dienos, jos ginti stoja dar vienas kongresmenas (patikslinta)

Gintaras Songaila. Atviras laiškas prof. Landsbergiui

Nuo bačkos. A. Kubilius proeuropiečiams: mokykimės iš populistų, kaip įvardyti „priešus“ ir kurti įtikinamus pasakojimus, kuo „priešai“ yra pavojingi

Dr. Algimantas Matulevičius. O gal jau laikas atvirai pasakyti – valstybė užvaldyta (II)

Algimantas Rusteika. Vienas

Vytautas Landsbergis apie Seimo sprendimą paviešinti prisipažinusius KGB bendradarbius: „Jedinstva“ veikia

„Mes neatiduosim Ariogalos medžių“ – ariogališkiai prašo pasirašyti peticiją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.