Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Arvydas Juozaitis. Kelios mintys iš nepasakytos kalbos Lietuvos Seime

Tiesos.lt redakcija   2017 m. kovo 20 d. 17:09

20     

    

Arvydas Juozaitis. Kelios mintys iš nepasakytos kalbos Lietuvos Seime

Jūsų dėmesiui siūlome kalbos, kuri turėjo būti pasakyta per iškilmingą Seimo posėdį šių metų kovo 11 dieną, tezes. Nors ji buvo suderinta su Seimo daugumos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – vadovybe, Seniūnų posėdyje, reikalaujant konservatorių vadovybei, ji buvo atmesta.

Tezės

Dabartis dažniausiai būna akla savo pačios atžvilgiu. Tai ypač pasitvirtina tada, kai viltys imamos laikyti tikrove. Po metų minėsime modernios Lietuvos valstybės 100-metį. Deja, ši džiugi šventė, išliekant dabarties demografinėms ir emigracijos tendencijoms, taps pirmu ir paskutiniu lietuvių sukurtos valstybės šimtmečio paminėjimu.

Lietuvių kalba – istorinis energijos šaltinis trijų milijonų tautai; kalbėjusi šia kalba bendruomenė išplėšė iš amorfiškos buvusios LDK teritorijos Vakarų žemes ir sukūrė šiuolaikinę Lietuvos Respubliką. Buvo įgyvendinta daugiau nei prieš 300 metų pasakyta Mikalojaus Daukšos tiesa: Ne žemės derlumu, ne drabužių skirtingumu, ne šalies gražumu, ne miestų ir pilių tvirtumu gyvuoja tautos, bet daugiausia išlaikydamos ir vartodamos savo kalbą, kuri didina ir išlaiko bendrumą, santaiką ir brolišką meilę.

Šiuo metu, spaudžiant tiek vidaus, tiek užsienio jėgoms lietuvių kalba puolama kaip visuomenės formavimo ir jos gyvavimo pamatas; agresyviai reikalaujama keisti jos rašmenis ir fonetinį skambėjimą; lygia greta vulgarizuojama jos leksika. Iš valstybinės kalbos statuso lietuvių kalba stumiama į marginalinės kalbos vietą. Tai pasakytina apie jaunuomenės mokymo programas, o ypač – apie bendrą Švietimo ir mokslo ministerijos politiką.

Lietuvos idėja – tai lietuviškumo gyvavimo idėja. Klaidžiojant LDK istorinėse erdvėse šios idėjos rasti negalima. Tuo tarpu visai šalia, Latvijoje, ši idėja gyva jau daugiau nei 100 metų. Tai – Dainų švenčių tradicija. Latviui ar latvei, išpažįstantiems Dainų šventes kaip savo pasaulio pradą ir savo tapatumą, nekyla klausimo, kas jie esą. Tuo tarpu lietuvis vis dar klausia, kas jis, ir blaškosi LDK ir Lenkijos istorijoje. Ir nors 1988–1990 metų išsivadavimą iš TSRS imperijos kartu su Baltijos valstybių broliais ir sesėmis vadinome dainuojančia revoliucija, šitai nedaug ką pakeitė. Ne vienas ir ne du viešosios erdvės veikėjai agresyviai įrodinėja, kad mūsų tapatybė – ne baltiškos, o lenkiškos kilmės. „Lenkijoje dainų švenčių nėra, vadinasi, nereikia jų ir mums“, – skamba vieši pareiškimai. Toks požiūris įtakoja ir visuomenę, ir pirmuosius valstybės asmenis: į Dainų šventę Lietuvoje žiūrima kaip į koncertą ar karnavalą, t.y. tik kaip į viešą renginį.

Keliasdešimt inteligentų, o ne valstybės institucijos pagaliau įkūrė visuomeninį fondą ir paskelbė Vyčio paminklo sostinės centre konkursą. Ne tik paskelbė, bet ir nuvedė šią iniciatyvą iki pabaigos. Lietuvos šimtmečiui sukurtas puikus heraldizuotas Vyčio paminklas, kuris jau gaminamas. Didžiausi šios iniciatyvos priešininkai buvo Vilniaus meras ir Kultūros ministerija. Tuo tarpu Vytis – valstybės simbolis, paradoksaliausiu būdu susiejantis istorinę ir pastarojo šimtmečio Lietuvą. Net jeigu šis šimtmetis taptų paskutiniuoju mūsų žygiu, mes išjotume į nežinią kilniai ir garbingai.

Geopolinė aktualija. Rytinis kaimynas Baltarusija išgyvena veržlų LDK tradicijų gaivinimo metą. Kone visa akademinė ir kultūrinė visuomenė jau seniai susitapatinusi su istorinės Lietuvos visuomene. Lietuvos didieji kunigaikščiai, Žalgirio ir visi pagrindiniai istoriniai mūšiai įvardinami kaip baltarusių tautos nuosavybė. Kultūrinis LDK palikimas ir kūrybinės LDK asmenybės – baltarusiai. Politinis Baltarusijos elitas jau akivaizdžiai palaiko šią tradiciją, perkeldamas ją į tarptautinius renginius. Nebedaug reikia, kad istorinis Lietuvos Vytis vėl taptų Baltarusijos herbu (juo jis jau buvo), o šalis būtų pavadinta slavišku vardu Litva. Tuo būdu lietuviai turėtų priimti į savo „tapatybės arealą“ dešimties milijonų „naujų LDK lietuvių“ tautą. Pasekmės būtų pražūtingos, galinčios sukelti net karinius konfliktus.

Lietuvių kalbos ir baltiškos kultūros Lietuva verta valstybės istorinės –  Vyčio vėliavos. Tautiška Trispalvė turėtų užleisti vietą Vyčiui kaip dabartinės valstybės vėliavai. Trispalvė mums liks – ji liudys XX amžiaus kovas ir laisvę. Tuo tarpu valstybine vėliava tapęs Vytis liudytų ne tik istorinę, bet ir paskutinės mūsų būties LIETUVĄ.

Vilnius, 2017 metų kovo 7 diena.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vida       2017-04-17 9:55

Pliuralizmas tinkamas ne visur, bet tenka toleruoti.Taip, kad vėliava valstybės privalo būti Vytis raudoname fone seniai apie tai mąstau.Raudona visada simbolizuoja kraują.Vėliavos raudonas fonas primena, gerbia ir įpareigoja kiekvieną prisiminti visus kuo jie esą gimę ir kam ir kokį dvasinį savo kapitalą sukaupė. VYTIS - DVASIA, sukuria narsaus kovotojo už savo valstybės laisvę vado įvaizdį.
Kita vertus žmogaus-skauto aukščiausia sąmonės pakopa yra Vytis.
Skautų devizas: tėvynei, Dievui, artimui. Tuo viskas pasakyta. Toks mūsų tautos tikrasis sielos mentalitetas, tokia mūsų vėliava. Bet šalia visada gali būti trispalvė, primenanti kraujo, pievų ir saulės spalvas Lietuvos vaikams.

Norėčiau tilpti su Vyčiu viename balne:).

Gėda       2017-03-25 17:45

valsiečiams, kad jiems komanduoja antivalstybiniai ir antitautiški konservai.

mano nuomone - išdavytė       2017-03-23 16:48

Nesutinku - valstybine vėliava tapęs Vytis raudonai maskoliškame fone liudytų paskutinės mūsų būties - LIETUVOS mirtį. Trispalvės išdavimas - to ženklas! Išdavikams - NE!

StasysG       2017-03-22 13:59

Pritariu AJ tezėms. Bet reikia straipsnio. Gal sulauksime, ir p. Tarabildai bus aiškiau.

Tarabilda jau nepakaltinamas...:) ??       2017-03-22 13:10

Esmė teksto jam neįdomi, o gal jau ,,nebeįkandama”.Putoja viešai savo antipatijas prieš Juozaitį ir toliau nepastenkinimo šios asmenybės požiūriais daugiau nieko nemato..Beviltiška ,,Tarabildai” - L.J. kalbėti apie esmę.Prasmę to , ką seime padarė anūkas ir Ko ir kokią žinią norėjo 11 d. pasakyti buvęs Sąjūdžio iškilus žmogus A.J.
Gerb L.J., ar apsimetat tamsta nebesuvokiąs skaitomo portale teksto, o gal tikrai su intelektu jau vargani reikalai?
Net gimazistas suprato, kad A.J. norėjo poasakyti, jog kito šimtmečio jubiliejaus Lietuva jau nebesulauks, išgaruos kaip dūmas…Tarabildai jau ne pagal jėgas….???

Tarabilda       2017-03-21 23:32

Na baikit. Atrodote lyg apspangę ir nebematote pro savo senas meiles su kuo turite reikalų. Landsbergiai savo žanre kaip visada, pro jų tankus joks Juozaitis neprasmuks, bet aš kalbu apie Juozaičio labai įtartiną žanrą. Jis gromuloja kažkokius pseudoetnografinius geopolitinius makaronus a la Dainų šventes ir lenkų nediningumą, kai pačios didžiausios grėsmės valstybei yra politinės ir dabar. Kamufliažas visa tai. Beje su nesunkiai užuodžiamu KGB kvapeliu. O gal GRU. Nežinau, kaip kokie nacionaliniai kadrai dabar yra pasiskirstę vaidmenimis.

-> Ar yra čia suprantančių esmę?       2017-03-21 18:11

,,Esmę supratau (ji tokia ir tokia..), bet kabinėsiuosi prie asmens ir jo principų ir požiūrių kitimo…”
Sunku ką ir pasakyti. Labai kabinėtis gal ir nereikėtų, nes žlugus komunistinei pasaulėžiūrai, dvasine prasme gyvename didžiųjų permainų laikais - ką renkamės: ar dvasinį prasmingumą, t.y. lietuvišką patriotizmą, krikščionybę; ar kūniškų malonumų kultą, t.y. besaikį materializmą, besaikį seksą...

mama iš kaimo       2017-03-21 15:43

  Kraupstu nuo komentarų. Prisiminkit - Juozaitis pradėjo sąjūdį, ir vienintelis jo nesisavino. Visi kiti aiškino jų pradėję, Juozaičiui gi nerūpėjo likti neįvertintam. Jis - pirmasis, prakalbęs apie suverenitetą, kaip Rolandas Paulauskas -apie nepriklausomybę /gerokai vėliau - per sąjūdžio suvažiavimą.
  Gaila, kad čia ne visos, užgniaužtos “patriotų”, jo mintys.Klausiau A.Juozaitį konferencijoje, pristatant jo knygas per knygų mugę. Vertėtų tų minčių paklausyti visiems. Ir svarbiausia -suprasti, susimąstyti. Na, bent jau - išgirsti.

sicilikas tas juozaitis       2017-03-21 14:44

mergos bijo sicilikų
kad pagavę neišpistų
——-
o bobos (kaip s.neris) mėgsta sicilikus: kaip amb, ozolą, marcinkevičių, juozaitį ir kitus - mat tikisi, kad jie jas gaudys…

Ar yra čia suprantančių esmę?       2017-03-21 14:14

Tarabilda : ,,Juozaitis savo žanre…Atsargiau reikia žiūrėti į jo kliedesius.”

O juk talpinto portale teksto prasmė kitokia - TS prieš žodžio laisvę, o valstiečių šulai bailūs…Per asmeniškumus esmės nesuvokiantiems sunku suprasti, kad Juozaitis norėjo Lietuvai iš Seimo tribūnos pasakyti, kad kito šimtmečio Lietuva ,matyt, nebesulauks. Lietuva tokio skausmingo ir teisingo perspėjimo neišgirdo Anūko ,,dėka”.
O tarabildos ir ko nesuprato esmės pilsto asmeniškumus…Tai delfio komentarams tiktų...Tarabildoms ir Ko reikėtų suprasti, apie ką publikuojami tekstai , o tada rašyti komentare kitiems: ,,Esmę supratau (ji tokia ir tokia..), bet kabinėsiuosi prie asmens ir jo principų ir požiūrių kitimo…”

> apsivertė       2017-03-21 13:20

Susidvejinimas keistas , bet deja įprastas reiškinys, patologija. Vieni gydosi. Kiti ne.

albina       2017-03-21 13:13

Neleido atjaunėjusi,liberali,progresyvi ir visaip kaip puiki partija? Negaliu patikėti.Gal tai klaida? 2017 metai už lango,mes ES šalis.

TS smirdi?        2017-03-21 10:41

Prisiminkim- nuo drąsaus A.Juozaičio teksto platinimo 1988 metais prasidėjo sąjūdis…TS, baugščiai tylint valstiečiams , vetavo teisingą, atvirą  ir skaudų Arvydo Juozaičio žodį apie Lietuvos dabartį ir ateitį .. Kas po tokių antidemokratinių TS vedlių akibrokštų dar gali rimtai tvirtinti, kad TS ,neva, Sąjūdžio linijos tęsėja..
Dar Volteras sakė, jog ,,aš nepritariu tam, ką tu sakai, bet ginsiu iki mirties tavo teisę tai sakyti”...

Apsivertėlis       2017-03-21 9:47

Juozaitis jau kelintą kartą verčiasi. Kažkada buvo prie okupanto lovio, vėliau vyko permainos, paskutiniu momentu išgelbėjo AMB, vėl pabuvo prie lovio, dabar vėl patriotas. Net neaišku, ar istorinė klaida tebėra istorinė klaida. Daug tokių yra. Panašu į “tautininką” Rudį, Janutienę, Oželytę, Krivicką (naująjį chameleoną), Puteikį ir taip be galo. Kas iš to, kad dabar teisybę rašo - nė karto nesigirdėjo komentaro dėl paties praeities. Rimtai nežiūriu, kad ir ką berašytų.

Marginalas       2017-03-21 1:49

Paliesta rimta tema, beje ir nenauja. Turintiems ne vien bendro su Lietuva valstybingumo paveldą, bet ir nemenką baltišką substratą gudams reikia arba tvirtinti savo identitetą, arba ištirpti rytinio kaimyno tvane. Kita vertus, bet kokie rimti pozityvūs geopolitiniai pasikeitimai centrinėje Europoje nuo Suomijos iki Ukrainos imtinai, nusikračius tiek “Vakarų” sodomodemokratijos, tiek Rytų burliokijos, neįmanomi be gudų. Jei jie pasirodys vikresni ir protingesni nei lietuviai, jie turi šansą suvaidinti svarbų vaidmenį kartu su ukrainiečiais. Lietuva tuo tarpu galės būti nustumta, o Vilnija atimta visai ne lenkų!
Šiaip niekad nebuvau Autoriaus bendramintis. Atrodo, kad jis greičiau antisemitas nei krikščionis, t.y. greičiau tradicinis pagonis. O kai veikė Karaliaučiaus krašte, buvo artimesnis prorusiškiems Lietuvos faktoriams (bent mano suvokimu). Mane tuo metu vis labiau traukė čečėnų ir apskritai islamo pasipriešinimas tiek burliokijai, tiek sodomodemokratijai.
Jei paskaitys šį komentarą, tegu neįsižeidžia - išsakau bendrą įspūdį. Bet juk žmogus keičiasi, visko būna. Siunčiu jam išbandymo akmenuką Čečėnijos ir ruskijos tema, gal ir kitiems būtų įdomu:
http://www.proza.ru/2010/11/06/627

"Mokytojau" - košė tau galvoje!       2017-03-20 23:52

“Tuo tarpu lietuvis vis dar klausia, kas jis, ir blaškosi LDK ir Lenkijos istorijoje. “
Tas ir yra, kad lenkai blaškosi savoje ir pasisavintoje, o mūsiškiai kartu su “mokytoju” patys nežino kur, tik ne Lietuvos istorijoje. Citatoje - “fakt na lico”.

Blaškykitės apakėliai ir toliau, puoselėkite Medininkų pilies ragų kolekciją, tik neveskite mūsų į šviesią ateitį.

Tarabilda       2017-03-20 21:51

Juozaitis savo žanre, savo padaže. Baltoskandijos kūrėjas, vėliavų mainytojas. Žodžiu, istorinė klaida.
Atsargiau reikia žiūrėti į jo kliedesius. Kad ir tokį: patrs vapa prieš LDK, o galutiniu sprendimu siūlo LDK vėliavą vytį supriešindamas su trispalve. pavcojingi tokie nusišnekėjimai.

Konservatoriai       2017-03-20 20:30

taip tvarko Skverenelį,o šis valstiečius,kad iš jų pažadų,jog seimas bus tikra tautos atstovybė ,gali likti tik pelenai.Norima permti valdžią,bet konservatoriai maivosi,kad ne,ne…

tampame teritorija?       2017-03-20 18:53

O mums to Vyčio nebereikia ; gavom neužmirštuolę... privedė jau iki to ,, kad drąsuolis, įsisegęs trispalvę juostelę, nužiūrimas , kaip nelojalus…valdžiai, valdančiajam elitui, peršamoms antimoralinėms ideologinėms nuostatoms, kurios pagrąžintos visomis vaivorykščių varsomis…

pagarba A. Juozaičiui       2017-03-20 18:07

Toks valstiečių ir žaliųjų sprendimas nusileisti konservatoriams tik parodo, kad ši partija neturi tvirto stuburo ir bus konservatorių “suvalgyta”. Gaila.

Rekomenduojame

Karas Ukrainoje. Du šimtai penkioliktoji (rugsėjo 26 diena)

JAV nevyriausybinės organizacijos finansuoja Vengrijos opoziciją

Tai šokiruoja: ES Komisijos Pirmininkė grasina Italijai, kad Briuselis turi „instrumentus“ tam atvejui, jei rinkimuose laimės netinkamos partijos

Karas Ukrainoje. Du šimtai keturioliktoji (rugsėjo 25 diena)

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Visų blogybių šaknis – XXVI eilinis sekmadienis

Almantas Stankūnas. Ar interpeliacija Dainiui Kreiviui – tik imitacija?

Marius Parčiauskas. Kaip mobilizacija paveiks karo eigą?

Paskutinis verdiktas Albinui Kentrai ir „Miško broliams“

Sergejus Loznica stato Valstybiniame jaunimo teatre atvirai antiukrainietišką spektaklį

Karas Ukrainoje. Du šimtai tryliktoji (rugsėjo 24 diena)

ES tarnyba nekontroliuojama propaguoja LGBTQIA+ dienotvarkę

Patriotiškiausias Lietuvos jaunimo metų renginys Kaune. Konferencija „Labiau negu merginą? Meilė Lietuvai XXI amžiuje“

E. Macronas siūlo naują imigracijos politiką: migrantus siųs iš miestų į provinciją

Raimundas Kaminskas. Biografijos puslapiai – Juozas Albinas Lukša-Daumantas 1940–1941

Mobilizacinis patriarcho Kirilo pamokslas (pažintiniais tikslais)

Karas Ukrainoje. Du šimtai dvyliktoji (rugsėjo 23 diena)

Almantas Stankūnas. Ką prasitarė valdančiųjų atstovai apie elektros sektorių?

Algirdas Endriukaitis. Kas skolingas ir kam priklauso istorijos kraujo šluostymas?

Dovilas Petkus. Kurios partijos išduoda savo rinkėją?

Doc. dr. Darius Alekna. Apie šeimą, civilines sąjungas ir Seimą

Dominykas Vanhara. Kremliaus diplomatinės pergalės

Italijos rinkimai – žemės drebėjimas ES?

Karas Ukrainoje. Du šimtai vienuoliktoji (rugsėjo 22 diena)

Danija nutraukia asmenų, jaunesnių nei 50 metų, skiepijimą nuo kovido infekcijos

Marius Parčiauskas. Kaip išliksim, jeigu tėvystę siesim tik su skurdu ir depresija?

Linas Karpavičius. Kaip vyksta manipuliavimas žmonėmis?

Marius Parčiauskas. Rusijai atnaujinti puolimą nėra jokių šansų

Flandrijos vyskupai oficialiai parėmė ir pasiūlė tos pačios lyties porų laiminimo ceremoniją

Audrius Globys, dr. Darius Alekna. Ką valdžiai sako apklausos?

Karas Ukrainoje. Du šimtai dešimtoji (rugsėjo 21 diena)

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.