Politika, Visuomenės pokyčių analizė, Istorija

Arvydas Juozaitis. Kaunas yra Kaunas

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugpjūčio 31 d. 8:09

21     

    

Arvydas Juozaitis. Kaunas yra Kaunas

Pirmasis rašomos knygos skyrius-vigilija. Pradžia.

Gerokai pagyvenęs po saule rašeiva ūmai pajuto, kad Kaunas užstoja jam pusę dangaus.
„Kaip šitaip?“ – išsigandęs apsidairė. Ir dar kartą krūptelėjo, nes lūpos ištarė: „Ne pusę dangaus Kaunas man užstoja, o pusę širdies užgula. Kiekvienas padorus lietuvis negali gyventi ir negyvena be Kauno.“ Tai toks Kaunas.
Ir rašeiva ėmėsi šios knygos.
Arvydas J.

Adomas Mickevičius buvo litvinas, nors lietuviškai nekalbėjo. Neprabilo jis lietuviškai ir Kaune, kai 1819 metų rudenį pravėrė prefekto S. Dobrovolskio duris. Vargana visuomenė, vadinusi save šviesuomene, kalbėjo lenkiškai, o administracija ir karinis garnizonas – rusiškai; lietuvių kalbą galėjai išgirsti tik priemiesčių bakūžėse ir turgaus dieną, kai tarp žydų prekystalių imdavo nardyti lietuviai-suvalkai ir vidurio Lietuvos sodiečiai.

A. Mickevičius Kauno duris pravėrė sunkia širdimi. Anais laikais Vilniaus ir Kauno varžymosi dar nebuvo, dėl lietuvybės nesipešta, nebuvo, kaip sako medžiotojai, žvėries miške. Maža to, Wilno/Вильня tuomet buvo atitolęs nuo Kowno/Ковно kaip karūna nuo kromelninko… Tačiau!

Tačiau nuo nūdienos kalvų pastebime keistą, kaip prancūzai pasakytų, deževiu. Pajuntame kažin kokią apgaulę: nejaugi visai tai jau buvo numatyta? Užraugta? Tas pasiutęs varžymosi šešėlis? Kauno-Vilniaus, arba Vilniaus-Kauno varžytuvių pradžia, lyg koks dangaus grumenimas iš ateities?

Žodžiu, į Kauną A. Mickevičius atvyko tarsi į tremtį, palikęs pasakų miestą. Žinoma, kad taip, nes Vilnius per amžius kurtas kaip svajonė, kaip tikėjimas, valdžia ir kaip sostas. Sostu jis liko net atsidūręs Rusijos imperijoje, liko autonomiškas, nes ir Vilniaus universitetas, gavęs Rusijos imperatoriškojo vardą, pranoko tuos kelis Rusijoje esančius universitetus jau vien tuo, kad buvo vienintelis telkęs savyje nerusišką kultūrą, liudijo Europą. Kitaip sakant, Vilnius buvo ir liko tarptautinės, kaip dabar pasakytume, lygos „žaidėju“.

O Kaunas? Varge mano! Hanzos kontoros nė kvapo, Nemunu į Prūsiją plukdomas gėris – svetimas, iš jo miestui nulaša kelios pelno ašaros, o imperijos fortifikacinė sistema, kuria vėliau išgarsės Kaunas, dar nenumatyta.

Bet konkurencija jau užraugta, jau numatyta. Ir ją jaučia jaunas, dvidešimt vienerių metų vyras, 1819 metais sunkiai pravėręs prefekto S. Dobrovolskio duris. Kaip jis tai pajunta?

A. Mickevičius Viliuje ką tik buvo pakilęs ant sparnų, ūmai pasiekęs poezijos olimpą. O kas laukė Kaune? Nykios prozos lyguma. Kaunas buvo gryniausia bausmė maištingai prigimčiai, pritvinkusiai jėgų poezijai ir net žygarbiams. Provincija, užkampis, nei literatūrinių salonų, nei apskritai jokių salonų. Nė vieno filareto, nė filomato, nė vieno lygaus tau prie stalo ir tinkančio užstalės pokalbiui. Laukė tik mokytojo darbas apskrities mokykloje, dabartinės Jėzuitų gimnazijos patalpose. Ką gi, ir ten pradėjo aidėti jo monotoniški žingsniai celėse-klasėse, ir kalbos apie literatūrą, antikinę istoriją, poetiką, bendrąją gramatiką ir net politinę ekonomiją – visa biro į aklas sienas-sielas.

Toks tas šviesos kelias – per kančias į žvaigždes, per aspera ad astra? Bet juk žvaigždės jau buvo pasiektos Vilniuje, o čia – ir vėl kilti iš pradžių? Tai nepakenčiama poetui!

Ak, Kowno/Ковно, net praėjus Napoleonui tu negalėjai pasikeisti, nebuvo galios tau keistis.

Bet kokia laimė! Kažkas pranašiško buvo paslėpta jauno poeto lemtyje. Nes Kaune, kultūros dykumoje, A. Mickevičius ėmėsi Lietuvos temos, ir jau vien „Gražina“ ko buvo verta! Tema, kurios A. Mickevičius, likęs Vilniuje, vargu ar būtų ėmęsis. Juk Vilniuje vyravo keistas humanizmas. Žmonijos temos. Taip, dabartinis globalizmas!

Vadinasi, netgi nelietuviškas Kaunas ima mokyti mus lietuviškumo? Pasiutimas. Varge ir skurde – mokyti? Dar didesnis pasiutimas.

Ir todėl nereikia stebėtis, kad lygiai po 100 metų, 1919 sausį taip ir nutinka – Kaunas tampa Lietuvos sostine. Laikinąja? Ar tikrai tik laikinąja? Ar neapvaisina Kaunas visos Lietuvos lietuviškumu, kuris ir šiandien kelia Vilniui galvos skausmus?

Tai mes turime išsiaiškinti šioje knygoje.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

albina       2018-09-2 8:45

Trumpas atsakymas anonimui:horoskopų neskaitau,gyvenu tarp žmonių,bendrauju su giminaičiais.Reitingais nepasitikiu.Prieš rinkimus sudarau laimėtojų lentelę ir labai menkai apsirinku.Taigi,siūlomos prekės ir gatvėje,ir TV turgeliuose man kelia įtarimą.

Tai, kad       2018-09-1 21:04

mums JAU parinko, negi nematot, negirdit?  Viskas labai paprasta. Miliūtė, paklausė, o kandidatas atsakė, kad SUTINKA būti mūsų Prezidentu.
 

p.albinai       2018-09-1 20:22

Gerbiamoji, sakykite prašau- kuo remiantis teigiate, jog “daugėja paprastos žemiškos nuovokos pas paprastus Tėvynės piliečius”?
Horoskopuose perskaitėte?:)

albina       2018-09-1 20:12

Nagi,Vyručiai!Kaip senų laikų turguje:dar avis uždengta vežime,o visi draskosi.Ne komentatoriai,kokie protingi būtų,lems rinkimų rezultatus.Dieve duok,daugėja paprastos žemiškos nuovokos pas paprastus Tėvynės piliečius.Pateiktas,gal net gimtadienio intencija,gražus rašinys,ir mes galim kažką nepikto parašyti.Bet ne.Kaip turguj vis prisimenam,kas buvo turguj prieš daugybę metų.Kažkokia keista grupė visiškų teisuolių.

troliui       2018-09-1 19:18

atsiknisk

O pats       2018-09-1 19:05

iš kur žinai, agentas jis ar ne? Juozaitis dėl svarių priežasčių negali kandidatuoti, o Tarabilda tujinasi ir balsus blaško - dirba Nausėdos naudai kartu su tuo mėnuliu K.Masiuliu.

Juozapas troliui       2018-09-1 16:07

Tu iš katro piršto iščiulpei Tarabildos “kolaboravimą”?
Kliedi vyruti.
Mano ir Tarabildos pozicijos dėl labai rinkimų skirtingos. Kaip beje ir dėl to paties Juozaičio, tačiau šiuo atveju negaliu ramiai žiūrėti kaip tu suski įžūliai dergi ir šmeiži kolegą Tarabildą.
Arba tu piktybinis pusgalvis arba koks suktas agentėlis.
Nes Tarabilda kartais gali būti būti utopiškai naivus, kartais būna ūmus ar net piktas, tačiau Tarabilda niekada nebuvo režimui parsidavusiu niekšu.
Tai yra nepaneigiamas faktas.

Kowenska milicja       2018-09-1 15:52

Labai tikėtina, kad šitą triuką Juozaitis baigs agituodamas už Nausėdą, kaip kadais už Brazauską, apšovęs Landsbergį. Juozaitis tokiems triukams kartu su Tarabilda turi daug geros patirties.

o bet tačiau       2018-09-1 15:04

Bukas trolis pezi apie kažkokį mistinį “kitą patriotinį kandidatą”.
Labai įdomu- kas gi toks ans būtų?
Gal koks “naglas putėsis”? O gal buv. Kauno milicijos šulas?
Juk ne Švarkelis?
Ai, tiek to. Nesvarbu.
Juk esmė kitur- būsimas “prezidentas” renkamas ne prie balsadėžių.
Vergvaldžiai, krinalinės chuntos administratoriai parenka savo atstovą puotaudami pirtelėse. Kokį parenka, dėl kurio režimo gaujos susitaria tarpusavyje, tas ir tampa “prezidentu”.
Aišku, “kandidatas” turi būti suderintas bei palaimintas ir Lubiankose, bilderberguose.
Na, o po to rengiamas cirkas “Pateptojo” “rinkimams”.
Baudžiauninkams leidžiama irgi kelti savo kandidatus- cirkas juk ir yra vieta pokštams bei fokusams.
Bet “laimi” ir “išrenkamas” visada tik “pateptasis”.
Drąskyti vieni kitiems akis ir rauti plaukus dėl “leudies kandidatų” yra tiesiog kvaila. Nes “leudies” balsas, kaip šuns- “į dangų neina”.
Taip, kad šūkausit ar šokinėsite-
vis tiek bus “isrinktas” vergvaldžių “actovas” Nuosėda.
“Leu-leudis” gali iškelti nors ir paauksuotą, krištolinį tobulą kandidatą-
cirke fokusininkai iš kepurės ištrauks savo kraliką.
Rinkimų cirkas Lietuvoje yra ekvivalentiškas lošimui kortomis su šuleriais kurie lošia žymėtomis kortomis, kai net kortų kaladę pašo ir dalina šuleriai.
Tie kas sutinka lošti su šuleriais šulerių kortomis pagal šulerių taisykles-
tokie lošime visada lieka durniais.
Nes durnius net bažyčiose muša. Tokia mulkių dalia. Būti kvailių vietoje.
Tai kaip užkirsti režimo statytiniui Nuosėdai kelią į prezidentūros sostą?
Tik sugriaunant cirką.
Cirkas neįvyks ir nebus kaip įteisinti “pateptąjį”.
Ar lietuviai sąmoningi tiek, kad organizuotųsi “rinkimų” cirko boikotui?
Ne.
Buratinai neįgalūs atsispirti hipnozei.
Buratinų psichologiją geriausiai iliustruoja kriminalinių kronikų nuolatiniai dalyviai- idiotai lengva ranka atiduodantys pinigus telefoniniams sukčiams.
Jeigu avinai leidžiasi kerpami- juos kerpa ir kirps.
Galite būti ramūs- Nuosėda taps prezidentu.
Nes avinai Lietuvoje dauguma.

 

piktybinis įkyruolis neatstoja       2018-09-1 14:25

Adminui vėl bus darbo…

Tam Nausėdos       2018-09-1 14:14

agentui Tarabildai, kuris gerai žino, kad dėl tam tikrų svarių priežasčių Juozaitis negali laimėti tokių rinkimų, bet balsus nuo patriotiško kito kandidato atitraukti tai gali ir taip pasitarnauti Nausėdai kaip Brazauskui kadais - senas triukas. Tų priežasčių vardinti neleidžia BK straipsniai - paslaptis runkeliams. Apsišvietei, Tarabilda, kaip Nausėdos agentas ir tiek žinių. Kas gali paneigti galimybę, kad esi senas komuniagų bičas?

Paistalai a la Bąblewski       2018-09-1 12:43

Briedas

Jzp ---Dzeikui       2018-09-1 10:58

Nemanau jog Vilniaus supriešinimas su kitais miestais ir regionais yra tas būdas kurio mums reikia. Tokia taktika paranki tik režimui.
Skirtumų yra, jie sąlygoti istorijos, tačiau daug naudingiau įžvelgti skirtumų vertes nei pabrėžti negatyviąsias stereotipų puses, kurios dažnai nepelnytai išpučiamos. Istorija yra įvykęs faktas kurio nepakeisi. Tačiau galime keisti dabartį, o per dabarties pokyčius ir ateitį.
Istoriją reikia žinoti ir atminti, tačiau stovėdami nugara į ateitį, o vien dūsaudami dėl praeities, mes liekame įkalinti savo neveiklume.
Dabarties lietuvis yra lyg traukinio keleivis stovintis atkabintame nuo sąstato vagone- ilgesingai žiūri į horizonte dingusį nuvažiavusį traukinį, dabartį mato pro vagono lango stiklą ir joje nedalyvauja, o ateities negali įtakoti nes nežino nei kur važiuoti nei ko.
Tokie “keliaujantys” į niekur gyvena visur- ir Kaune ir Šiauliuose ir Vilniuje.

Dzeikas       2018-09-1 10:30

Lietuvos problema ta, kad aplamai nera lietuvisku miestu.Jei ziuretume siauraja prasme tai gal tik Kernave ir Trakai, nominaliai Siauliai gal…ir viskas. Visi kiti ikurti zydu, rusu, vokieciu, lenku imigrantu. Lietuviai ten tik ant gatavo atsikele liokaju, ukvedziu ir siaip bernu vaidmenyj.
Todel ir isspyre Zeligovskis “kariuomene” is Vilniaus 1920m kaip kamsti is butelio.Apskritai tiek lietuviai tiek ju suformuoti ginkluoti dariniai, jeigu tai ne banditai, o kazkokia legalumo skraiste pridengti turi neregima rysi su Ukrainieciu “batjka”  Machno (Nestoras Machno) ideja ir elgesio modeli. Miestai mus dusina, antagonistinis(mums, lietuviams) zydiskumo, kaip burzuazines idejos nepakeliamas dvokas.
Pats ezmi kaunietis, tai man kaip ir nepolitkorektiska aukstinti Kauna kaip lietuviskumo zydini. Nebusiu objektyvus. Taciau vadovaudamasis vidiniais pojuciais atvykes net i tokius “miestus” kaip Marijampole, Alytus, Panevezys jauciu kazkokia savasti.Apie Siaulius apskritai daug siltu zodziu pasakyt noretusi, ir mergos graziausios Lietuvoj ir zmones maziausia sumuzikeje (dvaro priklausomu muziku, baudziauninku prasme).
Klaipeda ir Vilnius…tiek pat bendro su Lietuva kiek Kaliningradas su Tvere ir likusia Moskovija. Kazkoks tai lietuviskas Danzigas ar Gdanjskas, kaip lenkai vadino si laisvojo” miesto statusa turincia gyvenviete.

Tarabilda "pastebėtojui"       2018-09-1 9:58

Atleiskit, gerbiamas mazgajobe, o kur ir už ką tie patriotai savo balsus ketina nuleisti?

Pastebėjimas       2018-09-1 9:06

Lietuvai gyvybingai būtina išsiaiškinti, kodėl Juozaitis ir Tarabilda čia nuspendė išblaškyti patriotų balsus būsimuose prezidento rinkimuose, kad laimėtų Ročildo banko atstovas Nausėda, nes tai klausimas ne tik apie mūsų tapatybę - kultūrinę ir politinę, bet ir apie egzistenciją.

Kaunogardis       2018-08-31 23:08

Kaip   vilniečiui   ir taip daug.

zita.       2018-08-31 21:09

Tik tiek?

Ach       2018-08-31 14:50

kaip įdomu ir malonu skaityti gerbiamą Juozaitį.
Viens ponas ,negyva,bejausme “kaip reikia"kalba manos suvienisęs Lietuvą??????Kalba tai vidinių žmogaus minčių,jausmų išraiška,lygtai:):):)
Kalba tai mintys iš širdies į širdį.Ką  gali duoti jei nieko neturi?Jei nekaupei nedėjai į atminties kerteles kas skirta žmogui,tautiečiui jo širdį šildyt?

per aspera ad astra       2018-08-31 11:59

Kiekvienas padorus lietuvis negali gyventi ir negyvena be Kauno.  Ar neapvaisina Kaunas visos Lietuvos lietuviškumu, kuris ir šiandien kelia Vilniui galvos skausmus?

Tarabilda       2018-08-31 10:14

Labai teisingai keliamas paradigminis Vilniaus - Kauno klausimas. Lietuvai jį išsiaiškinti tiesiog būtina, nes tai klausimas apie mūsų tapatybę - kultūrinę ir politinę.


Rekomenduojame

Vladimiras Laučius. Tėvynės sąjungos G taškas

Agnė Širinskienė. Bankai ir prekybos centrai stokoja socialinės atsakomybės ir solidarumo su visuomene

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Arnoldas Aleksandravičius. Tai Lietuva negali turėti savo Raudų sienos?

Andrius Švarplys. Jeigu ateityje nenorime „turėti galimybių išgirsti įvairių nuomonių“, turime pasakyti „God bless America“

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.