Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Arvydo Juozaičio atviras laiškas premjerui Sauliui Skverneliui: kiek dar bandysite šviesuolių kantrybę savo „liūdna pasaka“?

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugsėjo 25 d. 23:20

27     

    

Arvydo Juozaičio atviras laiškas premjerui Sauliui Skverneliui: kiek dar bandysite šviesuolių kantrybę savo „liūdna pasaka“?

Gerbiamas premjere Sauliau Skverneli.

Šiuo metu Lietuvos mokyklose skaitomas „Brisiaus galas“. Jono Biliūno šedevras liūdniau negu bet kuris kitas kūrinys nusako procesą, įsibėgėjusį Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM). Apie kitą mūsų klasiko kūrinį „Laimės žiburys“ niekas nebesvajoja.

Jau senokai žinoma, kad švietimo bendruomenė yra dramatiškai suskaidyta, fragmentuota, įbauginta. Mokyklų naikinimas, gryninimas, o ir krepšelio politika sukūrė tokią atmosferą, kad pedagogai nebepajėgūs vieningai pasipriešinti absurdui. Ir kaip būsi pajėgus, kai mokykla, kurioje dirbi, nuolat „kybo ant plauko“.

Apie vieningas protesto akcijas mūsų „Laimės žiburio“ žibintininkai nė nebegalvoja, nors ant jų galvų griūte griūva ŠMM ministrės Jurgitos Petrauskienės sprendimai.

Paskutinis iš tų sprendimų paskelbtas vasarą: nuo rugsėjo pirmosios – etatinio apmokėjimo modelis. Negirdėta praktika: be pilotinio bandymo, be metodinių pasitarimų, be bendruomenės paruošimo. Sveikam, ne tik profesiniam protui nesuvokiamas elgesys. Eksperimentas, nubraukiantis metų metus ruoštą ir jau veikusią kvalifikacinę apmokėjimo sistemą.

Pažadai apie mokytojo prestižo didinimą? Jie susivedė į modelį, kuriam įvesti skirti 95 mln. eurų. Tačiau nesubyrėjo ir nebyrės tolygiai visiems mokytojams ir pedagogams. Kai kurių mokytojų, socialinių pedagogų, auklėtojų atlyginimų šie pinigai nepadidino, o kai kur net sumažino. Ne viena mokykla ir mokytojai, pasinaudoję ŠMM teikiama skaičiuokle, jau suskaičiavo, kad priklausomai nuo mokyklos, mokytojų mokomų dalykų ir esamo krūvio, atlyginimai jiems mažės. Į sistemą įliejami pinigai nepadės kelti ir mokytojo profesijos prestižo.

O kas buvo prieš tai? Kitas absurdas – mechaninis mokslo metų pratęsimas. Jis virto pasityčiojimu iš mokytojų, mokinių ir paties mokymo proceso. Ir jis nebuvo paruoštas nei metodiškai, nei dalykiškai. Mokymo valandos liko „kūrybiškam panaudojimui“.

Gerbiamas premjere,
daiktus reikia vadinti tikrais vardais, o ypač švietime ir moksle. Jeigu šitai nebus daroma šioje strateginėje valstybės valdymo ir modeliavimo srityje, mūsų ateitis – tikro pavojaus akivaizdoje.

Švietimo valdymas Lietuvoje įgavęs eksperimentinį pobūdį. Bet ŠMM ėmus vadovauti Jurgitai Petrauskienei – katastrofiškai eksperimentinį pobūdį.

Jūs, matyt, esate įsitikinęs, kad katastrofos požymių nėra, kad Jūs „viską kontroliuojate“. Taip, kol kas paviršius nevirto audra, nes sutrikusių mokytojų protestas, direktoriaus nusiskundimas, koks piketas ar net ketinimai streikuoti yra niekas. Tačiau neužmirškite: neviltis ir sutrikimas pedagogų kolektyvuose jau virtęs gilia žaizda.

Su tuo susiduriu kiekvieną dieną lankydamasis įvairių Lietuvos vietų bendruomenėse.

O apgaulinga tyla liudija tik moralinę ir profesinę pedagogų atsakomybę, kuri neleidžia jiems streikuoti mokslo metams prasidėjus. Bendruomenė elgiasi kaip įpratusi: kenčia ir tyli.

Kaip veikia ŠMM? Švietimo eksperimentas vykdomas pirmiausiai viešojoje erdvėje. Kone kasdien skaitome atakuojančius užsakomuosius straipsnius. Žiniasklaidoje nuolat keliamos informacijos bangos, be galo kalbama apie nevykusias mokyklas, mokytojų ir universitetų perteklių, prastą pedagogų rengimą Lietuvos Edukologijos universitete (LEU). Ir rezultatai pasiekti: išformuotas istorinis Lietuvos šviesos židinys, rengęs mokytojus, – LEU.

Šis LEU sunaikinimas – sparčiai vykstančio vidinio švietimo sistemos griuvimo vainikavimas.

Gerbiamas premjere.
Kreipiuosi į Jus suprasdamas, kokioje nepavydėtinoje padėtyje atsidūrėte. Kitados dirbdamas vyriausybėje (būtent šios strateginės srities politiniu patarėju) susidūriau su premjero veiklos specifika. Nuolat nutinka taip, kad vienas ar kitas ministras piktybiškai ima „varyti“ savo politiką, sumaniai ją aprengdamas vyriausybės programos rūbu. Tada premjero valios neapgina nė patarėjai, kurių įtaka – ministrų veiklai – taip pat sumaniai pakertama.

Tačiau premjeras gali daugiau negu ministras – jis gali pareikšti nepasitikėjimą ir pareikalauti ministro atsistatydinimo. Jūs tai puikiai žinote. Tuo labiau kad paaiškėjo, jog ministrės vyro įmonė nuolat laimi viešuosius konkursus ministerijos valdymo srityje.

Gerbiamas Sauliau Skverneli,
ar nepadarytumėte šios paslaugos visai Lietuvos švietimo bendruomenei? Visai Lietuvai? Ministrė Jurgita Petrauskienė seniai kankina daugumos šviesuolių kantrybę. O jie jai skaito Jono Biliūno „Liūdną pasaką“.

Nejaugi ir Jūs pageidautumėte šios pasakos?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Tikrai       2018-10-9 0:40

Juozaitis labai gerai parašė.puikiai.O į ministrus tik Burgi.Labai protingas ir išmanus pedagogas.

Al.       2018-09-27 12:42

Iš veido atrodo komių ar kalmukų kilmės.

ryža       2018-09-26 20:47

Kilmė- homo sovieticus.
Dabartinė būsena- prakutusi ubagė, (drapanėlės naujos, nauja šukuosena, bet įpročiai seni).
Mentalitetas- burliokiškas, (ty načalnik ja durak, ja načalniķ- ty durak).
Strategija- apsirūpinti pačiai, a0rūpinti vaikus ir anūkus.
Moralė- tikslas pateisina priemones, o pinigai kvepia skaniai, tie kas ne savi neverti dėmesio.
Taktika- vok kol kiti neaplenkė, vsio zakonno, nepatenkintus ignoruok.
Veikla- imituojanti veiklą.
Valstybės, tautos poreikių suvokimas- 0.
Savikritika- 0.
Sąžinė- 0.
Kompetencija- 0’00.

 

Al.       2018-09-26 20:02

Kam reikalinga viešoji įstaiga MOSTA, jei yra Švietimo ir mokslo ministerija? Kodėl niekur neįmanoma rasti viešos politikės Petrauskienės kilmės? Mergautinė pavardė, tėvai, tautybė, tikėjimas?

Tik ne        2018-09-26 19:04

Burgį.

Iš Lenkijos       2018-09-26 18:03

Gerb.A.Juozaiti,ačiū už prasmingas įžvalgas.Vis dėlto užmiršiote paminėti nevykusios švietimo įstaigos vardu MOSTA,kuri išlaikoma iš Vyiausybės budžeto, visa išgale valdo minėtą švietimo ir mokslo ,,pertvarką” grindžiamą vien ištautinto liberalizmo ideologija.Žinotina ir tai,kad kultūros srityse irgi švilpia neoliberalieji vėjai.

Nuomone ir prasymas       2018-09-26 17:57

Pone Juozaiti, tai kas vyksta mokyklose ir aplink mokytojus tera testiniai eksperimentai kaip dar labiau apiplesti tuos pacius mokytojus. Tas pats vyksta su policija. Lietuvos policijoje zemesnio ir vidurinio rango policininkai jums papasakotu kokius eksperimentus ten atlieka vardan vieno vienintelio tikslo, tai yra veiklos optimizavimo ir lesu sutaupymo, kad kitamet nupirkti nauju auto ir guminiu bananu nepatenkintiems mustruoti. Lietuvoje nelieciami tik bankai, teisejai, prokurorai ir seimunai. Lietuva tai yra deep state kaip Aurimas Guoga rase. Pas mus demokratija tik Konstitucijoje ivardinta, bet realiai cia yra baudziava, t.y. vykdomas apgalvotas lietuviu tautos isvarymo planas is Lietuvos zemes. Manau pats p. Juozaiti matote ir jauciate, kad sistemine ziniasklaida jus praktiskai ignoruoja kaip pretendenta i Lietuvos Respublikos Prezidentus, nors skaitant komentarus paliekanciu dar neabejingu Tautieciu Lietuvos likimui galime suprasti, kad kritine mase Lietuvos pilieciu siuos busimus rinkimus laiko kaip lemiama isbandyma pasirinkti taip, kad isliktume, o ne kad mums paduotu eilini karta saldaini ipakuota i grazu, spalvota popiereli. Per tiekos metu po nepriklausomybes atgavimo mes neisrenkame Prezidentu Lietuvos Patrioto.Viltis lieka, bet su kiekviena nauja viltim sviesos lieka vis maziau.

to Gera išeitis       2018-09-26 17:12

Su vunderkindais toli nevažiuoti, o greit užbuksuosi. Tokia istorinė žmonijos patirtis. Reikia padorių, protingų, pakankamai išsilavinusių eilinių, kitaip tokiems generolams labai greit ateina kėbėriokšt.

komentaras       2018-09-26 17:03

na cia Jules gerai pastebejo del pasiulymu del Juozaicio ir Starkeviciutes. nieko nepridursi.

Gera išeitis...       2018-09-26 16:52

Turiu gerą pasiūlymą - į švietimo ministrus Br.Burgį.Protingas vyras ir gerai išmanantis mokyklų reikalus.Ačiū jam už sukurtą aukso vertės mokyklą - KTU gimnaziją.
Per šia mokyklą praėjo ne vienas šimtas Lietuvos vunderkindų - mokslui gabių vaikų,
kurie šiandien yra pasklidę po Europą ir JAV,nes Lietuvai jų neprireikė kažkodėl.
Man dėl to širdį skauda.O Jums ar skauda???
Gerb B.Burgis dar galėtų Lietuvai naudingai pagelbėti.Paprašykime jo nuoširdžiai.

Jurgi,       2018-09-26 14:10

pats čia iš Seimo taip parašei ant greitųjų ar pačiam parekomendavo Andriukas taip parašyt, pranešt, kad dabar jau atstovausi žmonėms, o ne..?

Jurgis       2018-09-26 13:23

nors kartą Juozaitis 1000 proc. teisus

Jules       2018-09-26 13:23

Kokią dar M.Starkevičiūtę? Jos kvalifikacija žemiau kiemsargio lygio, nes sovietinių “zavodų ir podvalų” ekonomistė be jokios kompetencijos, tik deziukui gainiot runkeliokams aplink pakaušį.

Jules       2018-09-26 13:18

“Zurück zu den Wurzeln”, po velnių, kas ta kvalifikacija arba kompetencija yra? Juk tai įgyjama su patirtimi, su darbu, kūryba, o ne popierkose, tad grįžkim prie šaknų, anot Popiežiaus, ką manote? O tą ambalistą Juozaitį meskit kuo greičiau vienąkart iš galvos ir nebeblūdykit! Kiek gi galima? Jums dar nenusibodo reformos, tiksliau, pseudo reformos, pseudo mokslinčiai ir CK atstovai, jų patikėtiniai?

Seniai        2018-09-26 12:25

sakiau, kad mokyklas ir universitetus reikia gražinti Bažnyčiai, jėzuitams. Pranciškus matė, kaip mums trūksta viduramžių dvasios ir pamaldumo.

Raigerdas        2018-09-26 11:50

Mokyklos direktorius būtinai nieko neišmano, kaip reikia vadovauti. O tie pavaduotojai? Kokios jų tikslios funkcijos? Pasidomėkite ir jūs gausite tą dar komunistų laikais sukurtą valdymo sistemą. Tai, pirmiausia, išsiaiškinkime. Kas yra kaltas, kad tie eksperimentai vyksta 27 metus? Aišku, Švietimo ministerija, kurioje dirba nekvalifikuoti valdininkai, kurie patys kelia visiškai nesuprantamus reikalavimus mokytojams. O ką visą tą laiką darė direktoriai? O jie tik žiūrėjo, kad įtikti Savivaldybių Švietimo skyriui. Todėl koks nors kvailas ministro įsakymas ėjo kiaurai per visas pavaldžias sistemas ant mokytojų ir mokinių galvų. Pažiūrėkite, kas ten buvo ministrais. Tai visiški nevykėliai, o vainikavo tos sistemos absurdišką egzistavimą MINISTRAS RAUDONOSIS, ĮMERKĘS SAVO NOSĮ Į ALAUS BOKALĄ, Gintaras Steponavičius. Tai blogiau nei komunizmo laikais. Lietuvoje kiekvienas chriu chriu gali tapti MINISTRU ir siūlyti mokykloms Lysenkos lygio “inovacijoms”. Mokyklose galėjai atrasti net tokių mokykloje iškabintų valdymo schemų, kur aukščiausias mokyklos valdymo organas buvo MOKINIŲ TARYBA. Taip, koks nors iracionalumu užsikrėtęs direktorius suprato DEMOKRATIJĄ. O mokyklos psichologas mokė mokytojus, kokie yra “klaidingi suvokimai”. Ir vienas iš tokių “klaidingų suvokimų” arba iliuzijų (kaip tai aiškino mokyklos psichologė) yra RACIONALUMAS. Štai taip, būkime iracionalūs, kokie būna paprastai bepročiai. Liūdniausias faktas yra tame, kad šiuolaikiniai mokiniai dažnai pranoksta savo mokytojus ir intelektu, o kartais net žiniomis. Tokį dalyką net sunku įsivaizduoti, bet, deja, tokių faktų jūs galite atrasti šiuolaikinėje mokykloje. O Etikos mokytojai net nesugeba paaiškinti, kas yra ta etika, su kuo ji valgoma ir kam ji reikalinga. Visai Švietimo sistemai reikia kapitalinio remonto, bet jį gali atlikti ne Raudonosiai Steponavičiai, o Aukščiausios klasės specialistai, kokių nei Seimas, nei Vyriausybė, deja, neturi.

Jei A.Juozaičiui       2018-09-26 11:32

į komandą pavyktų prikalbinti M.Starkevičiūtę,tada būtų svoris.

Raigerdas        2018-09-26 11:22

Su visais eksperimentais per 27 metus Lietuvos mokykla tapo tokia stagnacine sistema, kuriai išjudinti reikalinga sukurti specialų skyrių, kuris imtųsi: 1) Apsnūdusių direktorių perkvalifikavimui nuo tarybinio viršininko iki šiuolaikinio mokyklos vadovo, kuris sugeba būti vadovu, o ne viršininku su savo dažnai padlaižūniškais arba intrigų rezgėjais, jo pavaduotojais. Šiandieninė mokyklų administracija yra nemokšų brigados, susėdusios į valstybės išlaikomus krėslus ir nieko negali duoti tiems mokytojams. Patys mokytojai “viską žino” ir šita kvailių armija moko vaikus. Tokiam mokytojui gali užduoti elementarius klausimus ir jis persigandęs viską pradeda painioti ir nebegali atsakyti apie elementarius tikslus mokymo procese. Dar yra viena patologinė sistema švietimo sistemoje, tai mokytojų terorizavimas įvairių auditorių. Patys tikrintojai yra kaip iš konclagerio atsiųsti, kad po jų apsilankymo mokytojai bėga pas savo psichologą. O tas, būtinai koks nors pusprotis psichologas, kuris turi stalčiuje psichotropinių vaistų ir juos rekomenduoja arba pataria išgerti susijaudinusiam tam vargšui mokytojui. Čia valdymo sistema veikia panašiai taip pat, kaip ir Lietuvos kalėjimuose. Visas blogis yra tame (ir deja, Lietuvos Seimas šito nesupranta), kad Lietuvos mokyklas yra apsėdę psichologai. Net Rusijoje buvo atleista iš mokyklų virš 3000 psichologų dėl jų netinkamumo dirbti iš viso mokyklose. Vietoje to, kad mokyklose mokyti etikos, ugdyti ir vystyti gabumus, ir tai liečia ne tik mokinius, bet ir mokytojus ir visą administracinį aparatą, tai mokyklos tapo nevykėlių iš psichologijos (kurie net patys savęs nesupranta, bet aiškina kitiems, ką reikia daryti) darbo darkymo arena. TSRS laikais buvo toks “mokslininkas” Lysenko, kuris buvo prieš tokį mokslą, kaip genetiką. Šiandien Lietuvos mokyklose yra įgyvendintų daugybė tokių Lysenkų idėjų. Pati mokykla yra psichologizuota ir mokytojus moko “emocinio intelekto”. Išverskite į lietuvių kalbą ir jūs gausite be kvailų psichologų išvedžiojimų “Nuotaikų intelektą”. Ar įmanoma sugalvoti, ką nors kvailesnio? Tai ir yra Lysenkos lygio mokymai apie emocijas. Bet mokytojai sėdi tokiuose seminaruose ir karpo ausimis, nes jiems psichologas kabina makaronus apie emocijas, apie kurias jis pats nieko neišmano. Taigi, neišmanėliai, Lysenkos lygio mokslininkai yra giliai įsikabinę į Švietimo sistemą, nes tai yra vienintelė, gal būt, Lietuvoje jiems likusi vieta, kur jie gali gauti pinigus už savo nemokšiškas programas, seminarus ir visokią kitokią velniavą, kurios ten abstu.

Eks. mokytoja       2018-09-26 11:12

Bukim biedni,  bet teisingi. Svietimo reforma turi vykti is svietimo bendruomeniu   apaciu,  kuriose daugiausia yra praktikos. Mokytoju darbo apmokejimas uz etata yra ABSURDISKAS. Girdime,  kad Svietimo m-jos atstovai skleidzia niekuom nepagristus, tuscius aiskinimus apie etatini apmokejima. Jie su neprofesionalia ministre daro ardomaja “REFORMA” Taip visose valstybes srityse matomai visais amziais vyks “REFORMOS”  kuriu vykdymui bua galima nurasyti milijonus. Kur 40 ml. apie elektroniniu receptu rasyma,  kur dingo atsakingieji? REFORMOS   BE ASMENINES ATSAKOMYBES ?

Kiek kitokiu kampu       2018-09-26 11:12

Mano manymu, nuo pat pirmos Nepriklausomybės paskelbimo valandos,Juozaitis smagiai prisidėjo prie dalies bėdų, kurias dabar pats pliekia iš peties. Išlikusi spauda, dokumentai, byloja apie jo “istorinę klaidą”, Aukščiausios tarybos pirmininku neišrinkus A. Brazausko. Manau, kad tai vienas ryškiausių to meto politinio vandens drumstėjų, padėjusių po maždaug pusantrų metų valdžion sugrįžti buvusiųjų buldozeriui, o vėliau taip vadinamiems socdemams beveik du trečdalius laikotarpio įsitvirtinti valdžioje.

Petrauskienė       2018-09-26 9:17

yra socdemų statytinė.Kodėl tyli socdemai?Gali irti koalicija.Niekam tas švietimas čia nerūpi.Įdomu,ar ministrų vaikai stoja į proftechnines mokyklas?

Poniai Rasai       2018-09-26 8:30

kažkodėl faktai nerūpi - tik demagogija. Matyt, baigei VU su pagyrimu, tiesa? Gebi stukalinti ir prastuolius apšaudinėti, atspėjau?

Rasa       2018-09-26 8:10

Ne Juozaitis komunistas o tu idijote .Baik juodinti gerb. Juozaiti galimas pedofile.

Žinoma,       2018-09-26 7:58

be jokios abejonės, mūsų ambalistai yra tikrieji Lietuvos inteligentijos šviesuoliai - puikiai pasakyta, ačiū. Siūlau Lukiškių aikštę pavadinti Didžiojo AMBalo aikšte - nusipelnė.

su plyta, su plyta...       2018-09-26 7:03

komunistai naudoja agresiją, neapykantą, smurtą ir kitas niekšybes.
——-
komunistas juozaitis klausimus spręsti mėgsta su plyta rankose - todėl jį mėgsta kgbistai, pedofilai, rusoliubai ir kiti kolaborantai bei mankurtai (tiesos.lt vadovai)

bliūnas       2018-09-26 6:07

Brisiaus galas

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2018-09-26 2:09

Kvalifikuotasis Juozaitis siūlo išmesti Petrauskienė, o ką vietoj jos? Kokią mokytojų apmokėjimo sistemą siūlo Juozaitis? JOKIOS. Tai mokytojai prie Juozaičio dirbtų už dyką. smile. Kada šitas plepys užičiaups?

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.