Visuomenės pokyčių analizė, Demokratija ir valdymas

Arvydas Juozaitis. Apie ydingą Lietuvos politiką Latvijos atžvilgiu. Ir vieną sąmokslo teoriją

Tiesos.lt redakcija   2018 m. birželio 18 d. 1:51

15     

    

Arvydas Juozaitis. Apie ydingą Lietuvos politiką Latvijos atžvilgiu. Ir vieną sąmokslo teoriją

Delfi portale, viename propagandiniame straipsnyje, pasirodė sąmokslo teorija apie tai, kad viešas svarstymas dėl mano galimo dalyvavimo LR Prezidento rinkimuose, yra valstiečių ir žaliųjų sumanytas. Nesirengiu diskutuoti su piktu straipsnio autoriumi, kuris nėra demokratijos šalininkas ir nė kiek nesidžiaugia, kad piliečiams gali atsirasti dar vienas pasirinkimas. Tačiau su savo Veidaknygės draugais noriu pasidalinti interviu, kuris 2018 m. birželio 10 d. buvo išimtas iš sumaketuoto ir spaudai parengto laikraščio Ramūno Karbauskio sprendimu, kai tik šis išgirdo apie galimą A. Juozaičio kandidatavimą į LR prezidentus. Interviu buvo parengtas prieš du mėnesius ir būtų šiek tiek gaila, jei jo niekas nepaskaitytų, tai ir dalinuosi. Iš valstiečių vadovybės jokių kitų ar naujų žinių kol kas nesu gavęs. Bendrauti teko tik su žurnalistu.

* * *

Mano atsakymai valstiečiams–žaliesiems apie Lietuvos politiką Latvijos atžvilgiu (2018 metų balandį kalbino partinio laikraščio „Už žemę ir žmogų“ redaktorius).

Esate minėjęs, kad „geresnių kaimynų vieni kitiems, nei latviai lietuviams ar lietuviai latviams, retai būna“. Tačiau taip pat pripažįstate, kad „vidutinio lietuvio požiūris į Latviją toks, tarsi latvių visai nebūtų“. Kodėl taip yra?

A.J.: Pagalvokime ir prisiminkime: XX amžiaus pradžioje pusės Lietuvos signatarų likimai buvo glaudžiausiai susiję su Latvija–Jelgava (Mitava), Liepoja (Libava), Ryga. Ir vėliau, nepriklausomybę įtvirtinant, kas buvo geriausi mūsų broliai? Žinoma, latviai. Net latvių politinis elitas, kad ir sunkiai, bet palankiausiai mums „išsprendė“ Palangos klausimą (iš tikrųjų – padovanojo kone pusę dabar jau mūsų pajūrio).

Žinoma, Lietuvos antagonistas Lenkija padarė viską, kad Latvijos–Lietuvos suartėjimas neįvyktų. O kas vyksta dabar? Praėjo šimtas metų, ir vėl… Lenkija „suėda“ mūsų santykius su Latvija. Vilniaus krašte tebetęsiama J. Pilsudskio politika, kuri atliko savo darbą 1920–1939 metais. Pavyzdžiui, Latvijoje, kurioje taip pat yra aktyvi lenkų bendruomenė, niekas nedrįsta kelti pavardžių „originalo kalba“ rašymo klausimo, visos pavardės pasuose surašytos valstybinės kalbos sandu (su latviškomis galūnėmis). O pas mus… Patys žinome, kaip pas mus.

Ir mes verste priversti kasdien eiti gūžynių su Varšuva. Lenkija atima tiek dėmesio, kad Latvija, regis, nė neegzistuoja. Per beveik trisdešimt metų Seimas nesuformavo jokios politikos Latvijos atžvilgiu, jokios. Kad bent žingsnis būtų žengtas (valstybiniu lygiu) mokantis latvių kalbos – nieko. Atsiperkama vėliavų pakėlimu ir himnų sugiedojimu. Viskas. Nei kultūros atašė mūsų ambasadoje Rygoje, nei LRT informacinės politikos (apie korpunktą Rygoje net svajoti baisu!) Ir tai, kartoju, tęsiasi jau trisdešimt metų. Vadinasi, tai neatsitiktina, o sisteminio latvių ignoravimo politika. Jeigu ne Arūnas Vaikutis, kuris visam gyvenimui atsisėdo mažyčiame kambarėlyje Latvijos radijuje (LR1), mes net negirdėtume balso iš Rygos.

Kritiškai atsiliepiate apie Lietuvos ir Latvijos tarpvalstybinius santykius. Esate minėjęs, kad pastaruosius daugiau nei du dešimtmečius gyvename atsukę vieni kitiems nugaras. Ar matote kokias nors išeitis, kaip mums vėl suartėti?

A.J.: Turėjau vilties, kad Seimo rinkimus laimėjus Valstiečiams-žaliesiems įvyks bent kokių palankių pokyčių. Nieko neįvyko. Vadinasi, Lenkija savo pasiekė ir įtvirtina. Jiems nepatogu, kad mes laikytumėmės taip griežtai kaip latviai, ypač savo (senos kaip sanskrito!) kalbos sargyboje. Todėl mes skendime Rytų politikoje. Ir net agresyvėjame. Šitiek jėgų buvo skirta Čečėnijai, Gruzijai, kam tik geidaujate – kad tik ne Latvijai. O juk ir jie, mums taip elgiantis, nežino, ką galvoti. Ir todėl Baltarusijos atžvilgiu elgiasi ir elgsis visai kitaip nei mes. Ir pasinaudos mūsų aklumu, ir parsivilios Baltarusijos tranzitą. Taip ir nykstame po vieną, nebandydami suvienyti jėgų. Beje, latviai bent jau nacionalinio transliuotojo (LTV-1) korespondentų punktą Vilniuje senokai įkūrę. Žinios iš Lietuvos – kone kasdienis Latvijos žiniasklaidos reikalas (ir per radiją). Jie daug kartų pranoksta mūsų atsitiktinius „raidijumus“ (taip jie sako) iš Latvijos padangės.

Ilgą laiką gyvenote Latvijoje, išmokote latvių kalbą, domitės Latvija, latviais, jų praeitimi ir dabartimi. Kodėl Latvija Jums asmeniškai tokia reikšminga?

A.J.: Latvius tiesiog pamilau, jau vaikystėje. Jų kalba man visuomet ausis ir sielą medumi tepė. Manau, kad ir daugelis lietuvių tą patį jaučia. Stebėtis telieka, kodėl mes nesimokome jų kalbos? Dabar tai labai lengva – internetu: pusę metų kasdien klausykitės „Latvijas radio viens“, bent po pusvalandį, ir prabilsite latviškai. Arba žiūrėkite jų „Panarāma“, užuot žiūrėję mūsų, ir viskas išeis tik į naudą.

O dabar kas vyksta? Susitikę kalbamės rusiškai arba baisingai angliškai. Net minčių (nekalbant apie jausmus) padoriai neišverčiame kits kitam. O galėtume ir be vertėjo. Tai taip, brolyčiai, gyvename savus atstumdami alkūnėmis.

Kokių esminių panašumų ir skirtumų matote tarp dabartinių Lietuvos ir Latvijos visuomenių?

A.J.: Beje, neidealizuoju latvių, matau jų būdo savybių, kurių Lietuvai nelinkėčiau. Tarkime, ir jie Seimo (Saeimos) lygiu elgiasi ne ką geriau nei mūsiškis Seimas. Metai po metų klausausi jų Seime vykstančių diskusijų (debatų) užsienio politikos klausimais. Ir ką manote? Jie taip pat įsigudrina nepastebėti Lietuvos. Prisigyvenome.

Jūsų nuomone, kodėl yra svarbu puoselėti baltiškąją kultūrą, perduoti ją ateities kartoms?

A.J.: Anot Algimanto Baltakio: „Paukščiai tiesiai iš sanskrito / Prie panemunių suskrido…“ Sanskrito paukščiai suskrido ir sutūpė ir Dauguvos pakrantėse. Tik čia mūsų bendri paukščiai „čiulba ulba nuo pat ryto“ ir skelbia Europai seniausią EUROPOS KALBĄ. Tuo tarpu dar kokie dvidešimt metų ir šią kalbą reikės įrašyti į „raudonąją nykimo knygą“. Mes nykstame kiekvienas sau, nesuvieniję jėgų, nebandydami gelbėtis kartu. O juk kai du sueina tai jau – trys. Šeima – tai ne tik dviejų jungtuvės, bet trečio, ketvirto ir taip toliau gimdymas.

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

labai teisingos mintys!        2018-06-26 13:41

Tiesiog po kiekvienu žodžiu pasirašau. Apskritai laikas ir lietuviams sudainuoti lenkams “Niekada nebūsime broliais”, kaip sudainavo, net ne be lietuvių pagalbos, ukrainiečiai rusams. Galime būti gerais kaimynais ir priverstiniais sąjungininkais su lenkais, bet broliais - niekada. Pats turiu “tuteišių” kraujo, turiu net giminių Lenkijoje, todėl, manyčiau, turiu teisę taip kalbėti, nes lenkus ir “lenkus” iš vidaus pažįstu geriau nei daugelis. Lietuvos piliečiai lenkai ir “lenkai”, bei geranoriškai Lietuvos atžvilgiu nusiteikę Lenkijos lenkai, be abejo, nusipelno išskirtinio mūsų dėmesio, bet santykiuose su oficialia Varšuva reikėtų pagaliau sudėti visus kablelius ir taškus.

Marginalas       2018-06-19 13:22

Ir Juozaitis neatskiria paso kartoninio muliažo nuo tikro praeities paso dėstydamas apie vis tas pačias “raides”, kurių tikrajame mikročipiniame sekimo “pase” tėra tik dvi (0, 1).
Ir Juozaičiui Lenkija - pamatinė baidyklė rinkėjams sutelkti, nors samprotavimai apie Latviją savaime suprantami (protingi).
Įdomiausia, kad niekas net nepagalvoja, kad pasaulinis karas, kuris viską vieną akimirką apvers aukštyn kojom, “ant nosies” - žr. LABAI protingą analizę čia:
http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2018/06/18/116932/-smert-rossii—pochemu-rossiya-raspadetsya-i-protsess-budet-soprovozhdatsya-bolshimi-zhertvami.shtml

Ar kartais       2018-06-18 20:04

tai ne kolchoznikų geras projektas?

Monika       2018-06-18 15:27

Kai kas tik perskaitęs šį intervių atrado A.Juozaitį, o aš nuo pat Sąjūdžio laikų stebėjau kaip jis brendo. Štai pagaliau atėjo laikas ir jam pasdarbuoti Lietuvos labui. Manau pakankamai prirašėte straipsnių, knygų, tad laikas įrodyti darbais ir pabandyti gelbėti Lietuvą...

Al.       2018-06-18 14:19

Mintys teisingos. Manau reiktų kurti bendras draugijas, laikraščius. Ir Juozaitis gal tam kaip tik ir tiktų. Bet patekti į prezidentus tokios kalbos nepadės. Kolaborantų luomas trukdys, o liaudis nesupras jų svarbos.

čiombė.       2018-06-18 14:17

juozaitis pakiš koją karbauskio užmačiom,kitaip nebūt išėmęs interviu.

Dievulėliau       2018-06-18 12:45

tokiomis kalbomis ir mintimis vargšas Juozaitis, save kaip potencialų kandidatą, papjaus ankščiau, nei prasidės oficiali rinkimų kampanija. Nereiks ir kraštutinių dešiniųjų bildukų a la ,tarabilbos’...

Net sugraudino.       2018-06-18 10:16

o juk tai tiesa. Ar bent dalelė TIESOS. Tiesa tame, kad lenkai (slavai) - genetinių vergų nacija. Taip taip, vergų. Vienintelis vergų džiaugsmas - puikuotis primityviausiais dalykais. Pvz. puldinėti taikius kaimynus ir visam pasauliui girtis tokiais “žygdarbiais”. Slavai tai laiko garbe. Den pobedy. Lenkai neturi mąstymo gebėjimų. Sakysite, o kas gi už juos galvoja? Katalikų Bažnyčia. Nuo seniausių, dar (lietuvio) Jogailos laikų. Įsijunkit jų TV ir pamatysit patys. Jei neužteks, pasiskaitykit dar, ką rašo vienas “mūsų istorikas” kažkodėl lenkų ordinų kavalierius.

Juozaiciui...        2018-06-18 9:48

didelis aciu…

Kaip Lietuvai reikia       2018-06-18 8:38

tokiom suprantančio,įvertinančio žodžio.Broliško požiūrio.

Pastaba       2018-06-18 8:35

Nesistenk, neišrinks smile.

Aciu...       2018-06-18 8:27

gerb,Juozaiciui uz issakytas teisingas mintis.Neverta kreipti demesio i sistemos puolima ir Jusu juodinima.Tokia jau dabartines Lietuvos dabartis.

Aciu...       2018-06-18 8:25

  ..Juozaiciui uz issakytas teisingas mintis.Reikia pasistengti nekreipti demesio i sukurtos sistemos puolima ir Jusu juodinima.Tokia jau dabartines Lietuvos realybe.

Palyginkite Juozaičio ištarmes       2018-06-18 8:09

su retais mūsų vyriausiosios bestijos propagansiniais “iš anksto suderintais” interviu tauškalais, jaučiate skirtumą?

Puiku, Arvydai, puiku!       2018-06-18 8:04

Vien dėl pozicijos baltiškosios sesės Latvijos atžvilgiu reikia būtent tik Jus rinkti prezidentu! Bent jau mane šis straipsnis vienareikšmiškai padarė Jūsų šalininku, balsuosiu už Jus!


Rekomenduojame

Valdas Vasiliauskas. „Mūsiškių“ premjera: nei bravo, nei švilpimo. Nieko

Vygintas Gontis Statistikos departamentui: kaip susidaro tie 0,6% BVP, kuriuos neva skiriame mokslui ir studijoms? Ir kodėl jų niekas daugiau nemato?

Liudvikas Jakimavičius. Ir pasklido kvapas

Rasa Čepaitienė. Baubinimas

Vokietija įveda sienų kontrolę: Europos be sienų svajonė žlugo negrįžtamai?

Vytautas Radžvilas. Ne rinkiminio turgaus prekeivių, bet kovojanti partija!

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva yra teisinė valstybė? (II dalis)

Pirmą kartą paskelbtas žydų žudikų Paneriuose sąrašas

Jie labai myli kultūrą

Algimantas Rusteika. Kodėl aš negaliu jos pamiršti?

Vytautas Sinica. Drakoniška? Absoliučiai. Proporcinga? Ne. Ar tai atgrasytų nuo atitinkamų pažeidimų ateityje? Neabejoju

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (II)

Advokatas Jonas Ivoška. Ar Lietuva tebėra yra teisinė valstybė?

Geroji Naujiena: Mūsų Viešpats Jėzus Kristus – Visatos Valdovas

Kodėl signatarui sopa širdį dėl Lietuvos?

Liudvikas Jakimavičius. Kultūrininkai ar „kultūrininkai“?

Rolandas Kačinskas. Susipažinkime: Graikijos garbės pilietis Zygmantas Mineika – sukilėlis, kuriam motina antrąkart padovanojo gyvenimą

Vladas Vilimas. Klausiate: ar pasitikime teismais? Bet apie kokius teismus kalbate, p. Šedbarai?

Arkivysk. Gintaras Grušas: Žinia, kurią mums skelbia prieš dvejus metus atrasti sukilėlių palaikai

G. Nausėda: „Jų keltos pilietinių teisių, tikėjimo, sąžinės ir žodžio laisvių, socialinio teisingumo idėjos žymėjo mūsų tautų atsivėrimą modernybei“

Iškilmingai palydėti amžinojo poilsio Rasų kapinėse atgulė Lietuvos žemės didžiavyriai – 1863–1864 m. sukilimo vadai ir dalyviai

Algimantas Rusteika. Prisiminimai apie ateitį

Ramūnas Aušrotas. Apie Laisvės partijos atstovų iniciatyvas, siekiant varžyti laisvę šeimose

Vytautas Matulevičius. Iš JAV galime prašyti tik kareivių ir tankų, bet ne teisėjų. O gaila

Kun. Grégoire Celier FSSPX. Imigracija – principai, teisės, praktika (I)

Kviečiame į konferenciją–diskusiją apie gender ideologiją!

Mindaugas Buika. Tikėjimo sklaida statistikos veidrodyje

Vytautas Radžvilas. Netikros tikrovės ištakos. Pilietinė ir politinė visuomenė

Diana Nausėdienė: Kodėl mes išskiriame moteris? Pakalbėkime, ką patiria vyrai

Apie 1863–1864 m. sukilimo vadų ir dalyvių gyvenimą ir mirtį, arba Lietuvos žemė grąžina savo didžiavyrius

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.