Prezidento rinkimai 2019, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Šeimos politika, Žmogaus teisės, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Arvydas Juozaitis Seime įregistravo peticiją su reikalavimu atšaukti naująją vaikų paėmimo iš šeimų sistemą

Tiesos.lt redakcija   2018 m. lapkričio 24 d. 7:49

9     

    

Arvydas Juozaitis Seime įregistravo peticiją su reikalavimu atšaukti naująją vaikų paėmimo iš šeimų sistemą

Šiandien, lapkričio 21 d. filosofas Arvydas Juozaitis, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Peticijų įstatymu, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijoje drauge Sąjūdžio laikų bendražygiu Gintaru Songaila įregistravo kreipimąsi, kuriame reikalaujama atšaukti š.m. liepos 1 d. įsigaliojusią „vaikų paėmimo“ iš šeimų tvarką.

Pasak kreipimosi autorių, naujoji Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo redakcija buvo priimta, nepaisant pagrįstos kritikos, kad smurto apibrėžimas joje yra pernelyg platus, o Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai suteiktos išskirtinės teisės, kurios sudarė sąlygas piktnaudžiauti. Žinia, kad 2017 m. rugsėjo 28 d. priimta naujoji įstatymo redakcija (Nr. XIII-643, toliau – Įstatymas), pradėjus ją taikyti sukėlė milžinišką visuomenės pasipiktinimą.

„Įstatymas Vaikų teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai suteikia teisinį imunitetą. Jai negalioja draudimas taikyti smurtą prieš vaikus, sudarant sąlygas nepagrįstai atplėšti juos iš šeimų ir mėnesių mėnesiais laikyti atskirtus nuo tėvų. Įstatymas nenumato jokios tarnybos „vadybininkų“ atsakomybės už vaiko žalojimą ir agresiją prieš šeimą. Konstitucijos 38 str. 1d. nustato, kad „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas“, tačiau Įstatymas antikonstituciniu būdu suteikė tarnybai pirmenybę prieš šeimos instituciją.  Nežinia kokiu pagrindu jis suteikė taip pat ir išimtinę privilegiją auklėti tiek mūsų vaikus, tiek ir suaugusius žmones – jų tėvus“, – teigia A. Juozaitis.

Pasak kreipimosi autorių, įstatymas be jokio objektyvaus teisinio pagrindo kiekvieną šeimą nužemina iki socialinės rizikos bendruomenės statuso, o arbitro vaidmenį nežinia kodėl paveda pašaliniams, svetimiems žmonėms. „Įstatymas tik bendromis frazėmis deklaruoja prigimtinę vaiko teisę augti šeimoje, tačiau tikrovėje sudaro sąlygas šią teisę šiurkščiai pažeisti“, – teigia autoriai. Peticijoje taip pat konstatuojama, kad Įstatymas nėra skirtas vaikų, kurių gyvybei ir sveikatai iš tiesų iškyla pavojus, gelbėjimui.

Kaip reikalauja Peticijų įstatymas, kreipimosi autoriai Seimui pateikė ir reikalavimą priimti atitinkamus teisės aktus. Drauge su peticija jie pateikė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimų projektą (pridedama). Projekte siūloma atsisakyti išplėstinių sumurto ir fizinių bausmių apibrėžimų ir atšaukti galiojimą straipsnių, kurie suteikia Tarnybai galias priimti sprendimus dėl vaiko paėmimo. Tarnybai liktų pagrindinė funkcija – prevencinių kompleksinių pagalbos šeimai programų įgyvendinimas. Ir tik iš tiesų išimtiniais atvejais, kai kyla tikras pavojus vaikui, Tarnyba turėtų realią prievolę laikinai paimti vaiką, o po to nedelsiant jį grąžinti, pavojui praėjus. Automatiško laikinos globos reikalavimo neliktų.

Komentuodamas susidariusią padėtį A. Juozaitis sakė: „Protu nesuvokiama kaip Seimo nariai galėjo vienbalsiai balsuoti už tokį įstatymą. Gerai, kad sujudo Lietuvos visuomenė labai aktyviai ir aiškiai parodydama, kad nesitaikstys su valdžios siekiais įteisinti antikonstitucinę prievartą prieš šeimas. Kai kurie už Įstatymą balsavę ar diskusijų išvengę Seimo nariai dabar mėgina išpirkti savo nuodėmes, įsijungdami į visuomenines akcijas. Tačiau atėjo laikas suprasti ir jiems, kad mitingų ir pareiškimų nebepakaks. Būtina atšaukti konkrečias jų priimto Įstatymo nuostatas.“

A. Juozaitis šiandien taip pat paskelbė ir elektroninę peticiją (ČIA) kviesdamas piliečius palaikyti Seimo kanceliarijoje įregistruotą kreipimąsi:
„Atkreipiu dėmesį, kad elektroninės peticijos ir pagal formą, ir pagal turinį pagal įstatymą neturi teisinės galios, tik moralinę“, – sakė A.Juozaitis.

Jeigu Seimo Peticijų komisiją pripažins šį buvusių sąjūdininkų raštu pateiktą kreipimąsi peticija, tai jų siūlomos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pataisos bus svarstomos Seime. Elektroninių peticijų, kurios nepasirašytos elektroniniu parašu ir neatitinka Peticijų įstatymo reikalavimų, Seimo Peticijų komisija net nesvarsto.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Aciu       2018-11-23 14:31

gerb.Juozaiciui uz aiskia pozicija.Tik balsuodami uz ji galesima kazka pradeti keisti sioje prakeiktoje buldozerineje sistemoje.Kada buvo padeti pamatai siam vaiku atiminejimo istatymui.Kai vadove grieztai ir be kompromisu, skubiai liepe naikinti vaiku globos namus ir kurti globeju seimas.Nuo to viskas ir prasidejo.Gal but, globeju seimos ir ne blogiausias variantas.Tik, visas tas procesas Lietuvoje buvo iskuktas ne del vaiku geroves, bet kazkokiais juodais tikslais.

paklausimui       2018-11-23 6:55

Kodėl nekalbama “įstatyme”?
Todėl, kad nėra reikalo, poreikio.
Kam rūpintis kažkokiomis kompetencijomis, kuomet ...vaikučiai atimami eksportui?
Globnamiai panaikinti, laikinųjų “globėjų” trūksta, vaikai atiminėjami tūkstančiais, vietoj reikalingų pagalbai šeimoms 130 mln, papildomų lėšų tam neskirta, lėšų vaikteisių aparatui duodama tiek pat kiek iki “reformos”.
Tyčia sukonstruotas “butelio kakliukas”.
Kažkurią dieną bus pareikšta, jog valstybė negali pakelti finansinės naštos.
Tada į sceną išeis šikalienės su šalavomis ir slušniais ir pačiulbės, jog mums broliškos pagalbos ranką tiesia skandinavai- anie gali pagloboti, (“laikinai”)  lietuvių vaikučius. Tipo, skandinavai turi daug laisvų babkių, tad padės.
Kai vaikučiai atsidurs anapus balos, daugiau jų niekas nebematys.
Berneverneto sistema moka įslaptinti. Na ir gausime laiškelį, jog Lietuvoje vaikučiams nesaugu, kraštas skurdus, o skurdas yra smurtas. Todėl atią.
Toks planas yra sumanytas nuo pat pradžių. Vaikpirkliai jau investavo į šakalienes šimtus milijonų ir jokiu būdu neleis jog investicijos žlugtų.
Už kiek galima nupirkti Lietuvos valdžią? Pigiai.
Netgi labai brangiai mokant, po mln. eurų kiekvienam išdavikui, nusipirkti reikalingus sprendimus pakanka papirkti kelioliką snukių- seimo, vyriausybės, daukantynės galvas. Buvo sumokėta, dabar yra atidirbama.

ar galima paklausti       2018-11-22 23:57

Paskaičiau Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą ir pasidarė labai neramu. 

Įstatyme rašoma: „Atvejo vadybininkas – socialinis darbuotojas, koordinuojantis atvejo vadybos procesą, <…>“. Tačiau nei šiame, nei socialinių paslaugų įstatyme neapibrėžiama, kas gali dirbti socialiniu darbuotoju ir kokie jam keliami reikalavimai

Įstatyme labai svarbus asmuo “laikinasis globėjas (rūpintojas)”. Jei vaikas bus „atimtas“, tai jis papuls pas laikinąjį globėją. Kas auklėtų mano vaiką, jei taip atsitiktų? Tačiau įstatyme VISAI NEKALBAMA kas gali būti laikinasis globėjas ir kokie jam keliami reikalavimai. Vadinasi bet kuris asmuo? Ar šie žmonės neturėtų turėti pedagoginio išsilavinimo?

Kodėl Švietimo įstatyme apibrėžiama, kas yra pedagogas ir jam keliami reikalavimai, kas negali dirbti pedagogu? Kodėl Audito įstatyme apibrėžiama auditorius ir jam keliami reikalavimai? Kodėl šiame Vaiko teisių apsaugos įstatyme nekalbama apie tokius svarbius asmenis kaip socialinis darbuotojas, globėjas, kurie gali iš esmės pakeisti vaiko gyvenimą?

čia       2018-11-22 22:57
gaila,       2018-11-22 22:29

peticija tikrai kol kas neprieinama.

Chingishan       2018-11-22 22:04

Pritariu Juozaičiui bet linkas į peticijos pasirašymo psl neveikia.

LVK       2018-11-22 20:29

https://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/235049/vyskupai-atimdami-vaikus-is-tevu-suzeidziame-ir-vienus-ir-kitus-ir-pacia-visuomene
Vyskupai: atimdami vaikus iš tėvų, sužeidžiame ir vienus, ir kitus, ir pačią visuomenę. 2018-11-22 / 18:27 — ELT
Lietuvos vyskupų konferencija (LVK) pareiškė savo nuomonę apie vaikų paėmimą iš šeimos. LVK priimtame pareiškime pabrėžiama, kad tėvai yra pirmieji ir pagrindiniai savo vaikų ugdytojai, o valstybė ir Bažnyčia, švietimo ir kitos institucijos – jų pagalbininkės. Kai šitai pamirštame, jau „atimame“ vaikus iš tėvų, sužeisdami tiek vienus, tiek kitus, o galiausiai – ir pačią visuomenę.
„Jau kuris laikas susirūpinę girdime apie vaikų paėmimus iš šeimų siekiant apsaugoti juos nuo smurto ar nepriežiūros. Visi norime, kad vaikai galėtų augti sveikoje ir saugioje aplinkoje, tačiau taip pat suprantame, jog geram tikslui pasiekti reikia ir tinkamų priemonių.

Pirmiausia ir svarbiausia vaikui palanki bei saugi aplinka yra šeima. Tai Kūrėjo numatyta, laiko patikrinta mažoji visuomenės ląstelė, kurioje ne tik užauga naujoji karta, bet ir tėvai, nuolat bręsdami ir mokydamiesi, vykdo savo kilnų pašaukimą. Tad rūpinimasis vaiku turi apimti ir jo tėvus, turi būti atsižvelgta į tai, kaip intervencijos iš šalies paveiks šeimos narių tarpusavio santykius ir pasitikėjimą vienų kitais. Vaiko paėmimas iš šeimos prieš tėvų valią tėra kraštutinė priemonė, taikytina tik tada, kai nėra jokio kito veiksmingo pasirinkimo“, – pažymima pareiškime.

Vyskupai pažymi, kad viena yra gintis ar kitą ginti nuo agresoriaus ir kas kita – įsisukti į užburtą ratą, kuriame neadekvatus atsakas į kito veiksmą priimamas kaip naujas smurtas. Taip pasidalijama į priešiškas stovyklas ir pametamas iš akių bendras tikslas, kurio siekia ir vieni, ir kiti. Tada, užuot sukūrę saugesnę aplinką, pasijuntame mažiau saugūs: nereikalingą įtampą patiria ir šeimos, ir institucijų darbuotojai, kurie šią įtampą parsineša į savo namus ir šeimas.

Bažnyčios hierarchai sveikina kiekvieną pastangą rasti konstruktyvių sprendimų tobulinant šeimos ir vaikų apsaugos įstatymus bei jų įgyvendinimo būdus. „Nė vienas vaikas tegul netampa priemone emocijų ar ambicijų kovoje“, – rašoma pareiškime.

Vyskupai kviečia šeimų tėvus skirti daugiau laiko, dėmesio vienas kitam ir savo vaikams, taip pat ir toms šeimoms, kurios gyvena kaimynystėje ir galbūt yra reikalingos pagalbos, patarimo, palaikymo ar tiesiog bičiuliško artumo. Jie ragina psichologijos, socialinių mokslų specialistus ir kitus pagal savo gebėjimus atrasti naujų ir lengviau prieinamų galimybių šeimoms pasisemti žinių, patirties ir sulaukti reikiamos pagalbos.

Pareiškime dėkojama Šeimos centrų ir įvairių institucijų darbuotojams, kurie rūpestingai stengiasi padėti šeimoms kurti ar atgaivinti tarpusavio santykius.

Turėtume gerą pedagoginį universitetą,       2018-11-22 19:59

jei būtų skirta pakankamai lėšų. Dabar gi lėšos ateina “paskui studentą”, o studentai vengia mokytojo specialybės: daug patyčių ir menkas atlyginimas. Nėra studentų - nėra Lietuvoje kokybiško mokytojų rengimo.
Šį laimėjimą gali įsirašyti liberalai ir konservatoriai - jų buldozeris prastūmė “Steponavičiaus- Adomėno - Donskio” švietimo reformą.
https://www.delfi.lt/news/ringas/lit/tbaranauskas-aukstojo-mokslo-reforma-l-donskis-ir-krokodilo-asaros.d?id=53890555

Neoliberali propaganda       2018-11-22 19:18

susisuko gūžtą pedagogikoje.Turėtume gerą pedagoginį universitetą,kuris dabar uždaromas,tai turėtume daug ekspertų,kurie pakonsultuotų,kaip viskas atrodo iš jų varpinės.Ateis laikas,kai gaivinsim pedagoginį universitetą ?


Rekomenduojame

Lietuvos gyventojų nuomonių apklausa

Dovydas Norkūnas. Kaip iš tikrųjų atrodo LYTINIS ŠVIETIMAS? Kam iš tiesų reikia Stambulo konvencijos?

Brolis išsižadėjo brolio ar direktorius – pavaldinio?

Alvydas Jokubaitis. Ar Europos Sąjungai reikia šeimos? – Taip ir ne

Algimantas Rusteika. Iliuzijų pabaigos metai

Andrius Švarplys. „Influenceriai-garsenybės“ gali viešai kalbėti apie politiką, o Bažnyčia nebe?

Nuo bačkos. Andrius Kubilius: Tomai, neišsigąsk šios atakos! Tomas Raskevičius: Dėkoju TS-LKD už palaikymą. Pažadu nepasiduoti!

Konstantinas Bogomolovas. Europos pagrobimas 2.0. Režisieriaus manifestas

Pozicija, kurios nenori girdėti LGBT lyderiai. Dovilo Petkaus pokalbis su Eimantu Gudu

Kam tas „šešėlis“? Darius Kuolys: Smurtas – valdžios silpnumo ir baimės išraiška. Kad ir kokia „kieta“ toji valdžia dėtųsi

Nida Vasiliauskaitė apie Stambulo konvenciją:  dabar – trumpai, kone prieš trejus metus – išsamiai

Kun. Robertas Grigas. Kuo blogi „specialioms grupėms“ kuriami įstatymai

Algimantas Matulevičius. Negi valstybės piliečių nuomonė lygi nuliui?

Andrius Švarplys. JAV vyskupų pozicija dėl seksualinės orientacijos ir ‘gender identity’ sąvokų įtraukimas į įstatymus yra blogis

Audris Narbutas. Per Stambulo konvenciją – į melo visuomenę

Kun. Andrius Narbekovas. Stambulo konvencija – Trojos arklys

Elagu Eesti! Tegyvuoja Estija! Vidmantas Valiušaitis: Pagarbos žodis broliams estams

Rasa Čepaitienė. Kvalifikacija

Vytautas Sinica. Kaip iš Toliato pavyzdį darė

Andrius Švarplys. Priešingai – tai jūs puolate Lietuvos Konstituciją, o visuomenė reaguoja ir, beje, labai demokratiniu bei civilizuotu būdu

Lietuvos valstybės atkūrimo minėjimas – Vasario 16-osios važiuotynės

T. Elijas Leyds. Virusas, hidra ir Bažnyčia

Raimondas Navickas. „Neapykantos kalbos“ kriminalizavimo per ANK afera yra antikonstitucinė ir antidemokratinė

Audrius Bačiulis apie „Coca Cola“ kursus, kaip „tapti mažiau baltaisiais žmonėmis“

Vidas Rachlevičius. Kaukės nusimestos: kada skersime šventąją karvę?

Algimantas Rusteika. Stukačių epocha sugrįžta

Andrius Švarplys. Štai kas yra tikroji demokratijos erozija

Dovydas Norkūnas: Norėčiau būti šių laikų Antanas Gustaitis, bet aš tikrai nekursiu lėktuvų valstybei, kuri man neužtikrina laisvės ugdyti savo vaikus

Politinės užuovėjos nebus: Genocido centras ir toliau bus puolamas

Lietuviškai įgarsintas filmas „Plandemija. Indaktarnacija“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.