Bažnyčios socialinis mokymas, Krikščionių pilietinis veikimas

Arkivyskupas Gintaras Grušas: „Teisingumas valstybėje prasideda nuo meilės tiesai kasdieniuose įvykiuose“

Tiesos.lt redakcija   2016 m. liepos 7 d. 2:35

18     

    

Arkivyskupas Gintaras Grušas: „Teisingumas valstybėje prasideda nuo meilės tiesai kasdieniuose įvykiuose“

Siūlome arkivyskupo Gintaro Grušo pamokslą, pasakytą Vilniaus Arkikatedroje Bazilikoje per iškilmingas šv. Mišias Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.

Liepos 6-oji, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Mindaugo karūnavimo diena, dar yra vadinama Valstybės diena. Įdomu, kad toks svarbus vieno žmogaus gyvenimo įvykis – Mindaugo karūnavimas – tampa mums Valstybės simboliu. Tai primena svarbią tiesą – valstybė yra išskirtinai žmogiškosios tikrovės dalis; valstybė prasideda nuo žmogaus ir be žmogaus ji neegzistuoja. Kartais gali atrodyti, kad čia yra mūsų, paprastų žmonių, gyvenimas, o čia – valstybės gyvenimas; arba čia kasdienybė, o čia – politika. Net mėgstama sakyti „Jie ten tegul politikuoja, o mes gyvename savo gyvenimą.“

Liepos 6-ąją 1535 metais Anglijoje buvo nukirsdintas šventasis Tomas Moras, kurį popiežius Jonas Paulius II paskelbė politikų ir valstybės veikėjų globėju. Tomas Moras savo kasdieniame gyvenime praktikavo katalikų tikėjimą, buvo mylimas gausios šeimos tėvas, žymus to meto Europos mąstytojas, jo namai visuomet buvo pilni svečių, mylėjusių namų šeimininką už išmintį, kuklumą ir gerą humoro jausmą. Tomas Moras taip pat ėjo svarbias pareigas Anglijos valstybėje, karalius Henrikas VIII asmeniškai juo pasikliovė ir patikėjo jam ne vieną svarbų darbą.

Tai truko iki tol, kol Henrikas VIII sumanė palikti savo teisėtą žmoną ir vesti antrą kartą. Kai tokiam karaliaus įgeidžiui paprieštaravo popiežius, Henrikas VIII pasiskelbė Anglijos Bažnyčios galva. Tomas Moras bandė karalių atkalbėti, o nepavykus – pasitraukė iš pareigų, tačiau ir toliau nepripažino karaliaus kaip Anglijos Bažnyčios primo bei jo sugyventinės. Už tai Tomas Moras buvo įkalintas Londono Taueryje ir galiausiai nukirsdintas. Mirtį jis pasitiko ramiai. Vedamas ant ešafoto paprašė budelio: „Padėk man užlipti, o kaip nusileisti – pasirūpinsiu pats.“ Prieš mirdamas pasakė: „Esu ištikimas karaliaus tarnas, bet dar ištikimesnis – Dievo.“

Tomas Moras savo gyvenimo kaina paliudijo, jog tiesa yra aukščiau negu bet kokia žmogiška valdžia. O valdžia visada turi tarnauti tiesai. Tai svarbu ne tik valstybės, bet ir mūsų asmeniniame gyvenime. Kartais skundžiamės, kad mūsų valstybėje trūksta teisingumo. Bet labai svarbu savęs paklausti: ar ten, kur man patikėta valdžia – kaip tėvui ar motinai savo vaikams, kaip darbdaviui savo pavaldiniams, mokytojui mokiniams ir pan., – ar visur aš siekiu tarnauti tiesai, ar nesijaučiu teisus tik todėl, kad vadovauju, ar suklydęs pripažįstu klaidą? Teisingumas valstybėje prasideda nuo meilės tiesai kasdieniuose įvykiuose.

Tačiau taip pat svarbu ir tai, ar mes, norėdami teisingos valstybės, matome tai kaip savo pareigą, o ne „jų“, „valdančiųjų“, darbą. Ar man rūpi, kokie sprendimai priimami mano valstybėje? Ar valstybė man reikalinga tik dėl asmeninės gerovės? Ar rūpi, kad būtų užtikrintos ne tik mano teisės, bet pirmiausia – silpniausiųjų, tų, kurių balsas negirdimas – įsčiose esančiųjų, vaikų, našlaičių, senelių, skurstančiųjų teisės? Ar esu pasiryžęs pasipriešinti neteisingiems sprendimams, sumokėti, kaip Tomas Moras, asmeninę kainą už tiesą? Ar domiuosi, kaip dėl svarbių įstatymų Seime balsuoja Seimo nariai? Išsiųsti laišką Seimo nariui raginant ginti silpnųjų teisę, šeimą, gyvybę – nekainuotų nei pusvalandžio.

Vienas amerikietis mokslininkas neseniai parašė: „Jei po šimto metų krikščionys bus laikomi tais, kurie nežudo savo vaikų ar senolių, vadinasi, mums pavyko.“ Tokia pati mintis skamba jau II amžiaus po Kristaus liudijimuose: „Krikščionys nuo kitų žmonių nesiskiria nei kraštu, nei kalba, nei papročiais; jie negyvena kokiuose savuose miestuose, nevartoja kitoniškos tarmės, neturi ypatingo gyvenimo būdo. […] Jie, kaip ir visi, veda, susilaukia vaikų, bet kūdikių neišmetinėja. Dalijasi valgiu, bet ne žmonomis“ (iš nežinomo autoriaus Laiško Diognetui). Kaip tada, taip ir dabar krikščionys turi būti žemės druska. „Jei druska išsidvoktų, kuo gi ją reikėtų pasūdyti? Ji niekam netinka, ir belieka ją išberti žmonėms sumindžioti“, – rašo evangelistas Matas (Mt 5, 13).

Apie valstybės prasmę kalba ir šiandienos pirmasis skaitinys. „Izraelis buvo vešantis vynmedis, duodantis gerą vaisių. Bet juo daugiau vaisiaus jis davė, tuo ir daugiau aukurų prisistatė. […] Pats Viešpats nuvers jų aukurus, sudaužys stabus. Tada jie sakys: „Nebeturim karaliaus, nes Viešpaties mes nebebijom. Bet ir karalius – ką jis mums gali padėti?“ (Oz 10, 1–3). Izraelio karalystė klestėjo, asmeninė izraelitų gerovė augo. Tačiau izraelitai ėmė garbinti stabus. Ką tai reiškia? Jie nusigręžė nuo tiesos, kuri buvo jiems paskelbta per pranašus. Jie nepaisė tiesos apie Dievą, žmogaus prigimtį ir moralę, todėl valstybė žlugo pirmiau nei jos žlugimas tapo regimas. Kai nusigręžiama nuo tiesos, nebegelbsti jokia valdžia: „Bet ir karalius – ką jis mums gali padėti?“ – skaitome pirmajame skaitinyje.

Stabų garbinimas – tai teisingos pasaulio hierarchijos sugriovimas, vietoj Gyvojo Dievo iškeliant daiktą. Kai vardan asmeninės gerovės yra žudoma negimusi gyvybė – tai stabų garbinimas. Kai dėl žmogiškų aistrų yra nepaisoma tiesos apie žmogaus prigimtį – tai stabų garbinimas. Kai dėl savo klestėjimo nusuki teisingą atlygį nuo artimo – tai stabų garbinimas. Užstoti alkoholio pramonės interesus, o ne žmogaus gyvybę – tai stabų garbinimas. Galima sakyti, kad pasistatome naują stabą kiekvieną kartą, kai siekiame pakeisti tikrovę melagingu vaizdiniu, užuot paisę objektyvios Dievo duotos tvarkos – žmogaus prigimtyje įrašytos moralės nurodymų. Kaip išrinktoji tauta nejučiomis perėjo prie pagoniškų papročių, taip šiandien mes, katalikai, galime nė nepastebėti, kad laikomės ne tiesos, o savo sukurto pasaulio vaizdinio, kurį iškeliame aukščiau už tiesą.

Evangelijoje regime, kaip Jėzus suteikia valdžią dvylikai apaštalų netyrosioms dvasioms išvarinėti, ligoms bei negalėms gydyti ir skelbti, jog prisiartino dangaus karalystė (plg. Mt 10, 1–7). Kiek toliau šiame Evangelijos skyriuje Jėzus perspėja išsiunčiamus apaštalus, kad šie bus persekiojami taip, kaip ir Jis buvo persekiojamas. Tačiau priduria: „Nebijokite tų, kurie žudo kūną, bet negali užmušti sielos. Verčiau bijokite to, kuris gali pražudyti ir sielą, ir kūną pragare“ (Mt 10, 28).

Kalėjime įkalinto Tomo Moro žmona su ašaromis prašė pagailėti šeimos ir nusileisti karaliui. Tomas ją paklausė: „Kaip manai, kiek aš dar galėčiau gyventi?“ Žmona atsakė, kad bent 20 metų. Jis tarė: „Koks blogas pirklys esi, mieloji žmonele: dėl 20 metų turėčiau netekti Amžinybės!“ Šiandien mums labai svarbus Tomo Moro pavyzdys, apie kurį Jonas Paulius II sakė: „Jo sąžinės šviesa buvo įsitikinimas, kad žmogaus negalima atskirti nuo Dievo, nei politikos nuo moralės.“

Šiandien, Valstybės dienos proga, gražiausią linkėjimą girdime Dievo žodyje: „Sėkite sau teisingumą, tai pjausite meilę“ (Oz 10, 12). Iš tiesų šiandien graži proga švęsti ir būti dėkingiems už savo valstybę. Tačiau kartu reikia prisiminti, jog ši žemiškoji valstybė turi būti dangiškosios atspindys. Tai kiekvieno piliečio pareiga ir pašaukimas – matyti politiką kaip artimo meilės formą, nenusišalinti nuo valstybės reikalų, bet siekti, kad kiekviena valdžia tarnautų tiesai ir teisingumui.

+ Gintaras Grušas
Vilniaus arkivyskupas metropolitas

vilnensis.lt

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

atminčiai       2016-07-11 22:24

prasta Atminties atmintis… O kunigas Robertas Grigas? Be to, buvo ir kitų.
Ir žodžio “tiesa” užstoti nereikia - tiesa, o ne “tiesos” žodžiu reikia gyventi.

Atmintis       2016-07-11 21:42

Gerb arkivyskupe,pamokslas geras. Tačiau, po to, kai Garliavoje iš namų buvo išnešta klykianti mergaitė, kai už sukurptus kaltinimus yra teisiami jos seneliai, globėja, taikūs žmonės, kieme giedoję “Marija, Marija…”,man žodžiai “tiesa, bažnyčia,pagarba valdžiai” yra mirę.Ar nors vienas kunigas, išskyrus kun. Varkalą ir mons. Svarinską  užstojo klykiančią mergaitę,ašarojančius, bet dar tikinčius senelius?Ar užstojo žodį “tiesa”?Visi stovėjo ir stovi po medžiu šalia tų niekšų, kurie balsavo už vaiko ašaras.

apie tiesą       2016-07-11 17:52

” Gali būti arba teisus, arba turtingas, bet negali būti ir teisus ir turtingas”- Harv Eker.
Prisiminkit ką sakė Jėzus kristus apie Mamoną... Argi ne tą patį?

Brun       2016-07-10 12:31

Pavyzdžiu turėtų būti Džordanas Brunas

Antanas       2016-07-10 2:29

Ar atradai gerbiamasis tą TIESĄ tarp amerikoniškų tankečių Lietuvoje? Juk cheminio ginklo Irake tai nerado, o jo Prezidentą kaip šunį medžiojo ir nužudė. Tamstai suprantamas amerikoniškas gyvenimo būdas, tad kažin ar norėsi tą TIESĄ  surasti Lietuvoje?

Citizen Go       2016-07-9 19:51
Pensininke       2016-07-9 12:55

Nematau TIESOS dvasininku elite, kurie pozuodamiesi reklamuoja politikus-vadovus   dvigubais standartais vadovaujancius valstybes sitemai.

meila       2016-07-8 17:26

ten kur skurdas meilės nėra- skurdas pro duris meilė per langą, žmonės į užsienį

Dzeikas       2016-07-7 17:34

Dziaugiuosi kartu su saito laikytojais sulaukus tokio populiarumo ir kas be ko kritikos is abieju pusiu: tiek VSD ( jei tiketi Letu Palmaiciu) tiek putininiu troliu.Del pastaruju esu nustebes.
” O, bet” , kaip sakoma.

Dialektika       2016-07-7 16:12

Tomas Moras buvo įkalintas Londono Taueryje ir galiausiai nukirsdintas.
Janas Husas buvo įkalinkas Pranc. vienuolyne ir galiausiai gyvas sudegintas.

stovistatuja       2016-07-7 15:52

Naujas dokumentins filmas “СПРУТ” apie Vatikaną, 26 :29 statula Vatikane, kunigų pedofiliją,dingusius vaikus ir tiesą. Kam įdomu žiūrėkit kan neįdomu nežiūrėkit

Dzeikas       2016-07-7 14:09

PS. Bazilijus Didysis kalbejo apie tai: gyvenantys dorovinguju tarpe ir priversti elgtis kaip jie, taciau nekeiciantys mastymo budo , netures jokios is to naudos Dievo akivaizdoje.
Todel tautisku kataliku hierarchu bandymai kistis i politika man primena pastangas save uz plauku is pelkes traukti a la baronas Miunhauzenas .

apie teisnguosius       2016-07-7 11:57

“57.1 Teisusis žūva, bet niekas to neima į širdį. Geri žmonės paglemžiami ir niekas nesuvokia teisųjį pasiglemžė blogis”. Izajo knyga 57 :1
O ir kam tarnauja kunigai visiškai neaišku nes Jėzus Kristus - Jahvės tarnas pagal Bibliją ir apipjaustytųjų tarnas pagal Paulių, dar pasižiūrėkit kokią statulą Vatikanas pasistatęs, po kuria sėdi popiežius…Brrrr šiurpas eina…

zzz       2016-07-7 11:01

autorius atrado Ameriką. Tie, kurie meluoja, jūsų rašinių neskaito.

Dzeikas       2016-07-7 10:59

Pasake gerai, su tuo sutinku.
Bet nepasake pakankamai, neatsake i siu dienu aktualijas.
Gi nesigincijame kad juoda, tai juoda, o balta - balta.Gincas ar dera primetineti Dievo tiesa jega, ir ar kumscio jega priverstas elgtis dorovingai Chamas bus isgelbetas?
Arkivyskupas kazkaip slidziai si svarbu momenta apeina.Nors vienas antikos laiku sventuju atsake i si klausima vienareiksmiskai.
PS.Neturiu saltinio po ranka.Atsiprasau.

Grušui       2016-07-7 9:04

Gal galėtum paprotinti Tytuvėnų kunigėlį, kad vietoje naujo Bentlio galėjo nusipirti bent Audi. Žiūrėk gal ir sudegusiam stogui daugiau pinigų atliktų. Rodykite pavyzdį gyvai, o ne vien rašinėliais.

Teisybė       2016-07-7 8:59

Matant bažnyčios laikyseną tikrame gyvenime niekaip neįsivaizduoju bent menkiausios tikimybės, kad Gintaras Grušas galėtų atsidurti Tomo Moro vietoje.

nėra tiesos, nereikia jos       2016-07-7 6:54

jeigu net prezidente galima tapti meluojant apie savo biografiją ir kilmę - tai tikrai tiesa nėra pageidaujama.
juk valdantys komunistai visą gyvenimą melavo - nekenčia jie tiesos (velnias, melo tėvas. ir jų tėvas)


Rekomenduojame

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Kaip nusišalinant nenusišalinti? Rūtos Visocnik replika apie Kauno miesto „vieningųjų“ diegiamą savivaldos modelį

Ką popiežius Pranciškus sveikindamas pasakė kardinolui Sigitui?

Andrius Navickas: siūlau Švietimo ministeriją iškelti į Estiją

Rūta Visocnik. Ar gali „vaiko teisės“ kviesti tėvus į posėdžius nenurodydamos aiškios priežasties?

Vidmanto Valiušaičio knygos „Istorikai nenaudoja dalies šaltinių“ pristatymas (video)

Algimantas Rusteika. Jei direktoriumi būčiau aš

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: pasakyk bankui „sudie“

Nuo bačkos. Bernardas Gailius. Patriotizmas trukdo valstybei augti

Jurga Lago: Mes iš Lietuvos

Lietuvoje nutylėta Europos Parlamento istorinė rezoliucija „Dėl europinės atminties svarbos Europos ateičiai“ –  dar vienas smūgis R. Šimašiui

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.