Demokratija ir valdymas, Geroji Naujiena

Arkivysk. Gintaro Grušo pamokslas Kovo vienuoliktąją: „Jei nustojame šventumą laikyti tikru ir pasiekiamu tikslu, kam tada mums laisvė?“

Tiesos.lt redakcija   2019 m. kovo 13 d. 10:06

6     

    

Arkivysk. Gintaro Grušo pamokslas Kovo vienuoliktąją: „Jei nustojame šventumą laikyti tikru ir pasiekiamu tikslu, kam tada mums laisvė?“

Brangūs broliai ir seserys Kristuje,

šiandienos Evangelijoje girdime žodžius: „Ateikite, mano Tėvo palaimintieji, paveldėkite nuo pasaulio sukūrimo jums paruoštą karalystę!“ (Mt 25, 34). Ar pastebėjote, kad vos per tris dešimtmečius trys Lietuvos sūnūs buvo paskelbti palaimintaisiais? 1987-tais – palaimintasis Jurgis, 2017-tais palaimintasis Teofilius, o šiais metais – pagaliau ir Mykolas Giedraitis. Trys dešimtmečiai – trys palaimintieji. Tačiau paskelbimas palaimintaisiais reikalingas ne jiems, o mums – kad palaimintieji rodytų mums pavyzdį ir būtų mūsų užtarėjai. Tikiu, kad Apvaizda parenka tinkamiausią laiką. Tad galime klausti: kodėl dabar?

Galbūt todėl, kad mūsų tautoje šventumo troškimas išblėso. O kiekvienas palaimintasis – tai Dievo bandymas priminti: „Būkite šventi, nes aš, Viešpats, jūsų Dievas, esu šventas“ (Kun 19, 2). Krikščionis, kuris nesiekia šventumo, – tai krikščionis, prijungtas prie gyvybę palaikančių aparatų. Sakramentai ir Dievo malonė dar palaiko mūsų sielos gyvybines funkcijas, bet pulsas vos apčiuopiamas ir vieną dieną gali tekti konstatuoti mirtį.

Netekus Nepriklausomybės daugelis žmonių aiškiai suvokė, kad okupacija dar nėra galutinis pralaimėjimas. Kova galutinai pralaimima, kai užgesta tautos laisvės troškimas. Todėl partizanai labiausiai bijojo ne mirties. Lionginas Baliukevičius-Dzūkas rašė: „Ir kas gi mus nugalės, jei mes mirti nebijom, jeigu mes nugalėjome mirtį.“ Tačiau jie bijojo, kad nuslopinus partizaninį pasipriešinimą, lietuvių tauta vieną dieną pamirš, kad gyvena nelaisvėje. Palaikyti gyvą laisvės troškimą buvo viso pogrindinio pasipriešinimo tikslas. Mums reikėjo ezopinės kalbos, reikėjo savilaidos, „Amerikos balso“ ir Vatikano radijo slapto klausymo, reikėjo pokalbių virtuvėje. Reikėjo, kad laisvės žarijos visiškai neišblėstų. Visi tie žmonės, kurie išsaugojo jas rusenančias, atvedė mus į Kovo 11-tąją.

Tačiau, broliai ir seserys, prarasti šventumo troškimą yra baisiau nei prarasti laisvės troškimą. Galiausiai laisvė yra skirta vien tam, kad įgyvendintume savo panašumą į Dievą. „Būkite šventi, nes aš, Viešpats, jūsų Dievas, esu šventas.“ Jei nustojame šventumą laikyti tikru ir pasiekiamu tikslu, kam tada mums laisvė?

Šventumas tikrai yra pasiekiamas. Jį pasiekiamą daro Dievo malonė, sujungta su mūsų gera valia. Dievas neprašo neįmanomų dalykų, bet Jis labai aiškiai prašo iš mūsų šventumo. Tą nori pasakyti Jėzus šiandienos Evangelijoje. Tau nereikia peržengti neįveikiamos bedugnės tarp savęs ir Dievo. Tau tereikia eiti pas silpniausiąjį brolį, o bedugnę peržengs pats Dievas. Tai labai paprasta. Šventumo kelias, kurį regime šiandienos Evangelijoje, yra konkretūs meilės darbai. Tas konkretumas toks pribloškiantis, kad nėra nė vieno, kam šie darbai būtų neprieinami ir kas stokotų gebėjimų juos atlikti. Šią savaitę vienoje Vilniaus gatvėje prie parduotuvės maisto prašanti močiutė pamatė kiek tolėliau einantį benamį. „Ei tu, berniuk, ateik čia“, – pašaukė jį. Ir padalijo per pusę tai, ką buvo gavusi. Ar jai reikėjo ypatingos teorijos, kad tą padarytų?

Tai močiutei reikėjo ne teorijos, bet pastabumo. Gebėjimo pastebėti progą. Broliai ir seserys, prieš keletą mėnesių per Vanago laidotuves sakiau, kad mums reikia Vanago žvilgsnio, kuris regėtų Lietuvą, gyvuojančią per amžius. Šiandien mums taip pat reikia ir tos senutės žvilgsnio, kuris gebėtų pamatyti kitą kaip savo artimą.

To reikia politinių debatų dalyviams, reikia viešosios erdvės formuotojams, o labiausiai – kiekvienam iš mūsų. Nes, anot vieno žymaus disidento: „Jeigu būtų taip paprasta. Jeigu kažkur būtų tamsių žmonių, piktavališkai darančių juodus darbus, ir tereikėtų tik atskirti juos nuo kitų žmonių ir sunaikinti! Bet riba, skirianti gėrį nuo blogio, eina per kiekvieno žmogaus širdį. O kas naikins savo širdies dalį?“ Tikrasis atsivertimas – ne parodyti, kur tie blogieji, kur tie kaltieji, bet surasti, kur širdyje yra riba tarp gėrio ir blogio, ir sąmoningai pasirinkti šventumo pusę.

Noriu ypač kreiptis į tėvus. Kovojame už tėvų laisvę auklėti savo vaikus. Bet kam gi ši laisvė Jums duota? Tam, kad padėtumėte savo vaikams siekti šventumo. Brangūs tėvai, Jūs, o ne Bažnyčia, esate atsakingi už tai, kad įskiepytumėte savo vaikams šventumo troškimą. Bažnyčia gali tik padėti, bet atsakomybė yra Jūsų, kaip ir laisvė. O šventumo troškimo neįmanoma įskiepyti moralizuojant ar vien barant: „Nesielk taip ar nesielk anaip.“ Dažniausiai tai neduoda vaisių. Šiandien Evangelijoje girdime klausimą: „Kada gi mes tave matėme?“ Ypač jaunam žmogui nereikia tikėjimo teorijos, jis nori gyvo santykio. Tačiau kur jiems sutikti Kristų? Mielos motinos ir tėvai, štai tėvystės slėpinys – Jūs esate pašaukti būti tėvais tam, kad vieną dieną Jūsų vaikai galėtų pasakyti: Kristau, žinau, kada Tave mačiau. Mačiau Tave savo motinoje ir savo tėve.

Duosiu vieną pavyzdį. Prisimenu, buvau neseniai gavęs vairuotojo pažymėjimą ir sykį apdaužiau mašiną. Su teisėmis rankose ėjau prisipažinti tėčiui. Jis išklausė, pažvelgė į mane ir pasakė: „Dėkok Dievui, kad tu esi gyvas ir kad nieko nesužeidei.“ Tie jo žodžiai parodė man, kokia yra tėvo širdis, o per tai – koks yra Gailestingasis Tėvas Danguje. Ši pamoka liko visam gyvenimui.

Brangūs broliai ir seserys, komentuodamas šią Evangelijos ištrauką Popiežius Pranciškus rašo: „Jėzaus žodžių nedaug, jie paprasti, tačiau praktiški ir galiojantys visiems, nes krikščionybė yra pirmiausia tam, kad būtų praktikuojama, o jei ir yra apmąstymo objektas, tai tiek, kiek tai padeda mums gyventi Evangelija kasdieniame gyvenime“ (Gaudete et exsultate, 109).

Paskutiniojo teismo dieną, kai bus surinkti visų tautų žmonės, nebus progos pasislėpti už Teofiliaus, Jurgio, Mykolo, Kazimiero ar kitų nugarų. Tai bus diena, kai veidas į veidą stosime prieš Tą, kuris yra šventas ir mus sutvėrė pagal savo paveikslą ir panašumą. Tačiau iki to laiko prašykime jų užtarimo, kad mūsų tautoje, kuri turi tvirtą „sielą“, atgimtų gyvas šventumo troškimas, vedantis į konkrečią artimo meilę. Savo atnaujintą troškimą siekti šventumo paaukokime Aušros Vartų Mergelei Marijai, nes „Ji mato tai, ko labai dažnai net mes patys nepajėgiame suvokti: Ji įžvelgia savo Sūnaus veidą, įspaustą mūsų širdyse.“ (Pranciškus, Kalba Aušros Vartuose, 2018-09-22) Amen.

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas

2019 m. Kovo 11-oji, Vilniaus arkikatedra bazilka


Vilniaus arkivyskupija

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

I tema       2019-03-17 16:21

O kur buvo prasmingi pamokslai po pogromo Garliavoje kai nukentejo eiliniai pilieciai? Metu metais tampomi po teismus ir patiria institucini smurta… Kur buvo pamokslai,kai klyke is namu jega nesamas vaikas?

Labai ačiū!       2019-03-14 9:54

Gražūs Arkivyskupo G. Grušo pamokslai. Ačiū!

Aciu       2019-03-14 8:24

uz labai prasmingus zodzius.

Ačiū ark. Gintarui.       2019-03-13 14:55

Labai reikšminga pamokslas Lietuvai.

C-Fam       2019-03-13 14:51

March 12, 2019

________________________________________

 

ALERT: Deceptive UN Transgender Resolution Must be Stopped

 

________________________________________

 

Dear Friend of the Family,
One of the most dangerous assaults on the family we have ever seen at the UN is underway.
A transgender resolution intended to destroy any distinctions between men and women was just released by South Africa at the UN Human Rights Council (HRC).
See Family Watch’s shocking analysis of this dangerous resolution here.
Negotiations on this resolution are underway right now in Geneva. It could be tabled as early as Thursday and voted on and adopted on Friday.
Please help us stop it!
PLEASE EMAIL THE UN MISSION OFFICES OF SOUTH AFRICA RIGHT NOW and urge them to withdraw their transgender resolution immediately. Click here for their contacts
Under the guise of eliminating “discrimination against women and girls in sport,” this resolution does the opposite. It discriminates against women and girls in sport by insisting that gender-confused men and boys who want to compete as women and girls, despite their physical advantage, must be allowed to do so.

 

(Click here to view all 20 athletes in this iconograph created by Hands Across the Aisle Women)

 


It is abundantly clear that the larger goal of this resolution has nothing to do with sports and everything to do with erasing any distinctions between men and women.
The proposed resolution doesn’t even bother to use euphemisms such as “women in all their diversity” or “transgender” women to refer to men and boys who want to compete as women.
It deceptively refers to gender-confused males as “women and girls with a specific set of differences of sexual development, androgen sensitivity and natural testosterone levels.”
In other words, the very terms “women” and “girls” are now to be understood as referring to males with penises and testes (“differences of sexual development”) regardless of the fact that these biological males have higher “natural testosterone levels” (created by their testes) giving them an unfair physical advantage over females in sports.
Ironically, South Africa is pretending that this resolution is about protecting “women of color” in sports who are being discriminated against because they are beating white women athletes in competitions.

 

The deception around this resolution is beyond diabolical because if adopted (and they may have enough votes to get it passed) the following will occur.
HRC Transgender Resolution: Serious Implications for Women and Girls
1. It will redefine the terms “women” and “girls” in UN documents to encompass men and boys who claim to be women or girls.
2. It will define discrimination against “women and girls” to mean discrimination against transgender “women” and “girls.”
3. It will allow men and boys identifying as females to enter women’s sports locker rooms and showers and compromise the modesty, privacy, and safety of women and girls, leaving them vulnerable to assault and sexual exploitation.
4. It will rob women and girls of sports opportunities and scholarships that will instead go to men and boys.
5. All of the UN documents “recalled” or “reaffirmed” in this resolution will be claimed to encompass the transgender definition of the terms “women” and “girls” including the UN’s 2030 Agenda referred to therein.
6. The safety of women and girls, especially those in contact sports will be severely compromised.
Truly, if this resolution gets traction, it will destroy what it means to be male or female, which will ultimately destroy the institution of the family that is based on the union of a male and a female.
Please email and fax the UN mission offices of South Africa RIGHT NOW and simply urge them to withdraw their transgender resolution immediately. Click here for their contacts:
https://familywatch.org/contact-the-un-missions-for-south-african/?inf_contact_key=5f8e8bf04f785ec4c481c20dc092775216358d5485884e2f31e6019a0d26c8b0#.XIj7tSL7RGE
Forward this email to as many people as you can. We need thousands of emails flooding in from all around the world.
Thank you for anything you can do to help!
Sincerely,

 

Sharon Slater
President
Family Watch International

 

 

 

O taip,       2019-03-13 14:44

šių dienų tikrovė, kai laisvė tapo vergavimas pinigams ir vardan to išsižadami visi žmogiškumo principai. Kai net vaikai tapo preke.
Ačiū arkivysk. Gintarui už pamokymus.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.