Religija ir filosofija

Ar liberalizmas yra nuodėmė, ir jei taip, tai kokia nuodėmė?

Tiesos.lt redakcija   2022 m. gegužės 6 d. 18:08

21     

    

Ar liberalizmas yra nuodėmė, ir jei taip, tai kokia nuodėmė?

katalikutradicija.lt

Skelbiame ištrauką iš lietuviškai išleistos kun. Félix Sardà y Salvany knygos „Liberalizmas yra nuodėmė“. Mūsų dienomis, sparčiai populiarėjant siekiams suderinti katalikybę ir liberalizmą, vis daugiau visuomenėje populiarių politikų ir dvasininkų save laikant „liberaliais katalikais“, knyga „Liberalizmas yra nuodėmė“ yra kaip niekada aktuali. Knygoje Katalikų Bažnyčios mokymo šviesoje analizuojamas „liberaliosios katalikybės“ reiškinys, sistemingai išaiškinama liberalizmo esmė, pagrindinės nuostatos ir jų santykis su katalikybe, atskleidžiamos mūsų dienų visuomenę kamuojančių moralinių problemų šaknys.

Daugiau apie knygą sužinoti ir ją įsigyti galima čia.

***

Liberalizmas yra nuodėmė tiek idėjų, tiek faktų srityje. Idėjų srityje jis yra erezija ir todėl sunki nuodėmė prieš tikėjimą, net jei pavieniai jo teiginiai ar neiginiai nebūtų eretiški. Faktų srityje jis yra nuodėmė prieš įvairius Dievo ir Bažnyčios įsakymus, nes iš esmės pažeidžia juos visus. Kalbant dar aiškiau: teorinėje srityje liberalizmas yra universali ir radikali erezija, nes apima visas erezijas; praktinėje srityje jis yra universalus ir radikalus Dievo įstatymo pažeidimas, nes pateisina bet kokius šio įstatymo pažeidimus.

Panagrinėkime tai papunkčiui.

Idėjų srityje liberalizmas yra erezija. Erezija vadinamas bet koks mokymas, kuris sąmoningai ir užsispyrusiai neigia kokią nors krikščionišką dogmą. Liberalizmas, kaip mokymas, iš pradžių neigia visas tikėjimo tiesas bendrai, o paskui kiekvieną iš jų atskirai. Jis neigia visas bendrai, kada tvirtina arba netiesiogiai pripažįsta, jog žmogus turi absoliučią individualaus proto nepriklausomybę, o visuomenė – absoliučią socialinio proto, arba viešosios nuomonės, nepriklausomybę. Sakome „tvirtina arba netiesiogiai pripažįsta“, nes kartais iš liberalizmo plaukiančiose antraeilėse išvadose liberalus principas nebūna aiškiai išsakomas, o tik priimamas kaip savaime akivaizdus ir visų pripažįstamas. Liberalizmas neigia absoliučią mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus jurisdikciją žmonių ir visuomenių atžvilgiu, taigi ir regimos Bažnyčios galvos iš Dievo gautą ir deleguotą jurisdikciją visų tikinčiųjų ir kiekvieno iš jų atskirai, kad ir kokią visuomeninę padėtį ar rangą jie užimtų, atžvilgiu. Jis neigia Dievo apreiškimo būtinybę ir žmogaus pareigą jį priimti norint pasiekti savo galutinį tikslą. Jis neigia formalų tikėjimo motyvą, t. y. apreiškiančio Dievo autoritetą, pripažindamas tik tas apreikšto mokymo tiesas, kurias pajėgia suvokti jo siauras protas. Jis neigia neklystantį Bažnyčios ir popiežiaus magisteriumą, taigi ir visas jų apibrėžtas bei skelbiamas tiesas. Po šito bendro ir visuotinio neigimo jis iš dalies arba visiškai, priklausant nuo aplinkybių, neigia kiekvieną atskirą dogmą, kai tik pamato ją prieštaraujant jo racionalistiniam kriterijui. Šitaip jis neigia krikšto būtinumą, skelbdamas arba pripažindamas visų kultų lygybę; neigia santuokos šventumą, gindamas vadinamąją civilinę santuoką; neigia Romos popiežiaus neklystamumą, atsisakydamas pripažinti oficialius jo įsakymus bei mokymą ir pajungdamas juos savo asmeniniam sprendimui – ne tam, kad įsitikintų jų autentiškumu (tai būtų visiškai teisėta), o kad savavališkai spręstų apie jų turinį.

Praktinėje srityje liberalizmas yra radikalus amoralumas, nes atmeta esminį bet kokios dorovės principą, arba elgesio taisyklę – amžinąjį Dievo įstatymą, kuriam žmogus turi paklusti. Vietoj to jis skelbia absurdišką nepriklausomos moralės principą, iš esmės reiškiantį moralę be įstatymo, arba, o tai tas pats, laisvą moralę, kitaip tariant, moralę, kuri nėra jokia moralė, nes moralės idėja apima ne tik nuorodas ir kelrodžius, bet ir apribojimus bei draudimus. Liberalizmas yra visiškas amoralumas dar ir todėl, kad per savo istorinę raidą yra pažeidęs arba leidęs pažeisti visus krikščioniškus įstatymus, pradedant nuo pirmojo Dekalogo įsakymo, liepiančio garbinti tik vieną, tikrą Dievą, ir baigiant penktuoju Bažnyčios įsakymu, nurodančiu pagal išgales materialiai remti Kristaus Nuotaką.

Taigi teisinga sakyti, kad idėjų srityje liberalizmas yra absoliuti klaida, o veiksmų srityje – absoliuti netvarka. Abiem atžvilgiais jis yra ex genere suo [iš savo esmės] labai sunki, mirtina nuodėmė.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Vaclovas       2022-05-8 4:31

Šią naktį vertėjo pabudėti. Nors ir turėjau skaudulį nuo krikščionybės išpažintojų, konfesininkų (pats nemenkiau kaltas), pačiam nepaprastai trūko sąmoningumo, išminties, tad reikia atsukti kitą skruostą ir kaip sūnui palaidūnui grįžti pas Jo (Jėzaus Kristaus) išrinktąją Bažnyčią-Bendruomenę. Jėzus Kristus - Išganytojas, mūsų Gelbėtojas, dovanojantis mums Amžinąjį Gyvenimą, kurio Raktus patikėjęs Bažnyčiai ir Tėveliui (Popiežiui), Jo Vietininkui žemėje. Amen.

Vaclovas ing Dzeikas 22:57       2022-05-8 1:01

Šiaip liberalai mėgsta ir prasimanyti, tačiau neturėtų taip daryti. Turėtų būti aiškiai skelbiama: laisvė yra nuo ydų, o ne ydoms. Kiekvienas sveikas žmogus tai suprastų. Tačiau, žinoma, tai tik teisingas šūkis, o reikia valstybę valdyti…

Vaclovas        2022-05-8 0:43

Arba, kodėl nėra skirtumo, ar vaikai lanko tikybą, ar etiką? Pirmas dalykas yra vidinis, sąmoningas, antras - išorinis, primestinis. Kas yra ne taip su tikybos dalyku?

Vaclovas ing Dzeikas       2022-05-8 0:22

Dar viena dažniausių ydų palaikytojų savybė tai smerkimas, teisimas ir apkalbinėjimas. Jeigu aš krikščionis (ne visus, žinoma) vertinu po bendravimo patirties, tai pats esu gavęs tų pirmiau minėtų dūrių į nugarą. Pavydžių arba perdėm karštų vertintojų, kuriems tik gal kaltinimą tereikia išgirst ir jau kaltins.

Vaclovas ing Dzeikas       2022-05-8 0:16

Ydų palaikytojai yra ydų palaikytojai, o kiti yra ydų turintys. Pirmi nesitaiso po pastabų ar sudraudimų, antri - tik paprotink arba padėk, nustos. Tą itin svarbu suvokti ir atskirti. Krikščioniai gi ar pavydo, puikybės pilni, ar turtų siekiantys, pikti, apgaulingi - sakyk jiems nesakęs…

Dzeikas       2022-05-7 23:06

Vaclovui: kas yra “ydu palaikytojas”?  Ar visi krikscionys “ydu palaikytojai”?
Esu tikras, kad ydu nepalaiko tas, kuris be nuodemes. Visi kiti - palaiko ydas. Ir as palaikau, kai nusidedu.
Tamsta matyt nepalaiko, nes nenusidedate, turite nimba virs galvos ir jauciates labai vienisas nes aplinkiniai jo neturi.
Nelabasis baznycioje pats karsciausias Jezaus palaikytojas.Daznai labiau krikscioniski negu pats Jezus.

Dzeikas       2022-05-7 22:57

Kitai nuomuonei:
Paskambinote pautais.Kruva nepagristu teiginiu.Jeigu tiesos.lt parase ,kad liberalizmas skatina Dekalogo pazeidima, o jus pakartojote lyg bezdzione, tai nereiskia ,kad taip ir yra.
Jeigu atidarote burna ir konstatuojate kazkoki teigini, tai bukite pasiruoses ji pagristi.Saltiniai, kur liberalizmo ideologai skatintu ar ragintu pazeidineti Dekaloga ant stalo prasom.
Kristus NEleido pazeisti Dekalogo, nei fizine, nei dvasine prasme. Bet jis atleidzia tuos pazeidimus. Tamsta miegate kai kunigas pamoksla sako.Arba kunigas pas jus baznycios stogo remontu rupinasi labiau negu parapijoniu isganymu.
Liberalai NE abejingi nuodemei.Liberalai neleidzia zmoniu istatymui kistis i Dievo istatymus ir pakeisti jais Dievo.
Dar karta ypac bukiems patriotams:
Dievas nori,kad zmogus sektu Ji ir laikytusi Jo isakymu GERA VALIA, o ne prievarta.
Nelabasis kai nori suvilioti siela siulo JEGA(arba kitokios rusies prievarta) priversti laikytis Dekalogo.
Ir sis momentas buvo pats pirmasis priestaravimas tarp Dievo ir Liuciperio po jo nuopuolio. Liucipierius pasiule Dievui naudoti bausmes ir prievarta pries zmogu, kai tas nusideda.
Istvirkavima smerkia pedagogai ir sielovadininkai(kurie nuo Dievo). Tai ju darbas ir pareiga.
Politikai gi ne istvirkavima turi smerkt, o siulyti ir igyvendinti tokia valstybes politika , kuri mazintu situacijas skatinancias istvirkauti. Greta to nepazeidziant zmogaus laisves tose ribose kur ji nepazeidzia kitu zmoniu raiskos ir kurybos laisves.
Tamsta aplamai zinai kuo politikas nuo kunigo skiriasi? Kur vieno ir kur kito atsakomybiu ribos?

Kita nuomonė       2022-05-7 17:35

„Liberalizmas LEIDZIA pazeisti dekaloga,taciai jis to neskatina daryti.”
Pasaulietinis liberalizmas leidžia pažeisti Dekalogą, ir būtent SKATINA tai daryti, nes toks liberalizmas skleidžia ne krikščionišką Dvasią, bet dvasinį nihilizmą. Kristus taip pat leido pažeisti Dekalogą, tačiau tik fizine, o ne dvasine prasme, nes Jis sunkią nuodėmę (priešingai nei pasaulietiniai liberalai) smerkė, o ne pateisino ar liko abejingas jos atžvilgiu. Todėl manau, kad norint tapti krikščionišku liberalu, reikia skleisti ne tik pakantumą, bet pilną krikščionišką dvasią su visomis jos dorybėmis.
Pabaigai klausimas. Ar bent viena partija, esanti valdžioje, viešai smerkia ištvirkavimą bei šiandieninį jo propagavimą, narkomaniją, godumą ir kitas ydas? Ne, nei viena partija to nedaro, bet nuolat stengiasi visa tai tik pateisinti, kaip žmogaus šventąsias teises.

Vaclovas ing Dzeikas        2022-05-7 15:53

Arba taip, supratus ir jūsų mintijimą: ne visi žmonės ydų palaikytojai, bet visi ydų palaikytojai yra krikščionys? Tai tik klausimas, kurį man užduoda patirtis.

>>Vaclovui       2022-05-7 15:46

Yra tokia krikščioniška organizacija,vadinasi"Lietuvos veiklių žmonių bendrija”,kiek mačiau jų liudijimus internete,tai jie gal būtų jūsų ieškomi tikri krikščionys:)
https://youtu.be/H4KuiHAyMUg
https://youtu.be/Vzh-D6T8mUA

Vaclovas ing Dzeikas        2022-05-7 15:37

Pateikčiau tik porą nurodiklių: 1) Kad iškart matytųsi, jog yra Kristaus mokinys. T.y. veikiantis ne priedangoje (gerą veiklą reiktų daryti slaptai ir neslaptai, bet priklausomybė krikščionybei turi būti akivaizdi). Taip, tokių mačiau (iš labiau pažįstamų), tačiau vėliau jie pasirodė besantys negeri žmonės (kaip jau minėjau, nekalbu apie šventyklos dirbančiuosius). 2) Padeda klystantiems bei stokojantiems pagalbos. Taigi, tik du nurodikliai. Ar tokius sutikote?

Apsišiko “garsusis” režisierius R.Tuminas        2022-05-7 15:29

Apsišiko ir apsitapšnojo “garsusis” režisierius R.Tuminas prieš visą Lietuvą, prieš vidus jį pažinojusi us. Pažiūrėkite, kaip lengvai jį išdūrė prankeriai Vovanas ir Leksusas. Kaip visišką durnelį.  Išsivertėlis Tuminas pasirodė kas esąs. Kas daugiau moka, tam ir šoka. O Tėvynė tokiems menkystoms yra paskutinėje vietoje… Būtinai susiraskite Youtubeje video - “Розыгрыш Римантаса Туминаса” - žiūrėti nuo 4:00 minutės iki 44:00 minutės, bet būtinai pažiūrėkite jį visą. Pamatysite, koks išvetstaskūris yra “garsusis” režisierius Rimantas Tuminas!… Kas daugiau moka, tam ir šoka. Nenoriu teisti, bet… Na, kaip žmogus, tai sakyčiau, - tiesiog menkysta. Tiesiog be komentarų.  Atsiprašau, jei ką įžeidžiau.

Dzeikas       2022-05-7 14:03

Vaclovui:
Nematei “krikscionio pagal Sventrasti”.
Na as Jezaus Kristaus vizualiai irgi nemaciau.
Taciau sutikes tokiu su kuriai pas Ji noreciau buti - buvau. Ir jeigu ju ten nebus - be galo nustebsiu.
Tokie zmones beje gali ir nebuti formaliai krikscionys. Kalno pamoksle Jezus ivardijo KOKIE zmones Dieva reges.
Griztant prie temos, manau kad liberalai, o gal ir kitokie griesnikai,  atitike tame pamoksle minetus kriterijus taip pat bus pas Ji.

Vaclovas ing Dzeikas       2022-05-7 13:47

Štai čia ir apsišovėte. Aš ne apie gerulius kalbėjau ir net ne apie tikrai gerus (gerokai geresnius už mane) žmones, kokius esu sutikęs, o apie krikščionis. Nemačiau nė vieno krikščionio pagal Šventraštį! Pats bandžiau gyventi. Gal klystu. Ir save nutrenktu laikau kaip krikščionį, o ne šiaip žmogų (atskiriu, kadangi nuo krikščioniško gyvenimo esu susilaikęs) - tai jūsų antras prašovimas. Ne jums apie maldą kalbėti.

NUOGIRDA       2022-05-7 10:30

Garsiai kalbama, jog MG Baltic koncerno savininkas Garbanius Mockus ir R.Kurlianskis yra pora. Tik kalbama, kad Kurlianskis yra poros vyras, o Darius Mockus yra žmona. Nors mano klausimas ne į straipsnio temą, bet pasakykite, ar tai tiesa???

Dzeikas       2022-05-7 6:50

Vaclovui:
Danu pasakininkas Andersenas(pats beje pasak amzininku rinktinis slykstukas), isdeste biblini posaki (sviesa tavo akyse kuri gali buti tamsa mazdaug) i pasaka, kurioje nelabieji suklijuoja pragare veidrodi kuris pafodo ziurinciam i ji tiktai tojo ydas, viska slyksciausia. Suklijavo ir nutare pakelt ta veidrodi i dangu, kad Dievas pasiziuretu. Apvaizda zaibu trenke, nelabieji persigando,veidrodi paleido,tas nukrites suduzo i begale skeveldru. Ir tos nuo to laiko skraido po Zeme. Kam patenka i sirdi - tas nustoja jausti bet koki geri , tik pikta.Kam i akis - tas mato tik blogi.
Kajui is “Sniego karalienes” gavus tokia skeveldra jo sesuo Gerda savo asaromis isplove.Na o tau,Vaclovai, arba malda ,arba kanciomis.Kuriu gausi jei melsies. Paradoksas toks gaunasi.
Nes kai geruliu matai tik save , tai esi gaves to veidrodzio skeveldru akysna.

ah.ą       2022-05-6 23:51

nuėjai išpažinties ir vėl švarus.

Vaclovas       2022-05-6 22:08

Aš norėčiau isitikinti, kaip čia sakyta, dėl autentiškumo. Tad klausiu: 1. Kas matė krikščionį (ne šventykloje dirbantį)? Save tokiu laikiau, gal dar ir laikau - tik abejoju - bet daugiau tokių nesutikau (nesigiriu, tik išsakau savo vertinimą). 2. Kur krikščioniška dvasia? (Šv. Dvasios jokiu būdu nepeikiu, nes tai mirtina nuodėmė, žinokite).
Gavęs krikščionišką apšvietimą jos trokšti, tačiau jautiesi lyg dykumon nukritęs paukštelis kur nors Sacharoje, kai pagalba atitinkamos galimybės. Kodėl taip? Taigi, neneigiu, visgi jau turiu klausimų.

Dzeikas       2022-05-6 21:19

Straipsnis pasirasytas “tiesos.lt redakcija” suponuoja kolektyvini autoriu.
Na koleltyvinius autorius, ju kirinius teko matyti.Koöektyvinio briedo - ne.
Nes jei sis straipsnis butu rasytas kolektyvo, tai be abejones atsirastu kas kontrargumentuotu, kad nera didesnes nuodemes, kaip brukti tai kas Dievo - ciesoriui ir atvirksciai. Nes bandymu igyvendinti dekaloga zmoniu istatymuose neisvengiamai pasibaigdavo kruvinomis diktaturomis.
Liberalizmas LEIDZIA pazeisti dekaloga,taciai jis to neskatina daryti.
Kodel privartinis dekalogo igyvendinimas yra gerokai didesnis blogis negu leidimas pazeisti dekaloga?
Todel kad pati Apvaizda nieko prievarta i savo karalyste nevelka.Nedelegavo Ji tokios teises ir zmogui.
Man regis tiesos.lt redakcija pergyvena “golovokruzenije ot uspiechov” ir isijaute nori tapt labiau krikscioniska uz Jezu Kristu.

teisingiausia       2022-05-6 18:56

santvarka kristocentrizmas ir teokratija. Dvasingumas pirmiau, materializmas po to.

Šlovė našim       2022-05-6 18:31

Paleckį nuteisė Landsbergio sistemos teismas už informaciją rinktą iš wikipedijos ☺☺☺☺☺. Venckienę tampė lygiai taip pat. Masiulis pagautas su žymėtais STT pinigais, - išteisintas. Dabar jau ir durniui aišku, kad konservatorių teistumas yra atrinktas saviems. Kitaip sakant, kabinetinis teisingumas. O karo atveju Landsbergis sakė Gordonui, kad mes visą Lietuvą į karą prieš Putiną. Bus tokia pati mėsmalė, kokia Ukrinoje, o patys bėgs iš Lietuvos, kaip xoxolai bėgo iš Ukrainos. Lietuvą užvaldė nacių kolaborantų bendrininkai, kurie su JAV išeiviais susivienyjo į bendra gaują ir valdo Lietuvą. Jie 1940 tarnavo Hitleriui. Tada jų rusai nespėjo, o gal ir nenorėjo pridaužti, juk rusai - humaniški. Štai ir turime bėdą ant Lietuvos su iškeiptu požiūriu į teisingumą. Kas negarbins ožio dvaro kunigaikščių, tas gaus belangėj vietą. Tik jie patys nėra amžini bei nėra nemirtingi. Pabijokite Dievo!

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.