Ar gerbiamas žemės savininkas nepriklausomoje Lietuvoje?

Irena Vasinauskaitė   2012 m. gruodžio 17 d. 13:33

0     

    

Ar gerbiamas žemės savininkas nepriklausomoje Lietuvoje?

Tokiu pavadinimu šį savaitgalį Šiauliuose vyko respublikinė žemės savininkų konferencija. Nuomonės pasiskirstė labai tradiciškai – renginyje kalbėję politikai ir valstybės tarnautojai teigė, kad žemės savininkai Lietuvoje mažne dievinami, o ūkininkai, miškų ir žemės savininkų interesus ginančių organizacijų atstovai savo kalbose neslėpė esą pastumdėlių vietoje.

Lietuvos miško savininkų asociacijos pirmininkas Algis Gaižutis pranešime tema „Medžioklės plotai ir su jais susijusios problemos: santykiai tarp žemės savininkų ir medžiotojų būrelio narių“ teigė, kad Lietuvą ištiko vertybių krizė, nes per visą Nepriklausomybės laikotarpį yra ribojamos privačios nuosavybės teisės. Pasisakantysis priminė, – praėjo aštuoneri metai, kai LR Konstitucinis teismas pripažino, kad medžioklės įstatymas prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui, tačiau jokių pokyčių. Salėje pasigirdo replika, kad reikėtų pasiųsti Seiman 240 policininkų. Gal tuomet aukščiausioji šalies valdžia pripažintų, kad nuosavybė yra šventa. „Žmonės emiguoja ne todėl, kad neturi ko valgyti. Nepagarba žmogui bei jo turtui varo iš Lietuvos“, –įsitikinęs A. Gaižutis. Dar šiurpiau, esą valdžia nepripažįsta Civilinio kodekso: jeigu žemės ar miškų savininkai uždraudžia medžiotojų būrelio nariams medžioti savo nuosavybėje, tai tiems asmenims… nekompensuojami žvėrių padaryti nuostoliai. Pasirodo sovietinė „diedovščina“, kai medžiotojai senbuviai, kartais net buvusios sovietinės nomenklatūros bosai ar jų ainiai, neįsileidžia savininkų medžioti savo pačių žemėse, gaji net Nepriklausomoje Lietuvoje. Privačios nuosavybės turėtojas tarsi gali pagal įstatymus disponuoti savo nuosavybe, tačiau niekas nedraudžia viršesniems ponams visaip trukdyti realiems medžioklės plotų savininkams. „Reikia nusiimti juodus arogancijos akinius ir paisyti Lisabonos sutarties, kuri garantuoja privačios nuosavybės apsaugą,“ – įsitikinęs Algis Gaižutis.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkas Evaldas Danilovas sakėsi esąs komisijoje, kuri nustato medžioklės plotų vienetus. Pasak jo, miškų urėdijos nenori, kad tikrieji miškų ir žemių savininkai savo nuosavybėje steigtų vadinamuosius medžioklės ploto vienetus. Aštrinami savininkų ir medžiotojų santykiai. Laukinių žvėrių padarytų nuostolių atlyginimas stringa, o abejingieji valdžios žvėrys negina privačios nuosavybės. Šiaulių rajono ūkininkas Petras Barista pasipiktinęs, kad žemės savininkas nebe savininkas. Viskas, kas po žeme – valstybės, o kas ant žemės – medžiotojų. „Sovietinių laikų voratinklis – medžiotojai“, savivaliauja, o kai žemės ar miško savininkas šaukiasi teisininkų pagalbos, tai, anot P. Baristos, ne vienas yra pasakęs, kad „NEPRIVALO paisyti Konstitucijos…“ Draudimo kompanijos nedraudžia nuo žvėrių padarytos žalos, todėl galima pamanyti, kad ūkininkai augina produkciją žvėrims. Racionalų sprendimą pasiūlė Petras Barista – „sunaikinti senuosius medžiotojų būrelius. Tegul jų nariai stoja į žemės bei miškų savininkų suformuotus darinius“. Kol kas toleruojama sovietinė tradicija – medžiotojai važiuoja per ūkininkų laukus, šeria žvėris, kur nori.

Algirdas Baikauskas – Šiaulių rajono medžiotojų būrelio pirmininkas neveidmainiavo. Jis pripažino, kad 45–50 metų „tęstinumo būdu medžiotojai turi plotus“. Žodžiu, okupacinio laikotarpio tradicijos klęsti, nors, atkūrus Nepriklausomybę, pasikeitė nuosavybės forma, tačiau nomenklatūrinis „papratimas – antras prigimimas“. A. Baikauskas pripažino, kad tiek medžiotojų, tiek savininkų tikslai vienodi, todėl kartais leidžiama „žemės savininkui pasistatyti medžioklės bokštelį. Beje, A. Baikauskas susirinkusiems pristatė naujadarą – „medžiotojų visuomenė“, nors gal tiksliau derėtų sakyti – privilegijuotųjų luomas.

Lietuvos žemės savininkų sąjungos pirmininko pavaduotojas Kęstutis Mozeris pranešime tema „Nuosavybės teisių atkūrimo padėtis ir problemos Lietuvoje po 20-ties Nepriklausomybės metų“ pripažino, kad „nuosavybę reikia ginti nuo valstybės įsikišimo“, nes „žemės nuosavybės teisių atkūrimas labiausiai nepavykęs LR projektas“. Po ilgamečio komunistinio teroro derėjo operatyviai atstatyti teisingumą. Žmonės buvo „išbuožinti“ per vieną naktį, o grąžinti nukentėjusiems nekilnojamąjį turtą greit ketvirčio amžiaus nepakaks… Be to, restitucijos procesą labai suvėlė besikeičiančios kompensavimo formos – tai natūra, tai piniginės kompensacijos, tai vertybiniai popieriai, tai atlygis mišku… „Naikinamas savininkas, diskredituojamas restitucijos aktas, keliami žemės mokesčiai, ribojamos savininkų teisės parduoti žemę savo nuožiūra“, – tai tik maža dalis K. Mozerio įvardytų problemų. Politinio palaikymo pasisakiusysis nesitiki, bet mano, kad tik vienybė ir organizuotumas gali priversti gerbti žemės savininkus Lietuvoje.

„Dabar jūs, žemės savininkai, ATSIIMSIT, kad susigrąžinot nuosavybę“, – prisipažino vienoje valdžios intitucijoje girdėjęs tokį grasinimą Evaldas Danilovas, aktyviai ginantis Saulės krašto žemės savininkų interesus, diskutuojantis su valdžiažmogiais dėl nuo kitų metų įsigaliosiančių naujų žemės mokesčių. Apie šias naujoves konferencijoje kalbėjo LR Žemės ūkio ministerijos žemės politikos departamento direktorius Audrius Petkevičius. Iki šiol žemės mokestis mūsų valstybėje buvo skaičiuojamas pagal 1992 metų metodiką. Nuo kitų metų sausio 1-osios žemės vertė nustatoma pagal vidutinę rinkos vertę ir savivaldybėms deleguojama teisė nustatyti mokestį nuo 0,1% iki 4%. Susirinkusiems ėmus kritikuoti naująjį Žemės mokesčio įstatymą, valstybės tarnautojas klausė: kur visi prieštaraujantys buvo anksčiau. ŽŪM atstovas Edvardas Raugalas „pademonstravo nuovokumą“ bei informavo, kad visuomenė dalyvavo rengiant šio įstatymo projektą, nes darbo grupėje buvo ... savivaldybių asociacijos atstovai…

Konferencijos veikla domėjosi Šiaulių rajono savivaldybės atstovai, LR Seimo nariai Kazys Starkevičius bei Arvydas Mockus.

Tardamas baigiamąjį žodį, Lietuvos žemės savininkų sąjungos pirmininkas Gintaras Nagulevičius supažindino susirinkusius su pasiūlymais „Dėl naujos LR žemės mokesčio įstatymo redakcijos“.

MORALAS TOKS: Jei esi abejingas, žmogau, jei negini savo interesų, vargas tau. Kokią valdžią beišsirinktum, jei jos stropiai „neganysi“, galėsi tik guostis, kaip sename animaciniame filmuke: „Drakonas žuvo. Drakonas – gyvas“.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.