Dienos aktualija, Aplinkosaugos politika, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Marijus Kaukėnas‎: Apie turą po Labanoro girios kirtavietes, arba Ir vėl apie teisėtumą, prasilenkiantį su teisingumu

Tiesos.lt redakcija   2019 m. spalio 2 d. 10:04

16     

    

Marijus Kaukėnas‎: Apie turą po Labanoro girios kirtavietes, arba Ir vėl apie teisėtumą, prasilenkiantį su teisingumu

Vakar daugelyje Lietuvos televizijų visi matėme reportažus iš Labanoro girios. Tačiau buvo ir kita reportažų pusė – užkulisiniai dalykai, kurie kartais pasako daugiau nei pats dominamantis faktas. Reikėtų pastebėti, kad nuotraukoje matomo iškirsto kraštovaizdžio draustinio ar TV ekranuose vakar matytų Labanoro girios plynų kirtaviečių visuomenė galėjo ir nepamatyti. Reikalas tas, kad susirinkę Labanore visuomenės atstovai ir žurnalistai tyčia ar ne buvo bandomi nukreipti ne ta linkme.

Pradžioje iki (valdininkų) parinkto taško (Kertuojų ežero pakrantė) buvo vežama ne tiesiu keliu pro Lakajos kaimą, bet ratu pro Molėtus taip apvažiuojant girią aplink ir maršrutą padidinant net tris kartus. Puikiai pažįstantiems Labanoro girios kelius liko tik spėlioti, kokiu tikslu taip daroma. Ar norėta „sudeginti“ žurnalistų brangų laiką, ar šiaip per pačią girią nevažiuoti ir taip išvengti plynų kirtaviečių vaizdų. Aišku, galima bandyti patikėti, kad kažkas iš organizavusiųjų turą valdininkų, ministro ir kitos valdžios atvažiavimo išvakarėse nepažiūrėjo į girios žemėlapį smile

Atvykus prie Kertuojų ežero visi buvo palydėti prie ežero pakrantės, bet ne tos vietos, kur pažymėtos iškirtimui ilgaamžės pūšys. Todėl A. Gaidamavičiui teko įtikinėti visus, kad žurnalistams rodoma visai ne ta vieta, kurią būtina pamatyti. Netrukus, paėjėjus dar porą šimtų metrų, visi išvydo būsimas „milžines aukas“. Sunkiai sekėsi urėdijų atstovams paaiškinti, kodėl tokios išskirtinės (net ir Labanoro giriai) pušys pasmerktos iškirtimui. Tačiau buvo gautas pažadas, kad jos bus išsaugotos. Štai tau kad nori, žmogau, – ir „viskas objektyviai bei pagal įstatymą“. Vakar dar buvo numatyta kirsti, o pasirodžius žurnalistams ir valdžiai – jau nuspręsta palikti.

Išgavus pažadą palikti ateinančioms kartoms į glėbį netelpančias pušis, buvo nuspręsta važiuoti į plyną kirtavietę, kad visi pamatytų, kaip plynai kertamas miškas. Stovintiems prie Molėtų ir Švenčionių rajonų riboženklio žurnalistams buvo pasakyta, kad važiuos visi dabar į Vyžuonas ir ten bus kiti interviu. Tačiau pasiruošę važiuoti toliau po Labanoro girios kirtavietes žurnalistai nežinojo, kad Vyžuonų miškas ... Utenos rajone – už 65 km nuo Kertuojų ežero bei pačios Labanoro girios.

Tą įgarsinus įvyko didelis ginčas tarp miško gynėjų, Labanoro plynes norinčių pamatyti žurnalistų ir atsikalbinėjančių Aplinkos ministerijos (AM) bei urėdijos klerkų. Vien tokios frazės ką sako: AM klerkai – „mes organizavome turą ir važiuosime tokiu maršrutu, koks numatytas“. „Vyriausias Lietuvos urėdas“ M. Pulkauninkas – „nėra reikalo važiuoti į Labanoro girią, nes šiuo metu tikrai jokie plyni kirtimai joje nevyksta“. Urėdijos klerkai – „Labanoro girios plynėje reikėtų visiems liemenių“ (tarytum Vyžuonų plynėje būtų kiti saugumo reikalavimai). Galiausiai po ilgų A. Gaidamavičiaus, žurnalistų ir kitų įtikinėjimų, kad už 18 km tikrai šiuo metu galima rasti plynus kirtimus, visi pavažiavę 20 minučių atsidūrė šviežioje, plynoje Labanoro girios kirtavietėje, kurioje dar dirbo ir technika. Ir kaip reikėjo jaustis valdininkams, kurie ką tik visus tikino, kad Labanoro girioje nėra į ką žiūrėti?

Turbūt į tai reaguodamas ministras susirinkusiems plynėje vis bandė pabrėžti, kad čia nieko neįprasto ir kirtimai vyksta teisėtai. Dėl ministro pabrėžiamo teisėtumo nieks ir neabejojo, tačiau dėl tokių kirtimų tesingumo abejonės išsklaidytos nebuvo.

Netrukus Andrejus įkalbėjo visus pavažiuoti dar vieną kilometrą ir pamatyti (nuotraukoje matomą) išguldytą plynai Lakajos KRAŠTOVAIZDŽIO (būtina perskaityti paraidžiui) draustinį. Draustinį, kuriame draudžiama žmogui pasistatyti palapinę, stovyklauti su šeima ir kt., bet nedraudžiama kažkam sulyginti mišką su žeme.

Štai tau kad nori ir teisėtumas, prasilenkiantis su teisingumu.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2019-10-3 15:05

Koks čia teisėtumas, jei plynai iškertamas draustinis ? Turintys teisę ginti viešąjį interesą, pažeidusius draustinio reglamentą turi paduoti į teismą. Pradžiai, iš ministerijos pareikalauti dokumentų, kuriais buvo remtasi.

komentatoriui       2019-10-3 8:13

ne visai taip. dar ir iki atsidarant ES sienoms, ES muitu medienai netaike. juk tai zaliava. netgi atvirksciai, Lietuva kuri laika taike eksporto muitus. prekyba mediena buvo nedidele, lyginant su siomis dienomis, tik todel, kad dar nebuvo patirties ir del to, kad visa Europa buvo uzversta pigia rusiska mediena, nes ten irgi rinka eme formuotis ir naujieji kapitalistai viska veze i Europa uz kapeikas. kad pinigai padare plesikais daugeli, del to sutinku, bet tam gal ir egzistuoja valstybe, kad tokias situacijas kontroliuotu. kol kas to nadaro. ir neatrodo, kad darytu. cia, kaip kad p. stasys sako, paubavau siek tiek:)

stasys        2019-10-3 6:48

laba diena, stasy 2019-10-2 16:37 > Iš video ir Jus nepasakysite kada tie kirtimai buvo vykdomi . Tai kas suplanuota šiais metais iškirsti bus iškirsta o va dėl kitu metu .. kaip tik laikas kalbėtis .Ūbauti nėra blogai jei esi miške ir nežinai į kuria puse eiti .. taip ir šioje problemoje reikia krypties problemai spręsti o ne klaidžioti aplinkui. To ir klausiau ko trūksta kad situacija kirtimuose butu suvaldoma ir aiški ..? įstatymu , priežiūros atitinkamu institucijų , sutarimo tarp suinteresuotu pusių ?.. Miškas didelis Lietuvos turtas , kaip ir žemės ūkis jis gali būti tvarkomas rentabiliai .. gal problema silpnas Seimas pro kurio skyles išteka tiek neūkiškumo ..?

>Tada       2019-10-3 3:42

perskaitęs jūsų komentarą, netyčia prisminiau filmą apie Tadą Blindą ir kilo mintis, - o ką jeigu JIE aukštas pušis kerta na žinot kodėl… Kad nebūtų kur pakabinti?

čia       2019-10-2 22:06

Šitos naujienos yra pernai metų. Įdomu, kaip dabar Labanore padėtis.

Komentatorius       2019-10-2 20:40

Miškų naikinimas Lietuvoje prasidėjo tada, kai “atsidarė sienos” ir po visą ES’ą gali mediena targavoti be jokių muitų... Dideli pinigai iš valstybės padarė plėšikų gaują.

ah1       2019-10-2 19:23

Norėjot ponų/laisvų valdžios? Gavot…

Tada       2019-10-2 17:30

kai bus atlikta desovietizacija ir suzynosime kas kenke ir kankia visai valstybei bet vargu ar tai beivyks, nes nieksai pasirupino istatimiskai savo saugumu 70 metu priekin.(atsiprasau uz klaidas)

laba diena, stasy       2019-10-2 15:37

na tai gi ir vel bandote i krumus sleptis. na as pavyzdziui neubauju, o konkreciai sakau, kad sitas reportazas man patvirtino, kad masiniai plynieji kirtimai, iskaitant ir krastovaizdzio draustinius, yra blogai. ir as neubauju bendrai apie lietuviu meile miskui ar kazka panasaus, o pasakau kad tai man nepriimtina. as gi neagituoju uzdrausti misku kirtima, bet manau, kad ta galima daryti civilizuociau, ir tas Europoje yra placiai taikoma, galima pasigooglinti.  beje, anksciau daznai grybaudavau Dzukijoje, tai galiu pasakyti, kad sitie dalykai prasidejo gerokai anksciau, nei kad valstieciai i valdzia atejo, taip kad nereiketu viska suversti tik valstieciams. bet jie yra valdzioje dabar ir jie nieko nedaro, kad situacija keistusi, veikiau atvirksciai. be to kazkaip mazai kalbama apie keliu ir keliuku kai kur visiska sumaitojima, kad net su dzipu sunku budavo pravaziuoti. na man kas, as “miescionis” bet gi ten zmones gyvena dar vis. papildomas elementas (manyciau, kad irgi ne ubavimas)- tai, kad “miskininkai ir aplinkosaugos darbuotojai” bande apgauti zurnalistus ir uvezti i vietas, kurios atrodo zymiai geriau. argi tai irgi nera papildomas argumentas sakyti, kad valdzia mus apgaudineja?

Laumėjantis       2019-10-2 15:15

Kuo toliau, tuo tvirčiau manau, kad Lietuvoje specialiai daroma, kad žmonės būtų kuo labiau nusivylę Lietuvos valstybe.

O kaip džiaugėsi       2019-10-2 15:08

patriotai, kad laimėjo rinkimus žalieji ir kolchoznikai, kolchozų milijonieriai, ar beprisimenate savo rinkimines išdavystes?

stasys        2019-10-2 15:03

tai ko gi trūksta kad tokie atvejai taptu aiškus ir skaidrus ..? Kai tik užduodi tokį  klausima kalbos paprastai baigiasi ..ūbavimais.

Laba diena, stasy        2019-10-2 12:40

Si karta apsimetate kvailesniu nei is tikruju esate. Cia gi nesakoma kad negalima kirsti. Kalba eina apie masinius plynus kirtimus ir deny medziu sengiriu kietinus ir kirtimus krastocaizdzio draustiniuisew

na taip       2019-10-2 11:37

stai jums ir zalieji valstieciai, tebetesiantys ir greitinantys ankstesniu vyriausybiu pradetus “darbus”. neabejotinai paveiks ateinanciu rinkumu rezultatus dabartiniu valdanciuju nenaudai. bet ar tie kiti laimetojai bus kitokie? reikai daug tokiu reportazu, gal ir bus kitokie

stasys        2019-10-2 11:35

busiu nekuklus ir įdėsiu V.Rachlevičiaus str. delfi.lt/news/ringas/lit/vidas-rachlevicius-pasijuokime-nes-veliau-bus-nebejuokinga.d?id=82394585 ..Medžiu kirsti negalima bet pačios medienos buityje vartoti neatsisakome .. Jus jau nepykite bet tas “veganizmas” matomas ir tose temose. ..

Žodžio laisvė...       2019-10-2 10:17

Iš teksto supratau,kad pagrindiniai nusikaltėliai Lietuvos miškams yra APLINKOS
MINISTERIJOS valdininkai.Tai jie leidžia naikinti Lietuvos miškus ,t.t.ir LABANORO
GIRIĄ.Tai ar yra Lietuvoje teisingumą ir teisėtumą sauganti valdžia?Darau išvadą - NĖRA.Ponai valdininkai,tuščiai duoną valgote ir esate nusipelnę teisimųjų suolo.
Aplinkos Ministre,esi jaunas,tai kam sau gadini reputaciją ateičiai ir darai gėdą
savo vaikams.Žinok,Tauta viso šito nusikaltimo niekada neužmirš.


Rekomenduojame

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Vidmantas Valiušaitis. Demokratija įsitvirtino pas mus tik kaip savotiškas „Potiomkino kaimas“ švogerių krašte

Vygandas Trainys apie Mokytojos ir Policininkės konfliktą dėl Trispalvės ir jo teisinį vertinimą: per 30 m. niekas nepasikeitė – dabar pakuotų „savi“

Algimantas Rusteika. Apie grėsmes grėsmėms

Nuo bačkos. Andrius Navickas: mūsų didžiausias politinis koziris yra Ingrida Šimonytė ir jos apsisprendimas yra svarbesnis nei visa politinė programa

„Žygis už gyvybę“ ir socialinių platformų cenzūra

Chad Pecknold. Brexitas – daugiau nei populistų maištas prieš globalizmą

Vidas Rachlevičius. Gal nemokykim britų gyventi

Mūzos ir ginklo broliai: Atmintis gyva. Konferencija skirta rašytojo, partizano Mamerto Indriliūno 100-osioms gimimo metinėms

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.