Demokratija ir valdymas, Geopolitika

Antanas Kulakauskas. Apie valstybės tvarumą ir trapumą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugpjūčio 5 d. 0:38

16     

    

Antanas Kulakauskas. Apie valstybės tvarumą ir trapumą

Dalijamės Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros profesoriaus Antano Kulakausko veidaknygėje paskelbtais pasvarstymais apie valstybių trapumą-tvarumą rodantį indeksą, padedantį įvertinti nacionalinio ir tarptautinio saugumo lygį vienoje ar kitoje šalyje.

Šiuolaikiniuose nacionalinio ir tarptautinio saugumo tyrimuose yra analizuojama ne tik valstybės galia (tuo užsiima ir geopolitika) – ekonominė, kultūrinė, karinė, bet ir valstybės būklė tvarumo-trapumo, kaip aš vadinu lietuviškai, skalėje. Nuo 2004 m. sudaromas pasaulio valstybių trapumo indeksas (The Fragile States Index; tiesa, iki 2014 m. jis buvo vadinamas Failed States Index). Šį indeksą sukūrė ir nuolat atnaujina grupė ekspertų, susijusių su Taikos Fondu (The Fund for Peace) ir žurnalu „Foreign Policy“.

Šiame indekse valstybių trapumą-tvarumą rodo suma, gaunama sudėjus 12 rodiklių, matuojančių atskirus valstybės gyvenimo aspektus, svarbius valstybės gyvastingumui:
1. Demografinė situacija;
2. Vidaus socialinis konfliktas (įtampa tarp darbdavių ir samdomų darbuotojų); 
3. Įtampa tarp etninių (religinių) grupių; 
4. Protų ir viduriniosios klasės „nutekėjimas“ (emigracija); 
5. Ekonominė ir socialinė nelygybė; 
6. Ekonominis nuosmukis ar jo rizika;
7. Valdžios kriminalizacijos ir delegitimacijos laipsnis;
8. Viešųjų paslaugų kokybė; 
9. Teisės sistema teisingumo požiūriu (kaip visuomenė vertina teisę šiuo požiūriu); 
10. Valstybės priklausomybė nuo partinių ir grupinių interesų (t.y. demokratijos neįgalumo ir oligarchizacijos laipsnis); 
11. Elito politinio susiskaldymo laipsnis; 
12. Išorinės karinės ir propagandinės intervencijos pavojus ar mastas.

Rodiklių skaitmeninė išraiška – tai ekspertų įvertinimas 10 balų skalėje. Jis ir atspindi rezultatą, gaunamą išanalizavus įvairius surinktus duomenis, apibūdinančius minėtus aspektus trapumo-tvarumo (kitaip – valstybės pažeidžiamumo) požiūriu. Kuo arčiau 10 balų, tuo trapumas ar netvarumas didesnis. Teoriškai didžiausias suminis rodiklis gali būti 120, bet tai būtų situacija, kai konkreti valstybė žlugo neprikeliamai. Pavyzdžiui, Lietuvos okupacija ir aneksija 1940–1990 m. tokios situacijos nereiškė: iki 1940 m. egzistavusios Lietuvos Respublikos kaip nepriklausomos valstybės idėja nežlugo ir po 1940 m. (iki pat 1990-ųjų), kova dėl nepriklausomybės tęsėsi vienokia ar kitokia forma, didesniu ar mažesniu mastu, o ir SSRS įvykdytos Lietuvos aneksijos fakto teisėtu nepripažino kai kurios kitos valstybės – visų pirma, JAV.

Pasaulio valstybės trapumo-tvarumo indekse (paskutiniajame, 2015 metų) skirstomos į 11 grupių – nuo patiriančių labai didelį ir didelį pavojų valstybės egzistencijai (kitaip sakant, esančių prie žlugimo ribos) – jų suminis trapumo rodiklis yra 100 ir daugiau, iki tvarių (rodiklis – tarp 20 ir 30) ir labai tvarių (mažiau nei 20) valstybių. 

Trapiausios, žlugimo grėsmę patiriančios valstybės yra Afrikos valstybės (Pietų Sudanas, Somalis, Centrinės Afrikos Respublika, Kongas-Zairas, Sudanas, Čadas, Gvinėja, Nigerija, Dramblio Kaulo Krantas, Zimbabvė), o taip pat Jemenas, Afganistanas, Sirija, Irakas, Haitis, Pakistanas (pastaroji turi branduolinį ginklą). 

Labai tvarios (Very Sustainable) valstybės kategorijai priklauso tik viena pasaulio valstybė – SUOMIJA (ir taip esti per visą indekso sudarymo laiką). Jos trapumo koeficientas – 17,8 (2014 m. buvo 18,7; t.y. per metus tvarumas netgi šiek tiek padidėjo). Na, o tvarių valstybių kategorijai (tvarumo mažėjimo tvarka) priklauso šios valstybės: Švedija, Norvegija, Danija, Šveicarija, Liuksemburgas, Naujoji Zelandija, Islandija, Australija, Airija, Kanada, Austrija, Nyderlandai, Vokietija ir Portugalija. 

Toliau tvarumo mažėjimo tvarka eina labai stabilių ir stabilių valstybių grupės. Labai stabilių valstybių kategorijai pagal indeksą priklauso Belgija, Slovėnija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Singapūras, JAV, Japonija, Pietų Korėja, Urugvajus, Čekija ir Lenkija. Pvz., JAV trapumo koeficientas – 35,3 (jei skaičiuoti pradėtume nuo pačios tvariausios, jai tektų 21 vieta).
 
Tarp tvarių valstybių yra ir Lietuva (tvarumo požiūriu jai atitenka 31 vieta,o trapumo – 148 vieta), taip pat ir Latvija (atitinkamai – 39 ir 138 vieta) ir Estija (33 ir 146 vieta). Bet jų situaciją aptarsim detaliau kitą kartą.
Rusija 2015 m. valstybių trapumo indekse priskirta prie valstybių, patiriančių didelę riziką (High Warning). Jos koeficientas – 80,0 (prieš metus buvo 76,5). Baltarusija, Ukraina, Gruzija ir, beje, Kinija priklauso tiesiog riziką (Warning) patiriančių valstybių kategorijai.

Žinoma, kam įdomu, indeksus gali susirasti internete (ČIATiesos.lt past.).

Veidaknygė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2016-08-8 11:02

Prieškarinėj Lietuvoj priešo agentai sugebėjo patekti į aukščiausią valdžią tik pokeliolikos metų bandymo. Dabartinėj Lietuvoj jie ten sėdi ko gero nuo pat pradžios. Tai ar tokia valstybė stipri ar trapi ? Kam po to dar kalbėti apie kitus punktus ?

Būdinga       2016-08-8 9:31

Autorius pateikė savo atliktą tyrimą. Ir be išvadų. Jas darykitės patys. Matosi kad turit begalę laiko, noro, žinių, mokate visas esamas ir nesamas kalbas.
O komentarai kai kas analizuoja, seka ir brėžia tautų sąmonės lygio kreivę.
Autorius parašė, kad suomiai - baaisiai sąmoningi. O islandai juk sąmoningesni net už mūsų filosofus. Ne per seniausiai jie susirinko, be jokių valdiškų kontorų nubalsavo, o tada T E I S Ė T A I (be prievartos) išvijo bankininkus ir Vyriausybę.

stasys       2016-08-6 7:12

prie pateiktos informacijos naudinga butu matyti ir kokiais šaltiniais remiantis gaunama ta informacija . Vertinti galima tik žinant metodika, priešingu atveju tai tik graži iliustracija.

Dzeikui       2016-08-5 22:46

tai džiaugiesi Lietuvos utilizavimu?

lobis       2016-08-5 22:31

tai kad tas kulakauskas eis su kuoliasi ir maldeikienėmis į lovio rinkimus.
cirkininkai.
dar vieni nusipelę gyventi geriauilstytojai iš tuščio į kiaurą.
tikras grybų sezonas: )

Dzeikas       2016-08-5 19:25

Kasui:
ko gero vienintelis geras darbas nuveiktas Butkeviciaus & Co tai tautisku popiereliu utilizavimas.Tikiuosi suvisam.Nes laikyti litu daugiau negu menesio einamojom saskaitom padengti gali tik nevisaprotis arba ubagas.Kuom tas margutis padengtas? Lietuvos valstybes avuarais? Tu avuaru ismusus valandai X jus su ziburiu ieskosite kaip Visagino AE radioaktyviu atlieku dingusio konteinerio (taip ir nebuvo surastas.Kaltu kaip visada Lietuvoje nerasta taip pat).
Supraskite,makakos i vakareli neleidzia ne todel,kad ji cilindro neturi, o todel masturbuojasi viesai ir nesupranta ,kad tai nefaina.

Marginalas dėl Jules "supartalinimo"       2016-08-5 16:41

Europos supartalinimas yra tas, ko ji ir yra verta. Europiečiai manė, o vokiečiai darė, kad “žydeliai” tai šiukšlės, už kuriuos niekas neatsakys. Atsako taip, kad nuo valkirijas dievinusių vokiečių greit beliks balutės didžio prisiminimas. Panašiai dabar de Mattei, norėdamas pastiprinti savo pozicijas, griebiasi populiaraus melo apie islamo terorizmą - juk “moslai” “kebabai” “baobabai” “barbarai” - tai šiukšlės, kas už juos atsakys? Atsakys už bet kokį Tiesos iškraipymą Pačiam D-vui.
O ypač pagal Pr 12:3, nes tiek žydai, tiek arabai yra to paties Abraomo palikuonys. Nebent tik jie patys laisvi keikti vieni kitus, bet ne gojai kafirai juos.
Europa gauna tiksliai tai, ko nusipelnė per visą savo “šlovingą” “krikščionišką” istoriją, pradedant nuo kruvinų “misijų” ir “atverstųjų brolių” pavergimo.

kas       2016-08-5 16:30

Kas atsakingas už Lietuvos pinigo lito sunaikinimą? Butkevičius su buvusiais komunistais persivardijusiais į socialdemokratus ir tie 2000 įslaptintieji KGBistai ?

truputį pataisau       2016-08-5 13:05

paprastai     2016-08-5 12:28
Jeigu neturi sienų ir jų nekontroliuoja;
Jeigu neturi ir nekontroliuoja savo pinigų
jeigu neturi teisingos ir objektyvios teisingumo sistemmos: valstybė be teisingumo - gauja plėšikų.taip sakė ŠV.Augustinas.

paprastai       2016-08-5 12:28

paprastai tai valstybė ne valstybė jei neturi teritorijos, kalbos ir savo pinigų-valdymo instrumento.

Dzeikas       2016-08-5 11:36

Patys apklausu sudarytojai neperseniausiai atrado Amerika.Pasirodo kuo salis labiau autoritarine t.y. kuo labiau paisoma valdzios , o ne istatymo, - tuo maziau patikimi apklausu duomenys iki tiek, kad apklausineti beprasmiska - bus issakyta valdzios poziurio nuomuone.
Ir vel gi, kuri salis pagal sia metodika tvaresne?
Vakaru Romos imperija,ar Bizantija?Pirmaja imperatoriaus sargybos virsininkas “uzdare” ateme imperatoriaus regalijas, imperatoriu( 16 m vaikeza) issiunte i pensija(pili su keliais kaimais cholopu dave,  maitinkis).Antrosios kai turkai pralauze Konstantinopolio sienas nusimete regalijas ir istraukes kalavija su asmens sargyba puole savozudiskon atakon.
Lietuvos galas bus dar gedingenis nei jos vargana ketvircio amziaus egzistencija.
Butu logiska.

Ko gero       2016-08-5 9:04

pats pirmas punktelis pats pats savarbiausias . Tai kaip čia tada gaunasi ? Turiu omeny tai , kad pagal tą indexą kažkaip gaunasi, jog Lietuva tokia netrapi ?

Jules       2016-08-5 8:44

Nagi gerai čia žmogus išvardino, tik pamiršo dar pridėti prie išvardintų priežasčių ir dezinfosklaidą - dezinformacijos plėtrą, dezi propagandą ir agitaciją bei tyčinį eilinių žmonių išnaudojimą ir jų lenkimą į priešo glėbį - link Rusijos. Kas didiną prasčiokų išnaudojimą, apgavystes, tas išduoda Tėvynę, nes stumia prasčiokiją į priešų pusę, o tai jau atitinka Tėvynės išdavystės sąvoką. “Protų ir viduriniosios klasės „nutekėjimas“ (emigracija)” - ne visai taip, nes masiškai bėga eiliniai žmonės, žemutinė klasė, be kurios jokių viršutinių klasių irgi gali greit nelikti. Elitas, ponija, valdančioji klasė lengvai pereina tarnauti priešui, pavyzdžiui, Katrei Antrajai, Stalinui ir pan. Be padorių eilinių piliečių nėra normalaus, padoraus, sąžiningo elito - savos ponijos. Dabartinė ponija(Former Bolsheviks) mums svetima, nes ji suformuota priešų ir jėga mums primesta iš šalies - iš Rusijos pusės, iš Žečpospolitos, iš Banko Trockis ir Co pusės. Dabartinė ponija savo kilme antilietuviška ir remia Europos supartalinimą, remia Arabų pavasario invaziją į Europą, vadinasi, ir į Lietuvą taip pat.

neįvertinta kolaborantai ir pedofilai valdžioje       2016-08-5 5:59

kolaborantai bei pedofilai ir kitų valstybių spec tarnybų (KGB) patikėtiniai valdžioje bei teisėsaugoje.
kuo jų daugiau - tuo stabilesnė valstybė.
Lietuva pirmauja.

Marginalas       2016-08-5 1:33

Įdomūs kabinetiniai teoretizavimai. Manding, viskas visada gali apsiversti aukštyn kojom, numatyti neįmanoma. Istorija rodo, kad kad ir kokios “trapios” vakariečiams atrodytų islamo šalys, jos (nepaisant vakariečių “pagalbos”) išlieka per sunkiausius išbandymus (pvz., Afganistanas). Kas dabar Sirijoje, tai jau nemaža dalimi vakariečių “pagalbos” rezultatas. Užtat skirti Kinijos milžiną prie rizikos valstybių - tai galbūt tik drebančių iš baimės Rockefellerių liguista svajonė. Apie Lietuvą geriau patylėkime.

Tarabilda       2016-08-5 1:18

Skerspjūviai gana gerai suformuluoti, bet ekspertai, matyt, visiški aulai.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.