
Dalijamės Vytauto Didžiojo universiteto Politologijos katedros profesoriaus Antano Kulakausko veidaknygėje paskelbtais pasvarstymais apie valstybių trapumą-tvarumą rodantį indeksą, padedantį įvertinti nacionalinio ir tarptautinio saugumo lygį vienoje ar kitoje šalyje.
Šiuolaikiniuose nacionalinio ir tarptautinio saugumo tyrimuose yra analizuojama ne tik valstybės galia (tuo užsiima ir geopolitika) – ekonominė, kultūrinė, karinė, bet ir valstybės būklė tvarumo-trapumo, kaip aš vadinu lietuviškai, skalėje. Nuo 2004 m. sudaromas pasaulio valstybių trapumo indeksas (The Fragile States Index; tiesa, iki 2014 m. jis buvo vadinamas Failed States Index). Šį indeksą sukūrė ir nuolat atnaujina grupė ekspertų, susijusių su Taikos Fondu (The Fund for Peace) ir žurnalu „Foreign Policy“.
Šiame indekse valstybių trapumą-tvarumą rodo suma, gaunama sudėjus 12 rodiklių, matuojančių atskirus valstybės gyvenimo aspektus, svarbius valstybės gyvastingumui:
1. Demografinė situacija;
2. Vidaus socialinis konfliktas (įtampa tarp darbdavių ir samdomų darbuotojų);
3. Įtampa tarp etninių (religinių) grupių;
4. Protų ir viduriniosios klasės „nutekėjimas“ (emigracija);
5. Ekonominė ir socialinė nelygybė;
6. Ekonominis nuosmukis ar jo rizika;
7. Valdžios kriminalizacijos ir delegitimacijos laipsnis;
8. Viešųjų paslaugų kokybė;
9. Teisės sistema teisingumo požiūriu (kaip visuomenė vertina teisę šiuo požiūriu);
10. Valstybės priklausomybė nuo partinių ir grupinių interesų (t.y. demokratijos neįgalumo ir oligarchizacijos laipsnis);
11. Elito politinio susiskaldymo laipsnis;
12. Išorinės karinės ir propagandinės intervencijos pavojus ar mastas.
Rodiklių skaitmeninė išraiška – tai ekspertų įvertinimas 10 balų skalėje. Jis ir atspindi rezultatą, gaunamą išanalizavus įvairius surinktus duomenis, apibūdinančius minėtus aspektus trapumo-tvarumo (kitaip – valstybės pažeidžiamumo) požiūriu. Kuo arčiau 10 balų, tuo trapumas ar netvarumas didesnis. Teoriškai didžiausias suminis rodiklis gali būti 120, bet tai būtų situacija, kai konkreti valstybė žlugo neprikeliamai. Pavyzdžiui, Lietuvos okupacija ir aneksija 1940–1990 m. tokios situacijos nereiškė: iki 1940 m. egzistavusios Lietuvos Respublikos kaip nepriklausomos valstybės idėja nežlugo ir po 1940 m. (iki pat 1990-ųjų), kova dėl nepriklausomybės tęsėsi vienokia ar kitokia forma, didesniu ar mažesniu mastu, o ir SSRS įvykdytos Lietuvos aneksijos fakto teisėtu nepripažino kai kurios kitos valstybės – visų pirma, JAV.
Pasaulio valstybės trapumo-tvarumo indekse (paskutiniajame, 2015 metų) skirstomos į 11 grupių – nuo patiriančių labai didelį ir didelį pavojų valstybės egzistencijai (kitaip sakant, esančių prie žlugimo ribos) – jų suminis trapumo rodiklis yra 100 ir daugiau, iki tvarių (rodiklis – tarp 20 ir 30) ir labai tvarių (mažiau nei 20) valstybių.
Trapiausios, žlugimo grėsmę patiriančios valstybės yra Afrikos valstybės (Pietų Sudanas, Somalis, Centrinės Afrikos Respublika, Kongas-Zairas, Sudanas, Čadas, Gvinėja, Nigerija, Dramblio Kaulo Krantas, Zimbabvė), o taip pat Jemenas, Afganistanas, Sirija, Irakas, Haitis, Pakistanas (pastaroji turi branduolinį ginklą).
Labai tvarios (Very Sustainable) valstybės kategorijai priklauso tik viena pasaulio valstybė – SUOMIJA (ir taip esti per visą indekso sudarymo laiką). Jos trapumo koeficientas – 17,8 (2014 m. buvo 18,7; t.y. per metus tvarumas netgi šiek tiek padidėjo). Na, o tvarių valstybių kategorijai (tvarumo mažėjimo tvarka) priklauso šios valstybės: Švedija, Norvegija, Danija, Šveicarija, Liuksemburgas, Naujoji Zelandija, Islandija, Australija, Airija, Kanada, Austrija, Nyderlandai, Vokietija ir Portugalija.
Toliau tvarumo mažėjimo tvarka eina labai stabilių ir stabilių valstybių grupės. Labai stabilių valstybių kategorijai pagal indeksą priklauso Belgija, Slovėnija, Didžioji Britanija, Prancūzija, Singapūras, JAV, Japonija, Pietų Korėja, Urugvajus, Čekija ir Lenkija. Pvz., JAV trapumo koeficientas – 35,3 (jei skaičiuoti pradėtume nuo pačios tvariausios, jai tektų 21 vieta).
Tarp tvarių valstybių yra ir Lietuva (tvarumo požiūriu jai atitenka 31 vieta,o trapumo – 148 vieta), taip pat ir Latvija (atitinkamai – 39 ir 138 vieta) ir Estija (33 ir 146 vieta). Bet jų situaciją aptarsim detaliau kitą kartą.
Rusija 2015 m. valstybių trapumo indekse priskirta prie valstybių, patiriančių didelę riziką (High Warning). Jos koeficientas – 80,0 (prieš metus buvo 76,5). Baltarusija, Ukraina, Gruzija ir, beje, Kinija priklauso tiesiog riziką (Warning) patiriančių valstybių kategorijai.
Žinoma, kam įdomu, indeksus gali susirasti internete (ČIA – Tiesos.lt past.).
P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.
Parašyk komentarą
Komentarai
Prieškarinėj Lietuvoj priešo agentai sugebėjo patekti į aukščiausią valdžią tik pokeliolikos metų bandymo. Dabartinėj Lietuvoj jie ten sėdi ko gero nuo pat pradžios. Tai ar tokia valstybė stipri ar trapi ? Kam po to dar kalbėti apie kitus punktus ?
Autorius pateikė savo atliktą tyrimą. Ir be išvadų. Jas darykitės patys. Matosi kad turit begalę laiko, noro, žinių, mokate visas esamas ir nesamas kalbas.
O komentarai kai kas analizuoja, seka ir brėžia tautų sąmonės lygio kreivę.
Autorius parašė, kad suomiai - baaisiai sąmoningi. O islandai juk sąmoningesni net už mūsų filosofus. Ne per seniausiai jie susirinko, be jokių valdiškų kontorų nubalsavo, o tada T E I S Ė T A I (be prievartos) išvijo bankininkus ir Vyriausybę.
prie pateiktos informacijos naudinga butu matyti ir kokiais šaltiniais remiantis gaunama ta informacija . Vertinti galima tik žinant metodika, priešingu atveju tai tik graži iliustracija.
tai džiaugiesi Lietuvos utilizavimu?
tai kad tas kulakauskas eis su kuoliasi ir maldeikienėmis į lovio rinkimus.
cirkininkai.
dar vieni nusipelę gyventi geriauilstytojai iš tuščio į kiaurą.
tikras grybų sezonas: )
Kasui:
ko gero vienintelis geras darbas nuveiktas Butkeviciaus & Co tai tautisku popiereliu utilizavimas.Tikiuosi suvisam.Nes laikyti litu daugiau negu menesio einamojom saskaitom padengti gali tik nevisaprotis arba ubagas.Kuom tas margutis padengtas? Lietuvos valstybes avuarais? Tu avuaru ismusus valandai X jus su ziburiu ieskosite kaip Visagino AE radioaktyviu atlieku dingusio konteinerio (taip ir nebuvo surastas.Kaltu kaip visada Lietuvoje nerasta taip pat).
Supraskite,makakos i vakareli neleidzia ne todel,kad ji cilindro neturi, o todel masturbuojasi viesai ir nesupranta ,kad tai nefaina.
Europos supartalinimas yra tas, ko ji ir yra verta. Europiečiai manė, o vokiečiai darė, kad “žydeliai” tai šiukšlės, už kuriuos niekas neatsakys. Atsako taip, kad nuo valkirijas dievinusių vokiečių greit beliks balutės didžio prisiminimas. Panašiai dabar de Mattei, norėdamas pastiprinti savo pozicijas, griebiasi populiaraus melo apie islamo terorizmą - juk “moslai” “kebabai” “baobabai” “barbarai” - tai šiukšlės, kas už juos atsakys? Atsakys už bet kokį Tiesos iškraipymą Pačiam D-vui.
O ypač pagal Pr 12:3, nes tiek žydai, tiek arabai yra to paties Abraomo palikuonys. Nebent tik jie patys laisvi keikti vieni kitus, bet ne gojai kafirai juos.
Europa gauna tiksliai tai, ko nusipelnė per visą savo “šlovingą” “krikščionišką” istoriją, pradedant nuo kruvinų “misijų” ir “atverstųjų brolių” pavergimo.
Kas atsakingas už Lietuvos pinigo lito sunaikinimą? Butkevičius su buvusiais komunistais persivardijusiais į socialdemokratus ir tie 2000 įslaptintieji KGBistai ?
paprastai 2016-08-5 12:28
Jeigu neturi sienų ir jų nekontroliuoja;
Jeigu neturi ir nekontroliuoja savo pinigų
jeigu neturi teisingos ir objektyvios teisingumo sistemmos: valstybė be teisingumo - gauja plėšikų.taip sakė ŠV.Augustinas.
paprastai tai valstybė ne valstybė jei neturi teritorijos, kalbos ir savo pinigų-valdymo instrumento.
Patys apklausu sudarytojai neperseniausiai atrado Amerika.Pasirodo kuo salis labiau autoritarine t.y. kuo labiau paisoma valdzios , o ne istatymo, - tuo maziau patikimi apklausu duomenys iki tiek, kad apklausineti beprasmiska - bus issakyta valdzios poziurio nuomuone.
Ir vel gi, kuri salis pagal sia metodika tvaresne?
Vakaru Romos imperija,ar Bizantija?Pirmaja imperatoriaus sargybos virsininkas “uzdare” ateme imperatoriaus regalijas, imperatoriu( 16 m vaikeza) issiunte i pensija(pili su keliais kaimais cholopu dave, maitinkis).Antrosios kai turkai pralauze Konstantinopolio sienas nusimete regalijas ir istraukes kalavija su asmens sargyba puole savozudiskon atakon.
Lietuvos galas bus dar gedingenis nei jos vargana ketvircio amziaus egzistencija.
Butu logiska.
pats pirmas punktelis pats pats savarbiausias . Tai kaip čia tada gaunasi ? Turiu omeny tai , kad pagal tą indexą kažkaip gaunasi, jog Lietuva tokia netrapi ?
Nagi gerai čia žmogus išvardino, tik pamiršo dar pridėti prie išvardintų priežasčių ir dezinfosklaidą - dezinformacijos plėtrą, dezi propagandą ir agitaciją bei tyčinį eilinių žmonių išnaudojimą ir jų lenkimą į priešo glėbį - link Rusijos. Kas didiną prasčiokų išnaudojimą, apgavystes, tas išduoda Tėvynę, nes stumia prasčiokiją į priešų pusę, o tai jau atitinka Tėvynės išdavystės sąvoką. “Protų ir viduriniosios klasės „nutekėjimas“ (emigracija)” - ne visai taip, nes masiškai bėga eiliniai žmonės, žemutinė klasė, be kurios jokių viršutinių klasių irgi gali greit nelikti. Elitas, ponija, valdančioji klasė lengvai pereina tarnauti priešui, pavyzdžiui, Katrei Antrajai, Stalinui ir pan. Be padorių eilinių piliečių nėra normalaus, padoraus, sąžiningo elito - savos ponijos. Dabartinė ponija(Former Bolsheviks) mums svetima, nes ji suformuota priešų ir jėga mums primesta iš šalies - iš Rusijos pusės, iš Žečpospolitos, iš Banko Trockis ir Co pusės. Dabartinė ponija savo kilme antilietuviška ir remia Europos supartalinimą, remia Arabų pavasario invaziją į Europą, vadinasi, ir į Lietuvą taip pat.
kolaborantai bei pedofilai ir kitų valstybių spec tarnybų (KGB) patikėtiniai valdžioje bei teisėsaugoje.
kuo jų daugiau - tuo stabilesnė valstybė.
Lietuva pirmauja.
Įdomūs kabinetiniai teoretizavimai. Manding, viskas visada gali apsiversti aukštyn kojom, numatyti neįmanoma. Istorija rodo, kad kad ir kokios “trapios” vakariečiams atrodytų islamo šalys, jos (nepaisant vakariečių “pagalbos”) išlieka per sunkiausius išbandymus (pvz., Afganistanas). Kas dabar Sirijoje, tai jau nemaža dalimi vakariečių “pagalbos” rezultatas. Užtat skirti Kinijos milžiną prie rizikos valstybių - tai galbūt tik drebančių iš baimės Rockefellerių liguista svajonė. Apie Lietuvą geriau patylėkime.
Skerspjūviai gana gerai suformuluoti, bet ekspertai, matyt, visiški aulai.