Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Institucijų ir pareigūnų korupcija bei savivalė, Demokratija ir valdymas, Žmogaus teisės, Partijos, Piliečių akcijos ir iniciatyvos

Antanas Kulakauskas. Apie sąmokslus ir suokalbius politikoje

Tiesos.lt redakcija   2021 m. rugsėjo 25 d. 16:53

13     

    

Antanas Kulakauskas. Apie sąmokslus ir suokalbius politikoje

Sąmokslai, suokalbiai, nuolatiniai užkulisiniai tarimaisi ir susitarimai, kurių turinys neviešinamas, o dažnai įslaptinamas labai ilgam, yra nuolatinis politikos palydovas vos ne per visą žmonijos istoriją, tiksliau – nuo tų laikų, kai atsirado valstybė. Tiesą sakant, ne palydovas, o sudėtinė dalis. Bet juk ir santykiuose tarp žmonių, kiek jie nėra meilė, ne viskas kaip ant delno.

Tai konstatavo daugiau kaip prieš 100 metų šiuolaikinės vakarietiškos politinės sociologijos pradininkas ar vienas iš pradininkų vokietis Maxas Weberis. O žymus šių dienų sociologas, prancūzas Dominique Colas (Kola) politologijos studentams skirtame vadovėlyje rašė: „Politikos pasaulis nėra tik sutarimo ieškojimo, dalyvavimo ir bendrumo pasaulis. Politikos esmė – ne nuoga jėga (prievarta), atvirkščiai, politikos jėga – jos sugebėjimas apgaudinėti, skleisti iliuzijas, kurti regimybę to, kas neva užtikrina žmogui sąlygas išgyventi ir turi atrodyti ne kaip nukrypimas nuo teisingumo, o kaip atkaklumas kovoje už egzistenciją“ (gyvenimą ir išgyvenimą – A.K.).   

Labai ryškiai tai pasimato politinių krizių laikotarpiais. Ką ir stebime šiandieninėje Lietuvoje, o ir kitose pasaulio šalyse. Juk krizė pasaulinė.

Žinoma, ne viskas politikoje – tik manipuliacijos ir apgaulė. Esti joje ir n-pusiškai ar net visapusiškai naudingų susitarimų, egzistencinio ir istorinio bendrumo pajautos.  Deja, žymiai mažiau nei galėtų būti ir, žinoma, gerokai mažiau nei tai, ką viešumoje įrodinėja valdžią turintys ir valdžios politikai dėl vienų ar kitų priežasčių pritariantys. 
O ar galėtų būti kitaip? Bent teoriškai galėtų. Bet tam reikia, kad vadinamąją atstovaujamąją demokratiją (kuri šiais laikais, globalizuotoje postindustrinėje ir postmodernioje visuomenėje tokia ir nesti – tai deleguojamoji demokratija – de facto „minkštoji“  oligarchijos atmaina), jau nekalbant apie diktatūras ar vadinamuosius hibridinius režimus, pakeistų dalyvaujamoji sutarimo demokratija. Savaime suprantama, tas pakeitimas turi būti, įvykti, politikos darbotvarkės formavimo ir politinių sprendimų priėmimo lygmenyje.

Bet dauguma valdžią ir galią turinčių tuo nesuinteresuoti, o didžioji dalis paprastų, nors viešajam politiniam gyvenimui neabejingų žmonių tebegyvena iliuzija (aktyviai palaikoma valdančiosios klasės), kad galima „išrasti“ tokį valdžios rinkimų mechanizmą, kuris užtikrintų, kad į valdžią patektų tik kompetetingi ir sąžiningi žmonės…   

Kitas klausimas – ar pasaulis šiandien nėra atsidūręs situacijoje, kai pasauliniu mastu įtakingos jėgos siekia tvarkos, seniai aprašytos vadinamuosiuose politinių utopijų romanuose (Orwell, Huxley ir kt.)?

Ir taip manyti yra anaiptol ne tai, kas dažniausiai demagogiškai vadinama sąmokslo teorijomis. Kita vertus, o kas gali padėti pagydyti, suvaldyti šiuolaikinį beprotiškam vartotojiškumui pasidavusį pasaulį, kaip narkomanas žygiuojantį link civilizacijos katastrofos žmonijos mastu? Ar Klauso Schwabo iškelta „kapitalizmo perkrovimo“ ir kitokios pasaulio tvarkos idėja ne apie tai? 

Į šiuos klausimus aš vienareikšmių atsakymų neturiu.

P.S. Diskusijoje dėl čia iškeltų klausimų, jei tokia kiltų, deja, nedalyvausiu, nes neturiu laiko.
Nebent kas nors išsakytų tokio gylio ir negirdėtą mintį, į kurią nereaguoti neįmanoma.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

štaziui       2021-09-26 15:57

stazele padlele, grįžk pas sanitarus. Gausi injekciją ir nueisi ramiai miegoti. Čia savo sifilitinių pūlių nespausk.

Avinas       2021-09-26 13:02

“Į šiuos klausimus aš vienareikšmių atsakymų neturiu.”
:D

stasys       2021-09-26 9:56

Skaitau apačioje esanti komentarą o galvoje viena mintis sukasi .
- tas žmogus tiek savyje talpina prieštaravimu jog kažin ar jo čia pasirinktas kelias gali būti-tapti jo pašaukimu gyvenime . Tas kas nemoka ar negali ramiai žmoguje matyti paprasto -klistančio ir jo trūkumų ..vargiai moka ir gali jam nuoširdžiai atleisti už padarytas jo klaidas . Bijokime tu tobulų ar ja įkunijančiu ,yba jie didžiausia grėsmė vis dar netobuloje visuomenėje . Prisiminkite ‘tobula’ N.Venskiene ir koks likimas jai paklojo gyvenimo patalus ...

VaidasVDS       2021-09-26 8:55

Nacionalizmas tuo ir šlykštus, kad jis supjudo tautas tarpusavyje. Tačiau viskas priklauso ne nuo nacionalizmo, bet nuo esančių valdžioje. Jei valdžioje bent jau padorūs žmonės, jie tik sutelkia savo tautą; o jeigu valdžioje godūs tuščiagarbiai, jie nacionalizmą ir patriotizmą panaudos savo purviniems tikslams. Čia taip yra stipriose (galingose) tautose.
Mūsų gi tautoje mes galime būti arba bent šiek tiek garbingi - (turintys savigarbos) ir nesilankstyti pagal kiekvieną dvelksmą iš ten, “kur viskas tyku, sausa ir “teisinga”” (ačiū Ševčiukui); arba nuolankiai vykdyti instrukcijas ir komandas iš aukščiau - iš galios centrų (valdžios ir įtakų) ir užtikrinti “gerą gyvenimą” ne tautai, bet valdžią (savą ir svetimą) aptarnaujantiems.
Paskutiniu metu mes esame lankstymosi ir klūpesčiavimo čempionai, bet energingi. Jeigu reikia kokį nors liūtą (Putiną, Lukašenką, Xi Jinpingą) patampyti už ūsų, tikrieji “šeimininkai” greitai suras tam tinkamų kandidatų...
O grįžtant vis tik prie geros autoriaus temos, reikia pastebėti, kad reikia nei daug, nei mažai - iš naujo pažvelgti į tikėjimą, į žmogaus santykį su Dievu. IŠ NAUJO… IR NAUJAI… BET NEPASIDUODANT NAUJOMS, NEVA PROGRESYVIOMS IDĖJOMS, KYLANČIOMS TIK ŽMONIŲ PROTUOSE, o TAIP PAT REIKĖTŲ NUSTOTI IŠKRAIPINĖTI TURIMUS APREIŠKIMUS…
Žvilgtelėkime į vieną iš jų:
Psl.  2083 (dokumentas 195, skyrius 9)
“Pirmykštis žmogus gyveno prietaringos religinės baimės vergovėje. Šiuolaikiniai civilizuoti žmonės labai bijo patekti į gilių religinių įsitikinimų priklausomybę. Mąstantis žmogus visada bijojo, kad jį valdytų religija. Kuomet stipri ir jaudinanti religija grasina jį užvaldyti, jis visada stengiasi ją racionalizuoti, įtraukti į savo tradicijas ir oficialiai įtvirtinti, taip tikėdamasis ją kontroliuoti. Tokiu būdu, net ir apreikštoji religija tampa kuriama ir valdoma žmogaus.”
——
Gal būtų laikas nustoti kurti savas religijas ir atsigręžti į TIKRĄJĄ...

stasys       2021-09-26 8:10

Kai žmogus neturi ka pasakyti jam iš tikro verta patylėti , užjaučiu autorių , akademinio sluoksnio žmogui tai baisiausia rykštė . Girdžiu skambant varpus bažnyčios , ten galima tyliai pasidalinti mintimis su kai kuo kas moka klausytis tyliai ir neskuba kritikuoti .Ta karta ‘mastytoju’  po truputi užleidžia vieta jaunimui , kuriam teks iš naujo atrasti tas gyvenimo tiesas ir ne tik apie politika ir jos reikšme visuomenei .Dauguma autoriaus minčiu pritarčiau , bėda ta jog jos nėra patrauklios jaunajai kartai visuomenės ir kaip praktika rodo į senių priekaištus ir dūsavimus niekas nėra linkęs įsiklausyti .Autoriau sėskime prie savo memuarų knygos ..manau Jums pats laikas tuo užsiimti .

Pilietinis nepaklusnumas       2021-09-26 1:05

Klauso Švabo idėja jokiu būdu nėra nukreipta į visuomenės interesą ar juolab bendrąjį gėrį. Tai tik bandymas dar labiau sustiprinti transnacionalinių korporacijų galią. O juk dėl šių korporacijų besaikio godumo ir galios mūsų pasaulis ir ritasi katastrofos link. Vienintelis kelias - tai sulaužyti nugarkaulius visoms transnacionalinėms korporacijoms. Užkirsti joms galimybes nepaisyti valstybių sienų ir visomis įmanomomis priemonėmis tramdyti monopolijas ir tuo pat metu stiprinti valstybinį sektorių.

Na ir galų gale - grįžti prie nacionalinės valstybės kaip pačio moderniausio teisingos visuomenės egzistavimo instrumento. Atgaivinti Vyšegrado idėją Lietuvoje, jungiantis prie GYVENTI NORINČIOS EUROPOS, t.y. Lenkijos, Vengrijos, Čekijos, Slovakijos, Rumunijos, Kroatijos…

Tai       2021-09-25 20:52

senojo, nueinančio pasaulio ,,mąstytojas”. To pasaulio, kurio paskutinius pasispardymus ir paskutines šlykščias grimasas dabar matome. Tpfu!...

> Žodžio laisvė 17:33       2021-09-25 20:52

Parašėte į dešimtuką,-ačiū.Aš irgi buvau nemaloniai nustebintas minėta A.Kulakausko kalba atidarant J.Pilsudskio paminklą Zalave.Tad,nuo tada šis profesorius man tapo ne autoritetas.Apgailėtina ir tai,kad kai kurie aukščiausi šiuometinės Lietuvos politikai oficialiai pagerbė J.Pilsudskio širdies kapą Rasų kapinėse,pvz.V.Adamkus /tuometinis Lietuvos Prezidentas/,M.Kvietkauskas /tuometinis Kultūros ministras/, dabartinis Krašto Apsaugos ministras Anušauskas…

Kaip radom,       2021-09-25 20:15

taip paliksim. Ura, tovarišči!

Kis       2021-09-25 20:12

tu rik paziurek koks as protingas?

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2021-09-25 19:37

Neteisėtos valdžios galas. Žmogiškumo eros pradžia.
Kalba bei rodo karžygys va čia
https://www.youtube.com/watch?v=3WWC8nF000I

Michailas Velleris       2021-09-25 17:45

УДАР ПО США ОБРУШИТ НАШ МИР - #Веллер 09/11
https://www.youtube.com/watch?v=InBPSxzUAR4

Žodžio laisvė...       2021-09-25 17:33

Antanai,ar šiandien nesigaili dalyvavęs ir rėžęs ugningą kalbą prieš keletą metų
Zalave Švenčionių rajone paminklo Juzefui Pilsuckiui atidaryme. Tai žinok,nuo to momento tu man daugiau ne istorikas, nes nežinai pilsuckinių laikų istorijos Rytų Lietuvoje. Šitas paminklas - tai spjūvis čia gyvenantiems ir gyvenusiems lietuviams į veidą,kurie patyrė gal dar didesnę priespaudą nei prie kitų atėjūnų.

Rekomenduojame

Kardinolas R. Sarah: Europa gali išvengti savidestrukcijos vystydama Afriką

Prof. Arūnas Gumuliauskas. Lapkričio įvykių apžvalga

Linas Karpavičius. Skiepo vaidmuo yra „botago“ vaidmuo skaitmenizuojant mūsų visų gyvenimą

Sės ar nesės? Galingos teisėsaugos pajėgos kasasi po Remigijumi Šimašiumi

Pasaulio Ekonomikos forumas atšaukia visus viešus renginius dėl grasinimų susidoroti

Asta Višinskaitė-Katutė. Šiandien pasaulinė AIDS diena: kol dar galime apie tai kalbėtis, netylėkime

Vytautas Sinica. Iš anksto aiškus pinigų išmetimas

Ursula von der Leyen. ES turi svarstyti apie privalomą vakcinaciją visoje Bendrijoje

Džiaugsmingų velniai žino, ko! Arba kuo pavojingi kvailiai su iniciatyva

Vengrų parlamentas pritarė siūlymui rengti referendumą LGBT klausimais

Edvardas Čiuldė. Kaip kaunietis pardavinėjo žemę Plungės rajone

Prancūzija: ar tikrai Éric Zemmour yra antisemitas?

Justas Sakavičius. Pamirštami ilgus metus ir net dešimtmečius galiojantys teisės aktai

„Migruojantys“ per vielą vertinami palankiau, nei sąžiningi?

Eric Zemmour: Prancūzijai reformų nebereikia, Prancūzijai reikia išlikti

Dominykas Vanhara. Kelios įdomybės iš politinės korupcijos bylos

Darius Alekna. Norintiems pažinti homoseksualumo reiškinį

Vytautas Sinica. Europą integruos… islamas

Europos Komisija užsimojo cenzūruoti Kalėdas

Popiežius Pranciškus gali atvežti 50 migrantų iš Kipro į Italiją

Aleksandras Nemunaitis. Šios valdžios neįmanoma gerbti

Tyrėja praneša apie duomenų problemas Pfizer vakcinos bandyme

Nauja valdžia Vokietijoje – sunkūs laikai V. Orbanui ir J. Kačynskiui?

Australija ruošiasi uždrausti anonimiškumą internete, norėdama sustabdyti „užgauliojimus“

Norvegai nesutaria, ar transvestitai gali kalbėti bažnyčioje

Lietuvos tėvų forumas ragina atšaukti galimybių pasą vaikams nuo 12 metų amžiaus

Vengrijos šeimų ministrė K.Novak: daugiau nei 70 tūkst. šeimų suteiksime paramą būsto renovacijai

Ramūnas Aušrotas. Reikia panaikinti Valstybinę vaiko teisių apsaugos tarnybą

JAV mažėja gyventojų parama griežtesnei ginklų kontrolei

Lenkijos vyriausybė mažins mokesčius kurui, dujoms ir elektrai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.