Nerasta rubrikos, Visuomenės pokyčių analizė

Angelė Jakavonytė. Visuomeninė taryba nusprendė: žmogui, išniekinusiam partizanų atminimą, Nacionalinė premija neturi būti skirta

Tiesos.lt redakcija   2019 m. sausio 21 d. 19:01

39     

    

Angelė Jakavonytė. Visuomeninė taryba nusprendė: žmogui, išniekinusiam partizanų atminimą, Nacionalinė premija neturi būti skirta

Kelios ištraukos iš M. Ivaškevičiaus knygos „Žali“:

„Eilinis žmogus nekaltas, kad gimė rusas, nors tai reiškia ne vien tik tautybę, ketvertą metų buvo naudojamas kaip patrankų ir tankų mėsa. Ir štai jis, tas rusas, toji mėsa, bando vėl būti žmogumi. Jis laimėjo didžiausią pasaulyje karą, jis eina per savo miestą, nes jis tą miestą apgynė. Ir staiga jį pasiekia gandas, kad kažkur jo šalies pakrašty esama išsigimėlių, užsimaniusių dar pakariauti.“ (8 psl.).

„Aš to ruso vietoje, bet jeigu tik būčiau rusas, apie nieką daugiau negalvodamas, susikraučiau kuprinę ir važiuočiau pribaigti išsigimėlių. Rusas taip ir padaro. Bet randa visai kitą karą. Vangų, lėtą ir sekinantį jo kantrybę, nes toks jau lietuvių charakteris.“ (8 psl.).

„Ir staiga šis nekaltas rusas, buvęs patrankų mėsa, pajunta nepaprastą nuovargį. Bet tą patį kankinantį nuovargį jaučia ir išsigimėliai, metę iššūkį rusui.“ (8–9 psl.).

„Pamažu poetus, medikus ir mokslus išėjusius karininkus karas išžudė, o nauji inteligentai buvo per daug išsimokslinę, kad aukotų gyvybę už spalvą. Ir karas ėmė prastėti. Į jį ėjo kaimo bernai mažai tenutuokiantys apie garbę ir žmogiškumą. Pamažu jie perėmė savo priešų metodus ir strategiją. Karas tapo žiaurus abipusiai.“ (7 psl.).

Tai tik keletą ištraukų, nenoriu cituoti tų ištraukų, kurios šmeičia konkrečius partizanus, manau, tas ištraukas turės nuodugniai išstudijuoti LR Generalinė prokuratūra.

Šiandien LR Seime Visuomeninės tarybos posėdyje svarstėme Nacionalinės premijos skyrimo klausimą M. Ivaškevičiui. Visos organizacijos pasisakė prieš tai, kad Nacionalinė premija būtų skirta žmogui, kuris išniekino partizanus, kovojusius už Lietuvos laisvę, ir priėmė rezoliuciją, kartu su partizanų artimaisiais kreiptis į Lietuvos Respublikos generalinį prokurorą.

Daugeliui manančių, jog aš esu prieš žodžio laisvę, noriu pasakyti, jog aš ne prieš žodžio Laisvę, aš prieš melą – tai yra du skirtingi dalykai.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

atsimūšųsiam netūriui       2019-01-24 23:11

jo jo, tik nepamiršk nueit prie Lašnos žąsų palęsint, gi vargsta šaltyje

stasys        2019-01-23 14:46

malonu matyti kad Lietuvoje dar yra žmoniu kurie vertina padėti ( žmones) blaiviai . Bravo rašytoju sąjungai .. kurybinė mintis netūri atsimūšti į radikalias patriotines sienas .

Salomėja       2019-01-23 13:45

Kai kurie čia apie žodžio laisvę kalbat… Tai norit pasakyti, kad jeigu apie holokaustą parašytumėt paskvilį, net jeigu nenaudotumėt ,,meninės’’ priemonės su realių žmonių pavardėmis, tai galėtumėt gauti valstybės premiją, nes įrodytumėt, kad tai žodžio laisvė? Gėdos jūs neturit. Dar vaikas būdama išsiaiškinau, kad bukas neturi nei gėdos, nei sąžinės, todėl jis visada prisitaikėlis - konformistas. Ir visada vaidina protingą. Visada dairosi, iš kur vėjas pučia. Nes jam tai gyvybiškai svarbu. Dėl šios priežasties jie visada susimauna, nors ir iš paskutiniųjų stengiasi pūsti į niekšų dūdą vaidindami intelektualius žodžio laisvės gynėjus.

Vilija       2019-01-23 8:43

Išprotėjimas!!!
Melą ir Lietuvos didvyrių šmeižimą pavadinti žodžio laisve ir demokratija. ar jau visiems ten, Rašytojų sąjungoje, nuvažiavo stogai???

Ramiros       2019-01-22 18:20

Вe.aвejo,niekšų.nederėtų.pamaloninti….

Lietuviška       2019-01-22 16:32

Komisia ir jos Pirminunkė profesorė nerado reikalo kreipti dėmesį į kitos komisijos nuomonę....

Tvankstas       2019-01-22 16:21

Kaip atsiranda tokie ivaškevičiai ? Neišvengiamai turi būti dvigubas daugnas. Šiuo atveju autoriaus motina baltarusė, žmona - žydė, tai suprantama ‘laureato’ zoologinė neapykanta lietuvių tautos kovai prieš bolševizmą, kurio vadovai-kūrėjai kone 90 proc. buvo žydai, įskaitant ir Izraelio pilietį V. Lenin (pagal motiną Blank).

nereikia komplikuoti aiškių dalykų       2019-01-22 16:15

Okupantų ir jų kolaborantų naikinimas visomis prieinamomis priemonėmis yra šventa kiekvieno piliečio pareiga.
Geras okupantas/ geras kolaboratas būna tik lavono būsenoje.
Kitaip mano tik okupantai, ķlaborantai arba jų palikuonys.

gaudysas to Komentatorius        2019-01-22 15:13

Meluoji net išsišiepęs. Visi okupantų kolonistai tame kaime turėjo ginklus. Paaugliai taip pat buvo ginkluoti ir plėšikaudavo aplinkiniuose kaimuose. Melagėli. Ginkluotas asmuo nebelaikomas taikiu civiliu, o laikomas kombatanu. Visai kitas statusas.

jzp       2019-01-22 14:41

Galima fokusuotis į atskiro meninyko vaizduotės vaisių ir pulti vieną sistemos sraigtelį. Taip tiesiog patogiau.
Ėgi platus panoramnis vaizdas gerokai įdomesnis. Iškalbingesnis.
Atidžiau pažiūrėję, pamatytume labai kruopščiai, nuosekliai ir kryptingai vykdomą visupmenės kodavimą.
Pavyzdžiui:
Lukiškių aikštės “įpaminklinimo” peripetijos.
Manau, jog vamzdinio “bunkerio” brukimas yra labai subtilus visuomenės nuodijimas pasąmonės lygmenyje.
Pasvarstykite- jėga, prieš visuomenės valią brukamas erzatz-bunkeris yra ne šiaip glušų stumiamas feikas. Tuo bandoma sukurti kognityvinę sąsają-dirgiklį pagal tikslinę schemą:

feikinis “bunkeris” > partizanų bunkeris> rezistencija> neigiamas požiūris> abejingumas savo tapatybei> abejingumas Nepriklausomybės vertybėms> visuomenės parengimas nesipriešinti valstybingumo praradimui>sklandi okupacija.

Algimantas Lebionka       2019-01-22 14:30

Premijos skyrimas šiam niekšui Ivaškevičiui - pasityčiojimas iš lietuvių tautos.

Naša Daša       2019-01-22 14:27

Kuo daugiau purvinami žali, tuo švariau atrodo raudoni.
Tokių modernių knygelių fone tėtušis NKVD gaisrininkas yra tiesiog gražus ir pūkuotas gerietis.

žinia       2019-01-22 14:09

Už l. žiaurų karą po karo atsakingi tik ir tik rubliniai okupantai komunistai.

Komentatorius       2019-01-22 13:47

Beginklių civilių žmonių žudymas visame pasaulyje visada vertinamas vienareikšmiškai. Tai - genocidas. Nepriklausimai nuo to, kas žudikas: ar nacis, ar komunistas, ar amerikonas, ar rusas, ar lietuvis… Taigi, super-valio-patriotams reikėtų susilaikyti nuo tokių “žygdarbių”, kaip “operacija Opšrūtuose”, šlovinimo.

stasys        2019-01-22 13:04

Nežinau kaip vertinti , bet tokius ginčus reikėtu tęsti ne prokuratūros patalpose . Kvaila rašyti apie tai kad paisoma laisvo žodžio , kai kita ranka tiesiamas pareiškimas prokurorams . Visuomenės nesutarimai istoriniais faktais negali būti tikrinami tik vienu principu ..ranka ant ‚kaladės‘..  pavogei ar ne ??. Neradau pacituotose Ivaškevičiaus knygos tekstuose nuorodos į konkrečius asmenys . Todėl pasilieku prie savo nuomonės .. Nuopelnai negali būti skiriami tik teisingo mastymo individams .

Tvankstas       2019-01-22 12:46

komentatoriui : suprantama, pačiam labai malonus lietuvių tautos genocidas 1940-41 ir 1944-53, šimtai tūkstančių išvežtų, vaikų mirtys su prišalusiais plaukais prie lentinių gultų - tai čia labai malonus lietuvių tautos perauklėjimo darbas ? Apie kokį partizaninį pasipriešinimą išvežant 1941.06.15 dešimtis tūkst. žmonių gražbyliauti galima ?
Tai Opšrūtų operacija tėra 31 auka su vaikais ir moterimis, gal žinoma, kiek aukų sudėta Sibire ? Tūkstantį ar penkis tūkstančius kartų didesnės. Kiek dešimčių tūkstančių vaikų ir moterų padėjo galvas ? tai - VSIO ZAKONNO ?

Tvankstas       2019-01-22 12:25

komentatoriui : tai buvo gražus ir vaizdus atsakas į kolonizatorių skverbimąsi į užimtą kraštą, tapęs pavyzdžiu pasaulyje. Tarp kitko, Breivik pasimokė iš šio pavyzdžio, stabdydamas kairiųjų vykdomą Norvegijos kolonizavimą išlaikytiniais pietiečiais.

Komentatorius       2019-01-22 12:13

Gal tamsta “tvankstai” primintumei mums nevykelims, ka tuose Opsrutuose “partizanai” susaude? Berods, is 31 susaudyto tik 9 buvo vyrai, kurie gali panaudoti ginkla, bet jie ginklu neturejo. Kiti 22 susaudyti - vaikai, moterys, seneliai.

Tvankstas       2019-01-22 11:20

Labai gražiai tą rusų ėjimą ‘su kuprinėmis’ sustabdė Lietuvos partizanai Opšrūtuose - lanku eidavo pro Lietuvą kolonistai.
Rusams Ivan Susanin yra didvyris, taip ir Lietuvos partizanai už Opšrūtų operaciją yra didvyriai, sustabdę kolonistų veržimąsi į Lietuvą.

linkiu ramybės       2019-01-22 10:40

Tapo įdomu dėl citatų,nes knygą perskaičiau prieš keletą metų ir valstybės griovimo pamatų ten neradau -tiesiog požiūris kaip į gyvus žmones, o ne kaip į simbolius. Pasitikrinau internete tie psl 8-9 kabo laisvai,tekstas kitas.Todėl ir dabar ramiai žiūriu į vėl keliamą bangą, nors nuo 2002 metų jau koks laiko gabalas.  Žinau, kad istorija dažnai būna politika atgal -kas dabar dar aiškiau.

Elena       2019-01-22 10:12

‘‘Aš to ruso vietoje,bet jeigu tik būčiau rusas, apie nieką daugiau negalvodamas, susikraučiau kuprinę ir važiuočiau PRIBAIGTI IŠSIGIMĖLIŲ;’’ -VIEN UŽ TĄ SAKINĮ  M. IVAŠKEVIČIUS NUSIPELNĖ,JO ŽODŽIAIS TARIANT, PRIBAIGIMO. Antra ,kiek prisimenu rusai ėjo ne su kuprinėm ,o su terbom.

 

 

 

 

Įdomu       2019-01-22 9:34

Pritariu sprendimui, bet kad yra dar kažkos parazitinis derinys prie seimo, tai nežinojau. Įdomu, kaip ten muistėsi Jonynas, jei čia tas, kuris per DelfiLRT aiškino apie sceninę kūrybą ir 7 metus. O kuo ta sceninė kūryba tokia ypatinga, kad daug rusiškų keiksmažodžių, ar tuo, kad tinka dabartiniai publikai, kuri ieško spektaklių, kur galėtų pažvengti.
Susižinojus apie dar vieną tarybą, darosi vis aiškiau, kaip sistema pamaitina savo inteligentus, kad tie nemirtų badu.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2019-01-22 9:22

Lietuvos televizijoje partizanui Tigrui buvo priklijuotas neužmirštuolės popiergalis. Kaip Juozo Jakavonio-Tigro dukra daleido pasityčojimą iš savo tėvo?

Kažkodėl tyli       2019-01-22 9:17

Kažkodėl tyli naujasis kultūros ministras, kur jo pozicija.Jau matėm jo poziciją dėl vamzdžio.LAUKIAM, ką pasakys dėl 100mečio nacionalinės premijos skyrimo.

Žmogus       2019-01-22 9:03

Kūrybos laisvė tai nereiškia,kad bet kokiam skaitalui reikia skirti nacionalinę premiją.Galvokit Komisijų nariai galvomis.

Baisu       2019-01-22 8:45

net skaityti tokia ivaskeviciaus rasliava.rasytoju sajunga teikia, o komisija skiria!Kaip toki zmoniu neatsakomybe, dvasini tustuma ir degradavima paaiskinti.Budratis taip pat ten?Siu sajungu ir komisiju davsinis skurdas tik dar karta irode, ka padare su zmonemis 50 metu okupacios.Pasirodo labiausiai nukentejo(prisitaike?) tie, kurie turejo sviesti ir taurinti liaudi.Sis ivykis yra ne tik siu organizaciju davsinis skurdas, bet ir nusikaltikas, kuri turi istirti tam skirtos istaigos.O ivskevicius turi buti nubaustas kovotoju uz laisve juodinima ir visuomenes kirsinima.

ka tik neseniai       2019-01-22 6:55

tokia rasytoja Biruta Augustinienė (Birutė Jonuškaitė) , berods, alkas.lt virkavo,kad meile Lietuvai ir lietuviu kalbai ja atvede i Lietuva… Jei rasytoju sajunga, kuriai ji vadovauja, pristate sitoki autoriu tokiai premijai, tai ko verta ta sajunga, tie rasytojai ir ta Viktorijos Daujotytes-Pakerienes vadovaujama komisija?! Jie visi yra Lietuvos GEDA!

Kelmui        2019-01-22 6:28

Nieko jie neištirs,nes nieko netirs

Rūta       2019-01-22 3:46

Kai žiūri tos komisijos ar LRS valdybos sudėtį - žmonės kaip žmonės. O kolektyvinis sprendimas šiurpinantis. Kaip tai įvyksta?

Kelmas Tarabildai       2019-01-22 1:28

Viską gereralinis prokuroras su VSD ištirs ir išaiškins, kas ir kodėl su tuo Ivaškevičium provokaciją prieš Lietuvos valstybę surengė. Nei premijų komisija, nei rašytojų sąjunga neturi išsisukti nuo pelnytos bausmės.

Tarabilda       2019-01-22 1:18

O kas tas per daiktas Seimo Visuomeninė Taryba. Pirmąkart apie tokį “instrumentą” girdžiu. Kokios tos Tarybos galios ir kaip ji sudaroma. Berods ir Konistucijoj tokio dalyko nėra aprašyta. Čia kažkoks nesusipratimas.
Apskritai, labai keistas siužetas su tuo Ivaškevičium ir jo Žaliais. Toks įspūdis, kad kažkas jį tyčia pakišo, iš anksto žinodami, kad bus konfliktas. Beje, ne už Žalius, o už teatrinę veiklą. Gerai suprato, kad tie Žali vis viena išlys kaip yla iš maišo, kaip ir jo unisonai su R. Vanagaite. Panašu, kad provokacija tęsiasi.

Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija       2019-01-22 1:16

Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija
Titulinis
  Struktūra ir kontaktai 
  Tarybos, komisijos ir darbo grupės 
Nacionalinių kultūros ir meno premijų komisija

Spausdinti

 

Viktorija Pakerienė – literatūrologė (komisijos pirmininkė);
Audrius Ambrasas – architektas;
Vaclovas Augustinas – kompozitorius ir dirigentas;
Juozas Budraitis – teatro ir kino aktorius;
Jūratė Katinaitė – muzikologė;
Ramunė Marcinkevičiūtė – teatrologė;
Nerijus Milerius – filosofas;
Deimantas Virgilijus Narkevičius – skulptorius ir filmų kūrėjas;
Jūratė Sprindytė – literatūrologė;
Audrius Stonys – kino režisierius;
Jūratė Tutlytė – menotyrininkė.

 

LRS       2019-01-22 1:14

LRS pirmininkė - Biruta Augustinienė (Birutė Jonuškaitė)

LRS Valdybos nariai:
Vladas Braziūnas
Daiva Čepauskaitė
Liutauras Degėsys
Vytautas Dekšnys
Erika Drungytė
Antanas A. Jonynas
Birutė Jonuškaitė
Alvydas Katinas
Vidmantas Kiaušas-Elmiškis
Jonas Liniauskas
Danielius Mušinskas
Mindaugas Nastaravičius
Gytis Norvilas
Donatas Petrošius
Viktoras Rudžianskas
Aldona Ruseckaitė
Juozas Šikšnelis
Revizijos komisija:
Stanislovas Abromavičius
Irena Aleksaitė
Eugenijus Ignatavičius
Petras Palilionis

Etikos komisija:
Gintarė Adomaitytė
Vytautas Martinkus
Julius Sasnauskas

Fuj        2019-01-21 22:28

kokia čia pigi demagogija .

Vilnietis       2019-01-21 21:35

KGBISTAI, KOMUNISTATAI, Dinastijos vadas, Magnolija gerai dirba Putinui.
Tokios ir komisijos ir jų išrinktieji laureatai.
Iki kokio dugno Lietuvą nuvarė.

Kuo čia stebėtis?       2019-01-21 21:06

Ar ne pati “rašytojų” sąjunga ir pristatė premijai? Josifas labai vertino žmonių sielų inžinierių įnašą sovietžmogio kūryboje.
Jonyno, Churgino, Venclovos, Preikšo priesakams liekame ištikimi!

Rūta       2019-01-21 20:33

Ačiū, Angele, kad nepaliekat to ramybėje. Labai pašiurpau, kai M.Ivaškevičių puolė ginti Rašytojų Sąjunga. Atrodo, kad tai mūsų kūrybinė inteligentija….Rado, mat, žodžio laisvę.

Išties       2019-01-21 20:31

Antrojo pasaulinio karo metu ir ypač pokary Lietuva prarado labai daug geriausio tautos genofondo.Tad, dabartinėje Lietuvoje yra gausybė m.ivaškevičių  ,kuriems melas ir šmeižtas reiškia kūrybinę laisvę,deja.Vis dėlto Nacionalinės premijos skirstytojai
turėtų būti ženkliai aukštesnės dvasinės moralės ir aukštesnio politinio lygmens.

Galu gale       2019-01-21 20:19

dašuto,bet taip sunkiai.

Rekomenduojame

Alvydas Medalinskas. Istorinė diena

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (VIII)

Karas Ukrainoje. Šimtas septyniasdešimtoji (rugpjūčio 12 diena)

Išskirtinis interviu: „ES sėja savo naikinimo sėklas“, - sako Lenkijos Seimo narys Ryszard Legutko dėl ES institucijų požiūrį

Vytautas Sinica. Šiandien Vilniuje veikia nepaaiškinamas dalykas - Venclovos namai muziejus

Kastytis Braziulis. Jaučiasi, kad artėja paskutinis žingsnis – teritorijos atsiėmimas iš priešo

Robertas Grigas. Apie karą ir leksiką

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt devintoji (rugpjūčio 11 diena)

Estija prisijungia prie šalių, reikalaujančių, kad ES ir Šengeno šalys kartu uždraustų Rusijos turistams keliauti į Europą

Von der Leyen nutraukė susitarimą, dabar mes neturime kur trauktis, ir turime imtis veiksmų, sako Kačinskis

Almantas Stankūnas. Opozicija, jeigu nutarėte kalbėti apie energetiką, tai nekalbėkite nesąmonių arba banalybių!

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.