Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė, Propagandos ir ideologijos analizė, Žiniasklaida

Andrius Švarplys. Šiame techno-totalitariniame pasaulyje arba esi kritiškas, arba esi vergas

Tiesos.lt redakcija   2019 m. rugpjūčio 14 d. 23:55

21     

    

Andrius Švarplys. Šiame techno-totalitariniame pasaulyje arba esi kritiškas, arba esi vergas

Fake news fenomeną reikia iš naujo apsvarstyti, kaip sakoma, re-konceptualizuoti. Dabartinė vyraujanti prasmė ne visiškai atitinka tikrovę. Juk dabar manoma, kad Fake news užsiiminėja tik Rusija ir dar D.Trumpas. Fake news yra kažkur ten, kur blogiečiai kažką rezga prieš mus.

Tačiau Fake news jau seniai yra pas mus namie. Tai net yra arčiau mūsų odos negu mes įtariame. Ką reiškia tokie fenomenai ir kaip adekvačiai suvokti tokius reiškinius kaip:

- „tiriamosios žurnalistikos“ veikėjas (vadinamasis žurnalistas) ne pirmą kartą pagaunamas atidirbinėjantis užsakovams, t.y. iš savo žurnalistinės profesijos darantis biznį, vienų interesų grupių užsakymu už pinigus dergiantis kitas grupes, asmenis, organizacijas.

Užtenka palementi kai ką tokio apie „suklydau, praėjau pragarą (katalikiška užuojauta neva visuotinai mušamam žmogui), neteisinu savęs, savo darbu įrodysiu vertę“. Ir ką mes girdime? „Šarūnai, mes su tavim!“, „Pasitikiu Šarūnu!“.

Tūkstantis pažangiųjų smart facebooko vartotojų jau pasirengę važiuoti toliau. Užmarštis trunka 15min. – taip kaip parašyta žiniaskaidos priemonės pavadinime, galime liūdnai pajuokauti.

- be 5 min. valdančioji partija „Liberalų Sąjūdis“ pagaunami už rankos: lyderis ima šimtatūkstantines sumas. Paviešintuose „MG Baltic“ vadovų pokalbiuose ši partija vadinama nuosavu projektu. Ką mes vėl matome? „Masiulis ėmė vienas, mes visi kiti esame švarūs, balsuokite už liberalizmą Lietuvoje“. Ir balsuoja.

- E.Jakilaitis – eilę metų stumiantis jam priimtinas politines linijas ir menkinantis oponuojančias politines idėjas – pagaunamas mintantis iš viešųjų pinigų (LRT 40 milijoninio biudžeto) per savo įsteigtas VšĮ.

Užfiksuotas klasikinis interesų konfliktas: negali žurnalistas, ir dar politinių temų pirmaeilis žurnalistas, užsiiminėti prodiuserine veikla, nes kyla grėsmė, kad jis atidirbinės savo užsakovams.

Ką mes matome po to: iš LRT „išėjęs“ žurnalistas lyg niekur nieko per nacionalinį transliuotoją veda Prezidento antrojo turo debatus – bene politiškai reikšmingiausią ir viešai labiausiai matomą nacionalinį renginį.

- populiarūs facebooko veikėjai, vadinamieji viešosios nuomonės formuotoja, vėlgi „pagaunami“ ir patys prisipažįsta, kad ima pinigus už „nuomonę“. Tai nė kiek nesukliudo jiems be vargo pakliūti, ką pakliūti – būti nuolat transliuojamiems didžiausių Lietuvos žiniasklaidos priemonių.

Čia tik keli ir turbūt ne patys svarbiausi pavyzdžiai. Fake news yra kažkas daugiau nei primityvus žinių formavimas apie karinius veiksmus ar lėktuvo katastrofas.

Melagingų žinių šaknys driekiasi į mūsų nelaimingą sąmonę/pasąmonę, kuri trokšta tikėti, kad viskas bus FINE ir dėl šio malonumo mes pasiryžę atleisti visas „klaidas“.

Ponas niekuomet neišsilaikytų be vergo savanoriško palaikymo. O šiuolaikinės technologinės-socialinės platformos palengvina „malonumo“ sklaidą. Fake news fenomene yra didžiulis savanoriškumo užtaisas.

Fake News At Home yra kažkas labai natūralaus, savaiminio ir sistemingai nuoseklaus. Kaip teisingai pasakytų neomarksistai, tai yra išnaudotojiškos sistemos savęs reprodukcija.

Ta pačia proga rekomenduoju Justo Mundeikio straipsnį (ČIA) apie dar vieną fake news – vieną svarbiausių Lietuvoje.

Šiuolaikinio universiteto reklamoje, ypač politikos mokslų studijoms, reikėtų skelbti: „Jei mes tavęs nepažadinsime, tavęs nepažadins niekas“ arba „Jei nestosi pas mus, linkime saldžių sapnų su Černiausku / Užkalniu / N.Mačiuliu / Tapinu…“. Be abejo, taip ad hominem rašyti negalima, nes yra labai neetiška.

O jei rimtai, tai kritiškumo ugdymas tampa lemiamu uždaviniu techno-totalitariniame pasaulyje. Arba esi kritiškas, arba esi vergas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Na, žinot,        2019-08-16 19:24

pati Tiesa jau yra “anti”, todėl kriminalizuota.

ir dar vienas pavyzdys       2019-08-16 19:11

Skrodimas parodė, kad liūdnos šlovės Džefriui Epšteinui lūžęs kaklas. Bet “fake news” rangovai visiems teigs, kad tai tik “fijilietynia” sąmokslo teorija.

paskutinis pavyzdys       2019-08-16 19:08

“Fake news” rangovai įš_ko į galvas, kad bet kokia žydų kritika yra antisemitizmas. Neseniai vienas iš galimų kandidatų į JAV prezidentus pasakė, kad žydų ir Izraelio kritika savaime nėra antisemitizmas ir dėl to kilo didelis triukšmas.

Žinot,       2019-08-16 18:43

ponai ir draugai eksiukai(Former Bolsheviks’ai), kas dažnai kalba apie įstatymo viršenybę, teisines valstybes ir moralę - paprastai toks pats nesilaiko įstatymų ir yra amoralus, nes sprendžia pagal save. Ar laikėsi Stalino Rusijos sąjungininkai tuo metu galiojusios Tarptautinės teisės, Stasiuk ir Jūs, mokslų daktare? Ar dėl Lenkijos reikėjo pražudyti virš 60 milijonų gyvybių? Skaičiuoja, skaičiuoja mokslų daktarai ir niekaip net apytiksliai ne žydų kilmės aukų po šiai dienai negali suskaičiuoti - vis keičia ir keičia duomenis. Juk jei ne tas išprovokuotas karas - jokio Holocaust’o nebūtų buvę, tiesa? Kodėl dabartinė, viena iš Didžiojo Trejeto(Troikės) ir Sovietijos paveldėtoja darda Lietuvos keliais keleliais į Rytų Prūsiją ir nieko - viskas čiki piki. Tai kodėl Vokietija negalėjo anuomet turėti greitkelį ir geležinkelį į Rytų Prūsiją ir dėl to reikėjo tokį baisų karą pasauliui suvairuoti, pražudyti Baltijos šalis, pasiunčiant jas Gulagan arba sušaudymui už kampo, ką? Žinoma, tai buvo neišsilavinusio mažaraščio nuomonė, be jokios abejonės. Mokslų daktarai mano kitaip, ypač VU ir VDU su Römmer’io univerke.

stasys        2019-08-16 16:56

J.Ramanauskai ..gintys špygomis jas kaišiojant į panosį tikro proletariatu auklėto bruožas ..Nežinau nežinau Jus kaip save vadinantis daktaru ..turėtumėte nusileisti ant žemės o Lietuvos Konstitucija apeiti dideliu ratu . Juk Tamsta kaip ir autorius jei tu ne kritikas tai vergas be jokio kito pasirinkimo .

kas mūsų laukia?       2019-08-16 16:55

gražių paveiksliukų galerija:

liaudiesmenas.livejournal.com


h

 

Geniali        2019-08-16 15:50

paskutine pastraipa.Arba esi kritiskas, arba esi vergas.Ne tik Lietuvos viesojoje erdveje, bet ir globaliai.Vyresne karta, menanati svietini mela ir destrukcija, turi tam tikra imuniteta.Labiausiai gaila jaunosios kartos,kuria baigia uzzombinti musu savu “tiesu” skleidejai.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-08-16 14:07

to “Dzeikas     2019-08-16 11:09” ir “stasys     2019-08-16 8:11:
*
Esate pasigailėjimo neverti čekistai, nes ieškote priežasčių tam, kad Lietuvoje negaliotų Konstitucija, kuriai seimūnai prisiekia ir jos, kaip tikri ČEKISTAI, nevykdo.
Tai reiškia, kad NIEKINA ir piliečius, kurie tą Konstituciją priėmė ir įpareigojo vyddyti. O tai reiškia, kad seimūnai yra antivalstybininkai, Lietuvos valstybės NAIKINTOJAI, paskutiniai NIEKŠAI, hibridiniai stribai ir kremlinės nustipusios žiurkės. Kodėl nustipusios? Ogi todėl, kad žiurkei užlipus ant uodegos ji CYPTŲ, o čia mirtina tyla. Tai reiškia, kad žiurkė yra nustipusi ir smirda, tačiau vis tiek yra ant ARUODO. Tiek to, ne Jūs pirmi, ne Jūs paskutiniai. O gal ir Jūs esate tie seimūnai, kurie bando cypauti ėsdami iš Lietuvos aruodo?

Dzeikas       2019-08-16 10:09

Ramanauskui:
Straipsnio objektas vergija ir tai kas prie jos veda. Konstitucijos pazeidinejimas kuri nuolat minite yra PASEKME, o ne lietuvio vergisko mastymo priezastis.
Su esamu mentalitetu lietuviams kokia nori , pagal visus teisiskus kanonus suklijuok konstitucija, - ka tai duos?
Baronkos skyle tai duos.Jeigu vergiskas mentalitetas ir jegos/valdzios pirmumas boskeje tai ateis valdziagyvis ir pasakys,kad tai kas konstitucijoje parasyta “balta” is tikruju reiskia “juoda”. Ka i tai lietuvis? Protestuos, nepaklus? Ne, pasakys,kad valdzia geriau zino.
Todel tamstos skeryciojimasis del okupacijos kuri neva del pazeistos konstitucijos tolygu irodinejimui kad ant adatos smaigalio ne 157857, o 157858 velniai pasislepe.Ir tas skirtumas leme visas nelaimes ir tiesos nebuvima Lietuvoje. T.y. esamu momentu ir esamoje situcijoje sis Konstitucijos pazeidimas yra SCHOLASTINIS, t.y. nedarantis itakos realybei.

stasys        2019-08-16 7:11

J.Ramanauskui ..Ačiu kad sureagavote . Juk yra tikimybė kad ir maža, pagal Jus pati , jog tie lietuviai sau renka valdžia visai teisėtu būdu ir pagal ta Konstitucija . Keliu žodžiu reikšmių skirtingas traktavimas Konstitucijoje kaip matote turi labai plačiai ištęsiamas sąvokas, todėl tenka vadovautis elementaria logika su nuoroda į konkretu įstatymą . Va kolega prisijungęs paporino apie propaganda ..pasirodo ji būna ir šokoladu pertepta (tai yra gera), o būna bloga ..aš to tikrai nežinoju smile . Kabinėtis prie žodžiu gali visi ir jei reikia rasti spirgu (kai kur)  tik kokia nauda iš to tiems Lietuvos piliečiams . ???

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-08-16 5:32

Citata: “Konstitucija akivaizdžiai pažeista - Jūs teisus čia.”
Tai matote, taip ramiai pasakėti, tačiau Konstitucijos pažeidimai yra nelygiaverčiai. Šis pažeidimas užtikrina valdžios nelegitimų UŽGROBIMĄ ir todėl valdžia neteisėta ir todėl nė vienas neteisėtos valdžios sprendimas yra neteisėtas, nes iš neteisės teisė neatsiranda.
Taigi neteisėta valdžia valdo, tai yra OKUPANTAS.
Ir tai labai akivaizdu dar ir dėl to, kad jie į tai NEKREIPIA DĖMESIO, nes siekia išlaikyti savo privilegijuotą padėti. Tai ŠLYKŠČIAUSI nusikaltėliai kokie tik gali būti…. išsigimėliai okupantai.

Ne, Ramanauskai, atvirkščiai!       2019-08-16 4:57

Lietuvoje meluojama stipriau ir daugiau. O dėl rinkimų pagal nelygią rinkimų teisę Jūs absoliučiai teisus, bet mes bejėgiai prieš Privačią babkių spausdinimo mašinką, kuri, deja, yra pas jus, Amerike, viename jos aveniu, o ne pas mus. Esame priversti su tuo taikstytis, kaip ir 1940 metais ar po karo, kai pagrindine Stalino Rusijos sąjungininke ir gelbėtoja buvo ta super galinga šalis, kur Jūs, berods, dabar esate ir iš kur mus dabar spaudžiate, gėdinate, peikiate dėl bailumo ir kitų panašių dalykų, nuodėmių ir nuopuolių. Deja, turiu Jums pasakyti, kad mums nelygūs Blogio imperijos ir jos sąjungininkių kolaborantai, samdiniai, išlaikytiniai ir gerbėjai su jos oponentais ir karinio ar dvasinio pasipriešinimo dalyviais. Kolaborantai ir Tėvynės išdavikai nelygūs Blogio imperijos oponentams, laisvės kovotojams, buvusiems okupacinio režimo neformalams. Konstitucija akivaizdžiai pažeista - Jūs teisus čia. Tai buvo ne mokslų daktaro nuomonė, o kiemsargio padėjėjo, todėl nekreipkite dėmesio, tschüß!

Stasiuk,        2019-08-16 4:39

na, o Propaganda yra kažko propagavimas - gero ar blogo, svarbu, propagavimas, ar supratai? Tai irgi lotyniškai, tiesa?

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-08-16 0:31

to “stasys     2019-08-15 20:52”. Suprantu jau seniai, kad tamstai niekada niekas nebus aišku. Prie sovietų taip pat buvo “balsavimai” už kompartijos ir kgb parinktus kandidatus ir pagal ĮSTATYMĄ.
Dabar parinkti sąrašuose asmenys dalyvauja “rinkimuose” pagal nelygią rinkimų teisę, reiškia ne pagal KONSTITUCIJĄ. O tai reiškia nelegitimi valdžia, kaip ir sovietinėje OKUPACIJOJE.
Tas pats tamstai ar partizanai ar stribai. Tai dabar valdo pagal FAKTĄ hibridiniai stribai, nes nepaklūsta Konstitucijai, kuriai priesiekė. Reiškia asmenys be moralės… tiesiog VAGYS ir valstybės naikintojai.

stasys        2019-08-15 19:52

Faktinis J.Ramanausko Lietuvos okupacijos konstatavimas reikalauja tikslinti ir Lietuvos žodynu aprašus kas tai yra ta okupacija . Okupacija (lot. occupatio – užėmimas), laikinas kitos valstybės teritorijos (ar jos dalies) užėmimas ir faktinis valdymas. Vaje teks rankoves pasiraičius kalbininkams stot į kova ir ginti to žodžio reikšme nuo J.Ramanausko .

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-08-15 19:07

to “Ne, Ramanauskai,    2019-08-15 18:29”
*
Ar tai čia mane sukritikavai ar mano pateiktą CITATĄ? smile
*
Mano nuomone jau negalima kalbėti apie Fake news, jau yra FAKTAS, kad Lietuva yra okupuota ir Lietuvos valdžia, Seimas ir visi buvę prezidentai NELEIDŽIA Lietuvos žmonėms DALYVAUTI rinkimuose pagal LYGIĄ, Konstitucijoje įtvirtintą, rinkimų teisę tiek savivaldybių, tiek Seimo rinkimuose. Sako pagal FAKTĄ, balsuokite pagal jums pateiktus sąrašus ir pagal NELYGIĄ rinkimų teisę.
Nuorodos duotos mano komentare.

Ne, Ramanauskai,       2019-08-15 17:29

Lietuvos elitas meluoja stipriau - lenkia juos abu, kaip sąjungininkus kvadrate. Apie TV ir radiją išvis nėr ko sakyt - varo dezi propagandą mūsų babuškoms ir nemirksi.

dr. Jonas Ramanauskas joramlt@yahoo.com       2019-08-15 16:04

Citata: “Juk dabar manoma, kad Fake news užsiiminėja tik Rusija ir dar D.Trumpas.”.
Na nebent mano taip autorius. Labai blogas propagandinis čekistinis mąstymas. Būk labiau kritiškas, nebūsi vergas.

http://www.ekspertai.eu/cekistiniai-rinkimai-lietuvoje99404/
http://www.ekspertai.eu/vilniaus-forumo-antikonstitucininkai99393/

stasys        2019-08-15 13:41

Jau prieš tai str. autoriaus buvo kaip miunhauzeno skrydis į mėnulį šis aplamai kaip bandymas grįžti į žeme ant to pačio sviedinio . Jei kritika tampa diskusija ..kur toks pasaulis gali ristis .? ..kritika nekuria idėjų o sukritikuoti galima ir teiginį kad žemė apvali .. Argumentai ten juk nesvarbus .. Grįžtant į realu pasaulį ..Janutienė eina į Seima su valstiečiais ir tam užteko tik pakeisti išvaizdą .. ar jos turinys “raudona dalia” keitėsi ?  klausimas retorinis autoriui apmąstymui.  .

Dzeikas       2019-08-15 8:42

Tada Lietuva tiesiog uzprogramuota amziams likt vergu salimi.
Kodel?
Todel,kad vyrauja visuotinis ir visuose lygiuose nepakantumas kitokiai negu bendroji , kazkieno nustatyta nuomuone.Ne politine prasme, o socialine. Tuo mes netgi Rusija paliekame toli uz saves.
Ir sakant “vergu salis” butent sis Lietuvos visuomenes bruozas ir turimas omenyj.Tai kertinis, mentalinis vergijos lygmuo.

Jules       2019-08-15 6:05

Gyvename Melo epochoje - Dezinformacijos amžiuje. Dezi propagandos pagalba valdomas ir engiamas silpnesnis žmogus arba neskaitlingos, nunykstančios tautos, tokios kaip mes. Eiliniai žmonės turi šito nesužinoti - nesužinoti Tiesos, kitaip, kaip tada juos valdysi ir engsi, ane, LRT dezistai ir kitos itin dailios televizinės dezi plaštakės, besidarbuojančios mūsų nenaudai? Reikia juk padaryti mus amžinai kaltais, tiesa? Įvaryti į pasąmonę maniakinį kaltės jausmas, kad greičiau nunyktume galutinai. Taigi “manische Culpathie” pirmiausia mums skirta, gal žinote plačiau ir giliau apie tai?


Rekomenduojame

Nijolė Aleinikova. Apie dvasingumą – nusibodusi, bet taip ir nesuprasta tema

Apie meilę, kuri niekada nesibaigia – minint kun. Juozo Zdebskio 34-ąsias žūties metines

Algimantas Rusteika. Šeimininko belaukiant

Vytautas Radžvilas. Klausimas „Lietuvos Sąrašo“ partijai

Audrius Bačiulis. Sunkus tas LRT leftistinių propagandistų gyvenimas

Laimonas Kairiūkštis. Kiekybė ar kokybė, arba Kiek iš jūsų perskaitote 600 romanų per metus?

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Romualdas Žekas. Sveikatos reforma – kodėl nesusikalbame?

Robert P. George. Drąsa, meilė ir pasiaukojimas kovoje už santuoką

Mark Regnerus. Silpni duomenys, maža imtis ir politizuotos išvados dėl LGBT asmenų diskriminacijos

Vidmantas Valiušaitis. Demokratija įsitvirtino pas mus tik kaip savotiškas „Potiomkino kaimas“ švogerių krašte

Vygandas Trainys apie Mokytojos ir Policininkės konfliktą dėl Trispalvės ir jo teisinį vertinimą: per 30 m. niekas nepasikeitė – dabar pakuotų „savi“

Algimantas Rusteika. Apie grėsmes grėsmėms

Nuo bačkos. Andrius Navickas: mūsų didžiausias politinis koziris yra Ingrida Šimonytė ir jos apsisprendimas yra svarbesnis nei visa politinė programa

„Žygis už gyvybę“ ir socialinių platformų cenzūra

Chad Pecknold. Brexitas – daugiau nei populistų maištas prieš globalizmą

Vidas Rachlevičius. Gal nemokykim britų gyventi

Mūzos ir ginklo broliai: Atmintis gyva. Konferencija skirta rašytojo, partizano Mamerto Indriliūno 100-osioms gimimo metinėms

Zofia Kossak-Szczucka: „Protestas!“

Istorija be vėliavnešių – tik butaforija

Nigel Farage. Trumpas pasakojimas apie ilgą kovą už Brexitą

Valdas Vižinis. Pokalbiai su teisėsauga. I dalis. Apie anūkės tvirkinimą

Petras Cidzikas – Lietuvos dvasios karys

Darius Kuolys. Ir darsyk apie lietuvių laisvės projektą, jo atramas

Irena Vasinauskaitė. Laimėjęs daugumą Artūro Visocko komitetas savivaliauja

Algimantas Jankauskas. Romualdo Ozolo valstybės idėja

Vytautas Radžvilas. Neužmirštuolės ir Vyčio sambūvis – pusiaukelė į Valstybės simbolių panaikinimą

Geroji Naujiena: Palaiminti išvydę Tavąją Šviesą

Valdas Vasiliauskas. Lietuvos politikos Jobas

Britai švenčia

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.