Įžvalgos

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Tiesos.lt redakcija   2018 m. rugpjūčio 2 d. 22:41

16     

    

Andrius Švarplys. Psichologinio komforto beieškant, arba Kaip Vakarai virsta vaikų civilizacija

Dalijamės sociologo dr. Andriaus Švarplio pasvarstymais apie tai, kas nutinka, kai protus užvaldo kairiojo liberalizmo siekis pasitelkus valstybės jėgą priversti visus mąstyti „teisingai“, t.y. padaryti pasaulį sterilų, totalitariškai švarų, nekeliantį diskomforto… Pretekstu apie tai susimąstyti tapo 15min.lt publikacija „Prancūzė gatvėje atsikirto priekabiautojui – sulaukė smūgio į veidą“ ir įvykio vaizdo įrašas.

Įdomu, kad Prancūzija šioje naujienoje vadinama „šalimi, turinčioje gilias flirto ir mačizmo tradicijas“ ir „sunkiai kovojančia su seksualiniu priekabiavimu“.

Kaip normali demokratinė Laisvės Respublika, gyvenimo džiaugsmo, meilės ir flirto šalis nejučia tampa seksistine, mačistine ir dar velniai žino kokia.

Užuot smurtą įvardiję kaip smurtą ir baudę fruktus kaip elementariausius niekšelius, kėsinamasi visą flirtą, visus spontaniškus moters-vyro santykius sureguliuoti valstybiškai, t.y. „uždaryti“.

Ir tai neatsitiktinė žinia. Jos tikslas akivaizdus – pamokyti tuos, kurie vis dar tiki, kad yra labai pavojinga kai valstybė imasi reguliuoti intymius žmogiškus santykius. („M.Laguerre atvejis parodo, ką toks „erzinimas“ gali reikšti.“).

Tai yra ta pati radikalaus feminizmo, politinio korektiškumo, liberal left stovykla. Ji nori jėga sukurti sterilų pasaulį, „išrauti stereotipus“, o tai reiškia – valstybės pagalba priversti visus galvoti teisingai. Privatumas tampa viešumu, prigimtinės hierarchijos (tėvai-vaikai, mokytojas-mokiniai, autoritetas-paklusimas) tampa socialiniais stereotipais, lytis – socialiniu vaidmeniu, moters teisės – moters fetišizavimu ir vyro (bei moters) socialiniu kastravimu, vaiko teisės – karu prieš šeimą (ir prieš vaiką), kova su smurtu prieš moteris – lytiškumo performulavimu (Stambulo konvencija), moderniuosius Respublikos idealus pasauliui atnešusi šalis – priekabiavimo ir mačizmo valstybe. Tai pasaulis, kuriame yra vien tiktai išnaudojimas, prievarta, priekabiavimas, rasizmas, seksizmas, mačizmas, imperializmas, homofobija, ksenofobija ir t.t.

Atsiveria neišsenkamos erdvės laisvinti visuomenę nuo šitos prievartos. Pasirodo, politinę laisvę ir ekonominę-socialinę gerovę užtikrinusi Vakarų valstybė yra panirusi į visuotinį psichologinį smurtą. Įveikę išorinį totalitarizmą – Sovietų Sąjungą, Vakarai, anot šitos stovyklos, viduje kenčia nuo totalitarizmo. Čia visi visur smurtauja, ypač kalboje, psichologiškai. Tėvai smurtauja prieš vaikus, vyrai – prieš moteris, dėstytojai – prieš studentus, o kur dar migrantai, gyvūnai, čigonai, kaliniai, juodaodžiai, spalvotieji, transgenderiai, storuliai… Ar būtina sakyti, kad čia yra sąrašas ad infinitum? Universiteto auditorijoje smurtaujama netgi žvilgsniu (plg. 15min.lt publikaciją „Psichologinis smurtas akademinėje aplinkoje: seksizmas ir neetiški dėstytojai“)...

Akivaizdu, kad politinis korektiškumas nėra vien tiktai tam tikra kairiojo liberalizmo politinė stovykla. Ją remia bendresnė kapitalizmo sistema, kai visa ko suprekinimas, greitas-masinis vartojimas, informacijos ir Ekrano srautų progresija kuria šiltnamio visuomenę. Individas, nesugebėdamas išlaikyti savo natūralumo ir autentiškumo, griebiasi Eksperto, Valstybės, Instrukcijos pagalbos, kad užsitikrintų savo psichologinį komfortą. Visa atsakomybė permetama Priešams, kurių knibždėte knibžda ties kiekvienu kampu, tad valstybės pagalba reikia pravalyti-sureguliuoti kalbą, judesius, žvilgsnius, gestus, mąstymą, stereotipus… Reikia pasaulį padaryti sterilų, totalitariškai švarų. Tada bus saugu, pasirūpinta, išlaisvinta. Niekas negali būti paliktas be Pasirūpinimo, be Konvencijos, Leidimo, Nurodymo, Patarimo, Globos.

Postmodernioji kultūra, kontra kultūrinė-seksualinė 1960-ųjų revoliucija, Foucault ir Derrida jam pasakė, kad nėra jokios metafizikos, viskas yra įsivaizduojama, ideologija, viską reikia dekonstruoti, nėra jokios hierarchijos, jokio skirtumo tarp Sokrato ir kiaulės. Turėdamas visas politines teises ir laisvę, gerovės perteklių, individas neranda jokios prasmės ir palinksta į psichologinio saugumo paiešką, kuri yra begalinė. Tada ateina Ekranas, Valstybė ir Instrukcija. Greita, patogi apsauga orientuotis beprasmiškame daiktų, pasaulėžiūrų, vertybių, gyvenimo stilių, „žvaigždžių“ gausos sraute.

Man tai aiškiausiai matyti dirbant su studentais. Kasmet vis stiprėja tendencija, kai studentai negali patys susitikti su tekstu, su autoriumi ir pamėginti suvokti pagrindines jo mintis. Jiems reikia instrukcijos, kaip ką daryti, skaityti, suprasti, vertinti. Nes tai yra geresnio balo garantija.

Jeigu studijose kas nors klostosi ne taip, tai juk kaltas ne aš pats – studentas. Tuomet kuo skubiau reikia eiti pas universiteto valdžią ir ji privers dėstytoją pasitaisyti, kaip jis turi kalbėti, žiūrėti, ką duoti skaityti. Kažkas yra pasakęs, kad Vakarai virsta vaikų civilizacija. Vaikai ima taisyti tėvus, mokiniai – mokytojus, studentai – dėstytojus, pacientas – gydytojus, niekieno nerinkta Europos Komisija – demokratines šalis ir teisines sistemas ir, galiausiai, visi – visus. Th.Hobsas juk perspėjo dėl visų karo prieš visus. Bet juk ir jį patį reikėtų pataisyti, ar ne?...

 

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Al.       2018-08-4 0:20

KB toks Salingaros rašo apie Salomono Ascho bandymus. Eksperimento objektas grupinio spaudimo būdu įtikinamas, kad viena iš dviejų linijų trumpesnė, nors iš tikro ji akivaizdžiai ilgesnė.Visiems (išskyrus vieną) bandymo dalyviams liepta sakyti, kad ,,linija B ilgesnė už A”. Žmonės pasiryžę pritarti grupiniams sprendimams, net jeigu toks atsakymas prieštarauja tam, ką jie mato ir suvokia.

Taigi, nuo naujų karaliaus drabužių nueita netoli. Ir čia ne Lietuva ir ne pokomunistinė erdvė. Žmonės vis dar bijo. Ar gal, vėl bijo. Nors buvo perspėti - žmonės, būkite budrūs.

J---T       2018-08-3 22:24

Labai įtikinamai išguldei kito sezono anonsą.
Neturiu ko pridurti, nes ant mano stalo irgi tokia pat dėlionė gaunasi.
Prtariu ir dėl glavniausio-  jog ne brexitas bus gražiausias baliaus fejerverkas.
Tavo kepurė labai saugi. Galėsi kaip naują testamentu palikti:)
Dėl išmintingų ir įžvalgių žmonių- nedaug, bet yra.
Nesimato todėl, kad nėra tinkamo komunikacinio lauko.
Ši sala tam netinkama.
Ne toks formatas.
Kaip sako Putkė- “kotletai atskirai, musės atskirai.”
Neperseniausiai užsiminei apie normalios vietos kūrimą.
Be purų ir daktarų-ligonių.
Matei- čionykštė publika net nepastebėjo.
Neįdomu. Ignoravo.
Nes faunai protingi pokalbiai neįdomūs. Vargina.
Faunai reikia popkormo.
O nefaunai reika teisingai įrengtos vietos.
Nieko nepadarysi.
Arba, arba.

 

Tarabilda Juozapui       2018-08-3 21:37

ES pradeda eižėt. Kitų metų kovą įvyks vienoks ar kitoks galingas Brexit smūgis. Bet dar iki tol gali įvykti tokių smūgių į paširdžius, kad, vykstant Brexitui jau nebeturės kvapo. Gali scenarijus būti panašus į Rugpjūčio pučo, kai biurokratų Komnisija, nebesuvaldydama domino efekto, paleis Sojuzą į visas keturias pasaulio puses, kaip nepasitvirtinusio projekto.
Va tada ir prasidės visos įdomybės, kas, kur, ką ir kaip?
Lietuvoje kaip stručiai visi sumerkę galvas į Merkelienės netikrą smėlį, bet, kai griūtis prasidės, mes jai būsim kaip penkta koja. Ji pirmoji bučiuosis su Putinu prieš agresyvų Donaldą.Duodu į kepurę prišikt.
Gal ir yra Lietuvoj protingų žmonių, kurie tai supranta, bet viešumoje tokių kažkodėl nematau.

Jzp---T       2018-08-3 21:06

Sutinku, jog junkeriniams briuselyne netrukus bus “kajuk”.
Maoistinė ES “grietinėlė” v8siškai prarūgo ir netrukus atsidurs pamazgų duobėje.
Ėgi, vat dėl geiropinių padugnių, t.y. lietuviškų junkerizmo kolaborantų, nebūčiau toks optimistiškas.
Vakarėnų totalitarinės patirtys trumpos, o ir buvo seniai seniai.
Gi lietuviški sovokai yra trijų kartų genetiškai išvesta, savarankiška bestuburių veislė, įvaldžiusi mimikriją ir veiklų imitavimo bei sabotažo gebėjimus iki virtuoziškumo.
Tuo pačiu, lit-sovokams yra plati ir komfortiška egzistencinė terpė:
pasyvi, abuoja, inertiška, politiškai beraštė “visuomenė” yra lyg klampus amebų kisielius. Nuostabi terpė daugintis ir klestėti parazitams.
Todėl, misliju, jog milanuose ar varšuvosevykstantys procesai, Lietuvoje geroooookai vėluos, o gal, deja, net ir aplenks mūsų ašearų pakalnę.
Įkvėpk, užsimerk ir pabandyk mintyse suskaičiuoti- kiek šio portalo, kitų keleto panašių mikro salelių auditorijose, komentatorių bendruomenėse yra originaliai ir kritiškai mąstančių žmonių?
Kiek tokių žmonių čionai buvo prieš penkis metus, kiek prieš porą metų ir kiek dabar?
Juk nedaugėja.
Ir neapleidžia nuojauta, jog blaiviai mąstančių net mažėja.
Tiesa, ligonių, lozunginių pridurkų, grafomanų ir “žemailenkiančiųgalvas” pritarėjų skaičiai nežymiai, bet stabiliai auga. “Taigių” pakeitė “štazis”, štazį pakeitė “puras”, o purą pakeitė “dr. .(JavaScript must be enabled to view this email address)ū”.
Ar čia ta publika su kuria galima kažką nuveikti?
Ar matai horizonte kūrybingą ir veržlų intelekto branduolį?
Aš tai ne.
Tiesa, radžvilai su savo zylėmis kepa diagnozes ir pliekia graudulingus traktatus, bet- režimas iš tokkių “op-pozicionierių” juokiasi dabar, juoksis ryt ir poryt.
Tiesa, yra vienas(!) stebėtinai nuovokus ir į vatas bubulio nevyniojantis vyrukas- Vytukas Vyšniauskas. Tačiau jis lyg degtukas tarpbšlapių malkų. Vieno tokio macies akivaizdžiai nepakanka užkurti reikalus.
Vienžo, kai aplink prabus pavasariai, musyse gali likti gilus įšalas.
LTSR-2 režimas supuvęs, pašvinkęs, žodž, viens mėšlas.
Nu ale, vat- šūds neskęsta.
Misliju, jog plūduriuos dar.

 

 

Justas       2018-08-3 20:27

Gerb. redaktoriai, antraštėje – korektūros klaida. Turi būti „komforto“.

Tarabilda Juozapui       2018-08-3 20:18

Tamsta nesi teisus, kalbėdamas apie “Komentatorių”. Jis viską teisingai dėlioja, tik, kaip pats pastebėjai, neperskaitė, kad Junckeras yra šių dienų ES ir simbolis, ir metafora. Galėtų būti ir toks Junckero brendo šnapsas dėžutėje, kur telpa labai daug pinigų. Junckeras yra mūsų tikrovė už lango ir namuose.Mūsų mintyse ir svajonėse.
Lietuvos didingoji žiniasklaida, politologai ir viešosios erdvės komentatoriai neišstenėjo nė eilutės apie girtą pašlemėką Junckerą, kuris išėjo pavalgyti NATO vakarienės.  Padugnių gildijos.
Pardon už tolimą eskursą, bet ir toms visoms padlaižūniškoms Junckerui padugnėms galas visai panosėj.

Jzp---12:57       2018-08-3 19:21

“Butu pernelyg paprasta, jeigu tai butu susije tik su Junckeriu ar kazkokiu kitu asmeniu. Sitas isprotejimas yra masinis”
Tamsta nelabai suvoki skirtumus ir koreciacijas prižastiniuose-pasekmių ryšiuose ir nelabai nutuoki apie visuomenės mentalinius sluoksnius.
Masės ir afrikose yra masės. “Dauguma” tai yra socialinis “širpatriebas”, mentalinis planktonas, kuris “galvoja” ir elgiasi taip, kaip nurodo medijų propaganda.
“Balandžių daug Ukmergėj
Jie nekalti
Tiktai apsėsti”
Dauguma yra liumpenai, dauguma yra zombiai.
Genetiškai prigimtiniai siaurapročiai, kuriuos visiškais idiotais paverčia propaganda.
Mentališkai sveikoje, laisvoje nuo tikslinio indokrinavimo terpėje, vidutinis pusgalvis teigiamo/pozityvaus krūvio dominavimo dėka, tampa pakankamai korektišku masės dėmeniu. Nors ir ne dėl suvokimo, nors mechaniškai atkartodamas krikščioniškos moralės vertybines normas pagal sveiko elito gyvą pavyzdį, tūlas nedrįsta išlaisvinti savo kiauliškos prigimties.
Todėl būtent ideologijų konstruotojai, propagandos užsakytojai, tokie kaip šunsnukis junkeras, yra didieji niekšai.
Junkerai ir merkelės yra lyg tvarto reprodukciniai kuiliai ir motininės kiaulės. Tai jie veisia savo padermę, tai jie yra namų pavertimo kiaulidėmis organizatoriai.
Tarabilda įvardijęs junkerą, turėjo omenyje bendrinę reiškinio išraišką.
Negi taip sunku suvokti tokį elementarų dalyką?

Ši ideologija ar       2018-08-3 18:56

dirbtinė tvarka grius.Tiesiog tyliai formuosis neformalios mažos bendruomenės,kurios išsiilgusios kitokio bendravimo.

Atskaitos taško       2018-08-3 18:54

praradimas .Seniau juo buvo Dekalogas.Nors totalitariniai sovietiniai įstatymai ir santvarka veikė,bet žmonės tyliai laikėsi nerašyto arba tūkstantmečiais išbandyto Dekalogo.“Mylėk…”

to komentara       2018-08-3 13:15

tai paplatinkim - ir straipsnį, ir idėjas, mokykimės ir vėl bendrauti, kad tie, kurie mums brangūs ir mes nenorim, kad jie pražūtų, vis dėlto bent išklausytų mus, gal net išgirstų. vienu žodžiu - evangelizuokim ar apaštalaukim, kaip kam patinka, tą, beje, ši svetainė siūlo nuo pat pradžios, ir nemanykim, kad neturim pareigos ar kad užteks tik pasipiktinimą išlieti ant savo artimo interneto platybėse susitikus taške X…

komentara Tarabildai       2018-08-3 12:57

Butu pernelyg paprasta, jeigu tai butu susije tik su Junckeriu ar kazkokiu kitu asmeniu. Sitas isprotejimas yra masinis. As pasneku su jaunesniais uz save, tai i mane ziuri kaip ir beproti. Gal tik tokius “progresyvius” sutinku, bet kai visa aplinka- mokykla, spauda, tv, internetas, masine kultura ir kt. visi taip pucia i ta pacia duda, tu “progresyviu” daugeja labai sparciai. O siais laikais viskas vyksta greitai, informacija isisavinama tik ta, kuri yra arciausiai. JAV yra bent kazkokia ideju konkurencija massmedijose, o Europoje taigi i vienus vartus viskas. net Vatikanas po truputi pajungiamas. Gerai, va stai autorius parase straipsni, mes ji paskaiteme. Bet gi dauguma jo neskaitys, netgi ne del to, kad jis jiems neidomus ar neaktuaus, bet paprasciausiai net nezinos apie tokio straipsnio egzistavima.

Tarabilda       2018-08-3 11:33

Tas proto užtemimas Europos civilizaciją varo į susinaikinimą. Muslimai ir kinai trina rankas, nes jų civilizacijų šitos neokomunistinės kvailystės neveikia. Jie turi stiprų savisaugos kodą - kolkektyvinę sąmonę, kuri stovi ant tradicijos pamatų. Tokius Junckerus europiečiai turėtų pakabinti už kiaušų ir palikti džiūti saulėje už nusikaltimą prieš civilizaciją.

Povilas       2018-08-3 11:23

Žmonės sensta, ilgisi jaunystės, nori gyventi ilgai.
Bet yra ir kita pusė:
aš sendamas džiaugiuosi, jog man nereikės gyventi toje ateityje, kurią konstruoja JIE.
Nuoširdžiai.
Apie tai jau kuris laikas mąstau.

Aha       2018-08-3 10:52

viskuo kalti tik leftistai, pradedant Marksu-Engelsu-Leninu . O kur gi žiūri tikri buržujai, kurie finansuoja tuos leftistus ? Ar jie visai nekalti ir žiopli ? O gal jiem tai patinka ?

komentaras        2018-08-3 10:35

geras straipsnis. bet kas toliau? as jau daugiau nei puse savo gyvenimo nugyvenau, ir man atrodo, kad sita beprotybe jau nebesustabdoma. beje, gyvenu ne Lietuvoje, tai sitas matyti gerokai labiau

Labai       2018-08-3 9:18

originalus, taiklus ir geras straipsnis.Atriedejome?Kas gali sustabdyti si vola.Ar dar liko tokia galimybe.Ivairios mintys kyla paskaicius si straipsni ir pamascius.


Rekomenduojame

Laisvūnas Šopauskas. Vienos politologinės konferencijos analizė, arba Už Lietuvos pinigus – valstybės griovimas (I)

Arvydas Juozaitis reikalauja švietimo ir mokslo ministrės atsistatydinimo

Partizano Juozapo Streikaus-Stumbro baigiamoji kalba Troikos teisme

Vladas Vilimas. Kam reikalinga Konstitucijos pataisa dėl individualaus skundo?

LAT: medžių kirtimui pasipriešinusiems kauniečiams baudos neskirtinos – visuomenė turi teisę reikalauti kokybiškos informacijos apie medžių būklę

Kaip ideologija nugali mokslą: net „Mein Kampf“ galima „prakišti“ už mokslinį straipsnį

Povilas Urbšys. Kas nuoširdesnis: prof. V. Landsbergis ar R. Karbauskis?

Peticija: solidarizuokimės su mokytojais ir pareikalaukime ministrės atsistatydinti – padėkime pasiekti pozityvių švietimo pokyčių

Vytautas Radžvilas. Lietuvos pakasynos – valstybės lėšomis

Andrius Švarplys. Pasaulis, kuriam nesame pasiruošę

„Lithuanian Freedom Fighters“: video pasakojimas apie Lietuvos Laisvės kovas ir kovotojus

Vytautas Rubavičius. Mokytojui – „skaičiuoklę“ į dantis

Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į knygos „Dezinformacija. Slaptas ginklas: laisvos visuomenės griovimo metodai“ pristatymą

Valdas Vasiliauskas. Konservatoriška svajonė ar klejonė?

Darius Kuolys. Švilpiu ir aš stebėdamas Švetimo ir mokslo ministerijos įslaptintus viešuosius pirkimus

Vytautas Radžvilas. Moj adres – [evro]sovetskij sojuz…

Eglė Česnakavičiūtė. „Atlikęs pareigą Tėvynei“. Skiriama visiems laisvės kovotojams, vis dar neturintiems amžino poilsio vietos

Lietuva palydėjo į amžinąjį poilsį Adolfą Ramanauską-Vanagą

Geroji Naujiena: Visi esame kilę iš vieno ir palaiminti būti viena

Rasa Čepaitienė. Balta

Prieštaraujame vilkų sumedžiojimo kvotos padvigubinimui: miškas be vilko – ne miškas

Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė: „Išsipildė mano svajonė“

Kviečiame spalio 5 ir 6 dienomis pagerbti Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą (programa; papildyta video)

Tarptautinės Mokytojų dienos minėjimas Kaune: Danguolė Petrauskaitė-Juodžbalienė. Diena, kai baigiasi kantrybė, arba Kaip man ne gėda

Advokato Sauliaus Dambrausko darbų ginant viešąjį interesą apžvalga: paremkime šias pastangas –  tapkime beprecedenčio proceso dalimi

Kviečiame į Vidmanto Valiušaičio knygos „Ponia iš Venecijos tavernos“ pristatymą Šiauliuose

Vygantas Malinauskas. Socialinis teisingumas pagal Trump’ą ir Lietuvą

Arvydas Juozaitis: jei būčiau išrinktas Lietuvos prezidentu…

Nida Vasiliauskaitė. Apie populizmą ir populistus

Andrėjus Gaidamavičius. Spalio 13-oji – diena iškirstai Labanoro giriai apverkti

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.