🎬Andrius Švarplys. Pilietinė žurnalistika teisinėje valstybėje?

Tiesos.lt redakcija   2014 m. birželio 8 d. 12:09

12     

    

Andrius Švarplys. Pilietinė žurnalistika teisinėje valstybėje?

Kafkinis procesas tęsiasi. Pažiūrėkime, kokia teisė ir koks politinis pasitikėjimas siūlomi viešajam mūsų gyvenimui. Ši laidelė informatyvi dėl keleto dalykų.

1. Nešvarios politikos skiriamasis bruožas.

Vienas pagrindinių nešvarios politikos bruožų yra tas, kad viskas suvedama į tarsi savaiminį epizodą ir jam spręsti metamos visos pajėgos, tarsi tai būtų vienintelė problema. Šis metodas leidžia „pamiršti“ nepatogius klausimus ir atsieti nuo ilgesnio proceso, kuriame yra daug neskaidrių situacijų ir sprendimų, tarsi nieko nebūtų įvykę anksčiau – tiesiog „Seimo narys išvyko niekam nepranešęs“ (I.Šiaulienė). Nešvari politika visuomet siekia nematyti visumos, izoliuoti epizodus ir pribaigti – visiškai taip pat, kaip ir A.Cinino teismo sprendimas.

Tarsi Seimas nebūtų susikompromitavęs dar tada, kai panaikino savo narės imunitetą remdamasis įrodymu, kurio Generalinė prokuratūra taip ir nepateikė (prisidengdama draudimu viešinti nepilnametės atvaizdą, nors „Lietuvos rytas“ nuolat skelbdavo tą atvaizdą, uždengtą tamsiu lopinėliu). Įrodymas, kuris nepateikiamas, – jau savaime yra teisinis skandalas. Tarsi nebūtų buvę paties Seimo tyrimo komisijos patvirtintų išvadų apie tai, kad pedofilijos byla buvo vilkinta ir neskaidri.

O juk Seimo nario imuniteto prasmė yra būtent politinė: atmesti neskaidrius interesus, apipintais formaliais teisiniais teisėsaugos reikalavimais.

Ką bekalbėti apie visą pedofilijos istoriją, teisėsaugos prievartą prieš taikius protestuotojus, neištirtas mirtis (tikslumo dėlei prisiminkime – nėra jokių įrodymų, kad žudė D.Kedys, ir nėra jokio teismo sprendimo dėl to).

Refleksijos apie visus įtartinus epopėjos epizodus nėra, tikros sveikos politikos, keliančios viešumo ir pasitikėjimo standartus, nėra. Bet užtat yra apsimetama, kad čia tėra rutininė Seimo nario „išėjo degtukų“ byla. Mes, žiūrovai, paskandinami pseudo aiškinimuose ir pseudo problemose, tokiose kaip, pavyzdžiui, kas turi įrodyti, ar Neringa Venckienė gyva ar negyva? kodėl ji nepaaiškino savo išvykimo apkaltos komisijai? ir pan.

2. Teisės principai, Konstitucinio Teismo autoritetas ir žurnalisto vaidmuo.

Atkreipkite dėmesį į E.Gentvilo pasakymą: „Konstitucinis Teismas neleidžia abejoti. Jis pripažino, kad visais lygiais, visais atvejais Venckienė buvo tinkamai informuota“. Jau tapo įprasta, kad kuo labiau kas nors „neleidžia abejoti“, tuo daugiau abejonių kyla – tai pasakytina ir apie ankstesnius šio teismo sprendimus, sukėlusius ekspertų kritiką.

Čia į pagalbą ateina žurnalistas E. Jakilaitis ir tęsia mintį, kad Venckienė viską žinojo: „vyras skaitė spaudos konferencijose jos laiškus, žmonės nufotografavo Čikagoje, gi buvo naujienų portaluose, vyras nekelia problemų dėl vaiko saugumo“.

Kaip jums tokia teisė?

Gal kas nors iš mūsų norėtų būti įtrauktas į teisminį procesą pagal numanomą teisę? Žmogus numanomai turėjo žinoti, vadinasi, jis buvo informuotas. O gal norėtumėte teisės pagal „žmonių nuotraukas Čikagoje“? Ar vyro spaudos konferencijos laiškus? O gal pagal žinių portalus – „gi buvo naujienų portaluose“!

F.Kafkos Jozefas K. atpažintų savo situaciją.

Žinoma, kad N.Venckienė greičiausiai žino apie visas peripetijas Lietuvoje ir apie teismą. Bet kodėl vėl tęsiama numanomos teisės tradicija net Konstitucinio Teismo lygiu? Ar neturėtų būti išlaikomi teisiniai standartai?

Sąvoka „informuotas apie teismo posėdį“ turi tiksliai apibrėžtas teisines sąlygas. Kodėl taip šiurkščiai aukščiausiu teisiniu lygiu paminami teisės principai? Kodėl nė žodžiu neužsimenama apie ekstradiciją, o imamasi formalios apkaltos, kurios rezultatas yra dar vienas bylos epizodo numarinimas? (Nėra Seimo narės, nėra ekstradicijos – kas lieka?).

Tai jeigu jų dabar nesilaikoma, tai kokios garantijos, kad jų bus laikomasi visiškai kitose istorijose? O gal labiau tikėtina, kad tos kitos istorijos bus lygiai taip pat sėkmingai atskirtos, izoliuotos ir bus jose tvarkomasi taip, kaip reikia?

3. Dar keletas žodžių apie žurnalistiką.

Atkreipkime dėmesį: kai tiktai kalba pasisuka į rimtesnes problemas, E.Jakilaitis atranda būdą, kaip akimirksniu neutralizuoti nepalankią diskusijos eigą: „Viską suvėlė pati Seimo narė, pabėgusi už Lietuvos teritorijos“. Problemų šioje epopėjoje nėra. Nebuvo anksčiau, nėra ir dabar. Yra tiktai vienintelė problema: Seimo narė pabėgo. Dar daugiau – jis tęsia toliau: „[...] greičiausiai, ką ir pasakė KT, bėgdama nuo teisingumo“.

Kaip vertinti tokią „pilietinę“ žurnalistiką, kuri ne tik sąmoningai vengia kelti neskaidrias valstybinių institucijų situacijas, bet dar ir sugeba nustatyti, kas bėga nuo teisingumo, leidžia sau šališkai vertinti situaciją visiškai ignoruodama įtartinus teisinius argumentus?

Arba leidžia sau tokius pasakymus kaip „išsiblaivė nuo Garliavos isterijos“. Ar pilietinė žurnalistika leistų sau tiesioginiuose eteriuose siuntinėti į blaivyklą 120 000 savo šalies piliečių tuo pačiu niekindama ir tarp jų atsidūrusius Lietuvos valstybei nusipelniusius žmones?

Taigi, kur nepažiūrėsi pedofilijos istorijoje ir jos tęsiniuose – vien politinio pasitikėjimo griovimas, gyvybinio intereso turėti kuo skaidresnę viešą erdvę bukinimas.

Suprantama, kad vieša erdvė yra karas tarp visiškai skirtingų ar priešiškų vertybių bei interesų, tačiau kokią viešos erdvės būklę kuria žurnalistika, stovinti abejotinų valdžios institucijų sprendimų pusėje ir net sargyboje?

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Vadovėlinė LRT pamoka kaip sutrypti Venckienę.

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

taigi        2014-06-9 13:23

vis dėlto esama srities, kur tvirta prezidentės D.Grybauskaitės ranka labai praverstų. Tai – objektyvi, atvira, sąžininga į lietuviškąją žiniasklaidą plūstančių finansų apskaita. Tik žinant, kokios jėgos remia mūsų televizijas, laikraščius ir žurnalus, įmanoma atskirti, kurie iš jų nuoširdžiai bijo „Ševrono“ ir euro, o kuriuos taip manyti skatina priešiškos Lietuvos interesams jėgos, į pagalbą pasitelkusios gausius tarpininkus pėdoms sumėtyti.

Šią temą analizuoja ir žurnalo „Valstybė“ redaktorius E. Eigirdas („Oligarchijos rezervatas, į kurį įžengti bijo net prezidentė“). Jis pastebi, jog „visuomenė jau kuria legendas apie tai, kad prezidentė D.Grybauskaitė nebijo nieko ir galėtų bet kurį oligarchą vienu smūgiu partiesti“.
Bet teisingas ir šis E.Eigirdo pastebėjimas: „tačiau yra viena sritis, kurios bijo ne tik ji, bet ir jos paskirti pareigūnai. Tai žiniasklaidos verslo aplinka“.
Žurnalo „Valstybė“ redaktorius E.Eigirdas kalba atvirai: „jei ir antrą kadenciją prezidentė ir jos paskirti pareigūnai ignoruos žiniasklaidos verslo aplinką, tai bus labai bloga žinia; juk būtent dėl žiniasklaidos oligarchija ir prokremliškos struktūros išsaugojo savo įtaką ir, kai tik turi galimybę, ją realizuoja politikoje bei ekonomikoje“.
Realizuoja, be abejo, ir finansiškai pavaldžių žiniasklaidos priemonių pagalba: palankius politikus ir verslininkus išaukštindamos, oponentus – skandindamos kritikos jūroje.

ha ha        2014-06-9 13:18

o kas organizavo seimo langų daužymą, kad pakenktų Kubiliui/
o kas pirmas išbėgo pasveikinti daužytojų ir gavo kiaušiniu į kaktą?
kieno partijos ministras sėdėjo Vidaus reikalų soste ir apšaudė guminėm kulkom?
ir kas po to greit išlėkė iš seimo kurt dar vienos partijos TAIP ir sėdo į Mero sostą/
kas visaą kaltę konservatoriams suvertė/
.
Kas organizavo su antiteroristine brigada šturmu imt Kedžio mergaitę, kaip tik po to, kai Prezidentė ĮSAKĖ nenaudot jokios jėgos prieš ją? Kas suskubo tai daryti kol Prezidentė buvo išvykus į JT JAV?
kieno ministras, o po to rinkimų į prezidentus vadovas?
ir kas po to vertė kaltes ant Prezidentės?
.
kas apkaltino FNTT berniukus nutekinus info dėl Snoro, po to juos atleido, bet apkaltino Prezidentę? O per prezidentinius debatus varė persikreipęs apie “telefoninę teisę”?
ir kas pagaliau, vėl sujungė savo dvi partijas į vieną, o dabar stumia savus į EP?
kas pas mus nuo seno įvardintas kaip sukčius “abonentas”?
galvot reikia galva, o ne galvute, jei ką. Ir nesivadovaut kaip primityviam rusui “što napisanno v LL, to pravda”.

apie "patriotus"        2014-06-9 13:17

teisingai Afanasjevas sako, kad nuo mongolų užkariavimo ir Aukso Ordos įkūrimo Chazarų chanate, Rusija taip ir nebeišsivadavo nuo mongolų- chazarų jungo. Ją tebevaldo Aukso orda. Tik nereiktų jų vadinti Maskvos civilizacija. Barbarai nesukūrė jokios civilizacijos. Barbarai civilizacijas graiauna, padedant liberastams iš tų civilizacijų vidaus.
Geriausią barbariškumo pavyzdį “patriotų” (būtina šį žodį dėt į kabutes) laidoj demonstravo “kniazius”. Gal tikrai heroino prisiuostęs. Ciniškai tyčiojosi iš lietuvių kaip reta. Baugino Landsbergiu, tarsi kokia pamėkle: “jei balsuosit už Grybauskaitę, priedo gausit Landsbergį su Kubilium”. (vienas prie vieno Laisvo Laikrasčio komentarai, kuriuos galimai pats ir rašo) Gerai Adomėnas atšovė:“Jei balsuosit už Balčytį, priedo gausit Uspaskį”.

apie žurnalistiką        2014-06-9 13:16

dar tuomet, kuomet alfa.lt (Atviros Lietuvos Fondo?) portalas nebuvo pajungtas prie DISQUS šnipinėjančio “netvorko”, pati Rūta Žalioji prisipažino, kad vos tik pagąsdino per tv3, kad rašys knygą apie Grybauskaitę, kaip mat jai paskambino ir prisistatė DĖDULĖ X su storu kšelioku ir pasisiūlė padėt išleist knygą... . Prisipažino Rūta žalioji, kad jį ji pažinojusi iš  iš anksčiau. Ar tik nebus tas dėdulė X pats juodų technologijų ekspertas AU, Butkievič, buvęs Rūtos draugužis?
.
Taigi užsakomąją knygą ji parašė prieš tai apšmeižusi Grybauskaitę - neva dėl jos skambučio buvo sustabdyta Janutienės laida. Nors TV3 redaktorius tai griežtai paneigė. ponia Janutienė atsiprašyti nesiteikė. Ne tokia mat jos didžioji misija.  Abu su Zigmuku Vaišvila jau keli metai bando išprovokuot savo šmeižtais Prezidentę, kad šioji nusileistų iki jų žemo lygmens ir paduotų juos į teismą. O jei nepaduoda, tai matyt “kalta’. Kaip buvo kaltinamas ir Landsbergis, prieš kurį liudijo vienas ir tas pats visų šmeižikų “liudninkas” kėgėbistas Vladas Gulbinas (o tiksliau - Vladimir Lėbėdev) . Žinom kokie liudininkai tie kėgėbistai. Išskridus per langą V.Pociūnui jie irgi patikimai paliudijo ir įrodymus patikimus pateikė. Panašii juk ir Kedžio atveju buvo, ar ne?
O koks nuostabus “faktų” šaltinis šis paksisto Drižiaus laikraštis? Tiesiog mirk iš juoko!!!
Ha ha!!

Arne       2014-06-9 7:49

Dėkui autoriui;„Bet kodėl vėl tęsiama numanomos teisės tradicija net Konstitucinio Teismo lygiu?“  „...kokią viešos erdvės būklę kuria žurnalistika, stovinti abejotinų valdžios institucijų sprendimų pusėje ir net sargyboje?“  TODĖL, kad mes tyliai viską praryjame arba atsiribojame abejingumu. O Jekelaitis deklaruoja save kaip vieną geriausių žurnalistų...

Diktatūrinėje       2014-06-8 21:49

valstybėje ,vaizduojančioje teisinę.

ČIA KELIS KARTUS        2014-06-8 16:09

paminėtas skydinės mygtukas [E.J.] viso labo yra tik prekė...[kol kas dar nenukainota]...

(Ne)žurnalistika.       2014-06-8 15:50

  Tokia žurnalistikos normų neatitinkanti veikla, totaliai inspiruota ir vykdoma ne be suderinimo su aukščiausia Lietuvos valdžia, yra akivaizdus įrodymas, kad viskas daroma dėl kai kurių Lietuvos valdžiažmogių ( o gal net kelių valdžios institucijų), įsipainiojusių į pedofiliją, gelbėjimo. Tai suprantama ir paprastam žmogui, nes jis, blaiviai ir ramiai viską pasvėręs, kitokių išvadų padaryti jau negali. Todėl yra labai apmaudu, kad Lietuvos valdžia taip lengvai iškeitė savo tarnystę TAUTAI į tarnystę pedofilams, jų tinklui Europoje. TAI LABAI ŽIAURU VISŲ PADORIŲ ŽMONIŲ ATŽVILGIU. Galbūt bus taip, kad seimas (valdžia), atėmęs Venckienės mandatą, nuo užsienio teisininkų gaus “šlapiu skuduru per marmuzes”, kad mažai nepasirodys. Galbūt?.. Na, o dauguma vadinamų žurnalistų dabar yra pamėgę didelius pinigus, gal net pedofilinį kremą, o gal ant jų buvo užmestos psichotropinės kaldrytės. Dėl to tokie ir rezultatai, kurių niekas dar nebandė pakeisti ir paneigti.

Ka renkam       2014-06-8 15:38

tokia ir valdžia. Kas galėjo pagalvot, kad šis sarašinis Klaipėdos aferistas Gentvilas bus toks niekšas? Klaipėdiečiai, Gentvilas yra jūsų “sąžinė”, kaip ir visi libersąjudistai.

Rita       2014-06-8 13:46

Drasiai galima pasakyti kad pedofilai sedi seime ,prokuraturoje ,teismuose ,VSD ir kitose uakstuose postuose .Pila purva ant Venckienes ,ji viena o pedofilu daug ir visi uzima aukstus postus . Va koks jiems rojus Lietuvoje kai supuvosi pas mus teisesauga .

Seimo nariai        2014-06-8 13:26

Teko juos matyti is labai arti-koks nusivylimas,kokio zemo intelekto zmones…O apie Gentvila ,kuris taip muru stoja uz zemes ispardavima viesai paaiskino N.Puteikis-pasirodo jis asmeniskai suinteresuotas-investavo i zeme (ka ir galima buvo itarti ne vien apie ji).Jau geriau jie is vis nieko nesprestu ir nedirbtu,nes,kaip sake komikas Raikinas-jei prades-tai tiek pridirbs,kad simtas ministeriju neispainios.Ka bedaro-viskas isvirsta s…. puse.Pasamdytume tiesiog vertejus ES nuorodoms issiversti-butu pigiau.Politiku sausra Lietuvoj ?O kur dingo Lietuvos saraso ideja ?

adomėnams,gentvilams,       2014-06-8 13:18

kubiliams,landsbergiams,šiaulienėms…“Skurdi mintis slypi už įmantrios kalbos”.(Vang Čungas)...Žinant ,kad mintis yra materializuojasi,nenuostabu,kodėl tokia skurdi mūsų valstybė.

Rekomenduojame

Teksaso Respublikonų partija priima prieš LGBT nukreiptą politinę platformą, remiasi tuo, kad būti gėjumi yra „nenormalu“

Almantas Stankūnas. Kiek kartų lipsime ant to paties neoliberalizmo stabo - viską atiduoti privačiam kapitalui, grėblio?!

Audrius Bačiulis. Kalbame apie rusų kultūrą kaip pavergimo įrankį

Bidenas kelia nerimą net demokratams

Krikščionis amerikietiško futbolo treneris laimėjo bylą JAV Aukščiausiajame Teisme – atleido iš darbo už maldą

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (V)

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt šeštoji (birželio 29 diena)

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( III )

Kanados įstatymo projektas C-11, kenkiantis nepriklausomiems interneto turinio kūrėjams, ką tik buvo patvirtintas Bendruomenių rūmuose

Dėl vakcinos nuo koronaviruso gauta dešimt kartų daugiau pranešimų apie pašalinius poveikius

NATO planas: leisti Rusijai ištrinti Estiją iš žemėlapio

2021 metais 20% kūdikių, gimusių Prancūzijoje, buvo duoti musulmoniški vardai

Jonas Jasaitis. Aktyvistai – kolaborantai – šių dienų lyderiai

Briuselyje milžiniška demonstracija prieš dideles pragyvenimo išlaidas

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimt penktoji (birželio 28 diena)

Pierre Manent. „Santuoka visiems“

Edvardas Čiuldė. Lietuvos homoseksualizacija kaip tautos idėjos ir valstybės pagrindų demontažo sambrūzdis

Briuselio direktyvomis Lietuvos valdžia tik prisidengia?

Vidmantas Valiušaitis. Daugiau ir giliau tyrinėti laikotarpį, kalbėti faktais

Kardinolas Mulleris: J. Martino LGBT propaganda yra erezija

Karas Ukrainoje. Šimtas dvidešimtoji (birželio 23 diena)

Vokietijos migracijos ministrė daro spaudimą, kad migrantai gautų pilietybę greičiau, kviečia keisti pilietybės įstatymą

Karas Ukrainoje. Šimtas devynioliktoji (birželio 22 diena)

Vytautas Sinica. Patyčių iš žmonių maratonas tęsiasi

Paulius Markevičius. Strateginės bylos prieš visuomenės dalyvavimą pasaulyje ir Lietuvoje ( II )

Edvardas Čiuldė. Smulkioji karo tautosaka: aforizmai, barbarizmai, lyrizmai (IV)

Stokholme dviračių takai atspindės lyčių lygybę

Per Lamanšą atvykę migrantai bus sužymimi ir patraukti baudžiamojon atsakomybėn

Vidas Rachlevičius. Generolas Patrickas Sandersas: esame karta, kuri turi parengti kariuomenę vėl kariauti Europoje

Japonijos teismas: tos pačios lyties asmenų santuokų draudimas atitinka konstituciją

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.