Andrius Švarplys. LiCS ir lietuviška viešoji politologija

Tiesos.lt redakcija   2013 m. rugpjūčio 3 d. 17:45

0     

    

Andrius Švarplys. LiCS ir lietuviška viešoji politologija

Rinkėjų valia politikos užribyje atsidūrusi Liberalų ir Centro Sąjungos partija (LiCS) praėjusią savaitę ir vėl tapo susidomėta žiniasklaidai pranešus, kad ši partija ir toliau sėkmingai byra – pastarosiomis dienomis iš jos pasitraukė ir partijos valdybos narys, buvęs partijos pirmininko pavaduotojas, keturias kadencijas buvęs Lietuvos Respublikos Seimo narys Vytautas Bogušis (daugiau apie tai skaityti ČIA).

Skelbiame sociologo, Vytauto Didžiojo universiteto sociologijos ir politinės filosofijos dėstytojo dr. Andriaus Švarplio mintis apie tai, kaip šią politinę grupuotę mėginta interpretuoti viešoje erdvėje.

Iš karto pasakau, kad asmeniškai neturiu nieko prieš Vytautą Dumbliauską. Laikau jį vienu neutraliausių, jeigu tokių viešoje erdvėje apskritai būna. Už jį yra dešimtkart labiau įklimpusių viešųjų politologų.

Mane domina lietuviškosios politologijos, arba, tiksliau, viešų politinių komentarų (o tai toli gražu nėra tas pats) apgaulingas charakteris. Kuo toliau, tuo labiau pasitvirtina nuomonė, kad demokratiniu žodynu, neva politologine analize pridengiami realūs procesai. Ir nebūtinai labai tikslingai. Užtenka tiesiog nepasakyti visko iki galo ar tiesiog nutylėti.

Čia, aišku, tik smulkus pavyzdėlis. Iš jo tik du momentai. Kalbama apie Liberalų ir Centro Sąjungos partiją (LiCS). Pacituosiu porą vietų („Kauno diena“, rugpjūčio 1 d., 5 p.):

Jie ėjo į valdžią bet kokia kaina ir tie dalykai neliko [rinkėjų] nepastebėti. […] A.Čaplikas viešai šiurkščiai Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą ligoniais pavadino. Tokie dalykai nelieka nepastebėti. Ne veltui V.Gailių žmonės išrinko į Seimą, kaip kompensaciją davė. […] Ir teisingai V.Bogušis, senas politikas, pasakė, kad šita partija neturi ateities. Čia faktas.

Ir

Aš negarantuoju, kad LS [Liberalų Sąjūdis] visą laiką bus parlamentinė partija. Dominuoja neliberalių pažiūrų rinkėjai, kurie žiūri į valstybę kaip į davėją. Verslių žmonių yra mažuma. O žmonėms, kurie gyvena iš pašalpų, iš pensijos, svarbu, kad valstybė ką nors duotų.

Pastebite, kaip pirmajame epizode visa aukščiausio lygio FNNT politinė afera suvedama į Algio Čapliko neatsargiai ištartą repliką? Taip pat ir į ideologinius dalykus – kad ėjo ir su kaire, ir su dešine? Čia ir Vytautas Bogušis tampa beveik ne prie ko, nes dabar išties pasakęs tikrą tiesą. Antrojoje citatoje teigiama: Lietuvos gyventojams, kad ir pensininkams, rūpi tik, kaip išgyventi, bet ne teisybė viešajame gyvenime.

Meistriškai nutylima tikra tiesa: LiCS FNNT skandalo metu elgėsi kaip tikrų tikriausi „politiniai banditai“ (taiklūs Vytauto Landsbergio žodžiai), jų elitas sąmoningai ir labai tikslingai siekė pašalinti kliūtis savo partijos rėmėjams, todėl atleido profesionalų kriminalistų bendruomenėje labai vertintus pareigūnus. Taip akiplėšiškai, kad net pastatė valstybę į tam tikrą konstitucinę krizę, kai ministras akivaizdžiai savo veiksmais prieštaravo premjero pozicijai. Ir tai tik dar labiau sutvirtino spėjimus, kad už jų stovi didžiuliai interesai. Juos parėmė VSD: totaliai susikompromitavęs pilkasis kardinolas Dainius Dabašinskas dirbo LiSC pirmininko patarėju (!), jo kurso draugas iš karto, vos išmetus Vitalijų Gailių, tapo FNNT vadovu! Kitas saugumietis, tik iš Krašto apsaugos antrojo departamento, Jonas Markevičius – Prezidentės patarėjas – visomis išgalėmis palaikė šituos interesus. Visiems jiems padėjo tai, kad įsikišo Prezidentės noras turėti savus žmones svarbiose valstybės institucijose, todėl Dalia Grybauskaitė bene pirmą kartą atskleidė kortas, kad jos visa veikla susiveda į establishmento kūrimą. O visos kovos prieš monopolijas, visokių pieškų (eilinių birštonų) teisėjų atleidimai – tai tik populiari priemonė, kuri, be kita ko, padeda pakirpti kitų asmenų potencialius prezidentinius sparnus, pavyzdžiui, A.Zuoko ir jo grupuotės monopoliją („Rubikoną-Ikerą“). Apie visą šitą tikrąją FNNT skandalo trijulę VSD-LiCS-Prezidentūra ir jų paimtus konservatorius (ir atkakliai tylėjusius socdemus) – nė žodžio ne tik šiame komentare, bet ir visoje „pagrindinėje“ spaudoje. Dar daugiau: tie, kurie pradėjo viešinti šiuos užkulisinius, akis badančius interesus (pavyzdžiui, Seimo Antikorupcijos komisija), buvo apšaukti griaunančiais valstybinę konstitucinę santvarką, išsišokėliais, rėksniais. Kaip manote, kas juos apšaukė pirmiausia? Tie patys viešieji politologai.

Štai taip.

Viešoji erdvė – ekspertai – politiniai ir ekonominiai interesai: jungtys aiškios, fabrikėlis dirba.

Kitaip tariant, viešoje politikos analizėje taip sudėliojami akcentai, kad tikrasis lietuviškas politinis procesas susiveda tiktai į neatsargiai ištartas frazes, ideologinius skirtumus (realiai visiškai subankrutavusius), žmonių norą gauti duonos iš valdžios, o ne teisybės ir pan. Čia yra politinių technologijų logika, bet ne visuomeninio intereso siekiantys viešieji komentarai.

Noriu pabrėžti, kad čia analizuojamas komentaras yra itin smulkus, kone atsitiktinis atvejis. Žymiai ryškesnių atvejų buvo tiek daug, kad joks vienas blogeris nesugebėtų sekti ir fiksuoti; reikėtų ištiso portalo, komandos pastangų. Na o visas „politologines“ aukštumas LiCS ir FNNT istorijoje sumušė Vladimiras Laučius paskelbęs, kad LiCS apgynė teisinės valstybės principus. Ironiška (?), siaubinga (?), šlykštu (?) ar dėsninga (?), kad tas pats komentatorius itin mėgsta cituoti antikinius kūrinius, nurodyti į Aristotelio bendro gėrio koncepciją, ar tiesiog suteikti vyriškumo pamokų (beje, labai vykusių)?

Jie nori mūsų atminties. Jie dėlioja mūsų mąstymą kaip vaikišką pūzlę: svarbiausius dalykus nustumdami į pakraštį, o visiškai neadekvačius dalykus pastatydami į mūsų politinio proceso vaizdinio centrą. Kam? Kad toliau mes manytume, jog veikia demokratija, o jie realiai ir toliau iš politikos darytų verslą, įtvirtintų palankias politines-ekspertines-viešąsias sąlygas sau klestėti.

Demokratijos silpnumas visų pirma remiasi į mūsų visų – piliečių – tylų sutikimą, kad mums viešai spjaudytų į veidą ir po to visa tai pavadintų teisinės valstybės triumfu, kaip Drąsiaus Kedžio, pedofilijos, VSD, FNNT, Vytauto Pociūno, Abonento istorijose.

Summa summarum: lietuviški politologiniai komentarai viešoje erdvėje neturi nieko bendra su visuomenės interesu ir piliečio politinės galios atstatymu.

Po jų net ir V.Bogušis kartu su palaičiais ir čaplikais gali tiesiog nekaltai konstatuoti: „dievai nuo mūsų nusisuko“.

O gal apie dievus, o tiksliau – apie Dievą ir tiesą reikėjo galvoti, kai buvo imami pinigai? Turbūt dideli pinigai, jei net buvo aukojama partija…

P.S. Jūs manote, kad LiCS subyrės? Aš taip nemanau. Manau, milijonieriams nesunku per savo įmones susimesti keletą šimtų tūkstančių ar iš apgintų rėmėjų gauti porą milijonų tam, kad viešoje erdvėje vėl viską apverstų aukštyn kojom, ir vėl lyg niekur nieko pristatinėti visuomenei savo „liberalias programas“. Ar jau užmiršom, su kokiais šūkiais ši politinė gauja ėjo į praėjusius rinkimus? Teisinė valstybė, kompetencija, atsakingas darbas valstybei… Užtenka prisiminti R.Palaičio išmoktą mantrą „elgiausi teisėtai ir teisingai“ ir, manau, viskas bus aišku: bus stengiamasi sugrįžti lyg niekur nieko ir politinėmis technologijomis viską apversti aukštyn kojom.

Žiūrėsim, kokie politologai aptarnaus juos toliau. … ir toliau spjaudys mums į veidą.

andriussvarplys.wordpress.com

Daugiau skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Nusikalstama gauja klaidina prezidentę, – teigia buvę teisėsaugos pareigūnai
V.Gailiaus komentaras po Vyriausio administracinio teismo sprendimo
Naglis Puteikis. Mitingavom ne veltui: Giržadas kol kas nelaimėjo, bet ir nepralaimėjo
Gailius: VSD pareigūnas Vaišnoras bando veikti korumpuotos struktūros interesams
V.Gailius: mūsų pokalbių klausosi, paskui paima duomenis, iškraipo ir pateikia valstybės vadovams
Iš propagandos frontų. Metai po mitingo. Metai po įžvalgų
D. Kuolys: atsakyti, kas iš tiesų vyko FNTT skandalo metu, galėtų tik parlamentinis tyrimas
Piliečiai paminėjo valdžios susidorojimą su FNTT vadovais (papildyta video)
Iš propagandos frontų. L.Pečeliūnienė: „FNTT istorija: užuot kūrę savo valstybę partizanaujame“
Valstybės užvaldymas: dar tęsiasi ar jau baigtas? (I)
Valstybės užvaldymas: dar tęsiasi ar jau baigtas? (II)
Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (III)
Susidorojimo su FNTT vadovais užkulisiai ir pasekmės. Valstybės užvaldymas: atsitraukti, persigrupuoti, pulti (IV)
Valstybės užvaldymas: apsigink, Lietuva (V)
Iš propagandos frontų. FNTT skandalas po metų: ko vertos DELFI pateiktos sociologų įžvalgos?
Grybauskaitė raginama netęsti nomenklatūrinio režimo ir daugiau nesiekti prezidentės pareigų

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Rekomenduojame

Justas Mundeikis. Šapoka, gal laikas pradėt dirbti savo darbą?

Šiandien, balandžio 11-ąją, 11 val. prie Vrublevskių bibliotekos – Jono Noreikos pagerbimo akcija

Rasos Čepaitienės paskaita „Krikščionybės atsakas didžiosioms ideologijoms sovietmečiu ir šiandien“

Nuo bačkos. Linas Linkevičius: „Jei pralaimime referendumą, ruošiamės kitam referendumui. Kito kelio nėra“

Arvydo Juozaičio rėmėjai protestavo prieš nesąžiningus kandidatų debatus

Ekonomistas: „Sodrą“ išgelbėtų nebent imigracija

R. Šimašius melavo apie Jono Noreikos atminimo lentą?

Stasys Jakeliūnas. Pasiūlymas „Verslo žinioms“ ir kitiems žurnalistams

Williamas S. Lindas. Politinio korektiškumo ištakos

Vytautas Sinica. Dabar bus tikrasis išbandymas

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir Vėtros pamokos (video)

Gintaras Aleknonis. Duoną pažinsi iš plutos, žmogų – iš valdžios

Povilas Gylys. Dvaras telkia visas pajėgas

A. Juozaitis pasirinktinių kandidatų debatus vadina žmonių mulkinimu ir kviečia į protesto akciją

„Kokie mes turtingi Smetonos palikimu“... Kandidatas į LR prezidentus Arvydas Juozaitis dalijasi savo įžvalgomis apie Prezidento A.Smetonos palikimą

Algimantas Rusteika. Turim atrasti ne tik tikrą kelią, bet ir vienas kitą

Geroji Naujiena. Kad mylėtume, kaip Dievas mus myli

Arvydas Juozaitis. Pabėgėliai stumia Europą į pražūtį

Irena Vasinauskaitė. Ar Šiaulių rajono savivaldybė pritaria Meškuičių gimnazijos socialinės pedagogės savivalei? [4]

Algimantas Rusteika. Ir tuomet niekas nesvajojo, kad kas nors gali pasikeisti, nors to norėjo visi

Vytautas Sinica. Generolui Vėtrai trečiojo varianto jie nepalieka

J.Kadžionis-Bėda: „Sakykime tiesą, tiesoje gyvenkime, tiesą ginkime – tai vienintelis ginklas išsivaduoti ir išbristi iš okupacinių raistų ir sutemų“

Neskundžiama nutartimi atsisakyta pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Mariaus Ivaškevičiaus romano „Žali“

Stasys Jakeliūnas. Išsamiau apie Lietuvos banko vadovybės požiūrį į parlamentinį krizės tyrimą ir VILBOR skandalą (vaizdo įrašas)

Nebeliko dėl ko tartis…

Andrius Gaidamavičius. Draustiniai ne kolūkiai, jų griauti nereikėjo

Arvydas Juozaitis ir judėjimo „Lietuva yra čia“ atstovai Bundestage ieškojo atsakymo, kaip apsaugoti Europos vertybes nuo neoliberaliojo globalizmo

Rokas Masiulis: Mokytojai buvo teisūs

Dažniausi klausimai Vytautui Radžvilui ir jo vardo rinkiminio komiteto nariams

Krescencijus Stoškus. Kas tai? Lyčių unifikavimo komedija lyg ir baigiasi?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.