Andrius Švarplys. Legitimumas ir prievarta

Tiesos.lt redakcija   2014 m. vasario 22 d. 22:39

24     

    

Andrius Švarplys. Legitimumas ir prievarta

Trumpas žiniasklaidos pranešimas apie legitimumo ribų performulavimą Ukrainoje:

„12:39 val. Maidaną saugantys Lvovo milicijos pareigūnai nuo scenos pareiškė, kad tuo atveju, jei į aikštėje susirinkusius protestuotojus bus paleistas bent vienas šūvis, jie duos atkirtį. „Mes ginsime savo tautą, kaip liepia Konstitucija ir mūsų priesaika. Mes čia, kad užkirstume kelią prievartai, kad taikūs protestai už žmonių teises ir laisvę būtų saugūs“, – sakė pulkininkas Vasilijus Krikiavskis.

11:19 val. Iš vakarų Ukrainos į Kijevą saugoti Maidano atvyko apie šimtas milicininkų, tarp jų ir aukšto rango pareigūnai, perėję į sukilėlių pusę, – pranešė unian.net. Dauguma atvykusiųjų su uniformomis, kai kurie civiliniais rūbais. „Visi jie atvyko su savo tarnybiniais ginklais ir veiks taip, kaip numato milicijos įstatymas“, – sakė milicininkus instruktuojantis buvęs vidaus reikalų ministras Jurijus Lucenko.“

Valdžia netenka legitimumo tuomet, kai ji elgiasi neteisingai, pavyzdžiui, prievarta siekia įtvirtinti melą.

Tegul iš naujo pasvarsto tie, kurie pedofilijos istorijoje pritarė profesionaliai propagandai apie teisinės valstybės principą, apie trukdymą valstybinei tvarkai, apie pagarbą teisingumą vykdantiems teismams ir pan. Jau nekalbant apie tą panieką, rodomą klijuojant „marginalų“, „radikalų“, „linčiuotuojų“ etiketes ir tikslingas patyčias iš „kedofilų“, „patvorinių“ ir t.t.

Vakarų politinės minties klasika: tauta turi teisę sukilti net ir prieš labiausiai legitimią valdžią, jeigu ši nutolsta nuo žmonių ir pradeda elgtis neteisingai (klasikiniame George Sabine veikale „Politinių teorijų istorija“ ši prigimtinės teisės mintis išryškinama pradedant nuo Antikos, Viduramžių ir baigiant Prancūzijos revoliucija).

Už demokratinio legitimumo pasislėpę nomenklaturščikai ir juos aptarnaujantys ekspertai-propagandistai (dažniausiai išėję sovietų saugumo ideologinę mokyklą) Lietuvoje meistriškai užbarikadavo ir nukanalizavo bet kokį bandymą viešai abejoti kai kurių institucijų ir konkrečių pareigūnų veiksmų legitimumu.

Net nepilnamečiams pradėta kelti bylos už kreidelėmis rašytą „TIE-SOS!“ – kad žinotų, kas yra valdžios legitimumas, ir nekištų nosies „ne į savo reikalus“. Ir toliau vyksta taikių žmonių, pensininkų persekiojimas, baudžiamųjų bylų kėlimas.

Du esminiai bruožai rodo, kad ne protestuotojai griauna teisinę valstybę: protestai yra taikūs ir turi masinį palaikymą. Valdžia tuomet turi įrodyti savo legitimumą skaidrumu ir atvirumu. Kitaip teisėtai išrinktos valdžios legitimumas susvyruoja – legitimumas įgyjamas ir prarandamas ne tik per visuotinius rinkimus. Kaip žinome, demokratija yra kasdienis plebiscitas.

Ukrainoje buvo tiek peržengtos ribos, kad milicininkams tapo žymiai lengviau performuluoti legitimumo ribas. Nors vis tiek šis jų apsisprendimo veiksmas ir jo traktavimas atrodo įspūdingai.

Lietuvoje propagandistai rado sau palankią dirvą: jau susiformavusį politinį elitą, kuriam pats legitimumo svarstymas yra peilis, nes sudaro realią grėsmę jų pozicijoms, kasdieniuose rūpesčiuose paskendusią viduriniąją klasę, iš sovietizmo paveldėtą baimę bei „sofkutės“ mentalitetą ir teisinio abstraktumo išmuštruotą jaunimą.

Lietuvoje pedofilijos istorijoje taikiai ir masiškai buvo reikalaujama elementaraus skaidrumo ir teisingumo. Vietoj to valdžia pasielgė kaip tikriausias režimas: vietoj dialogo, aplinkybių skaidrinimo buvo panaudota prievarta. Legitimumas buvo sustiprintas prievarta, t.y. buvo paneigtas.

Demokratinė retorika buvo taip supropagandinta (pagal „geriausius“ sovietinės mokyklos pavyzdžius), kad prievarta prieš taikius protestuotojus buvo pavadinta teisinės valstybės triumfu.

Štai kodėl mūsų – tų, kurie vis dar rašo žodį „TIE-SOS!“ Simono Daukanto aikštėje, – netenkina melu, manipuliacija ir prievarta grindžiamas valstybės kursas.

Ir štai kodėl mes matome išverstaskūriškumą tų, kurie postringauja apie meilę Ukrainos tautai kovoje už laisvę, kai savo namuose lengva ranka pateisina legitimumą, įtvirtinamą per prievartą.

Autorius – sociologas, humanitarinių mokslų daktaras, Vytauto Didžiojo universiteto sociologijos ir politinės filosofijos dėstytojas.

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

G.P.       2014-02-23 22:43

Puikus ir labai Lietuvoje AKTUALUS straipsnis. Platinkime visiems. švieskime Tautą.

LAISVĘ DEIMANTEI !       2014-02-23 20:20

Už LIETUVĄ be melo ir smurto! Už tą kandidatą į Prezidentus, kuris išgirdo siaubingą mergaitės klyksmą: “- Aš noriu gyventi su Neringa! Ar girdit? Žmonės jūs ar ne žmonės?”

Reikia įsivaizduoti,       2014-02-23 20:11

kokia dabar sumaištis propaganda maitinamų eilinių rusų galvose.Kur dingo Janukovičius?Kas ten įvyko?Negi armija nenušlavė“nacių” nuo žemės paviršiaus…bet įdomiausia,kad vargšas rusas labai primena mūsų vargšą konservatorių,kuris maitinamas “ruso baime”,o vargšas rusas maitinamas “nacio baime” jau daugiau kaip 70 metų...Konservatorius reikia stabdyti.Ir sustabdys pats gyvenimas,kai sujudės Rusija demokratijos link.Kuo tada gąsdins apgailėtini konservatoriai…Konservatoriai su Putinu turi panašumų.

Išskaičiavimai.       2014-02-23 16:10

  Kodėl konservatoriams taip reikia dabartinės Prezidentės? Matyt, dėl to, kad ji yra supančiota praeities dalykų ir dalyvavimo dabartinėse intrigose bei finansinėse ir ekonominėse aferose. Suprantama, tai į legitimumo rėmus niekaip neįtilpo. Konservatoriams (ir ne tik jiems) labai paranku turėti tokį nesavarankišką šalies vadovą. Velniop tuos TIESOS rėksnius. Juk taip, ponuliai, ar ne?

KĄ MES MATĖM?       2014-02-23 14:58

nusikaltimus ir melą : melavo teisėjai, anstolė,prezidentė,Degutienė, seimunai, žurnalistai.Ir meluodami nusikalto.O mus tas melas tenkino. Iki šiol…..
Tai gal pradėkim nekęsti melo , o tuos kas meluoja - papurtykim, kad valdžią matytų kaip savo ausis.

Grybauskaitės katastrofa       2014-02-23 14:18

Vargšė Grybauskaitė pasmerkė Ukrainos opoziciją prieš pat jos pergalę. Ir nesisek tu man šitaip. smile

Eglė       2014-02-23 14:16

Džiugu, kad Tiesos judėjimas turi tokių asmenybių kaip Andrius Švarplys.

Yra apie ką pagalvoti       2014-02-23 13:04

Orios, drąsios ir vieningos ukrainiečių Tautos pergalė turėtų priversti pagalvoti, jei dar turi kuo, ne tik vovką, batką, bet ir dašą,lietuviškai vadinamą dalia, bei jos svitą. Panašumų su Ukrainos situacija tiek daug, kad savo ateitį nuspėti mūsų valdžiagyviams jau ir jokios lolišvili nebūtų reikalingos. Punktelių ir BK straipsnelių jiems nesunkiai galėtų surasti bet kuris sąžiningas prokuroras. Tačiau jam reikėtų mūsų visų pagalbos. Taip, kaip Maidane. Kaip, broliai lietuviai, ar padėsime?

Algis       2014-02-23 11:40

Protestuotojai - tai valdžios veidrodis… O visokio plauko vinokurams, pancerovams, jovaišoms - patvoriniai, runkeliai, gatvės fašistai. Įdomu kaip tie “vertintojai” jaučiasi dabar, kai “gatvės fašistai” nuvertė kriminalinę valdžią Ukrainoje? Ką Ukrainoje veikia Lietuvos Respublikos vardu ten atsiradęs antipatvorinis išverstakailis Pancerovas?

Mes galime Ukrainai       2014-02-23 11:21

duoti daug naudingų patarimų.Bet labiausiai ji turi mokytis iš Estijos.

Kad Drąsos Kelias       2014-02-23 11:03

nuėjo su Paulausku.Nesakau,kad tai labai blogai,bet mes palaikysime N.Puteikį ar Z.Vaišvilą.Drąsos Kelias nekalba apie Deimantę.Keista.Ar jau galima pasirašyti už šiuos du pretendentus VRK svetainėje?

Iš principo Maidanas       2014-02-23 11:00

ir Garliava yra tas pats.

Legitimumas dingsta,pradėjus       2014-02-23 10:57

vartoti neadekvačią prievartą.Reiškia A.Kubiliaus vyriausybė ir vadinamoji prezidentė D.Grybauskaitė Garliavoje prarado savo legitimumą ,nes pavartojo žiaurią,janukovišką prievartą.Tai dar bus įvertinta.Ir pretendentai į prezidentus Z.Vaišvila,N.Puteikis rinkiminėje kampanijoje turi iškelti šį klausimą diskusijai ir įvardinti Ukrainos įvykio šviesoje,lyginant su Garliava…Nes Janukovičius irgi rėmėsi neva teismais.

Šalis bunda       2014-02-23 10:16

Tuo ir sveikinu visus sąžiningus Lietuvos piliečius. Norisi tikėti, kad nepabūgsite jeigu reikės ginti tikrąją (ne landsberginę) demokratiją.

Anikė       2014-02-23 9:21

Ateina galas oligarchams-vagims ir politikams-plėšikams,kai žmonės pasako,kad gana juos mulkinti,skriausti…Gal ir Grybauskaitė pagaliau ryšis nutraukti
teismų maratoną prieš visuomenininkus,Garliavos mergaitės gynėjus…nubaus
panaudojusius smurtą prie Seimo? Pamačiusi Ukrainos draugo Janukovičiaus likimą,
gal susiprotės?

ALgis       2014-02-23 8:38

Taip iseitu ir mums jau atejo laikas skanduot- bandu hetj!

arvydas       2014-02-23 7:58

labai tikslus ir savalaikis straipsnis.Negalime tylėti,realybę reikia įvardinti tikrais vardais.Pagarba autoriui už drąsą,tai ir mus visus įpareigoja ginti tiesą,net jei tai mums nenaudinga.Prieš vaikus gėda,kad neapginame jų nuo smurtaujančių iškrypėlių,besidangstančių demokratijos ir valdžios skraiste.Man tie aštuoniasdešimt seimūnų iš juodojo sąrašo irgi nusikaltėliai,nes dangsto Garliavos nusikaltimą

ne iki galo       2014-02-23 6:52

kad komunistai labiausiai mėgsta ir naudoja diktatūrinius metodus - to neparašė.

Kol nesupras Lietuva, kad didžiausi nusikaltėliai - tai komunistai - korumpuoti kolaborantai, tol ir vargsim…

Nida       2014-02-23 1:06

Pastabos taiklios ir savalaikės. Pagarba autoriui.

skaitykit / neringavenckiene.com       2014-02-23 0:54

.
Seimo „Drąsos kelias” ir politinės partijos „Drąsos kelias” pareiškimas dėl įvykių Ukrainoje ir Lietuvos valdžios veiksmų.

DĖL ĮVYKIŲ UKRAINOJE IR LIETUVOS VALDŽIOS VEIKSMŲ

2014 m. vasario 20 d.

Lietuvos žmonės su neatslūgstančia įtampa stebi įvykius Ukrainoje, piketais, mitingais, solidarumo laužais, gedulo vėliavomis ir kitais simboliniais ženklais reiškia nuoširdžią paramą ukrainiečių tautai, kovojančiai už bendras Europos vertybes.
Paramą Ukrainos opozicijai ir susirūpinimą dėl įvykių  Kijeve ne kartą pareiškė ir Lietuvos valdžia, kurios deleguoti atstovai lankėsi Maidane, susitiko su mitingų organizatoriais ir dalyviais. Tačiau nelengva patikėti nuoširdumu tų Lietuvos politikų,  kurie laimino arba savo tylėjimu pritarė susidorojimui su taikaus piketo dalyviais Klonio gatvėje Garliavoje, o dabar lieja kruvinas ašaras dėl smurto prieš taikius gyventojus Maidane.  Ar tai nėra krokodilo ašaros?
Smurtas Klonio gatvėje ir Maidane skiriasi tik savo mastais, bet ne metodais, fizinį susidorojimą pratęsiant baudžiamuoju persekiojimu. Ir Klonio gatvėje, ir Maidane valdžia elgėsi panašiai – metusi prieš taikius gyventojus specialiai paruoštus dalinius, kurie naudojo net cheminius preparatus, vėliau ji kėlė bylas ne smurtautojams, o jų aukoms. Klonio gatvė nuo Maidano skiriasi tik tuo, kad tai įvyko Europos Sąjungos šalyje.
Būdinga, kad Seimo siunčiamas į Kijevą delegacijas sudarė tik nariai tų frakcijų, kurios sutartinai, be įrodymų, Generalinei prokuratūrai nepateikus Klonio gatvės šturmo ir mergaitės pagrobimo viso vaizdo įrašo, balsavo už Seimo narės Neringos Venckienės neliečiamybės panaikinimą  ir apkaltos bylos iškėlimą. Delegacijoje vietos neatsirado Klonio įvykių dalyviui ir liudininkui, Seimo nariui Algirdui Patackui, kuris gal geriau būtų supratęs Maidano dvasią, nei tie iš 80 juodojo sąrašo, kurie balsavo už teisinį ir politinį susidorojimą su N.Venckiene, taigi pritarė ir smurtui Klonio gatvėje. 
Reikšdama pagrįstą susirūpinimą dėl įvykių Kijeve, tačiau nutylėdama smurto protrūkį Garliavoje, Lietuvos valdžia toliau žengia dvejopų standartų keliu, demonstruodama du veidus. Vieną, skirtą Europai ir visam demokratiškam pasauliui, ir kitą, atgręžtą Lietuvos žmonėms.
Veidmainystė akizvaizdi: jeigu Lietuvos valdžia pasiuntė iki dantų ginkluotus smogikus pieš taikų piketą nuošalioje Klonio gatvėje, ar ją gali nuoširdžiai sujaudinti liejamas kraujas Maidane?

“Drąsos Kelias” partija ir “Drąsos Kelias” frakcija Seime.

Laukiu       2014-02-23 0:21

Kada kardinaliai keisime valdzia TIESOS

Vienas aršus konservatorius-tremtinys pasakė,       2014-02-22 22:53

kad nėra už ką balsuoti prezidento rinkimuose.Keista.Matyt mato Grybauskaitės klastą.

Lietuvos Rytas į Maidaną       2014-02-22 22:52

išsiuntė D.pancerovą,aršų Garliavos įvykių smerkėją.Jo tonas iš Ukrainos labai keistas ir jau kitoks.

Kalbėkime konkrečiai-       2014-02-22 22:51

A.Kubiliaus ir D.Grybauskaitės propaganda ir prievarta.Ypač delfyje buvo galima stebėti,kad jų propaganda apkvailino net jų šalininkus,kurie stebėdami įvykius Ukrainoje ir juos komentuodami,painiojosi,palaikė maidaniečius ir tuo pačiu absurdiškai ,kaip užstrigusi plokštelė kartojo ,kad Janukovičiaus valdžia legitimi.tuo pačiu,panoramoje vienas jaunas konservatorius,atėjęs prie laužų palaikyti Ukrainos,pabrėžė ,kad valdžia legitimi,prieštaraudamas savo poelgiui- prievarta anuliuoja valdžios legitimumą.Išplautos smegenys,kurias į vietas sustato Ukraina.

Rekomenduojame

Dr. Gintautas Vaitoška. Karas ir abortas

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt trečioji (gegužės 17) diena

Vokietijos katalikų bažnyčiose vyko vienalyčių porų laiminimai, dalyvavo ir vyskupas

Ukraina tikrina kiekvieną Rusijos Federacijos piliečiams išduotą dokumentą, leidžiantį gyventi šalyje

Ramūnas Aušrotas. Tas pats Partnerystės įstatymas, tik kitu pavadinimu

Kristina Zamaryte-Sakavičienė. Įteisinus partnerystę bus keičiama ir visuomenės nuomonė

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt antroji (gegužės 16-oji) diena

Linas Karpavičius. Puota maro metu

Dalis Lietuvos ortodoksų išdėstė viešu laišku savo ketinimus metropolitui Inokentijui

Vytautas Radžvilas. Įsivalstybinusios Lietuvos diena

Kard. Sigitas Tamkevičius SJ. Krikščioniškoji tapatybė – V Velykų sekmadienis

Šoką keliantis reikalavimas: ES reikia tik 14 balsų, kad pakeistų ES sutartis, sako buvęs ES Komisijos narys

Laiškas tiems, kuriems dar rūpi rūpi visa, kas susiję su Valstybės išlikimu

Dr. Darius Alekna. Apie šeimą ir valstybę

Karas Ukrainoje. Aštuoniasdešimt pirmoji (gegužės 15-oji) diena

Nuo Romo Kalantos aukos praėjo 50 metų

Indijos chirurgas planuoja persodinti gimdą į translytės „moters“ kūną ir sudaryti jam galimybę pastoti dėka pirmos tokios operacijos pasaulyje

Nepriklausomos valstybės ir imperijos. Vytautas Radžvilas

Vytautas Rubavičius. Partnerystės įstatymas – moterystės ir motinystės pažeminimas

Edvardas Čiuldė. Atviras laiškutis Emmanueliui Macronui

Kandidato į AT teisėjus E.Šileikio drąsi kalba išgąsdino Seimą

ES ciniškai naudojasi pavojaus situacija Europoje, kad išplėstų savo galias

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt devintoji (gegužės 13) diena

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Įveiksime ligas ar žmogiškumą?

Ramūnas Aušrotas. Vaiko teisių apsaugos klystkeliai

Vatikano sinodo svetainė švenčia homoseksualumą ir įvaikinimą homoseksualų porose

Mokslinė konferencija Romo Kalantos metams paminėti

Vytautas Sinica. Apie Gabrieliaus Landsbergio interviu

Vytautas Radžvilas. Ir vis tik tai PAKTAS

Karas Ukrainoje. Septyniasdešimt aštuntoji (gegužės 12-oji) diena

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.