Dienos aktualija, Demokratija ir valdymas, Piliečių akcijos ir iniciatyvos, Geopolitika

Andrius Švarplys. Kokios sąlygos yra esminės, kad režimas būtų pakeistas?

Tiesos.lt redakcija   2020 m. rugpjūčio 17 d. 0:18

8     

    

Andrius Švarplys. Kokios sąlygos yra esminės, kad režimas būtų pakeistas?

Turint omeny revoliucijų bangą buvusiose komunistinėse-sovietinėse valstybėse, pradedant 1991 m. rugpjūčio puču Maskvoje, Oranžinę revoliuciją (2004 m. Ukrainoje), Rožių (2003 m. Gruzijoje), Tulpių (2005 m. Kirgizijoje), Euromaidaną (2013–2014 m. Ukrainoje), Arabų Pavasario revoliucijas (2010–...), kokios sąlygos yra esminės, kad režimas būtų pakeistas?

1. Masiniai žmonių protestai.
2. Režimo elito, ypač saugumo/armijos pajėgų pozicijos – kiek jos ištikimos režimui, o kiek gali pereiti į žmonių ar alternatyvaus klano pusėn.
3. Išorės veiksnys, kuris pokomunistinėje erdvėje paprastai reiškia Rusiją – kiek galimas tiesioginis įsiveržimas/parama diktatoriui/jo nuėmimas.
4. Opozicijos organizuotumas, aiškaus kandidato-lyderio pasirengimas iš karto perimti valstybės valdymą.
5. (sąlyginė) Diktatoriaus asmeninis pasirengimas gintis arba palūžti ir pasitraukti.

Iš šių sąlygų Baltarusijoje yra tiktai pirmoji. Ji būtina, bet nepakankama.

Nėra jokių požymių (kol kas), kad Baltarusijos saugumo struktūros suabejotų lojalumu Lukašenkai. Šalies ambasadoriaus Slovakijoje parama protestams yra tik pavienis atvejis (vėlgi – kol kas).
Dar daugiau, jeigu Petras Vaitiekūnas teisus, kad 90% Baltarusijos armijos tiesiogiai klauso Kremliaus, o ne Lukašenkos, apie elito paramą demokratizacijai tenka pamiršti.

Rusijos pasirengimas „padėti“ Baltarusijai Sąjunginės valstybės rėmuose jau deklaruotas šiomis dienomis.

Opozicija neturi vieningos struktūros, neturi palaikymo elitų sluoksniuose, nėra pasirengusi perimti valstybės valdymo. Tačiau palankiai susiklosčius aplinkybėms Cikanouskaja galėtų grįžti ir organizuoti naujus rinkimus bei valdžios perėmimą. Bet tų aplinkybių kaip tik ir nėra – bent kol kas.

Dėl asmeninių Lukašenkos savybių, yra pasimetimo („reikia pasikalbėti su Putinu“) ar net paranojos požymių („prisikasė iki gamyklų“, kas yra visiškas absurdas), tačiau apskritai paėmus, ypač prie jam palankaus 2 punkto, nėra priežasties bėgti kaip Janukovyčiui.

Tad viską sudėjus, reikia stebuklo, kad protestuotojams pasisektų nuversti dabartinį režimą. Moraliai jie jau yra laimėję.

————————————————————————

Situaciją sunkina dvi esminės aplinkybės.

1. Mes nežinome, ko iš esmės nori kovojantys baltarusiai? Ar tai sąmoningas demokratijos, laisvės, Europos ilgesys, ar daugiau anti-lukašenkinė revoliucija, suderinama su prorusiškumu? Ukrainos antrasis Maidanas aiškiai buvo proeuropietiškas. Mažiau, bet panašia linkme ėjo Rožių revoliucija. Tačiau Kirgizijos ir dauguma arabų pavasario sukilimų neturėjo nieko bendra su demokratija ir teisine valstybe, kaip mes tai suprantame; tai buvo režimų pasikeitimas tame pačiame socialiniame-kultūriniame kontekste. Net ir euroMaidanas evoliucionavo į kleptokratinės sistemos tąsą.
Kitaip tariant, mes nežinome daugumos baltarusių politinės tapatybės, matome tik akivaizdžią anti-lukašenkinę nuostatos.

2. Lukašenkos nuvertimas – paradoksaliai mūsų lūkesčiams – realiai labai naudingas Kremliui. Jeigu konsoliduoti Baltarusijos elitai iš tiesų yra lojalūs Kremliui, Maskvai belieka organizuoti „demokratinį perėjimą“ į postlukašenkinę ir realiai pro-kremlinę politiką su bendros Sąjungos valstybe artimoje ateityje.

Kol kas visi požymiai rodo, kad Lukašenka yra remiamas tiek vidaus jėgos struktūrų, tiek Kremliaus.

Bet dar viskas gali keistis šiomis dienomis.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ona       2020-08-18 10:07

Pribloškė delfi, lryto, kitų portalų, BNS, ELTA žinių agentūrų ir net Curent Time pletkininkiškas neprofesionalumas nušviečiant įvykius Baltarusijoje. Buvo bjauriau, nei bjauru, panašu į tyčinį melą

Al.       2020-08-18 0:57

Artėja sausra, bet gali ir palyti. Gal būt net gausiai.
Kai žmonės pripranta būti pavalgę, anksčiau ar vėliau prabunda savigarba. Jei nebenori būti valdomi banditų. Tai aišku ir rusams ir ukrainiečiams. Tik mūsų gudragalviai, kaip ir čekistų troliai, tame įžvelgia aukštąją matematiką.

Tvankstas       2020-08-17 21:49

Viską lemia Pasaulio Architekto noras ir įsakymas, visa kita - niekai.

Baltarusiai       2020-08-17 17:45

apie ES nedrįsta nei svajoti.O esamas smurtas ir prievarta yra nepriimtina niekaip.Tokia valstybė nieko verta.

Aha, o       2020-08-17 14:06

mūsiškiai kolchoznikai ir įslaptintieji kagebistai ne tie patys, kaip ir pačio čia paminėti, kad “Jeigu konsoliduoti Baltarusijos elitai iš tiesų yra lojalūs Kremliui, Maskvai belieka organizuoti „demokratinį perėjimą“ į postlukašenkinę ir realiai pro-kremlinę politiką su bendros Sąjungos valstybe artimoje ateityje”?. Kas vyksta Pietryčių Lietuvoje, nežinot?

už Lietuvą!       2020-08-17 12:54

tekste visur kur minima Baltarusija labai tinka įstatyt “Lietuva”. Pas mus valdžia tikrai ne daugiau kreipia dėmesio į Tautos norus .Senai apie tai net diskusijos viešoje erdvėje nebėra , kaip nebėra ir išgyvenintos tiriamosios žurnalistikos. O juk kadaise….:(

Gyvas žmogus       2020-08-17 12:10

Tai buvo ne savaiminės spalvotos revoliucijos, bet sorošinės – rokfelerinės klikos gerai organizuoti, gausiai apmokėti perversmai. Kad užgrobti šalis ir paversti jas kolonijomis.
Tad šitie paistalai apie atėjusią „demokratiją“ jau daugeliui yra aiškūs.
Žmonės ima atsipeikėti.
Baltarusija yra paskutinė ekonomiškai laisva šalis Vakarų Europoje. Baltarusija turi daug išteklių, išvystytą pramonę ir žemės ūkį. Jei Vakarų banditams pavyks sukelti maidaną, Baltarusija po išgrobstymo taps tokia pat ubagė, kaip dabar Lietuva.
Jie sugriaus žemės ūkį, išgrobstys techniką, prichvatizuos visus išteklius, ir taps taip vadinamais ūkininkais. Miestuose ekonominiai žulikai sugriaus fabrikus ir gamyklas, taps oligarchais, o tūkstančiai žmonių liks be duonos kąsnio.  Ir išsivaikščios į paltųjį pasaulį laimės ieškoti. Kaip ir mes.

Keistas sakinys       2020-08-17 9:39

“Lukašenkos nuvertimas – paradoksaliai mūsų lūkesčiams – realiai labai naudingas Kremliui” - tai yra naratyvas einantis per visus tiesos.lt straipsnius ta tema. Vakar Minske buvo du mitingai, Lukašenkinis su valstybinėmis baltarisiškomis (sovietinėmis), rusiškomis, sovietinėmis ir koloradinėmis vėliavomis. Antrasis šimtatūkstinis - su uždraustais vyčiais ir uždraustomis tautinėmis vėliavos. Teisybė, kad Baltarusijoje yra daug prorusiškai nusiteikusių žmonių ir bent kai kuriems iš jų atrodo tos tautinės vėliavos lenkiškomis. Jie mano, kad tie protestuotojai nori atkurti LDK. Baisu, o kaip bus su Sąjungine valstybe, persmelkia jų protus mintis. Tačiau mes tikrai nežinome, kuo tas baltarusių Sąjūdis pasibaigs. Ar nepasinaudos juo Lietuvai priešiškos jėgos?


Rekomenduojame

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: kas vyksta Turkijoje ir kodėl dėl šio projekto verda aistros, o mūsų LRT tyli?

Tomas Baranauskas apie „imuniteto pasą“: tai „šiurkštus Konstitucijos pažeidimas“

Kastytis Braziulis. Į kokius „Vakarus“ plaukia mūsų laivas ir dėl ko dabar laužo galvas jo „vairininkai“? arba Kiek dar mus valdys 2K

Dominykas Vanhara. Pandemijos valdymas?

Algimantas Rusteika. Kova su liga ar su visuomene?

Vaidas Augūnas. Šimašiaus prioritetai

Vytautas Radžvilas. LGGRTC atsidūrė buvusių SSRS kolaborantų ir represinių struktūrų atstovų atžalų rankose

Dovilo Petkaus pokalbis su kun. Ričardu Doveika: „Krikščionybė yra tuščio kapo religija“

„Vargdieniai? O gal niekšai?!“ – Viktoras Gerulaitis apie dabartį: „Šis laikas – blogiausias“

Zigmas Tamakauskas. In memoriam: Adolfas Gurskis

Dainius Rudzevičius. Apie konservatorių „ėjimą į Vakarus“. Atsakymas Andriui Kubiliui

Nida Vasiliauskaitė. Apie prietaringuosius ir madinguosius

Dievo Gailestingumo savaitė balandžio 4–11 dienomis

Tomas Baranauskas apie tikėjimą mokslu: Jūs išsilavinęs ar atsisakote skiepo?

Vytautas Budnikas. Ar mūsų Konstitucija yra neutrali idiotiškoms permainoms?

Ramūnas Aušrotas. Konstitucinės tėvų teisės interpretuojamos kuo siauriau, valstybės – kuo plačiau

Jurgos Lago ir Vido Rachlevičiaus pokalbis: Lietuva yra pasmerkta, nes valdžia nežino, kur veda, o mes nežinome, kur einame

Alvydas Jokubaitis: „Liberali demokratinė visuomenė trumpam pasitraukė į šalį“

Vytautas Sinica. Ar Genocido centro direktorių vertę politikai gali įsipareigoti, kad 1941 m. rezistencijos istorija nebus perrašoma? jos bus mokoma?

Valdo Vasiliausko replika. Šventos ateistinės Velykos?

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: bijau, kad Bažnyčia liks vienintele institucija, kuri gins demokratiją

Geroji Naujiena: Kristus tikrai prisikėlė! Sveikiname sulaukus Šventų Velykų

Ado Jakubausko spaudos konferencija: Buvau atleistas, nes atsisakiau pasiduoti politiniam spaudimui iš anksto pasmerkti Birželio sukilimo dalyvius

Nida Vasiliauskaitė. Sako, į mūsų tolimus ramius kraštus atėjo maras. Laimei, bus naujų Mokslo dovanų

Šv. Augustino homilija apie Kristaus prisikėlimą

Didžiojo Šeštadienio Geroji Naujiena. Tuščio kapo žinia

Andrejus Gaidamavičius kviečia jungtis prie Nacionalinio miškų susitarimo: Nestovėk po medžiu – stok už medį!

Rasa Čepaitienė. Velykos 2021

Vitalijus Balkus „Iš savo varpinės“: DELFI panikuoja – propaganda jau neveikia

Nuo bačkos. Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Arvydas Anušauskas: paaiškinimas partiečiams, kodėl susidorota su prof. Adu Jakubausku

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.