Andrius Švarplys. Kelios mintys po savivaldos rinkimų

Tiesos.lt redakcija   2015 m. kovo 9 d. 4:35

28     

    

Andrius Švarplys. Kelios mintys po savivaldos rinkimų

Ir patys rinkimai, ir jų analizė buvo apie viską – tik ne apie esmines savivaldos problemas.

Skaitėme, kiek kokia partija gavo balsų, pakilo/nukrito, kas kiek turi galimybių antrajame ture… Techninės demokratijos triumfas, tariant, kad tai kartu yra ir turinys.

Pagrindinės problemos: savivaldos atvirumas visuomenei, finansų skaidrumas, oligarchiniai ryšiai su valdžia (monopolijos), visuomenės įtraukimas į politinius sprendimus – visiškai nuėjo į antrą planą.

Tęsiasi prasčiausios imitacijos tradicijos: užtenka pašnekėti šį bei tą apie „sutvarkysime“, „padarysime“, „už žmogų“, „prieš korupciją“, „gyvensim geriau“ ir to užtenka, kad paimti valdžią...

Reikia klausti, ne ką galės/negalės naujieji tiesioginiai merai, o ko imsis nomenklatūrinės (kažkodėl vadinamos tradicinėmis) partijos, kad viskas liktų po senovei.

Bendra išvada: valdžios ratas sukasi toliau.

Pokyčiai pilietinės demokratijos link yra tokie lėti, kad vietoj proveržio nusimato tolesnis pokomunistinis neskaidrių verslo-politikos sąsajų įšalas.

P.S. Palyginus su B.Nemcovo Rusija akivaizdu: ten valdžia kontroliuoja prievarta (ir tai aiškiai matyti), pas mus valdžia pasislėpė už demokratijos procedūrų imitavimo (ir to aiškiai nematyti, o padėtis Rusijoje atlieka raminamąją funkciją mums).

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Motiejus       2015-03-10 19:20

Dėl pačio liberalizmo bent dalis žmonių, yra susidarę teisingą nuomonę. O kitiems rekomenduočiau paskaityti prof. Algirdo Degučio straipsnį “Liberalizmas. Mirtinai pavojinga ideologija”. Ištrauka:
“A.D.:– Liberalizmas, kadangi yra nuolat agresyvėjanti ir dominuojanti pasaulyje ideologija, tai vienas svarbiausių dalykų, man regis, bent jau suprast, kad mums gresia didžiulis pavojus, kad jeigu mes nesuvoksim liberalizmo esmės – mes dingsim išvis iš gyvenimo, iš pasaulio.

: –Jūs kalbat ne apie tautą, bet apskritai apie homosapiens, kaip rūšį?

A.D.: –Dings tie, kurie persismelkę liberalizmo idėjos. Dings Vakarai, o kadangi Lietuva taip veržiasi į tuos vakarus, tai Lietuva dings kaip tauta, kaip šeima. Pradedant nuo šeimos, kylant visais lygiais bus sufragmentuota, išlyginta ir padaryta želė ir paskui globaliam pasaulyje išsimaišys. Liberalizmas yra globalizmas, nes kai tu suminkai, sudraskai tautą į atskirus individus, tai tų individų tarpusavyje niekas neriša, jie tampa globalia koše. Liberalizmas veda į tą globalizavimą, tautų ištirpinimą. Ir mums iš tikro gresia išnykimas. Jeigu nesuvoksim to, kad vadovaujamės klaidinga ideologija, mirtina ideologija.”

manau        2015-03-7 11:53

kad eilini kartą laimi bolševikai

Dėdė Letui       2015-03-6 16:26

Kad viskas nėra taip fatališka, rodo Islandijos ir Graikijos (anaiptol manęs čia nežavinčios) pavyzdžiai. Dėl partijų kaip “nusodintuvų”. Daug kas priklauso nuo piliečių valios. Piliečių - ir partijų narių. Natūraliausias būdas įveikti “nusodintuvo gelžbetonį” - partinės frakcijos. Išmintingai veikdamos frakcijos gal ir tampa “rakštimi sūbinėj” vadovybei, bet ne visai partijai - jos plečia elektorato apimtį ir didina mandatų kiekį. Išvaryti frakciją iš partijos normalioje valstybėje nėra naudinga - susikurs naujas konkuruojantis darinys. Aišku, reikia intelekto sugebėti suformuoti idėjas frakcijos veiklai ir pasiimti mandatinį atlygį. Visi šie samprotavimai tinka tik proporcinės sistemos atveju - vienmandatė sistema ir vienas iškeliamas partijos kandidatas yra gelžbetonio garantas.

Rega       2015-03-6 9:00

Neatiduokim Kauno grobuoniui Krabui, nes tokie neturi savo leksikone žodžio “Gana”.

Letas Dėdei       2015-03-6 4:17

Demokratijoje rinkimai nėra valdymo būdas, bet valdžios su savais valdymo būdais patvirtinimas. Patvirtinama ne visų piliečių valdžia, bet tik tų, kurie turi galią valdyti. Tai kapitalu, o todėl ir policine jėga realiai disponuojanti mažuma. Visi kiti piliečiai tėra tik statistai, o visuotinė rinkimų teisė yra priedanga to, kad statistai niekad nevadovaus, bet tik dės parašiuką atsisakydami nuo savo laisvės ir deleguodami ją valdančiųjų atstovams parlamente. Nepamirškite “partijų” “nusodintuvo” tarybose, kuriame dešimtmečiams nusėda nepamainomieji valdančiųjų atstovai. Tai jų atstovaujamoji demokratija, ne apiplėštųjų. Statistai tad visada išrenka vis iš tos pačios vienos “nusodintuvo” gaujos.
Akivaizdus pavyzdys - kas po visų cirkų liko pretendentais į Vilniaus mero postą? Jeigu Jūs teisus, tai jie - geriausi Lietuvos piliečių atstovai Vilniuje. Klaida? Tai kad tik tokių klaidų kažkodėl visada ir būna. Priešingų kažkodėl nėra, jei neminėsim vienos kitos (valdantiesiems reikalingos laisvei demonstruoti) marginalijos.

Jurgis mamai iš kaimo       2015-03-6 2:18

jei supaprastinsite problemą, aiškiau nepasidarys, atvirkščiai - visokie manipuliatoriai ir demagogai būtent taip ir veikia.
Tai, kad viena verslo grupė turi savo interesų, o politikų grupė nori tuo pasinaudoti, tai dar nereiškia, kad Rubikonas yra “geriau” - jis jau visus taip korumpavo, kad niekas net neįsivaizduoja, jog gali būti kitaip - išties geriau.
Bet ir pamokė - dabar jau aišku, kad investicijos pačios savaime nėra joks gėris, kad viešąjį interesą reikia ginti, o ne dejuoti ar svarstyti, kuris blogis yra geresnis.
LS ėjo į rinkimus su nuostata “peržengti Rubikoną” ir tai reiškia tik viena - toliau taip tvarkytis valstybėje nevalia, ir mums, piliečiams, reikia prisiimti atsakomybę - spausti politikus pagaliau pradėti ginti viešąjį interesą, o ne aiškinti, kad neturim pasirinkimo - tik rinktis “rubikoną” ar “fortumą”.

mama iš kaimo to Hmmm       2015-03-6 1:51

  Zuokas - tai “Rubikonas”, Šimašius - tai “Fortumas” Štai toks pasirinkimas. O kas geriau, kas atsakys?

Dėdė Letui       2015-03-5 10:32

Galima pritarti, tik reikia patikslinti, jog atstovaujamosios demokratijos
(kitokios dabar beveik niekur nėra) atveju piliečiams rinkimai yra valdymo būdas, priemonė, instrumentas, o procedūra detalizuoja, reglamentuoja valdymo instrumento algoritmą. “Yra” labiau reiškia, kad turėtų ar galėtų būti. Bet gali ir nebūti - tada iškyla kiti klausimai, pvz. “jei tai ne atstovaujamoji demokratija, tada kas tai”? Žinoma, dar mintys apie to “kas tai” legitimumą. Klausimai piliečiams gali ir nekilti. Lygiai taip pat piliečiams gali visai nerūpėti jiems suteiktas valdymo instrumentas.

Letas Dėdei       2015-03-4 22:13

Leiskite nesutikti. Demokratija (panašiai kaip autokratija, ochlokratija, plutokratija, kt.) yra valdymo forma, o procedūra yra rinkimai.

vilnietė       2015-03-4 20:42

Galima įsivaizduoti Baltic proud triumfą Vilniuje, jei Vilniaus meru taps liberastas iš partijos, kuri vienintelė Lietuvoje pasisako už gėjų vedybas

Marijonas       2015-03-4 15:27

Autoriau, kur kas didesnė bėda atsitiko su šiais rinkimais, kad asmuo nebegali pats save išsikelti į Tarybos narius. Gali išsikelti į merus, bet į Tarybą - ne. Į tarybas kandidatus gali siūlyti tik partijos ir rinkimų komitetai. Juk tai akiavizdi diskriminacija, juk per praeitus rinkimus buvo leista, o dabar jau vėl uždraudė! Ir svarbiausia apie tai niekas nerašo! Kai kas sakys gali save išsikleti į merus, o jeigu žmogus nenori? O nori tik dirbti taryboje? Kaip tada? Galimybė sau pačiam išsikelti į merus - tai pigi moneta skirta apmulkinti. Jokios demokratijos čia nėra.

Dėdė Letui       2015-03-4 11:55

Manau, kad demokratija ir yra “nieko daugiau - tik procedūra”. Procedūros nieko “rimtesnio” negarantuoja, yra tik galimybė ir gali likti viso labo fasadu. Tiesa, ir pačios procedūros gali būti tiek “daugiau demokratiškos”, tiek “mažiau”.

Trupmenas       2015-03-4 11:11

O kas geriau? Ir kur tikėjimo pagrindas , kad po rinkimų liberolai nesueis į vieną krūvą. Dabartinės deklaruojamos priešpriešos greičiausiai tik rinkiminis triukas. O po rinkimų net persivilioti kokius penkis Čaplikus - juokų darbas.

Vilnieciams       2015-03-4 9:42

nepavydziu del likusio pasirinkimo.Bet…gal geriau ,,pazistamas velnias” nei,,viskas bus gerai"plius Guoga ?

iš provincijos       2015-03-4 9:18

Nepavydžiu vilniečiams tokio pasirinkimo. Man primena nesenus prezidento rinkimus, antrą turą, kur reikėjo rinktis iš dviejų blogybių mažesnę. Aš nesugebėjau išsirinkti todėl sąmoningai sugadinau biuletenį. Nesididžiuoju tuo poelgiu, bet kitaip pasielgti negalėjau

Hmm       2015-03-4 1:04

Zuokas tai Čaplikas, Melianas, Tamoševskis, koloradai.
Šimašius tai Majauskas ir co. Štai ir pasirinkimas.

Nieko nepadarysi* to qqq       2015-03-4 0:46

Neatsimenu, kur buvo aprašyta, kaip gadinti biuletenius. kai kiekvienas biuletenius gadina kaip išmano, jokio efekto nėra, nes tai nėra darni sąmoninga akcija. Jei biuleteniai bus gadinami susitarus paliekant, tarkim,  tą patį žodį ar šūkį ant biuletenio, toks veikimas jau bus organizuota pilietinė nepaklusnumo akcija. Kur apie tai buvo aprašyta? reikia aptarti ir organizuotis.

qqq       2015-03-3 22:41

koloradas nepraejo, dabar ramiai gadinsiu biuleteni…

hmmm       2015-03-3 22:06

liberastai pasidarys kaip jiems reikia ir jie net išsišiepę pasako mums - “Viskas bus gerai”. Man baisoka ši liberastų gauja….

Letas Palmaitis Autoriui       2015-03-3 18:57

Viskas puiku, tik “demokratijos procedūrų imitavimas” ir yra demokratija (tiesa, Lietuvoje ji “su burliokišku veidu”, bet ne tai esmė).

Konservatoriai       2015-03-3 18:55

turi keistis,nors vis dar ieško priešų,kai priešiškumas juose pačiuose.Prisijungti Pakso partiją ir vesti derybas su LS.O čia jau sąlyga dėl Deimantės ir viso pasityčiojimo iš tautos farso.Reikės pasakyti atsiprašau,kitaip jie trupės toliau.

A. N.        2015-03-3 18:29

O man patinka, kad baigėsi laikai, kai rinkėjai 20 metų balsavo už tas pačias partijas, o jos jau manė, kad geriausia būtų dvipartinė sistema, kai į valdžią pakaitomis ateina socdemai ir konservatoriai. Prisimenam, kaip jie palaikė Tvarkos ir Darbo partijas, kad turėtų su kuo sudaryti koalicijas. Dabar daug kas pasikeitė, teks įprasti, kad rinkimuose dalyvauja nauji veidai, o rinkėjai ne tiktai balsuoja, bet ir patys sudaro visuomeninius komitetus ir kelia savo kandidatūras. Demokratija! Pažiūrėkim: nei Vilniaus, nei Kauno miesto taryboje vietų negavo minėtosios Tvarkos ir Darbo partijos. Tad nebėra ko keikti rinkėjų, kad jie nežino, už ką balsuoti, nes jie visai neblogai nubalsuoja, kai atsiranda alternatyvų.

Iš inercijos žmonės       2015-03-3 17:39

balsuoja už tuos vagis,o tiems rūpi ES milijonai.

Va va       2015-03-3 17:36

Kai išrinksit a.a.Uso palydovą dar ne taip silpna pasidaris. Man ne viniečiui tai lyg ir būtų tas pats ką išrinksit, bet, manau, Zuokas menkesnis blogis negu tas išsišiepilis liberastas. Zuokas nieko gero ne nuveiks, bet ir ne prisidirbs kaip liberastai buvę ministeiais masiulis, šimašius, steponavičius,dar pridėkite glavecką ir kitus liberastus. Tad pasakykit jiems eikit jūs visi liberastai kibinifenidrenipalki. Jie su protu susipykę, kaip ir dauguma vilniečių.

O Lietuvai       2015-03-3 17:13

gyventi geriau nereikia. Kad gyventi geriau reikia kažką daryti, keisti, keistis, reikia galvoti, bet kam visą tai, jeigu už mus viską padarys kubiliai, šimašiai, masiuliai, razmos, juknevičienės. Jie gi žino ko jiems reikia, o ne tau runkeli.

Ponai ir ponios,       2015-03-3 17:08

Uz ka balsuosit 2-me ture? Zuokas nusibodes su savo rubikonais,bet kai pagalvoju apie a.a.Uso palydova,silpna pasidaro.

Apuokiukas       2015-03-3 16:22

Išvada: per šiuos rinkimus girtuokliai balsavo už liberastus, taip kaip anksčiau - už ,,1509”, ,,Tvarka bus”, ,,Nusipelnėme gyventi geriau”. Klausimas, kada nustosime balsuoti už iliuzijas, pažadus ir viltis, o kada pradėsime balsuoti už vertybes ir programas?

tiksli analizė - pagarba       2015-03-3 16:15

dar tarybukai viską valdo - ypač teisėsaugą.
ir vadžia yra valdžia - valdo, o ne tarnauja.
jeigu atvirai gazpromo kgbistai pedofilai tyčiojasi iš visų lietuvių - tai ko norėti…


Rekomenduojame

Algimantas Rusteika. Laiko liko nedaug

Geroji Naujiena: Laimingi, kurie pagal Dievo įsakymus eina, kas iš širdies Jojo ilgis

Eglė Mirončikienė. Ryžtingi kovotojai su vėliavnešiais, performeriais ir lipdukų klijuotojais, plečia puolimo frontą

Ramūnas Aušrotas. Sąžinės laisvę apribojo ir šveicarai, referendume sugriežtinę bausmes už seksualinių mažumų diskriminaciją ir neapykantos kurstymą

Pro Patria jaunimas kviečia į eitynes – Vasario 16-osios Liepsnų maršą

Vytautas Sinica. Vyksta stiprus nuprotėjimas

Algimantas Rusteika. Dėl vieno dėdė Marksas buvo teisus: naujieji jo bendražygiai viską verčia farsu

Algimantas Rusteika. Šią dieną

Ramūnas Aušrotas. Norite sumažinti ne(si)skiepijimo keliamą riziką? Nustokime skiepiję konvejeriu

Clotilde Armand. Rytų Europa Vakarams duoda daugiau, nei gauna

Verta prisiminti. Kazys Škirpa: mintys apie valstybę

Kroatijos teismas pripažino tos pačios lyties šeimoms teisę tapti vaiko globėjais

Algimantas Rusteika. O ką daryti, jei šeimos neturi, bet susirgai?

Neringa Venckienė. Apie teismų ir jų sprendimų nešališkumą

Kardinolas V. Sladkevičius siunčiamas į užmarštį?

Andrius Švarplys. Kaip artes liberales galėtų būti salele?

Ramūnas Aušrotas. Statistika kalba už save

SAS antiskandinaviška reklama sulaukė atoveiksmio: ar perlenkta lazda gali virsti bumerangu?

Kun. Robertas Skrinskas. Kremliaus troliai šeimininkauja ir lietuviškoje Vikipedijoje

Nida Vasiliauskaitė. Valstybė, kurios tarakonai nekokybiškai pakasyti – valstybė be ateities

Rasa Čepaitienė. Pakelk galvą, lietuvi!

Kun. Roberto Grigo replika: O, kad taip būtų!

Algimantas Rusteika. Nespirgėkit, čia ne apie visas

Rusų kalbos pamoka 30-taisiais atkurtos Nepriklausomybės metais: liaupsės sovietmečiui ir jį reanimuojančiam Putinui

Vytautas Rubavičius. Su kaimu prarandame gimtinės nuovoką

Rūta Janutienė „Iš savo varpinės“: Ar Dalia Grybauskaitė galėjo būti šantažuojama?

Liudvikas Jakimavičius. Šėpos jubiliejų pasitinkant

Geroji Naujiena: Kaip nenustoti sūrumo

Andrius Švarplys. Šveicarai uždraudė diskriminuoti gėjus kalboje ir viešumoje. Ką tai reiškia?

LR žvalgyba informuoja: kaip viešai vertintinos Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui kylančios grėsmės ir pastebėti rizikos veiksniai

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.