Prezidento rinkimai 2019

Andrius Švarplys. Ir dabartiniai Lietuvos Prezidento rinkimai – post-sovietinio mentaliteto tąsa

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 14 d. 23:23

62     

    

Andrius Švarplys. Ir dabartiniai Lietuvos Prezidento rinkimai – post-sovietinio mentaliteto tąsa

Politinis balsavimas beveik niekada nebūna racionalus. Tik normatyviniuose moksliniuose modeliuose atsiranda logika, pagrįstumas ir rational choice.

Pavyzdžiui, 1993 m. prezidentu išrenkamas A.M.Brazauskas. Koks racionalus tikslas ką tik išsivadavus iš tiek aukų pareikalavusio režimo čia pat balsuoti už buvusį to režimo vadą, besimaudžiusi prabangoje okupacijos metu?

Prieš metus, 1992 m., vakarykščiai komunistai laimėjo 73 (!) vietas Seime. Tai buvo įrodymas, kad okupacija mentalitete jau nebuvo okupacija, jau buvo susigyventa su režimo primestu gyvenimo būdu, kuris politikoje reiškė „balsuosiu už Poną – visą galvą už mane aukštesnį, labai protingą, man nepasiekiamą, tačiau kurio žmogiškumas, nuoširdumas galbūt duos mums malonių“.

Manau, tai ir yra post-sovietinio regiono mentaliteto esmė: pilka, beveidė zona, be jokios Aristotelio formos – tikslo, minties, tapatybės, dizaino, aiškių skiriamųjų linijų; pasąmonės siautėjimas. Pono ir Tarno santykio mentalitetas. Vakarai šiam politiniam mentalitetui priešpastato šimtmečiais besiformavusias ekonomines/socialines/vertybines perskyras ir tapatybes.

Dar du vėlesni pavyzdžiai liudijo racionalumo bankrotą ir šešėlinės zonos įsivyravimą. A.Zuokas ir liberalai su E.Masiuliu. Viešai apsivogęs oligarchų klapčiukas Abonentas vėl tampa Vilniaus meru. Vogti galima. Racionaliai ir legaliai. Vėliau analogiškai, tik į kitų oligarchų kišenę įklimpusi liberalų partijos viršūnėlė staiga paskelbia, kad „racionalaus proto“ žmonės turėtų manyti, kad partija yra ne prie ko, o ima tik jos lyderiai.

Dabartiniai Lietuvos prezidento rinkimai visiškai ne išimtis, o post-sovietinio mentaliteto tąsa. Racionalumo ir logikos čia mažai, bet neadekvatumo, manipuliacijos, emocinio įvaizdžio – su kaupu.

Gitanas Nausėda. Koks racionalumas gali būti įžvelgtas G.Nausėdos išrinkime, kai visą gyvenimą dirbęs Bankų interesams ir aktyviai prisidėjęs prie nekilnojamo turto burbulo augimo 2005–2007m., staiga per naktį tampa gerovės valstybės advokatu? Visiškai neracionalu. O tai juk esminė šio kandidato rinkiminė žinia!

Dar prieš nepilnus trejus metus kandidatas buvo vienas labiausiai matomų advokatų naujojo darbo kodekso, kuris suteikė itin daug lanksčios galios darbdaviams. Socialinė gerovė objektyviai yra visiškai kitoje – darbuotojų pusėje, bet kandidatas dabar į akis sako „Socialinė Gerovė“!

Racionaliam jo atmetimui užtektų vien namo istorijos: nesvarbu, kad teisėtai (mat pamatų griuvėsiai jau buvo), bet neteisingai namas pastatytas ant visos Lietuvos galvos, nes akivaizdu, kad tai nėra paprasto žmogaus praktika. Tai greičiau yra oligarchinė praktika naudotis privilegijomis, kurios eiliniams piliečiams yra neprieinamos. Nacionaliniai draustiniai ir yra viešasis gėris tuo, kad juo turi naudotis visi piliečiai, o ne įstatymų spragas išnaudojantys turčiai.

Tokiame kontekste visai kitaip nuskamba kandidato žodžiai „džiaugiuosi, jog žmonės manimi patikėjo“... Iš tikrųjų kandidatui reikėtų labai džiaugtis. Politinis rinkėjų iracionalumas išgelbėjo kandidatą.

O gal kitos kandidato vertybės pasižymi nepaprastu svoriu? Krikščioniškos minties institutas parengė kelis klausimus visiems kandidatams. G.Nausėda išsiskiria iš visų kitų kandidatų savo neapibrėžtomis pažiūromis (plg. ČIA). Nepaprastai lanksčios pažiūros, visiems įtinkančios pažiūros.

Ingrida Šimonytė. Nuo pat pradžių: ką bendro su konservatizmu turi ši konservatorių kandidatė? Pagal pasaulyje vykstančios atgimstančio konservatizmo ir globalizmo kolizijos bruožus, ši kandidatė yra 100% liberalios kairės kultūrinių pažiūrų. Konservatizmas sako: Tradicija, Šeima, Lokali (nacionalinė) Bendruomenė, I.Šimonytė sako: globalios (ES) institucijos, vienalytės santuokos, globalus atvirumas.

Toliau, kas matėte kandidatės nuoseklias politines pažiūras? Gal ČIA? Pabandykite surasti. Tai yra laisvas rašinėlis rinkimų tema, bet ne politinė programa, juo labiau – ne vertybės.

Gauname vieną didžiausių šių rinkimų paradoksų: abu į antrąjį rinkimų turą išėję kandidatai visiškai nepasirengę įvardinti ir reflektuoti svarbiausių Lietuvos gyvenimo problemų. TV debatai priminė, kaip visada, deklaracijų deklamavimą.

Kandidatė daug laiko dirbo biurokratinį darbą ministerijoje, vėliau jos, kaip finansų ministrės,  vaidmuo buvo nevienareikšmis vykdant fiskalinę politiką, t.y. skolinantis iš tarptautinių institucijų.

Kandidatė ėjo su šūkiu būti Konstitucijos garantu. Nuo ko reikia ginti Konstituciją ir demokratiją Lietuvoje? Kas sukelia didesnę grėsmę: oligolopolinis-biurokratinis valdymas ar neaiški (menama?) grėsmė Konstitucijai?

Kandidatės biurokratizmas ir anti-tezė Laisvei ryškiausiai matomas jos požiūryje į Vaiko Teises. Ji aiškiai gina tą įstatymą, kurio sąlygomis suvešėjo neproporcingas Biurokratinis anoniminis kišimasis į prigimtinę piliečių sferą – šeimą. Dar vienas paradoksas: plačiai liberalių pažiūrų kandidatė pasisako už itin biurokatizuotą anoniminę sistemą, kas tikram liberalui būtų pirmiausiai naikintinas dalykas.

Kaip G. Nausėda tiesiog fiziškai yra tipiškas didelio Kapitalo (konkrečiai –                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        bankų) atstovas, taip I.Šimonytė yra tipiška anti-konservatoriško, biurokratiško politinio mąstymo atstovė.

Tačiau abu kandidatai turi puikių asmeninių savybių. Šuniukas Grikis ir „Šveiko nuotykiai“ yra gerai, bet ką tai turi bendro su rimta politika? Brazauskas irgi buvo labai geras žmogus. Kaip ir Brazausko atveju, tos asmeninės savybės gali ir padėti priimti valstybinius sprendimus, ir pakenkti jiems. Bet tai nėra politinis vertybinis stuburas.

Tai kodėl šie kandidatai yra išrinkti? Todėl, kad balsuojama iracionaliai – už asmenines savybes. Tai ir yra grožio konkurso esmė. Tik čia politinis grožio konkursas. Realių valstybinės reikšmės problemų šiose rinkimuose įvardinta nebuvo (be kelių epizodų), niekas net nebandė įsipareigoti Laisvei ir Piliečiams.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Dzeikas       2019-05-17 13:13

Istorija ismananciam:
Spaudziu ranka. Butent su Elzasu ir Lotaringija taip ir yra. Bismarkas 1871m TIK SUSIGRAZINO tai, ka Liudvikas XIV pries daugiau kaip 100 metu buvo atemes (XVIIIamz pirmajam trecdalyj). Butent ta dali ir atsieme.
Negana to,vokieciu gyvenamos zemes Prancuzijoje gerokai didesnes negu tas gincyjamas Lotaringijos ir Elzaso gabalelis.
Kur Prancuzijos etnines zemes? Nemoksos birbine balalaika per istorijos pamokas, atsiverskite mokyklini istorijos atlasa 6 klasei(sovietines mokyklos, tautine mokykle tik mozgus rurint temoka) ir ten parodyta Franku imperijos skilimo (843m) linija.Dalintasi buvo pagal etnini principa.Jau tuo metu jis buvo pripazistamas. Is vakarines dalies, kur kalbeta nugalejusia lotynu kalbos tarme, paveldejusios Franku varda susiformavo Prancuzija. Rytinese kur kalbeta germanu kalbomis - susiformavo patys zinote kas.
Dabar ziurim izemelapi, kur eina 843m (ir dar 500 metu po to) Prancuzijos siena:
Kazkur linija Reimsas-Lyonas-Marselis.T.y. mazdaug 100km i vakarus nuo dabartines Prancuzijos sienos.
Tad vokieciai savo reikalavime grazint Lotaringija ir Elzasa daugiau negu kuklus.

Istoriją išmanantis Juliui       2019-05-16 21:39

Taip. Antantė paskelbė tautų apsisprendimo principą, bet to principo neleido naudotis vokiečiams ir vengrams po pirmo pasaulinio karo. Po to nereikia stebėtis kaip atsirado Hitleris. Dvigubi standartai taikomi pasirinktinai sukelia karus.

Istoriją išmanantis durniui "oho"       2019-05-16 21:36

Patinka stebėti kaip megztaberetininkai siunta kai užsimenu esąs lietuviu. Taip, juo esu. Kaip ir minėjau jūs debilas, “oho”. Na ir kaip Prigožino troliai gali mokėti lietuviškai? A?
Tokius jaip jūs, aš puikiai pažįstu: jūs esate homo sovieticus, jūs gyvenate rusiškoje erdvėje ir projektuojate rusiškas realijas čia. Cha! Trumpiau: kuo pats smirdite tuo ir kitus tepate.

Jules       2019-05-16 16:48

Taip, Elzasas ir Lotaringija yra Vokietija, kaip Suvalkai - Lietuva. Rytų Prūsija okupuotos Lenkijos ir Rusijos bendru sutarimu. Na, o Čerčilis atidavė Baltijos šalis Stalino Rusijai, kaip teisėtą ambiciją nuo amžių amžinųjų. Taip Čerčilis vadino mus, kad mes esame amžina Rusijos teritorijos dalis pagal visas popierkas.

Marija       2019-05-16 16:30

> oho - ar Tamstai ne sarmata?

oho       2019-05-16 15:26

Prigožino šūdfabrikio trolis yra girdėjęs apie Elzasą ir Lotaringiją, bet nieko nežino apie kitų žemių laikiną aneksiją. O pasirašinėja “išmanančiu istoriją”, kiaurai apsijuokia bandydamas sudirbti tikrai tą istoriją geriau išmanančio žmogaus komentarą. smile Prigožino gyvuliukai yra tiesiog nepakartojami ir tokie nuspėjami! smile

oho       2019-05-16 15:22

Prigožino šūdfabrikio trolis jau net ėmė imituoti diskusiją ir kalbasi pats su savimi. smile Vis tik Kremlius nepaliko ir šių rinkimų be priežiūros. smile

Marija       2019-05-16 12:49

Istoriją išmanantis - prašau, Jūs tik rašykite, būtinai rašykite. Jūsų blaivios, šviesios mintys - tikra atgaiva skaitantiems. Jūsų žinios yra tikros ir kokybiškos. Esu tikra, kad daug kam jos bus naudingos.

Istoriją išmanantis Marijai       2019-05-16 11:49

Ačiū. Man tiesiog skaudu matyti, kad per 29 metus Lietuva sužlugdyta iki tokio lygio. Tarybiniai vėlyvieji metai, 7,8 ir 9 dešimtmetis yra sėkmingiausi metai lietuviams bet kada. Nesu girdėjęs nieko blogo iš TADA gyvenusių. Ta Lietuva su pilnais kaimais ir miesteliais kokia dar užfiksuota 1989 metų surašyme gi yra priešas Gitanui Nausėdai. Jis pats tai pasakė. Ir Lietuvos nesekmės priežastis man yra aiški: mes kovojame su savo praeitimi, patys su savimi. Rezultatas: prarandame dabartį ir ateitį. Nes kai visas dėmesys skirtas kovai su praeitimi dabarties problemoms nelieka laiko. Juk tai taip elementaru!

Marija       2019-05-16 11:40

Istoriją išmanantis - tamsta išmintingas žmogus, kiek skaitau Tamstą, tiek jaučiu Tamstai pagarbą.
Dzeikui - Tamsta dalinai neteisus. Aš esu sena pavargusi moteris, gimusi ir augusi Tarybų Lietuvoje. Ir nevartoju naujadarų iš principo.

Raigerdas        2019-05-16 11:29

Perskaitęs gerbiamo Andriaus Švarplio straipsnį, kuris yra daugiau panašus kaip atsakas į rinkimų rezultatus, negaliu nepasidalinti su jumis Dalai Lamos XIV išmintimi. Mes nesame kažkokia tai atskira ląstelė bendrame žmonijos organizme. Su žmonija vyksta tam tikri procesai, kurie vibruoja ir mūsų mąstyme. Štai jie:“Mūsų namai yra didesni, o šeimos yra mažesnės.
Mes turime daugiau patogumų, bet mažiau laiko.
Daugiau laipsnių, bet mažiau sveiko proto.
Daugiau žinių, bet mažiau gebėjimo blaiviai priimti sprendimą.
Daugiau profesionalų, bet dar daugiau problemų.
Daugiau vaistų, bet mažiau sveikatos.
Mes atėjome ilgą kelią į mėnulį ir atgal, bet mums sunku kirsti gatvę susitikti su naujuoju kaimynu.
Mes sukūrėme daug kompiuterių, kad galėtume saugoti ir kopijuoti didžiulius informacijos kiekius, tačiau pradėjome mažiau bendrauti tarpusavyje.
Mes laimėjome kiekybiškai, bet neteko kokybės.
Tai greito maisto laikas, bet lėtas absorbavimas.
Žmonės, turintys didelį augimą, bet maža moralė.
Didelės pajamos, bet smulkūs santykiai.
Tai yra laikas, kai yra tiek daug už lango, bet nieko kambaryje!”
Sekančios idėjas, kurios kilo, perskaičius gana įdomų Andriaus Švarplio straipsnį, išdėsčiau žemiau esančiuose komentaruose.

Istoriją išmanantis       2019-05-16 11:24

Taip, juokimga skaityti teiginius girdi aš esu “Rusijos agentas, Prigožino trolių fabriko darbuotojas”. Cha-cha-cha! Debilai, esu lietuvis, esu Lietuvos patriotas. Rusijos troliai lietuviškai nemoka. Ar bent apie tai pagalvojote. Iš esmės neradau kritikos mano teiginių atžvilgiu, vien tik asmeniškumai, o tai įrodo kad esu teisus.
Antra, taip dabartiniai socdemai yra jokie eilinio žmigaus gynėjai, partijos viršūnėlė - milijonierių klubas. Niekada už socdemus nebalsavau. Bet gi kalba vyksta apie tą ankstyvąjį Brazauską. Apie prezidentą Brazauską, kuris, PRIMENU, socdemu dar nebuvo tapęs.

Istoriją išmanantis       2019-05-16 11:17

Atsakau tam kuris rašė 2019-05-15 9:42. Jūs neišmanote istorijos. Belgija ir Prancūzija nebuvo įjungtos i Vokietijos sudėtį, TAD jūsų paligynimas yra absurdiškas ir klaidingas. Taip, tik Elzasas ir Lotaringija buvo įjungti, bet tai vokiečių žemės. Jie patys, šito Prancūzijos pakraščio gyventojai norėjo. Čia vokiečių etninės žemės. Viso to ilgo Elzaso ir Lotaringijos konflikto neteisioji pusė yra Prancūzija.

Raigerdas        2019-05-16 11:17

Čia vienas komentatorius rašo Al-ui apie laipiojimą ant grėblio. Bet su lietuviais yra kaip tame anekdote, kur 3 lietuviai, apsirišę galvas ir beieškantys, ką galima dar apsimuturiuoti ant tų galvų, vienas kito klausia: “gal tie grėbliai paseno ir mums reikia naujų?”. Autorius Andrius Švarplys, kaip visada kabina labai giliai ir stengiasi bent jau kažką pakeisti tame Lietuvos post-sovietiniame gyvenime. Išorėje Lietuva pasikeitė neatpažįstamai. Taip veikia RINKA. Bet prašau nepainioti su demagogų skleidžiama LAISVĄJA RINKA. Jokios LAISVOSIOS RINKOS NEEGZISTUOJA IR NIEKADA NEEGZSITUOS, KAIP IR NEEGZISTUOS NIEKADA PER AMŽIŲ AMŽIUS “VISIEMS TEISINGA LIETUVA”, KURIĄ KURIA I. ŠIMONYTĖ. Taigi, išorėje vyksta pasikeitimai, bet viduje išlieka tas mąstymas, kuris buvo įgytas mokyklose ir už jos ribų iki 1990 metų. Ar gali būti kitaip? Taip gali, tik su sąlyga, kad bus dirbama su tuo sovietiniu mąstymu. Pasikartosiu jau kokį 100-ąjį kartą, kad atsilikimas HUMANITARINIUOSE MOKSLUOSE yra pagrindinė kliūtis, kad žmonės savo viduje atranda kažkokių tai teigiamų poslinkių. Man asmeniškai yra priimtina Žako Fresko idėja, kad visuomenei vadovauti turi mokslinis institutas. Iš tikrųjų idėja tikrai verta dėmesio, kad apie ją galima būtų pradėti kalbėti. Jeigu mes sujungtume Žako Fresko idėją su Vydūno idėja apie visuomenės luomus, tai mes tikrai galėtume sukurti gana tobulą valstybę, bet valdymui reikia dar ir valdymo technologijos, kuri taip pat yra sukurta. Bet lietuviams, netgi mokslininkams, deja, visi tie dalykai yra nepasiekiamas dalykas, nors tam užtenka nueiti nors į biblioteką. Ne viskas yra internete. Tikrųjų vertybių internete jūs nerasite, nes čia yra tik tik masinio vartojimo produktai. O dabar palieskime tą gerbiamo Andriaus Švarplio paliestą sovietinį mąstymą.

Raigerdas        2019-05-16 11:16

Krikščionybėje yra toks dalykas, kaip teigimas, kad žmogus yra nuodėmingas. Ar tai yra tiesa? Ačiū Dievui, kad tai nėra tiesa, nes tada žmogus neturėtų jokių galimybių iš jų išsipainioti. O kaip yra iš tikrųjų? Jeigu paimti budizmą ir kai kurias kitas religijas, tai žmogus yra geras arba angelas nuo prigimties. Ir tik pažeidęs šį dėsnį, jis prisirenka krūvas (o kai kas ir kalnus) tų nuodėmių. Kaip tai veikia? Tiek lietuvis, tiek rusas, tiek žydas ar arabas privalo save sutapatinti su kažkuo arba indentifikuoti save su kažkuo. Tik po to, kai jis save sutapatina, tik tada jis gali susikurti tikslus ir juos įgyvendinti. Pavyzdžiui, šizofrenikas gali save sutapatinti, kad jis kalbasi su paukščiais, ir jam atrodo, kad tie paukščiai yra tokie pat protingi, kaip ir žmogus. Įvairūs psichotikai gali save sutapatinti su Hitleriais, Stalinais, Leninais ir Napoleonais ir gali elgtis panašiai, kaip elgėsi jie. Sveiko proto žmogus save tapatina šiek tiek kitaip. Kaip dėl balsavimo už Brazauską? Budizme yra labai svarbus dalykas, kurio moko vienuolius, tai įvardinti daiktus tokiais, kokie jie yra. Ta tema yra ir ne vienas Kristaus palyginimas. Sovietmečiu vagystės iš valstybės buvo daugumai netgi sveikintinas dalykas. Iš valstybės nesiskaitė kaip vagystė. Vagystės, “blatas” ir kitoks amoralus elgesys neišnyko 1990 metais. Vargu ar buvo daug žmonių Lietuvoje, kurie neragavo šitos nuodėmės. Todėl ir Brazausko nuodėmės šitos kategorijos žmonėms nebuvo kaip nuodėmės. “Štai ir Brazauskas gramelį padaro, o kodėl aš negaliu?” - sako koks nors balsuotojas. Ir taip tokių žmonių, kurie tapatindami savo elgesį atrasdavo panašių savybių ir Brazausko elgesyje buvo gana daug. Stereotipas yra stereotipas ir žmogaus elgesys yra stereotipinis, t.y. toks, kokį jis įsisavino vaikystėje, paimdamas iš tėvų, draugų ar mokytojų. Yra labai nedaug žmonių, kurie mokosi savarankiškai iš genijų ar kitų ryškių asmenybių, ir suvokia tą išmintį, kurią perdavė mūsų protėviai. Dabar šarlatanai psichologai klykia:“laužykime stereotipus”. Tokiu atveju reikia tokio psichologo paprašyti parodyti, kaip jis pats “laužo” tuos stereotipus, lyg tai būtų kokios nors tvoros ar piktžolės. Stereotipų nereikia laužyti, bet tuos šablonus atnaujinti yra būtina, taip pat, kaip ir įsigyti naujų. Taigi, mokslas, universitetai, visuomeninės organizacijos, žiniasklaida, gali atlikti visa tai, bet šito nebus daroma, todėl, kad mūsų visuomenėje nėra suvokimo, todėl pradeda dominuoti kita nuostata: “o kam šito viso reikia, jeigu man ir taip gerai”. Taigi, Lietuvos vystyme yra praleista viena svarbi grandis, todėl VISATOS DĖSNIAI, o kai kam gal ir DIEVAS, privers tą lietuvį grįžti atgal ir sutvarkyti viską teisingai, kaip ir privalėjo būti. Jeigu tas lietuvis nieko nedarys, tai įvyks lygiai tas pats, kas įvyko su ta TSRS, kaip bolševikai klykdami apie proletariato diktatūrą, sunaikino “buožes”, t.y. tą darbingą ir pasiturintį valstietį, kurio dėka jie turėjo iš ko valgyti. Rezultate - badas. Taip yra ir su Lietuva, kur pastebimas nenoras mokytis iš praeities klaidų, nenoras apsivalyti nuo praeities nuodėmių, nenoras pripažinti tai, kad didelė tautos dalis subinlaižiavo komunistams, fašistams, palaikė stribus arba net apiplėšė tų žmonių namus, kuriuos išvežė į Sibirą. Būtent nuodėmės neleidžia žmogui tobulėti, keistis į gerą, ir tai yra pagrindinis stabdys, kad mūsų visuomenėje pasikeitimų beveik nevyksta.

>Al.ui       2019-05-16 1:53

visiškai tamstai pritariu.
Lietuviai, matyt, dar mažai laipiojo ant grėblių kožnąkart ir vėl guzų kaktoj prisirinkdami…
Na reikia bandyti bent Mozės 40 metų rekordą sumušti, dar ant kokių bent -iolikos grėblių užminti… Arba, kaip rods užvakar sakiau, - kaip alkoholikui, kvykiančiam “ne, aš dar ne toks, dar šiukšlių konteineryje nenardžiau ir kanalizacijos trąsoje nemiegojau” duoti pasiekti tą svajonių dugną...
Kai Baltijos keliuose stovėjusiems, mitinguose tūkstančiais dainavusiems buvę bolševikai-gebistai (tebesantys, tik pavadinimai keitėsi…) pradės savo nuožiūra kruopas po pusę saujos seikėti arba ne, na gal tada ims buratinams dašusti, kaip protingai klausydami visokių ėlėrtė ir gyvendami pagal banditų skelbiamas propagandines “evangelijas” jau pasivijo dėl maro medžiojamus šernus…
Taigi, - gal Šimonytės išrinkimas pagaliau leis bukiams pasiekti tą taip geidžiamą dugną. Tepadeda jiems Dievas. Ir Ingrida, be abejo.

vai vai vai       2019-05-15 23:42

Kremliadskas “Egzperdas” pasivadino “istoriją išmanančiu” ir vemia Prigožino “govnofabrikos” logeka. Oi, jau tie vatiniai žvėriukai… smile

Al.       2019-05-15 23:41

Autorius remiasi prielaida, kad rinkimai yra sąžiningi. Jei taip būtų, nebūtų ketvirtį amžiaus laikę Zenkos toj kėdėj kaip prikalto. Ir neskaičiuotų šiais kompiuterijos laikais balsų iki ryto. Ir jei tikrai visa bėda tame, kad mes vis dar sovietiniai, tai gal ir gerai, kad mus marina pusbadžiu ir stumia iš šalies - gal bent taip išmuš iš mūs tą įšalą. Gal emigraciją reiktų skatint? Tokiu atveju, Šimonytė gal kaip tik vietoj ir laiku ?
,,Realių valstybinės reikšmės problemų šiose rinkimuose įvardinta nebuvo (be kelių epizodų), niekas net nebandė įsipareigoti Laisvei ir Piliečiams.” Jei tikrai, kodėl Autoriui jų bent dabar neįvardijus ?

taip ir yra       2019-05-15 23:38

Bet kas toliau? Balsuojame prieš abu, liekame su švaria sąžine avansu anapusiniam pasauliui, ar sukišame rankas iki alkūnių į Š_dą ir balsuojame už Nausėdą? Vaikščiojimas ledu, bet nieko išskyrus ledą ir nėra. Viskas tikrai žiauriai iracionalu!

Valdžią ir ūkį       2019-05-15 22:04

kvailų rinkėjų dėka susigrąžino Tarybų Lietuvos kūrėjai ir jų anūkėliai - Blogio imperijos ir jos sąjungininkių kolaborantai.

Dzeikas       2019-05-15 19:48

Marija, jus pati atsakote i savo klausima - JUSU mentalitetas sovietinis(ar post sovietinis, dzyn. Mentalitetas, kad nepainioti, tai galvojimo budas, nors isistikinimai gali buti ir antitarybiniai).
Kodel taip manau?
Todel, kad jus naudojate sovietne “naujakalbe”. “Kapitalizmas” ir “revoliucija”.O jeigu tie zodziai naudojami kartu tai tik patvirtina kad kalbantis tokiom stilistinem formomis sovietines propogandos gerai isaukletas.

stasys        2019-05-15 18:57

Marijai > tai imkit ir išvaduokit ta akla ir nieko nesuprantančia tauta .. kiek ten tos alpstančios tautos šimtas ? tūkstantis ? .. variai .

Marija       2019-05-15 18:36

Tą “postsovietinį mentalitetą” jau užvalkiojot negyvai. Net pykina, garbės žodis. Vienas idijotas pavartojo šį terminą, o kiti dundukai pasigavo ir davai volioti be perstojo… Na, atsipeikėkit. Koks dar “postsovietinis”. Ir ką gi jis reiškia??? Kai įvyko kapitalistinė revoliucija, ir valdžią užgrobė gudručiai grobuonys… Tai jie dabar ir puotauja. O tauta paskendusi pumpuojamo melo liūne, net dorai ir nesigaudo aplinkoje. Ir prie ko čia mentalitetas? Kažkas prisimena savo jaunystę tarybiniais laikais, kažkas svajoja išvykti į kitas šalis laimės ieškoti, o dauguma gyvena, dirba ir kaip išmano stengiasi išgyventi.

ah1       2019-05-15 18:30

o ko norit? DeKGBIzacijos tai nebuvo.

stasys        2019-05-15 14:00

Tikiuosi visi pasisakė ta tema . Autorius kaip jaunas mėnuliukas mato tik tuos paviršinius savo vandens atspindžius . Na kaip jam paaiškinti kad piliečiu teisės ir laisvė išimtinai yra surištos su valstybės užtikrinta gerove ir jos stabilia perspektyva . Gerai jei tas kandidatas į Prezidentus dargi turi kažkokį tvirta charakterio stuburą ant kurio gali pašokti ir patrypti visi norintis ..įsivaizduojantys taip atiduodą duokle savo pilietinei pareigai . A.M.Brazauskas buvo ir liks gerbtinu plačiuose verslo sluoksniuose ..taip kaip išmanė ir mokėjo susieti esminius žmoniu socialinius ir verslo santykius juos nesupriešinant . Priešingai nei šiandiena diduma politiku tik teoretikai su labai siaura profesine praktika . Nors čia dauguma su autoriumi ir cypauja apie kažkokius A.Nausėdos santykius su dideliu verslu .. vienok rinkėjai tame nemato blogio ..tai geriau nei koks pernokęs buržujų „tramdytojas“  ..vėliau su ‚kuvaldomis‘ lakstantis po Vilniaus gatves ..mastau apie K.Juraitį ir KO. Šiu rinkimu ypatybė ta kad rinktis buvo galima tarp tu kurie žada bet kukliai ir tu kurie lik iš tos patarlės su Mahometu ir kalnu .. daug ir visko,.. . Autoriu paskaičius taip ir norisi paklausti ar bent supranti iš tikro kodėl žmonės rinkosi 1992 M.Brazauska , o ne St.Lozoraitį . ?  nejau prie balsadėžių atsistoję galvojo kaip pats sakai   cit.“ „balsuosiu už Poną – visą galvą už mane aukštesnį, labai protingą, man nepasiekiamą, tačiau kurio žmogiškumas, nuoširdumas galbūt duos mums malonių“. ..kažkoks debylyzmas .

to Istoriją išmanants       2019-05-15 10:36

Bet būtent labiausiai stambiojo kapitalo interesams atstovauja būtent socdemai ir Brazauskas, kol gyvas buvo. Partijų pavadinimai tėra apgaulė runkeliokams ir moksliukams, kalantiems bele ką, ką docentas ar meilužė pirštu parodo.

Gal labai primityvu ir neteisinga        2019-05-15 10:04

taip suprasti,kad po aukso veršio epizodo testamentuose atsiranda du veikėjai,kuriuos dangus pasiunčia skradžiai žemę.Todėl nebalsuosim nei už vieną ir mums dabar ramu.

atseit ismananciam istorija       2019-05-15 9:42

papasakok sita istorija prancuzui ar belgui kokiam, kuris tapo pilnameciu ir pasa gavo 1944 metais, kad jis Vokietjos reicho pilietis tada.
neitiketina, kaip kai kurie zmones proto neturi, nors lyg ir rastingi

Istoriją išmanants       2019-05-15 9:39

Oho kiek jau minusų gavau! Na gerai žmonės, aš jums paaiškinsiu. Brazauskas gimė 1932 m. Vadinasi pilnamečiu tapo 1950 m. Tai kokios šalies piliečiu jis tapo? Tarybų Sąjungos. Faktas, nepaneigiamas faktas. Tai kaip jis galėjo išduoti Lietuvą, jei jos piliečiu niekada nebuvo? Ar bent mąstote nors truputį? Nemąstote. Tad kol Lietuvoje bus mąstoma ideloginėmis, tame tarpe ir nacionalistinėmus, neva patriotinėmis, klišėmis - tol niekas čia ir nesikeis. Ir dar: kol galų gale nepripažinsime kad laikotarpis nuo 1956 iki 1989 buvo patys sėkmingiausi metai lietuvių tautos istorijoje, tol kol kovosime su savo praeitimi, tol degraduosime. Aš nesu stalinistas ar komunistas, bet viena aišku dabartinis lietuviškas kapitalizmas išvijo daugiau lietuvių nei tremtys. Faktas. Tai nereiškia kad tremtys yra pateisinamos. Tiesiog kapitalizmui Lietuva, lietuvių tauta, gimtoji kalba yra tuščios. Tiek Nausėda, tiek Šimonytė yra kapitalo atstovai ir advokatai, to kapitalo kuris pasiryžęs išvyti lietuvius ir įdarbinti ukrainiečius čia.

Ar tikrai       2019-05-15 9:37

čia draugas Burokevičius apsireiškė ir taip puikiai komentuoja - nuosekliai dėsto mintis?

> Istoriją išmanančiam       2019-05-15 9:26

Ne kolaborantai yra tik tie, kurie neįstojo į TSKP ir nedirbo KGB. Sėsk - du!

dr. Citramonas       2019-05-15 9:05

Rinkimų karštinė simptomiškai pasižymi tvirta rinkėjų mentalinių savybių koreliacija:
kuo kvailesni, tuo aktyviau balsuoja.
Nepagydomi!

balsavimo manjakas       2019-05-15 9:00

Nepamirškite balsuoti Eurovizijoje!
Mias nugalėsim, Pirma vieta bus, gero savaitgalio!

eestas       2019-05-15 8:57

lietuffis pas muus ira kfailio sinnonimmas

Ismananciam istorija       2019-05-15 8:56

prof Burokeviciau, cia tu? kaip sugebejai rasti sita puslapi?

išmaniąjam istorikui       2019-05-15 8:49

Tamsta iš kurio išmaniųjų fakulteto- ar iš to kur tik durys be ranke ų, ar iš to kur ir sienos minkštai išmuštos?

Kas yra laisva valia, kuri duota Dievo?       2019-05-15 8:47

Mes patys esame tokie. Matome krislą kito akyje, bet rasto savojoje, nematome. Viena aišku, kad ir nepamatysime be Dievo pagalbos. Pažiūrėkime į save, juk mes patys esame NUOGI KARALIAI.

➡ 2019-05-15 7:25       2019-05-15 8:46

Klausimėlio“ laida yra lietuvio rinkėjo veidrodis ir sutinku su čia išsakyta mintimi, kad lietuvio mentalitetas su sovietmečiu mažai ką turi bendro.

Per Velykas buvau provincijoje kalbėjau su giminaičiu, kuriam virš 60 m. Viskas ką jis žino apie politika yra iš TV. Skato tik vietinį laikraštį, kuris praneša turgaus naujienas, kiti – per brangūs, internetu nesinaudoja. Jo sūnui – 40 m., kas yra A. Juozaitis – nežino, nors internetu ir naudojasi, bet ne tam, kad skaitytų straipsnius apie politiką, tiesiog, nėra laiko, norint išgyventi ir neemigruoti. Anūkui – 17 m. apie Sąjūdį žino tiek, kad jis kovojo už nepriklausomybę ir viskas, bet apie kompiuterinius žaidimus gali kalbėti valandų valandas. Apie V. Landsbergį žino, kad jis konservatorius.

Lietuvoje nėra tikrų politikų, kurie suprastų kuo reikia užsiimti. Tie, kurie veržiasi į valdžią yra įvairaus plauko avantiūristai arba degeneratų stumiami statytiniai, todėl Lietuvoje ir nėra tikrų politinių partijų. Dabartinis Seimas panašus į balaganą, kurio veikla eiliniam piliečiui neįdomi.  Nekalbant jau apie kraštutines nuomones, kad valdžioje visi vagys. Todėl į finišą ir išeina šimonytės, nausėdos ir į juos panašūs klanų atstovai.
($+$)

Istoriją išmanantis       2019-05-15 8:45

Autorius nusišneka, NES vartoja standartines klišes. Pvz., Brazauskas okupacinio režimo vadas… Tai kliedesys, nes Okupacija nesitesė 50 metų kaip mums dažnai teigia. Okupacija baigėsi 1940 rugpjūčio 3 d., nuo to laiko Lietuva tspo legitimi TSRS dalimi. Brazauskas pilnamečiu tapo Tarybų Lietuvoje, jis nebuvo jokios kitis valstybės piliečiu, pirmasis jo pasas TSRS piliečio, tad jis nei okupantas, nei koloborantas.

Ukmergės balandis       2019-05-15 8:39

Rinkėjų dauk Lietuvoj
Jie niakalti
Tiktai apsėsti

брангус летувос шоферис       2019-05-15 8:37

Дуракам у нас везде дарога
Дуракам у нас везде пачет!

CRX>gtxui       2019-05-15 8:35

O tai ką reiškia šūkis “dar daugeu diamokratijos!”?

rinkėjas iš Kolobibiškio       2019-05-15 8:31

Mūsų patriotizmo vertybės tvirtai susietos su šilumos radiatoriuose kaina kumetynuose

gtx       2019-05-15 8:31

viskas labai paprasta - “demokratinė valstybė” yra tiesiog “durnių daugumos” valdžia…

rinkėja iš Kauno       2019-05-15 8:09

labai vertinu p.Švarplio tekstus, bet šiuo rašiniu nusivyliau - labai jau paviršutiniški, dogmatiški ir vadovėliniai rinkėjų pasirinkimų praeityje vertinimai. Užmirštama, prieš kokią nežinomybę, ekonominį chaosą, laukinę privatizaciją teko stoti akis į akį žmonėms 1992- 93 metais. Nieko keisto - autorius tada dar buvo pradinukas. Nepamena ir tokios, atrodytų,  “smulkmenos”, kaip demonstratyvus šildymo neįjungimas butuose visoje Lietuvoje tą 1992 metų rudenį prieš rinkimus. Premjeru tada buvo Abišala. Lapkritį namuose jau iki kaulų smelkė šaltis, o Abišalos komentarai ta tema buvo arogantiški ir pašaipūs. Manau, kad tai turėjo didelės įtakos rinkimų rezultatams - man tada susiklostė įspūdis, kad žmonės buvo specialiai erzinami.
Ir dar - jei autorius kalba apie tai, kad vakariečių pasirinkimai balsuojant visada pagrįsti racionalumu ir vertybėmis, tai kaip pvz. prancūzai sugebėjo išsirinkti prezidentais tokius personažus kaip Hollandas ir Macronas? Abiejų populiarumas neilgai trukus po rinkimų tesiekė 20- 25 proc. Tuo tarpu Trump’ą, aplotą visos Lietuvos sektantinės liberalleftistinės žiniasklaidos, dabar palaiko 46 proc. JAV rinkėjų.

Dzeikai,       2019-05-15 7:56

o dar sakeisi nesąs konservata. Konservata = KGB = Leningrado trolių fabrikas. Ir tau, ir Šimonytei labai tinka tie šėtono ragai.

Pataisymas       2019-05-15 7:56

Dabar ką turime, tai turime genofondą “pagerintą” tarybiniais laikais, ir “pažangų” auklėjimą, kurį tik dalinai susiečiau su tarybiniais laikais. Tad neverta labai varyti ant tų tarybinių laikų. Liaudies seimą irgi rinko su užsidegimu, kad ir kas būtų sakoma. Nereikėjo Stalinui tiek pastangų, kad žmogeliai pultų išbandyti naujovių.

trumpai       2019-05-15 7:40

Autoriau ,šie kandidatai yra ne išrinkti ,o “išrinkti” ,nes jiems dirbo ,plušo visais leistinais/neleistinais būdais visa prarūgusi , bet pinigus ir galias valdanti sistema.

Pasaka       2019-05-15 7:31

Kaip varliukas ieškojo tėvo, ir dar įdomiau kad ieškojo iš dviejų, o jų buvo devyni, kodėl tiek mažai ieškojo?, keistas tas varliukas.

s.m. >doleriams       2019-05-15 7:25

jums leidus patsisysiu paskutines jūsų komentaro eilutes: brangūslievatos žmonės dauguma yr ENTELEKTUALAI iš “Klausimėlio” laidos herojų...

paskutinis štrichas       2019-05-15 7:16

Dabar beliko tik surengti Didvyrių Tautos Referendumdūmą dėl sostinės perkėlimo:
a) į Naują Vilnią
b) į Žiegždrius

ramiai!       2019-05-15 7:02

Be panikos- už ką reikia balsuoti, pasakys Televizorius.
Televizorius visada žino geriausiai.

kančia       2019-05-15 6:59

Jzsssmarja, kaip sunku išsirinkti sau Carą:
Vienas labai simpatiškas, žilstelėjęs, nuostabiai panašus į savo šuniuką.
Kita turi pačius didžiausius dantis. Ir dar moka šokti ” yomady-yomada” polką su belzebubo ragučiais.
Ir kaip paprastam žmogujui išsirinkti iš dviejų vienas už kitą gražesnių?

svajonių Lrt       2019-05-15 6:53

Lrt taryba - be partinių gaujų 4 narių.
Lrt taryba - be prezidentūros 4 narių.
Lrt - laisva ir nepriklausoma nuo partijų.
Lrt - Tautą telkianti priemonė pavyzdinei (karališkai) valstybei kurti.
Lrt - Tautos priemonė valstybė tarnautojų politikų priežiūrai.

lietuvys       2019-05-15 6:53

Visada teisingai pasirenkančios Tautos garbei reikia pasistatyti Triumfo arką

Dzeikas       2019-05-15 6:51

Nesutinku, kad kandidatu asmenines savybes nieko nereiskia. Net sunku pasakyt, kas svarbiau , programa ar kandidato asmuo.
Velgi, nereikia cion kist sovietines okupacijos iskastruoto mentaliteto. Tas mentalitetas formuojantis sito “surinkimo” valdzia pastebetas dar Baltusio. Prisiminkite paslemeka Smetona.Ar jo 6-iorke Voldemara kuris nuo teroristo kulkos slepesi uz savo vaiku (ju kalba issireiskus teroristas pasirode “lochas” ir sauti i vaikus nedriso).
Kalbedamas apie G. Nauseda autorius sustate taskus ant i teisingai. Vagis ir tas kas negerbia istatymo pirmuoju asmeniu buti negali. O apie Simonyte jis gieda kitokias giesmes ir kritikuoja ja uz poziuri ar programos nenuosekluma.
Tai cia 2 (du) dideli skirtumai. Nauseda tai asmeniskai nepadorus zmogus ir geda tautai kad jis net drista balotiruotis i prezidentus.Apie Simonyte sito pasakyt negalime.Kad programa jos nepriimtina - taip. Bet kaip asmeniui prikibt kaip ir nera prie ko.
Straipsnis priestaringas pats sau.

мы не рабы, рабы не мы!       2019-05-15 6:49

Savo menkystę pridengėme pasistatę labai didelį realistinį Vytį.
Tegul visi mato- esame narsių laržygių tauta.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS       2019-05-15 6:48

- Tai kodėl šie kandidatai yra išrinkti?
- Todėl, kad Lrt užvaldžiusi landsberginių (grybauskinių, brazauskinių bei panašių) gauja meistriškai mulkina Tautą.
***
Tik ir tik susigrąžinus Lrt, galima tikėtis turėti Tautos bei Lietuvos naudai dirbantį prezidentą (Seimą, ...).
__________________________________
Užvaldytoji Lietuva
2019 gegužės 15

ryžtas       2019-05-15 6:33

Būtinai dalyvaukime rinkimų Cirke! Spektaklio boikotuoti negalima-
nes tuomet pasaulis pagalvotų jog mes nemylim tarybų valdžios.
Būtų negražu nepateisinti vatnikų vardo. Pateisinsim!
Ir įteisinsim tarybinės santvarkos tęstinumą!

katinas Bazilizus ir lapė Alisa       2019-05-15 6:13

- Mes labai džiaugiamės, kad buratinai mumis patikėjo smile

$+$       2019-05-15 5:53

Visi rinkimai yra tuštybės mugė, apie kokį racionalumą galima kalbėti?! Tam reikia mąstymo, o mąstymui – smegenų.

1992 ir 1993 m. rinkimus laimėjo ne komunistai ir AMB, o kagėbistai ir tai jau senai išdiskutuotas klausimas. Būtent jie įvarė pleištą AT konstitucijos rengimo metu ir buvo paskelbti pirmalaikiai rinkimai. Nuo pat pirmos minutės buvo pakeltas visas KGB agentūrinis korpusas, dirbo propagandinį darbą visur, kur tik susirinkdavo būrelis žmonių. Raktiniai žodžiai buvo: „Landsbergis ir Vagnorius išvogė kolūkius, išdraskė kaimą“. Ir tai puikiai suveikė.

Šiais laikais lipti ant bačkos, t. y. eiti į gatvę (tiesiogine prasme) nebereikia, yra modernios technologijos. Lietuvoje pirmą kartą panaudotos prieš vienuolika metų, kai autoritetų, kurių pavardės darytų įtaką rinkėjams, neliko (Adamkus, Lozoraitis, tas pats Brazauskas), todėl buvo pasitelktas reitingų pirkimas, kuris puikiai suveikė, stumiant D.G. į Daukantūrą.

Prieš metus visa tai buvo pakartota ir kaip matome gana sėkmingai. Kaip ten sakė A.J.: „... metus laiko ekrane rodyk beždžionę – nubalsuos ir už ją“. Tokie jau tie brangūslietuvosžmonės. Intelektualai.

Agnė       2019-05-15 5:16

Kaip visada karti tiesa. Ačiū.

Deja       2019-05-15 1:46

Pralaimėtas informacinis karas. Vandenynas užterštas plastiku. Žiniasklaida - atvira dezinformacija.

Rekomenduojame

Garsaus medicinos žurnalo redaktoriai: vakcinų ir vaistų tyrimų duomenys turi būti nedelsiant atverti visuomenei

Kanadoje mokytoja nušalinta nuo darbo dėl „transfobinės“ kalbos naudojimo

Reikalavimas dėl politinės prekybos Lietuvos suverenitetu ir lietuvių kalbos valstybinio statuso panaikinimo

Nacionalinis susivienijimas dėl klausimo apie „pragarą“ kreipėsi į LRT etikos kontrolierę

Anot politologo, Putinas nebūtų teikęs Vakarams praktiškai neįgyvendinamų reikalavimų, jei realiai nesvarstytų karinės atakos

Edvardas Čiuldė. O kur mūsų pasaulyje pasidės Dievas? (I)

Kun. Algirdas Toliatas. Kviečiu maldai už Suomijoje teisiamus vyskupą Juhana Pohjola ir buvusią vidaus reikalų ministrę Päivi Räsänen

Ispanų europarlamentaras: Briuselis turi padėti lenkams pakeisti vyriausybę

Lidija Veličkaitė. Mes mokėsim numirt, jei Tėvynė aukos reikalauja

Vengrijos URM P. Szijjarto: mūsų nekenčia, nes vykdome patriotinę, krikščionišką politiką

Almantas Stankūnas. Patys dalinsime narkotikus?

Dominykas Vanhara. Dėl karo grėsmės

Linas Karpavičius. Kanadoje oficialiai bus bandoma uždrausti LGBTQ+ konversijos terapiją

Vytautas Sinica. Valstybinės kalbos laidotuvės?

Airija panaikins daugumą COVID viruso apribojimų, įskaitant COVID pasą

Linas Karpavičius. Ukraina vs Rusija: savarankiška, nacionalinė Ukraina nėra niekam reikalinga

Kardinolas Sigitas Tamkevičius: Lietuvos padėtis šiuo metu yra tragiška

Lina Dūdaitė-Kralikienė. Neišmoktos politikos pamokos: tikrovė – ne kompiuterinis žaidimas, suklydęs iš naujo neperžaisi

Valdžia rengia apynasrį socialiniams tinklams

Aleksandras Nemunaitis. Nesuprantu kodėl biudžetinės įmones masiškai verčiamos į VšĮ

Tarp Airijos studentų plačiai paplitęs narkotikų vartojimas – tyrimas

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Dievo Žodis ir laisvė – III eilinis sekmadienis

Visame pasaulyje vyko protestai prieš primygtinius reikalavimus skiepytis

Demonstracija Stokholme buvo didesnė nei praneša policija ir žiniasklaida

Linas Karpavičius. Netrukus Trumpas paleis naują socialinės žiniasklaidos platformą „TRUTH Social“

Linas Karpavičius. Arizonos rinkėjai vis dar laukia teisingumo

Jurga Lago. Toji Yoko Ono instaliacija banke su 141 grabeliu man atrodo iliustruojanti…

Tomas Čyvas. Aptvarienos naujienos

Atono kalno vienuoliams prokurorai iškėlė bylą dėl raginimo nesiskiepyti

Česlovas Iškauskas. Savaitės pjūvis. „Trys raidės“ – atverta Pandoros skrynia

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.