Referendumai

Andrius Švarplys. Į ką išvirsta Tautos referendumo idėja biurokratinėje demokratijoje

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gegužės 10 d. 10:57

22     

    

Andrius Švarplys. Į ką išvirsta Tautos referendumo idėja biurokratinėje demokratijoje

Dalijamės VDU politologo dr. Andriaus Švarplio replika apie biurokratinį mąstymą, smaugiantį politiką, ir biurokratinę demokratiją, iš esmės iškraipančią Tautos referendumo idėją (geras pavyzdys – dabartinių referendumų formuluotės, apie kurių gremėzdiškumą daugiau skaitykite ČIA).

Už tokio klausimų formulavimo stovi Didžiojo Valstybinio Biurokrato iliuzija, kad valstybė yra jo į popierių raitoma raidė, o ne piliečio gyvai jaučiamas ryšys su valstybe, įsisąmoninta, savaiminė vertybė.

Pamenate, koks buvo „klausimas“ Žemės referendume 2014 m.? Pilnas lapas teksto, surašyto 8–10 šriftu.

Biurokratinis mąstymas smaugia politiką, ir tai yra ne kas kita kaip biurokratinis valdymas. Yra pilietinė demokratija ir yra biurokratinė demokratija. Biurokratinė demokratija yra patogi tiems, kas nori valdyti iš užkulisių. (Žinant, kas rengė klausimus – tai darė Mykolo Romerio universiteto konstitucinės teisės specialistas prof. dr. Vytautas Sinkevičius – netenka stebėtis. Jis ilgametis Konstitucinio Teismo „stogas“ viešojoje erdvėje; biurokratinio, anti-konstitucinio KT doktrinos valdymo „stogas“).

Klausimai turėtų būti tokie:

Ar pritariate Seimo narių skaičiaus sumažinimui nuo 141 iki 121?“.
ir
Ar pritariate, kad Lietuvos pilietis gali būti ir kitos valstybės piliečiu, atitinkančios transatlantinės integracijos kriterijus?“.
(Tos „transatlantinės integracijos kriterijai“ jau savaime biurokratinė formuluotė, rūšiuojanti piliečius ir dėl to pakankama sąlyga atmesti idėją).

Tai – ne Tautos referendumai. Tauta Valstybinio Biurokrato politinėje schemoje yra avinų banda. O aviną reikia laikyti „ant grandinės“.

Modernusis laisvų piliečių We are the people yra nususintas į Sinkevičiaus, KT, Seimo, politologų ir ekspertų 10 šriftą.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Skirmantė       2019-05-12 0:47

žinokit, Rusijoje buvo gaji idėja (iki Krymo aneksijos) įstoji į NATO.ir Rusams ji buvo visai logiška. Nes jie mano, kad JAV turi Rusiją nuo Kinijos ginti. Rusijoje yra teisingų ir protingų kažkiek žmonių, kurie verpė Rusijos ir NATO ryšius, bendradarbiavimo dienotvarkes su generolais ir t. t. ir t. t.  pagalvokit geriau, nes net NATO nėra duotybė amžiams. aš manau, kad turi gyventi tame, ką išsirenki, antraip jokia politika neturi prasmės. aš čia gyvenu, vargstu, gal man blogai,manęs neišklauso, mokesčius iš vargetų renka, o kokia Rūta Li gyvena sau po palme ir ant mano galvos (ne ant savo) renka valdžią.

stasys        2019-05-9 5:48

Ir tai visa drąsa tu gelbėtoju ? baugu paimti balsavimo biuletenį į rankas ir padėti kryžiuką. ? O juk tai ta publika kuri dar vakar čia siūlėsi susidoroti atbula ranka ..stasiu !. ‚Nupezusiu‘ senioku šutvė gebančiu tik svetimais liežuviais makaluoti ir ‚klenčyti‘ pinigus internete iš naiviu tiesos ieškotoju . Iš tos masės pūlinio ir abejonių nieko tinkamo ir doro nebus . Aš tik vieno autoriaus paklausčiau ko Jis pats tikisi iš tokio rinkėjo kuriam paėmus į rankas referendumo klausimus dar reikia ir suprasti ko ten jo klausiama ? tiems kam rūpi bus svarbi teisė išsakyti savo balsą,.. o į replika „Tai – ne Tautos referendumai. Tauta Valstybinio Biurokrato politinėje schemoje yra avinų banda. O aviną reikia laikyti „ant grandinės“.“ .. sunku savas grandines kur kieme užkasti ..  šuniškai ir be gailesčio. smile

būtų neblogai       2019-05-9 1:53

Būtų gerai, kad palaikomi kandidatai patartų kaip geriau pasielgti pilietybės referendumo klausimu: balsuoti “prieš”, ar neimti biuletenio, nepasirašinėti ir nedalyvauti jame. Nes bent jau man, tai kyla didelė pagunda nedalyvauti jame. Gal pavyktų jį sužlugdyti ir gautųsi toks mažutis kerštas už jų sužlugdytą Žemės referendumą.

šiek tiek aiškumo       2019-05-9 1:35

VRK jau skelbė, kad už kiekvieną iš biuletenių reikės pasirašinėti atskirai. Todėl jei nenorite dalyvauti kažkuriame iš referendumų, neimate to biuletenio ir už jį nepasirašinėjate, atitinkamai taip mažindami dalyvavusių referendume procentą.

> >sūriui spąstuose       2019-05-8 23:33

jeigu neimsite biuletenio (o imate tik pasirašdamas), niekas kitass už jus jo nepanaudos. Bet pakaks, kad pasirašėte už jo paėmimą, ir toliau jau niekas ne jūsų valioje, - nesvarbu ar gadinsite, ar dėsite kryžiuką TAIP…
Tavariščiai padarys taip, kaip jūs “norite”. O “norėsite” taip, kaip nori JIE.

s.m. - klaida       2019-05-8 23:29

t.b. <kaip jaukas su vanile karosams>

s.m. >Tvankstui       2019-05-8 23:28

su visa pagarba Tamstai, šįkart esate negudrus. Taip naiviai “sugadintus” biuletenius bus kas pakeičia “teisingais”. NEIMTI. VIENINTELIS ŠANSAS.
Jei kam be galo knieti 20-čia sumažint seimūnų skaičių, - valia balsuot ir už ir prieš. Spėju, kad penkiasdešimtaeilės svarbos klausimu režimas tuo klausimu netgi guriai duos forų, t.y. primityvią dovanėlę naivučiams pasidžiaugti… Juk svarbiausia raudoniesiems kvorumo klausimas, todėl seimūnų skaičiaus mažinimo tema, kaip jaukas su vaile karosams buvo įtrauktas būtent kuo gausesniam dalyvavimui užtikrinti. Tokiam nutikus, - rezultatus JIE nusipaišys kokių norės. Amen.

s.m.       2019-05-8 23:21

tik komentaras “Nuomonė”, nors patriotiškai nunykštintas žemyn, supranta reikalo esmę. Kai kurie piktinasi, - jeigu prezidentė neėmė biuletenių (o juk parašas dedamas dėl kožno iš jų paimto), reiškia būtinai reikia daryti priešingai. Šveeeeeentas naivuuuume… Per šitiek metų laipymo ant to pačio grėblio, na niekaip nedašunta žmonėms, kad neliustruotiesiems kaip oras reikalinga rinkėjų “javkė” >50 proc. Visa kita - technikos reikalas… Būtent dėl to prezidentė žinodama kokia didelė dalis tautos ją “be galo myli” ne pagal užsakytus reitingus, kyštelėjo runkeliukams paprastą lyg 3 kapeikos kombinaciją, žinodama, kad buratinai tada puls daryti atvirkščiai. Būtinai kuo gausiau ateis (ko JIEMS verkiant reikia), ir būtinai sumes biuletenius, sudėję kryžiukus ant taip ar ne (jau sakiau, - tas visiškai nesvarbu). Biuleteniuose dedate parašus, “valios reiškėjai”? Muhu… Nededate. Tai kodėl tikite, kad jūsų NE nebus pakeista TAIP??? Kas žino kiek ir kur tokiam reikalui biuletenių blankų guli paruošta?... Vienas pažįstamas protingas šio portalo komentatorius tūkstančius kartų aiškino, kad išlošti žaidžiant pagal šulerių taisykles NEĮMANOMA. Nors ir savo antpirščius atsinešite, nors ir savo rutuliuką atsinešite… APGAUS. KAIP ir VISADA.
Atėjus daugiau kaip 50 proc. rinkėjų, paėmus PASIRAŠYTINAI biuletenius (visai nesvarbu, ar norėsite sakyti TAIP ar NE) Lietuvos išpilietinimui, klonavimui, turto įteikimui(atseit sugrąžinimui)labai seniai to laukiantiems žmonėms, - absoliučiai nepriklausomai nuo to, ką metėte į urną, liksite nustebę finale išgirdę džiaugsmingą ėlėrtė gagenimą po “referendumo”, - tauta nusprendė išsaugoti pilietybes (aha, kurių nieks iš jos atimti negali), išvertus į žmonių kalbą, - runkeliai pardavė Lietuvą ir patys save tikhiesiems gehesniems piliečiams ih Lietuvos šeimininkams… Gi raudonajai šaikai svarbu už tai bapkes susirinkti, o jūs, varguoliai, nors pasikarkit, jiems neįdomu.
Vienintelis šansas to nepadaryti, - neimti biuletenio IŠVIS. Prieš dedant parašą, devyniolika kartų pamąstyti po kuo rašotės, jeigu išvis.
Tokiu atveju Lietuvos išdavikų rengtas “referendumas” nori nenori liks neįvykusiu. Man tikrai visiškai dzin, kiek čia tuoj pribirs nykščių žemyn, - po to nesakykite kad neperspėjau.

dalyvaukite       2019-05-8 22:37

Jau vien dėl to, kad “amžinasis” Zenonas(Vaigauskas) po incidento užsienyje savo “Veidaknygėje” labai įdomiai užsiminė apie kažkokias “zagatovkes”, dėl ko Šimonytė ant jo labai užpyko.
Mažinkime Seimą, bet turėkime mintyje, kad po to gali sekti siūlymai įkurti Aukštesniuosius parlamento rūmus 20-iai “privilegijuotųjų”, ir atmeskime tą paskubomis “buldozeriu” stumiamą dvigubos pilietybės miglą.

Juozas       2019-05-8 20:32

Mielieji, p. Andrius žmoniškai parašė, kokie yra tie klausimai iš esmės. Tai ir prisiminkime tuos klausimus, imdami biuletenius būtinai. O tada jau balsuokime taip, kaip sako jūsų širdis. Aš manau, kad sumažinus Seimą tikrai nieko blogo neatsitiks su įstatymais, tik rietenų ir skandalų gal mažiau bus.

Tvankstas       2019-05-8 18:51

Būtinai imkite biuletenį ir žymėkite bent du kryžiukus, bus ir TAIP. ir NE, biuletenis sugadintas, tikrai niekas nepasinaudos jūsų balsu.

Nesaugu       2019-05-8 16:48

neimti biuletenio. Paims kitas ir prabalsuos. Jei būtų galima įrašyti “nedalyvauju” ar kaip nors panašiai, bet palikti langelio tuščio negalima. Tada jau gal geriau sugadinti biuletenį.

RŪTA       2019-05-8 16:20

Pritariu autoriui. Referendumuose klausimai turi būti formuluojami aiškiai, trumpai ir suprantamai. Jei referendumo formuluotes rengė KT “korifėjai”, tai yra dar vienas argumentas naikinti tą viską jaukiantį KT.

Jeigu       2019-05-8 15:56

nesuprantame formuluociu, subraukome biuleteni ir metame i urna.

> sūriai spąstuose       2019-05-8 14:19

Kai nueini balsuoti, privalai pasirašyti. Klausimėlis toks: ar pasirašyti reikės už kiekvieną biuletenį atskirai, ar už visus iš karto? Jei už visus iš karto, tai tuos biuletenius, kurių aš neimsiu, pasiims kas nors kitas ir panaudos pagal paskirtį. Juk taip?

sūriai spąstuose       2019-05-8 13:26

Iš gyvenimo patirties , žinau, kad,  jeigu, ko nors nesupranti, kas nors neaišku, niekada nepasirašyk, nesutik su gundomai atrodančiu įtikinėjimu pasirašyti ar pasakyti “taip”. Nes parašo ir su kirviu neiškaposi.

Neimčiau       2019-05-8 12:34

Neimčiau aš tų biuletenių ir referendumuose nedalyvaučiau, bet niekas dorai nepaaiškina, ar tokiu atveju kas nors nepabalsuos už mane, kaip TSRS laikais. O esmė - ar aš parašą dėsiu tris kartus, ar vieną už visus. Kas jau balsavote, būkit geri, informuokit.

Agnė       2019-05-8 12:24

Reikia balsuoti abiejuose referendumuose! Ką reiškia neimti? Jau sklinda per radiją nuo ryto kas neėmė prisižiūrėję garbingos prezidentės neėmimo. Mes tauta. Nebūkim avinai. Jau dabar aišku: A. Švarplys paaiškino, perskaitykit. Tai ir balsuokim

Nuomonė       2019-05-8 11:22

Reikia neimti abiejų biuletenių ir nė viename iš referendumų nedalyvauti.

Bandymas       2019-05-8 10:50

Nuo amžių žinoma, kad naktį nusikaltimus daryti lengviau, kaip drumstame vandenyje gaudyti žuvis, arba išplauti smegenys, kad jos negalvotu.

Kadangi neaiškūs klausimai       2019-05-8 10:32

Kadangi neaiškūs klausimai, referendumų biuleteniuose žymėsiu NE! Tikiuosi, abu referendumai nesurinks reikiamo balsų UŽ skaičiaus.

Žodžio laisvė...       2019-05-8 10:09

Straipsnio autorius yra teisus.
Referendumo biuletenyje dėl Seimo narių mažinimo žymėkite žodelį “TAIP”,o
Referendumo biuletenyje dėl daugybinės pilietybės žymėkite žodelį “NE”.

Rekomenduojame

Vytautas Sinica. Norėčiau sužinoti, kuo naudingas ir reikalingas Lietuvos vartotojams buvo elektros rinkos liberalizavimas?

Vienus trėmė, kiti gerino savo gyvenimo sąlygas

Almantas Stankūnas. Gera žinia iš dalies privataus kapitalo valdomai įmonei Ignitis, tik ar taps ji gera žinia ir vilniečiams?

Jan Rokita: ES sankcijos Lenkijai yra didesnės, nei sankcijos Rusijai

Kastytis Braziulis. Neužkibkite ant rašistų kabliuko. Neleiskite sau suabejoti Ukraina

Lenkija verčiama prisijungti prie euro zonos?

Dominykas Vanhara. Surimtėkime ir pakalbėkime apie tai, kas vakar įvyko Kryme

JAV Floridos valstija uždraudė lyties keitimo procedūras vaikams

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt aštuntoji (rugpjūčio 10 diena)

Areštuotas už memo, kritiško LGBT atžvilgiu, pasidalinimą. Minčių policija jau realybė

Nacionalinis susivienijimas. Dėl „Amnesty International“ šališkumo ir nepasitikėjimo šia organizacija

Simonas Streikus. Masinės migracijos Švedijoje padariniai: ar ją dar galima laikyti gerovės valstybe? (I)

Kai LRT neleidžia, gelbsti Lenkijos televizija. Apie Vakarų laikyseną Rusijos atžvilgiu

Almantas Stankūnas. Didinate piktų ir valstybei nelojalių piliečių skaičių

Ondrej Šmigol. Prasidėjo kontrrevoliucija prieš translytiškumą

Marek Jurek. Metas sudaryti tarptautinę konvenciją dėl šeimos teisių, kaip alternatyvą Stambulo konvencijai

Susipažinkite su paroda, kurią rengia Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt septintoji (rugpjūčio 9 diena)

Vienos iš Vokietijos žemių vyriausybė steigia centrus, kuriuose bus galima apskųsti „anti – queer ir rasistinius incidentus“

Vytautas Radžvilas. Nacionalinio susivienijimo pozicija: 1940 m. klaida nebus kartojama

Almantas Stankūnas. Šeimų sąjūdis: nenumaldomas V. Putino ilgesys?

Almantas Stankūnas. „PIŠ“ apie Perlą – kulkosvaidžiu į kojas valdantiesiems

Vytautas Sinica. Už Perlo veiksmus dar baisesnė Šimonytės reakcija

Algis Vyšniūnas. Sąmoninga tautos amnezija

Karas Ukrainoje. Šimtas šešiasdešimt šeštoji (rugpjūčio 8 diena)

Kardinolas S. Tamkevičius SJ. Tikėjimo išbandymai – XIX eilinis sekmadienis

Nesitikėkite, kad sveikatos apsaugos valdininkai rekomenduos susilaikymą, idant sulėtintų beždžionių raupų plitimą

Vytautas Sinica. Persona, vadovaujanti organizacijai Amnesty International

Kastytis Braziulis. Keli pastebėjimai dėl Erdogano ir putino susitikimo Sočyje

Ar iš tiesų esame laisvi daryti ką norime?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.