Demokratija ir valdymas, Žiniasklaida, Dviejų Lietuvų ideologema

Dar kartą apie Lietuvos žiniasklaidą. Andrius Švarplys: Elitistų įvaizdis ir tikrovė

Tiesos.lt redakcija   2016 m. gruodžio 17 d. 22:05

22     

    

Dar kartą apie Lietuvos žiniasklaidą. Andrius Švarplys: Elitistų įvaizdis ir tikrovė

Veidaknygė

Indrė Makaraitytė informuoja savo stovyklą – Vilniaus elitistų Lietuvą, su kuo ši susidūrė R.Karbauskiui atėjus į valdžią, kokia ta kitoji Lietuva, stovinti anapus plentinio Vilniaus, anapus blizgaus ekrano:

„Tad žmonių akyse moterys ir vyrai, pasirašę prieš Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, negražiai kalbantys apie Seimo narę Gretą Kildišienę, nes ji vis dar nebaigusi aukštojo ir gan stipriai susimovė vienoje iš savo ankstesnių darboviečių, gaudantys Seimo narį Kęstutį Smirnovą gudriais klausimėliais, kokio dydžio yra šalies biudžetas, ir geliate R. Karbauskiui už idėją vaikams iki septynerių metų padovanoti tautinius drabužius, esate tiesiog menki miesčionys. Turčiai. Verslininkai, bet būtinai bjaurūs tipai. Neištikimi savo žmonoms, neišauklėję savo vaikų ir apgaudinėjantys ne tik svetimus, bet ir savo artimą.“ (daugiau skaityti „Naisių vasaroje“ - atsakymas, kas jūsų laukia).

Galime praleisti tą amžiną ir visuotinį elitistų bandymą šaržuoti visus, kurių jie nesupranta, nenori suprasti ir tik nori uždusinti. Jis akivaizdžiai matyti. Verta atkreipti dėmesį į kitą – esminį – „Vilniaus mokyklos“ bruožą: jie gyvena įvaizdžio pasaulyje. Viskas jiems yra tiktai manipuliacija, tiktai „viešieji ryšiai“, tiktai gudrus žaidimas simboliais, aliuzijomis, paveldais, prototipais – viskas tik dėl populiarumo ir valdžios.

Kuo pati elitistinė „Viniaus Lietuva“ gyvena, kas ir sudaro jos esmių esmę – plastmasinis, saldus, šakėmis ant vandens rašytas, blizgus žurnalų viršelių, „elitinis“, „žvaigždžių“, lengvai vartojamas, manipuliuotas „prasisiekėlių“ pasaulis – lygiai tas pats permetama ant tos kitos Lietuvos anapus ekrano: atseit, anie runkeliai šitaip galvoja.

O iš tikro viskas yra kaip tik priešingai. Ana Lietuva gyvena ne įvaizdžių, o tikrovės pasaulyje. Net jei ta tikrovė yra įtikėta. Bet ji nėra įvaizdinė. Skurdas ir neteisybė priverčia juos tikėti. Tik jie tiki ne pagal tą Indrės Makaraitytės piešiamą šaržą, o paprasčiausio teisingumo likučiais. Jie puikiai mato elitistinio Vilniaus panieką teisingumui: pedofilijos tyrimo uždusinimą visais kanalais; šeimų, netekusių vaikų Norvegijoje, šiurkštų atstūmimą, viešą nulinčiavimą; tą skurdo ir nelygybės pateisinimą ir brutalų atskirties buferio gynimą viešojoje erdvėje („laisva rinka!“, „mažinkim mokesčius verslui!“, „pažangus naujasis darbo kodeksas!“, „kainos yra normalios dėl pasaulinių sausrų!“). Todėl jie netiki I.Makaraitytės tipo pasakojimais ar A.Kubiliaus tipo svaisčiojimais apie sovietinę nostalgiją.

Yra tikrų džipų, yra ir įvaizdinių – plentinių SUV – džipų. Yra apsiprekinimas pagal gyvybinius poreikius, o yra duty free stiliaus kvapnioji komforto zona. Tai toji plentinė, įvaizdžio, pinigų valdžia nė neįtaria, kad žmonės savo gyvenimuose gali kuo nors tikėti: kad kas nors nėra įvaizdis, kad yra kažkas (teisingumas, atjauta, solidarumas), kas nesusiveda vien tiktai į pinigus, viešuosius ryšius, galią. Kad iš tikrųjų galima tikėti pro-life principais ir ginti gyvybę. Kad iš tikro gali rūpėti alkoholizmo, vaistų kainų, skurdo, atskirties problemos, o ne jų imitavimas. Kad iš tikro galima tikėti sveiką gyvensena, o ne medicinos pramone. Kad iš tikro galima tikėti mokykla, universitetu, o ne krepšeliais.

Kuo šis tikėjimas yra prastesnis už elitistų tikėjimą įvaizdžiais, galia ir pinigais?

Elitistinis pasaulis pametė tikrovę, pametė tikėjimą, jis jau senai gyvena spektaklio pasaulyje, kur įvaizdis, manipuliacijos, machinacijos, viešieji ryšiai, nepagarbus savęs tvirtinimas užima svarbiausią vaidmenį – taip elitai įtvirtina savo tinklų valdžią. Ir tai labai panašu į tai, ką Christopheris Lash‘as vadino „elitų revoliucija ir demokratijos išdavimu“, o Murray Edelman‘as – „demokratijos politiniu spektakliu“.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Raigerdas        2016-12-21 15:33

Be abejo, reikia padėkoti Andriui Švarpliui, kad jis pajudino tą ELITINĮ MĖŠLYNĄ. Žalos tas elitinis mėšlynas pridarė nemažai, todėl kol kas nėra jėgos, kuri galėtų sustabdyti tuos atklydusius iš XVII amžiaus “elitinius miesčionis”, kuriuos labai taikliai pavaizdavo Moljeras, ir kurie vėliau tapo kaip BURŽUA klase. Būtent šita BURŽUA žmonių kategorija ir iššaukė žmonių pasipiktinimą visose Europos šalyse, o Rusijoje tai baigėsi revoliucija ir tų BURŽUA sušaudymu ir sunaikinimu, kaip klasės. Kadangi Lietuva nėra išimtis, tai ji kartoja tą patį, kas jau buvo ankstesnių valstybių istorijose. Pagrindinis šitų ELITINIŲ BARŠKALŲ gamintojas yra Vilniaus Universitetas ir nelabai nuo jo atsiliekantys kiti universitetai. Lietuvos išsigimimas prasidėjo nuo politikų, žiniasklaidos ir visu tuo virusu, deja, užsikrėtė ir MOKSLO INTELIGENTIJA. Pasaulis vystosi, todėl daugelyje išsivysčiusių šalių, daugiau ar mažiau yra naudojami pažangiausi atradimai, kurie yra įvairiose srityse, tame tarpe ir Švietime, ir Kultūroje. Lietuvos elitui tokie dalykai nereikalingi, nes jie jų elementariai nepajėgia suvokti. Mūsų ELITINIAMS duok, ką nors paprastesnio, t.y., tu privalai nusileisti iki jų lygio ir su jais kalbėtis tik jiems suprantama kalba. Pirmiausia, tu privalai suvulgarėti, antra, tu turi pasigirti, ką tu pažįsti iš dabartinių, trečia, kokį tu laikrodį nešioji, kokiuose pobūviuose tu lankaisi, kokią tačką turi ir t.t. Aišku, ilgai su jais pabuvus, darosi bloga. Bloga nuo tos arogancijos, bloga nuo visažiniškumo, nuo melo, nuo to noro pasirodyti kažkokiu tai labai reikšmingų, nes ten vos ne “genijų oazė” ir t.t. Dėl manęs tai jie tebūna, bet jiems visiškai reikia nugnybti bet kokias galimybes maitintis iš mokesčių mokėtojų pinigų. Ir tada šitų elitinių neliks nei vieno. O dėl žiniasklaidos, tai reikalinga VALSTYBINĖ ŽINIASKLAIDA, KURI BŪTŲ VISIŠKAI KITOS KOKYBĖS. Ir tada privačiai žiniasklaidai nebebus iš ko uždarbiauti. Faktiškai, valstybinė žiniasklaida turėtų nukonkuruoti visais punktais privačią žiniasklaidą. Bet pagedimas VALSTYBINĖSE INSTITUCIJOSE YRA TOKS DIDELIS, kad kalbėti apie normalią valstybinę žiniasklaidą yra vos ne bergždžias dalykas. Bet apie tai reikia kalbėti, nes kitos išeities paprasčiausiai nėra. Įdomus reiškinys, tiesiog paradoksalus reiškinys: privati žiniasklaida neriasi iš kailio, kad uždirbti pinigų, tuo tarpu valstybinė žiniasklaida yra pinigais pamaitinama, bet dirbti kokybiškai jie nenori ir nemoka.

Jules       2016-12-20 21:46

Ne žiniasklaida, o dezinfosklaida. Gyvename melo epochoje.

nabagui mazeliui       2016-12-20 18:49

mazeliui smarkiai nepasisekė šitam gyvenime,nusidangino žmogus pačion Amerikon,bet vis tiek kliedi apie maskoliškas saules.negi tokiam ligoniui išaiškinsi,kad Lietuvą gali šildyti tik Lietuvos Saulė? jokios kitos saulės mums nereikalingos-nei maskvos, nei briuselio,nei mozambiko.mazeli,nustok ryt macdonalduose.

Vejas       2016-12-20 15:20

Gal gyvenkit savo gyvenima uzjuriuose ir nekomentuokit musiskio.

Pensininke       2016-12-20 10:58

Neskaiciau nei straipsnio, nei komentaru, bet noriu parasyti savo “oriai” gyvenancios pensininkes nuomone apie televizijos kanalu skleidziamas zinias ar publicistines laidas
Sunku patiketi, kad dauguma zurnalistu yra DVASIOS UBAGAI, be moralines kulturos.
Net “Labas vakaras Lietuva” laidoje zurnalistai persa savo asmenine nuomone su patyciomis ir kartais slyksciai ironizuoja. O ka besakyti apie miliutes, jakelaicius, makaraitytes, kurie ikande dar ir padraskytu.

VaidasVDS       2016-12-19 11:33

Labai norėtųsi, kad antivisuomeninė LRT taptų visuomenine bent iš dalies, nes dabar Lietuvoje per lietuvišką TV tiesiog beveik nėra ką žiūrėti. Norėtųsi, kad per TV kalbėtų ne tik “elito” atstovai ir jį aptarnaujantys žurnalistai, bet ir šiuo metu paslėpto Elito atstovai ir normalūs žurnalistai. Ir lai tie “elitą” aptarnaujantys žurnalistai eina aptarnauti komercines TV, kur jie dirbs savo “tikram” šeimininkui…

Elitas JonASui       2016-12-19 3:48

Atsižrašyk! Tavo kokmentaras mus įžeidė!

JonAS       2016-12-18 21:11

pirmiausia, tai norėjau atsižrašyti elito, jeigu mano kokmentaras ką nors iš jų galėtų įžeisti. Tiesiog norėčiau pataisyti gerb. prelegento Švarplio teiginį apie “plentinį” džipą. Ką jis turi omenyje tai “parketinis” džipas.

Lidžita Kolosauskaitė (citata):       2016-12-18 19:43

“Emigracija vėl auga.
Tauta evakuojasi. Iš žemių, kurias prieš 26 m. plikomis rankomis išplėšė iš rusų.
Regis tik tam, kad galėtų iš čia pabėgti.
Kažkaip paradoksalu, kad, valdant rusams, mes kovojome už teisę gyventi savo šalyje pagal savo taisykles, tačiau valdant pačių demokratiškai išrinktiems atstovams kovojame už teisę išvykti gyventi kitur.”

Klausimėlis       2016-12-18 19:20

Ar galima vadinti elitu tuos, kurie mano juo esantys? Elitas reiškia rinktiniai, geriausi iš geriausių. Tikrasis elitas nesiafišuoja, bet dirba, nevaidina, bet gyvena realų gyvenimą, su realiais jausmais ir ištikimybe tikrosioms, amžinosioms vertybėms, apie ką virtualusis “elitas” net supratimo neturi, tačiau, susidarius palankioms sąlygoms, jie kaip šiukšlės iškyla į paviršių. Tikiu, kad šis iškrypęs vaizdas keisis, nes žmonės jau ima skirti grūdus nuo pelų.

Autorius pritrūko lietuviškų žodžių???       2016-12-18 18:11

Straipsnis būtų geras, bet kam tie lietuviškame tekste įterpinėjami anglizmai. Man toks rašymo būdas atrodo visiškai kvailai.

nuoga teisybė       2016-12-18 18:02

Ačiū ponui A. Švarpliui,

Kaip visuomet tiesiai, taikliai ir pataikyta be pagrąžinimų

Dzeikas       2016-12-18 16:54

Mazeli, “Bullshit!”.Lietuviskai auditorijai pasakysiu, kad neprrimtu siuo zodzio paraidziui, kaip keiksmo.JAV pagal emocini svori tai yra tas pats kaip “melas”.
Sis tipas tupedamas JAV pila purva ant zmoniu bandanciu————————————- (beje ar lietuviai nusvilpe(n) 2012m Cikagoje “gaisrininko dukra” irgi “paleckininkai”?Beje isidemetina JAV policijos reakcija.I Gryb. apsauginiu bandyma apeliuoti i juos ,kad jie pasalintu protestuotuojus, tie atsake, kad JAV laisva salis)————————
atmesti uzsirovusio “elito” monopolija valdziai.Beje, tokie “elitai” daugumoj valdo Lotynu Amerikoje ir JAV valdzia elgiasi diplomatiskai su jais tik diplomatiniais sumetimais (“savu kales vaiku” koncepcija). Taikyti viduj tuju “elitu” poziurius, ivaizdzius, morale ...gautusi kaip su Grybauskaite 2012m Cikagoje. Galbut Latifundiju palaiko ir “paleckininkai” , taciau kas uzdraus?
Matau tik viena straipsnio klaida: zodis “elitinis”, “elitas” kalbant naudojama reiksme ir kontekste nedera rasyti be kabuciu. Nes mase, medziaga apibudinama siuo zodziu yra brudas, gudronas(likutines nuosedos rektifikavus mazuta), drumzles pamirsusios nusesti i dugna po 1991m istorinio virsmo.
Ta irodo ju transliuojamas mentalitetas, darbai, NEGEBEJIMAS sulaikyti zodini viduriavima ant naujosios valdzios nors iki 100 jos valdymo dienu. Butu jie ne “elitas”, o elitas - paimtu pauze nors tam laikotarpiui. Taciau laikytis taisykliu siai medziagai nesuprantamas ir nereikalingas sentimentalumas.

Bendraminčiai       2016-12-18 16:30

Palikit jūs tuos vargšus kremlinus miželius, ar kaip juos ten, vienatvėje karksėti. Nepatinka nuomonių įvairovė žmogeliui. Vis maga kaip prie putino ar brežnevo kad būtų- viena partija, viena nuomonė, viena tiesa. Vis kerėblinasi į tą mažą portaliuką savo elitinių pliurpalų paskleisti…

grumstas       2016-12-18 14:25

Na va tūlas mazelis atsiliepė į autoriaus straipsnį , taip ,kaip to pageidauja “elitas”; tie kurie nepatenkinti sukurta ’ demokratija”, sukurtu “teisingumu” ir “elito” nurodymais , kaip dera elgtis tiems nepatenkintiems: jūs esate Kremliaus šuniukai, išsiilgę sovietmečio, jūs -vatnikai, nesuprantantys liberalaus kapitalizmio privalumų, jūs priešai visko , kas pažangu , demkratiška,jūs tiesiog nevykėliai, kurie nemokėjo, nebuvo gabūs pasinaudoti rinkos teikiamomis galimybėmis, tie kurie abejoja sukurtos pseudodemokratijos “gėrybėmis”...

ruta       2016-12-18 10:32

Aciu Autoriui uz mintis , bet , deja dar pilna puskvailiu , kurie dabartineme ‘elite’ , nemato komunistinio -KGB rezimo liekanu -marksizmo -leninizmo skleideju / V. Landsbergis , Grybauskaite ../,  net KGB rezervistai tapdavo saugumo vadovais ir uzsienio ministrais .Visur sistemoje buvo ir yra pilna tu sovietiniu nomenklaturininku / dabar jau ir vaiku su anukais /, kad ir tas pats Linkevicius ,Sadzius , o daug ju sutupe ir i EP ,  T .Birmontiene -tai is viso nonsensas , bet kaip aukstai uzsilipo , kas proteguoja kolaborantus ?
Zydai nusikalteliai/Kaniuku zudyniu dalyviai / patampa prezidentu istorijos patarinetojais ..grazu , net raudona ..

Toks Laikas lašui po lašo       2016-12-18 0:35

Gerai jau, ateinu, ruošk vaišes smile

lašas po lašo...       2016-12-17 23:59

gal ateis toks laikas, kai nebebus būti garbinga pedofilu ar jų šuniuku.
gal ateis toks laikas, kai nebebus būti garbinga pederastų gynėju ar pačiu pederastu.
gal ateis toks laikas, kai nebebus būti garbinga apsivogusiu nomenklatūrininku.
gal ateis toks laikas, kai nebebus būti garbinga būti prokuroru ir nematyti kaip komunistai vagia.
gal ateis toks laikas, kai nebebus būti garbinga būti telefoniniu teisėju ir t.t.

Klausimas Linai ir kt.       2016-12-17 23:36

Na ir kas kad puikus straipsnis? Kas iš to? Ir kas toliau?

Tas ir yra,kad elitinis       2016-12-17 23:07

liberalas labai gražiai vaizduoja humanizmą tol,kol neatsitinka koks nemalonumas ,ir jam reikia išeiti iš sočios komforto zonos.Tada jo veidas įgyja labai nemalonią,piktą ir abejingai nekantrią išraišką,kuri tiesiog sakyte sako “neliesti jo”.

Kelios dienos atgal Vilniuje       2016-12-17 23:03

dvelkė gaivus laisvės vėjas Laisvės gimnazijoje .Gal kiek gaivališkai,bet vaikai gynė Mokytoją,kurį myli ir kuris davė labai įdomų interviu 15 min.lt.Humaniškos mintys.Tačiau įkandin to, toje mokykloje jau apsilankė psichiatras .Kaip anais sovietiniais laikais?Kas čia buvo nesveiko?Ir nuo kada mokytojų darbą tikrins psichiatrai?Elitas serga ir bijo Laisvės ?

Lina       2016-12-17 22:33

Puikus ir gilus straipsnis.
Padėka autoriui, kuris per kelis sakinius pasako ESMĘ.
Nerašo ” talmudų”, kuomet pabaigoje rašinio jau net nesuvoki: apie ką tas straipsnis?


Rekomenduojame

„Iš savo varpinės“: Vitalijaus Balkaus pasvarstymai naujųjų mokesčių tema

Darius Kuolys. Petro Cvirkos skaitymai

Vladimiras Laučius. Tėvynės sąjungos G taškas

Agnė Širinskienė. Bankai ir prekybos centrai stokoja socialinės atsakomybės ir solidarumo su visuomene

Vincentas Vobolevičius. Rinkimai Lenkijoje: ar ekonominiai „lūzeriai“ kelia PiS reitingus?

Arnoldas Aleksandravičius. Tai Lietuva negali turėti savo Raudų sienos?

Andrius Švarplys. Jeigu ateityje nenorime „turėti galimybių išgirsti įvairių nuomonių“, turime pasakyti „God bless America“

Jonas Burokas. Rezistencijos įamžinimas

NE eksperimentams Žemaitijos gelmėse! Atviras Lietuvos visuomenės kreipimasis dėl Vyriausybės planų statyti anglies dvideginio saugyklą

Liutauras Stoškus. Seimo komitete svarstytas Žemės gelmių įstatymas

Jungtinių Tautų rezoliucija dėl smurto akušerijoje

Vidas Rachlevičius. Kai vyrauja sveikas protas ir padorumas

Neringa Venckienė: „Tai, kad esu grąžinama, nepadaro Lietuvos teisine valstybe“

Kauno forumo pareiškimas: Dėl įstatymo pažeidimų LRT veikloje

Povilas Urbšys: „Turi būti aiški takoskyra tarp lobistinės ir advokacinės veiklos“

Ramūnas Aušrotas. Apie NVO oligarchiją

Kun. Andrius Narbekovas. „Mums reikalinga nauja krikščionių apologetų karta“

Irena Vasinauskaitė. Puiki bendruomeninė rudens šventė Šiauliuose

Algis Avižienis „Iš savo varpinės“: Vietnamo pelkėse nuskendo amerikiečių iliuzijos

Žino, ką sako. Masiulis: jeigu kas iš senos partijos vadovybės galvoja, kad byloje bus galima visus šunis sukarti ant Masiulio, tai taip nebus

Irena Vasinauskaitė. Meras Artūras Visockas – žmogus, pasmerkęs Šiaulių liepas myriop?

Algimantas Rusteika. Juos atpažinsite iš jų vaisių

Atviras laiškas LR Prezidentui: Skubiai stabdykite masines miesto medžių žudynes (signataro A.Sėjūno spaudos konferencijos vaizdo įrašas)

Vytautas Radžvilas. Lietuvos politikos atnaujinimo klausimu

Kas čia pas mus tikrų tikriausi „vatnikai“?

Vytautas Sinica. Telkianti istorinės atminties politika

Geroji Naujiena: Jei tik turėtume tikėjimą...

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga: švietimo problemos ne tik kad nebuvo išspręstos, bet dar ir pagilėjo

Valdas Vižinis. Lietuvos valdžios elito karas prieš visuomenę tęsiasi

Verta prisiminti. Kun. Marius Talutis. Daugiau negu sutapimai…

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.