Dienos aktualija, Propagandos ir ideologijos analizė, Demokratija ir valdymas

Andrius Švarplys. Demokratija neįmanoma be tikėjimo, be metafizikos, be įsipareigojimo, be aristos, be demos

Tiesos.lt redakcija   2019 m. gruodžio 13 d. 20:19

13     

    

Andrius Švarplys. Demokratija neįmanoma be tikėjimo, be metafizikos, be įsipareigojimo, be aristos, be demos

Pastaruoju metu matomas susirūpinimas Lietuvos demokratija (daugiau skaityti ČIA).

Ne tik Lietuvoje vyksta esamos sistemos erozija, tai būdinga visam Vakarų pasauliui. Tik vyksta ne demokratijos krizė, bet partinės nomenklatūros, susitapatinusios ir nusavinusios „vieninelį žaidimą mieste“, valdymo korekcija. „Dešinė“, „Liberalizmas“ ir „Kairė“ dramatiškai keičia turinį. Žodžiai neatitinka tikrovės. Atstovaujamojoje demokratijoje neliko atstovavimo. Žmonių išgyvenamas pasaulis atsiskyrė nuo politikos ir staiga pasirodė, kad visų išgirtoji liberalioji demokratija neatstovauja savo piliečiams. Atsiskleidė, kad ligšiolinė sistema sėkmingai užtikrina tų pačių partinių struktūrų išlikimą valdžioje per pragmatinius Kairės ir Dešinės mainus (A.Merkel Vokietija yra ryškiausias pavyzdys). Kitaip tariant, politika sutechnokratėjo ir pagimdė savotišką demokratinėmis sąlygomis suvešėjusią partinę nomenklatūrą. Kylantis nusivylimas iš apačios naudojasi visomis įprastomis procedūrinės demokratijos taisyklėmis ir nekvestionuoja jų, tačiau nomenklatūra (partinis, žiniasklaidos ir akademinis/ekspertinis elitas), pajutęs grėsmę sau, jau trimituoja apie grėsmę demokratijai.

Beje, Lietuvos politologai yra nemažai prisidėję prie lietuviškosios partinės nomenklatūros susiformavimo. Ne vienas iš pasirašiusiųjų yra jos dalis, t.y. dirbęs ir viešai kalbėjęs ne bendro gėrio, bet interesų grupės naudai. Beveik visi Lietuvos politologai dar visai nesenai unisonu skalambijo apie tiesioginių merų rinkimų grėsmę demokratijai, tai vadindami populizmu ir vartų atvėrimu Rusijos įtakai…

Tik įsiklauskite į šį politologų sakinį: „...supaprastinamas naujų politinių jėgų atėjimas, kurios visko mokysis ir viską pradės iš naujo.“ Savaime jis teisingas, bet, atleiskite, – procedūrinės demokratijos sampratoje nėra nieko, kas draustų susikompromitavusio elito pakeitimą nauju. Naujokai mokysis, bet kokiu pagrindu juos iš anksto vertiname kaip grėsmę demokratijai? Ir dar nuo demokratijos ir atstovavimo nutolusių partijų naudai?

Lietuvos politologų laiškas yra persmelktas elitizmo. Jie įsikibę į institucinę (tradicinės politologijos) demokratijos sampratą ir nemato, kad iš jos likusi tik iškamša. Jie teisūs dėl sistemos destabilizavimo, bet nemato, kad esama sistema netekusi turinio.

3 procentai („Valstiečių“, Armonaitės-Šimašiaus…) ir 5 procentai (konservatorių, politologų...) yra to paties lauko dvi pusės. Tai tarsi dvi skirtingos gydytojų komandos, susiginčyjusios, kurį masažą – klasikinį ar aromaterapinį – reikėtų taikyti lavonui.

Mums nereikia rinktis kurios nors pusės. Mums reikia koreguoti patį lauką. Mums būtinai reikia išsaugoti demokratiją, bet išvalyti nomenklatūrinius jos elementus, ...kurie darys ir jau daro viską, kad apsaugotų savo privilegijas demokratijos vardu.

Priešingai nei mano šie politologai, demokratijos esmė nėra laisvi ir sąžiningi rinkimai. Tai tik procedūrinė demokratijos samprata. Ji būtina, bet neapsaugo nuo to, kas yra atsitikę Lietuvos ir Vakarų politikoje – geležinio oligarchijos ir biurokratijos dėsnio. Demokratijos turiniui reikia tikėjimo bendru gėriu, reikia realaus atstovavimo, kuris neįmanomas be tikėjimo, be metafizikos, be įsipareigojimo, be aristos, be demos.

Demokratijai reikia šaknų – nepaperkamo tikėjimo teisingumu. Senovė žinojo: iustitia est fundamentum regnorum. Politologai siūlo tikėjimą procedūra ir ekspertais, t.y. biurokratine valdžia.

Jie teisūs, kad „valstiečių“ siūlomas sprendimas (3 proc.) nėra susirūpinimas demokratija (nors grynai techniškai jis išplečia demokratiją), bet siauras interesų grupių aptarnavimas. Jie dar labiau teisūs dėl žaidimo taisyklių keitimo prieš rinkimus. Bet jie žymiai labiau neteisūs tuo, kad ilgą laiką niekinę pilietinę demokratiją, susisaistę su politiniais interesais, neteisingus valdžios piktnaudžiavimus interpretavę pagal „normalų“ interesų grupių varžymąsi dėl valdžios (tą pačią procedūrinės demokratijos sampratą), demokratinius žmonių poreikius vadinę populizmu, dabar griebiasi demokratijos sergėtojų vaidmens. Dėl šios priežasties visos negausios laiške esančios nuorodos į pilietinę visuomenę, pasitikėjimą, konsensusą su visuomenės grupėmis virsta butaforija.

Tiek „valstiečių“, tiek politologų laiške ginama demokratija yra jokia demokratija. Abudu tokiu gina valdžios demokratiją, biurokratinę demokratiją, tik iš skirtingų perspektyvų.

P.S. Čia yra smulkus politologinio susirūpinimo demokratija koncentratas:

Prof. T. Janeliūnas, 2019-12-12: „Todėl verčiau būtų rinktis kitą sistemos demokratinimo kelią – konsensuso su visomis visuomenės grupėmis, net jei laikome jas priešiškomis, paiešką ir aktyvesnį piliečių bei skirtingų sričių ekspertų įtraukimą į teisėkūros procesus.“

Prof. T.Janeliūnas, 2019-12-01: „Jūs esate: „valstybės parazitai“, „posovietiniai juokdariai“, „gyvieji numirėliai“, „savarankiškai negalintis išgyventi parazitai“, „ūsuoti bebrai“, „elementarūs sovietiniai mulkiai“, „politinės atmatos“, „pakvaišę karščiuojantys ligoniai“.

P. P. S. Lietuviškos politologijos 7 didžiausios nuodėmės daugmaž chronologine tvarka:

1. Teisingumo ir teisinės valstybės paniekinimas R.Pakso apkaltos procese 2003–2004 m. – teisės ir politikos suplakimas bei to aptarnavimas.

2. Teisinės valstybės paniekinimas 2006–2007 m. VSD ir 2012 m. FNNT skandaluose (V.Pociūno, E.Kusaitės bylose).

3. Teisingumo, teisinės valstybės paniekinimas ir pilietinės demokratijos paniekinimas Pedofilijos byloje 2009–2019 m.

4. Pilietinės demokratijos paniekinimas ir teisinės valstybės paniekinimas „Žemės referendumo“ atveju 2014 m.

5. Pilietinės demokratijos paniekinimas dėl tiesioginių merų rinkimų bei nepartinių piliečių judėjimų dalyvavimo rinkimuose.

6. Pilietinės demokratijos, pliuralizmo, žodžio laisvės paniekinimas Nacionalinio transliuotojo (LRT) klausimu.

7. Teisingumo, pilietinės demokratijos ir teisinės valstybės paniekinimas Norvegijos „vaikų atiminėjimo“ ir Lietuvos naujojo įstatymo klausimu.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Ona       2019-12-15 23:52

Visai nesvarbu, ar trijų procentų įstatymas yra “siauras interesų grupių aptarnavimas”, gal čia tik autoriaus įsivaizdavimas, daug svarbiau tas, kad “techniškai jis išplečia demokratiją”. Ir nėra ko delsti, rinkėjams verta juo pasinaudoti tuojau pat, per artėjančius rinkimus, o jei bus trukdančių jį priimti, reikia protestuoti!

ekspertas       2019-12-15 11:27

minimi žmonės nėra tikri politologai

stasys        2019-12-14 19:03

P.Gaideliui .. o Jus dar karta ramiai perskaitykite politologu kreipimąsi ir jame raskite trukumu .Pasakyti kad aš pritariu autoriui..tas pats kas pakelti tik ranka balsuojant su part-raudonu bilietu ..

ah1> Juozui       2019-12-14 17:58

manau kitaip: informacinį karą visada pralaimi tas kas sako Tiesą - jis apribotas Tiesa ir Žinojimu, o melagis gali pliurpt ką nori ir gali dangstytis tikėjimu be įrodymų

Dzeikas       2019-12-14 17:28

“Demokratijai reikia šaknų – nepaperkamo tikėjimo teisingumu.”
———————————————————————————————————-
Lietuviskos demokratijos saknis gerai pavaizdavo Zemaite apsakyme “Marti”.

Juozas       2019-12-14 15:16

P. Andriaus straipsnis akivaizdžiai rodo, kad apie tiesą kalbėti ir tą kalbą argumentuoti yra daug lengviau, negu argumentuoti melą. Antai 31 politologas vyniojosi vyniojosi, vykdydami aišku kieno užsakymą, ir nieko doro jiems neišėjo. Tikrai neįtikino. O štai Andriaus mintys suprantamos ir aiškios. Ačiū jam.

ah1       2019-12-14 14:30

tikroji demokratija bus tada kai bus mokesčių mokėtojų ir mokesčių nemokėtojų  partijų atstovų kvotos seime santykiu 50:50. O dabar tai man panašu į futbolo aikštelę su viena komanda ir vartais be vartininko.

Šaunu.       2019-12-14 13:50

Sulig pademonstruota analizės galia, leksikos turtingumu ir mintijimo turiniu A. Švarplys yra tinkamiausia asmenybė į šalies vadovo poziciją. Na, gal dar panašaus lygio yra L. Šopauskas. Ne paskutiniai pas mum įvykę rinkimai, bus dar ir šitai teikia vilčių. Apmaudu,kad ik tolei bemenk visad kandidatai tebuvo apgailėtini mezomorfai. Pagarba autoriui ir linkėjimai kloties.

stasys        2019-12-14 12:59

Jau tapo mano įprasta autoriui prieštarauti , todėl ir ši karta paklausiu ar autorius vardindamas tuos savo punktus suvokia demokratija tik kaip neklystančios teisinės sistemos darbą ? Skubu visiems pranešti jog pasaulyje tokia sukurta tik tose šalyse kurias valdo neklystantis asmenys .Visais kitais atvejais tenka savo demokratija mirkyti nusivylimo ašarose ir ieškoti konsensuso tam dėl ko nesutariama . Vienok ir čia bėda Lietuvoje turime .. pasirodo pas mus tik teisėsauga su teismais klysta visi kiti jau ir senatvėje nėra pažinę padarytos klaidos ir nuodėmės skonį . Įsivaizduokite tokia situacija pats drąsiausias iš visu Seimo nariu, per tiek metu, yra ne kas kitas o tas pats P.Gražulis ..kuris nuoširdžiai prisipažino klydęs prieš kameras .. ir kiek suprantu bando taisyti savo klaidas tėviškai . Visi kiti neklystantis .. be abejo valstybėje su teisine demokratija įprasta kad kalte nustato teismas , o teismui turėtu rūpėti įstatymas ir jo raidė. Va čia autorius ir paslysta ..pasirodo jo demokratija aukščiau pačios teisinės demokratijos nes Jis geriau žino kokia ji turėtu būti .. Kol kas manęs neįtikino , va jei imtu ir atsivertu balai žino gal ir patikėčiau ..

Žodžio laisvė...       2019-12-14 10:54

Pritariu.Autoriaus tekste daug tiesos.

Labai geras straipsnis!       2019-12-14 10:41

Kaip visada puikios Andriaus Švarplio įžvalgos, malonu skaityti, tik aišku liūdna perskaičius…

Arne       2019-12-14 10:08

dėkui už realistinius apmąstymus ir pastebėjimus. Pavargome nuo tuštybės politikoje,  tuštybės bei melagienos žiniasklaidoje.

monkey bussines       2019-12-13 21:34

Tikėjimas, tikra krikščionybė, neturi nieko bendro su visokiomis “demokratijomis”.
“Demokratijomis” yra įtikėję pagonys ir bedieviai.
Tikintieji pasitiki tik JHS laikosi Viešpaties Įstatymo.
Visa kita yra velnių šūdmalystės ir makaronai kvailiams ant ausų.
Kvailiai balsuoja, o šėtonas balsus skaičiuoja smile

 


Rekomenduojame

In memoriam: Rogeris Scrutonas

Kviečiame į Šv. Mišias – padėką už mons. A. Svarinsko kunigystės šventimus, prieš 65 metus suteiktus vysk. Pr. Ramanausko

Rasa Čepaitienė. Signalinės sistemos II. Užmirštuolė

Mes nugalėjom. Prieš 30 metų Gorbačiovas vizito metu Lietuvoje išgirdo tai, ko nesitikėjo: lietuviai liepė atvežti nepriklausomybę – LRT

Kaip vysk. Pranciškus Ramanauskas Alfonsą Svarinską slapta lageryje įšventino į kunigus

Algimantas Rusteika. Kokie jie būtų dabar?

Laisvės premijos laureato Albino Kentros kalba iškilmingame Laisvės gynėjų dienos minėjime

Mitingo „Už istorinę atmintį, didvyrių garbę, Trispalvę ir Valstybę“ vaizdo įrašas

Sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Renginių programa

Rasa Čepaitienė. Signalinės sistemos I. Pidžinas

LRT: pirmieji kandidatų į Vilniaus universiteto rektoriaus postą debatai

Ramūnas Karbauskis. Kleptokratija ir jos didvyriai

Vygantas Malinauskas. Mano trigrašis į diskusiją apie simbolius

Prokurorų žinia: Neringa Venckienė iš įtariamosios tapo kaltinamąja

Šiandien, šeštadienį, 14 val. kviečiame į pilietinį mitingą – už istorinę atmintį, didvyrių garbę, Trispalvę ir Valstybę

Italų kalbininko prof. dr. Guido Michelinio paskaita apie lietuvių kalbą ir jos pranašumus

Vilniaus Sąjūdis: nedelsiant grąžinkite A. Kentrai Miško brolių muziejaus patalpas ir, atlyginę patirtą žalą, paremkite jo veiklą

Prokuratūra skundžia sprendimą Generolo Vėtros lentelės sudaužymo byloje

Raimondas Navickas. Pasiūlymas klaipėdiečiams

Tautos forumo reikalavimas dėl patyčių iš valstybinės vėliavos, laisvės kovotojų ir genocido aukų atminimo

Robertas Čerškus. Apie neužmirštuolės žiedelius

Vidmantas Valiušaitis. 1944 m. sausio 9 d. tragiškai žuvo gaisre prezidentas Antanas Smetona

Liudvikas Jakimavičius. Įdomus faktas

Robertas Grigas. Jei iš LRT diktorių atsirastų...

Grėsmės lygių nebeliko. Įsigaliojo naujas Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašas

Tomas Baranauskas. Atmintinos dienos ir Kazys Škirpa

Vincentas Vobolevičius. ES direktyvos: kas jos ir ką jos gali?

Vidas Rachlevičius. Mes vėl pralaimim neiššovę...

Advokatas Remigijus Merkevičius neįžvelgia jokio moters nusikaltimo: jos sulaikymui pagrindo nebuvo

Liudvikas Jakimavičius. Atsako belaukiant: jis bus žiaurus ir visiškai kitoks nei prognozuojama

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.