Politika

Andrius Švarplys. Ar reikia daugiaspalvio B.Obamos vertinimo? Kelios trumpos pastabos apie Leonido Donskio nutapytą B.Obamos portretą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugpjūčio 18 d. 12:30

12     

    

Andrius Švarplys. Ar reikia daugiaspalvio B.Obamos vertinimo? Kelios trumpos pastabos apie Leonido Donskio nutapytą B.Obamos portretą

Siūlome susipažinti su sociologo dr. Andriaus Švarplio Veidaknygės paskyroje pateiktomis pastabomis apie Leonido Donskio nutapytą antrąją kadenciją bebaigiančio JAV prezidento Baracko Obamos politinį portretą, paskelbtą 15min.lt portale.

Ko jau tikrai negalima prikišti B.Obamai – tai jo tobulai įvaldytos retorikos, natūralumo, galbūt nuoširdumo. Retorikos turinys irgi yra įkvepiantis: akivaizdūs lygiateisiškumo, teisingumo, atvirumo, įgalinimo, pasitikėjimo motyvai. Bet ar tai jau savaime yra klasikinė demokratija? Abejočiau. Juk demokratija nėra vien tik retorika, nors, žinoma, palyginus su vis labiau populiarėjančiais politiniais chamais vis labiau stabilumą prarandančiame pasaulyje, Obamos tvarkingumas ir taisyklių laikymasis tikrai atrodo kaip didžiulis pasiekimas.

Jeigu Europoje situaciją matome tik tarp A. Merkel, F. Hollando, iš vienos pusės, ir V. Orbano, J. Kačynskio (suprask, beviltiški populistai), iš kitos, tai A. Merkel ir B. Obama išties atrodo kaip demokratijos sergėtojai. Tiktai – kokios demokratijos? Neoliberalistinės, kairuoliškai suprastos demokratijos, kurios svarbiausios vertybės – apginti laisvą prekybą ir įtvirtinti biurokratinį Kito gynimą, ne lygias laisves, o selektyviai atrinktas prispaustųjų grupes. Juk Prancūzijoje ir Vokietijoje oficiali valstybinė pozicija yra tokia: „vietiniai piliečiai, pasislinkit – dabar privalot gerbti Kito teises“.

Ar tai yra pilietinė demokratija? Ar politinio korektiškumo spaudimas net teisėsaugos institucijoms (ką matėme Kiolno Naujųjų metų nakties įvykiuose ir kitais atvejais) yra klasikinė demokratija? Ar piliečių rūšiavimas vardan postkolonialistinių-postholokaustinių idealų yra tai, ko siekė didieji Europos vienytojai Konradas Adenaueris ir Robertas Schumanas? O gal tai yra arčiau to, ką Aleksandras Štromas pavadino politine veidmainyste, holokausto inversija, siekiu morališkai pagrįstu legitimumu didinti sau politinius dividendus? Gal tai yra šiuolaikinė multikultūralizmo ir žmogaus teisių inversija, į kurią dėmesį atkreipia vis daugiau Vakarų intelektualų, tarp jų – ir L.Donskio mėgstamas Michelis Houellebeckas? Kairė ir liberalizmas Vakaruose akivaizdžiai transformavosi, susiliejo ir įgavo valstybinio dominavimo bruožų. B.Obama yra šios politinio korektiškumo srovės flagmanas Vakarų pasaulyje. Galima tai vertinti ir labai teigiamai, čia politinių pažiūrų klausimas, tačiau jo, kaip klasikinės demokratijos gynėjo ir klasikinio politiko, vienareikšmis vertinimas turbūt reikalautų daugiau spalvų.

Konsolidavo NATO ir ES? Atgrasu net pagalvoti, kaip neprognozuojamai elgtųsi oportunistas D.Trumpas Ukrainos ir Sirijos krizės akivaizdoje. Bet yra toks dalykas kaip JAV nacionaliniai interesai, kuriems gyvybiškai svarbi NATO ir ES konsolidacija. Bušų dinastija nebuvo linkusi tartis su partneriais iš Europos, bet net ir tuomet JAV būrė koaliciją. Vadinasi, vienašališkai priskirti Obamai nuopelną dėl išlaikyto Europos balanso yra keblu, nebent tai darome D.Trumpo ar kitų neryžtingų Vakarų politinių lyderių figūrų akivaizdoje. Vieninga Europa buvo strateginis JAV tikslas nuo pat 1950-ųjų, ne daug kas pasikeitė ir po Šaltojo karo pabaigos.

Obama apgynė Baltijos šalių nepriklausomybę? Kaip apgynė? Retoriškai nubrėžė raudoną liniją. Bet juk tą buvo padaręs ir Džordžas Bušas Vilniuje ir ne mažiau retoriškai įspūdingai: „Pasikėsinimas į jūsų laisvę bus pasikėsinimas į mūsų laisvę“.

Ir, regis, rimti Obamos kritikai trokšta ne JAV tiesioginės jėgos demonstravimo, o realių pozicijų gynimo džiunglių pasaulyje, o tam B.Obama buvo visiškai nepasirengęs. O jis nebuvo pasirengęs būtent dėl to paties kairuoliško feministinio, postkolonialistinio mentaliteto, kurį, Andrejaus Piontkovskio žodžiais, jis „gavo kartu su motinos pienu“.

Izraelio analitikų ir politikų manymu, Obamos vadovavimas išvedant JAV karius iš Irako ir politika Sirijoje buvo „visiška katastrofa“. Dar daugiau buvo gidėti pozcija, kad „Izraelis nenori ryžtingesnės JAV pozicijos, jis nori bet kokios JAV pozicijos“ Sirijoje. Užtektų bet kokios pozicijos. Tai nepanašu į B.Obamos administracijos vykdomą apgalvotą „rimbo ir meduolio“ politiką. Užtenka prisiminti B.Netanjahu patarėjo neoficialius JAV politikos elito įvertinimus (žr. ČIA), kurie sukėlė tikrą gaisrą šalių diplomatiniuose santykiuose, kad paaiškėtų, kaip Obama yra vertinamas aukščiausiuose Izraelio politiniuose sluoksniuose. Ir jų priekaištai yra gyvybinės reikšmės, o ne kaprizingi poreikiai „pademonstruoti jėgą“.

Nei ISIS, nei V. Putinas laiku negavo deramo atsako – jiems buvo leista veikti, buvo žaidžiama pagal jų taisykles. Ir tai yra tiesioginis Obamos ir Merkel „nuopelnas“. Ir geriausias to įrodymas yra tas išlikęs visus kamuojantis neaiškumas, ar nebus ir toliau nuolaidžiaujama? Tiek L.Ševcova, tiek A. Piontkovskis, tiek kiti šiuolaikiniai rusų disidentai nuolat kartoja: Putinas eis tol, kol nebus sustabdytas, tačiau Vakarai yra nepasiruošę jo stabdyti. O ar nėra pasiruošę ne dėl to paties piontkovskiško 1 iš 10?

Įtaigi demokratinė retorika, anti-rasistinis lygiateisiškumo diskursas, nuolatinis atvirumas tarptautiniam dialogui, poreikis gauti tarptautinių partnerių pritarimą, pagaliau, žaidimo taisyklių laikymasis – yra neabejotinai stipriosios Obamos savybės. Obamacare – vienas didžiausių jo pasiekimų. Neoliberalams didžiausias jo pasiekimas – tarptautinių prekybinių JAV interesų gynimas ir LGBT valstybinis gynimas (kaip, pvz., „tualetų reforma“, pasikėsinusi į tradicinę valstijų autonomiją). Tačiau Obamą tapyti vien tik kaip klasikinį demokratinį politiką – ar tai nėra tiesiog per daug….neoliberalistiška?

Juk Periklis ne tik retoriškai įkvėpė atėniečius – jis ir vadovavo jiems karo metu. O Ciceronas vadovavosi prigimtinės teisės filosofija, o ne vien tik vieno visuomenės sparno išlaisvinimo kitų grupių sąskaita ideologija.

Veidaknygė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

online_viagra       2018-04-12 8:17
Senukas       2016-08-20 20:45

Deja,eilinė propogandinė nesamonė. Nori būti protingas-parašyk kokią demokratiją gins šaudantis Obama.

LifeSiteNews       2016-08-20 10:40

https://www.lifesitenews.com/news/obama-admin-rules-all-federal-buildings-must-have-open-transgender-restroom?utm_source=LifePetitions+petition+signers&utm_campaign=d63a15018a-Prolife_Lifepetitions_091916&utm_medium=email&utm_term=0_c5c75ce940-d63a15018a-399895549

WASHINGTON, D.C., August 18, 2016 (LifeSiteNews) – Members of one biological sex will now be able to use the restrooms and private facilities of the opposite sex in federal buildings nationwide, the Obama administration announced this week.

The rule, published in the Federal Register today, applies to any of the more than 9,000 locations in 2,000 cities “under the jurisdiction, custody, or control” of the General Services Administration.

Federal officials may not set any standard for biology or appearance of those who wish to use a particular restroom. The policy specifies, “The self-identification of gender identity by any individual is sufficient to establish which restroom or other single-sex facilities should be used.”

The same standard is adopted in the Obama administration’s controversial federal guidance to public schools and universities requiring unisex restrooms, showers, and dorm rooms. The EEOC has applied similar guidelines to businesses and employers.

The latest move follows word that the president plans to finalize a rule next month requiring women’s shelters to admit biological men who say they are transgender.

The Obama administration has justified its unprecedented intervention by citing a number of civil rights acts that ban sex discrimination against women, arguing that biological men are females who do not comply with “gender stereotypes.”

“Discrimination on the basis of gender identity is prohibited as sex discrimination,” a GSA official told NBC News about the latest action.

Congressional civil rights legislation does not apply to either sexual orientation or gender identity.

manau reikia ir i Amerika        2016-08-19 23:11

eksportuoti demokratija?! Filmas apie ameroekspansija - https://www.youtube.com/watch?v=EUd6LqR—3I

Keista       2016-08-19 17:44

Perskaičiau dar kartą ir supratau kaip buvau supratęs. Tai prieštaringas sakinys, kuris užsibaigia Orbano ir Kačinskio padarymų antidemokratais, kas savaime nėra blogai, nes dabartinė demokratija vimdo. Autoriui irgi tokia demokratija neatinka, bet šiame straipsnyje jis nėra iki galo nuoseklus.

Nagi nagi       2016-08-19 11:48

Obama savo arogantisku pasisakymu,kad po BREXIT brtai bus pastatyti eiles gale JAV prioritetuose issauke dideli pasipiktinima JK.Argi jis buvo diplomatiskas ?Velgi jo sveikinimai Merkel,kuri viena ,nekreipdama demesio i kitu ES saliu nuomone atvere vartus visiems norintiems paneigdama bet kokia demokratija,istatymus ir sveika prota-ka apie ji pati sako ?O kad JAV riinkimai vyks tarp dvieju kontraversisku kandidatu-zinoma stebina.

Keista'i       2016-08-19 6:15

Skaityk dar kartą - jis dėsto ne savo požiūrį, bet tų kitų, kuriems taip gali atrodyti (tarp kurių yra ir Donskis)

Keista       2016-08-19 6:06

Nesupratau, ar čia tas karingas Švarplys, nes veidas ne tuo kampu nufotografuotas. Suabejojau dėl straipsnio kai kurių minčių, pvz. sakinio “... tai A. Merkel ir B. Obama išties atrodo kaip demokratijos sergėtojai.” Atrodo, kad Orbanas su Kačinskiu jau toks blogis, kad net Merkel atrodo demokratijos pažiba. Nesinori tikėti, kad tokias kvailystes galėjo parašyti iš anksčiau žinomas Švarplys, kuris mėgsta kitus paanalizuoti. Nejaugi ir ant jo reikės padėti kryželį, kaip jis padėjo padėti ant kitų, kaip Valuckas, ar Stoškus:) Juo labiau, kad Propatria yra skeptiška ES atžvilgiu, o čia jos narys apšika Vengrus su Lenkais. Labai jau politkorektiškumo ribų neperžengiantis straipsnelis.

Pikc       2016-08-18 16:09

“Tačiau Obamą tapyti vien tik kaip klasikinį demokratinį politiką – ar tai nėra tiesiog per daug….neoliberalistiška?” - O ką neoliberalizmas/neomarksizmas APSKRITAI turi bendro su demokratija? smile

Ne suprantu       2016-08-18 15:38

kam vertinti kazkokia marionete? Geriau tesiai velnia apziureti?!    http://www.infowars.com/meet-public-enemy-1/

Jo klaidas atperka Sirijos žmonės.       2016-08-18 14:51

Ten dabar jie kalami prie kryžiaus.Visas mūsų klaidas turi kažkas atpirkti.Tai ir yra liūdniausia.Gal daugiau tartis?

paprasti rusai geriau       2016-08-18 14:06

paprasti rusai geriau sako:
- valdant obamai gyvenimas tapo labai labai sunkus.


Rekomenduojame

Rastas 1920 m. Mickevičiaus-Kapsuko laiškas atskleidžia Rusijos tikslus Lietuvoje

Ramūnas Aušrotas. Liūdna, nes juk ES pradžia buvo visai kitokia

Raymond Ibrahim. Hagia Sophia: Turkų pasakos prieš istorinius faktus

Algimantas Matulevičius. Lietuvoje galima išgyvendinti skurdą

Nida Vasiliauskaitė. Žmonija progresuoja. Iš kur žinome?

Algimantas Rusteika. Lempučių filosofija

Neringa Venckienė informuoja

Algirdas Endriukaitis. Kas laukia nacijos, jei jos politikams nerūpi valstybės egzistencinis likimas?

Nuo bačkos. Majauskas: Su Ingrida už Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra moteris

Tomas Čyvas. Įdomu, kada radikaliai kairioji minia uždraus Bulgakovą?

Algimantas Rusteika. Ar turi teisę atbuvę tremtį žinoti savo skundikus?

Geroji Naujiena: Padauginame tik dalydamiesi

Rasa Čepaitienė. Verygos paradoksas

Raimondas Navickas. Tai NE fontanas, tai kitaip vadinasi!

Liudvikas Jakimavičius. Covido simptomas: „Aplink nosį vaikšto šeškas – nieko neužuodžiu“

Vytautas Sinica. Siūlyčiau, priešingai, Lietuvai pagaliau viešai ir deramai pagerbti LAF’ą

Alvydas Jokubaitis. Noras panaikinti visus prietarus yra pats didžiausias prietaras

Arvydas Anušauskas Fainai Kukliansky: „Tai jau su J.Lukša-Daumantu viskas gerai?“

Audrius Bačiulis. Lukašenka žodžių tuščiai nešvaisto…

Skaitiniai. Vidmantas Valiušaitis rekomenduoja: „Svarbus aukščiausio JAV diplomato pareiškimas ir svari politinė parama Baltijos valstybėms“

Algimantas Rusteika. Pakelkim, pakelkime taurę kvailybės, kad Lietuvai būtų geriau!

Nuo bačkos. F. Kukliansky: kultūringas, inteligentiškas, nieko neįžeidžiantis, bendradarbiavimą skatinantis laiškas iššaukė minios protestą

Nikolajus Nielsenas. Rinkimai Baltarusijoje: Lukašenka prieš COVID-19

Audrius Bačiulis. Beprotybės kronikos: kas yra vyriausieji „Facebook“ cenzoriai?

Karolis Kaklys: Kaip Vijūnėlės dvaro statybos atskleidė visai Lietuvai opias problemas?

Kas mes? Vytautas Sinica apie Nacionalinį susivienijimą

Rasa Čepaitienė. Gyvename totalinio freimingo laikais

Skaitiniai. Andrius Švarplys rekomenduoja: Tiems, kam rūpi akademinė laisvė ir universiteto likimas ‘Black Lives Matter’ epochoje

Vytautas Radžvilas. Laisvė, arba Kodėl NACIONALINIS SUSIVIENIJIMAS dalyvauja rinkimuose?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.