Politika

Andrius Švarplys. Ar reikia daugiaspalvio B.Obamos vertinimo? Kelios trumpos pastabos apie Leonido Donskio nutapytą B.Obamos portretą

Tiesos.lt redakcija   2016 m. rugpjūčio 18 d. 12:30

12     

    

Andrius Švarplys. Ar reikia daugiaspalvio B.Obamos vertinimo? Kelios trumpos pastabos apie Leonido Donskio nutapytą B.Obamos portretą

Siūlome susipažinti su sociologo dr. Andriaus Švarplio Veidaknygės paskyroje pateiktomis pastabomis apie Leonido Donskio nutapytą antrąją kadenciją bebaigiančio JAV prezidento Baracko Obamos politinį portretą, paskelbtą 15min.lt portale.

Ko jau tikrai negalima prikišti B.Obamai – tai jo tobulai įvaldytos retorikos, natūralumo, galbūt nuoširdumo. Retorikos turinys irgi yra įkvepiantis: akivaizdūs lygiateisiškumo, teisingumo, atvirumo, įgalinimo, pasitikėjimo motyvai. Bet ar tai jau savaime yra klasikinė demokratija? Abejočiau. Juk demokratija nėra vien tik retorika, nors, žinoma, palyginus su vis labiau populiarėjančiais politiniais chamais vis labiau stabilumą prarandančiame pasaulyje, Obamos tvarkingumas ir taisyklių laikymasis tikrai atrodo kaip didžiulis pasiekimas.

Jeigu Europoje situaciją matome tik tarp A. Merkel, F. Hollando, iš vienos pusės, ir V. Orbano, J. Kačynskio (suprask, beviltiški populistai), iš kitos, tai A. Merkel ir B. Obama išties atrodo kaip demokratijos sergėtojai. Tiktai – kokios demokratijos? Neoliberalistinės, kairuoliškai suprastos demokratijos, kurios svarbiausios vertybės – apginti laisvą prekybą ir įtvirtinti biurokratinį Kito gynimą, ne lygias laisves, o selektyviai atrinktas prispaustųjų grupes. Juk Prancūzijoje ir Vokietijoje oficiali valstybinė pozicija yra tokia: „vietiniai piliečiai, pasislinkit – dabar privalot gerbti Kito teises“.

Ar tai yra pilietinė demokratija? Ar politinio korektiškumo spaudimas net teisėsaugos institucijoms (ką matėme Kiolno Naujųjų metų nakties įvykiuose ir kitais atvejais) yra klasikinė demokratija? Ar piliečių rūšiavimas vardan postkolonialistinių-postholokaustinių idealų yra tai, ko siekė didieji Europos vienytojai Konradas Adenaueris ir Robertas Schumanas? O gal tai yra arčiau to, ką Aleksandras Štromas pavadino politine veidmainyste, holokausto inversija, siekiu morališkai pagrįstu legitimumu didinti sau politinius dividendus? Gal tai yra šiuolaikinė multikultūralizmo ir žmogaus teisių inversija, į kurią dėmesį atkreipia vis daugiau Vakarų intelektualų, tarp jų – ir L.Donskio mėgstamas Michelis Houellebeckas? Kairė ir liberalizmas Vakaruose akivaizdžiai transformavosi, susiliejo ir įgavo valstybinio dominavimo bruožų. B.Obama yra šios politinio korektiškumo srovės flagmanas Vakarų pasaulyje. Galima tai vertinti ir labai teigiamai, čia politinių pažiūrų klausimas, tačiau jo, kaip klasikinės demokratijos gynėjo ir klasikinio politiko, vienareikšmis vertinimas turbūt reikalautų daugiau spalvų.

Konsolidavo NATO ir ES? Atgrasu net pagalvoti, kaip neprognozuojamai elgtųsi oportunistas D.Trumpas Ukrainos ir Sirijos krizės akivaizdoje. Bet yra toks dalykas kaip JAV nacionaliniai interesai, kuriems gyvybiškai svarbi NATO ir ES konsolidacija. Bušų dinastija nebuvo linkusi tartis su partneriais iš Europos, bet net ir tuomet JAV būrė koaliciją. Vadinasi, vienašališkai priskirti Obamai nuopelną dėl išlaikyto Europos balanso yra keblu, nebent tai darome D.Trumpo ar kitų neryžtingų Vakarų politinių lyderių figūrų akivaizdoje. Vieninga Europa buvo strateginis JAV tikslas nuo pat 1950-ųjų, ne daug kas pasikeitė ir po Šaltojo karo pabaigos.

Obama apgynė Baltijos šalių nepriklausomybę? Kaip apgynė? Retoriškai nubrėžė raudoną liniją. Bet juk tą buvo padaręs ir Džordžas Bušas Vilniuje ir ne mažiau retoriškai įspūdingai: „Pasikėsinimas į jūsų laisvę bus pasikėsinimas į mūsų laisvę“.

Ir, regis, rimti Obamos kritikai trokšta ne JAV tiesioginės jėgos demonstravimo, o realių pozicijų gynimo džiunglių pasaulyje, o tam B.Obama buvo visiškai nepasirengęs. O jis nebuvo pasirengęs būtent dėl to paties kairuoliško feministinio, postkolonialistinio mentaliteto, kurį, Andrejaus Piontkovskio žodžiais, jis „gavo kartu su motinos pienu“.

Izraelio analitikų ir politikų manymu, Obamos vadovavimas išvedant JAV karius iš Irako ir politika Sirijoje buvo „visiška katastrofa“. Dar daugiau buvo gidėti pozcija, kad „Izraelis nenori ryžtingesnės JAV pozicijos, jis nori bet kokios JAV pozicijos“ Sirijoje. Užtektų bet kokios pozicijos. Tai nepanašu į B.Obamos administracijos vykdomą apgalvotą „rimbo ir meduolio“ politiką. Užtenka prisiminti B.Netanjahu patarėjo neoficialius JAV politikos elito įvertinimus (žr. ČIA), kurie sukėlė tikrą gaisrą šalių diplomatiniuose santykiuose, kad paaiškėtų, kaip Obama yra vertinamas aukščiausiuose Izraelio politiniuose sluoksniuose. Ir jų priekaištai yra gyvybinės reikšmės, o ne kaprizingi poreikiai „pademonstruoti jėgą“.

Nei ISIS, nei V. Putinas laiku negavo deramo atsako – jiems buvo leista veikti, buvo žaidžiama pagal jų taisykles. Ir tai yra tiesioginis Obamos ir Merkel „nuopelnas“. Ir geriausias to įrodymas yra tas išlikęs visus kamuojantis neaiškumas, ar nebus ir toliau nuolaidžiaujama? Tiek L.Ševcova, tiek A. Piontkovskis, tiek kiti šiuolaikiniai rusų disidentai nuolat kartoja: Putinas eis tol, kol nebus sustabdytas, tačiau Vakarai yra nepasiruošę jo stabdyti. O ar nėra pasiruošę ne dėl to paties piontkovskiško 1 iš 10?

Įtaigi demokratinė retorika, anti-rasistinis lygiateisiškumo diskursas, nuolatinis atvirumas tarptautiniam dialogui, poreikis gauti tarptautinių partnerių pritarimą, pagaliau, žaidimo taisyklių laikymasis – yra neabejotinai stipriosios Obamos savybės. Obamacare – vienas didžiausių jo pasiekimų. Neoliberalams didžiausias jo pasiekimas – tarptautinių prekybinių JAV interesų gynimas ir LGBT valstybinis gynimas (kaip, pvz., „tualetų reforma“, pasikėsinusi į tradicinę valstijų autonomiją). Tačiau Obamą tapyti vien tik kaip klasikinį demokratinį politiką – ar tai nėra tiesiog per daug….neoliberalistiška?

Juk Periklis ne tik retoriškai įkvėpė atėniečius – jis ir vadovavo jiems karo metu. O Ciceronas vadovavosi prigimtinės teisės filosofija, o ne vien tik vieno visuomenės sparno išlaisvinimo kitų grupių sąskaita ideologija.

Veidaknygė

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

online_viagra       2018-04-12 8:17
Senukas       2016-08-20 20:45

Deja,eilinė propogandinė nesamonė. Nori būti protingas-parašyk kokią demokratiją gins šaudantis Obama.

LifeSiteNews       2016-08-20 10:40

https://www.lifesitenews.com/news/obama-admin-rules-all-federal-buildings-must-have-open-transgender-restroom?utm_source=LifePetitions+petition+signers&utm_campaign=d63a15018a-Prolife_Lifepetitions_091916&utm_medium=email&utm_term=0_c5c75ce940-d63a15018a-399895549

WASHINGTON, D.C., August 18, 2016 (LifeSiteNews) – Members of one biological sex will now be able to use the restrooms and private facilities of the opposite sex in federal buildings nationwide, the Obama administration announced this week.

The rule, published in the Federal Register today, applies to any of the more than 9,000 locations in 2,000 cities “under the jurisdiction, custody, or control” of the General Services Administration.

Federal officials may not set any standard for biology or appearance of those who wish to use a particular restroom. The policy specifies, “The self-identification of gender identity by any individual is sufficient to establish which restroom or other single-sex facilities should be used.”

The same standard is adopted in the Obama administration’s controversial federal guidance to public schools and universities requiring unisex restrooms, showers, and dorm rooms. The EEOC has applied similar guidelines to businesses and employers.

The latest move follows word that the president plans to finalize a rule next month requiring women’s shelters to admit biological men who say they are transgender.

The Obama administration has justified its unprecedented intervention by citing a number of civil rights acts that ban sex discrimination against women, arguing that biological men are females who do not comply with “gender stereotypes.”

“Discrimination on the basis of gender identity is prohibited as sex discrimination,” a GSA official told NBC News about the latest action.

Congressional civil rights legislation does not apply to either sexual orientation or gender identity.

manau reikia ir i Amerika        2016-08-19 23:11

eksportuoti demokratija?! Filmas apie ameroekspansija - https://www.youtube.com/watch?v=EUd6LqR—3I

Keista       2016-08-19 17:44

Perskaičiau dar kartą ir supratau kaip buvau supratęs. Tai prieštaringas sakinys, kuris užsibaigia Orbano ir Kačinskio padarymų antidemokratais, kas savaime nėra blogai, nes dabartinė demokratija vimdo. Autoriui irgi tokia demokratija neatinka, bet šiame straipsnyje jis nėra iki galo nuoseklus.

Nagi nagi       2016-08-19 11:48

Obama savo arogantisku pasisakymu,kad po BREXIT brtai bus pastatyti eiles gale JAV prioritetuose issauke dideli pasipiktinima JK.Argi jis buvo diplomatiskas ?Velgi jo sveikinimai Merkel,kuri viena ,nekreipdama demesio i kitu ES saliu nuomone atvere vartus visiems norintiems paneigdama bet kokia demokratija,istatymus ir sveika prota-ka apie ji pati sako ?O kad JAV riinkimai vyks tarp dvieju kontraversisku kandidatu-zinoma stebina.

Keista'i       2016-08-19 6:15

Skaityk dar kartą - jis dėsto ne savo požiūrį, bet tų kitų, kuriems taip gali atrodyti (tarp kurių yra ir Donskis)

Keista       2016-08-19 6:06

Nesupratau, ar čia tas karingas Švarplys, nes veidas ne tuo kampu nufotografuotas. Suabejojau dėl straipsnio kai kurių minčių, pvz. sakinio “... tai A. Merkel ir B. Obama išties atrodo kaip demokratijos sergėtojai.” Atrodo, kad Orbanas su Kačinskiu jau toks blogis, kad net Merkel atrodo demokratijos pažiba. Nesinori tikėti, kad tokias kvailystes galėjo parašyti iš anksčiau žinomas Švarplys, kuris mėgsta kitus paanalizuoti. Nejaugi ir ant jo reikės padėti kryželį, kaip jis padėjo padėti ant kitų, kaip Valuckas, ar Stoškus:) Juo labiau, kad Propatria yra skeptiška ES atžvilgiu, o čia jos narys apšika Vengrus su Lenkais. Labai jau politkorektiškumo ribų neperžengiantis straipsnelis.

Pikc       2016-08-18 16:09

“Tačiau Obamą tapyti vien tik kaip klasikinį demokratinį politiką – ar tai nėra tiesiog per daug….neoliberalistiška?” - O ką neoliberalizmas/neomarksizmas APSKRITAI turi bendro su demokratija? smile

Ne suprantu       2016-08-18 15:38

kam vertinti kazkokia marionete? Geriau tesiai velnia apziureti?!    http://www.infowars.com/meet-public-enemy-1/

Jo klaidas atperka Sirijos žmonės.       2016-08-18 14:51

Ten dabar jie kalami prie kryžiaus.Visas mūsų klaidas turi kažkas atpirkti.Tai ir yra liūdniausia.Gal daugiau tartis?

paprasti rusai geriau       2016-08-18 14:06

paprasti rusai geriau sako:
- valdant obamai gyvenimas tapo labai labai sunkus.


Rekomenduojame

Įbauginti prezidentai. Vytautas Matulevičius prakalbino Valdo Adamkaus vyriausiąjį patarėją Darių Kuolį

Andrius Švarplys. Kam – anarchija, o kam – „meilės vasara“

Liudvikas Jakimavičius. Šimašiaus pliažas

Justas Stankevičius. Kaip pasikeitė Vokietijos viešasis saugumas nuo pabėgėlių krizės pradžios?

Ir undinėlė rasistė...

Nida Vasiliauskaitė. Apie institucinį rasizmą

Neringa Venckienė. Neatsakyta iki šiol

Liudvikas Jakimavičius. „Vyčiui pliaže – ne vieta“

Kviečiame į kasmetinę Lietuvos laisvės kovotojų atminimo šventę: susitinkame liepos 4 d. Mūšios Didžiosios Kovos apygardos partizanų parke

Robertas Grigas. Aleksandr Galič apie (pra)tylėjimo kainą

Algimantas Rusteika. Apie ką giedosime liepos 6-ąją: apie Lietuvą ar apie vienybę su žmonija?

Rasa Baločkaitė. Kraupusis Merkinės stadionas

Andrius Švarplys. R.Šimašiaus ir Co akcijos matmuo – amputuoti istoriją, atmintį, kančios sakralumą

Per 20 organizacijų reikalauja Prezidento dėmesio istorijos politikai

Vilius Kavaliauskas. Lukiškės: Ką nutyli Vilniaus meras?

Ramūnas Aušrotas. Išlaikyti LRT gyventojams kainuoja triskart brangiau nei Vyriausybę

Nida Vasiliauskaitė. Mokslas yra dalykas didis

Vytautas Radžvilas. Kūjo ir pjautuvo šešėlis virš šeimos (II)

Liudvikas Jakimavičius. Dočys politikuoja

Atgimstantys paminklai. Kun. Robertas Gedvydas Skrinskas: Atkurkime Gumbių kaimo koplystulpį –  išgelbėkime istorinį paminklą

Povilas Urbšys: „Vytis yra tai, kas mus gali suvienyti“

Rasa Čepaitienė. Atsisakantys keistis

Nida Vasiliauskaitė. Apie Linos Žigelytės versiją iš serijos „Kas atsitiko Nidai Vasiliauskaitei?“

Iš propagandos frontų: Dainius Pūras. Apie smėlį ir paplūdimį Lukiškių aikštėje kaip laimingoje erdvėje

Povilas Urbšys: Jei bus priimta tai, ką siūlo valdantieji, Lukiškių aikštėje stovės ne Vytis. Argi tai ne dar viena išdavystė?

Ne juokas. Politinis kompasas pagal liberalus

Andrius Švarplys. Kas gali apginti žodžio laisvę ir laisvę apskritai?

Geroji Naujiena: Stiprūs Jo malone

Vytautas Matulevičius. „270 milijonų, kurie parklupdė Lietuvą“

Raimondas Navickas. O gal tai jokie NE vandalai? Gal tai PROTESTUOTOJAI?

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.