Kultūros, kalbos, istorijos politika, Iš propagandos frontų

Andrius Švarplys. Apie savus ir svetimus „patriotus“

Tiesos.lt redakcija   2015 m. gegužės 28 d. 23:39

19     

    

Andrius Švarplys. Apie savus ir svetimus „patriotus“

Siūlome sociologo ir politologo dr. Andriaus Švarplio repliką, paskelbtą jo Veidaknygėje perskaičius Žilvino Pekarsko komentarą „Kiek politikos euroviziniame Polinos Gagarinos pasirodyme?“.

Atkreipkite dėmesį, kaip „patriotai“ visą diskusiją suveda į klausimą: „Ar Rusijai Eurovizija yra politika, ar ne?“. Tai aišku – Rusijai tai yra politika. Kaip naftos vamzdis „Družba“, kaip „kremlinio“ S.Ivanovo VTB krepšinio lyga, kaip Sočio olimpiada ar Jūrmalos festivalis „Naujoji banga“, kaip žymūs teatralai ir kino talentai à la michalkovai (reiškiantys paramą Krymo okupacijai), kaip visokiausi kobzonai ir gazmanovai.

Kad tai suprastume, net nebūtina skaityti S.Huntingtoną apie valstybių pasirengimą naudoti kultūrinius-tapatybinius resursus geopolitinei mobilizacijai. 180 milijonų Eurovizijos žiūrovų auditorija – per riebus kąsnis, kad Rusijos propaganda galėtų jo atsisakyti.

Bet ko „patriotai“ išties nesugeba suprasti – esminis klausimas ne čia. Esminis klausimas yra toks: kiek mes dusinsime savo visuomenę atkartodami „kremlinių“ mąstymą? Kiek mes „statysime“ ant visuomenės švietimo, kad gebėtų atpažinti „kremlinių“ veiksmus, o kiek – ant savo visuomenės patriotinio trolinimo? Kiek mes pasiruošę patys imtis propagandos prieš savo visuomenę? Nuosavos, nacionalinės propagandos prieš „kremlinių“ propagandą?

Tokių pavyzdžių jau būta – „valstybininkų“ propaganda jau ne kartą traiškė elementarius ir sveikus visuomenės poreikius, tokius kaip politinio skaidrumo, tiesos ir teisingumo? Ar dar gali būti likusių tokių, kurie nemato neslepiamos elitistų paniekos visuomenės apačioms?

Štai kodėl esminis klausimas yra ne apie Rusiją. Klausimas yra apie mūsų valstybininkų atvirumą visuomenei. Klausimas yra apie klasikinę politinę atsakomybę.

„Patriotai“ to nesupranta, nes jie yra elitistai – susitapatinę su valstybe, jie jau yra nusprendę, kiek teisingumo ir laisvės mes esame verti. Jų tikslas – ne savarankiška, laisva, pilietinė visuomenė, jų tikslas – kontroliuojama „nuosava“ visuomenė, kuri žinotų savo vietą ir joje tyliai tupėtų. O kai ji, pavyzdžiui, sumano pasinaudoti konstitucine teise į referendumą, žymiausi „patriotai“ pačiu šiurkščiausiu pavidalu išjuokia šią teisę, o vėliau taip pat „patriotiškai“ Konstitucinis Teismas uždraudžia referendumus iš viso.

Prieš tokį pseudopatriotizmą ir reikia sukilti. Būtina priešintis nuo visuomenės nutolusių ir susvetimėjusių elitistų bandymams mums įpiršti apynasrį – neva patriotinį. Nes tuoj „patriotai“ pasikėsins ir į Dostojevskį, Tolstojų ar Rachmaninovą, jei tik pastebės, kad Kremlius jais naudojasi (V.Putinas jau citavo N.Berdiajevą...).

Eurovizija jiems, kaip ir „kremliniams“, yra politika. Visa tai suprasdami, mes laisvai galime balsuoti už P.Gagarinos pasirodymą ar nejausti nepatogumo, kai rusų ledo ritulio komanda tiesiog gražiai žaidžia. Nes mums tiesiog gali patikti ta muzika, ta sporto komanda. Mes galime laisvai kvėpuoti.

Tuo pačiu metu turime suvokti, kad tiek už muzikos, tiek už sporto, tiek už kultūros visuomet stovės savi ar svetimi „patriotai“. Visuomet.

P.S. A.Kamiu yra sakęs: „Jeigu man reikėtų rinktis Prancūziją ar savo mamą, aš pasirinkčiau mamą“. Savo ruožtu, šiame kontekste visus „patriotus“ kartu paėmus aš nedvejodamas iškeisčiau į N.Berdiajevą ar F.Dostojevskį.

P. P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Info       2015-05-31 7:50

Švarplys visada turi žiūrėti į dangų. Taškas.

"Mantui"       2015-05-30 12:56

turiu geresnį pasiūlymą: kur kas garbingiau susirasti kviestinę “žvaigždę” ir jam deleguoti teisę už visus nuspręsti, kas yra teisinga, atitinka “bendrąjį” interesą. Tik svarbu per daug klausimų neuždavinėti: žvaigždė yra žvaigždė - turi teisę daryti, ko tik užsimanys - nusipelnė; o apie vertybes išvis reikia patylėti - ji juk žvaigždė, kokie ten dar principai: žvaigždė yra vertybė.

"Mantai"       2015-05-30 12:28

netrolink, per kelis mėnesius jau paskiepijot - nebeveikia

Skirmantė       2015-05-30 1:16

Dėl patriotų pritariu. Bet balsuoti už Rusiją... kai 2000 žuvusiųjų Ukrainoje… na,... reikia pagalvoti, o jeigu ten žūčiau aš... ar bebalsuočiau Eurovizijoje? Man akyse stovi vieno sudarkyto Ukrainiečio kario kūnas… Žydai nesiklausė Vagnerio, turbūt ne todėl, kad kvėpavo ne laisvai…

Mantas       2015-05-29 21:30

Koks turėtų būti partijos “Lietuvos sąrašas” pasirinkimas? Ar dalyvauti rinkimuose, ar ne. V.Radžvilo judėjimas “Propatria” (Už Tėvynę) pasirinko visuomeninio judėjimo, o ne ėjimo prie lovio, kuo neišvengiamai pavirsta “kandidatai, tapę deputatais.”. Manyčiau, kad tą patį turėtų daryti ir “Lietuvos sąrašas”, nes dalyvaujant neišvengiamai susitepama ir virstama drakonais. Siūlyčiau LS partiją transformuoti į visuomenininkų sambūrį, o partiją geriau tegul organizuoja P.Urbšys, nes jis jau praėjęs išbandymus ir blogio gundymus, kai dirbo spec.tarnybose, be to jis ir savo kasdiene veikla liudija, kad skirtingai nei kiti politikai, kurie iš esmės yra tuščiai kalbantys populistai, yra doras, išmintingas, taikus, telkiantis, mokantis laimėti rinkimus.

visgi       2015-05-29 14:06

reikia turėt omeny, kad prisiėmus kad ir 50 pabėgėlių, jų tikrasis skaičius gali išaugti imki 250, nes ilgainiui jie reikalaus ir savo šeimų.

visatos dėsniams        2015-05-29 14:04

jokių tokių dėsnių nėra, tik vertelgų interesas.  Tai, kas dabar vyksta, tik paaiškina, kas vyko tuomet, kai 17 a įsikūrė tokios monopolijos kaip East, West indijos ir kitos, kurios tik griovė nusistovėjusią pusiausvyrą Azijoj ir Afrikoj, o vertelgos tuo pasinaudodami vežė vergus darbams. Lietuva neturėjo kolonijų Afrikoj ir už dabartinį ten keliamą erzelį, nėra atsakinga.
Tačiau, jei Europa spaus, galima pasirinkti emigrantų iš katalikiškos Eritrėjos ar kriksčioniškų kurdų iš Irako ar Sirijos. Nepakenktų, nes tai gal net aukšesnės dvasinės kultūros žmonės.

Kritikas Pikčiurna -> Visatos dėsniai       2015-05-29 10:47

Pusiausvos teorija nepaaiškina Visatos plėtimosi priežasčių, todėl dabar yra populiari nepusiausvyrinė atviros Visatos teorija. Tas pats pasakytina ir apie visuomenę, kultūrą bei politiką, tik gal nereiktų visko palikti Dievo garbei bet atsakomybei ir susirasti savo vietą tarp tų priežasčių. Juk matome ryškių kūrybos pavyzdžių...
Deja, dauguma pasiduoda pusiausvyrai ir pasirenka plaukti pasroviui…

nieko nesupratau.        2015-05-29 10:22

taip viskas suvelta. Kas tie “patriotai” kabutėse? Rūtos Janutienės laidos dalyviai? Tomas Čyvas? patriotai lt ?
Gagarina niekuo nenustebino, kaip ir tas rusas iš Švedijos.
Už tai įdomi buvo Latvių egiptietės daina ir atlikimas.
O gražiausiai padainavo italai. Klasika.
Lietuvių daina gražiai skamba ir dabar per radiją, bet dalis jos jau kažkur girdėta. O “spontaniški” bučiniai gali vykti tik vieną kartą. Antrą kartą - jau politika.

Romualdas       2015-05-29 9:26

Geras autorius. Tik nesusigadink. Kurk iš savęs, kokia turi būti mūsų kultūra, kuri šiandieną naikinama.

zzz       2015-05-29 9:23

Afrikoje specialiai, kryptingai veikiant tokios sąlygos sudarytos, kad užplūstų Europą afrikiečiai, sukeldami bėdų, kad europiečiai neturėtų galimybių apie kažką kitą galvoti. Geriau šalinti ligos priežąstis.

Viskas turi       2015-05-29 8:16

subręsti.Ar priešinsimės ir lindėsm savo urveliuose,vis tiek reikės laiko.Tik ,jei būsim pasyvūs,ko gero,įsikiš iš šalies.O aktyviems būti neleidžia.Tik nereikia pulti į ugnį.Reikia palaukti,nes visą laiką taip nebus.

Visatos dėsniai grįsti       2015-05-29 8:14

pusiausvyra.Įdomiausia stebėti ,būti liudininku Afrikos gyventojų ir baltojo žemyno santykį.Prieš šimtus metų juos prievarta atsivežė.Dabar jie patys atvažiuoja,veržiasi,ir jų nenori priimti.Negriaukim pusiausvyros.Reikia priimti su visom pasekmėm.

>ruta       2015-05-29 8:11

Tie žmonės savaip priešinasi.Inteligentai pradėjo prasigerti.Naikina save ir tik kai užgeria,kokios auksinės mintys pabyra.

Todėl ir stengiamas       2015-05-29 8:10

žeminti,niekinti ,sunaikinti gal nesąmoningai kaimą,nes jis mažiau valdomas.Miestas paskęsta blizgučiuose.Kolumbo atrastų indėnų lygis egzistuoja per amžius,nors tie indėnai jau išpruso,o mes kaip užkonservuoti.

ruta       2015-05-29 7:21

Sutinku su Autoriumi , bet ka daryti , kai dauguma tutieciu jau tuno tyliai savo pakampese ir vertina tik savo asmenine gerove ?

Aciu Dievui       2015-05-29 6:07

Kuris kiekvienam idiege svarios sazines ir Tiesos jausma.Ir AUCIU tiems kurie sia brangia Dievo dovana sventai saugo.Nes Dievas,musu kurejas to is musu ir tikisi.

Tikri patriotai       2015-05-29 6:03

Nusigeria,nusizudo arba uzdaromi i psih.ligonines.Nes Tiesa tapo pavojinga valdziazmogiams.Ir tokius zmones bandoma vienaip ar kt.apdoroti,arba susidoroti! Venckiene buvo viesai dorojama del zmoniu ibauginimo.Bet…viskas gavosi atvirksciai.Zmonems niekas nebeistrins is atminties to ka mate ir dabar dar yra persekiojami,teisiami!!!

pastabos gan teisingos, o esmė...       2015-05-29 0:37

kad mūsų “elitas”, “valstybininkai” - tokio pat gyvuliško mastymo kaip ir ruskeliai.
krikščioniškumo nei pagrindų neturi.
partškolos dėstytoja ir jos auklėtiniai - komunistai, ateistai, pedofilai, kgbistai, pederastai…


Rekomenduojame

Iš propagandos frontų. Marius Ivaškevičius: „Aš asmeniškai renkuosi Tiesą“

Vladimiras Laučius. Sušimašinta Lietuva

Vytautas Radžvilas. Apie vienašališkas „dekonstrukcijas“ ir keistas Eurasia Daily bei lrt.lt sąsajas

Valdas Vasiliauskas. Ar Lietuva turi sostinę?

Linas V. Medelis. Sąmokslo teorija: kaip skęsta Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Kai istorikai ima bijoti faktų

Vitalijus Karakorskis: „Tai yra valstybės šantažas“

Rasa Čepaitienė. Pasaka apie vieną mažą raidelę

Robertas Grigas: „Quo vadis, Lietuva?“

Simonas Jazavita. Apie Prezidentus ir Antano Smetonos paminklą Vilniuje

Darius Alekna. Tai kas ten sakė, kad ne vieta buvo pagrindinis LEU sunaikinimo motyvas?

Andrius Švarplys. Politinis sentimentalumas yra amoralus ir antidemokratinis – jis išreiškia ne užuojautą, o politinį interesą

Geroji Naujiena. Palaiminti, kurie Jam sugrįžtant budės

Popiežiaus interviu italų dienraščiui: Europa, migracija, ekologija

Povilas Urbšys. Tai – elementarus vaivorykštinis fašizmas

Vykintas Vaitkevičius. Iš miego pakilusi Gedimino pilies kalno kariuomenė

Vidmantas Valiušaitis. Nėra to blogo, kas neišeitų į gera

Į laisvę“ studijų savaitgalis „Quo vadis, Lietuva?“

Robertas Grigas. Ar esame gėlininkų tauta?

Dalius Stancikas. Kaip išnarplioti Šimašiaus mazgą

Reportažas iš 5-ųjų Monsinjoro Alfonso Svarinsko mirties metinių paminėjimo Partizanų parke

Tomas Baranauskas. Manote, kad bent A. Ramanauską-Vanagą jau paliko ramybėje? Manykite iš naujo…

Tiesos.lt žinia skaitytojams, kuriems šiuo metu esame nepasiekiami: mes veikiame, kliūtis žadame įveikti, lauksime Jūsų sugrįžtant

Algimantas Rusteika. Laisvės dykai niekas nedalina

Dar vienas reportažas iš mitingo „Apginkime Lietuvos Didvyrius!“ (Šarūno Valentinavičiaus vaizdo įrašas)

Prof. Alfonsas Vaišvila. Nuo „tautos suvereniteto“ praktikoje slaptai pereinama prie valdžios suvereniteto

Nuo bačkos. Aplinkos ministerija: „Nevykdant pagrindinių miškų kirtimų, miškai prarastų tvarumą“

Nuo bačkos. Nerijus Mačiulis: Naujausia skurdo statistika neleidžia abejoti – Lietuvoje jau sėkmingai kuriame gerovės valstybę

Lietuvos žydų bendruomenių viešas pareiškimas dėl LŽB pirmininkės Fainos Kukliansky veiksmų

Raimondas Navickas. Įspūdžiai iš mitingo

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.