Dienos aktualija, Visuomenės pokyčių analizė

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Tiesos.lt redakcija   2020 m. kovo 22 d. 6:31

23     

    

Andrius Švarplys. 4 klausimai

Pirmosios mirties nuo viruso fone kylantys klausimai:

1. Jeigu pagrindinis viruso šaltinis dar šią praėjusią Lietuvoje galėjo būti iš užsienio grįžtantys lietuviai, kodėl nebuvo galima jiems skirti atskirų viešbučių ir dviem savaitėms karantinuoti? Japonija šitaip karantinavo kruizinį laivą su šimtais,o gal ir tūkstančiais. „Šimtai lietuvių grįžta namo“, – skelbė antraštės. Dauguma jų grįžo ir tebegrįžta centralizuotai, specialiais valstybės organizuotais reisais, taigi palyginti lengvai būtų galima nukreipti į centralizuotą karantiną.

Virusas būtų suvaldytas esmiškai. Karantinuoti viešbučiuose būtų buvę ir pigiau nei gydyti. Dabar vastybė ruošiasi gydyti tuos, kurie bus užkrėsti pasklidusių. Kas trukdė šitaip suvaldyti pagrindinį viruso sklidimo šaltinį?

Jeigu žmogaus teisės, tuomet žmogaus teisės epidemijos metu reiškia teisę užkrėsti kitus.

2. Testavimo trūkumas. Testuoti reikia kuo daugiau, maksimaliai ir dar virš, ne lyginantis su Latvija ar Estija, bet tam, kad būtų galima laiku karantinuotis ir stabdyti plitimą.

Ministras A. Veryga ir visa Vyriausybė padarė labai daug gerų darbų, ypač – anksti uždarę sienas ir įvedę karantiną. Tačiau A.Verygos statistinis lyginimasis su Estija, kad neva nėra reikalo pas mus testuoti didesniu mastu, skamba biurokratiškai ir makabriškai.

Morozovo pavyzdys (ČIA) nekelia abejonių: kovo 12 jau kolega gydytojas pasijunta blogai, bet tik kovo 20 jam nustatomas virusas. Kiek jis galėjo užkrėsti per 8 dienas?

Tik masinis testavimas gali laiku identifikuoti, karantinuoti ir suvaldyti plitimą.

Medikų organizacijos jau kuris laikas ragina didinti testavimo apimtis.

3. Ar yra įkurtas Krizės suvaldymo štabas, kurio rankose būtų visa oficiali informacija, sprendimai, koordinavimas? Kuriame, šalia politinio sprendimo priėmėjo, būtų medicininis/epidemiologinis?

4. Kodėl neleidžiama privačiam sektoriui prisidėti testavimu, kitomis priemonėmis? Lenda galai valstybės atitolimo nuo visuomenės? Valstybės organizacinis/biurokratinis ir politinis aparatas atitrūkęs nuo privačios inciatyvos (pilietinės visuomenės) ir negeba ne tik pasitikėti ja, bet ir bendradarbiauti?

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Babunė       2020-03-24 9:20

Ten pagarsinau Maskvos žinią. Mes vartojame ir dezinfekuojamės dzūkiška samane septynių dešimčių laipsnių stiprumo. Tik nesusipratėliai policininkai trukdo mūsų kovoje su klastinguoju virusu. Kur žiūri vyriausybė? Ką apie tai sako konservatoriai, liberalai, eksprezidentė? Mūsų vieninga nuomone, būtina visokeriopai skatint dzūkiškosios gamybą ir vyresniems dalint nemokamai kaip veiksmingą priemonę.

>babunei       2020-03-24 2:43

garusis bojaryšnikas yra gudobelės ekstraktas. To laisvai gausite vaistinėje. Bet paprasčiau yra nusipirkt stipresnio kaip 40 laipsnių šnapso. Nes mililitrais skaičiuojamas butelukas dezinfektanto už 4 euroroblius vaistinėje, - čia jau svolačių išmislas.

Babunė       2020-03-22 21:59

IŠ Maskvos ką tik pranešė, kodėl Rusijoje tiek mažai prigriebtų koronės viruso. Pasirodo, kad jie profilaktiškai vartoja efektyvius visiems virusams naikinti preparatus su pavadinimais ,,vodka” arba ,,bojarišnik”, tai ne koks putojantis italijoniškas vynas. Ar Lietuvoje, vaistinėse šių vaitų būna?

Balamutas       2020-03-22 21:46

Nepyk už išsakytą Tavo atžvilgiu, o protingoji, TIESĄ. Valdykis, kramtyk valerijono šaknį tausok sveikatą, nuo nervų visos ligos, tik viena iš meilės. Jau susukta isteriško pykčio priepuolio neparašai be klaidų lietuviškai apie liberino Šimašiaus dvasinius bendrus. Ramybės, Tau ir tavo sugėrovams.

Mažaraščiui Šarikovui- ,,Bl."       2020-03-22 20:18

Tamstele, ne lapais, bet š-s apsikask. Tai bus tinkamiausias burliokų garbintojo ir lietuvių kalbos niekintojo bunkeris, o ir koronė tokion vieton nelįs…:):) Dar liberastas Šimašius,lietuvių tautos ir kalbos nedraugas, tamstos dvasnelinis bendras,  už bunkerinės krūvelės- ,,Laisvės kalvelės’‘- reklamą padėkos…

Balamutas       2020-03-22 16:51

OI, kaip išsigandau. Tuojau užsikasiu po pernykščiais medžių lapais nuo mane nuoširdžiai smerkiančia piktutės, senikės, bobeles, nesuprantančia juokų ir pykstančia ant viso pasaulio, labiausiai kad uždarė turgelį ir sustojo jos biznelis semečkių prekyboje. Viduriais jaučiu, dabar pyksi už pateiktą tau TIESĄ. Pati maskuojiesi būdama burlioke, smerki tiesą sakančius ir manai kad tik tu esi tiesos skleidėja. Nejuokink skaitančių.

ah1       2020-03-22 14:40

o mano tai tokie 4 klausimai :
1. Kodėl caronovirusas smogė būtent Kinijoje, Irane ir Italijoje?
2. Kodėl Kinija neduoda caronoviruso genomo etalono kitoms šalims?
3. Kodėl caronoviruso padariniai sutampa su Trumpo kalbomis ir tikslais iškelti   gamybą į ameriką,  sutartis sudarinėti su atskiromis valstybėmis?
4.  Kodėl caronovirusas labiausiai pažeidžia senjorus?

Ona       2020-03-22 14:39

Tai kad čia ne vien Lietuvos problema. Daugelyje pasaulio šalių testuoja tik tuos, kurie suserga. Nes nėra tų testų tiek prigaminta, kaip bitkoinų

Dink, burlioke Balamutai...:)       2020-03-22 13:43

https://www.delfi.lt/sveikata/sveikatos-naujienos/garsi-lietuviu-imone-pasiule-lietuvoje-gaminti-reagentus-koronavirusui-tirti-taciau-is-ministerijos-atsakymo-taip-ir-nesulauke.d?id=83843013
Verygos vadovavimas bei įžvalgumas, kompanijoje su siaurapročiu ,Garliavos smogikų vadu, Skverneliu, silpnas ir neperspektyvus?
ONS salygomis mūsų milžiniškos lėšos tratinamos neįžvalgiai ir ,galimai korumpuotai,kairę ir dešinę, tik ne saviems pajėgumams,savam verslui,valstybės savarankiškumui (o ne importui) plėsti…Sugrįžtančių karatinavimas nebuvo užtikrintas, todėl milžiniškos lėšos bus švaistomos gydymui, pasekmėms, ūkiui bei darbuotojams remti..ONS tarnaitė- liberastinė  prooligarchinė ir nomenklatūrinė(provaldiška) LRT žiniasklaida net negebėjo užduoti esminių klausimų Verygos ir Skvernelio kompanijai pandemijos tema…
TS ir kitų ,,lovio’’ partijų valdžia būtų veikusi ne geriau, nes ONS režimo salygomis į viršų, prie deramų svertų, kilnūs, dori, racionalūs žmonės patekti
Beje, burliokišką dvasią savo slapyvardžiu reklamuojatis, lietuviško orumo neturinti dvasna ,,BALAMUTAS’’ turėtų dingti iš orių tiesos komentatorių rato…

DDD       2020-03-22 13:08
Balamutas       2020-03-22 13:07

Lietuva sugeba, gali pasigamint viską, bet kažkokios jėgos, manau visų nuspėjamos, trukdo pasiekt aukštą pasaulinį lygį. Viskas tampa matuojama pinigais. PINIGAI, PINIGAI, PINIGAI. Gal šis, koronės virusas atves piliečius į protą, nors tai sunkiai tikėtina. Jeigu anksčiau prie skaudulio pridėdavo LKP partijos bilietą, tai dabar glaudžia pundelį euro banknotų. Sako padeda. Tad gal apsiklijavus medicininę kaukę euro banknotais, o į lovą pribarstyt eurų ar dolerių, nereikės nei karantino, nei vaistų?

ah1       2020-03-22 12:57

visokiausi gripai gydomi pirmiausia “karantinu” ir lovos režimu nuo seniausių laikų. Kosuliai virintu pienu + sviestu + medumi ( vaikystėje pagrindinis vaistas būdavo); pirmieji simptomai/ gripinė aura - naminių kiaušiniu + medus+ 100 gr. šnapso kokteilio 3 dienas (veikia, išbandyta) ir riebus maistas, geriausia “žali”  sūdyti ( ne rūkyti) lašiniai su česnaku 3 dienas - plaučiams ir bronchams reikia riebalų.
O gal ir puola gripinis virusas dėl pamišimo prieš riebų maistą ir madingos “distrofijos” , o pusbadžiu laikytus pensininkus dėl prasto maisto sukelto organizmo imuno deficito?

Viena įmonė paskelbė,kad       2020-03-22 12:13

gali reagentus gaminti Lietuvoje.Kodėl Veryga neatsiliepė ir Skvernelis?neis išplauti savo partijai milijonų?

Konservatoriai       2020-03-22 10:16

ne naudojasi virusu, bet išsijuosę dirba lddp-istų naudai, vadinasi, ir kolchoznikų(kolchozų plėtros prapiesorių naudai, kaip tas Seimo Prezidentas, jau nekalbant apie Sovietinių ūkių milijardierius, anot vok. žiniasklaidos) taip pat. Dabartiniai valdžioje ir versle tėra tik vienas iš LDDP satelitinių sparnų, nežinojote? Tad, kolchoznikai, labai nepliekite konservatorių, o labai jiems dėkokite, kad jie jums gal padės dar vieną kadenciją išsilaikyti valdžioje. Negąsdinkite žmonių ta Šmikyte.

apgailėtini reikalai       2020-03-22 9:56

Kodėl joks žurnalistas konferencijose neklausia, kas atsakingas, kad medicinos vadovai, žinodami apie grįžusius iš atostogų  užsienyje, leido jiems dirbti ? Kodėl SM nedavė tokio potvarkio? Kiek epidemiologų Verygos komisiijoje?
Korėja (50 milijonų gyv) per dieną testuoja 20000. Mokėtės matematikos, paprasta lygtis -  Lietuvai su 3 milijonais gyventojų per dieną reikėtų testuoti 1200. Nėra testų? Ko Estijos prezidentė prieš savaitę su Putinu skambinasi? Gal suprato, kiek Rusija per dieną testuoja ir kiek testų gamina, o dabar dar ir išsiuntė testus į 13 šalių.  Gal jau metas susivokti, kokioje situacijoje tuoj sėdėsim be tinkamo, o ne parodomojo testavimo? 

Liūdna,kad       2020-03-22 9:33

konservatoriai naudojasi net virusu valdžiai perimti.Dugnas.

Julius       2020-03-22 9:31

Bent man, labiausiai apmaudu yra todėl, kad grįžusieji iš užsienio, kaip potencialūs viruso platintojai, nėra PRIVERSTINAI izoliuojami nuo visuomenės. Juk „savanoriška saviizoliacija“ yra visiškai beprasmis dalykas.

Valdžios valdžiomis, tik       2020-03-22 9:09

stebina komentatoriai savo sapalionėmis (pvz., patarėjas… ). Žinia, šventos žmonių teisės lemia - kiekvienas žabalius save teisėtai laiko žymenybe. Beje, užsikrėsti ir nusigaluoti teisės irgi nepanaikinsi. Vis dėlto bene tikriausia teisė - desipere est jus gentium.

Kas       2020-03-22 8:36

tas Milaitis?

Milaiti,       2020-03-22 8:27

jei gali kuo padėti - padėk, jei ne - nusipirk paracetamolo ir bent nežviek.

ES parlamento tai jau       2020-03-22 8:22

visai niekas nepasiges.Tuščia vieta.

Darbininkui       2020-03-22 8:09

O vaistų gydymui ar turi? Dirbantys ir žūstantys irgi skaito labiau komentarus, nei kai kurių prapiesorių deziuką. Tai tik pradžia. Tai ne puikavimasis. O gal reiks mums visiems persirgti, kas gali į tai atsakyti, nežinai?

Patarėjai...       2020-03-22 7:59

Visada garsėjom patarėjų ir politologų skaičium ir įžvalgom.O jau kritikuoti pradedant krepšiniu,gal reikėtų pirmiausia griežtai laikytis rekomendacijų ir leisti dirbti tiems,kas DIRBA.Andriaus klausimai - kam? Pasipuikuoti prieš skaitytojus?Nes komentarų tikrai neskaito tie,kas dirba.Klysdami,nespėdami,bet dirba dieną ir naktį.Dėmesio vertas patarimas - nepraleisti progos patylėti,jei patarimai tik žodinės įžvalgos.


Rekomenduojame

Audrius Bačiulis. Kaip manot, į kurią šalį IT darbuotojai ketina emigruoti nuo prakeiktos Lukašenkos diktatūros?

Prof. Kęstutis Skrupskelis: kaltę privalu įrodyti

Geroji Naujiena: Kad ir mums būtų atleista

Vytautas Radžvilas. Apie „sociologinę demokratiją“, arba TS-LKD – mūsų epochos protas, garbė ir sąžinė?

Ramūnas Aušrotas. Kas yra ir ko nėra paskutinėje rudens sesijos Seimo programoje?

Audriaus Bačiulio replika: O dabar įsivaizduokime…

Nuomonė: Neringa Venckienė. Lietuva nesiskiria nuo Rusijos

Algimantas Rusteika. Jie pralaimėjo, tik dar nei jie, nei mes to nesupratom. Supraskim

Vytautas Radžvilas. „Pagal šiandien teisiančius rezistentus, turime tapti mankurtais“

Laimonas Kairiūkštis. Olimpo dievai akli: lietuviškas švietimas

Liutauras Stoškus. Keletas štrichų iš asmeninės rinkiminės patirties su pasiūlymais rinkimų sistemos tobulinimui

Vidas Rachlevičius. ES eksportuoja tai, ko britai visai nepageidauja

Gintaras Furmanavičius. Nemira Pumprickaitė įgarsino LRT svajones

Ramūnas Aušrotas. Visuomenė turi žinoti, kokia yra Lietuvos švietimo tarybos narių pozicija

Algimantas Rusteika. Iš duobagyvių gyvenimo

Liudvikas Jakimavičius. Revoliucija kaip žaidimas

Neringa Venckienė. L. Stankūnaitės advokatė Grubliauskienė jau aiškina, kad Deimantė kalba su akcentu

Ramūnas Aušrotas. Ar vienaragis priklauso gėjams?

Arvydas Anušauskas. Demonstratyvus Kremliaus noras susitapatinti su okupantais

Geroji Naujiena: „Meilė – įstatymo pilnatvė“

Neringa Venckienė. Deimantės negalima apklausti teisme, nes ji ... nebekalba lietuviškai?

Vytautas Sinica. Tylėti būtų gėda patiems prieš save

Povilas Gylys. Po rinkimų nors ir tvanas?

Andrius Švarplys. Čia ir dedam tašką kalboms apie VDU bendruomenę?

„Nacionalinis susivienijimas“ pateikė skundą Vyriausiajai rinkimų komisijai

Algimantas Rusteika. Prasideda sisteminis Nacionalinio susivienijimo puolimas

Sukurta LGGRT centro konsultacinė ekspertų komisija

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Skųsime viską ir visus? Nuo kaukių iki šeimos ir vaiko teisių

Buvusios Suomijos ministrės žodžio laisvės byla: „Bauginimais neprivers manęs slėpti tikėjimo“

Algimantas Rusteika. Naujienos iš „demokratijos“ frontų

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.