Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Andrius Švarplys apie universitetų reformą: Jos centre turi būti ne kvazianoniminis administracijos aparatas, o mokslininkų bendruomenė

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 18 d. 11:47

4     

    

Andrius Švarplys apie universitetų reformą: Jos centre turi būti ne kvazianoniminis administracijos aparatas, o mokslininkų bendruomenė

Dalijamės Vytauto Didžiojo Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto (VD PMDF) dr. Andriaus Švarplio veidaknygėje išsakyta įžvalga apie aukštojo mokslo reformą.

Administracinis dėstomų dalykų perėmimas, Studijų komiteto (formuojančio dalykų tinklelį) galios išaugimas, pusiau anoniminis privalomų dalykų perkėlimas į pasirenkamus, favoritizmas (saviškių protegavimas kitų sąskaita), slaptas „Facebooko“ paskyros sekimas ir tylus kerštas užkulisiniuose administraciniuose sprendimuose už neįtinkančias pažiūras, teisingų pažiūrų egzistavimas ir prioretizavimas, sistemingas krūvio mažinimas prisidengiant įvairiausiomis „objektyviomis“ aplinkybėmis, mobingas, saujelės studentų balso (skundo) sureikšminimas – ar Universitetas jau galutinai tapo anoniminės, biurokratinės-administracinės jėgos vieta?

Jeigu taip, tuomet kuo greičiau reikia reformos.

Tačiau kaip apsivalyti nuo šių blogybių, jeigu pagrindinė reformų linija yra stumiama tų pačių administracinės galios subjektų, o jos turinys – stambinimas, finansų ir studijų tinklelio konsolidavimas – tik sustiprins administracinę biurokratiją?

Laikas pasakyti, kad jokia reforma nebus sėkminga, jeigu nebus reformuojamas Universiteto vidus: mokslininkų bendruomenė turi būti valdymo centre, o ne kvazianoniminis administracijos aparatas.

(Tai, kad formaliai Senatą ir Tarybą renka akademinė bendruomenė jau nieko nereiškia, nes administracinis aparatas jau kuris laikas yra atitrūkęs nuo bendruomenės, įsivyravusi akademinės bendruomenės demoralizacija, ji tapo pasyvia administracinių sprendimų vykdytoja. Žodžiu, akademinė bendruomenė užleido pozicijas administraciniam aparatui, o šis noriai perėmė jas nė nesiruošdamas atsiklausti bendruomenės, nes atsiklausti nėra ko – yra palaida bala, o formaliai – vsio zakonno: bendruomenė mus išrinko).

Tai yra faktas: Lietuvos aukštojo mokslo reformą rengiasi vykdyti mokslo ir studijų administratoriai kartu su politikais, be akademinės bendruomenės savarankiško balso.

Man atrodo, šie Rasos Čepaitienės sakiniai yra viena taikliausių Lietuvos universitetų diagnozių:

„Dėstytojai, ant kurių talentų, erudicijos, kompetencijos, gebėjimų, išradingumo ir kūrybiškumo šimtmečiais laikėsi pati Europos universiteto idėja, nejučia imti vis labiau nustumti nuo katedrų valdymą, studijų procesą ir jų pačių darbą liečiančių sprendimų priėmimo. Tai reiškia, kad nuo šiol aukštojo mokslo administratoriai ... įgijo finansinės bei biurokratinės galios svertus į savo rankas perimti universitetų vidinio gyvenimo kontrolę, tuo pačiu ignoruojant ar sau pajungiant visos akademinės bendruomenės interesus. Kaip gi taip greit ir be stipresnio pasipriešinimo pavyko dėstytojus paversti iš esmės beteisiais ir bebalsiais akademiniais prekarijais?“

Jeigu reformos metu nebus sumažintas atotrūkis tarp universitetų administracijos/valdymo ir bendruomenės, tai netgi esant pažangiausiai reformai universitetus iš vidaus vidus ės tas pats senas vėžys, vadinasi, jokie esminiai pozityvūs reformos tikslai nebus pasiekti. Na, išskyrus dar didesnę valdžios koncentraciją administracinėse struktūrose.

Jokie išoriniai formalūs rodikliai, kaip jau anekdotišku tampantis šimtukas, negali atstoti vidinės demokratinės Universiteto jėgos, nes ne biurokratiniai žurnalai formuoja autorinį kūrybinį žvilgsnį, asmenybes, egzistencines patirtis, saviraišką, pasaulėžiūrą ir visam gyvenimui pasiliekančius įspūdžius…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-07-18 18:35

Mano galva, autorius “kabina” gerai, bet nepakankamai giliai. Idiotizmas aukštajame moksle tėra idiotizmo ideologiniame lygmenyje atspindys. Gi problema ta, kad mūsų valstybė (ir Vakarai apskritai - išskyrus gal D. Trampą, dėl ko ant jo kariami visi šunys) vadovaujasi iš esmės ydinga totalitarine ideologija - liberal-neomarksizmu. Būtent dėl tos priežasties “išėdami” dėstytojai, kurių pažiūros “politiškai neteisingos”, dėl to universitetai tapo UAB’ais, kurių tikslas - ne žinių kūrimas, o finansų paieška (todėl ir priimami visi, kas tik įstengia susimokėti už mokslus - kam įdomi ta kokybė?) ir pelno generavimas, dėl to snarglėti nebrendylos gali aiškinti, kuris dėstytojas gali dirbti, o kuris - ne (nes “studentas yra klientas, o klientas visada teisus”, arba dar geriau - “studentai yra mūsų darbdaviai”), dėl to apie jokią mokslininkų bendruomenę net kalbos negali būti, nes tie mokslininkai iš kolegų paversti konkurentais (“ar tik jis nepretenduos į mano vietą per kitą atestaciją?”), dėl to universitetai labai nemenkas lėšas skiria ne moksliniams tyrimams, o reklamai. Beje, apie pastarąją - ar pastebėjote, kaip universitetai reklaminėje kampanijoje praktiškai prilygsta prekybos centrams? Belieka tik plakatų “Akcija: mokykis vieną semestrą - gauk įskaitą už du!”, “Dalyvauk loterijoje - laimėk diplomą!”, “Atsivest tris draugus - ir studijuok nemokamai!” ar pan. Jei atrodo, tad tai nesąmonės, pažiūrėkite į reklamas “KTU. The University” ir raskite tris skirtumus nuo “VW. Das Auto”. wink

Tarabilda to AAA       2017-07-18 17:52

Jūs klystate. Sistema ne ta pati. Ji gerokai sumoderninta ir pritaikyta prie esamų sąlygų. Juk tokio gudrumo ir mokė komunistai. Jie prisidengė dabar modrniomis progreso vertybėmis, kurias užkėlė ant teisingos pasaulėžiūros altoriaus. Neįsivaizduojamais kiekiais gaminama ir tiražuojama teisinga liberkomunistinė ideologija ir lipdoma tokia labai “tolerantiška” pasaulėžiūra. Ir jei kam nors nepatinka, yra tokiems nukenksminti paprastieji “dermokratiniai” arba teisiniai instrumentai. Nieko ypatinga, nesuteikiama teisė viešai apšmeižtam gintis, etatų mažinimai, ir kitokio pobūdžio mandagus bendravimas.
Bet mielieji, tai juk Kafkos Procesas, kuris kažkada atrodį kaip kito pasaulio fantasamagorija. Bet juk tai kaip pirštu į akį apie mus.

AAA       2017-07-18 15:34

Tai tik mažesniu masteliu atkartoja valstybės valdymą, jos politinė valdymo sistemą:(. Išrenkame seimą, kuris tik formaliai atsiskaito, o iš tikro, tai gali daryti, ką užsimanęs. Ir dar tai demagogiškai vadina bei verčia kitus vadinti demokratine sistema. Tokiu atveju TSRS taip pat buvo demokratiška, nes buvo rinkimai. Gaila tuščiai burną aušinti:(

Tarabilda       2017-07-18 13:23

Didžiausia bėda ta, kad nėra tos bendruomenės. Jei ji būtų buvusi, būtų neprisileidusi administracijai lipti ant sprando. O iš kur dabar tokią paimti, kai užsiaugino dar bjauresnę Pavlikų Morozovų generaciją?
O ką visa tai reiškia? O reiškia, kad matome pačius tikriausius valstybės kracho ženklus.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Tenesio valstija galės drausti abortus dėl eugeninių, seksisinių ar rasistinių pagrindų

Tomas Matulevičius. Kam tos profesinės kompetencijos, jei gali pasitarnauti ideologiniam reikalui

Algimantas Rusteika. Numylėtoji Lietuva

Vidmantas Valiušaitis. Su Lietuvos kariuomenės diena!

Vidmantas Valiušaitis. Birželio sukilimas ir Vilniaus LAF štabo sunaikinimas

Nida Vasiliauskaitė. „Kodėl radikalios idėjos nėra geros idėjos“ (jauniesiems konservatoriams paprašius pasisakyti)

Algimantas Rusteika. Apie blokus

Nuo bačkos. Andrius Kubilius. Už Eveliną!

Tomas Baranauskas apie A. Kubilių: štai kas mus valdė prieš 8 metus

Robertas Grigas. Kaip de Golis Maskvoje į Šv. Mišias važiavo

Papunkčiui su Vytautu Sinica: Prezidento dilemos ministrų kabinete

Rasa Čepaitienė. DiskrimiNacija

Irena Vasinauskaitė. Sirgti draudžiama dirbti

„Neredaguota“ pokalbis su Ramūnu Karbauskiu: kova su propaganda

Ramūnas Aušrotas. Apie teisės viršenybės ir prenatalinės gyvybės apsaugos principų suderinamumą

Andrius Švarplys. Andriau Navickai, ar tikrai?

Nuo bačkos. Andrius Navickas. Lietuvos seksistai, vienykitės!

Stasys Jakeliūnas. „Ateities“, arba „Politinės amnezijos“ koalicijai –  pimyn, perveskit iš „Sodros“ pensijų fondams 400 mln. eurų

Verta pamatyti. Donaldo Trumpo teisinės komandos spaudos konferencija

Žmogaus teisių komiteto pirmininko T. V. Raskevičiaus programa: 5 prioritetai

Geroji Naujiena: Jėzus Kristus, Visatos valdovas, Tiesos Karalius

Algimantas Rusteika. Vartotojo instrukcija

Ramūnas Trimakas. Trojos asilas

Kun. Robertas Skrinskas. Kristus Karalius: šventė lapkričio 22-ąją. Skirta abortų legalizavimo Lietuvoje 65-sioms metinėms

Dalius Stancikas. Melo muziejus (ištrauka iš knygos „Kūju per Lietuvos istoriją“)

Andrius Švarplys. Daugumos argumentas ir jo panaudojimo kontekstai

Rasa Čepaitienė. Iš Murmūnų į Abejoniškes

Vidas Rachlevičius. Nacionalinė tragikomedija „Kaip lietuviai JAV prezidentą rinko“

Algimantas Rusteika. Pagalba Lietuvai. Trojos arklio mechanizmas

Pranašautas skyrybų padidėjimas per COVID neįvyko

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.