Demokratija ir valdymas, Ugdymo politika

Andrius Švarplys apie universitetų reformą: Jos centre turi būti ne kvazianoniminis administracijos aparatas, o mokslininkų bendruomenė

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 18 d. 11:47

4     

    

Andrius Švarplys apie universitetų reformą: Jos centre turi būti ne kvazianoniminis administracijos aparatas, o mokslininkų bendruomenė

Dalijamės Vytauto Didžiojo Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto (VD PMDF) dr. Andriaus Švarplio veidaknygėje išsakyta įžvalga apie aukštojo mokslo reformą.

Administracinis dėstomų dalykų perėmimas, Studijų komiteto (formuojančio dalykų tinklelį) galios išaugimas, pusiau anoniminis privalomų dalykų perkėlimas į pasirenkamus, favoritizmas (saviškių protegavimas kitų sąskaita), slaptas „Facebooko“ paskyros sekimas ir tylus kerštas užkulisiniuose administraciniuose sprendimuose už neįtinkančias pažiūras, teisingų pažiūrų egzistavimas ir prioretizavimas, sistemingas krūvio mažinimas prisidengiant įvairiausiomis „objektyviomis“ aplinkybėmis, mobingas, saujelės studentų balso (skundo) sureikšminimas – ar Universitetas jau galutinai tapo anoniminės, biurokratinės-administracinės jėgos vieta?

Jeigu taip, tuomet kuo greičiau reikia reformos.

Tačiau kaip apsivalyti nuo šių blogybių, jeigu pagrindinė reformų linija yra stumiama tų pačių administracinės galios subjektų, o jos turinys – stambinimas, finansų ir studijų tinklelio konsolidavimas – tik sustiprins administracinę biurokratiją?

Laikas pasakyti, kad jokia reforma nebus sėkminga, jeigu nebus reformuojamas Universiteto vidus: mokslininkų bendruomenė turi būti valdymo centre, o ne kvazianoniminis administracijos aparatas.

(Tai, kad formaliai Senatą ir Tarybą renka akademinė bendruomenė jau nieko nereiškia, nes administracinis aparatas jau kuris laikas yra atitrūkęs nuo bendruomenės, įsivyravusi akademinės bendruomenės demoralizacija, ji tapo pasyvia administracinių sprendimų vykdytoja. Žodžiu, akademinė bendruomenė užleido pozicijas administraciniam aparatui, o šis noriai perėmė jas nė nesiruošdamas atsiklausti bendruomenės, nes atsiklausti nėra ko – yra palaida bala, o formaliai – vsio zakonno: bendruomenė mus išrinko).

Tai yra faktas: Lietuvos aukštojo mokslo reformą rengiasi vykdyti mokslo ir studijų administratoriai kartu su politikais, be akademinės bendruomenės savarankiško balso.

Man atrodo, šie Rasos Čepaitienės sakiniai yra viena taikliausių Lietuvos universitetų diagnozių:

„Dėstytojai, ant kurių talentų, erudicijos, kompetencijos, gebėjimų, išradingumo ir kūrybiškumo šimtmečiais laikėsi pati Europos universiteto idėja, nejučia imti vis labiau nustumti nuo katedrų valdymą, studijų procesą ir jų pačių darbą liečiančių sprendimų priėmimo. Tai reiškia, kad nuo šiol aukštojo mokslo administratoriai ... įgijo finansinės bei biurokratinės galios svertus į savo rankas perimti universitetų vidinio gyvenimo kontrolę, tuo pačiu ignoruojant ar sau pajungiant visos akademinės bendruomenės interesus. Kaip gi taip greit ir be stipresnio pasipriešinimo pavyko dėstytojus paversti iš esmės beteisiais ir bebalsiais akademiniais prekarijais?“

Jeigu reformos metu nebus sumažintas atotrūkis tarp universitetų administracijos/valdymo ir bendruomenės, tai netgi esant pažangiausiai reformai universitetus iš vidaus vidus ės tas pats senas vėžys, vadinasi, jokie esminiai pozityvūs reformos tikslai nebus pasiekti. Na, išskyrus dar didesnę valdžios koncentraciją administracinėse struktūrose.

Jokie išoriniai formalūs rodikliai, kaip jau anekdotišku tampantis šimtukas, negali atstoti vidinės demokratinės Universiteto jėgos, nes ne biurokratiniai žurnalai formuoja autorinį kūrybinį žvilgsnį, asmenybes, egzistencines patirtis, saviraišką, pasaulėžiūrą ir visam gyvenimui pasiliekančius įspūdžius…

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Pikc       2017-07-18 18:35

Mano galva, autorius “kabina” gerai, bet nepakankamai giliai. Idiotizmas aukštajame moksle tėra idiotizmo ideologiniame lygmenyje atspindys. Gi problema ta, kad mūsų valstybė (ir Vakarai apskritai - išskyrus gal D. Trampą, dėl ko ant jo kariami visi šunys) vadovaujasi iš esmės ydinga totalitarine ideologija - liberal-neomarksizmu. Būtent dėl tos priežasties “išėdami” dėstytojai, kurių pažiūros “politiškai neteisingos”, dėl to universitetai tapo UAB’ais, kurių tikslas - ne žinių kūrimas, o finansų paieška (todėl ir priimami visi, kas tik įstengia susimokėti už mokslus - kam įdomi ta kokybė?) ir pelno generavimas, dėl to snarglėti nebrendylos gali aiškinti, kuris dėstytojas gali dirbti, o kuris - ne (nes “studentas yra klientas, o klientas visada teisus”, arba dar geriau - “studentai yra mūsų darbdaviai”), dėl to apie jokią mokslininkų bendruomenę net kalbos negali būti, nes tie mokslininkai iš kolegų paversti konkurentais (“ar tik jis nepretenduos į mano vietą per kitą atestaciją?”), dėl to universitetai labai nemenkas lėšas skiria ne moksliniams tyrimams, o reklamai. Beje, apie pastarąją - ar pastebėjote, kaip universitetai reklaminėje kampanijoje praktiškai prilygsta prekybos centrams? Belieka tik plakatų “Akcija: mokykis vieną semestrą - gauk įskaitą už du!”, “Dalyvauk loterijoje - laimėk diplomą!”, “Atsivest tris draugus - ir studijuok nemokamai!” ar pan. Jei atrodo, tad tai nesąmonės, pažiūrėkite į reklamas “KTU. The University” ir raskite tris skirtumus nuo “VW. Das Auto”. wink

Tarabilda to AAA       2017-07-18 17:52

Jūs klystate. Sistema ne ta pati. Ji gerokai sumoderninta ir pritaikyta prie esamų sąlygų. Juk tokio gudrumo ir mokė komunistai. Jie prisidengė dabar modrniomis progreso vertybėmis, kurias užkėlė ant teisingos pasaulėžiūros altoriaus. Neįsivaizduojamais kiekiais gaminama ir tiražuojama teisinga liberkomunistinė ideologija ir lipdoma tokia labai “tolerantiška” pasaulėžiūra. Ir jei kam nors nepatinka, yra tokiems nukenksminti paprastieji “dermokratiniai” arba teisiniai instrumentai. Nieko ypatinga, nesuteikiama teisė viešai apšmeižtam gintis, etatų mažinimai, ir kitokio pobūdžio mandagus bendravimas.
Bet mielieji, tai juk Kafkos Procesas, kuris kažkada atrodį kaip kito pasaulio fantasamagorija. Bet juk tai kaip pirštu į akį apie mus.

AAA       2017-07-18 15:34

Tai tik mažesniu masteliu atkartoja valstybės valdymą, jos politinė valdymo sistemą:(. Išrenkame seimą, kuris tik formaliai atsiskaito, o iš tikro, tai gali daryti, ką užsimanęs. Ir dar tai demagogiškai vadina bei verčia kitus vadinti demokratine sistema. Tokiu atveju TSRS taip pat buvo demokratiška, nes buvo rinkimai. Gaila tuščiai burną aušinti:(

Tarabilda       2017-07-18 13:23

Didžiausia bėda ta, kad nėra tos bendruomenės. Jei ji būtų buvusi, būtų neprisileidusi administracijai lipti ant sprando. O iš kur dabar tokią paimti, kai užsiaugino dar bjauresnę Pavlikų Morozovų generaciją?
O ką visa tai reiškia? O reiškia, kad matome pačius tikriausius valstybės kracho ženklus.


Rekomenduojame

Ramūnas Aušrotas. Išgyvenom dar vieną dieną?

Rasa Čepaitienė. Kelios pastabos apie rinkimus ir NS pasirodymą juose

Almantas Stankūnas. Liberalusis mitas apie laisvę

Svainio džiaugsmai: „Sveiki atvykę į naują Lietuvą“, arba „Pagaliau galime tikėtis vienalyčių santuokų įteisinimo, pasipriešinimo išmokoms ir paša…“

Robertas Grigas. Ir taip dabar 4 metus?! Kaip iškęsti…

Vytautas. Radžvilas. Ir vis dėlto mes gimėme ir subręsime Laisvei ir Lietuvai!

Andrius Švarplys. Draudimas agituoti neatitinka Konstitucijos

Algimantas Rusteika. Jau galiu kalbėti

Tomas Viluckas. Kokių žingsnių vertėtų imtis, kad iškiltų NS pagrindu jėga, kuri 2024 m. peržengtų 5 proc. barjerą?

Nida Vasiliauskaitė. Už ką balsuoji, o kas iš to išeina, arba Kas vadinama „laisvai demokratiškai išrinktos valdžios legitimumu“?

Vytautas Sinica. Mintys po rinkimų

Vytautas Radžvilas. Porinkiminė Nacionalinio susivienijimo spaudos konferencija Valdovų rūmuose: kodėl vertėjo?

Rinkimų rezultatai ir porinkiminės replikos: Ramūnas Aušrotas, Audrius Bačiulis (papildyta)

Algimantas Rusteika. Tai buvo tiesioginė provaldiška agitacija už valdžios partijas

„XXI amžiaus“ klausimai kardinolui Sigitui Tamkevičiui apie artėjančius Seimo rinkimus

Geroji Naujiena: Ir mes visa galime Tame, kuris mus stiprina

Tariasi peliukai prieš rinkimus…

Liudvikas Jakimavičius. Rinkimų sufleriai

Vytautas Radžvilas. Susigrąžinkime savo Lietuvą!

Audrius Bačiulis. Vytautai – Patirtis ir Energija, arba Už ką aš balsuosiu

Smulkieji verslininkai ir Nacionalinis susivienijimas pasirašė visuomeninį susitarimą

Liudvikas Jakimavičius. Balsuokim protingai

Andrius Švarplys. Užvis svarbiausia – stabdyti valstybę, kad ši nesikištų į privačią žmogaus sferą

Vytautas Sinica. Išmesto balso mitologija

Ramūnas Aušrotas. Partijų programinės nuostatos ir iniciatyvos, prieštaraujančios krikščioniškai pasaulėžiūrai

Augminas Petronis. Tokia mąstysena – ‘viskas, ką jūs apie save žinot, yra tapatybės’ – tikėjimui naikinančiai žalinga

Aleksandras Nemunaitis. Esame už žodžio laisvę ir prieš politkorektiškumą

Algimantas Rusteika. Konservatoriai nutarė reklamuotis pas savus?

Katalikiški balsavimo principai

Liudvikas Jakimavičius apie žiniasklaidą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.