Įžvalgos

Andrius Švarplys apie melodramas lietuviškuose „rasistiniuose frontuose“

Tiesos.lt redakcija   2017 m. liepos 4 d. 1:49

15     

    

Andrius Švarplys apie melodramas lietuviškuose „rasistiniuose frontuose“

Veidaknygė

Kokios melodramos vyksta lietuviškuose rasistiniuose frontuose!  smile

Žinoma, čia ir rasizmo, ir kovos prieš rasizmą dar reikėtų gerai paieškoti – abu yra feikas, butaforija, plastmasiniai.

Netoli ir komedijos žanras: veikėjas sau įprastu „tylaus pasiknaisiojimo apatiniuose ir įskundimo“ stiliumi suranda nesantį skandalą, įvynioja jį į geros nuotaikos popierėlį ir viešai įskundžia niekuo nenusidėjusį asmenį taip tikėdamasis įtvirtinti savo asmens svarbą ir netgi vildamasis koreguoti Lietuvos politikos procesus. Tos partijos pirmininkas, žaisdamas pagal tos pačios facebookinės politikos taisykles, puola atsiprašinėti už nesantį skandalą. Ir kai jau atrodo, kad veikėjas eilinį kartą triumfuoja, šast ir pats prigaunamas už uodegos: pasirodo didysis kovotojas prieš rasizmą anksčiau yra prisišnekėjęs – pasakęs turinio ir formos atžvilgiu lygiai tą patį, ką ir asmuo, kurį dabar jis pats įskundė!

Lietuviškosios liberal left komedijos smile

Tik dabar jau pats kažką mykia apie kontekstus – neva sunki diena pasitaikė po teroro išpuolių, t.y. atkartoja taip nuosekliai trolinto Paksiaus gynybinę strategiją „aplinka kalta, bet ne aš“. Obelis nuo obels... – masių lyderis nuo masių lyderio…

Įkliuvo į savo paties spąstus, spęstus kitiems.

Anksčiau tokie buvo vadinami pyzdukais, senasis Tapinas būtų įkrėtęs tokiam už išsišokimą ir viskas būtų pasibaigę. Bet kai dabar net partijos pirmininkai kuo rimčiausiais veidais įsijungia į don kichotiškus „žygius prieš rasizmą“, tai darosi labai juokinga. Vadinasi, pyzdukams pavyksta įtraukti aplinką į savo butaforines dramas.

Gera žinia ta, kad šie naujieji komjaunuoliai-progresyvistai patys save kompromituoja ir vis daugiau viešosios publikos pradeda juos vertinti adekvačiai. Aišku, tik 2019 m. tiksliai atsakys, kiek ir kaip. Bet procesas vystosi neįtikėtinu greičiu – dar vakar neabejotini facebookiniai lyderiai šiandien, o rytoj jau gali pradėti ristis žemyn.

O šiaip – dar du aspektai palyginimui, kai ateityje iškils kiti kovotojai prieš rasizmus.

1) Perdėtas uolumas. Nė neuostę tikrųjų rasizmo problemų, nė iš tolo nenutuokiantys, kas tai yra ir ką tai reiškia, kuo uoliausiai pradeda ginti „vertibes“ – tampa tokiais didžiaisiais kovotojais už Laisvę, Žmogaus Teises, prieš rasizmą.

2) Metodas: įskųsti. Ne nuoseklus, sunkus, tylus, kasdienis darbas, ne atsidavimas, ne organizavimas(is) problemai spręsti, bet greitas pasiknaisiojimas pro rakto skylutę, kas ką kalba, ir viešas įskundimas. Štai įskundi – ir problemos nėra. Įkeli asmenį į viešą gėdos lentą, suorganizuoji parodomąjį teismą – ir reiškinio nėra. Lieka tik pagirtinas pirmūnas ir sugėdintas prasižengėlis.

Būtent dėl to čia nėra jokios rimtos problemos. Yra tiktai parodomoji facebookinė pionieriška politika.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Agnė       2017-07-5 13:48

Tapinai, draudimais nieko nepasieksim! Kieno šūkis? (laisvė rokenrolui?) Gal apkaltą suorganizuok poniai, grįžusiai iš Amerikos?

$+$       2017-07-5 11:41

Būtent, už ką A. Tapinui? Už “pažangesnę” orentaciją?!

albina       2017-07-5 10:56

Puikiai,Andriau! Komjaunuolis aktyvistas Greito draugas atspindi tikrovę:griauti- ne statyti,daug proto nereikia.Todėl ir pasekėjų randasi.Bet Valstybės šventę sugadino apdovanojimai:tikras šviesuolis Mažylis ir skundikas Tapinas.Čia kaip arkivyskupo Matulionio iškilmės ir buvusių komunistų kalbos.Kaip medus ir sieros rūgštis.

išeitis yra       2017-07-4 22:38

dainuoti tik valdžios patvirtintas dainas, pvz:
- Odė didžiajam Stalinui.
Kas nedainuos - sušaudyti.
Pasikeitus valdžiai - sušaudyti tuos, kas dainavo.
Patvirtinti naują dainą: pvz: Šlovė didžiajam Brežnevui.
Kas nedainuos - sušaudyti.
——-
Dabar valdžia patvirtino naują dainą: šlovė iškrypėliams.
Kas nedainuos - tuos šaudys
——-
(po x metų šaudys tuos, kas dainavo)
——-
Tokiu būdu valdžios sadistai visada patenkinti, nes turi ką šaudyti.

Pikc       2017-07-4 20:44

Drg. Skirmantė labai teisi: negrus vadinti “juodaodžiais” yra nepolitkorektiška. Apskritai, reiktų vengti žodžio “juodas” ar “juoda” bet kuriame kontekste. Reiktų kalbėti politkorektiškai: pvz. “afroamerikietiškos spalvos batai”, “vakar tiesiog afroamerikietiškai prisigėriau”, “badaujantys Afrikos afroamerikiečiai gavo naują “kalašnikovų” siuntą” ir pan. “Tamsiaodis”, beje, irgi priklauso “įžeidžiančiam žodynui”, “turim tai suprasti”: čia juk aiškus odos spalvos nurodymas - o tai juk akivaizdus rasizmas. Dar blogiau - o gal žmogus kompleksuoja, kad jis nepakankamai juodas, kiti jo į chebrą nepriima, o čia ateina kokia nesusipratėlė ir drebia “TAMSIAodis!”. Nepagalvojote, kaip vargšas nepakankamai juodaodis turėtų jaustis? Čia juk ir depresiją taip galima įvaryti! Apmaudu, kad drg. Skirmantei, neišvengusiai “įžeidžiančio žodyno”, “tenka (savi)botagų kirčiai” - bet reikia. Politkorektiškumas turi būti “über alles in der Welt”. Apskritai, prieš ką nors sakydama, gerai ir ilgai apgalvokite, ar tai, ką pasakysite, negali būti palaikyta įžeidimu. LABAI gerai ir ligai galvokite - ir galiausiai nesakykite nieko išvis (nes NIEKADA negalite būti tikra, kad būsite TIKRAI politkorektiška). Nors pala - tylėjimas juk irgi gali būti palaikytas įžeidimu ir diskriminacija, ne?

Skirmantė       2017-07-4 20:22

Ne, visgi, Rasistinė problema JAV yra ir šiandien. Nes, kai nužudomas afroamerikietis, ar afroamerikietis nužudo afroamerikietį, bausmė būna ženkliai trumpesnė, nei baltajam nužudžius baltąjį. Baltieji gauna iki gyvos galvos, o tamsiaodžiai: apie 15 m. kalėjimo.

Skirmantė       2017-07-4 20:17

Paaiškinu:“Juodas” ir “juodaodis” - nekorektiški žodžiai: reikėtų vartoti “afroamerikietis” ir gal dar tamsiaodis. Rasistinės problemos nėra, bet tai įžeidžiantis žodynas, turim tai suprasti. Apmaudu, kad mums vėl tenka (savi)botagų kirčiai, nors vergai čia buvo baudžiaunininkai ne pagal rasę.

atsakalūnai       2017-07-4 20:09

” progresyvioji TS-KP “.. na kaip neprisiminti sovietmetį, kai pateisinti savo politiką buvo kalbama,rašama : progresyvioji žmonijos dalis, progresyvus komjaunuoliškas jaunimas ir t.t.Kiti buvo neprogresyvūs , atsilikę ir stabdantys , kliūdantys progresyviajai visuomenei statyti, žengti į šviesią komunistinę rytdieną. Tokiems dar tiko žodis “atskalūnai” -otskolniki”..

$+$       2017-07-4 16:30

Kad Tapinas beraštis išsišokėlis, nedidelė naujiena. O R. Juknevičienei vertėtų perskaityti Allen Lane “Reporting America: The Life of the Nation, 1946–2004.”  Nes pasiklausyti legendinio britų žurnalisto Alistair Cooke laidų “Letter from America” galimybės nebėra. Būtent vienoje iš tų laidų, kurių dievas davė malonę klausytis beveik ketvirtį amžiaus, A. Cook kalbėjo apie žodžio reikšmę, tiksliau, apie žodžio reikšmės transformaciją. Ir ne bet kokio žodžio, o amerikietiško ir dar rasistinio.

Pirmas žodis buvo “negro”. Tai žodžis, apibudinantis asmenį “of African descent”, kuris buvo bendrinės amerikiečių kalbos norma pereito amžiaus pradžioje. Bet… kai prasidėjo antrasis pasaulinis karas, vienam politikui kilo klausimas: “kodėl negro nėra šaukiami į karo tarnybą?” Kad išspręsti rasizmo problemą, žodis “negro” buvo pakeistas į “black”.

Karas šiaip netaip praėjo, prasidėjo Amerikos ir amerikiečių aukso amžiaus 1950-1960. Bet ne “black’ams”. Po masinių riaušių Atlantoje, JAV oficiozas žodį “black” pakeitė į “African-American”, kaip “politically correct”.

A. Cook moralas buvo paprastas. Nė viena iš žodžių transformacijų rasizmo nesumažino nei armijoje, nei visuomenėje. Vienintelis dalykas kuris pasikeitė, tai raidžių skaičius žodžiuose, o prasmė liko ta pati.

Kodėl įsiminiau tą 15 min. laidą?! Ne žodis, t. y. raidžių rinkinys apsprendžia kas yra kas, o mūsų sąmonė. O dar tiksliau - jos iškrypimo laipsnis.

Jules       2017-07-4 12:43

Grįžta “stukačestvos” laikai. Greit naujasis Trockis skelbs cenzūrą ir diktatūrą prasčiokų, nekilmingųjų, atžvilgiu. Nelabai toli ir nuėjo ta Neosovietija nuo savo krikštatamotės - Blogio imperijos iki jos sąjunginių tapukų. Obuolys nuo obels toli nenurieda. Tapukas irgi kaip tas obuolys. Neosovietikai nestukalinę negali ir dienos pratempti - reikia gi ką nors įduoti, įskųsti šių laikų enkavėdistui - minčių policijai, o kaipgis be šito. Oligarchija “über alles” nuo Lisabonos iki Vladivostoko, kaip ir planavo nekurie tėvai Europoje. Jiems nusispjauti į “untermensch’ų” vargus ir rūpesčius, tiesa?

Agnė       2017-07-4 11:29

Juoktis ar ne, nežinau, bet tokie tapinai pritraukia jaunimą ir vaidina europietiškus, brukdami savo samprotavimus. Jis drąsus! O tokių,kurie pritrauktų jaunimą su kitokia pasaulėžiūra, nėra tiek daug, jie kultūringi ir nedrąsūs.

ruta       2017-07-4 10:31

Tapinas , tai komunistinio rezimo skundiko pries sistemos ideologija ,analogas .Prie komunistu tokio skundo pasekmes budavo gan liudnos - kalejimai , lageriai , tremtis , susadymai , karjeros krachas ,deportacija ,viesas pasmerkimas , persekiojimas .. Dabar , liberalkomunistines ideologijos laikais DAR ,kol kas , represiju , analogisku CCCP -ui nera , DAR .., bet, ‘gera’ pradzia - puse darbo ..p.s. butu logiska tokius Tapinus imerkti i ju paciu palaikoma meslo ideologijos buvi ..

pyzdukai gali klysti       2017-07-4 9:37

apsivogę, apsimelavę komuniagos, kgbistai (juršėnai, olekai, kirkilai, kėvišai ir pan) vis dar elitas ir generuoja į aukščiausius postus nomenklatūrines atžalas - išaugintas nebaudžiamumo ir visogalybės komunistinėje dvasioje.
——-
(ko norėti, jei pati polikarpovna melavo - ir visiems gerai)

apie analogijas       2017-07-4 6:50

Taip, įdomu stebėti, kai ką tik bakalauro darbus parašiusios mergaitės prieš TV kameras pradeda aiškinti, kas yra blogai suaugusiųjų kalbose.  Mes klausome, feisbukuojame Copy-paste. Literat0ros šaltiniai nenurodomi, bet aišku, kad yra tie, kurių reikia mėlynai “laiknečio dvasiai”.
Juokinga, žinoma, bet autorius irgi jaunas ir nepamena, kaip ta kitos spalvos “laikmečio dvasia” sugebėdavo plisti į kiekvieną laikraštį, disertaciją ar viešą kalbą kokio penkmečio proga. Todėl man baisoka.

rename       2017-07-4 6:04

Galima vadinti pionieriais. Tiksliau būtų “pavlikais morozovais”. “Marozais”.
Paklausykite kaip skamba: ” marozas” tiapkinas, “marozas” anūkas.
Teisingai skamba.


Rekomenduojame

2017-ųjų Laisvės premija skirta laisvės gynėjai, politinei kalinei s. Nijolei Sadūnaitei. Sveikiname!

Kristina Zamarytė-Sakavičienė. Ar laisvoje visuomenėje reikalingi draudimai? Atsakymas A. Tereškinui

Andrius Narbekovas. Transseksualizmas – medicininiai ir etiniai aspektai

Dešimtmetį skurdinami aukštųjų mokyklų dėstytojai: padėtis katastrofiška

EP reakcija į „Rojaus popierius“: raudona kortelė padedantiems slėpti mokesčius

Vytautas Radžvilas. Nekalti žaidimai?

Algimantas Rusteika. Apie pasaulį anapus ekrano

Europos Parlamentas griežtina poziciją dėl Lenkijos

Pirmoji pasaulyje „gyvybės vizas“ žydams išdavė Lietuva, bet pasaulis to nežino

Pirmą kartą Danijos teismas už teroristinius nusikaltimus atėmė pilietybę

Kviečiame paremti Andriaus Švarplio peticiją – apginkime ir krikščioniškų pažiūrų Seimo nario žodžio laisvę

Karolis Kaupinis. Viešas laiškas tiems, kuriems rūpi

1863–1864 m. sukilimo dalyvių palaikus siūloma palaidoti Rasų arba Bernardinų kapinėse

Vytautas Radžvilas. Prigimties pabaiga

Dr. Ignas Kalpokas. Kodėl socialiniai tinklai tapo politikos technologijų dalimi?

Povilas Urbšys. Esu seksistas ir mužikas

Žilvinas Nečiūnas. Kas „gelbėja“ Gedimino kalną

Andrius Navickas. Sutrikusio žmogaus žalojimas nėra rūpestis jo teisėmis ir laisve

Apie Dainiaus Kepenio „lengvatikystę“, arba Kokia argumento „atsimena iš pasakojimų“ vertė?

Savo parašu paremkime Aldonos Jankevičienės peticiją: apginkime tuos, kurie žuvo vardan Tėvynės, pareikalaukime teisingumo

Rita Miliūnaitė. Ar požiūris į kalbą reiškia požiūrį į valstybę?

Mihailas Neamţu. Sorosas ar Tocquevilleʾis?

Kas pagimdė medikų bruzdėjimus?

Giulio Meotti. Naujoji oficiali Europos istorija: krikščionybė trinama, islamas propaguojamas

Eugenija Vaitkevičiūtė. Propagandos žodynas: Kaip bendrauti su kontroversiškais žurnalistais. Patarimai priešiškiems propagandistams ir agitatoriams

Kokį užnugarį turi Lietuvos juodintojai?

Vydas Astas. Didvyrių aikštėje nesivoliojama

Irena Vasinauskaitė. Atsitiktinumas ar sąmoningas tiesos slėpimas?

Vytautas Radžvilas. Valdo nematoma baimės ranka

Vytautas Sinica. Siūlomos Civilinio kodekso pataisos sieks uždrausti Lietuvoje lyties keitimą

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.