Politika

Andrius Navickas.  Aš myliu savo Tėvynę

Tiesos.lt redakcija   2018 m. liepos 5 d. 19:40

12     

    

Andrius Navickas.  Aš myliu savo Tėvynę

Krikščionis yra pasaulio pilietis. Esame tik keleiviai šiame pasaulyje, ir nėra nė vienos geografinės erdvės, kurią būtų galima laikyti krikščioniškesne už kitas. Katalikų Bažnyčia nuolat ragina visus mus būti jautrius migrantams, primindama, kad ir Šventajai šeimai teko migranto dalia. Kita vertus, krikščioniškas kosmopolitimzas jokiu būdu nėra priešprieša patriotizmui ir Tėvynės meilei. Tai, kad kiekvienas žmogus yra sesuo ar brolis Kristuje, nereiškia, jog neturiu Viešpačiui dėkoti už man padovanotą Tėvynę. Bažnyčios Tėvai ne kartą yra pabrėžę, kad tas, kuris nemyli žmogaus, esančio šalia, negali mylėti Dievo, kurio akys nemato ir ausis negirdi. Lygiai taip pat galima sakyti, kad tik tada, kai myli savo tautą, savo Tėvynę, gali mylėti ir kitas tautas bei visą pasaulį.

Man skaudu, jog tiek daug žmonių palieka Lietuvą, tačiau didžiausia kvailystė būtų juos smerkti ar moralizuoti. Žmonės emigranto dalią renkasi dėl labai skirtingų motyvų. Neretai apgaulingai vildamiesi, kad kitur visada geriau. Tačiau dažnai ir dėl to, jog savoje Tėvynėje jaučiasi svetimkūniai. Tai nėra vien valstybės institucijų darbo brokas, kaip dažniausiai esame linkę manyti, tai taip pat ir kiekvieno iš mūsų nejautrumo ar solidarumo stygiaus kaltė.

Visgi šiandien noriu kalbėti ne tiek apie tuos, kurie emigravo, bet tuos, kurie pasilieka, – mūsų vis dar beveik trys milijonai. Šiandien įprasta kalbėti apie tai, kokių pretenzijų turime savo Tėvynei, jog esą ji ne tokia, už kurią kovojome, apie kurią svajojome. Man labiau norisi prisipažinti meilę tam kraštui, kurį man Viešpats padovanojo.Viešai apie šią meilę kalbu, nes, mano galva, nenormalu, kai dažnas žmogus gėdijasi vadintis patriotu, kai Tėvynės meilė supainiojama su neapykanta kitokybei.

Myliu, nors dažnai ir pykstu

Aš myliu savo Tėvynę. Man gera gyventi Lietuvoje, man patinka lietuvių kalba ir net kaprizingas klimatas man mielas, nors jau seniai nebesuprantu, kada prasideda žiema ar vasara ir kada jos baigiasi. Gal tai paprasčiausias prisirišimas? Tiesiog pripratau per puspenkto dešimtmečio, be to, ir už gimtinės sienų nedažnai svečiavausi. Nežinau. Žinau tik tai, kad, jei galėčiau rinktis dar kartą, ir vėl pasirinkčiau Lietuvą.

Tikrai ne todėl, kad kažkada Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė driekėsi iki Juodosios jūros. Nebuvau prie tos jūros, ir man brangiausia yra Baltija. Nors meluočiau, jei sakyčiau, jog pasakojimai apie senovę nėra mano Lietuvos dalis. Juk vaikystėje godžiai gėriau pasakojimus apie paskutinius Europos pagonis, kurie gyveno aukštai iškėlę galvas, Beje, didesnį įspūdį man darė žodis „paskutiniai“ nei „pagonys“. Man patiko, kad mano protėviai turėjo kietą stuburą ar bent kaktą ir nebijojo būti kitokie. Augusiam sovietmečiu man sunku buvo patikėti „krikščionių okupantų“ teze. Krikščioniškos bažnyčios, kurių apsuptyje gyvenau Vilniaus senamiestyje, man atrodė pagonių kovos už savitumą ir laisvę tęsėjos. Jos taip pat išdidžiai stovėjo ir nelenkė galvos prieš tuos, kurių pusėje buvo jėga.

Ta senovės padavimų Lietuva ir krikščionybė man ir negalėjo būti priešingybės, nes juk Šv. Mikalojaus bažnyčioje atrasdavau didingą Vytauto Didžiojo biustą. Man atrodė, kad bažnyčia yra geriausi namai tokiems didžiavyriams.

Gimiau ir užaugau kosmopolitiškame Vilniuje. Gal todėl esu kiek alergiškas nacionalistinei retorikai. Visada jaučiausi lietuvis, net ir tada, kai tekdavo su kaimyne kalbėti rusiškai, klausytis rusiškos muzikos ar skaityti knygas rusiškai. Būti lietuviu man visada reiškė būti įaugusiam į tą dirvą, kurią Viešpats padovanojo, o ne įrodinėti savo pranašumą prieš kitus. Iki šiol įtariai žiūriu į garsiai rėkiančius lietuvybės propaguotojus. Rėkti pradedame tada, kai pasijuntame silpni. O gal ir esame silpni, tik to nepastebiu, nes susikūriau idealizuotą savo Tėvynės viziją.

Didingi kunigaikščiai, iš jų idealizuotų istorinių portretų sėmiausi suvokimo, kad esu didžios tautos ainis, pokario partizanai, kurie mirė vienui vieni, tačiau nepasidavė, nes negalėjo gyventi kitaip, tremtiniai, Sibire dainavę dainas apie Tėvynę, o sugrįžę blaškomi iš vienos vietos į kitą, svetimi pavergtoje valstybėje, tačiau tikresni už socrealistinę tikrovę. Iš šių „plytų“ vaikystėje stačiau savo Lietuvos viziją.

Iki šiol ausyse skamba pasakojimas apie dėdę, kuris grįžęs iš tremties pirmiausia bučiavo gimtąją žemę. Daug vėliau šis vaizdas tarsi atsikartojo. Jau buvo 1993 metai. Išlipęs iš lėktuvo, popiežius atsiklaupė ir pabučiavo mano gimtinės žemę. Man atrodo, kad tai nebuvo vien tik simbolinis gestas. Šis popiežius žino, ką reiškia Tėvynės meilė, ir veikiausiai todėl sugeba mylėti Tėvynę kiekvienoje valstybėje.

Vaikystėje godžiai gėriau pasakojimus apie kunigaikščių Lietuvą. Vėlesnius istorijos laikotarpius atradau kur kas vėliau. Dar vėliau perskaičiau svarbius Gilberto Chestertono žodžius – patriotizmas, tėvynės meilė nereiškia bandymo įrodyti, kad tavo šalis geriausia ar gražiausia, bet veikiau sugebėjimas priimti ir mylėti ją tokią, kokia ji yra iš tiesų.

Ne padavimų Lietuvą, o tą, kurioje kasdien atsibundi, mylėti tikrai nelengva. Lengviau įsimylėti tolimą ūkanotą Albioną ar ispanišką temperamentą. Juk gyvename valstybėje, kurioje kaimo kultūra visada vyravo prieš miestų kultūrą. Valstybėje, kuri dėl alergijos išorės įtakoms prarado viduramžių kultūros privalumus ir paskui turėjo mestis labiau išsivysčiusiai kultūrai į glėbį. Valstybėje, kurią reguliariai kas nors sumanydavo okupuoti, kuri jau atrodydavo susitaikė su vergija ir tik paskutinę akimirką paskelbdavo laisvės siekį. Valstybėje, kuri, gavusi laisvę, nežinodavo, ką daryti, pradėdavo viduje rietis ar žvalgytis į užsienio madas. Valstybėje, kuri išliko, nors tarsi turėjo išnykti istorijos pelkėje.

Aš myliu šią valstybę. Net tada, kai neturiu ką pasakyti tiems, kurie išvyksta ieškoti geresnio gyvenimo, kurie jaučiasi apleisti ir Tėvynės nemylimi. Tegaliu papasakoti to paties G. Chestertono parašytą istoriją apie tai, jog, ieškodami išsvajotos žemės, dažnai galiausiai pripažįstame, kad išsvajota žemė ir yra Viešpaties dovanota Tėvynė.

Aš myliu šią valstybę. Net tada, kai siuntu dėl sąžinės (o dažnai ir proto) likučius išbarsčiusių valdininkų, dėl meluojančios valdžios, dėl abejingų bendrapiliečių, dėl mūsų provincialumo, dėl parsiduoti bet kam pasiruošusios žiniasklaidos. Juk mes galėtume būti kitokie – labiau mylintys ir labiau verti meilės. Galėtume būti solidaresni.

Tačiau net tada, kai pykstu, jog gyvename būtent taip, jog Lietuva vis dar traktuojama kaip antikvarinis baldas geopolitiniame aukcione, jog prisidirbame iki ausų, bet vis vien kaltų dairomės aplinkui, aš vis vien myliu šią valstybę – vieną iš Viešpaties svajonių. Dėkoju Kūrėjui už nuostabius miškus, laukus, klonius, ežerus, marias, jūrą, už kopas, už man padovanotus bičiulius, už tai, kad čia gimė mano dukra, už tai, kad čia pirmą kartą pajutau motinos rankų šilumą.

Kai gimiau, pasaulis man prabilo lietuviškai. Kai gimiau, už lango buvo lietuviškas pavasaris. Nedidelis pasaulio lopinėlis prie Baltijos jūros tapo mano namais. Negi reikia tapti benamiu, kad suprastum tikrąją namų vertę?

Šiandien nesinori svaidytis metaforomis ar kurti odę savo Tėvynei. Paprasčiausiai žinau, kai prisikaupia rūpesčių ir papiktinimų, kai norisi keikti pasaulį, kuris atrodo vis mažiau suprantamas ir svetingas, reikia sustoti ir į viską pabandyti pažvelgti kitomis akimis. Sustoti ir nesigėdyti prisipažinti, jog myli, nors dažnai ir pyksti… Gal dėl to ir pyksti, kad myli ir žinai, jog tai, dėl ko pyksti, nėra tikrasis veidas.

P. S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam.

  • Google+

Parašyk komentarą 

Vardas
Tiesos.lt primena, kad už komentaro turinį atsako autorius, ir pasilieka teisę šalinti su straipsnio tema nesusijusius, asmens orumą žeminančius, apmokėtus ir propagandinius komentarus.                   
Kraunami komentarai...

Komentarai

Labai       2018-07-8 8:10

prasmingos ir gilios mintys.Kai kas cia mano turintys monopoli Tevynes meilei.Skirstyti meile Tevynei i konservatoriska ir i kazkokia isskirtinai teisinga, yra nyku ir zema.Sugebekime atskirti politikas, politikavimus, korupcijas, pedofilijas, valdininku gobsuma ir abejinguma nuo Tevynes, jos istorijos ir meiles jai.Kitaip, svaidymasis ivairiais epitetais, kaip tik ir yra politikavimas.Neturintis nieko bendro su meile Tevynei.

Tiksliau        2018-07-7 11:48

partizanai, tremtiniai dainavo apie Tėvynę, o ne apie VALSTYBĘ su jos valdovais, valdininkais, bankininkais,  antstoliais ir panašiais “angelų pulkais”.
Popiežius atsiklaupė ir pabučiavo ... mano gimtinės žemę. Įsidėmėk Andriau, jis bučiavo ne Tavo, o savo žemę. Bobelėms skirta “Marijos žemės” formulė reiškia, kad mūsų “didysai valdovas” mainais už karūną Lietuvos žemę (su visais jos gyventojais) paskelbė Romos katalikų Bažnyčios nuosavybe.

Politikos klounai       2018-07-7 9:55

ir demagogai myli Lietuvą - mes tuo neabejojame. Tikrai mylite savo kišenę ir VIP meilužes pagal tą kišenę.

tiek       2018-07-6 11:45

kaip galima viešoj erdvėj platinti tokį....(net nežinau kaip pavadint) Autorius -grynaveislė koncervų žiurkė:( puikiai suprantanti ,kas kaltas dėl milijono išvarytųjų tautiečių.

Dzeikas       2018-07-6 10:43

Kokiame cia zanre pons Navickis saviraiska daro? Kyba striptyzas? Na kad nesiderina, striptyza soka smuklese, ant kuolo, o cia Seimas ir veliavos kotas(speju su Lietuvos respublikos valstybine veliava)...
Ai, supratau!
Smuklese mergos soka kuno striptyza, o Navickis Seime dvasini striptyza, todel ir anturazas atatinkamas.
Smukleje dera paploti merginai ir ikist banknota uz apatiniu,o Navickui is Seimo lozes paplot uz pasirodyma galima, taciau banknota ikist problemiska.

Alter ego       2018-07-6 10:23

Gaila autoriaus. Reikia atidirbti konservatoriams. Žmogaus tragedija, ne kitaip. Pamačius Demokratinės politikos instituto jaunuosius konservatorius, supranti, kad jie perspjovė visus komjaunuolius kartu sudėjus. Macaičiui, linkevičiui, remeikai, reikėtų mokytis. O autorius nekvailas, mato, kas darosi, tai bando sąžinę apraminti

$+$       2018-07-6 10:20

Ar ši “etiketiška” Prunskienės kaliausė tikrai turi būti čia reklamuojama?!
⤵⤵⤵

„Su Ministerija [Žemės ūkio] iš anksto suderintos informacinės medžiagos rengimo ir publikavimo interneto

- svetainėje http://www.bernardinai.lt
Viešoji įstaiga ‘Bernardinai.lt’  120 000 Lt, sutarties trukmė: 2007-11-21 — 2009-12-31;

K. Prunskienė gali sulaukti interpeliacijos
http://www.lrt.lt/news.php?strid=5042&id=3852365

Pradėtas interpeliacijos K. Prunskienei procesas
http://www.lrt.lt/news.php?strid=5042&id=3864320

Užsakomieji straipsniai – it sunki priklausomybė
http://www.lrt.lt/news.php?strid=5042&id=3875025

Oho,       2018-07-6 9:11

kokie faini Neosovietijos kadrai, uzurpavę, pasisavinę, prichvatizavę meilę Lietuvai.

Senajame Testamente       2018-07-5 22:15

yra padavimas apie Babelio bokštą.Apie kalbų atsiradimą religiniu požiūriu,nes taip norėjo Dievas.Reiškia tai aksioma ir bandymai nuvertinti kalbas,o ir tautas, yra pasmerkti žlugti.Kiek kančių tai kainuos?

vėdaras       2018-07-5 21:07

Storas, riebus melagis, veidmainis koncervas. Netikime nei vienu žodžiu, kiek ponulis bečiulbėtų. Fu.

Navickai       2018-07-5 20:24

Nežinau kut tavo tėvynė, bet Lietuva konservatoriams nebuvo tėvyne niekada.

Vanduo       2018-07-5 20:10

Mūsų Tėvynė Danguje. Kas nekenčia savo gyvybės šiame pasaulyje, išsaugos ją amžinąjąm gyvenimui.
Kristaus sekėjai nepriklauso pasauliui ir juo labiau nėra jo piliečiai svarbiausiąja prasme. Mylėk Dievą ir mylėk artimą. Žemiškosios “tėvynės” yra tik velnio įvarytas pleištas tarp Dievo ir artimo.


Rekomenduojame

Geroji Naujiena: Viešpaties pagauti

Linas V. Medelis. Kaip mylėti vaikus, kai to moko nemylintys ir nemylimi

Algirdas Endriukaitis. Iš nepriklausomos Lietuvos teismų verdiktų: koloborantai, persekioję „Kronikos“ leidėjus, teisūs, visuomeninkai –  ne

Algimantas Rusteika. Sveikinu visus brangius Lietuvos žmones atvykus į 1939-uosius! (papildyta)

Vidmantas Valiušaitis. Apie Škirpą „visko“ M. A. Haroldas nežino

Suomija nori, kad migrantai grįžtų namo – du kartus padidinta grįžimo išmoka

Iš arti. Seimas Vyganto Malinausko ir Vytauto Sinicos akimis: atrodo, vaikai bus atiminėjami lengvai, dažnai ir ne vien kraštutiniais atvejais

Arvydas Juozaitis. Steikime Tautos iždą

Valdas Vasiliauskas. Kultūra, atskirta nuo valstybės

Vytautas Radžvilas. Šeštoji V. Putino kolona – stipresnė už penktąją

Antanas Maceina. Trys europiečio iliuzijos komunizmo akivaizdoje

Mateo Salvinio atsakas kairiųjų aktyvistui: „Siunčiu tau 20 imigrantų į namus“

Pasirašykime peticiją: Petro Cvirkos paminklas – okupacijos ir kolaboravimo simbolis, jam ne vieta Vilniaus širdy

Vytautas Sinica. Štai šeštoji kolona – visu gražumu

Robertas Grigas. Kunigui Juozapui Zdebskiui: „Tai ne putino uogos ant sniego…“

Raimondas Navickas. Ko moko jaunimą šis keistas filmas? arba Iliustracija VSD ir 2-jo departamento 2018 m. „Grėsmių Lietuvos nacionaliniam saugumui..“

Verta prisiminti. Konstitucinis Teismas: Lietuvos valstybė – tai AŠ!

Frederikas Erixonas. Rinkimai pakeisiantys Europą?

Algimantas Rusteika. Miškų kirtimo nusikaltimas tęsiasi

Justas Mundeikis. Ekonomisto komentaras – Ko tikėtis viešojo sektoriaus darbuotojams iš Vyriausybės komisijos?

Nuo bačkos. Dainius Pūras. Viena iš sėkmingiausių sąmokslo teorijų – mitas apie tariamą Norvegijos nesėkmę šeimos ir vaikų teisių apsaugos politikoje

Savivaldos rinkimams artėjant. Kokią Vilniaus viziją rinksimės?

Atėjo laikas: visuomenė turi prisiimti atsakomybę už Lietuvos likimą

Karolis Kaklys. Ar įmanoma demokratiška savivalda be mažumos?

Austrijos Vyriausybė praneša: 62 proc. asmenų, įtariamų 2016-aisiais nužudę moteris, yra „užsienio kilmės“

Audrius Bačiulis. Vokietija ir Prancūzija pasirinko karą su Amerika. Kurioje pusėje Lietuva?

Vytautas Radžvilas. Pirmas žingsnis pokyčių link – nutraukti katės ir pelės žaidimą

Eligijus Dzežulskis-Duonys. Kas lemia šiuolaikinių intelektualų menkumą?

Algis Krupavičius. Dvi diagramos, kurias verta prisiminti prieš būsimus rinkimus

Rasa Čepaitienė. Romualdo Ozolo lietuviškosios kultūros samprata

Daugiau

Saitai

© 2012 tiesos.lt. Svetainės turinį galima platinti įdėjus veikiančią nuorodą.